Ajax en Haarlem op eigen grond geklopt Niets is goed genoeg voor baby Eerste seriewedstrijd werd een drijfpartij L.S.C. trof het met haar Jeugdtournooi De electrische treinen rijden nu ook naar het Noorden NEDERiniMD d((e fcdni BUITENLAND IN HET KORT Voorkom infectie van ruwe huid BURGERLIJKE STAND d. PIJPEKAMP Hoogezand uitgeschakeld Hitte in Londen van en te Nederlaechwedstriid H.J.S.C.—Heech 3—5 verkeer tussen Oost- West-Duitsland Henk Jonkman speelt niet meer Fanny Blankers-Koen in Leeuwarden Tragisch ongeluk in de trein Houdt zijn kleertjes schoon en zacht. Temperatuur zwemwater Wielerveteraan verongelukt In verband met Hemelvaartsdag verzoeken wij vroegtijdige inzen ding van advertenties voor ons a.s. Vrij dagnummer. Administratie Sneeker Nieuwsblad HET DUURT NIET LANG MEER Gaat minister Lieftinck naar Turkije De Koningin in Rotterdam Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen N.V. Jaarverslag 1951 Koninklijk bezoek aan de Olympische Dag Nieuwe leider wapenstil- stands-delegatie Belemmering Spoorweg verkeer tussen Oost- en Dromen is bedrog Das aangereden 'Zeven-jarige jongen gratis langs nieuwe lijn identiteit van gedupeerde bruidegom voor de promotie Gevonden voorwerp W ymbritseradeel Geslaagd Te Den Haag slaagde voor koirdiri- gente mej. H. van Netten te Heeg. ItaliëEngeland 11 Advertentie. Zwolle' spoorlijnen met 1 uit- 3 1 l 1 I P.E.C. en Hoogezand spelen Herades in de kaart. Steenwijk faalt in de wedstrijd. voor De uitslagen de ver- De temperatuur van het water in het Zwembad was heden 19% graden. Tijdens een wielerwedstrijd in de Wor- mer van „De Gazelle” uit Amsterdam, kwam de zestigjarige veteraan L. van Grinsven uit Den Bosch Zondagmiddag zo ongelukkig te vallen, dat hij op slag werd gedood. Zijn stoffelijk overschot is naar het St. Liduinaziekenhuis te Pur- merend vervoerd. 1 r 1 2e klas A: NicatorFriesland 03. Promotie Res. 2e klas: Veendam 2 HZC 2 1—1. Friese Voetbalbond. 3e klas B: WZS 4 Renado 21. Zaterdagmiddagvoetbal. Junioren B Balk 2—ONS 2 1—3. o 2 .1 E c 3 1 o 1 n I i I seizoen was de starttoren Zaterdagmid dag weer bevolkt. Door het wedstrjjd- comité van de Kon. Zeilvereniging „Sneek” voor de eerste van de traditio nele seriewedstrijden. Een mooi begin was het echter niet. Wel hebben zich op nieuw een flink aantal deelnemers laten inschryven, van wie de vier Leeuwarders in de Valkenklasse ditmaal nog verstek moesten laten gaan, maar de wind ont brak. Daardoor ontaardde de wedstrijd in een drijfpartij, waarin Fokke Jansma met zijn snelle 16 kwadrater nog ruim vjjf kwartier over de ene route deed. De eerste ronde van het voetbalkam pioenschap van Nederland heeft een ver rassend verloop gehad. Zowel Ajax als Haarlem verloren voor eigen publiek. De Amsterdammers met 21 van Her mes D.V.S. en de roodbroeken met 23 van Willem II. Het programma voor volgende Zondag vermeldt de wedstrij den: Willem IIAjax en HDVSHaar lem. veroorzaken, blijft hierdoor geheel ach terwege. Het „Kleur Actief” houdt bovendien de kleuren frisser en hel derder dan ooitNatuurlijk kan behalve baby’s garderobe ook Uw eigen kleding van deze belangrijke voordelen profite ren. Zonden een zweem van angst voor eventuele schadelijke gevolgen, kunt U nu Uw eigen mooie jumpers of vesten en ook tere zijden Gedingstukken in het schuimend sop onderdompelen. Ook voor speciale wasjes (gordijnen, etc.) is Castella Wolwas ideaal. Het alkalivrije Castella Wolwas met „Kleur Actief” (rose pak) is voor een huis vrouw een even grote hulp op wasdag als de vlekken-verwijderende Castella voor de Gezinswas met „Actief Wit” (blauwe pak). Het zorgt voor een gron dige reiniging en schaadt de tere weef sels niet. Wol en zijden kledingstukken gaan daardoor viermaal zo lang