Nederland-Zweden Geldlening voor nieuwe Prol School te Woudsend A g'e N D A Trainer De Munnik nam afscheid van Sneek BURGERLIJKE STAND HET MYSTERIE Een Centrale verwarming in het Gemeentehuis oud-Voorzitter der Keuze Commissie Gevonden voorwerpen W y mbritseradeel Geslaagd van de BLAUWE TRAM Noord. Kampioenschap Zaterdagmiddagvoetbal voorbeschouwing van de heer H. W. H. Herberts Openlucht-evangelisatie MEER DAN 100 JAAR Operatie van een veulen Keatsklub „Lyts Bigjin” Geboren diplomate Advertentie I. M. Dichtzetten 1952-’53. WYMBRITSERADEEL van 4 tot en B. FEUILLETON. vroeg Geldlening. ratleve t een Word- vervolgd. 12 het Benoeming vader in het alge meen verzorgingshuis te Heeg. Geslaagd te Utrecht voor het „Diplo ma v. h. Chr. Onderwijs” de heer J. Keu- ning te Dordrecht, voorheen te Sneek. GAASTMEER. Geslaagd voor het exa men electro technisch ingenieur, de heer E. Atsma van hier. zou hebben betekend. Hy wilde dan ook volmondig verklaren dat de door hem gesproken woorden niet oppervlakkig waren maar uit ’t diepste van zijn hart kwamen. Als aandenken zegde spreker de heer De Munnik een foto van ’t eerste elftal toe. Aanleg centrale verwarming gemeentehuis. Aankoop bouwterrein te Nijland en Oudega (W.) C W 1 B F o- 1 13 F e s: 1 d ii t> door T. LODEWIJK V g< Vi z< hl t« s z o- z li H G S g T si □- O] betaling der recognities achter naam vermeld, te verpachten. Z. h. s. aangenomen. en W. achten het een onbevredi gende toestand dat in het gemeentehuis geen centrale verwarming is. Van ho gerhand is ook al herhaaldelijk op ver betering van de opberging van het ar chief aangedrongen, de bestaande kelder is te vochtig en practisch onbruikbaar voor opberging van waardevolle stuk ken. In deze brandvrije ruimte bevindt zich een kluis, die bij centrale verwar ming zeer goed te gebruiken zou zijn. De bezwaren van hogerhand richten zich vooral ook tegen de risico’s van de 's nachts doorbrandende kachels, waar van ook enkele moeten vernieuwd. Nu de financiën der gemeente het toelaten In een lang gevoelde noodzakelijkheid te voorzien, hebben B. en W. de directeur van gemeentewerken vrijblijvend enkele offertes doen vragen. De laagste be draagt totaal 22000, als het geen olie- stookinrlchting wordt 18000. B. en W. achten de voordelen van een oliestook- inrichting echter van die aard dat zij voorstellen over te gaan tot het opdra gen aan de heer J. Feenstra te Sneek van de installatie van een centrale ver warming (oliestooksysteem) voor de prijs van 17985. De totale kosten ko men op 22000. De heer Gerbrandij Informeerde naar de exploitatiekosten van de ver schillende stook-methodes. Er zijn hem gevallen bekend dat oliestoken geweldig duur is. Een bezwaar hiertegen is ook dat olie niet lang geleden nog gerant- soeneerd was. Zwarte brand biedt al tijd meer mogelijkheden. Alvorens een besluit te nemen wilde spreker daarom graag eerst cijfers zien over de kosten van de verschillende wijzen van stoken. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W., voor de opdracht gegeven wordt, voornemens zjjn zich eerst nog met een verwarmingsdeskundige in ver binding te stellen. De heer Brouwer was op het voor stel tegen. Hij wilde de knoop nu eens doorhakken en uitzien naar de moge lijkheid het gemeentehuis naar een dorp in de eigen gemeente te verplaatsen. Dat idee leeft ook al lang in B. en W., aldus de Voorzitter, maar de vraag is, wanneer het daarvoor het geëigende moment is. De heer R. M. N a u t a wilde even eens eerst een overzicht van de exploi tatiekosten zien. Weth. H o f s t r a be toogde, dat het vraagstuk van een ge meentehuis in de eigen gemeente ook wel degelijk onder ogen is gezien. Da bestaande situatie is stellig niet ideaal, maar toch is er momenteel meer be hoefte aan centr. verwarming in het ge meentehuis. Het geld daarvoor uitge geven is bovendien