Oe Directeur van „De Motor” in de bloemen Kapp’e en het eiland Koeterwaal Politieke voorlichting op Chr. Historische Vrouwendag Het Roede Kruis heeft het platteland nodig Wie werden Sneker in April 1952? Zit lifer 1 II TWEEDE BLAD „SN EEK ER NIEUWSBLAD” DINSDAG 20 MEI 1952 Chr. Besturenbond Vertel Visserslatijn in Friesland De vrouwen moeten haar eigen verantwoordelijkheid beseffen Zeepost Schipper bij de Binnenvaart De Nederlanden van 1845 Jaarverslag 1951 Sigaren op 28 Mei goedkoper Emigratie Burgemeester van Harlingen gaat heen è&i van bewezen. Chili m.s. Alhena (21 Mei) Het jaarverslag De middagvergadering. vertegenwoordigen K (Nadruk verboden). Ik. 22 bij de diensten. die stak hij naar de maat en de meester uit. Het volgende ogenblik vlogen de maat en de meester door de lucht en zaten aan de handen van de vreemde gedaante vast. Kappie kon zijn ogen niet geloven, want alles was in één seconde tjjds gebeurd. als een grootheid van de tweede rang. Integendeel. Bij het afscheid herhaalt Generaal van Oyen, blij te zijn met deze gelegenheid, óók de Nederlanders bui ten de grote steden, via hun krant, te kunnen opwekken, hun taak in het ka der der burgerbescherming te vervul len, door zich te melden bij de plaatse lijke afdelingsbest”ren van het Roode Kruis! m.s. Willem (29 Mei) (21 Mei) (28 Mei) (21 Mei) De van Kruis U de de de Een speciale verslaggever heeft een onderhoud gehad met Luitenant-Gene- het Roode Kruis Korps, over het aandeel werk, speciaal in het kader van de Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nw. Guinea Ruys Antillen s.s. Bennekom Suriname m.s. Nestor Canada m.s. Noordam Gp 9 en 10 Mei jl. slaagden te Am sterdam voor ’t diploma Schipper bij de Binnenvaart de heren Reinder de Jonge Hoogeveen; Gerrit Veldman, Hooge- veen; Egbert Krol, Leeuwarden; Bieuwe de Jong, Lekkum; Gerrit Smit, Broe- kerhaven; Hendrik Seinen, Amsterdam; Johannes Hendricus Koster, Amers foort; Wiemer Hoekstra, Eernewoude; Hendricus H. R. Brugman, Vlaardin- gen, allen voor A III en A IV. Voor A IH nog Dirk Smit, Amsterdam. Allen waren leerlingen van de Christelijke Dag Nijverheidsschoc’ voor Schippers te Sneek. Voor deze school weer een prachtig succes. *Tiddo Graatsma, arts, Bothniakade 7, van Rauwerderhem, Sijbrandaburen 58; Trijntje de Vries, verpleegster, Maria Louisestraat 29, van Bussum, Huizer- weg 51; Klaas Hijlkema, landarbeider, Gijsbert Japikstraat 33, van Brunssum, Pelgrimsweg 55; ^Ferdinand W. Bau- meister, zonder, N. Dillenburgstraat 5, van Leeuwarden, Marktstraat 18; Rigtje Zuidema (wed. van Willem Riemersma), zonder, Kruizebroederstr. 36, van Ijlst, Galamagracht 11; Ida T. Deden, dienst bode, Koopmansgracht 24, van Ensche dé, Hoge Boekelerweg 266; Willemke Schaper, dienstbode, Bolswarderweg 16, van Hem. Oldephaert c.a., Oudega 30; *Tjibbe J. Papjes, veehouder, Oudedijk 7, van Haskerland, NijehaskeE 20; *Piet Franzen, dragline machinist, Fred. Hen- een beroep gedaan op de hulp-organi- satie buiten de getroffen sector. Heel het land is in kringen verdeeld en er zal een regeling worden getroffen zodanig dat bepaalde aangewezen kringen een naburige stad, die getroffen is, te hulp snellen. Wanneer men zelf buiten schot is gebleven, is men daarom niet min der. juist méér geneigd, de slachtoffers in de getroffen sectoren te hulp te ko men. Dat heeft de ervaring bewezen; Nederlanders hebben, spontaan of geor ganiseerd, altijd en terstond klaar ge staan om hulp te bieden waar die no dig was, niet alleen landelijk, maar in ternationaal ik noem slechts