M. or I gags f fe IN DE KLIMOP UITGEBROED 'Wat de raad te behandelen krijgt Wielertocht rondom de Sneker Meren a g'n a a Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Li ZILVEREN JUBILEUM van directeur N.V. Lankhorst Touwfabrieken Inbraken te Sneek berecht 7e Jaargang No 42 DINSDAG 27 MEI 1952 VRIJDAGS. L. KIEZEBRINK Redacteur Concert I Geref. Kerk Sneek Brandschade in Maart De nieuwe pastoor van Woudsend Pols gebroken Roltrommelgaatproefrijden Officiële V.V.V. Gids voor Sneek en Boisward Kerknieuws De aanslag op de Indone sische militaire attaché Begrotingsvergadering Sneek Haringvloot uitgevaren Gysbert Japikspriis tonei om it jier ’e Een uitstekende maatregel j Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBIAD KLEINZAND 7 Telei 2872 Reinder Brolsma yn blommen Geldleningen. I Hephaistos E. Ruh 5 12 Aanvulling Verordening voor de Brandweer. Een van Londens attracties, zijn wel de vier chimpanzees uit de Londense dierentuin. Ter ere van hun 21e verjaardag kregen zy een lekkere maaltyd aangeboden. Zij werden in een auto naar de plaats van bestemming gebracht. De maaltijd smaakt hun best. Verhuur gemeentegrond aan het Roode Kruis. WOUDSEND. Het zoontje van de fam. v. d. Wal, dat aan het spelen was, kreeg van een vriendje een duw, zodat hij in een praam die daar aan de wal lag terecht kwam, ’t Ventje kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn pols brak. Dezer dagen verschijnt de eerste rol- trommel-vuilnisauto van de Gemeente- Reiniging op straat. Zij is echter nog niet geheel afgewerkt, omdat ze eerst enige weken voor de fabrikant moet proefrijden. Eventuele veranderingen of verbeteringen kunnen dan gemakkelij ker worden aangebracht. Na deze proef tijd wordt de auto geheel afgewerkt opgeleverd en definitief in dienst ge steld. WOUDSEND. Zoals men weet, gaat pastoor van Dijk de parochie verlaten en vertrekt naar Enter. Tot zijn opvol ger is benoemde de Zeereerw. heer H. G. J. Bless, thans kapelaan te Utrecht. De nieuwe pastoor, die in 1905 te Eist (O.B.) werd geboren, ontving in 1933 de priesterwijding en is sinds 1946 kape laan van Utrechts grootste parochie, de H. Ludgerusparochie. De installatie zal Vrijdag a.s. plaats hebben. 10 11 6 7 8 9 Oosterse Suite Weber Au Revoir (mars) 3 4 De Kroon heeft een besluit vernie tigd van het college van B. en W. van de gemeente Stein in Limburg, waarbij een woning werd gevorderd ten behoeve van een ingezetene. Deze inwoner was na melijk zelf een der wethouders die heb ben meegewerkt aan de totstandkoming van het besluit en zijn stem is zelfs van beslissende invloed op de uitslag van de stemming geweest. Hij had niet eens aan de besprekingen mogen deelnemen, aan gezien de kwestie hem persoonlijk aan ging. Sluis namens het gezamenlijk personeel een piek >n installatie met enige platen aangeboden alsmede een album met de bandtekeningen van de gevers. Tot slot bedankte de heer van der Sluis de spiekers voor de woorden wel ke tov hem waren gesproken en het ge zamenlijke personeel voor het prachtige caoeau dat door hem op hogie prijs wordt gesteld. Teneinde te kunnen voldoen aan de nog ingekomen en te verwachten aan vragen om bouwgrond aan de Leeuwar- dertrekvaart stellen B. en W. voor over te gaan tot verdere uitvoering van het stratenplan voor het terrein gelegen ten n.o. van de Lindelaan. Verlenging van de Leeuwarderkade met ongeveer 20 meter wordt voorlopig voldoende geacht. De kosten ad rond 