ADVERTEERT IN DIT BLAD AUTOMARKT in BOLSWARD koop iets goeds! BERVOETS Verkiezings Weekend „Nieuwe Koers Mollinga, Sneek K Bespaar op Uw kleding, Vrijdag 23 Mei ook voor BROMFIETSEN ODENBURG’s IJWIELPALEIS 2975 het mysterie brandt K so VROOM a DREESMANNi collectie. Divanbed, fT. LODEWUK Tientallen jaren is V D het adres voor al Uw slaap kamer benodigdheden. Elfmerentocht Motorclub J.C.V. Sneek VRAAGT INLICHTINGEN OP DEZE ■■MM COUPON FTT* Lompen, Metalen, Papier Machlner cën, Sltr jecten Bruikbaar materiaal HERENPAR EMMEN voor 50 Oosterdijk 85 Telef. 2163 Journalistenzeiltocht voor de Belgische Pers van de BLAUWE TRAM f 34,75 Programma „Sport en Liefdadigheid” Op HEM LVAART en PINKSTtREN sleemodel, fijngeweven spiraalmatras met 10 jaar garan tie, brons gelakt, 80 x 190 cm. Fijngeweven spiraalmatras 2-persoons ledikant, 32 15 jaar garantie Engels ledikant met dichtgeweven spiraal, 10 jaar garantie, 2-pers., i 120 x 190 cm., reseda gelakt x1» Matras, gevuld met gezuiverde vlokken, overtrokken met damast, 80x190, 91“ compl. met kapokkussen 37.50 OJ»" Interieur-matrassen, soepel verend, degelijk en comfortabel,volledige garantie op binnenwerk, overtrokken met prima damast, 2-persoons met 13250 2 kapokkussens Laat nu Uw beddegoed opnieuw over trekken, bijvullen of vermaken. Ons vakkundig personeel staat garant voor prima werk. Morgens gehaald - s Avonds terug. Greatfrysk Kongres yn Husum (Noardfryslan) I 99 a.s. weer FEUILLETON. idoor 14 Wordt vervolgd. I Opsla p'iats Oppenhuizerweg t/o abattoir Kantoor en pakhuizen, Harinxmakade 4 Telefoon 2951 - 3485 (v/h Oppenh.weg 78) Aarzelend belde Jochem aan het huls in de stille laan, waar zijn chef woonde. Die morgen had de inspecteur hem ge vraagd: „Doe me ’t plezier en kom van avond eens even bij me thuis praten; ik heb iets met je te bespreken, dat ik lie ver niet op het bureau afhandel”. De hele dag had hij een onrustig ge voel gehad, en zowel met verlangen als met een niet te miskennen beklemming het uur afgewacht, waarop hij zou ver nemen, om welke reden zijn chef dit on- Onder auspiciën van de Provinciale Friese VVV zal dit jaar op 28 Mei de jaarlijkse journalistenzeiltocht worden gehouden, ditmaal uitsluitend voor Bel gische en Luxemburgse journalisten. De tocht is wederom aangeboden door de Vereniging van Botenverhuurders in het Friese Merengebied en zal des middags gemaakt worden van Sneek naar Lang weer, alwaar een dronk wordt aange boden. Vervolgens zullen de journalisten nog een tocht van Langweer naar Fra- neker maken, waar zij ontvangen wor den door de VVV aldaar en de nacht in Franeker zullen doorbrengen. Kort geleden maakten de bekende Vlaamse radioreporter, de heer van de Vyver en zijn Waalse collega, de heer Philippet, een tocht door Friesland. Door het gemeentebestuur van Sloten werd hun maaltijd en nachtlogies aangeboden, het gemeentebestuur van Bolsward bood een Friese koffiemaaltijd aan en na de mummies te Wieuwerd te hebben be keken werd de tocht besloten met een tochtje over de Lejjen, aangeboden door VVV-Oostermeer. Binnenkort zal de reportage door de Nationale Belgische Radio worden uit gezonden. KOMT MIJ ZIEN IN HET NOORDER Bij de opleiding tot beroepskorporaal van het LUCHTMACHTBEWAKINGSKORPS is plaats voor jonge mannen van 18-30 jaar. Duur van de opleiding 1 jaar. Reeds tijdens deze opleiding wordt de bezoldiging van beroepssoldaat genoten. Gegadigden moeten tenminste 7 klassen van de Lagere School doorlopen hebben. Voorts wordt een goed gezichtsvermogen vereist (geen bril