enkele Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ju bileum als directeur van de N.V. Druk kerij „De Motor” hield de heer G. H. Krommendijk Vrijdagmiddag in Aere Perennius een receptie, die zeer druk bezocht was. Een groot aantal collega’s en drukkers uit stad en gewest, alsmede vele andere belangstellenden, onder wie tal van bekende zakenmensen uit onze stad, het voltallige personeel, vrienden en kennissen, boden hun gelukwensen aan. Ook de echtgenote, de kinderen en verdere familieleden van de jubilaris deelden in de hulde die hem daarbij van verschillende zijden werd gebracht en die eveneens tot uiting kwam in de ge schenken en de schat van fraaie bloem stukken die werden aangedragen. Namens het technische- en het kan toorpersoneel sprak de heer C. Fer- w e r d a zijn patroon toe. Hij wees op de vele veranderingen en verbeteringen die onder zijn leiding in het bedrijf zijn tot stand gekomen en bood naast hun gelukwensen een fraaie zilveren tafel- aansteker aan. Ook de heer R. H o f s t r a, een der oud-gedienden, memoreerde hoe de heer Krommendijk onder Gods zegen de drukkerij aanmerkelijk verbeterde en vooruitbracht terwijl het hem tevens ge lukte de financiële basis van het Friesch Dagblad te verstevigen. Hij wenste hem toe, dat hij nog vele jaren in goede ge zondheid zijn krachten aan het bedrijf moge geven, en dat ook dan Gods zegen daarop zal rusten. De jubilaris dankte beide spre kers hartelijk voor hun attentie en noemde het een groot voorrecht dat God hem deze dag gegeven heeft en hij de zaak kon opwerken. Het personeel heeft daar echter ook zeer aan mede- drikstraat 39, van Amsterdam, J. Maris- plein 22hs.; Elisabeth H. C. Postma, naaister, Ged. Neltjeshaven 16, van Bolsward, Pater Brugmanstraat 21; Evertje Jonkman, dienstbode, Dr Bou- maweg 3, van Doniawerstal, St. Nico- laasga 453; ’Hessel Douma, zonder, 2e Steenklipstraat 1, van Wymbritseradeel, Scharnegoutum 8; Hendrika Hoekwater, dienstbode, le Steenklipstraat 2, van Blaricum, Rijksstraatweg 1; Franciscus D. J. Doodkorte, bedrijfsarchitect, Wil- lemstraat 16, van Amsterdam, Herenstr. 11 H; *Douwe Remerij, zonder, a. boord, ligpl, Geeuwkade, van CBR; Willemina van Wageningen, zonder, a. boord woon schepenhaven, van Staphorst N 192; Nelly Migchelbrink (e. v. T. M. Laur- man), zonder, Dr. Wumkesstraat 17, van Papendrecht, Eilandstraat 1; Bértha M. Th. Platter, dienstbode, Oude Koe markt 12, van Groenlo, C 30; Haring Visser, 1.1. monteur, Martiniplein 6, van Rauwerderhem, Deersum 4a; Francisca C. van Dalen, 1.1. verpleegster, Dr. Bou- maweg 3, van Doniawerstal, St. Nico- laasga 536; Sidonia C. Nauta, lerares N.O., Bloemstraat 21, van Leeuwarden, Leeuwerikstraat 84; Thijs de Jong, kap per, Oosterdijk 44, van Smallingerland, Drachten, Zuiderbuurt 3; Maria T. Sier- mann, med. analyste, Leeuwarderweg 22, van Amsterdam, Nw. Herengracht 103; *Walle Oppedijk, houthandelaar, Leeuwarderkade 34, van Ijlst, Galama gracht 46; Truike Draijer, (wed. van Lieuwe Schotanus), zonder, Bolswarder weg 16, van Hem. Oldephaert c.a., Kou- dum A 50a; Bertha Linsen, zonder, Dr Boumaweg 3, van Heythuysen, Klooster straat 86; *Gerke van der Zee, groen tenhandelaar, Singel 14, van Hem. Olde phaert c.a., Warns Z 38; Froukje Hooge- boom (wed. van J. Sloothaak), zonder, Martiniplein 12, van Haskerland, Sint Johannesga 84; Grietje J. Alting, zon der. 2e Oppenhuizerdwarsstraat 1, van Tilburg, Jan Aartestraat 76; Aeltsje Waltje (e. v. C. Vrieswijk), zonder, Op- penhuizerweg 106, van Wymbritsera deel, Oosthem 86; *Rinke