2650,dienen uit de kapitaaldienst te worden bestreden. Bij de Zondag j,I. gehouden verkiezing voor kerkeraadsleden werden gekozen: voor ouderling de heren G. van Bruggen, G. Douma, G. Rijpkema, F. Slump, J. Brink, K. Koopmans, dr A. Bolhuis, A. Langenberg en S. Mulzelaar. Tot diaken werden gekozen de heren S. Boek hout, W. Marra, G. Eygelaar, R. Feit- sma en A. v. d. Woud. Ps. 105 Steadfast and True (mars) C. Feike Gerard Boedijn Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Programma van het concert van de Chr. Muziekver. Crescendo te Heeg op 27 Mei 8 uur in de muziektent op het Martiniplein ta Sneek. 1 2 Op het platte dak boven de keukens van de families Höhle en Wagenmakers in de Ernst Casimirstraat had moeder eend haar nest gebouwd, goed verscho len in de bladeren van de klimop die daar bij de muur opgroeit. Ze deponeerde er acht eieren in waar van verleden week zeven zijn uitgeko men. De bewoners hadden reeds tijdig voorzorgsmaategelen genomen om te beletten dat de kuikens letsel zouden Reeds geruime tijd bestaat bij het be stuur van de afd. Sneek van het Nederl. Roode Kruis het verlangen een eigen ge bouw te bezitten, waar deze afdeling haar E.H.B.O.-cursussen kan doen hou den en waar tevens de ziekenauto en enig materieel kunnen worden onderge bracht. Hiervoor moeten thans lokalitei ten worden gehuurd, waarmede in ver houding tot de middelen waarover de afd. beschikt, vrij belangrijke bedragen zijn gemoeid. Het bestuur heeft thans plannen gereed voor de stichting van zulk een gebouwtje en verzoekt van ge meentewege medewerking te verlenen door het beschikbaar stellen van ge meentegrond. B. en W. menen dat deze steun aan de afdeling niet mag worden onthouden en stellen voor haar voor onbepaalde tijd ondershands te verhuren voor een huur prijs van ƒ2.50 per jaar een stuk ge meentegrond groot 85 m2, op het terrein van de gasfabriek nabij de Geeuwkade en grenzende aan de veemarkt. Doortrekking van de Leeuwar derkade. In een vergadering van de raad van Sneek, welke Vrijdag a.s.. des avonds 7.15 uur wordt gehouden, zal de begro ting 1952 worden behandeld. Ook ko men dan aan de orde voorstellen van B. en W. tot aankoop van de percelen Boschstraat 10 en 10a en le Oosterkade 34; voorts tot de bouw van 51 wonin gen in het Sperkhem en tot het verlenen van een crediet voor de aankoop van as emmers en tot vaststelling van „voor waarden, waaronder door het gemeen telijk reinigingsbedrijf as-emmers wor den verkocht of in bruikleen gegeven.” B. en W. stellen voor met de N.V. Maatschappij voor Gemeente-Crediet te Amsterdam een onderhandse 4%% geld lening, groot 50.000,looptijd 40 jaar, koers 100% aan te gaan, en met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te ’s-Gravenhage een 25-jarige lening, groot 66.000,rentende 4 Blijkens een mededeling van het bu reau Brandweer van het Ministerie van Binnenlandse Zaken hebben in de maand Maart vier personen door brand het le ven verloren en werden veertig personen door brand gewond, waarvan veertien leden van brandweercorpsen. De directe brandschade wordt ge raamd op ruim 1.8 millioen gulden. Door boerderijbranden vijf boerde rijen werden’ geheel of gedeeltelijk ver nield werd een schade geleden van ongeveer 142.000 gulden, 10 koeien, 50 varkens en 122 stuks klein vee kwamen in de vlammen om. Handel en industrie leden in Maart door acht grote branden een schade van ruim acht ton. De drie dienstwoningen boven de