Vetleren d i K] CS K] [1 K) Helpt uw Roode Kruis helpen KANTONGERECHT SNEEK Kosten voor ziekenhuisverpleging en specialisten stijgen nog steeds BUITENLAND IN HET KORT BIOSCOOPNIEUWS I DINSDAG 27 MEI 1952 „SNEEKER NIEUWSBLAD" TWEEDE BLAD REDDEND BLOED Venetië brokkelt af Een les in het schikken van bloemen Drie dagen geen verkoop sigaren Van de steiger gevallen Geen voordelig jaar voor de Prov. Friese Ver, voor Ziekenhuisverpleging Friese Doven-Voetbal ver. en Schakers naar Antwerpen Regering verontwaardigd over aansiag Slui tingsvergadering Sneeker Damclub Canada helpt bestolen immigranten-familie Twee meteors neergestort Brandverzekering Zeepost Lk. Bloed kan redden. Uit de Sneeker Courant van 28 Mei 1902, 50 jaar geleden: bezichtigen. f ONDER DE HEMEL VAN PARIJS. lltl 92. Zg wiet niet dat het strafbaar is. Onder leiding van de heer A. J. Vries kwam de Sneeker Damclub ENSCHEDE. Nu de fa van Heek het bemiddelingsvoorstel der burge rg heeft aanvaard, doch dit door de stakende arbeiders van de hand is gewezen, heeft de fabrikantenvereni ging besloten vanaf 9 Juni elke week gedurende 2 dagen alle fabrieken stop te zetten, o.a. omdat de wer kende arbeiders de stakers met hun bijdragen steunen en door inkrimpmg van de werktijd hun lonen deze bij dragen niet meer zullen veroorloven. (29 Mei) (26 Mei) (28 Mei) Herta Luise Jung, een ondernemend jong meisje, is vastbesloten om de Ita/- lianen een staaltje te tonen van het taaie paardenras, dat in een beroemde Duitse stoeterg wordt gekweekt. Met haar Arabische merrie Jasma reed zg de Brennerpas op in Zuidelijke richting, op weg naar Rome. Zij hoopt de duizend kilometer lange weg daarheen in twin tig dagen af te leggen. De Britse society moet voortaan, als zg de jaarlijkse Derby in Epsom Downs bezoekt, weer met grijze, hoge hoed, zwart jacquet, grijs vest en ge streepte broek verschijnen, of in een mi litair uniform. Aldus hebben de autori teiten voor deze courses bepaald. In 1939 was het voorschrift wegens de oorlogs omstandigheden opgeheven. Woensdag 28 Mei wordt de accijns op sigaren verlaagd. Op die datum worden bg de winkeliers de sigarenvoorraden vastgesteld, welke zg Maandag voordien bg de belasting hebben moeten opgeven. In de winkels zullen dus geen sigaren kunnen worden verkocht van Maandag tot en met Woensdag. Dansleraar vrijgesproken. De aangehouden zaak tegen de dans leraar R. V. alhier, kwam opnieuw voor. Adjudant Wiersma, die het proces-ver- baal opmaakte, verklaarde dat hij op de bewuste avond een 40-tal personen in verdachtes dansschool aantrof. Zij wa ren aan het dansen en vormden geen vereniging. Zes van hen werden ver hoord van wie vgf oud-leerling bleken te zgn.Van deze dansschool wordt ech ter nooit hinder ondervonden. Zij staat gunstig bekend. Maar getuige is van de veronderstelling uitgegaan dat er geen band meer was tussen de leerlingen die een cursus hebben gevolgd. Ook niet tussen leerlingen en leraar. Getuige B. v. d. M., die er ook bij was, vertelde geen leerling van V. maar van diens voorganger v. d. Z. te zijn. Toen hij in de zaal kwam heeft de heer V. hem om een diploma van zijn vorige leraar.gevraagd. Al de anderen moesten dat ook tonen. De Ambtenaar noemde dit een typisch grensgeval waarbg het gaat om het be grip publiek, maar was van mening dat hier toch te ver werd gegaan. Men kan wel steeds verder op de oud-leraren te ruggaan. Opzet achtte hg echter niet aanwezig en daarom eiste hg slechts 6 boete subs. 3 d. Verdachte hield wederom een uitvoe rig pleidooi waarin hij er o.m. op wees dat alle dansleraren in ons land derge- oefenavonden houden. Hij achtte zich niet schuldig. De Kantonrechter, zich beroepend op uitspraken van de Hoge Raad, achtte evenmin bewezen dat hier aan het