mee. Ingez. Mededeling. IIIIIHIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIM Naar Het Vrije Volk meldt, zal Henk Jonkman, de pupulaire aanvoerder van Heerenveen, zijn voetbalschoenen aan de wilgen hangen. In de vriendschappelijke wedstrijden, die Heerenveen dit seizoen nog te wachten staan, speelt h(j nog mee, maar het volgend jaar zullen we Jonkman niet meer binnen de lijnen zien. Gisteren speelde zijn club in Wolvega een vriendschappelijke wedstrijd tegen Leeuwarden. Heerenveen won met 21. De officiële i geëlectrificeerde Er wordt genaaid, gebreid, gehaakt voor baby’s uitzetje. Niets is immers goed genoeg voor de kleine wereldburger en juist aaarom, moeders, moet U er ook op letten, waarmee U die witte wolle tjes, die beeldige rose en bleue truitjes van Uw kindje reinigt. Behandel ze steeds met de grootste zorg en was ze daarom uitsluitend in het zachte, alkalivrije Castella Wolwas met „Kleur Actief”, óók reeds voor de geboorte Alleen dan blijft de wol licht als dons, voelt soepel aan en ziet er uit als nieuw. Dank zij het alkalivrije Castella Wolwas met „Kleur Actief' bestaat er immers geen gevaar meer voor krimpen en ver- vilten. Ook de lelijke, doffe aanslag, die zeep en gewone wasmiddelen zo vaak Ondertrouwd: Minne van der Werf, 31 jr., onlangs te Leeuwarden en Ca tharina Maria Geertruida Dijkstra, 26 jr.; Hendrik Barteld Jongejans, 26 jr. van Alphen a. d. Rijn en Pietje van den Berg, 23 jr.; Theodoras Adema, 22 jr. van Bolsward en Antje Rosema, 21 jr.; Folkert Bok, 25 jr. en Adelheid Frederi ca Landstra, 24 jr.; Jelle de Haan, 29 jr. van Den Helder en Sipkje Sietsche Bok, 28 jr.; Jan van der Eems, 26 jr. van Bolsward en Cornelia Pietemella Bosman, 23 jr.; Johannes Kingma, 31 jr. en Jantje Wind, 32 jr. van Goutum. Getrouwd: Anne Cnossen, 38 jr. en Mintje de Haan, 31 jr.; Frederick James Face, 24 jr., van Shalford (Engeland) en Antje Martens, 29 jr.; Gerrit Wierdsma, 26 jr. en Dirkje de Boer, 26 jr.; Hendrik Hakze, 24 jr. en Antje Lenstra, 22 jr.; Rolf van Dijk, 25 jr. van Haren en Nelly Poelman, 25 jr. In de Noordelijke promotiestrjjd de 3e klassers is een beslissingswedstrijd nodig. Steenwijk verloor namelijk zijn uitwedstrijd tegen Asser Boys met 31. Overige uitslagen: le klas B: Be Quick—DOS 03. Vrijdagmorgen is een 10-jarig zoontje van de fam. Manden te Nijveen bfl het plotseling oversteken van de Rijksweg MeppelSteenwijk door een auto ge grepen en op slag gedood. ’s Middags werd tussen Eursinge en Hoogeveen de 21-jarige DUW-arbei- der N. Jonker door een DABO-bus aan gereden. Hi overleed aan de gevolgen. De Koninklijke Shell groep die in April van het vorig jaar hier te lande reeds vijftien tankers bestelde (veertien van 18000 ton en een van 28000 ton) heeft thans opnieuw zeven tankers bij Ne derlandse, werven in bestelling gegeven, t.w. drie van 18000 ton, drie van 12000 ton en een van 31000 ton. De oorspron kelijk bestelde 28000 tonner zal verder ook een schip van 31000 ton worden. Als enige vrouw bij 3500 manne lijke medecandidaten is te Amersfoort De fuotbalfor. H.J.S.C. sette Tiisdei- tojoun ütein mei de earste nederlaech wedstriid tsjin Heech I. De thüsklub sette daliks mei in heech tempo yn en hie yn earstoan in fjildmearderheit. Hja hiene dan ek al gau sukses mei in moaije goal fan de rjochtsbüten. Heech liet it hjir net by sitte en üt in foarset fan har loftsbüten waerd it 11. H.J. S.C. antwurdde hjir daliks op en mei in lange bal troch it midden liet de mid- foar de keeper fan Heech foar de 2e kear fiskje. Heech kaem der doe aer- dich better yn, mar hê.ldde it spul foar de goal to koart. Flak foar de rêst wist de midfoar fan de gasten de stan op 22 to bringen. Dêrnei gyng it spul aerdich lyk op en waerden troch beide klubs moaije c nfallen opset. De thüs klub wist de stén op 32 to bringen. Doe