Bok, horloge maker, Westersmgel 47, van Lemster- land, Lemmer, Schulpen 8; Cornelia A. Elink Schuurman, predikante. Markt straat 16, van Rauwerderhem, Irnsum 28a; Minne van der Werf, analyst fabr. van melkprod., 3e Woudstraat 52, van Leeuwarden, Oranje Nassaustraat 20; Jan Pleket, zonder, Vesperstraat 5, van Kampen, a.b. „Vertrouwen”, briefadres: Oudestraat 111; Johanna Frankena, e.v. Jan Ludwig v. Zwieten, zonder, Koop mansgracht 74, van Maartensdijk, Prof. Suringarlaan 4; Antoine Varkevisser, zonder, Lemmerweg 3, van Indonesië» Gezin, cijns voor sigaren, met ingang van 28 Mei aanstaande in werking treedt. Bij Koninklijk Besluit van 14 dezer is bepaald, dat de wet van 8 Mei 1952, houdende tijdelijke verlaging van de ac- gewerkt en daarvoor was hij zeer er kentelijk. De heer Jo h. V i s s e r, sprekende namens het District Sneek van de Fe deratie van Boekdrukkers, bracht naar voren dat de heer Krommendijk in deze 25 jaar veel voor de drukkers gedaan heeft en daarmee de harten van de Sne ker collega’s en die uit de omtrek ver overde. U was altijd bereid tot helpen, en alle drukkers uit Sneek en omgeving hebben er van geprofiteerd dat het Dis trict U indertijd in het Hoofdbestuur bracht. Alle collega’s dragen U een goed hart toe aldus spr. en wfl hopen dat dit zo blijven mag. Een fraai geschenk, be staande uit een zilveren asbak met in scriptie en een luxe sigarettendoos met zilveren plaat bezegelde deze hulde, die door de jubilaris eveneens zeer op prijs werd gesteld. Maar hij keerde de woor den van collega Visser om. Niet ik al leen, maar met elkaar hebben w(j wat bereikt, zei hij, en het „eendracht maakt macht” in toepassing gebracht. Als District Sneek hebben wij onze za ken altijd op prettige wijze geregeld en moeilijkheden met elkaar opgelost. Daardoor neemt het in ons land een goede plaats in. Spr. wens was dan ook, dat de goede verhouding tot in lengte van jaren bestendigd mag blijven. Het jaarverslag over 1951 van de N.V. Assurantiemaatschappij De Neder landen van 1945 en haar dochtermaat schappijen vermeldt een krachtige ont wikkeling van zaken. Het totale premie- inkomen beliep 128.083.258 (v. j. ƒ103.518.524). Nieuwe kantoren werden geopend in Deventer, Singapore en Ca racas. In de schadeverzekering steeg ’t bruto-premie-inkomen tot ƒ73.991.637 (v. j. 52.938.353), als gevolg waarvan de Reserve voor Lopend Risico met meer danf 5.000.000 toenam. Bij het levensverzekeringsbedrijf steeg het totale verzekerde bedrag van 1.394.564.000 tot 1.533.564.900. De to tale premiereserve eigen risico bedroeg aan het einde van het afgelopen boek jaar ƒ357.282.912 (v. j. ƒ323.063.188). De gemiddelde gekweekte rente van alle beleggingen bedroeg 4.51 pet. (v. i. 3.51 pet.). Overeenkomstig ’t voorstel van direc tie en commissarissen werd in de gehou den aandeelhoudersvergadering besloten een dividend van 110 per aandeel uit te keren (evenals vorig jaar) en de extra-reserves met 1.668.071 te ver sterken. Het Pensioenfonds ontvangt in totaal 2.000.000 als versterking. dood ideaal. Zij tracht dat weliswaar tc bereiken langs de evolutionaire weg maar zal daarbij steeds verder gaan op de weg van staatsinmenging en. er on herroepelijk naar streven alle macht in handen te leggen van de staat. Daar door worden het particulier initiatief en de persoonlijke verantwoordelijkheid gedood. Wij moeten dus een halt toeroepen aan het staatssocialisme, maar daar- naas onze sociale verantwoordelijkheid jegens onze medemensen niet vergeten. De sociale maatregelen mogen echter nooit