brand weerkazerne zijn bestemd voor en be trokken door leden van het brandweer personeel. Op deze wijze zal de paraat heid van de brandweer worden bevor derd en het dagelijks toezicht op het brandweermaterieel worden verzekerd. Behalve met het vervullen van wacht diensten zullen deze brandweerlieden worden belast met het normale onder houd van de brandblusmiddelen, het schoonhouden en het bedienen van de daarin aanwezige verwarmingsinrich- ting. Voor deze werkzaamheden zal hun een bezoldiging moeten worden toege kend. B. en W. stellen voor deze te be palen op ƒ500.per jaar per persoon. Hierdoor zal de vaste bezoldiging voor dit personeel vervallen; het blijft echter in het genot van de vergoeding bij brand. Intrekking raadsbesluit. Het raadsbesluit van 13 Februari 1952 had ten doel te voorzien in de leemte welke t.a.v. de in dat besluit aangeduide tijdelijk door de Kroon goedgekeurde be- lastingverordeningen dezer gemeente was ontstaan als gevolg van het arrest van de Hoge Raad van 21 Nov. 1951. Deze rechterlijke uitspraak, welke een groot aantal gemeentelijke belasting- verordeningen op losse schroeven heeft gesteld, is intussen voor de regering aanleiding geweest te bevorderen dat bij Koninklijke Boodschap van 4 Maart 1952 bij de Tweede Kamer is ingediend een later gewijzigd wetsontwerp, dat tot strekking heeft de vóór 1 Januari 1952 door de Kroon voor een beperkte tijds duur goedgekeurde gemeentelijke belas- tingverordeningen alsnog voor het tijd vak, waarvoor de goedkeuring geldt, een rechtsgeldige grondslag te geven. Voorts wordt in het ontwerp aan art. 271 der gemeentewet een nieuw derde lid toegevoegd, krachtens hetwelk de Kroon bij de goedkeuring van plaatse lijke belastingverordeningen voortaan een tijdvak kan bepalen waarvoor de heffing zal gelden tenzij de verordening zelf reeds een termijn stelt. In verband met het vorenstaande geven Ged. Staten B. en W. in overwe ging het in de aanhef vermelde raads besluit in te trekken. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en stellen daar om voor bedoeld raadsbesluit tot aan vulling en wijziging van de verordeningen op de heffing en invordering van een straatbelasting, van begrafenisrechten en van een bemalingsbelasting in te trekken. Geref. Kerken. Aangenomen naar Goënga c.a„ J. P. Haspels, cand, te Bus- sum. De rijksbemiddelaars hebben thans een loonregeling voor de haringvissers ontworpen waarbij het garantieloon tot 50 per week wordt verhoogd. De ha ringvloot is Zaterdag uitgevaren. De eerste nieuwe haring wordt Woensdag in de havens verwacht. De Haagse politie heeft in samenwer king met de rijkspolitie op verschillende plaatsen van het land drie mannen ge arresteerd onder verdenking van het plegen van de aanslag op de Indonesi sche militaire attaché, M. T. Harjono. Volgens mededelingen van de politie heeft een van hen bekend. De drie ge arresteerden zijn de 29-jarige voormali ge medewerker van het Nederlands con sulaat in Antwerpen, J. Meine Pot, die werd gearresteerd in Drente, waar hij zich verborgen had op de hooizolder van een boerderij. Meine Pot is destijds ont slagen omdat hij Westerling aan een vals paspoort had geholpen. Voorts is in een huis in Den Haag gearresteerd de 24-jarige F. A. Colson. Colson heeft Westerling in het laatste jaar op vele van zijn zwerftochten door Europa en Noord-Afrika vergezeld en geholpen. Ten slotte is eveneens van zijn bed ge licht de 64-jarige stucadoor