publiek gelegenheid is gegeven te dansen en sprak verdachte daarom vrjj. Vrijdagmorgen is de timmerman H. K. alhier, werkzaam bij de in aanbouw zijnde woningen in Tuindorp, van een steiger gevallen. Hij is ter observatie in het Ziekenhuis opgenomen. niet roepen of zo, want het dier hoort 't toch niet, althans luistert er niet naar. Oppassen als u met een vochtige doek het overtollige slgm kunt wegvegen. Denk er om dat een hond in zo’n toe stand, soms links en rechts om zich heen bijt; daarom is voorzichtigheid geboden. Laat hem stil liggen; dan komt de hond wel bij en gedraagt zich weer normaal. Zo gauw u kunt gaat u dan met het dier naar de dierenarts en vertelt haar fijn ’t verloop. Men moet de vreesziekte niet verwarren met hondsdolheid. Deze ziekte is voor mens en dier gevaarlijk; dat is te zeggen voor alle zoogdieren. Het lelijke van een beet van een dolle hond, als het een andere hond betreft, is, dat dit slachtoffer na enige tgd ook dol wordt. Hondsdolheid eindigt met de dood, terwgl na een aanval van vrees ziekte uw hond weer normaal wordt. In vele landen komt de hondsdolheid nog voor en moet een hond die uit een an der land komt, eerst geruime tijd in quarantaine. Gelukkig is Nederland al jaren vrij van hondsdolheid, maar wij kunnen u toch niet genoeg aanraden om bij verdachte verschijnselen, hoe dan ook, direkt de dierenarts te raadplegen. HEKTOR. De burgemeester van Venetië heeft het Italiaanse parlement dringend om geld gevraagd om te verhinderen dat deze „stad der kanalen” in zee weg brokkelt. De meedogenloze kracht van het getij en het zeewater is bezig tal van huizen te ondermgnen en het stadsbestuur heeft niet voldoende geld om dit proces van aftakeling te bestrijden. Op de on geveer 117 eilandjes, waarop Venetië is gebouwd, leven 173.000 personen in 28.653 woningen; 3.441 woningen met 18.000 personen liggen gelijk met de waterlijn. De meerderheid van deze wo ningen is altijd nat, donker en onge zond. Minstens 3.761 woningen zouden geheel afgebroken moeten worden. Een Franse ontwerpster van japon nen is tot een boete van 100.000 francs en een schadeloosstelling van 1.000.000 francs veroordeeld wegens het maken van creaties van Franse ontwerpers en het verkopen daarvan naar het buiten land. Met Pinksteren a.s. gaat de Friese Doven Voetbal Vereniging „It Pompe- blêd” op reis naar Antwerpen. De Ant werpse Doven Voetbalvereniging „Des- porta” zal 1 Juni haar 30-jarig bestaan vieren, o.a. met een internationale wed strijd tussen de beide verenigingen. Er wordt om een fraaie beker gestreden. Ook zal er een schaakwedstrijd, even eens met een fraaie beker als inzet, wor den gehouden, waaraan de Friese Doven Schaakclub „Het Noorden” met de vol gende 5 personen zal deelnemen: P. Hof meester, Sneek; G. Goïnga, Sneek; L. Boersma, Leeuwarden; S. Siderius, Fra- neker; D. Slof, Leeuwarden. Vrijdag avond 30 Mei vertrekt de bus met plm. 30 personen uit Leeuwarden. Het ledental, zowel van de Prov. Ver. als van de afdeling is belangrijk terug gelopen door het inwerking-treden van de wet-Drees. Tot besluit herdacht de voorzitter in zgn openingswoord het ver leden jaar overleden bestuurslid notaris Maseland, aan wie de vereniging een dankbare herinnering bewaart door het vele dat hij voor haar gedaan heeft. Jaarverslagen. De financiële toestand der Prov. Ver. kan thans iets gunstiger genoemd wor den, aldus het verslag van de admini strateur, de heer H. Feenstra. De grote nadelige saldi van vorige jaren zgn door de geheven omslag vrijwel opgeheven. Voor de afdeling heeft deze naheffing totaal 8531.opgebracht, nl. klasse 3 ƒ2034.klasse 2 5264.en klasse 1 1233.