sette Heech nochris goed troch en wiene hja yn it fjild de sterkste. Troch in moaije goal waerd it 33. Noch twa kear hiene de gasten sukses en mei 35 kaem it ein fan dizze sportive wed- striid. In resultaet dat foar H.J.S.C. lang net min is, as men yn acht nimt dat Heech yn ’e kompetysje twa klas sen heger spilet. Woansdeitojoun sille hja de striid oanbine tsjin Balk I. dan Is de OOSTHOEK’S ENCYCLO- PAEDIE gereed. Kom eens met ons praten om U dit standaardwerk voor delig aan te schaffen. BOEKHANDEL G. v. Kleinzand 2 - Sneek Advertentie I. M. Voor de eerste maal in dit nieuwe zeil- „Jan van Gent” van dr J. W. v. d. Zijpp, de „Bruiser” van R. A. v. d. Sluis, de „Hennie” van M. Hendriks en de „Ma rijke” van Tj. v. d. Zee (stuurman Jan Zwart) er na het ronden van de boei in Gossepalen met de ruime wind uit, maar alleen dokter wist zich aan de kop te handhaven. Hij finishte met een behoor lijke voorsprong op Jelle Zwart. Vrolijk haalde op vanuit het achterste gelid en eindigde als derde. Vierde was Luut Hoff, Heerenveen, vijfde v. d. Sluis, zes de Jan Zwart, zevende D. Oppenhuizen, achtste Hendriks en laatste Alberda. In de Valken had Mr Cornells onaf gebroken de leiding, gevolgd door de Boer; v. d. Veen bezette de derde en Jan Miedema de vierde plaats. De Wereldbank te Washington heeft geweigerd commentaar te geven op de geruchten, volgens welke de Nederland se minister van financiën, prof, dr P. Lieftinck, na de verkiezingen in Juni a.s. tot vertegenwoordiger van de Wereld bank in Turkije zou worden benoemd. Een woordvoerder van de bank ver klaarde, dat de Wereldbank geen com mentaar kan geven. Hij merkte overi gens op, dat het niet gebruikelijk is, dat de Wereldbank vertegenwoordigers in de aangesloten landen heeft, hoewel het uiteraard in bijzondere omstandigheden kan voorkomen dat een uitzondering op deze regel wordt gemaakt Het enige land, waar de Wereldbank een speciale vertegenwoordiger heeft, is Nicaragua. Deze vertegenwoordiging bestaat sedert de zomer van 1951 en is van tijdelijke aard. Normaal geeft de bank nooit aanwij zingen omtrent haar handelingen totdat zij zelf een officiële bekendmaking uit geeft. Koningin Juliana heeft hedenmorgen in Rotterdam de eerste steen gelegd voor de restauratie van de Grote of St. Laurenskerk. Deze steenlegging vormde het hoogte punt van de Rotterdamse Opbouwdag 1952. Voor alle groepen bestond de le prijs uit een verenigingsprijs plus 11 draag- medailles; de 2e, 3e en 4e prijzen uit verenigingsprijzen. De prijsuitreiking geschiedde na afloop in ’t restaurant van 't sportpark door de heer H. Fjjl- stra, die dank bracht aan allen die had den medegewerkt tot het welslagen van dit tournooi. en Hoogezand speelden nl. in Zwolle 22 gelijk. Een zege in de uitwedstrijd tegen het uitgeschakelde Hoogezand be tekent reeds de teragkeer van de Alme- loërs in de eerste klas. Daar deze ont moeting Zondag wordt gespeeld, is de kans groot dat de ontmoeting Heracles PEC van geen belang meer is. Het hoogtepunt van de nationale ath- letiekwedstrijden die Zaterdagavond door de jeugdige vereniging Marathon in Leeuwarden werden gehouden, was wel het deelnemen van mevr. Fanny BlankersKoen. Zij won de 100 yards in 11.1 sec. en liet haar rivalen, van wie mej. G. Iwema uit Groningen de snelste was, bijna 10 meter achter zich. Op de 80 m. horden, die onze kam pioene in de zeer fraaie tijd van 11.5 sec. won, ondervond zij meer tegen stand, nl. van de jeugdige Imke Vaal uit Veendam. Deze nam aanvankelijk zelfs een geringe voorsprong, toonde een uitstekende techniek maar schoot vanzelfsprekend in het verdere verloop bij haar grote concurrente te kort. Zij maakte een tijd van 12,5 sec. Van de Noordelingen, met wie Hans Harting de strijd op de 3000 meter aan bond, bleef Hans