C. A. M. van Delden, voorzitter van de L.O.O.I.S. (Landelijke organisatie oud-illegale strijders), die verdacht wordt wapens te hebben geleverd aan de pleger van de aanslag, terwijl hij er verder van ver dacht wordt, na het plegen van de aan slag de daders te hebben geherbergd en hen vervolgens naar veiliger schuil plaats te hebben getransporteerd. Sünt 1947 is de „Gysbert Japikspriis” nou fiifkear takend. De kommisje, dy’t Dep. Steaten hjirby advys jowt, hat for- line jier as syn miening sein, dat it lytse Fryske taelgebiet wolris net elts jier literair wurk opleverje kin, dat foar de priis yn ’e bineaming komt. Dep. Steaten binne dit mei de kommisje iens en dogge dêrom oan de Steaten it ütstel om it bislüt fan 21 Jannewaris 1947 sa to wizigjen, dat tonei ienris yn de twa jier de Gysbert Japikspriis takend wurdt, de iene kear foar poëzije en de oare kear foar proaza. Yn ’e oare jier- ren wurdt dan de Dr. Joast Halbertsma- priis foar skiednis. en geakunde takend. It troch dizze foroaring frijkommende jild wolle Dep. Steaten oer beide prizen forparte: prizen soene dus tonei fan f 500 op f 750 komme. It leit yn de bi- doeling, as it ütstel oannommen wurdt, dat ek taelkundige wurken tonei foar it takennen fan de dr. Joast Halbertsma- priis yn ’e bineaming komme kinne. De wielervereniging Sneek heeft het Zaterdag uitstekend getroffen met haar toertocht rondom de Sneker meren. Er waren 150 deelnemers, onder wie een zevental dames. Aan deze tocht hadden de Friese renners een trainingstocht verbonden in verband met de Pinkster- Maandag a.s. te houden Elfstedentocht van de vereniging Boisward en zij vorm den de kopgroep. De start van de ren ners vond plaats te 15.02 uur en die van de toerrijders 2 minuten later. Daar de Sneker politie alles aan de Lemmerweg uitstekend had geregeld, had een en an der een zeer vlot verloop. Roosenstein had al direct met pech te kampen, want na plm. 200 meter kreeg hij een defect aan het versnellingsapparaat, maar na reparatie waarmede ongeveer 3 kwar tier gemoeid was, klom hij toch weer op zijn fiets. Om 15.19 uur passeerde de kopgroep Woudsend. Er werd door deze uit 9 man bestaande groep fel gejaagd. Vlak voor Balk werd een der renners in het gras gereden, doch de gehele kop groep bleef wachten totdat deze renner weer aansluiting had. Een staaltje van sportiviteit in groepsverband. Nabij Rijs trachtten enkele renners er tussen uit te komen doch ze werden na ongeveer 2 km voorsprong weer teruggehaald door Doede de Boer van Sneek. In St. Nico- laasga was de kopgroep geslonken tot 5 man, mede doordat enkele renners werden uitgeschakeld door defecten etc. Voor G. Mulder, Nijezijl, was het wel zeer jammer dat hij bij Terhorne een lekke band kreeg, want deze had het tempo in de kopgroep steeds hoger op gevoerd. Achter Terhorne bestond deze kopgroep nog uit slechts 3 man, nl. Doe de de Boer te Sneek, C. Nijkamp te Har lingen en de 17-jarige P. Voets van Workum. Laatstgenoemde was tevens de jongste deelnemer. Ook in Akkrum handhaafde dit drietal zich als kop lopers, en vergrootte daarna tegen de harde wind in zelfs zijn voorsprong nog op tweede koppel, waarvan de Bols- waraer Bok zich een echte zwoeger toonde. Zeer fel was de eindsprint tus sen de eerste drie renners op de Groe- nedijk, waar de finish was. Eerste werd 1 met enkele banddikten onze stadgenoot Advertentieprijs 15 d per m.m. contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 