—. Het aantal opname gevallen voor alle klassen bedroeg 127 en voor bijverzeker- Een en veertig vrouwen, die terecht moesten staan, omdat zg op „Moeder dag” bij een inval in drie New-Yorkse speelholen waren gearresteerd, zgn vrij gesproken, omdat zij 41 kinderen had den. Een woordvoerder van de Nederlandse regering heeft medegedeeld, dat de Ne derlandse regering met verontwaardi ging kennis heeft genomen van de laf hartige moordaanslag op luit.-kol. Har- jono. Met de grootst mogelijke voortva rendheid zal een onderzoek worden in gestéld naar de daders van deze aan slag. De Hoge Commissaris van Neder land in Djakarta, de heer Lamping, heeft de Indonesische regering in kennis ge steld van de aanslag. Hij heeft medege deeld dat het onderzoek met de grootst mogelijke voortvarendheid zal worden uitgevoerd. Tevens heeft hij zijn mede leven bij de Indonesische regering be tuigd. De regisseur Julien Duvivier heeft door het dooreenweven van levensbeel den een dwarsdoorsnede willen geven van wat zich alzo in de lichtstad af speelt. Hij geeft deze beelden veel stem ming en beklemming; de figuren zijn raak getekend en hg weet een artistiek gebruik te maken van de filmeigene middelen. Sous le ciel de Paris klinkt als „Sous les toits de Paris”, de eerste geluids film van René Clair, bijna 20 jaren ge leden. De camera zweefde over de daken en daalde af in een nauw straatje, waar een liedje gezongen werd, om vervolgens te vertellen wat er onder deze daken zich kon afspelen. In „Sous le ciel de Paris” zijn de daken vervangen door de hemel; de film begint met een panora ma te tonen van de Franse hoofdstad met haar duizenden lichten. Maar deze hemel is somber, want zij overkoepelt overal leed, teleurstelling en wanhoop. Een Parijs dat wij niet kennen, doch dat bestaat. M. SNEEK. Zaterdag is het lot be slist van de steur, die zich sinds meer dan een week in de Geeuw ophield. De vis werd door de kapitein van de „Piet Hein” met zgn boot achtervolgd en in een opvaart gejaagd, waarna de boot er dwars voor ging liggen. Met alles wat voor de hand lag werd nu op het dier losgebeukt, zodat het in zgn angst en met een grote wonde aan de kop met een sprong op het droge belandde. Toen was het met deze waterbewoner gedaan. Dit exemplaar is 2.25 M. lang, weegt 200 pond en is in Amicitia te Als de spoorbomen of de afsluitbomen voor de brug naar beneden gaan, zijn er altijd mensen die een verschrikkelijke haast schijnen te hebben. Ze hollen of hun leven er van afhangt om er nog net onder door te komen (en blijven dan soms aan de andere zijde staan om een praatje te maken). Sommigen zien er zelfs geen been in de neergelaten spoor bomen omhoog te tillen en de spoorweg overgang nog prinsheerlgk te passeren als de trein reeds in aantocht is. Vooral bij de overweg aan de Parallelweg komt dit herhaaldelijk voor en geven de ouderen een slecht voorbeeld aan de kinderen. Reeds verschillende malen zijn overtreders voor het Kantongerecht be boet en ook nu waren er weer drie. Kerkgangers die op Zondagmorgen nog gauw even onder de half geopende bomen doorglipten om niet te laat te komen. Mevrouw J. D. stond het eerst terecht. De bomen waren niet gesloten Taxichauffeurs te Zürich (waar ook al herhaaldelgk overvallen zijn ge pleegd) gaan zich nu wapenen met een pistool, dat niet alleen een luide knal geeft, maar waaruit ook een straal traangas komt. te vinden, die geld zou willen accepte ren voor zulk een bijdrage tot redding van medemensen. Met die bereidwilligheid alléén is men er echter niet. Er moet een organisatie zijh, die dit alles mogelijk maakt, er moet een vrij kostbare apparatuur zijn. En hier is het dat het Roode Kruis in actie komt. Het Roode Kruis brengt het contact tot stand tussen de bloedgevers en hen die door dit bloed kunnen worden gered. Dank zij zgn internationaal karakter is ’zijn werkingssfeer niet beperkt tot ons land alléén. Tienduizenden wenden zich dagelgks tot het Roode Kruis. En het Roode Kruis wendt zich slechts éénmaal per jaar tot de Nederlanders om financiële steun, teneinde dit prachtige werk van mensenmin en naastenliefde te kunnen voortzetten! Nadruk verboden. De Nederlandse immigrant Anko Meyer met zijn vrouw en tien kinderen die op de dag van aankomst in Canada moesten beleven dat hun bagage uit het station gestolen werd, was daar achter af nog big om, want zei hij, nu heb ik gemerkt wat voor prachtige mensen er in Canada /onen. Niet zodra namelijk had het bericht van de diefstal in de bladen gestaan of van alle kanten daag de hulp op. Een kerk in Toronto schonk het gezin de collectegelden van de Zon- dagavonddienst, ten bedrage van 261 dollar. Een Italiaan bood de heer Meyer onmiddellijk werk aan tegen 1 dollar 10 cent per uur (bijna vgf gulden). Een Canadees belde de familie midden in de nacht op en vertelde tijdens de oorlog in Nederland te hebben gediend en nooit te zullen vergeten hoe vriendelijk men daar toen voor hem is geweest. Hij gaf vgf dollar. De immigratiedienst van de Nederlandse Hervormde Kerk die een boerderij voor de familie hoopt te vin den, heeft verklaard overstroomd te worden met aanbiedingen van mensen die willen helpen. Beide piloten gedood. Vrijdag zjjn opnieuw zware slagen toegebracht aan personeel en materieel van de vliegbasis Leeuwarden. Twee toestellen zijn neergestort, waarbij in beide gevallen de piloot om het leven is gekomen. Des ochtends half elf stortte tussen Terschelling en Harlingen een Meteor straaljager, die terugkeerde van een weervlucht boven de Waddenzee, in de Zuidmeep. De bestuurder, de 25-jarige tweede luitenant-vlieger G. R. Eecen uit Bergen (N.H.) kwam om het leven. Vele reddingboten hebben aan het reddings werk deelgenomen, totdat de Brandaris van Terschelling er om kwart over twaalf in slaagde met een dreg het wrak te vinden. Slechts enkele uren later, ’s middags kwart over twee, verongelukte een tweede machine, eveneens een Meteor. Dit toestel was voor een formatievlucht van het vliegveld Soesterberg opgeste gen, doch stortte even later neer in de bossen van Austerlitz (Utrecht). Daarbij vond de luitenant-vlieger Van de Berge uit Bussum de dood. Het „arbeidsleven” van een aardige stewardess is maar acht maanden, zo is op de jaarlijkse conferentie van de In ternationale Luchtvaartbond te Kopen hagen medegedeeld. In het algemeen trouwt de stewardess na die tijd met een van de passagiers, of met een lid van de bemanning. 5 Dinsdag hield de B. v. O.L. een leden vergadering, waarin als spreker optrad de heer Wiemers van Leeuwarden met een lezing over Bloemschikken. Deze begon met een stukje theorie, waarin hij er op wees, dat de tuin goed verzorgd moet worden. Er wordt dikwijls met een kolenschop gewerkt, dus te weinig om gespit. Daarna vertelde hij iets over de middelen, die toegepast kunnen worden bij het bestrijden van ongedierte en be antwoordde hij een aantal vragen. Na de pauze heeft de heer Wiemers laten zien hoe men vazen en bakjes op pas sende wijze kan vullen. Een prachtige tafelversiering bestaande uit een bakje, gevuld mét oranjeviolen en blau we violieren, waaromheen asperages met donkerbl. violen erin gestoken had ons aller bewondering. Ook was er veel te maken van mossen of fruit. De presidente dankte de spreker voor deze onderhoudende middag. Ook werd dank gebracht aan de af ge treden bestuurs leden mevr. KerstmaWalstra en mevr. Ozingade Boer, die vele jaren goed werk voor de Bond hebben gedaan. Hun werd een blijk van waardering aange boden. Het nieuwe bestuurslid mevr. Tjaberings werd welkom geheten, waar na deze gezellige middag werd gesloten. Wij