dragen). Zij, die aanleg bezitten voor politie-ambte- naar en goed met honden kunnen omgaan, genieten de voorkeur. LEEUWARDEN - SNEEK „Je bent èrg consequent, zus!” „Als die Jochem werkelijk een fijne vent is,verdient-ie niet dat hij door jou ongelukkig wordt. Want ik kan me best voorstellen, als jij aardig tegen iemand wilt zijn, dat hij zijn hart voetstoots aan je verliest. Maar daar mag je geen mis bruik van maken!” Marja zweeg, en keek nadenkend uit over de sneeuwbedekte hellingen van het in de zon badende Alpenlandschap. Lang nadat Lenie het hotel was inge gaan om zich te kleden voor een ski tocht, zat ze daar nog, het boek in de hand, maar zonder een letter te lezen. Toen Lenie haar eindelijk ongeduldig riep, ging ze langzaam, diep in gedach ten, de treden van het bordes op. „Cri me is a business” lag vergeten op haar stoel Men schrijft ons: Wilt U een gezellige en sportieve Hemelvaartsdag beleven? Rijdt dan mee in onze prachtige Elfmerentocht. De tocht wordt gehouden met het doel, au tomobilisten, motorrijders en bromfiet sers nader kennis te laten maken met het Friese meren-gebled. Er kan worden gestart in de Toertijd-, Toer- en Brom fietsklasse. Zulks naar verkiezing van de inschrijver. De totale lengte van de rit is 175 km, de gemiddelde rijsnelheid 36 km per uur. Start 9.30 uur bij Hotel Kingma, L. Veemarktstraat te Sneek. Iedere deelnemer zowel van de toertijd-, toer- of bromfietsklasse ontvangt de schitterende herinnerings-plaquette, in dien de tocht op de voorgeschreven wijze wordt volbracht. Behalve deze plaquette worden ook extra prijzen beschikbaar gesteld voor de verstkomende deelnemer en het grootst aantal deelnemers per club. Voor de Bromfietsklasse is een aparte route, welke aanmerkelijk korter is en de deel nemers hierin kunnen reeds om 8 uur starten. Schrijf vooral vroegtijdig in on der bijvoeging van 3.50 inschrijfgeld. Tot ziens op de Veemarkt Japon in kreukvrije dupion noppé, exclusief model met royale klokrok. Kleurencyclame geel, korenblauw, marine en groen. Maten 38 t/m 44 Bureau Werving Luchttnacht, Alexander- plein 9 's-Gravenhage. N14 Gelieve mij nadere inlichtingen te zenden over de opleiding tot beroepskorpori 1 hij het Luchtmachtbewakingscorps. NAZAT STRAAT WOONPLAATS. zelfs, voor eigen levensbehoud, federa tief samenwerken met andere landen. De strijd tegen de P. v. d. A. wordt in deze tijd door de tegenstanders fel ge^ voerd. Volgens spreker zegt deze oppo sitie alleen maar „nee”, en komt zij niet met een evenwaardig programma, wijst zij geen weg aan waardoor ons land uit de impasse kan geraken. De P. v. d. A. heeft een doelbewust plan spreker wees o.a. naar het boek „Weg naar Vrij heid”, maar wil dit plan volledig sla gen, dan heeft de partij reer zetels in de Kamer nodig. Spreker wekte de aan wezige jongeren dus op tot de daad op 25 Juni en wilde de lauwheid en passi viteit gaarne verbannen zien. Over dit laatste heeft de heer de Loor in deze jongerenkring dunkt ons geen klagen gehad! In de praatkringen, die na zijn rede gevormd werden, werd geanimeerd ge sproken over ie problemen die hij ge steld had, en hij moest een respectabele lijst, dikwijls diepgaande vragen beant woorden. Hij deed dit op een zeer pret tige, duidelijke en uitvoerige wijze en heeft er zeker toe bijgedragen dat deze leden van Nieuwe Koers een beter in zicht hebben gc’-regen in de huidige po litieke situatie in ons land. Met eer hartelijk woord van dank aan de spre ker, het zingen van eer lied en opwek king tot de leden zich nog meer in