niet weg, daar het gebouw er door in waarde stijgt. Voorts roerde spr. nog aan dat men bij een oliestookinrichting niet alleen aan olie gebonden is en dat volgens het oordeel van deskundigen de kosten van centr. verwarming en verwarming met ka chels vrijwel gelijk zijn. Na nog enige verdere besprekingen werd het gewijzigde voorstel van B. en W. om het gevraagde crediet beschik baar te stellen en nader overleg te ple gen over de wijze van stoken in stem ming gebracht en met de stem van de heer Brouwer tegen aangenomen^ SNEEK van 4 tot en met 10 Mei 1952. GeborenJantje Bouwdiena d. v. Ale Visser en Fokje Tippersma, Theo z. v. Pieter van Berkum en Siebrig van der Leij, Aaltje Hendrika d. v. Hendrikus Lodewijk Teunis Bessels en Johanna Dijkslag van Oosterwierum, Minke d. v. Hendrik Boeijlnga en Maria de Boer, Akke Rita d. v. Jakob Werkman en An- ke Elzinga, van Franeker, Johannes Bernardes z. v. Gregorius Huisman en Hieke Burna, van Joure, Jacob z. V. Fol- kert Wesselius en Arendtje Hoogland. Ondertrouwd: Jouke Landman 27 jaar van Weesp en Botje de Vries, 26 jaar,. Andries Andree 25 jaar en Hitje van Dijk 22 jaar, Jitze van der Land 22 jaar van IJsbrechtum en Maria Corbée 22 jaar, Roelof Bleijinga 26 jaar en Elisa beth Helena Cilia Postma 20 jaar van Bolsward, Douwe Wijnja 25 jaar onlangs te Sneek en Catharina Altena 22 jaar van Bolsward, Johannes van Diggelen 37 jaar van NiJIand en Sietsche Terpstra 31 jaar van Sneek. Getrouwd: Johan Stalltnga 28 jaar van NiJIand en Henderika Dantuma 22 jaar, Harm Roelof Welflng 32 jaar van Eindhoven en Willemke Flach 28 jaar. Overleden. Elizabeth Couperus oud 73 jaar weduwe van Jacob Nijdam, van Staveren, Hendrik Terpstra oud 73 jaar weduwnaar van Antje de Jong, Wiebe Oosterhof oud 59 jaar echtgenoot van Aaltje Cats, van Fcharnegoutum. B. en W. adviseren: Per 1 Juli a.s. eindigt het tijdvak, waarvoor aan ver schillende vissers het recht tot het heb ben en houden van een dichtzet in ge- meentewater is verleend. De betrokken vissers wensen voor het a.s. pachtjaar wederom in aanmerking te komen voor het hebben en houden van een dichtzet, met uitzondering van M. Bijlsma te Sandfirden, die van zijn dichtzet in de Siepsloot afstand heeft gedaan. F. Ja- gersma te Sandfirden heeft nu gevraagd in dit water een dichtzet te mogen plaatsen. Hiertegen bestaat onzerzijds geen bezwaar. Het betreft nu derhalve: P. Yntema te Hommerts (Wymerts) 43.75; K. Poepjes te Langweer (Hor- seweg) ƒ25; G. Dam te IJlst (Bolswar- dervaart) 37.50; Tj. v. d. Veen te Oosthem (Bolswardervaart) ƒ11.25; M. v. d. Veen te Abbega (Bolswardervaart) 10; G. v. d. Veen te Abbega (Bolswar dervaart) 15.63; Joh. Yntema te Hom merts (Ee te Woudsend) ƒ12.63; W. Visser te Workum (Inthiemasloot) 9.38; J. G. v. d. Veen te Gaastmeer (Ategracht) 9.38; F. Jagersma te Sandfirden (Siepsloot) ƒ10; P. Muur- ling te Oppenhuizen (het Ges ƒ5; M. Kanon te Sneek (Franekervaart) 11.25; J. Visser te Workum (Lang- vliet) ƒ31.25; H. Boelens te Uitwellin- gerga (Jeltesloot) 15.63; Jan Yntema te Jutrijp (Woudvaart) 12.50. Naar onze mening dient in de bestaande voor waarden geen wijziging te worden ge bracht en wij stellen u dan ook voor het recht tot het hebben en houden van een dichtzet voor het tijdvak 1 Juli 1952 1 Juli 1953 aan bovengenoemde per sonen voor het gemeentewater en tegen hun B. en W. stellen voor van de heer G. M. Gerbrandij te Nijland 1400 m2 bouw grond voor 0.75 per m2 een prijs gewaardeerd door een onpartijdig des kundige dus voor totaal ƒ1031 aan te kopen, daar de Woningstichting hier een viertal woningen wil bouwen (het terrein ligt aan de oostzijde van de weg NijlandFolsgare Ook bestaan er plannen om in Oude ga (W.) vier woningwetwoningen te bouwen. In principe is met de Kon. Ned. Maatschappij van Kaas- en Roomboterfabrieken te Sneek overeen gekomen pl.m. 2000 