zagen in L. een dame met een Duitse herdershond, welk dier plotseling doelloos blafte en geweldig aan de lijn trok. Zij begreep er niets van, nu deze altijd gehoorzame hond niet meer naar haar luisterde. Enige voorbijgangers bleven staan en al spoedig wist iemand haar te vertellen dat zg voorzichtig moest wezen, want dat die hond wel eens dol kon worden. Wij stelden deze dame echter gerust, door haar te vertel len dat haar hond verschijnselen ver toonde van vreesziekte. Ja, die ziekte komt nog al eens voor bg onze honden. Het is een eigenaardig verloop. Op de wandeling komt, zoals in genoemd ge val, plotseling een angstgevoel in de hond op; loopt hij aangelijnd, dan moet men hem niet los maken, want na enige ogenblikken weet ’t dier niet meer wat er om hem heen gebeurt en gaat er, als hij los is, pijlsnel vandoor. In de regel gaat ’t blaffen gedurende zo’n vlucht door. Doet zo’n geval zich voor in het drukke verkeer, dan bestaat er grote kans dat zo’n stakker pardoes onder een auto rent met vrij zeker dodelgke afloop. Overkomt het een hond op een buiten weg, en is hij los, dan is een sloot meest al het eindpunt. En ’t is eigenaardig dat het dier dat in een aanval van vrees ziekte in een sloot is geraakt, enige ma len in het rond draait en dan eigenlijk niets meer doet. Het viel ons op, toen wg eens zo’n geval meemaakten, hoe gauw ’t slachtoffer dood was, toen hij na een korte ren in een vrij diepe sloot terecht was gekomen. Het is dus het beste dat de hond aangeltjnd blijft, als u zoiets ooit mocht overkomen. Niet los maken dus, maar ook anders niets doen; zet de titel van kampioen van voor de bestuurstafel. Achter stuurstafel zat de kampioen van Sneek, voorzitter de Vries, die uit handen van zijn medebestuurslid H. Nauta de kam- pioensmedaille ontving. Tenslotte werd uit de leden een com missie benoemd, die zal hebben na te gaan in hoeverre het mogelijk zal zijn een volgend jaar het 30-jarig bestaan van de S.D.C. op gepaste wijze te vieren. den 22, totaal 149 (in 1950 resp. 148 en 12). Het aantal verpleegdagen was 2462 met een gemiddelde van 16% dag per geval. De achteruitgang van het leden tal in aanmerking nemende, is het aan tal opname-gevallen iets (p.m. 9) hoger dan vorig jaar. Het ledental daalde van 1766 tot 1404. Het aantal afboekingen wegens verplichte verzekering tengevol ge de wet-Drees en invaliditeits-rente- trekkers enz., gaf een verlies van plm. 20 Verder vermelde het verslag de reeds door de voorzitter genoemde ver hoogde verzekeringen, die zeer werden aanbevolen, vooral met het oog op de ruimere uitkering op de nota’s van spe cialisten. Ook voor de Bijverzekering werd per 1 Jan. 1952 het 100 dagen-tarief B in gevoerd, tegen een voorlopige contribu- t: j van 24.per gezin per jaar. Al leenstaande personen betalen de helft. Zij die verzekerd waren volgens le klasse- tarief, zgn eveneens overgebracht naar deze nieuwe rubriek. Het tekort op de exploitatierekening van de afdeling bedroeg ƒ24.60. Dit is gedekt uit het reservefonds dat daar door verminderde tot 239.33. Aan de Prov. Ver. werd aan contribu ties afgedragen 45968,20 en terug ontvangen aan betaalde uitkeringen 35827,23. Beide verslagen werden na enige be spreking goedgekeurd. Tot afgevaardigde naar de jaarverga dering van de Prov. Vereniging werd benoemd de heer H. Feenstra, herbe noemd als bestuurslid de heer B. Engel- sma. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar een mogelijke uitbreiding met sa- natoriumverzekering. Hiervoor wordt in het bestuur der Prov. vereniging weinig gevoeld, aldus de voorzitter. Men durft de contributie niet verder te verhogen. de voor de laatste maal in dit seizoen bgeen. Hoewel, aldus de voorzitter, geen der deelnemende tientallen aan de bonds- competitie het tot een volledig succes heeft weten te brengen, meende hg toch dat voor het tweede tiental het kam pioenschap binnen het bereik heeft ge legen. Van de deelnemers, die van Sneek- zijde aan de voorwedstrijden om het persoonlgk kampioenschap van Fries land deelnamen, wist de Boer zich te plaatsen. Dit eerste her-optreden bracht hem met de D.C.L.’er J. v. d. Meulen op de vgfde plaats. De door de S.D.C. als mede de propagandacommissie georga niseerde damwedstrgden hebben buiten twgfel aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Vooral de traditionele dam- dag heeft ook naar buiten een goede in druk gegeven, terwijl door het grote aantal deelnemers, dat de honderd be naderde, voor de zoveelste maal is be wezen, dat de spelers gaarne naar Sneek komen. De heren de Vries en de Boer, die de S.D.C. op de jaarvergadering van het district Friesland van de K.N.D.B. heb ben vertegenwoordigd, brachten daar over verslag uit. Een K.N.D.B.-voorstel tot contributieverhoging vond van Friese In de Vrijdagavond in „De Gouden Leeuw” gehouden jaarvergadering van de afd. SneekIjlst dezer vereniging wierp de voorzitter, de heer O. Linde man, een kleine terugblik op het jaar 1951, dat in de eerste plaats een verho ging van de ziekenhuiskosten bracht, in Sneek zelfs voor de derde maal, en ver der van de geneesmiddelen door de steeds vooruitgaande geneeskunde. Aan de andere kant brengt dit laatste echter ook vaak voordeel mee. De bijkomende onkosten zjjn ook verbazend hoog, ter wijl de kosten van de specialisten even eens een neiging hebben tot stijgen. Hoe wel de verhoging van de ziekenhuis tarieven nog niet eens over het gehele jaar heeft doorgewerkt was dit voor de Prov. vereniging niet een best jaar. Hoewel moeilijk te zeggen valt wat voor invloed de nieuwe tarieven zullen hebben, zgn verschillende verstrekkingen toch iets verhoogd. Ingaande 1 April werd ingesteld de hogere verzekering klasse 3 B met 100 verpleegdagen en 100.uitkering voor specialist. Er zijn evenwel niet zoveel leden tot deze nieuwe klasse toegetreden als het bestuur ver wacht had. Toch beval spr. deze klasse nogmaals met nadruk aan. Zestig gul den specialistenkosten voor de gewone 3e klas is nl. te weinig. De le klas en de bijverzekering hiervoor werd einde 1951 opgeheven. Daarvoor in de plaats kwam de hogere 2 B-verzekering voor 100 dagen en 150.voor specialisten uitkering. zijde alleen genade bij de D.C.L. De heer de Boer zette aan de hand van de fi nanciële jaarverslagen van de K.N.D.B. uiteen, waarom hg niet de vrijmoedig heid had gehad, zich vóór contributiever hoging uit te spreken. Hierna vond de prijsuitreiking plaats aan hen, die zich in de wedstrijden om het clubkampioenschap der S.D.C. als mede in die om het persoonlijk kampi oenschap van Sneek hebben onderschei den. Behalve een kampioensmedaille ontving H. de Boer uit handen van de voorzitter tevens een fraai wedstrgd- bekertje, dat door een damliefhebber be schikbaar was gesteld in verband met het feit, dat het hem voor de tiende maal w’as gelukt de titel te behalen. De twee de en derde prijs waren resp. voor H. Krot en H. Nauta. In de eerste klasse werd kampioen G. Doevendans, die, dank zij een goede eindspurt, in volgorde J. de Wal, C. Spijker en D. Boot achter zich wist te houden. In de tweede klas was de kampioensmedaille voor Wen sink, terwijl P. Jorritsma no. 2 en A. Mosselaar no. 3 werd. Hierna kwamen de winnaars van de gehouden openingswedstrijd met als in- Sneek de be- maar stonden nog half open, zei ze. Dat gebeurt daar ieder ogenblik, repliceerde de Kantonrechter. Maar als ze in da lende beweging zijn mag men er niet meer onder door en hierop zal voortaan streng worden gelet. Verdachte gaf toe