Huizinga hem alleen tot het einde goed volgen. Harting ze gevierde na een krachtige eindspurt in 8 min. 48.8 sec. voor Huizinga (Mara thon) 8 min. 53.4 sec. Derde werd de Groninger Weert in 9 min. 44 sec. De snelste sprinter in het Noorden bleek nog steeds de Fries Jan Lammers, die 1 de 100 yards won in 10.2 sec. De ge- 1 diskwalificeerde Groninger Holst (Pe- i gasus) startte buiten mededinging en i noteerde 10.4 sec. i Overleden: Ortillia de Vries, 81 jr., echtgen. van Christoff el Reiker; Regina Haarsma, 70 jr., wed. van Bauke van der Meer van Tolsward; Lijsbeth Draijer 54 jr., echtgen. van Katarinus Boomsma van Hindeloren; Dirk Bosma, 73 jr., echtgen. van Antje Brandenburg van St. Nico'-'-swa; Catharina Christina Knap, 91 jr., wed. van Luike Broers Tjebbes. WYMBRITSFRADEEL, van 11 tot en met 17 Mei 1952. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen Donderdag een bezoek brengen aan de Olympische Dag. Admiraal Joy is afgetreden als leider van de wapenstilstands-delegatie in Pan- moenjon. Hij zal worden opgevolgd door de Amerikaanse majoor Harrison. de premiereserve extra versterking Een familie in het Friese dorp Lau- werszijl is het slachtoffer geworden van een benauwde droom van de heer des huizes, aldus meldt de Nieuwsdienst van het Alg. Dagblad. De jonge vader kreeg ’s nachts een droom, die hem zo van streek bracht, dat hij werkelijk meende, dat zijn huis in brand stond. Met één sprong was hij uit bed, snelde naar het ledikantje van zijn zoontje en sprong met hem door het raam naar buiten. Zijn vrouw, die hij ook wakker had ge maakt, sprong het tweetal slaapdronken achterna. Eenmaal op de keien aangeland, was het echtpaar goed wakker. Tot hun grote schrik en nog groter vreugde was nergens rook of vuur te bespeu ren. Toen kwam de familie tot de ont dekking, dat het maar een droom was geweest Vier mannen werden gedood en drie gewond door een ontploffing in een elec- trisch krachtstation in de Schotsche stad Kilmarnock. In de hele streek was het lichtnet Zondag gestoord. De ontploffing gebeurde, nadat er op drie kilometer van Kilmarnock een electrische kabel naar beneden was gekomen. De vier omgeko menen werkten in het kabelhuisje; de drie gewonden werkten daar vlak in de buurt. Het was een onfortuinlijk begin van haar vestiging in Canada, toen de fa milie Meyer uit Stadskanaal merkte, dat haar bagage gestolen was, enkele ogen blikken na aankomst op het station van Toronto. In de koffers, die tijdens het ontbijt in het station werden gestolen, zaten de nieuwe kleren, die vader Anko en moeder Geessien voor hun tien kin deren hadden gekocht, om op hun eerste Zondag in Canada te dragen. Twintig studenten van de universi- teit te Durham (Engeland) hadden met alle mogelijke wiskundige formules uit gerekend dat zij samen een touwtrek- wedstrijd tegen een olifant zouden kun nen winnen. Zij huurden een olifant en de wedstrijd begon. Toen de olifant hen over een afstand van dertig meter had voortgesleurd, gaven de studenten zich gewonnen. In België zijn kortgeleden wederom valse bankbiljetten van 50 en 100 dollar ontdekt. Bij een diamanthandelaar te Brussel verscheen een vreemdeling, die een groot aantal kostbare brillanten kocht en deze betaalde met biljetten van 50 en 100 dollar. Later bleek, dat zij vals waren. Volgens de Nieuwsdienst van het Alg. Dagblad zullen alle Britse firma’s die tot dusver nog kantoren in China hadden, dat land op korte termijn verlaten en daarmee zullen investeringen tot een gezamenlijke waarde van onge veer negen milliard gulden verloren gaan. Waarschijnlijk zal minister Eden dat besluit deze week in het Lagerhuis aankondigen. Het postkantoor van een dorpje in Schleswig Holstein heeft een geheimzin nig pakje ontvangen, geadresseerd aan Adenauer. Het