m2 bouwterrein gelegen aan de westzijde van de weg OudegaWesthem in de bocht nabij de zuivelfabriek van haar te kopen. Ook in deze zal een onpartijdig deskundige de waarde schatten van dit terrein, dat nu verhuurd is aan de veehouder Buma. B. en'W. stellen voor de aankoopprijs op maximaal 0.75 per m2 te bepalen. De heer D ij k s t r a had bezwaar tegen deze z.i. te hoge prijs. Tot nu toe werd steeds ƒ0.50 betaald. De Voorzitter antwoordde dat de grond de eigenaar zelf meer gekost heeft, waarna de heer D ij k s t r a re pliceerde, dat het voor hem niet de vraag is, wat ze gekost heeft, maar wat het land nu waard is. De heer O k m a steunde het voorstel, waarna de heer Gerbrandij nog mededeelde zelf niet met B. en W. te hebben onderhandeld. De koopprijs is door een onpartijdige commissie vastge steld en spr. had zich al bij voorbaat bij haar uitspraak neergelegd. Eerder werd hem door een bouwondernemer echter al ƒ1 per m2 geboden. Het voorstel werd hierna z. h. s. aan genomen. Workum verliest de eerste wedstrijd. werden in het verleden onze grote spe lers gevormd: ook een Kick Smit stond in de aanvang van zijn prachtige inter nationale loopbaan nog niet op de hoog te, waartoe hij later al doende en leren de is geklommen. Mij dunkt dat in de wijze samenstel ling van dit Nederlands elftal grond voor vertrouwen ligt, d.w.z. en dan herhaal ik mits het elftal niet afge remd wordt in haar aanvalslust en tel kens blijft doordrukken in -de richting van het Zweedse doel. Ons spel is nooit sterker geweest dan toen er de moge lijkheid was van overrompelingen en verrassingen nooit zwakker, dan toen het tempo er aan was ontnomen. Met snelle vleugels als v. d. Kuil en Clavan, een fel aanvalsleider als goal- getter v. Melis, en een verdediging, waarop de voorhoede haar vertrouwen mag stellen, behoeven we m.l. Woensdag voor de Zweden niet onder te doen. (Nadruk verboden). wachtend op de tram naar Lisse, brak z’n vrolijk fluitje plotseling af. Gespan nen tuurde hij naar een meisjesfiguur, die langs de Kleine Houtweg kwam aanstappen. En toen hij een arm reeds van verre groetend in de hoogte zag gaan, wist hij met een schok van vreugd, dat, als een geschenk, daar op eens Marja zijn wereld kwam binnen vallen. „Wat doe jij hier?” vroeg ze hem de hand toestekend. „Kan ik jou óók vragen”, gaf hij te rug. „Maar Ik wil zo onbeleefd niet zijn. Ik moest voor ’n onderzoek naar ’t Dia conessenhuls. ’n Polltle-onderzoek wel te verstaanhij had gezien, hoe éven- bezorgd zij naar hem opkeek, en het was een heel prettige ervaring geweest. „En Ik”, vertelde ze zorgeloos, „moet ’n maandje rusten. Ik ben de afgelopen winter hard ziek geweest en daarna een beetje te vlug uit bed. En zo gaan we samen, Leni en 1.’-, naar Zwitserland voor ’n week of vier”. Het leek of de zon achter de bomen wegkroop. „O, wat kijk je benauwd”, zei ze vro lijk, „ik ga de wereld toch niet uit Zeg, Jochem, kan ’t je zoveel schelen, of er een meisje meer of minder in Lisse is?” „Jij bent niet: een meisje”, zei hij, en kleurde. „Dat Vind ik aardig”, coquetteerde ze. „Let op, daar komt onze tram”. Er was iets heel gezelligs in dat „on ze” vond Jochem. Met oorverscheurend gepiep kwam de Leidenaar door de bocht. Ze wipte vlug op de treeplank, Jochem haar na. Maar hij bleef op het balcon. Tegenover haar In de tram te gaan zitten, dat vond hij te vrijpostig. Een landhek, nieuw, kleur bruin (car- bolineum), W. Hoekstra, Blauwhuis 62; een kindervest, wol, kleur blauw, H. Faber, IJsbrechtum; een nappa heren handschoen, L. Vellinga, Koufurderrige no. 22. Om dit kampioenschap strijden de kampioenen van Friesland, Groningen en Drente. De eerste ontmoeting werd Zaterdag in Emmen gespeeld. Drenthina kreeg bezoek van Workum en versloeg de Friezen met 20. De wedstrijd stond niet op hoog peil, maar aan spanning heeft het