De candidatenlijsten voor de Tweede Kamer Diamanten tijdperk voor „de Vriezen” BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST -- Echtpaar J. de Vries-Oom ook zó Echtpaar C. de Vries-Punter zestig jaar getrouwd I I VRIJDAG 16 MEI 1952 7e Jaargang No 39 Redacteur: L KIEZEBRINK Verscherpte intimidatie-politiek der Russen Friese plaatsnamen De IJsrevue in Sneek Bouwpremies tijdelijk niet aanvragen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 Telel2872 20. O. van Enunerik—Viyeen, Qorin- cfceuj, 10. Sj. H. Brongersjaa, Bioemendaal (O kW I Den Smits, 5. C. 4 te Leeuwarden wilden zenden. Dan kwa men ze bij hem om daarvoor te zorgen, en prompt op tijd was het vee dan 'te Scharnegoutum, als de stoomboot van Bakker uit Langweer dat dorp aandeed. Toen hun schoonzoon en dochter zich in 1920 in Duitsland vestigden en daar een goed bestaan hadden, bewogen ze hun ouders daar ook naar toe te gaan. Maar zegt Beppe: „dat had nooit moeten ge beuren, want ik werd onwennig en na Verschijnt: DINSDAGS eo VRIJDAGS» Administraties Comb. Drijfhoul-Kiezëbrinft Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) OllUtnuri llILUnODLHLJ Redactie-adres: Onder zeer grote belangstelling vier de Woensdag het echtpaar Johannes de Vries en Jantje Oom, 3e Zomerrakbuurt 29 alhier, zijn zestigjarig huwelijksfeest. Het nog krasse paar mag zich in een goede gezondheid -erheugen. De Vries is geboren 20 Juli 1865 en wordt dus 87 jaar. Zijn vrouw is nog een jaar ouder en zag 5 Juni 1864 te Gauw het levens licht. Uit hun huwelijk werden 3 kin deren geboren, twee meisjes en een jon gen, van wie een der dochters is over leden. Voorts heeft het echtpaar nog 12 klein- en 4 achterkleinkinderen. Vanaf hun prille jeugd hebben pake zowel als beppe hard moeten werken om in hun levensonderhoud te voorzien. Reeds op 10-jarige leeftijd verrichtte de Vries op 't land alle voorkomende werkzaamhe den. Van een leerplichtwet, zegt pake, wist men toen nog niet. Gedurende de zomermaanden werd de school niet be zocht. Het was werken en nog eens wer- Socialistische Unie. 1. G Roorda, Tijnje; 2. C. Pronk, Rot terdam; 3. D. van Bentveld. Rotterdam; 4. A. C. Swaters, Gorinchem; 5. C. H. Rigters, Schiedam; 6. G. J. Heersink, Zwollerkerspel; 7. P. Schut, Amersfoort; 8. H. MeyersKehrer, Bussum; 9. D. A. Noordewier, Den Haag; 10. H. K. M. Defares, Amsterdam; 11. A. Holtrop, Terwispel; 12. G. van Welsum, Arnhem; 13. C. van der Hucht, Rotterdam; 14. A. J. Winterink, Velp; 15. mej. J. M. E. S. Le Rutte, Groningen; 16. H. J. van Opijnen, Brielle; 17. P. Th. de Leeuw, Tijnje; 18. G. E. de Vries—Weenings, Meppel; 19. D. Bethlehem, Oldeboorn; het bevel over hun land- en zeestrijd- krachten heeft gekregen. Maar het rap port behoeft toch ook weer niet door een Amerikaans marine-officier geschre ven te zijn, want het bespeelt ook ty pisch die gemoederen in Europa en met name in Frankrijk die een neutralisme voorstaan. Die dus van oordeel zijn dat de huidige politiek van Amerika tot oorlog moet voeren, dat Amerika in zo’n oorlog West-Europa waar het nota bene toch nog zes divisies op de been heeft in de steek zal latei en dat de Europese landen daarom beter doen te trachten een neutraal blok tussen Ame rika en Rusland te vormen. Alsof dit W.-Europa in een oorlog tussen deze twee kolossen neutraal zou kunnen blij ven. Alsof dit zo industrierijke oude Europa niet gedwongen zou worden een rol te spelen aan een van beide zijden. De tweede wereldoorlog leverde daar voor het afdoende bewijs. Maar er zijn nu eenmaal stromingen in W.