pak werd voorzichtig ge opend door inderhaast ontboden deskun digen op het gebied van explosleven en zij vonden er een... dode kat in. Op klaarlichte dag heeft een vracht auto op de Gennepse Maasweg een das aangereden. De das is een vrij zeldzaam nachtdier en het gewonde dier, dat grommend aan de kant van de weg bleef liggen, trok dan ook veel bekijks. De po litie heeft het dier met een schot uit zijn lijden verlost. Naar het Alg. Dagblad meldt, geraak te de 48-jarige heer J. Schepers uit Roosendaal, die voor de Nederlandse Al gemene Bond van Postduivenhouders- verenigingen een duiventrein naar Frankrijk vergezelde, Zaterdagmiddag te Brussel bekneld tussen de deuren van een bagagewagen die met kracht dicht- geworpen werden. Hij werd zo zwaar aan het hoofd gewond, dat hij een uur later in een ziekenhuis te Brussel over leed. De Oost-Duitse regering heeft spoorlijn MünchenBerlijn, die de binding vormt tussen Oost- en West- Berlijn gesloten voor personenvervoer. Het verkeer over de weg tussen beide plaatsen wordt door deze nieuwe maat regel niet getroffen. Oost-Duitse en West-Duitse boeren die land hebben liggen resp. in West- of Oost-Duitsland, mogen de grens ook niet meer passeren. Bijna zou een jongen van zeven jaar aan de officële openingsrit van de N.S. naar het Noorden hebben deelgenomen. Die jongen had een keurige brief ge schreven aan meneer Den Hollander om de eerste reis per electrische trein naar Groningen te mogen meemaken. De N.S. had dat heel graag gedaan, maar zij meende dat hij zich weinig thuis zou voelen tussen al die deftige heren; misschien zal die Groningse jongen nu wel veel gelukkiger geweest zijn met zijn troostprijs: een vrtjkaartje tweede klasse naar een door hem zelf te bepalen station in Nederland en terug. Daarmee kon hij Zondag, toen de eerste electrische trein reed in een ge makkelijke fauteuil heen en weer reizen en, thuisgekomen, alles nog eens nalezen in het boek over de spoorwegen, dat hij ook nog gekregen heeft. Van de zijde der Italiaanse politie wordt vernomen, dat de man, die aan gifte deed van vermissing van zijn bruid en zijn auto, een 26-jarige Duitser is, genaamd Gerhard Bayer en afkomstig uit Beieren. De politie vermoedt, dat Bayer ook meer afweet van een twee weken ge leden bij Amalfi gepleegde overval, waarbij een Duitse touriste door twee Duits sprekende mannen haar auto werd ontstolen. Geboren: Jan z. v. Willem Dijkstra en Geertje Hiemstra te Hommerts; Thewis z. v. Tette Wiersma en Folkertje Brandsma te Loënga; Gerben z. v. Jelke Bruinsma en Anna Adriaanse te Gaast- meer; Tjeerd Andries z. v. Feike Kra mer en Tietje Boschma te Oosthem. Hoewel Heracles zelf niet speelde, kwam zijn promotie naar de eerste geslaagd voor het politie-examen mej. J. C. Th. v. d. Bos uit Delft. Bijna zestig konijnen zijn te Melick, Limburg, in twee nachten tijd door een bloeddorstig dier verscheurd. Men ver moedt, dat een verwilderde hond de dader is. De gijzeling van de journalist A. H. Hommerson is met 12 dagen verlengd. Een smokkelpartij onder Philippine, Zeeland, kostte een Belgische smokke laar het leven. Hij werd door waarschu wingsschoten van douaniers gedood. Vier kalveren werden in beslag genomen. De K.L.M. heeft bij de Lockheed- fabrieken in Californië een nieuw super- cónstellation verkeersvliegtuig besteld, ter vervanging van het bij Bangkok on herstelbaar beschadigde toestel. De K. L.M. had al negen van deze machines besteld. In de strafgevangenis te Leeuwar den is onder de gevangenen een collecte gehouden ten bate van het gezin Breu ker te Kampen. De opbrengst was ƒ121,60. De Nederlandse uitvoer is in April van dit jaar groter geweest dan de in voer. De invoer beliep 701 millioen, de uitvoer 708 millioen gulden. Daarmee is de zeer gunstige ontwikkeling