niet ontbroken. Eerst kort voor het einde verzekerden de Drenten de zege met hun tweede goal. Kampi oen van de provincie Groningen is Pool ster. Men schrijft ons, dat de kerkeraden van de Hervormde gemeente, Gerefor meerde Kerk, Christelijk Gereformeerde Kerk en Baptistengemeente, na uitvoe rige samensprekingen zjjn gekomen tot samenwerking inzake de openluchtevan gelisatie in Sneek. Het doel van dit evangelisatiewerk is als volgt omschre ven: Het evangelie van Jezus Christus te brengen onder buitenkerkelijken. Voorts dragen de deelnemende kerken er zorg voor, dat in deze samenkomsten alleen voorgaan personen, die Jezus Christus belijden als Zoon van God en de enige Zaligmaker van zondareh. Er zullen iedere Donderdagavond op twee verschillende plaatsen interkerkelijke openluchtsamenkomsten gehouden wor den. De organisatie van deze arbeid wordt namens de kerken door een comi té gevoerd, waarin zitting hebben: Ds G. J. de Leeuw, voorzitter; de heer W. de Groot, tweede voorzitter; mejuffrouw I. van Netten, secretaresse en de heer Hoekema, penningmeester. Na afloop van de wedstrijd tegen Be Quick werd In café Leeuwen een samen komst gehouden van de eerste elftal- spelers met hun dames en het voltallig bestuur van Sneek. Hierin werd afscheid genomen van trainer De Munnik, die het volgende seizoen H.R.C. te Den Helder zal trainen. Voorzitter Ringma schetste de heer De Munnik als een man van grote ca paciteiten. Sneek had nog niet eerder een trainer gehad die zoveel variatie in de oefenstof wist te brengen. Hij slaag de er in Sneek uit de put te halen en in de le klas te houden en voor dat alles, en voor de prettige omgang met de spelers, bracht Ringma hem hartelijk dank. Hij wenste hem in zijn nieuwe woonplaats een goede toekomst toe en overhandigde hem als blijk van waar dering een enveloppe met inhoud ten einde daarvoor zelf een klein aandenken te kunnen kopen. De heer De Munnik zeide, dat er een tijd is van komen en van gaan, hoewel de laatste voor hem na zijn kort ver blijf in de Sneek-gelederen wel wat erg spoedig was gekomen. Zijn omgang met de Sneek-spelers was steeds van pret tige aard en met groot genoegen kon h(j dan ook afscheid van zjjn jongens nemen. Namens de eerste elftalspelers voerde de heer I. Zaman ’t woord. Hij had ook in de put gezeten want de laatste wed strijden waren onder hoge druk ge speeld, en als men trainer De Munnik niet had gehad, zou ’t eerste klasser- schap stellig verloren zijn gegaan, wat niet alleen voor de club maar ook voor de stad een grote financiële schadepost met 10 Mei 1952. Geboren: Akke Wietske, d. V. Lam- bertus Hijlkema en Gatske Juliana Mie- dema te Heeg; Gerard, z. v. Gerrit de Vries en Harmke Bron te Scharnegou- tum; Pietertje, d. v. Jan Jansen en Sjj- betje van der Meulen te Ultwellingerga; Abel, z. v. Mink Jellema en Janke Boei jenga te ScharnegoutumDieuwke, d. v. Cornells Reitsma en PietjeLandman te Wolsum; Jan, z. v. Willem Dijkstra en Geertje Hiemstra te Hommerts. Gehuwd Klaas Breeuwsma, 24 jr. te Abbega en Eelkjen Jansen, 21 jr., te Id- segahuizen; Stfmen van Berkum, 24 jr. te Heeg en Romkje Walsweer, 21 jr., te Hommerts; Peke Bangma, 28 jr.. te Fol- lega en Brecht je de Jong, 24 jr., te Woudsend; Pieter de Jager, 27 jr. te Op penhuizen en Sjoukje Vellinga, 24 jr. te Jutrijp; Pieter Rijpma, 26 jr., te Sand firden en Catharina Maria Dooper, 30 jr., te Blauwhuis. Overleden: Anne Vooistra, 84 jr., echtgen. v. Froukje Meijer, te Heeg. staat onze zaak aan de spits. Doe daar Uw voordeel mee I Koop bij Boek- en Vulpenhandel G. v. d. PIJPEKAMP, Kleinzand 2, SNEEK. Dinsdag 13 t/m Donderdag 15 Mei. Ami- citia Theater, ’s Avonds 8 uur „Clochemerle.” Zaterdag 17 Mei. Kon. Zeilver. Sneek. le Seriewedstrijd. Aanvang 14.40 u. Zaterdag 17 Mei. Nieuwe Koers Afd. Sneek. Propagandabijeenkomst. „Zèg”, vroeg ze