aan de mens zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid ontnemen. Er moet dus een tussenweg gevonden worden tussen geleide economie met volledig staatssocialisme en de volledige economische vrijheid zoals de V.V.D. die voorstaat. Na deze rede werd het Fries Volkslied gezongen en beantwoordde mej Haarse nog enkele "ragen. De voorzitster bracht haar vervolgens dank, vergezeld van een bus Sneker drabbelkoeken en vroeg toen de aandacht voor mej. Fed dema, die enkele verzen declameerde. Daarna wees mevr. Elgersma de vrou wen op hun belangrijke taak om in de kring waarin zij leven en werken de Chr. Hist, beginselen uit te dragen, en dankte zij allen die tot het slagen van deze dag hadden medegewerkt in ’t bij zonder mevr. Feddema en haar staf en de dames van het koortje die, evenals mej. Feddema, ook een cadeautje kre gen. Tot slot gaf zij nog enige inlichtin gen over de organisatie van de Chr. Hist, vrouwen, waarna de dag met het zingen van Gez. 136 en gebed gesloten werd. In April van het vorige jaar werd op gericht de Stichting Practische Emi granten Voorbereiding (PREMVO). Deze Stichting, ontstaan uit het ini tiatief van enkele grote organisaties er het Internationaal Technisch Studie centrum te Amsterdam heeft ten do het bevorderen van een juiste en doel matige voorbereiding van de a.s. emi grant In verband hiermede organiseert de PREMVO cursussen in de Engelse taal, die speciaal afgestemd zijn op de be hoefte van de a.s. emigranten. Tevens worden cursussen gegeven in practische spreekvaardigheid, gecombi neerd met kennis van land en volk (o.a. over Australië en Canada), alsmede z.g. vaktaalcursussen op het gebied van de techniek, landbouw, veeteelt en tuin bouw. De Stichting wil thans ook in onze omgeving met haar cursussen een aan vang maken en organiseert tot dit doel op Dinsdag 27 Mei a.s. een contactavond in de grote zaal van Amicitia te Sneek. Op deze avond zal gesproken worden over de noodzakelijkheid van een doel treffende voorbereiding van de a.s. emigrant, toegelicht met vele voorbeel den uit de practrjk. Er worden enige films vertoond over de emigratielanden (Canada, Australië, Nieuw Zeeland en zo mogelijk over de Ver. Staten van Noord-Amerika), terwijl tevens de gele genheid zal worden gegeven tot het stellen van vragen. Het behoeft geen betoog, dat deze avond voor adspirant-emigranten van bijzonder belang zal zijn. De toegang is gratis. Gezien de te verwachten grote toeloop is het raadzaam tevoren toegangskaar ten af te halen bij Firma W. Zeyl Zoon, Oude Koemarkt 35, Sneek (zie de desbetreffende advertentie in ons blad). slechts een hengel voor nodig en maat. „We zitten voor altijd gevangen! Kijk maar naar dat luik!” „Ik zie de toekomst donker in”, zei de meester. „Als ik dat geweten had Ineens kwam er uit één van de nissen een vreemde gedaante te voorschijn, die een masker droeg. Om zijn handen za ten een soort ijzeren handschoenen en naast dient tevens gelet te worden op de leiding van God in de geschiedenis der volken. Met andere woorden: wij weten dat God ook nu nog iedere dag met ons bezig is. Daarom ook verwierp spr. het verwijt, dat de C.H.U. conservatief zou zijn. Als wij er ons van bewust zijn dat Gods leiding in de geschiedenis der vol ken gewerkt heeft, dan mogen wij niet zonder meer afwijzend staan tegenover allerlei nieuwe dingen. In dit opzicht lopen de anti revolutionairen wel wat achter de feiten aan. Daar is het bijv, nog altijd een vraag of de vrouw zitting moet nemen in de vertegenwoordigende lichamen. Nu is er