van het laatste halfjaar voortgezet. Vermoedelijk doordat een stuur stang brak, heeft Vrijdag te Deventer een vrachtauto een ijskarretje aange reden. De 20-jarige Veldkamp uit De venter, die een ijsje stond te eten, werd op slag gedood. De ijsventer en een voor bijganger liepen lichte verwondingen op. De zoontjes van de veehouder Joh. van der Kooi te Hardegarijp hebben een konijn met veertien jongen. Daar dit te veel bleek voor moeder Langoor, heeft de kat, die ook jongen had, zich ont fermd over zes konijntjes. Een circa 35-jarige Tijdens het afgelopen weekeinde was het weer in Engeland met recht het on derwerp van de dag. Het was er Zater dag de warmste 17 Mei sedert 1871. Duizenden zaten of lagen in Londens vele parken te zonnen en de wegen naar buiten zagen zwart van de auto’s. Velen gingen kamperen in het heuvelgebied van het graafschap Surrey en ook de badplaatsen zaten vol naar frisse zee wind snakkende stedelingen. In de stad stonden de thermometers op 79 graden, wat voor het Britse klimaat een hitte golf mag heten. Hoe warm het te Londen wel was, be wijst het verzoek van de Russische di plomaten aan het Foreign Office, hun verlof te geven om de hoofdstad te ver laten voor een verfrissende autorit naar de kust. Hun verzoek werd toegestaan. Gehuwd: Sipke de Schiff art, 28 jr. en Trijntje Kuipers, 22 jr., beiden te Uit- wellingerga; Jacob Merkus, 25 jr. te Beetgumermolen en Janke van der Hei de, 22 jr. te Goënga; Jan de Groot, 24 jr. te Abbega en Idske de Jong, 25 jr. te Folsgare; Gerben Wijn ja, 22 jr. te Uitwellingerga en Sietske Zeilstra, 20 jr. te Oppenhuizen; Jan Petras Bouma, 24 jr. te Nijland en Susanna Homminga, 22 jr. te Tims. Overleden: Gene. De jeugdafdeling van de voetbalver. L.S.C. hield Zaterdag en Zondag in het Sportpark een goed bezet jeugdtournooi. Deelnemende clubs waren Heeren veen, Frisia, Roda, West-Frisia, Sneek, Black Boys, De Kooi, WZS en ONS. Het weer werkte bijzonder mede en de toe schouwers kregen zeer mooie wedstrij den te zien. Zaterdagmiddag begon de pret de spelers van 15 jaar. waren hier ONS—WZS 1—0; LSC— Sneek 0—0; ONS—LSC 3—0; WZS— Sneek 1—1; Sneek—ONS 0—3; LSC— WZS 1—0. De le prijs was dus voor ONS, de 2e voor LSC. Zondagmorgen werden de wedstrijden voortgezet. Deze dag leverde de volgen de uitslagen op: Klas A, spelers geb. na 1 Sept. 1930: FrisiaSneek 00, HeerenveenLSC 01, FrisiaHeerenveen 34, Sneek—LSC 10, FrisiaLSC 02, SneekHeerenveen 01. LSC en Heerenveen eindigden met een gelijk aantal punten (4). Daar het doelgemid- delde van de Snekers beter was kwam de le prijs in ’t bezit van LSC. De 2e prijs was voor Heerenveen. Klasse B, spelers geb. na 1 Sept. 1933: RodaBlack Boys 00, RodaLSC 12, RodaFrisia 03, FrisiaLSC onbekende heeft verschillende Amsterdamse win keliers opgelicht door geld van hen te lenen op onderpand van een gestolen fiets. 450 afstammelingen van Jan van Riebeeck hielden Zaterdag een grote fa- milie-reünie te Culemborg, ter herden king van leven en verdiensten van him befaamde voorvader. Veertig leden van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Detroit bren gen momenteel een bezoek aan ons land. Sportbeurs zonder inhoud, terug bekomen bij Post C. te Woudsend; dub bele rijwieltas, Wed. E. de Jong te Woudsend; zilverbon, R. Fortuin te Woudsend (aan boord); zilverbon, Th. Wiegersma te Woudsend; autodeurkruk met slot, Gemeentehuis te IJlst; rich tingaanwijzer voor motorrijtuig, Post C. te Jutrijp no. 70. In het stadion te Florence eindigde de landenwedstrijd tussen Engeland en Italië in een 11 resultaat, nadat de rust met een 10 voorsprong voor En geland was ingegaan. Reeds twee uur voor de aftrap hadden bijna 100.000 toe schouwers op de tribunes plaats ge nomen. 