-Europa, en de sterkste daarvan is in Frankrijk die, niet-communistisch, in een neutraliteits politiek heil zien. Deze stromingen te versterken en de wil om in samenwer king met Amerika alle gevaren tege moet te gaan, te verzwakken, kan ook de bedoeling van de schrijver van dit rapport dat dan echter een falsifica tie is zijn. Dinsdag zyn de candidatenlijsten in geleverd voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, die op Woens dag 25 Juni zal worden gehouden. Voor de kieskring Leeuwarden luiden deze; Middenstandsparty. 1. J. A. A. Toussaint, Den Haag; 2. B. Fokkinga, Leeuwarden; 3. A. Snoek, Rotterdam; 4. C. A. Kammeraad, Mid delburg; 5. J. Achenbach, Leeuwarden; 6. W. J. Visser, Dokkum; 7. W. Teenin- ga, Groningen; 8. J. Deen, Groningen; 9. W. Jacobs, Arnhem; 10. F. Bensdorp, Arnhem. Rooms-Katholieke Volkspartij. 1. C. P. M. Romme, Overveen; 2. B. A. A. Engeibertink, Oldenzaal; 3. Mej. A. de Waal, Utrecht; 4 E. G. M. Rool- vink, Almelo; 5. L. J. C. Beaufort, Nij megen; 6. Mej. J. C. H. H. de Vink, Utrecht; 7. Tj. de Jong, Bolsward; 8. G J. Steggink, Hengelo (O.); 9. B. H. Hemmer, Tubbergen; 10. A. F. A. Oos- termeyer, Almelo; 11. J. B. Hemel, Coevorden; 12. A. B. Schopman, Olden zaal. Naar wij zo juist van de directie van Amicitia Theater vernemen zal de grote Internationale IJsrevue „Round the World on Ice” van Redley’s Internatio nal Theatre Productions op 16, 17, 18 en 19 Juni a.s. in dit Theater worden opgevoerd. Deze grote IJs-show, welke reeds triomphen vierde over de gehele wereld en een groot succes was in het theater Carree en ook te Leeuwarden enthousiast werd begroet, zal zeker voor Sneek en omgeving een grote at tractie zijn. Wij komen t.z.t. hierop nog nader terug. boterbereiding van „Normandia” de Leeuwarderweg alhier tegen weekloon van 6. Daar is hij 36 jaar werkzaam geweest en toen pake de leeftijdsgrens van 65 jaar had bereikt kreeg hij pensioen en nu de oudjes ook van de Noodwet-Drees profiteren, heb ben ze een onbezorgde oude dag. Zeven en vijftig jaar hebben ze in hetzelfde huis daar aan het Zomerrak gewoond. Vergeten werden ze op hun feestdag niet. Van kleinzoon Jacob die te Wil lemstad op Curasao woont ontvingen ze reeds daags te voren een geluksteler gram. De belangstelling op de receptie,, die ’0 middags ten huize van hun zoo» en schoondochter in de Priorstraat 32 werd gehouden, getuigde ook van heft medeleven met heide oudjes. Figl, de Oostenrijkse kanselier die te Londen was om nog eens over dat ver drag te overleggen, kan er van mee praten. Maar de Russen willen Oosten rijk niet ontruimen omdat Wenen zich dan stellig op het Westen zou oriënte ren, maar ook omdat Moskou door het bezet houden van Oostenrijk in de buurt van Zuid-Slavië wil blijven. Wat dit laatste land betreft blijft de positie on zeker. De nieuwe Zuid-Slavische grond wet is weer volkomen dictatoriaal en bedoeld het communisme te handhaven, doch toont ook weer een scherp ver schil met de Russische grondwet. In de sfeer der practische politiek is er mel ding te maken van een sterke ont stemming bij Tito over het feit dat Amerika en Engeland in hun zóne van Triëst een groot deel van het plaatse lijk bestuur aan Italië zullen overdra gen. Blijkbaar hebben Washington en Londen de Italiaanse regering een suc cesje willen bezorgen, dat de regerings partijen als propaganda bij de Italiaanse gemeenteraadsverkiezingen kunnen ge bruiken. Van gemeenteraadsverkiezin gen gesproken: voor zover deze thans in Engeland zijn gehouden hebben zij de Labourpartij een. grote overwinning be zorgd en beloven zij niet veel goeds voor de regering-Churchill als zij eens tus sentijds zou moeten aftreden. Ten slotte: in Korea blijven de wapenstilstands- onderhandelingen stokken op de kwes tie van de terugzending der krijgsgevan genen; het Westen is eensgezind van mening, dat het krijgsgevangenen, die niet naar het Noorden terug willen, niet kan uitleveren, een besluit humanitair gerechtvaardigd en juridisch aanvecht baar. Het echtpaar Cornells de Vries en Akke de VriesPunter, Bothniakade 15 alhier, dat Woensdag 21 Mei a.s. zijn 60-jarig huwelijksfeest hoopt te vieren. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid en zijn opgeruimd van geest. Beppe zowel als Pake lezen beide nog zonder bril, alleen het gehoor van de vrouw begint iets te verminderen. Bei den zijn 84 jaar. Maar Beppe zei olijk, dat ze zo oud nog niet was. Ze is nl. een „schrikkel-kindje” geboren 29 Febr. 1868 en dusnog maar 21 jaar. Het grootste gedeelte van hun huwelijks leven hebben ze doorgebracht in de dor pen Gauw en Goënga. „Lytse Knillis en Akke”, zoals ze meestal in de volks mond genoemd werden, hebben een ar beidzaam leven achter de rug. Het was werken van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat. Pake was „boerefeint” en Beppe „boerefaem”, toen ze „verkeer den”. Ze verdienden met het melken ieder 30 cent per dag. Zondags waren ze vrij. Toen ze treuwden verdiende Pake in de hooitijd 10 per week. Het werk ving des morgens 4 uur aan en eindigde meestal niet voor 11 uur ’s avonds, en om de verdienste bleef Beppe haar werk als „melkster” voort zetten. Pake zag nimmer tegen ’t werk op, hij werkte ook als „lykjer” bij het waterschap „De Sneker Oudvaart” en is een vijftal jaren koster geweest van de Ned. Herv. Kerk te Gauw en voor vele boeren uit de omtrek was hij de rechter hand als ze hun vee naar de veemarkt Met ingang van 12 Mei 1952 worden voorlopig geen aanvragen om toeken ning van premie op basis van de premie regeling woningbouw 1950 meer in be handeling genomen. De aanvragen, die voor 12 Mei reeds waren ontvangen, zullen nog worden afgehandeld. Na ver loop van enkele maanden zal de toeken ning van premie weer voortgaan. ken van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat, met als beloning 30 cent per dag, plus een bord brij. Beppe bevestigt dit met een knikje. Ja zo was het. Zij zelf verdiende als 12-jarig meisje met mel ken een gelijk bedrag. Op de leeftijd van 12 jaar verhuurde Johannes zich als knechtje bij de veehouder Lieuwe de Jong te Huins. Later kwam hij als boe refeint in betrekking bij boer Doede Schaafsma te Offingawier tegen een jaarloon van 150 plus kost en inwo ning. Daar leerde hij zijn Jantsje ken nen, die als boerefaem diende bij de veehouder Willem van Dijk op De Domp. Beppe hield in haar jonge jaren veel van dansen en was verzot op „skotsen”. Dat verstond pake ook opperbest, en zo kon men het jonge paar Zondags avonds dikwijls aantreffen in café Licht hart te Offingawier, waar dan dansen was. Toen ze na een paar jaar verke ring in ’t huwelijksbootje traden, ver diende pake 5 per week, beppe ver diende wat bij door zich als wasvrouw beschikbaar te stellen. „Neen, royaal hebben we het nimmer gehad, maar we waren tevreden en hebben gelukkig ook niet veel met ziekte te kampen gehad”, zeggen ze beiden vergenoegd. Twee jaar later zei Johannes het boerenbedrijf vaarwel en kwam in dienst bij de afd. ana een Christelijk Historische Unie. 1. H. W. Tilanua, Den Haag; 2. F. H. van de Wetering, Amsterdam; 3. H. K. J. Beernink, Rijswijk (Z.H.); 4. J. J. R. Schmal, Voorburg; 5. Tj. Krol, Haren; 6. J. de Ruiter, Balk; 7. mej. jkvr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, Den Haag; 8. H. Kikkert, Zeist; 9. ir C. Staf, Den Haag; 10. mr H. Mulderije, Am sterdam; 11. mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; 12. C. J. van Mast- rigt, Utrecht; 13. M. R. H. Calméijer, Den Haag; 14. ir M. A. Geuze, Poort vliet; 15. dr I. N. Th. Diepenhorst, Epe 16. W. Nauta, Sneek; 17. mr A. Hanne- ma, Hichtum; W. Hi pi kom a Party van de Arbeid. 