stellig heel veel wat de anti- rev. en ons samejoinct maar in de a.i. partij heerst een sfeer en een starheid die verre van ons ligt. Belangrijk bij ons is o.a. het gemis van partijdwang. lede is persoonlijk verantwoordelijk voor zijl houding. Een belangrijk punt van ver schil is ook de gedachte van de anti these. Wij zijn er op tegen dat het volk volgens een godsdienstige onderschei ding in tweeën wordt gesplitst. Het oor deel over het al of niet Christen zijn ligt niet bij de mens, en wij C.H. moeten we ten, dat wij het Nederlandse volk ver tegenwoordigen. In al zijn geledingen. Daarom verschilt ook onze houding te genover de Chr. School. Wel moeten wij allen achter stellen, maar daarnaast mogen wij toch nooit onze taak ten opzichte van de openbare school verwaarlozen. Komende tot de Partij van de Arbeid zei spreekster, dat vlak na de oorlog velen van onze vooraanstaande mensen hebben gemeend juist als Christenen in de P. v. d. A. te moeten treden. Nu zal ik de laatste zijn, om te beweren dat die doorbraakmensen geen goede Christe nen zijn, maar toch geloof ik dat zij fout zijn, aldus spr., en verstandig doen op de dwalingen huns weegs terug te ko men. Want tenslotte wortelt de P. v. d. A. nog altijd in het Marxisme, zoals dat honderd jaar geleden in het Communis tisch Manifest door Marx verkondigd is. Bovendien mogen wij nooit vergeten d' de P. v. d. A. tot doel heeft een betere toekomst hier op aarde en dat is een Donderdag hield de Centrale van Chr. Historische Vrouwengroepen twee Vrou wendagen. Een in Leeuwarden en een in onze stad, in het Geb. v. Chr. Belangen. In beide vergaderingen werd het woord gevoerd door het Tweede Kamerlid Jkvr. Mr C. W. I. Wttewaal van Stoet wegen en Mej. Mr E. A. Haarse, lid van de Prov. Staten van Utrecht en van het Hoofdbestuur der Centrale. Laatstge noemde verving de aangekondigde spreekster Mej. Zr. F. de Jong, die ver hinderd was. De vergadering alhier stond onder leiding van mevr. A. ElgersmaVeene- kamp te Franeker, presidente van de afdeling Friesland, die de morgenbijeen- komst opende met het laten zingen van Ps. 19 1, voorging in gebed en daarna Romeinen 13 17 las. In haar openingswoord zeide zij, dat het zeer belangrijk is dat de vrouwen deelnemen aan vergaderingen als deze. Ten eerste voor haar zelf om iets te Ie ren van het staatkundig leven, bezien van de Chr. Hist, beginselen uit en ver der voor de vooraanstaande vrouwen, die dan kunnen weten, dat vele vrouwen achter haar staan. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen, die daarna aan het woord, kwam, betreurde het, dat in het algemeen onder de vrou wen zo weinig belangstelling be staat voor de politiek. Vrouwen kunnen namelijk ook veel doen op poli tiek gebied, ook al is het in het klein. En het is nu stellig nic. meer zo, dat zij min of meer automatisch hun man vol gen wanneer het op stemmen aankomt. De vrouwen moeten ook haar eigen ver antwoordelijkheid in dezen beseffen, en de Chr. Hist, vrouwen moeten waak zaam zijn en actief aan de verkiezings strijd deelnemen. Na een kort overzicht van het hoe en waarom van de Grondwetsherziening en het voorstel tot uitbreiding van het aan tal Kamerleden behandelde spreekster het voorstel om voor het aangaan van verbintenissen met andere landen een grondwetsherziening niet noodzakelijk te stellen. Wel is de C.H.U. zich ook wel bewust van de gevaren welke verbonden zijn aan een, verbintenis met Amerika, maar wij hebben ons in de eerste plaats aangesloten bij de democratische volken, omdat, als het gaat om vrijheid of dic tatuur, er geen sprake kan zijn van een derde weg. Niet uit het oog mag wor den verloren, dat het in de eerste plaats gaat om onze geestelijke vrijheid. Ten slotte betoogde spreekster nog, dat ook de Christelijke partijen bij moeten zijn. Zij spelen hier een belangrijke rol en daarom moeten wij de dingen helder en duidelijk zien. Het is derhalve dringend noodzakelijk dat ook de C.H.