02, Black BoysLSC 03, Black BoysFrisia 12. le prijs LSC, die tevens voor een jaar in 't bezit kwam van de „Sjoerd Zandstra”-wisselbeker. 2e prijs Frisia. Klasse C, spelers geb. na 1 Sept. 1936. Deze afdeling was gesplitst in 2 groe pen. Groep I: De KooiSneek 0—6, West-FrisiaDe Kooi 20, West-Frisia Sneek 0—1. Groep II: Heerenveen LSC 00, HeerenveenRoda 11, LSC Roda 11. In groep II eindigden alle ploegen met een gelijk aantal punten. Door het nemen van strafschoppen werd hier de volgorde bepaald. De uitslagen waren: Heerenveen—Roda 54, Roda Heerenveen 02, LSCRoda 32. Heerenveen en Sneek kampten daardoor om de eerste en tweede prijs, LSC en West-Frisia om de derde en vierde. Het resultaat was: SneekHeerenveen 02, LSC—West-Frisia 0—2. stuk handwerk aan, dat vervaardigd is door de kunstenaar De Ruiter uit de koperen draden van het electrische net. Het kunstwerk stelt Mercurius voor, en zal een plaats in de stationshal krijgen. De Maatschappij voor Nijverheid en Handel bood een fraaie plaquette aan, vervaardigd door de fa Tichelaar te Makkum. De Streekvervoerders ten slotte verrasten de Minister, de Com missaris en de president-directeur met een sierlijk wandbord, daarbij de wens uitende dat de samenwerking tussen het Friese streekvervoer en de NS steeds prettig mag zijn. Ministers Wemmers wees op de sym boliek, die de NS betracht door steeds grote dienstverbeteringen juist in het voorjaar aan te brengen. Ook hij had bewondering voor het vele dat door NS was geschied. De regering heeft de NS hier het gereedschap gegeven, a’dus spreker, maar de spoorwegen hebben dit gereedschap benut om in een zeer korte tijd een enorm stuk werk te verrichten. SNEEK, van 11 tot en met 17 Mei. Geboorten: Pieter z. v. Meije Mulder en Froukje van der Woude; Harm z. v. Hendrik Kok en Berendina Pol; Jacob z. v. Gjalt Hoekstra en Aagje Jongstra; Johanna Maria Magdalena d. v. Jochum Kuipers en Pietje Slump van Lemmer; Antje d .v. Harmen Boersma en letje Attema van Schettens; Berendina d. v. Jentje Andela en Antje Bergstra van IJlst; Marten z. v. Marten Bosma en Grietje ten Cate; Wietse z. V. Gerrit Klijnstra en Annie Spitse van Echten; Marike Elske d. v. Wiebe Gerrit Baarda en Antje van der Zee; Berend Hendrik z. v. Doede Bleeker en Truitje Kuiper van Staveren; Hendrik z. v. Hendrik Blom en Geertje Veenstra; Alice d. v. Huite Booij en Johanna Antje Petro- nella Wagenaar; Hesje d. v. Tjebbe Struikmans en Taetske van der Zee; Theodoras Adrianus Maria z. v. Adria- nus Hendrikus Gijsbertus Goesten en Antje Vonk; Antje Jetske d. v. Gerke de Boer en Rigtje Strikwerda; Johannes z. v. Sipke Dijkstra en Antje Blauw; -- -■»- ---- Botje d. v. Catharinus Veenema en klasse een flinke stap dichterbij. PEC Nienke Abma; Wiepkje d. v. Pieter Beeksma en Johanna Agatha van Gunst. Na een half uur uitstel was er toch een aardig koeltje gekomen, zodat de schepen met enige gang konden starten. Gedurende de eerste helft van de route, die door de Zoutepoel liep, bleef er ook behoorlijk wind, maar daarna flauwde het opnieuw sterk af en spoedig lag de wijde watervlakte weer als een spiegel. Gelukkig kwam er af en toe nog eens een vlaagje, zodat er aan het gedobber toch een einde kwam. Maar één route was meer, meer dan genoeg. In de Pampusklasse startten zeven deelnemers, van wie Bakker en Sustring na het ronden van de eerste boei in Gossepalen de leiding namen en behiel den. „Weerhaan” finishte zodoende als eerste en de „Koufurd” (de voormalige „Oberon” van dr Kingma) als tweede. Daarna volgden burgemeester Reitsma, Witmarsum, de Jong, mej. v. d. Meulen, van Foeken en Nieuwenhuis. De Grouwster Fokke Jansma was ver reweg de snelste in de 16 m2 klasse, die acht starters telde. Hij liep 8 minuten uit op Bauke de Haan die gevolgd werd door van Dijk, D. de Haan, Gebr. v. d. Laan, Couperus en