achterom, „blijf je daar?” „DéAr mag ’k niet roken”, vond hij gelukkig een uitvlucht. „Dan rook je maar es niet”, zei ze be slist. „Als mijn gezelschap je niet meer waard is dan een sigaret Hij durfde zich niet langer verzetten, en volgde haar door de bijna lege tram naar achteren. „Als je jullie mannen voor een vol dongen feit stelt”, constateerde ze met zichtbaar genoegen, „capituleren jullie altijd. Je bent precies mijn vader. Die brult altijd als een leeuw, maar eindigt als een snorrende poes”. Jochem staarde haar aan, terwijl ze verder praatte, springend van de hak op de tak. Hij zag het prachtige, krullende haar, met blauw-zwarte glans een ge zicht omlijstend, dat misschien niet helemaal regelmatig, maar buitenge woon aantrekkelijk en levendig was. Als ze lachte kwam een rij tanden bloot, die menige tandpasta-reclame in de schaduw stelde. Maar wat hem het meest aantrok, was de ongedwongen, gezellige manier waarop ze zat te pra ten Maandag 12 Mei. Amicitia Theater. ’s Avonds 8 uur: „Paradijsvogel”. ABBEGA. Op 2 Mei werd bij de vee houder L. P. Nauta te Abbega een veu len geboren met een kieuwzak. Dit is een grote zak die onder de keel hangt. Het veulen was goed gezond, maar de moedermelk kwam niet in de maag van het veulen, maar liep in bovenbedoelde kieuwzak. Door de veearts, de heer Oord, was een kleine opening in de zak gemaakt, en de melk liep hier weer uit. Het veulen was dus ten dode opgeschre ven, daar het geen voedsel tot zich kreeg. De heer Oord en boer Nauta stel den zich in verbinding met de Sneker veeartsen en chirurgen, de heren Bron en Zandstra. Het resultaat hiervan was dat er een operatie geschiedde op 6 Mei ’s avonds 8 uur door bedoelde heren. Er werd geconstateerd dat er een lek in de slokdarm was hetwelk pas na een uur werd gevonden. Dit gat is gehecht en na twee uur was de operatie beëindigd. Na de operatie ging het veulen zich di rect te goed doen aan de moedermelk. Nu op 12 Mei maakt het veulen het uit stekend en is als genezen te beschouwen. Na de operatie heeft het dier geen koorts gehad. Voor deze vacature hadden zich 87 sollicitanten aangemeld. Omtrent een twaalftal zjjn nadere inlichtingen inge wonnen en op grond daarvan en na ge pleegd overleg met de betreffende raadscommissie bieden B. en W. de raad de volgende voordracht van 2 personen aan: 1. D. de Jong, rijwielhandelaar te Bakhuizen; 2. D. Schaaf v.h. concierge rjjwlelonderdelenfabriek Buitenpost. B. en W. delen nog mede dat de kos ten voor verbouw en totale nieuwbouw van het verzorgingshuis na onderzoek der plannen van een daartoe door hen aangezocht architect weinig bleken uit een te lopen. Nu er interlokaal gezien misschien gevaar bestaat dat er een te veel aan tehuizen ontstaat, geven B. en W. er de voorkeur aan het bestaande verzorgingshuis te verbouwen en aan de hedendaagse inzichten aan te passen. Daarom behoeft nu niet langer met de benoeming van een vader te worden gewacht, omdat nu aard en karakter van deze functie niet zullen veranderen. De benoeming geschiedt met een proef tijd van 1 jaar. De heer de Jong werd met alge mene stemmen benoemd. Naar aanleiding van de mededeling van B. en W. pleitte de heer Ger- b r a n d ij nogmaals voor het bouwen van een nieuwe inrichting. De bestaande verpleeghuizen hebben alle al weer een behoorlijke wachtlijst, want steeds meer oude mensen willen gaarne een goed onderdak in een inrichting. Dit moet ge stimuleerd worden omdat ze daarin be ter verzorgd worden, terwijl het boven dien voordelig is voor de woningbouw. Daarom wilde spreker de gedachte van een nieuw verpleeghuis in de gemeente niet laten varen, temeer nog omdat niet ieder graag naar de bestaande inrich ting gaat, zelfs al wordt deze verbouwd en gemoderniseerd. Spr. nodigde B. en alsof ze elkaar al jaren kenden, en het niet pas veertien dagen geleden was, dat