-vrouwen zich op de hoogte stellen van de begin selen van de andere partijen omdat zij hierdoor zich beter bewust zullen zijn van haar eigen overtuiging. Bij Kon. Besluit is aan de burgemees ter van Harlingen, de heer A. E. Hanne- ma, op zijn verzoek als zodanig eervol ontslag verleend met ingang van 1 Augustus 1952, met dankbetuiging voor de goede diensten, door hem als zodanig vendien zijn de Friese vissen begerig om toe te happen zodra men een hen geltje naar hen uitwerpt. Daarom is Friesland Er is geen taal die zo gemakkelijk te leren is als Visserslatijn. Men heeft er een dosis optimisme, dat iedere vis wel bij ten zal. In Friesland is het viswater van het zu’7 rste water, omdat het niet ver- Argentinië, Uruguay, Bolivië, Brazilië, ontreinigd wordt door de industrie. Bo- de provincie voor de hengelaars, die met één hen gel en voorzien van bewijs verbetering visstand (ƒ0.50) overal vrijelijk mogen he jelen. Daarom ook is Friesland het land waar het zuiverste Visserslatijn gesproken wordt, zogezegd: het Alge meen Beschaafde Visserslatijn. Om die reden schrijft de Provinciale Friese V.V.V. een prijsvraag uit onder het motto: „Al is de Friese vis ook nog zo snel, De hengelaar achterhaalt hem wel”. De deelname aan deze prijsvraag staat voor ieder vrij, die een vlot, ge zellig of spannend vissersverhaal weet te schrijven, dat niet speciaal in Fries land behoeft te spelen en dat niet lan ger is dan een kwarto pagina getypt. Voor het beste Visserslatijn wordt een gratis hengelweekend uitgeloofd in Friesland, terwijl er voorts nog twee prijzen beschikbaar zijn ter waarde van 10 en ƒ5 aan boeken over Friesland. Inzendingen moeten geschieden onder motto „De Snelle Vis” aan de Provinci ale Friese V.V.V. te Leeuwarden voor 1 Juli a.s. De beste inzendingen worden geplaatst in „Fries Reisvalies”, het maandblad van de Provinciale Friese V.V.V. Toen de meester ook aan dek was en Kappie weer n rmaal kon den ken, stonden ze met z’n drieën aan de railing om de toestand in ogenschouw te nemen. ,.Hoe komen we fn’jr weer uit!" zei antwoordt onze gastheer. Is het nood- Kappie. signaal gegeven, dan wordt z..n direct „Hier komen we nooit uit!” zei de raai van Oyen, commandant van 1 van het „platteland” in het Roode Kruis actie Bescherming Burgerbevolking. Generaal van Oyen heeft zjjn werkka mer in één van de reeks gebouwen aan de Prinsesse- gracht te Den Haag, die tezamen vormen het hoofd kwartier van het Nederlandsche Roode Kruis, organisatie het Roode moge dan uiter lijk, voor wat be treft namen van onderdelen, ran gen, uniformen en commandovoering, wel enigszins over eenkomst verto nen met een mili taire organisatie, de sfeer op de Prinsessegracht is nóch militairis- tisch, nóch ambte lijk. Loopt maar door, naam staat op deur zegt portier in de hal en even weinig ce remonieel is de ontvangst door de commandant van het Roode Kruis Korps, die desge vraagd gaarne zijn mening geeft over wat hij ziet als de taak van het Roo de Kruis, speciaal wat betreft „de provincie”: Nederland buiten de grote bevolkingscentra. Juist in deze tijd meent Generaal van Oyen is dat een actueel onderwerp. De