3. - pe> half Franco per post 1 3.75 oer laar. Giro 50748 ten neme van Firma Drijfhout, Sneek oplopen bij het verlaten van het dak. Hiet ziet men moeder en kinderen zwemmen in een tobbe met water in k het schuurtje van mevr. Höhle. Water is er namelijk niet in de nabijheid. In overleg met de opzichter van de plant soenen zijn ze later overgebracht naar de vijvers in het Wilhelminapark, waar ze als welkome gasten zijn begroet. Yn lyts formidden, soks nei de winsk fan de skriuwer seis, is Freed de sawn- tichste jierdei fierd fan de Fryske skriuwer Reinder Brolsma. De populaire skriuwer krige folie blommen en lok- winsken. Ut namme fan it Boun fan Fryske Kunstners waerd hy lokwinske fan de kollega’s W. Kuperus en G. Jonkman, dy’t him ek boeken joegen. De hear W. Zwart, foarsitter fan de Fryske Bibleteek, bea him it earste lükse eksemplaer oan fan in boek, dat op syn jierdei ütkomd is, nammentlik in samling fan syn sketsen ünder de nam me „Folk fan Fryslan”. Yn syn ta- spraek wiisde de hear Zwart op de bi- tsjutting fan Brolsma’s wurk foar Fryslan. Voortaan zal het Dinsdags van 91 uur en Zaterdagsmiddags van 26 uur tijdens de markt verboden zijn per fiets te rijden op het Grootzand. Bovendien zullen gedurende die uren, auto’s die langer dan 5 meter zijn daar niet mogen rijden. Voor kleinere auto’s geldt het één-richting verkeer. Door deze maat regel zal het publiek dat de markt be zoekt nu rustig zijn inkoper kunnen doem Voorts wordt medegedeeld dat op de Gedempte Pol en Poortezijlen thans slechts aan één kant auto’s mogen par keren. Een maatregel welke de veilig heid van het verkeer ten goede zal komen. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft de 30-jarige koopman Catharinus B., domicilie houdend te Rotterdam, te recht gestaan, aan wie een serie bru tale inbraken ten laste waren gelegd, welke hij had gepleegd te Franeker en Sneek. De Officier van Justitie, mr dr F. Hollander, die voor de tenlastelegging slechts een keuze uit de door B. ge pleegde inbraken had gedaan, noemde verd. een beroepsinbreker, die met een provisorisch samengesteld gezin eenvou dig van de roof heeft geleefd. Met wat voor man de rechtbank in B. te maken had, wordt al spoedig dui delijk wanneer men een blik slaat op zijn strafblad. Nog maar negen jaar oud, kwam hij reeds voor de eerste maal met de politie in aanraking en de zes tien jaar had hij nog niet bereikt, toen hij al „bogen” kon op een tuchthuisstraf. De les, die men hem hiermee wilde le ren, was evenwel niet afdoende, het geen later wel is gebleken. Niet minder dan negen maal werd hij daarna name lijk wegens diefstal, herhaaldelijk met braak, veroordeeld en tezamen bracht hij vijf en een half jaar in de gevange nis door. Zelfs in de gevangenis kon hij het niet laten om zich aan het goed van een ander te vergrijpen. Verdachte wilde nu met een „vriendin” gaan samenwo ner en een woonscheepje kopen. Om aan geld te komen brak hij in Juli 1951 te Franeker bij de architect Meyer in en maakte 1000 buit. Op 25 Augustus kreeg hy op een dergelijke wijze 600 benevens enige voorwerpen van waarde in handen door in te breken by de heer N. J. de Vries aan de Leeuwarderweg alhier en de grote kraak kwam in Octo ber toen hij in het huis van de heer Dijkstra aan de Stationsstraat alhier binnensloop, de sleutels van de brand kast vond en uit die brandkast voor een waarde van 11000 ontvreemdde. B. kocht direct een motorboot. Maar