1. W. Drees, Den Haag; 2. A. Vonde ling, Leeuwarden; 3. D. de Loor, Leeu warden; 4. J. Blom, Den Haag; 5. D. HeromaMeilink, Amsterdam; 6. J. M. den Uyl, Amsterdam; 7. D. Roemers, Haarlemmermeer; 8. J. H. Scheps, Zeist; 9. E. de Haan, Heerenveen; 10. H. L. SikkesHartelust, Sneek; 11. J. L. Hoogland, St. Anna Parochie; 12. A. A. M. van der Meulen, Leeuwarden; 13. J. Piebenga, Leeuwarden; 14. G. J. N. M. Ruygers, Rijswijk; 15. H. Vondeling, Oosterwolde; 16. J. Brouwer, Leeuwar den; 17. J. Klok,St. Anna Parochie; 18. J. K. Dijkstra, Leeuwarden; 19. J. T. Veilenga, Leeuwarden; 20. N. Bloemen- daal, Leeuwarden. Gereformeerd Politiek Verbond. 1. A. Zijlstra, Groningen; 2. L. P. Laning, Groningen; 3. A. A. Basoski, Apeldoorn; 4. Jac. Wijnands, Wormer; 5. W. van der Kamp, Kampen; 6. D. Roorda, Rozenburg. Party voor Recht en Vrijheid. 1. W. Broertjes, Amsterdam; 2. A. F. Spanbroek, Den Haag; 3. P. H. Ritter, Utrecht; 4. G. M. G. H. Russel, Amster dam; 5. M. Grunwald, Breda; 6. T. Q. Dekker, Leiden; 7. C. R. Smit geb. Dyserinck, Veere; 8. J. W. Mentel, Den Haag; 9. R. A. Jacobs, Rotterdam; 10. G. R. Kolijn, Sittard. Jong Conservatief Verbond. 1. W. K. H. Feuilleteau de Bruyn, Den Haag; 2. F. M. Westenbrink, Groningen; 3. A. Bos, Holwierde; 4. A. H. Edskes, Groningen; 5. Chr. Rupke, Reeuwijk; 6. J. Fabius, Den Haag; 7. J. C. F. Hen ke, Zeist; 8. E. L. Martens, Den Haag; 9. G. J. van Alphenvan Six, Den Haag; Advertentieprijs 15 «t per m.m. contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 3. - per hetf Franco per post 1 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma Drijfhout, Sneek. Hr. Ms. „Piet Hein” bevindt zich op het ogenblik in de zeeën rondom Korea. Een groepje leden van de bemanning aan boord van flit schip, poseert voor de scheepsfotograaj. een verblijf van 8 maanden, hebben we overgelukkig de Friese greiden weer opgezocht. Maar we moesten weer van voren af aan beginnen, want al ons huisraad hadden we verkocht. We ves tigden ons toen in Goënga, maar zijn tenslotte toch weer in Gauw terecht ge komen, waar we voordien 28 jaren had den gewoond”. Uit hun huwelijk zijn kinderen geboren van wie nog 5 in leven zijn, Drie stierven beneden de leeftyd van 1 jaar. Kindersterfte, zegt Beppe terecht, kwam vroeger meer voor dan nu. Ze hebben 19 klein- en 7 achterklein kinderen. Beppe is erelid van de Chr. Vrouwenvereniging te Goënga, waarvan zij de mede-oprichtster is. Ongeveer 12 jaren wonen ze nu hier in Sneek én sinds Januari jl. wonen ze in bij hun zoon Jouke en diens echtgenote, waar de, oudjes het best naar hun zin hebben en mede dank zij de noodwet-Drees van een onbezorgde levensavond kunnen genieten. Nog vele jaren in gezondheid Paka en Beppe! B. en W. van Bolsward hebben op dracht gegeven tot het aanbrengen van tweetalige plaatsnaamborden. Naast Bolsward zal de Friese naam Boalsert een plaats krijgen. Te Parijs is door de deskundigen het ontwerp verdrag voor de Europese de- fensiegemeenschap getekend. Het is nu in handen van de regeringen der zes deelnemende landen die o.a. nog zullen moeten uitmaken of ook het Saarland in het verdrag zal moeten worden opge nomen, hoe lang de duur van het ver drag en waar het hoofdkwartier ge vestigd zal zijn. De deskundigen zijn een en een kwart jaar bezig geweest aan het ontwerpen van het verdrag, zodat zelfs al waren er geen kwesties dan de bovenstaande het nog lang zal duren men denke alleen maar eens aan het Saarland voor de parlementen het verdrag te behandelen krijgen, zodat er nog helemaal geen reden tot juichen is. De positie der overtuigde voorstanders van het verdrag is bovendien in W.