kranten staan voi over Burgerbe scherming. Ten behoeve van de Bescher ming Burgerbevolking zullen binnen kort overal vrijwilligers opgeroepen wor- den.De bevolking wordt voorgelicht op allerlei wijze. Het Roode Kruis heeft bij de bescher ming der Burgerbevolking in oorlogstijd een heel belangrijke taak. Natuurlijk niet alleen dén. Ook zónder dat hadden en hebben onze afdelingen (de colon nes, bloedtransfusie- en plasmadiensten, welfare-werk, om er maar enkele te noemen) genoeg te doen. Maar in de bescherming der burgerbevolking is het Roode Kruis Korps belast met de vor ming en de opleiding van mobiele medi sche formaties, welke buiten de grote steden geneeskundige teams worden ge noemd. Deze teams hebben te zorgen voor de eerste-hulpverlening en het transport van zieken en gewonden naar ziekenhuizen en noodziekenhuizen. Deze laatste zullen z.n. ten plattelande voor al worden ingericht. In deze zieken inrichtingen vervullen de helpsters van het Roode Kruis Korps een zeer belang rijke rol als verpleeghulp. Het Roode Kruis heeft al tientallen jaren met dat bijltje gehakt en in de laatste wereld oorlog kostbare ervaring opgedaan. Wat is méér vanzelfsprekend, dan dat men bij het BB-werk een instantie inscha kelt met een compleet en beproefd ap paraat en een perfecte organisatie? In de grote steden, merken wij op, zal de noodzaak van een beschermingsorga. nisatie de bevolking wellicht duidelijker toespreken; die vormen de kwetsbare punten. Maar hoe staat het met de mensen daarbuiten, in de kleinere ge meenten, op het platteland? Het gaat niet alleen om het direct dreigend gevaar voor de mensen zélf, Donderdagavond zijn de leden van bovengenoemde organisatie in Aere Pe rennius in jaarvergadering bijeen ge weest. De voorzitter heette allen harte lijk welkom, waarna de secretaris en de penningmeester hun jaarverslagen uit brachten. De kascommissie was vol lof over de keurige boekhouding, waarom zij dan ook gaarne tot décharge voor stelde, waartoe werd besloten. De heer v. d. Kuur bracht rapport uit over het werk van de sociale studieclub. Hij deelde mee dat de club in het komende jaar met haar werk hoopt door te gaan. De voorz .dankte de heer v. d. Kuur voor alles wat hij voor deze tak van arbeid doet en vertrouwt hem gaarne de verdere leiding toe. De h.h. Bouma en Gjeltema rapporteerden over de ar beid van de jeugdclub, waar een opge wekte geest heerste. De heer Plantinga dankte voor de steun aan het t.b.c.fonds, doch drong er op aan dat men kennis zou nemen van het werk dezer commis sie, om gevrijwaard te blijven van scha de. Er komen wel aanvragen in om hulp, doch men wacht vaak te lang met de aanvrage, wat teleurstelling veroor zaakt. Dank zij de gehouden doorlich ting werden slechts drie gevallen behan deld. De gezamenlijke collecte met Zon negloren en Sonnevanck leverde voor D.E.L. ƒ480 op, wat voor Sneek het vorig jaar ruim ƒ600 was. Voor de ko mende lijstcollecte werd sterk aange drongen op medewerking. Bij de bespre king werd gepleit voor een soepeler re geling voor grote gezinnen voor wat de financiële vergoeding betreft voor de doorlichting. D« vrijmoedigen kwamen nu vrij, terwijl de bescheidenen betaal den. Er was een schrijven ingekomen over de geringe arbeid van de Prijzen- commissie. De heer Langenberg zegt dat deze commissie wel degelijk werkt, al merkt het grote publiek daar direct niet zo veel van De aftredende bestuursle den, de beren L. Wietsma, J. Haanstra en H. To iina werden herkozen en na men hun benoeming aan. Bij de rond vraag werd