ten slotte werd hij gearresteerd en nu werd 3% jaar tegen hem geëist. Tegen zyn zwager P. uit Achlum werd wegens medeplichtigheid 1 jaar waarvan 2 mnd. voorW. geëist. SNEEKER NIEUWSBLAD F In de vergadering van de Raad der Gemeente Sneek, te houden op Woens dagavond a.s., komt o.a. aan de orde. Verzoek van de Ried fan de Fryske Biweging te Leeuwarden om de namen op de plaatsnaamborden in de Friese taal, of naast de Nederlandse ook de Friese naam, aan te brengen. B. en W. stellen voor dit stuk ter afdoening in hun handen te stellen. Verzoek van de vereniging Simavi „Steun in Medische aangelegenheden voor Inheemsen” te Haarlem om toe kenning van een subsidie voor het jaar 1952. Voorgesteld wordt dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Verzoek van de heer B. J. Fikkers te Sneek om de kosten der waterleiding buizenaanleg tot op het terrein van zijn scheepswerf geheel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeente te nemen, met als tegenprestatie dat hij jaarlijks aan de gemeente rente zal betalen over de hoofdsom der voorgeschoten kosten. Voorgesteld wordt ook dit voor kennis geving aan te nemen. Benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. Door B. en W. wordt aanbevolen: 1. J. J. Oljans, adjunct- commies ter secretarie alhier. Benoeming van een onderwijzer aan de „Sperkhemschool”, vacature-M. Kooi- stra. De voordracht luidt: 1. A. M. van der Linde, onderwijzer aan de o.l.s. te Noordwolde; 2. J. van der Zwaag, tijde lijk onderwijzer aan de o.l.s. te Rotster- haule; 3. G. S. Banda, idem aan de Sperkhemschool alhier. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens het niet-aannemen der benoeming door de heer F. J. Japenga. Aanbevolen wor den: 1. J. Noorman, Parallelweg 29; 2. G. Brouwer, Joh. W Frisostraat 71. Rossiniana Le Chef de Corps Marche-Militaire V Bury Feest Praeludium over „Dankt, dankt nu allen God” L. Blaauw Dit is het eerste uitwisselingsconcert van dit seizoen. De Chr. Muz. Ver. Har monie alhier gaat op 4 Juni naar Heeg, terwijl het Stedelijk Muziekcorps Sneek zal ruilen met Boisward. Dit concert van Crescendo zal naar wij vernemen waarschijnlijk het laatste zijn dat op het Martiniplein wordt gegeven, het vol gende zal zeer waarschijnlijk in het de Hooppark plaats vinden. Paraphrase über „Harre meine Seele” „Death or Glory” March R. B. Hall G. Boedijn Jos Bauwens M. Spoel Paraphrase „Boven de Sterren” S. P. v. Leeuwen G. Boedijn Deze oude bekende is weer voor de zoveelste maal van de persen van de fa. B. Weissenbach Zn. gerold en door de Verenigingen voor Vreemdelingenver keer in de beide steden op ruime schaal verspreid. Voorts zullen de secretariaten het handige en goed uitgevoerde boekje desgevraagd aan de vreemdelingen uit reiken. De samensteller, de heer G. v. Pij- pekamp, secretaris van V.V.V, Sneek, heeft in deze gids weer een groot aantal interessante gegevens over de Water- poortstad en de oude Hanzestad opge nomen: een korte historie van beide, met foto’s aangevuld, bijzonderheden over de bezienswaardigheden, inrichtingen, in stellingen, enz., terwijl tevens inlichtin gen worden gegeven over diverse toch ten, de sluitingsuren van de bruggen, de mogelijkheden om motor- en zeilboten te huren, de data van de belangrijkste zeil wedstrijden in Friesland, de verschillen de scheepstypen die men op de Friese wateren kan ontmoeten, verduidelijkt met foto’s; kerkdiensten, feestelijkheden, kortom met alles