- Duitsland en Frankrijk zo zwak gewor den, dat het lot van het ontwerp in de parlementen daar ook nog zeer onzeker is. In West-Duitsland in het bijzonder ook omdat dit E.D.G. ontwerp onlosma kelijk is verbonden aan het vredescon- tract tussen het Westen en W.-Duits- land dat het bezettingsstatuut moet vervangen. Ook daarover wordt nog al tijd onderhandeld, ook daarover zijn nog verschillen van mening tussen de grote Drie en dr Adenauer en tussen de laat ste en enige partijen der West-Duitse regeringscoalitie. Gezien deze grote on zekerheid omtrent het uiteindelijk lot van de E.D.G. wachten we ons er wel voor nu uitvoerig stil te staan bij de in houd van het ontwerp zelf; op papier is het een aardig plan en meer wordt het voorlopig niet. En tenslotte kan de falsificateur ook een communist zijn, waarvan de Monde dan het slachtoffer is geworden en die geen andere bedoeling had dan verwar ring te stichten in West-Europa en ver deeldheid te brengen tussen Amerika en zijn West-Europese partners. Rus land tracht met alle middelen de opne ming van West-Duitsland in de Wes terse defensie te voorkomen, waarom zou het ook niet door een handlanger een dergelijke falsificatie als zo’n rap port, in handen van een Frans blad spe len om er verwarring en verdeeldheid in het Westerse kamp mee te stichten? Die andere Russische handlanger, de Oost-Duitse regering dreigt met de vor ming van een Oost-Duitse legermacht, met een nieuwe blokkade van Berlijn, met te zijner tijd vervolging van de W.- Duitse regering en die parlementsleden die voor de verdragen met het Westen stemmen, met een zg. nationale ver zetsbeweging in W.-Duitsland relle tjes in Essen waarbij een dode viel he ten er het voorspel van als W.- Duitsland zich doet opnemen in het Westers verband. Alles intimidatie- pogingen welke aantonen hoezeer Mos kou deze opneming vreest, maar ook, en dat is eigenlijk nog het geruststellende, dat het tot het laatste middel om dit te voorkomen, nl. openlijk gewapend op treden, niet durft overgaan. Slechts als West-Duitsland en geheel W.-Europa niet voor deze intimidatiepogingen buk ken, zal men zekerheid kunnen krijgen of de Russen, uit vrees voor de versterking welke het Westen door de aansluiting van West-Duitsland zal ondergaan, tot werkelijke concessies bereid zijn, die tot een ontspanning kunnen leiden. Daar over zal dan de conferentie der Grote Vier licht kunnen brengen, welke Rus land oorspronkelijk heeft gewild en waarvoor het laatste antwoord der Grote Drie op de Russische nota de weg openlaat. Aan die conferentie zal echter een onderzoek naar de mogelijkheid in geheel Duitsland vrije verkiezingen te houden moeten voorafgaan. Men zal nu dus te weten komen of Moskou inder daad tot het toestaan van dergelijke verkiezingen bereid is, waarvan de uit slag stellig het einde van de Russische invloed in Oost-Duitsland zou beteke nen. Dat de Russen dit risico zullen aanvaarden is zo goed als uitgesloten, maar men zal hen die in West-Europa en vooral in West-Duitsland dat toch geloven, alleen door de proef op de som kunnen overtuigen. Het is in ieder geval al winst dat ook de Duitse soc.demo- craten ditmaal accoord gaan met het geallieerde antwoord aan Rusland. Het is goed dat de drie Westelijke grote mogendheden vooraf de Russische regering in nota’s nog eens hebben her innerd aan het vredesverdrag met Oos tenrijk dat alleen door Russische tegen stand nog niet gesloten werd. Ook dat kan er al toe bijdragen twijfelaars in Duitsland te overtuigen hoe de Russen met dergelijke onderhandelingen sollen. Harich; 19. E. S. de Jong, Bolsward; 20. J. Wijmenga, Ureterp. Volksparty voor Vrijheid en Democratie. 