aangedrongen op vroegere vergadering en vroeg de secretaris om meerdere medewerking bij de mutaties der leden. ons daar ’s Middags sprak na het gezamenlijk zingen van Gez. 73 1 en 2 en zang van een dames-kwartet (’s morgens luister de een duet de vergadering op) mej. Mr Haarse. Zij bracht haar gehoor onder het oog, dat het rood maken van het puntje voor de naam van de candidaat alleen niet voldoende is Het gaat er ten slotte om dat de vrouwen het zuur desem zijn m de maatschappij want het bestaan en de geestkracht van een volk vindt zijn grondslag 'in het gezin. Sa men zullen wij moeten uitmaken hoe in de toekomst ons land zal worden gere geerd, waarbij het van veel belang is dat de vrouwen zich in de politiek ook laten vertegenwoordigen door een vrouw. Spr. vertelde daarna iets over de ver schillende politieke groeperingen en schetste allereerst in grote lijnen wat Chr. Historisch zijn betekent. Waarom willen wij het Christendom ook in het politieke leven tot uitdrukking laten ko men Omdat ook hierin de Heilige Schrift richtsnoer moet zijn. Maar daar- gevallen waarbij het Roode Kruis direct betrokken was. Abessynië, Fin land en (zeer recent) Italië bij de grote watersnood! We maken ons dus niet zo benauwd over gebrek aan medewerking. Maar wanneer die eerst geboden wordt als de nood aan de man is, dan zouden we moeten werken met ongeschoold en onervaren mensenmateriaal. Het’ is be ter wanneer men nu reeds zich de no dige kennis en (door oefening) ervaring eigen maakt. Waarom legt u daarbij juist de na druk op het Roode Kruis werk? vra gen wij. Behalve omdat ik toevallig comman dant van het Roode Kruis Korps ben, glimlacht de generaal, is dat, omdat het Roode Kruis werk bij de mensen bekend isbekend als vredeswerk. Het Roo de Kruis geniet gelukkig vertrouwen, dat merken we steeds wéér. Daarbij komt, dat veel mensen zeg gen: als ik me dan toch opgeef om, in geval van nood, a’n steentje bij te dra gen tot bescherming van onze burgerbe volking, van v eerlozen, vrouwen, kinde ren, zieken, ouden van dagen, dan doe ik dat graag in de vorm waarin het Roode Kruis deze taak verricht. In oor logstijd verrichten juist velen g; arae vredeswerk. Het symbool van het Roo de Kruis waarborgt hun de taak, die ze graag willen vervullen! U denkt dus, dat het Roode Kr->s- werk van alle takken van „bescher- mingswerl;’’ wel zeer bijzonder aan de mensen appelleert? Ja, en inzonderheid ook aan de vrou wen en meisjes. Ook daaronder zijn er wier voorliefde uitgaat naar een taak buiten het Roode Kruiswerk, luchtbescherming of andere Maar de grote meerderheid van onze vrouwen en meisjes zal zich toch het 1 meest aangetrokken voelen tot deze specifiek-vrouwelijke taak: de zorg voor mensen, door oorlogsgeweld getroffen. De verpleging van gewonden en zieken, de verzorging van mensen die van huis en haard zijn verdreven. Men kan zich op deze taak als het ware thuis, in de eigen woonplaats of streek voorberei den. En wat men zodoende leert is, als men het hopelijk! nimmer in prak tijk behoeft te brengen, toch nooit weg. Generaal van Oyen verwacht buiten de grote steden belangstelling, meeleven en meewerken met het Roode Kruis, want al zou men verwachten dat in de grote stad meer interesse (uit welbegre pen eigenbelang) zou bestaan voor al les wat met de bescherming samen hangt, „de provincie” biedt wellicht praktisch meer mogelijkheden. En ze heeft zeer beslist een taak! Op de Prinsessegracht in Den Haag beschouwt men „het platteland” niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5