te spannen voor de groei en bloei van hun organisatie, werd dit in alle opzichten geslaagde weekend gesloten. gewone onderhoud met hem wenste. De inspecteur zelf deed open. Over zijn uniformbroek droeg hij een gemak kelijk sportjasje, en een grote pijp kon digde aan, dat hij zich thans buiten dienst beschouwde. Hij nodigde Jochem meteen mee naar de huiskamer. „Mijn vrouw heeft vanavond de een of andere krans”, legde hij uit, „en dus hebben we het rijk alleen. Ik zal de honneurs maar waarnemen”. Bedrijvig en opmerkelijk hand'g scharrelde hij rond bij het dressoir, schonk thee in en zette een kistje sigaren op tafel. Al die vriendelijke gastvrijheid kon Jochem niet van de gedachte afbrengen, dat de inspecteur geen prettige bood schap had; dat die hartelijkheid alleen maar diende om de pil te vergulden, ja, dat wellicht zijn chef niet dan met te genzin een hem opgedrongen taak ver vulde. Nadat Jochem z’n thee had opgedron. ken en een sigaar aangestoken, en er wat gepraat was gevallen over het weer en de dienst, schoof de inspecteur zijn stoel met een energieke beweging ach teruit en keek zijn ondergeschikte veel betekenend aan. óók wel aardig tegen allerlei mensen, maar ik zal wel oppassen, dat ze van mij geen ideeën in d’r hoofd krijgen. Dat komt pas als ik iemand ontmoet, waar ik zelf óók van houd”. Getroffen keek Marja haar zusje aan, die ze altijd voor een vrolijk, maar on nadenkend en luchthartig kind had ge houden. „Leniedat ben ik helemaal met je eens. Zo denk ik ook over. Je mag nietspelen met iemands hart”. „En dat vrees ik toch, dat jij doet, Marja. Je weet dat het nooit wat wor den kan tussen jou en die politie-agent. Niet omdat hij van minder gehalte is, omdat hij ,als mens, minder waard is dan iemand van ons, maar omdat hij zich in onze kringen niet thuis zou voe len, omdat wij te veel luxe gewend zijn en ons in zijn kring niet zouden thuis voelen, omdat mensen bij elkaar moe ten passen „Ik begrijp je wel. Heus, Lenie, ik speel geen spelletje”. „Dan moet je dat boek aan die Jo chem terugsturen met een vriéndelijk briefje, en zorgen, dat je hem niet meer spreekt”. Lenie hield niet van halve maatrege len, merkte Marja met toenemende ver bazing om zoveel beslistheid bij dat zachte, blonde meisje. Het programma voor de Sportdag ten bate van „Sport en Liefdadigheid” op Hemelvaartsdag a.s. is weer huis aan huis verspreid. Naast het eigenlijke pro gramma van de zeer gevarieerde wed strijden en de opstelling van de ploegen vermeldt het boekje aanbevelende arti keltjes van burgemeester Rasterhoff, de heer H. Valkema, bestuurslid van de KNVB, de werkcommlssie, „Hulp in Nood”, Ver. v. Chr. Vacantiekolonies „Elim”, Het Groene Kruis, het Centr. Genootschap voor Kinderherstellingsoor den en Gezondheidskolonies, het Wit- Gele Kruis en de R.K. Vereniging „Ons Kind” tot uitzending van zwakke kin deren naar koloniehuizen. Na een gezamenlijke broodmaaltijd ter versteviging of aanknopen van vriendschapsbanden, kwamen vele jon geren Zaterdagavond in het Piter Jelles Hüs bijeen, om met een geanimeerde bijeenkomst het verkiezingsweekend van Nieuwe Koers, de jongeren-organisatie van de P. v. d. A., te openen. De heer G. E. Vledder, voorzitter van het Gew. Bestuur van Nieuwe Koers, welke deze bijeenkomst organiseerde, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder de vertegenwoordigers van de Anti Revolutionaire Jongeren Organisa tie, de oudere belangstellenden en de groep A.J.C.ers, die deze bijeenkomst met een aardig stukje muziek opluis terde. Een