1. P. J. Oud, Rotterdam; 2. B. Zege- rmg Hadders, Emmen; 3. H. A. Kort hals, Voorschoten; 4. A. Fortanierde Wit, Overveen; 5. J. G. H. Cornelissen, Amsterdam; 6. F. den Hartog, Hoog Blokland; 7. G. Ritmeester, Den Haag; 8. H. F. van Leeuwen, Laren (N.H.); 9. H. J. Ankersmit, Deventer; 10. J. M. StoffelsVan Haaften, Haarlem: 11. M. A. Wisselink, Sneek; 12. A. Wille- rink, Apeldoorn; 13. D. ElemaBakker, Huizinge (Gr.); 14. J. A. van Overklift, Munnekezijl; 15. B. P. van der Veen, Leeuwarden; 16. B. C. van Balen Walter, Leeuwarden; 17. T. W. Zandstra, Sneek; 18. H. Pols, Leeuwarden. Communistische Partij Nederland. 1. G. Wagenaar, Amsterdam; 2. S. de Groot, Amsterdam; 3. H. Gortzak, Am sterdam; 4. J. Haken, Amsterdam; 5. P. van Staveren, Den Haag; 6. J. F. Reu ter, Amsterdam; 7. M. E. LipsOdinot, Hilversum; 8. J. Hoogcarspel, Rotter dam; 9. C. Borst, Hilversum; 10. B. J. Stokvis, Amsterdam; 11. G. Blokker de Groot, Deventer; 12. J. W. Haver- mans, Amsterdam; 13. U. v. d .Schans, Scheemda; 14. A. H. W. Verreyt, Til burg; 15. E. TeeboomVan West, Am sterdam; 16. O. Poepjes, Lemmer; 17. L. de Haan, Zwaagwesteinde; 18. J. van der Heide, Houtigehage; 19. A. Scha perTolman, Sneek. Staatkundig Gereformeerde Partij. 1. P. Zandt, Delft; 2. C. N. van Dis, Haag; 3. D. Kodde, Zoutelande; 4. J. van Dijk, Gameren; 5. C. Smits, Sliedrecht; 6. P. J. Dorsman, Schellui- nen; 7. J. de Heer, Piershil; 8. M. A. Mieras, Krimpen a. d. IJssel; 9. A. J. Kersten, Rotterdam; 10. A. J. Schot, Middelburg; 11. W. Otten, Rijssen; 12. H. Fokker, Eindhoven; 13. E. du Mar- chie van Voorthuizen, Leersum; 14. A. Redelijkheid, Ouderkerk a. d. IJssel; 15. P. van Woerden, Akkrum. Katholieke Nationale Partij. l.Ch. J. I. M. Welter, Den Haag; 2. W. L. G. Lemaire, Nijmegen; 3. C. de Jong, Amsterdam; 4. H. W. L. Smal— Tïnis, Alkmaar; 5. A. A. J. M. Radema- kers, Roosendaal; 6. H. J. M. Hendrik- sen, Den Haag; 7. A. E. Duynstee, Maastricht; 8. H. W. C. Simons, Den Haag; 9. mej. J. E. van Ravesteyn, Den Haag; 10. G. J. M. Schoenmaeckers, Rotterdam; IL A. S. R. JasTheissing, Dordrecht; 12. F. E. van der Staay, De Bilt; 13. G. Smal, Alkmaar; 14. P. G. Leeuwenberg, Den Haag; 15. W. Bam berger, Den Haag; 16. J. M. E. M. A. Zonneberg, Den Haag; 17. H. van der Maesen, Heerlen; 18. J. M. Knaapen Fermont, Den Haag; 19. D. van der Wal, Dronrijp; 20. E. A. G. Brautigam, Amsterdam. Anti-Revolutionnaire Party. 1. J. Schouten, Rotterdam; 2. J. Al- gera, Leeuwarden; 3. A. B. Roosjen, Amsterdam; 4. A. Stapelkamp, Utrecht; 5. J. Fokkema, Zijderveld (Z.H.); 6. C. van der Zaal, Harlingen; 7. J. van Baal, Hollandia (Nw.