Gebr. Bakker. Van Reekum finishte niet. Van de negen Regenbogen liepen de ingebruikneming van de I Kamer van Koophandel bood een fraai SpOOrlijlien ohilr honrlwarlz aar» rial- namia a rrli crrl ia Leeuwarden en MeppelGroningen ging Zaterdag met veel feestvertoon ge paard. Er reed een speciale feesttrein met autoriteiten en genodigden, die op alle twaalf stations waar gestopt werd, met grote vreugde en feestelijkheden werden begroet. Met de directie van de N.S. maakten enige honderden gasten de glorietocht mee, onder wie de Minister van Verkeer en Waterstaat, de Commis sarissen der Koningin in de provincies Overijssel, Drenthe, Friesland en Gro ningen, vele burgemeesters, de direc- teur-generaal van Verkeer en vertegen woordigers van de Rijkswaterstaat. Op elk station was volop muziek en woeien de vlaggen, hier zong de school jeugd over „geen steenkool en roetzwart meer” en elders stonden weer de leden van sportverenigingen in het gelid. Het was een uitbundig vertoon, waarop Ir F. Q. den Hollander, president der Ne derlandse Spoorwegen, steeds het juiste antwoord wist te geven. Vele geschen ken waren bestemd voor het sanatorium en de kindertehuizen van de Spoorwe gen. Bij dit alles getuigde ooit de regering bij monde van minister H. H. Wemmers van het grote vertrouwen, dat zij heeft in de directie van de N.S. Zij is sterk onder de indruk gekomen van haar voor uitstrevendheid om het werkprogramma uit te voeren, dat na voltooiing het ver keer kan bevorderen en de arbeid kan stimuleren. In Leeuwarden, waar het polltie- muziekcorps stond aangetreden, voerde de Commissaris der Koningin in onze provincie het woord tijdens de lunch die het gezelschap in de Beurs werd aange boden. Mr Linthorst Homan sprak de vurige wens uit, dat de electrificatie van de spoorwegen met haar tempoversnelling in de verbindingen tussen de rest van Nederland en Friesland het wederzijds begrip zal versterken. De harmonische ontwikkeling van de communicatie en transportmiddelen langs de rails, weg en water past geheel in het streven van de Friese bevolking om up to date te blijven. Spreker hoopte dat steeds gro tere aantallen reizigers van elders het mooie Friese land in de moderne trei nen komen bezoeken. Ook hier waren er vele cadeaux. De Het 144ste boekjaar van de Holland sche Sociëteit Ao 1807 is een zeer gun stig jaar geweest. De toevloed van nieu we verzekeringen was ruim 21 milli oen hoger dan in 1950. Het verzekerde bedrag nam in 1951 toe met 95.193.708 netto, waardoor het totaal verzekerde bedrag geklommen is tot 834.350.555. Het bedrag, dat aan premiën en koop sommen binnenkwam, steeg in 1951 tot 27.7 millioen. Het premie-inkomen nam wat betreft de periodieke premiën, met ƒ2.5 millioen toe. In de balanspo- litiek kwam een ingrijpende wijziging. De voortschrijdende verlenging van de gemiddelde levensduur maakte het ge wenst de waarde der verplichtingen te genover de verzekerden volgens de nieuwste ervaring op het gebied der sterfte om te rekenen. Teneinde hiermee een fors begin te maken en direct een belangrijk deel der premiereserve te kunnen omrekenen, is de rentevoet der premiereserve op 3 gesteld en het onroerend goed aan een herwaardering onderworpen. Aan werd tenslotte ter een bedrag van ƒ3.640.828 toegevoegd, waardoor zij op 224.306.472 kwam. In de komende jaren wordt met de omre kening op de nieuwe sterftetafel voort gegaan. De gemiddelde rente der be leggingen steeg thans van 3.34 tot 3.41 De verlies- en winstrekening wijst een winst aan van 2.009.126.60 (v. j. ƒ1.593.284.11). Hiervan werd ƒ1.600.000 aan de extra reserves toe gevoegd, waarmee de daling der effec- tenkoersen opgevangen werd. Evenals ’t vorig jaar werd het dividend op 9 vastgesteld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 2