hg dit meisje voor het eerst tag. Bij Bennebroek stond een elegant ge kleed jongmens met een innemend, maar weinig wilskrachtig gezicht op de vluchtheuvel. Hij groette Marja en ze stak haar hand op. „Dat is m’n aanstaande man”, zei ze, al sprak ze over een nieuwe hoed. Jochem slaagde slechts met ijzeren zelfdiscipline er in, z’n gezicht in be dwang te houden. TURNS. Woansdei 7 Maeije hat keats klub „Lyts Bigjin” har ledegearkomste wer hawn. De foarsitter, M. Suierveld, koe 19 oanwêzigen it wolkom taroppe. Nei de iepening, joech hy daelk it wurd oan ’e skriuwer, dy’t de oantekeningen fan de foarige jlergearkomste en it jier- forslach. oer 1951 foarlies. Beide for- slaggen waerden ünforoare goedkard. Ut it jlerforslach fen de skathAlder die bliken, dat hy meiinoar ynbard hie f 311.21 en ütjown f 196.05, sadat der nou noch yn kas wie f 115.16. De boe ken waerden nelsjoen en yn oarder bi- foun troch J. Bootsma en F. Huitema. By de bistjürsforkiezing waerden G. de Jong en W. Schaap wer op 'e nij yn- hierd. Hjirnel joech de foarsitter ta kelde meidielingen oer de doarpenkeats- partijen, dy’t fan ’t simmer wer balden wurde sille. Ek sll der fan 't simmer in jongeskeatsparttj hAlden wurde, üt- geande fan dy forieningen, dy’t diel- nimme oan de doarpenkeatspartijen. Oer it hÊllden fan de ledekeatspartjjen, waerd it bistjür frij yn litten. De keatswant, dy’t op eltse jiergearkompte forlotte wurdt, waerd woun troch Jan Bootsma. As de kosten net to heech binne, sil de keatsklub har oanslute by de K.N. K.B. Takomme winter sille wierskynlik de prizen wer op in feestlike gearkom- ste ütdleld wurde. De foarsitter dielde hjiroer noch efkes mei, dat as der in feestjoun hAlden wurde sll, alle leden sa’n joun ek komme moatte. Tien dikke dames, die bij elkaar meer dan duizend kilo wogen, namen te Lon den deel aan ’n merkwaardige lunch, die speciaal was belegd om de slanke actrice Dorothy Dickson ter verantwoording te roepen, daar deze had verklaard dat dikke mensen slechts met een geringe portie hersen zijn bedeeld. Gelet op haar eigen onberispelijke figuur kon ze dat natuurlijk weten, maar haar omvang rijke zusters in de toneelkunst wensten niettemin de kwestie grondig te bespre ken. Aanvankelijk heerste er een wat gespannen sfeer en smaakte de maaltijd niet zo best, tot Dorothy op het heldere idee kwam om te zeggen: ik ben omge ven door een muur van verstandige meisjes die een weinig gezet zijn. Toen waren alle grieven vergeten. Een van die verstandige meisjes was de zangeres Tessle O’Shea, die van gezetheid door haar stoel zakte. want Ik zou ’t óók niet prettig vinden als een ander onder mijn duiven schoot. Ik doe 't niet om hèn dwars te zitten, maar wij hebben óók zoiets als onze corpseer, zie je?” „Jullie korpseer kan mijnentwege ge stolen worden”, merkte Arie krachtig op, „maar ’et gaat mij er om, dat die vrijer die mij een klap op me hoofd ge geven heb, ze portie krijgt. Ik rij hier bijna Iedere dag, en als ik iets weet of mij iets te binnen schiet, kom ik an op ’t politiebureau in Lis, en dan vraag ik naar „Verkruysen”, zei Jochem. „En nou ’t beste, hou je taai!” „Zeg”, vroeg de gewonde met een armoedig gezicht, „ken je me niet an ’n saffie helpen? Ik m g hier niet ro ken, maar as dat vier en twintig uur duurt ben ’k müunt!” „Ze ruiken ’t zo”, lachte Jochem, „en als die bijdehande zuster daar beneden in de portiersloge maar half denkt, dat ik d’r bij betrokken bent, rapporteert ze 't, en dan ben Ik de pisang! Nee vader, je zult nog even geduld moeten hebben. Maar de eerste keer, dat je in Lisse aan rijd, ligt er voor jou een Capstan!” „Afgesproken”, bekrachtigde Arie dit verbond. Een ogenblik later stond Jo chem weer op de gang, wreef verge noegd de handen en dwaalde door het gangenlabyrlnth naar de deur. Hij wierp een onderzoekende blik in de portiers