waarmee men de gas ten van dienst kan zijn. Ook wordt aan dacht besteed aan een veertiental an dere plaatsen en gemeenten die men vanuit Sneek en Boisward gemakkelijk kan bezoeken. Deze nuttige gids zal daarom zijn weg wel vinden, en hopelijk aan het gestelde doel beantwoorden. Zaterdag 24 Mei jl. is bij de N.V. Lankhorst Touwfabrieken in eigen kring de dag herdacht waarop haar directeur de heer R. A. van der Sluis 25 jaar ge leden zijn loopbaan bij de vennootschap begon. Des morgens werd hiertoe een receptie gehouden in de feestelijk ver sierde lokaliteiten van het bedrijf, waarbij het gehele personeel aanwezig was. De familie var. der Sluis arri veerde om 10 uur en werd welkom ge heten door de heer Donnaar, die daar na enige woorden tot de jubilaris richtte. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heren K. Osinga namens het gepensioneerde personeel, P. Bosma en W. Blom namens het kantoorpersoneel, M. Ringma als voorzitter van de perso neelsvereniging en E. Toonstra namens het personeel van de N.V. Lankhorst Visserijbenodigdheden. Door al deze sprekers werd gememoreerd hoe in de afgelopen 25 jaren onder de bezielende leiding van haar directeur de N.V. Lankhorst Touwfabrieken mocht uit groeien lot haar huidige omvang met de da?., ran thans voor het personeel verbonden sociale voorzieningen. Als jubileumgeschenk werd de heer van der Doede de Boer vóór C. Nijkamp, Har lingen en P. Voets, Workum. Het af te leggen traject dat plm. 100 km lang was, liep over Hommerts, Woudsend, Balk, Rijs, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Spannenbrug, St. Nicolaasga, Joure, Terhorne, Irnsum, Rauwerd, via Lege Geaen, Sneek. De tijd van de winnaar was 2 uur en 28 min. Van de toertocht-rijders kwam het eerste binnen op racefiets de renner Leegstra van Mantgum; op een gewoon rijwiel waren de drie eersten het Bols- warder trio H. J. v. d. Meulen, D. Bosma en G. v. d. Weide, die precies 3 uur over het parcours hadden gereden. De oudste deelnemer was de 67-jarige heer Van Kammen uit St. Jacob, die des morgens per rijwiel van huis was gegaan en na afloop op dezelfde wijze huiswaarts keer de. De eerstaankomende dame was mej. Grietje de Jong (19 jaar) van Leeuwar den die te ongeveer 6.25 uur haar kaart liet afstempelen. Om 9 uur kwamen de laatste toertochtrijders binnen, nl. twee Ambonnezen, de heren Gasman en Den Hartog, die hadden ingeschreven speci aal met de bedoeling om Friesland meer te leren kennen. Alle deelnemers ontvingen een fraai herinneringsinsigne en waren vol lof over de prachtige tocht. Als controle commissie fungeerden de heren J. Sus- tring en C. A. A. M. Galesloot, die de deelnemers op hun tocht per auto be geleidden. Maandag 26 Mei. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur: „De wraak van Hakim.” Dinsdag 27 Mei. Jaarvergadering Sne ker Onderlinge Brandwaarborgver- eniging. ’s Avonds 8 uur. Bovenzaal „Onder de Linden”. Dinsdag 27 Mei. Contact-avond voor a.s. emigranten 's avonds 8 uur in Ami citia. Vertoning geluidsfilm over Canada, Australië en Nieuw Zee land. Woensdag 28 Mei. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur: „Onder de hemel van Parijs.” Donderdag 29 Mei. Partij van de Arbeid, afd. Sneek. Openbare vergadering ’s avonds 8 uur in Amicitia. Vrydag 6 Juni. Algemene Ledenverga dering Vereniging van Sneker Za kenlieden, ’s avonds 8 uur, Restau rant Piso.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1