medewerking die zeer ge waardeerd werd. Verder werd aandacht gevraagd voor een film over de op komst van de Amerikaanse vakbewe ging, een zeer suggestieve film, die de jongeren veel vertelde over de strjjd van een kleine groep arbeiders, in de Ame rikaanse kledingindustrie, voor betere sociale voorzieningen en een menswaar diger bestaan. Het toch wel bekende verloop van deze strijd door nood ge dwongen sluiten steeds meer mensen zich aan en samen bereiken ze inder daad het gestelde doel had ook deze jongeren veel te zeggen, wat duidelijk bleek uit de gespannen stilte in de zaal. Het jongerenforum dat daarna volgd had niet minder belangstelling. Achter de „groene” tafel namen zitting me vrouw SikkesHartelust en de heren Boonstra, Sipkens en Koelstra, die on der voorzitterschap van Mr de Jong de vragen zouden beantwoorden. En er werden vele gesteld van uiteenlopende aard, zowel op politiek terrein, als op frivoler peil, het kledingvraagstuk voor de vrouw, maar alle vragen werden zeer paraat beantwoord. Met het zingen van de Socialistenmars werd de avondbjjeen- komst gesloten. De Zondag werd besteed aan een ge zamenlijke wandeling, broodmaaltijd, en daverende samenzang met gitaarbége- leiding! Na het zingen van het Nieuwe Koers- lied, en een welkomstwoord tot de he Boonstra, Gew. Bestuurslid van de P. V. d. A„ zette men zich tot luisteren naar de heer D. de Loor, lid van de Tweede Kamer, die een gloedvolle rede hield over de „Huidige politieke situ atie”. Na een kort historisch overzicht, waarin spreker de rol van Groen van Prinsterer en Kuyper belichtte, en sprak over de schoolstrijd die van zo grote in vloed is geweest op de politieke ontwik keling in ons land, legde de heer de Loor uit, hoe de oude S.D.A.P. als het ware het geestelijke tehuis voor niet- kerkelijken is geweest, zoals ook dik wijls tot uiting komt in de gedichten van Henriëtte Roland Holst. In de ja ren 19301940 kwam daarin verande ring. Jongeren uit allerlei kringen gin gen samenspreken over kerk en politiek, en men kwam ook in de S.D.A.P. tot de conclusie dat een niet geestelijke basis eigenlijk foutief was. In de jaren ’40-’45 is dat veel sterker tot uiting gekomen. Men voelde ook dat de neutraliteits politiek tot onvruchtbaarheid gedoemd was, en men zich meer Internationaal moest richten. Na 1945 komt dan de doorbraak, men weet nu, dat de int. worsteling ook de politieke situatie in ons land bepaalt. De P. v. d. A. wil het voorbeeld geven dat samenwerking fe deratief mogelijk is dat men van uit verschillende geloofsovertuigingen sa men kan werken aan opbouw, con structie en welvaart van ons land. Ook internationaal kunnen en moeten we zijn POEMA’.,PANTERS CHIMPANSEE en meer dere dieren juist gearri veerd. Uniek is het WILDPARK „Jochem”, vertelde Marja, en strekte zich eens extra-lul uit, „is hulpagent in het Lisser politiecorps”. Ze zag van ter zijde Lenie’s verbazing en ging voort: „Ik ken hem ’n dag of veertien, ik vind hem een reuze-vent en daarbenevens een héértienmaal méér dan die hy- perbeschaafde Johnen hij heeft me een boek geleend over zakenpraktijken in de misdaad. That’s all”. Lenie was enkele ogenblikken spra keloos. „En heb je met John ruzie gemaakt over dieehJochem?” „Nee”, wees Marja terecht, „Johnny was onhebbelijk in de tram en ik heb hem op z’n nummer gezet. Ik heb hem eraan herinnerd, dat z’n grootvader groenteboer was!” „Dat is gemeen van je, dat kan John toch niet helpen?" „Kind, je doet of het ’n schande is. Ik heb veel meer respect voor die