-Guinea)8. H. van Eys- den, Rotterdam; 9. C. P. Hazenbosch, Den Dolder; 10. J. Meulink, Enschedé; 11. W. P. Berghuis, Smilde; 12. N. G. Leiden; 13. W. Noomen, W. G. Scholten, van Dy ken, Den Haag; 16. J. Smallenbroek, Assen; 17. J. J. Hangelbroek, Den Haag; 18. Th. A. Versteeg, Amsterdam; 19. D. Okma, Leeuwarden; 20. A. Algra, Djakarta. w Maar al staat dat ontwerp dan alleen nog maar op papier, er wordt al storm tegen gelopen alsof het al een werkelijk bestaand en volledig militair apparaat is. De storm komt van twee kanten. Van de ene zijde van hen, die zich mis schien verbergen achter het zg. rapport Fechteler, dat, gepubliceerd door het bekende Franse blad „Le Monde”, de sensatie van de vorige week was. Vol gens dat blad zou de Amerikaanse op perbevelhebber van ‘de Atlantische ze strijdkrachten Fechteler begin van dit jaar een rapport aan het Pentagon hebben overgelegd waarin hij zich zeer pessimistisch uitliet over de mogelijk heid in West-Europa weerstand te bie den aan een eventuele Russische aanval. De admiraal zou oorlog vóór 1960 on vermijdelijk achten, zou menen dat de Russische luchtmacht dan binnen vier dagen meester zou zijn van alle vlieg velden van West-Europa, binnen drie dagen zou het Europese leger onder de voet gelopen zijn en 150.000 Russische parachutisten, in Engeland neergelaten, zouden ook dat land spoedig onder de knie hebben. Gegeven deze onverdedig- baarheid van West-Europa werd aan bevolen de Middellandse Zee en het Na bije Oosten centrum van het Westers tegenoffensief te maken. Daar in de buurt is immers ook de olie eh daar zijn ook de Arabische staten, wars van communisme maar van het Westen ver vreemd door Engels en Frans kolonia lisme, doch waarmee Amerika vooral als het in deze buurt zijn macht ont plooit, een verzoening zou kunnen be werkstelligen. Van uit Middellandse Zee en Nabije Oosten en via Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije zou dan een Westers offensief tegen „de buik van Europa” kunnen worden ondernomen dat ongetwijfeld steun zou vinden in de huidige satellietstaten van Rusland, waar nu al ondergronds verzet is. w Fechteler en practisch alle Westerse autoriteiten hebben ten stelligste ont kend dat dit rapport bestaat,‘de Monde houdt vol goed ingelicht te zijn. Maar waarom al dit rumoer? We beseffen toch zeker allemaal wel dat deze bewa peningswedloop risico’s meebrengt en dat daaruit al streven de huidige re geringen der Westerse landen daarnaar zeker niet een oorlog voortkomen kan. Maar niemand kan voorspellen wat de jaren voor 1960 nog kunnen bren gen, de toestand is daarvoor veel te on doorzichtig, het is zuiver een speculatie om nu al tot oorlog te concluderen, de thans waar te nemen verschijnselen wij zen daarop zeker niet. En voor het overige vertegenwoordigt het rapport de inzichten typisch voor een deel der Amerikaanse militairen speciaal marine-autoriteiten en politici, doch geenszins van de huidige Amerikaanse regering die naar aanleiding van deze publicatie trouwens nog eens heeft verzekerd dat West-Europa niet zal worden opgeofferd en die zich toch wel niet het ongenoegen van de Amerikaan se belastingbetaler in dit verkiezings jaar op de hals zou halen door milliar- den dollars te besteden aan de bewape ning van West-Europa nog dezer dagen komt een nieuwe Amerikaanse luchtdivisie naar Engeland als dit practisch weggeworpen geld was, dat men beter in de landei rond en nabij de Middellandse Zee en aan de vloot- en luchtmacht had kunnen besteden. Het rapport zou wel door een Amerikaanse marineman geschreven kunnen zijn, die het Amerikaanse recht op het opperbe- velhebberschap in de Middellandse Zee twistpunt met Engeland nog eens extra wilde aandikken. Tussen haakjes zij gezegd dat Amerike zijn aanspraak op dat opperbevel al heeft versterkt doordat de Amerikaanse admiraal Car ney, die de Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee commandeert van Griekenland en Turkije die een Itali aans opperbevel hebben afgewezen Geelkerken, Amsterdam; 14. L. Utrecht; 15. T. A.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1