loge, maar de steekneuzige zuster was weg en in haar plaats zat een jeugdige engel, die allerliefst bloosde onder Jo chem’s speurende blik. Hg sprong flui tend de stoep af. Het leven was heus niet zo kwaad Maar toen hjj onder de statige bomen van De Hout heen en weer drentelde, B. en W. stellen voor met de Coëpe- Boerenleenbanl; te Woudsend een geldlening van ƒ60000 aan te gaan, welk bedrag dan beschikbaar zal wor den gesteld voor de bouw van een nieu we protestantse school te Woudsend. De bouw zal waarschijnlijk mogelijk zijn als bij de aan te vragen urgentieverkla- ring een verklaring van het gemeente bestuur wordt .overgelegd, dat de vaste financiering van de schoolbouwkosten verzekerd is. De koers is 100 rente 4% Het kapitaal zal na 2 jaar wor den afgelost maar de bank verbindt zich dan de lening te consolideren door een nieuwe te verstrekken waarvan de loop tijd minstens 20 jaar zal zijn, rente niet minder dan 4% en niet hoger dan de alsdan van overheidswege toegelatene. Na enige discussie werd aldus be sloten. Tenslotte verenigde de Raad zich nog met het voorstel van B. en W. gunstig aan Ged. Staten te adviseren op het door de burgemeester opnieuw in te die nen verzoek in Sneek te mogen wonen. Vergeleken bij het Nederlands elftal, hetwelk onlangs in Antwerpen de jaar lijkse strijd tegen België heeft verloren, kan de samenstelling van de nieuwe nationale ploeg stellig vertrouwen geven. Persoonlijk blijf ik het betreuren, dat Nederlands beste technische voetballer, zoals onze Abe Lenstra terecht gekwa lificeerd mag worden, vaak zo weinig vechtlust toont. Mijns inziens wordt daardoor ai te vaak de snelheid en de vaart uit onze aanvalslijn weggenomen en het wil mij voorkomen, dat, zelfs in de strijd der systemen, tempo, voort durend volgehouden tempo, gedurende een wedstrijd nog steeds een der groot ste factoren is welke tot succes kunnen leiden. Ik herinner mij de wedstrijd die wij enige jaren geleden tegen dezelfde te genstanders in Amsterdam speelden. Het was een tegenpartij van allergrootst formaat: met de Nordahls en Gren en hoe al die heren toen heetten. De Zwe den kwamen naar Amsterdam met de stellige zekerheid, hun lange reeks im ponerende overwinningen te zullen voortzetten. Maar zij hadden buiten de waard gerekend, in casu de vechtlust en de snelheid van de toenmalige Oranje- ploeg, gewapend met een tempo, dat na genoeg de gehele ontmoeting het initia tief kon behouden. We wonnen met 10 en we waren dolgelukkig, dat dit stellig verdiende resultaat bereikt had kunnen worden door natuurlijke wapens: voort gezette en onafgeremde snelheid. Ik zie in de tegenwoordige voorhoede, met een motor als de herstelde, jeugdi ge Bennaers, dezelfde mogelijkheden, maar dan zullen alle schakels moeten meewerken en geen ogenblik in tempo mogen verslappen. Dat Terlouw in het elftal gehand haafd werd, kan ik mij voorsteller. Hen driks van „Vitesse”, een eigen clubge noot van me, heeft tegen Sunderland een prima wedstrijd gespeeld, maar deze jonge speler zal zeker nog routine moe ten vergaren. Rinus Terlouw is een der prettigste spelers uit de Nederlandse elftalclub, steeds vol ambitie en overgave. Hij moge in Antwerpen een niet al te beste beurt gemaakt hebben, Rinus zou niet Rinus zijn, indien hij uit zijn merkwaardige duels met Coppens niet de nodige lering had getrokken. De jonge blonde Alberts is een speler, die wat men noemt van de kwaliteit: „rising to the occasion” is, wanneer het er op aan komt méér te kunnen geven, dan men van hem verwachtte. Zo heeft hij in Antwerpen voldaan en zó behoor de hij in de oefenwedstrijd tegen Sun derland andermaal tot de uitblinkers. Met Odenthal lijkt mij onze defensie nu inderdaad in staat een stootje te kun nen opvangen. Jongens, die nog een heleboel hebben te leren, maar die be reid zijn met plezier les te nemen! Zo Vergadering van de raad der ge meente Wymbritseradeel op Maandag 12 Mei 1952, ’s voorm. 