groen- teboer-grootvader van John, die nog doodgewoon Johannes heette en van z’n groentenhandel een wereldbekende bol lenzaak heeft gemaakt, dan voor z’n elegante kleinzoon, die tenslotte alleen maar vegeteert op het werk van z’n voorouders”. „John kan toch niet helpen, dat hij in z’n hart geen koopman is?” „Ik zeg niets van John, maar hij moet niet met zo’n minachting op mensen neerzien, die minstens zoveel presteren, al heeft hun grootvader voor hen niet ’t geld verdiend”. „Zat je met dieJochem in de tram, toen John er ook was?” vroeg Lenie geïnteresseerd naar verdere de tails. „Ja”, gaf Marja, opeens lusteloos toe. Lenie trok haar knieën op en sloeg er haar bruinverbrande' armen omheen. „Zeg Marja”. „Ja Lenie”. „JtJ bent soms net als ik: ik kan ook niet hooghartig zijn tegen mensen die niet zo rjjk zijn als wij. En je weet wel, dat ik met alle politieagenten van Lisse goeie maatjes ben „Lieve help, kind, ze salueren voor je als voor de KoninginWaar jij de popu- l’.arijpit Ij c p'iiKcc..' ven-’-T- haalt Lenie lachte. „Nu jamaar dat is toch heel wat anders dan jij doet. Luis ter es, Marja „Ik luister, kind”. „Is dat een aardige vent, die Jo chem?” „Tja”, zei Marja en tuitte haar lip pen, wiegde haar zwartgelokte hoofd heen en weer „Dus nogal”, constateerde Lenie, „en is ie verlegen?” „Ook nogal!” glimlachte Marja. „Dan is ie verliefd”, constateerde Lenie. „Op jou”. „Lieve help, kind!” schokte Marja kwasi-onthutst op, „je laat me schrik ken!" „Doe niet zo gek!” verweet Lenie. „Ik wil es serieus met je praten”. „Maar ik bén serieus”. „Dat hoop ik”, zei het blonde meisje beslist „Luister, Maija. Ik geloof, als jij het zegt dat die Jochem een aardige vent is, en wellicht niet het gewone type van een politieman, als jij er zo mee ingenomen bent Marja wilde protesteren, maar een beslist gebaar van haar zuster snoerde haar de mond. „En daarom moet Je oppassen. Als je zo’n jongen het hoofd op hol brengt, z’n hele leven bederven. Ik ben Yn forbén mei it 50-jlerrich bistean fan de „Nordfriesische Verein für Hei- matkunde und Heimatliebe” wurdt op Moandei 23 Juny in Greatfrysk Kongres hélden yn Husum-Rödemis. De fees ten bigjinne de 21ste, wylst de wittenskiplike dei op ’e 23ste fait. Oan ien en oar wurdt meidien troch Friezen hjirwei, hwat it wittenskiplike diel oanbilanget troch de Fryske Akade- my. De Noardfriesische Verein hat alle politike saken en kwesjes oan kant skoud en arbeidet allinnich mar mear op kultureel gebiet, yn Sleeswyk-Holstein en oer de grinzen hinne yn oparbeidzjen mei Friezen hjirre en yn Eastfryslén. Nou’t alle polityk ü4, it program for- dwoun is koene hja alle Friezen, ek de foriening „Nasjonale Frashe” üt Noard- fryslan foar dizze feestdagen ütnoegje. Ut Eastfryslén geane greate kloften derhinne, mar ek hjirwei sil it mooglik wêze to gean. It Bureau foar Kulturele Saken hat dêrfan de regeling en siket üt hoe’t dat op it guodkeapstekin.Dat sil wol mei bussen wêze. Krekt om’t dit it earste greatfryske kongres nei de oarloch is sil der géns leafhabbers wêze, mar de Noardfriezen sette alles yn it wurk om de stream to forarbeidzjen en der moaije dagen fan to meitsjen. Foar de büten- lanners wurde ek nei de 23sté noch ütsjes yn Noardfryslén organisearre, en dêr sille party lju wol sin oan hawwe. 4~ „NIROS” lak- en chroomwerk in rubber opgehangen spatborden slot en drager aan frame gelast geheel weggewerkte verlichtingskabels -f- stevige buisbumber. Wij tonen U gaarne onze prachtige

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 6