10 uur. Voorzit ter de heer F. Tjaberings, burge meester, secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle 15 leden. De Voorzitter was dankbaar weer in het midden van de Raad te zijn en met Ingang van heden zijn taak te kunnen hervatten. Hij hoopte z’n werk weer te kunnen doen op een wijze zoals dat van een burgemeester en burger vader mag worden verwacht en bracht wethouder Hofstra dank voor de waar neming tijdens zijn ziekte. Weth. Hofstra vertolkte de blijd schap van de Raad dat de burgemeester weer aanwezig was en sprak de hoop uit, dat hg zjjn taak weer met opge wektheid kan vervullen. Verder dankte de Voorzitter nog voor de vele blijken van medeleven tij dens zijn ziekte ontvangen. De notulen worden op advies der com missie onveranderd vastgesteld. Uit de ingekomen stukken vermelden we dat volgens ingekomen bericht de voorkeursinschrijvingen op de Nationale Wonlngbouwleningen ten bate van deze gemeente ƒ41325 belopen. Op voorstel van B. en W. wordt als nog een voorschot van ƒ390 op de ver goeding ex art. lOlbis L.O. wet 1920 verleend aan de geref. school te Oppen hulzen. B. en W. stellen voor op verzoek van de R.K. school te Blauwhuis medewer king te verlenen voor de aanschaffing van een nieuwe leesmethode voor het aanvankelijk leesonderwijs. Wel achten B. en W. de geraamde kosten van ruim 1300 te hoog en daarover zullen zij t.z.t. met het schoolbestuur in overleg treden om een goedkopere oplossing te zoeken. De heer Brouwer merkte op dat er in ieder geval voor moet worden ge zorgd, dat de aan te schaffen lesmetho de niet onvolledig of minderwaardig wordt. De Voorzitter antwoordde dat zulks geenszins in de bedoeling ligt, waarna z. h. s. overeenkomstig het voorste] besloten werd. W. dan ook uit nogmaals de bouw van een nieuw verpleeghuis te willen over wegen. De Voorzitter antwoordde, dat er in deze omgeving al heel wat zulke gebouwen zijn opgericht of in oprich ting zijn. B. en W. zijn met hun advies gekomen na een onderhoud met de heer Visser, hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw in Friesland, die him heeft geadviseerd niet zelf te bouwen, maar aansluiting te zoeken bij de be sturen van bestaande inrichtingen in de omgeving. Weth. Hofstra merkte nog op dat er volgens de deskundigen wel behoefte is aan een inrichting voor lijders aan suikerziekte en andere hulpbehoevenden, waarin minstens 150 patiënten ver pleegd zouden kunnen worden, maar in deze omgeving niet aan een nieuw ver zorgingshuis. De heer Schengenga wilde nu ook een ziekenzaaltje in het gebouw aanbrengen. Al deze dingen worden thans onder ogen gezien, antwoordde de Voor zitter, waarna de Raad unaniem met het standpunt van B. en W. accoord ging- „Politie Bennebroek?” slachtoffer. Jochem boog zich voorover, de armen op de knieën in een houding van ver trouwelijke mededeelzaamheid. „Luister”, zei hij. „Ik heb met de Bennebroekse politie niets te maken. Ik zit ta Lisse. Maar wjj hebben veertien dagen geleden óók zo’n akkefietje bij de kop gehad en nu zoek ik verband tussen die twee, snap je?” Arie knikte. Zijn in de Woscoop ge schoold brein zag onmiddellijk de moge lijkheden van deze criminele rolprent, waarin hij een rol, wellicht de hoofdrol, speelde. „Nu modder ik zo’n beetje op eigen houtje, zonder dat iemand er van weet. Misschien wordt het niks „Mot je niet zegge”, meende Arie, „de een vist met deeg en de ander met wurme;. „Precies”, onderstreepte Jochem het visserslatijn van deze authentieke Am sterdammer. „Daarom, als zo straks een mannetje van de Bennebroekse po litie hier komt „Krijg ik nóg zo’n vrijer op visite?” vroeg Arie ontsteld. „Dat zal wel”, meende Jochem, „maar hou dan je mond dicht over mij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 2