schuldig te zijn, maar, zo voegde zg er aan toe, ik heb niet geweten dat het strafbaar is. Dan had ik het beslist niet gedaan. Wij zijn thuis opgevoed „wet is wet” en dat le ren we onze kinderen ook. De Ambtenaar, mr M. H. de Wildt, vroeg 5 of 2 dagen welke eis door de Kantonrechter bekrachtigd werd. Waar moet ik die twee dagen uit zitten? In het Huis van Bewaring te Leeu warden. Maar U hebt de keus tussen zitten of betalen. Dan zal ik maar betalen, want ik heb man en kinderen thuis en heb al drie jaar in een concentratiekamp gezeten. Maar ik wil hier nog eens verklaren dat ik niet wist dat het strafbaar was. Als. ik dat geweten had, had ik het niet gedaan. Wet is wetDe Kantonrech ter had moeite de woordenstroom te stuiten. De volgende zondaar, de arbeider J. B., bekende eveneens, maar wees er op, dat de bomen gewoonlijk eerst een tijd half geopend staan waardoor de men sen in de mening gebracht worden dat ze dan nog wel mogen passeren. De Kantonrechter achtte dat inderdaad verkeerd, maar herhaalde met klem dat voortaan streng zal worden opgetreden. Dat moet hier maar eens uit zijn. In Holland gebeurt zoiets niet maar wacht men geduldig. Overeenkomstig de eis kreeg ook B. 5 of 2 dagen. De derde verdachte A. v. d. L. was er niet. Sporen van voetstappen in de sneeuw naast het wrak van een Ame rikaans vliegtuig dat sedert vorige week werd vermist, waren de stille getuigvn van het drama, dat zich moet hebben afgespeeld, toen het vliegtuig neer stortte op een ijsberg ten Noordwesten van Ijsland. Halverwege de top van de ijsberg hielden de voetstappen op. Naast het verongelukte toestel werd uit de lucht een lijk waargenomen. De veron gelukte marinevliegers waren opgeste gen voor een jacht op een ander toestel, dat met motorpech had te kampen. Uit het verslag over 1951 van de Algemene Friesche Brandverzekei Ing- Mij. N.V. en de met haar samenwerken de N.N.V.V. Verzekeringmaatschappijen Hennes, Albingia, Frisia en Algemene Geldersche blijkt, dat de totale bruto premieontvangst van deze tot het con cern van de Algemeene Friesche Le- vensverzekering-Mij. en de Groot-Noord- hollandsche van 1845 behorende maat schappijen is gestegen van ƒ910.076,22 tot 1.152.645,57. De aan herverzeke- raars afgestane premie daalde door ver hoging van het eigen behoud van ƒ393.166,54 tot ƒ277.957,16. Het schadeverloop was over het geheel niet ongunstig. De voor eigen rekening komende schade was 255.276,41 tegen ƒ130.573,03 in 1950. Tegenover een (door vooralsnog hoge kosten) nadelig exploitatiesaldo ad 18.881,84 11.294,26) staan intrest- baten ten belope van in totaal 18.349,54 (ƒ15.939,01). Houdt men verder rekening met de overige op de Verlies- en Winstrekenin gen geboekte baten en lasten, dan resul teert een winstsaldo van in totaal 18.688,28, dat geheel in het bedrijf is gehouden. Genoemd concern heeft thans ook het gehele aandelen-kapitaal ad 250.000, van de N.V. Nijmeegsche Glas- en Al gemeene Verzekering-Mij verworven. Deze maatschappij bad in 1951 een bru to premieontvangst van 234.820,26. De winst ad 27.513,27 is ook in het bedrijf gehouden. Maar terwijl men al deze dingen weet, is vaak veel minder bekend, dat bloed hier redding kan brengen. Sinds Landsteiner zijn ontdekking der bloedgroepen deed, sinds de wetenschap zover is gevorderd, dat men het bloed van de ene mens kan overbrengen in de aderen van de andere, zijn zovele geval len, die vroeger hopeloos schenen, dat thans niet meer. Men heeft al vroeg, al vijf eeuwen geleden, iets aangevoeld van de ver nieuwende, levenverwekkende kracht van het bloed, toen men probeerde bloedtransfusie toe te passen op de bejaarde Paus Innocentius VHI. Twee donors meldden zich hiervoor aan. De donors schoten er het leven bij in en de Paus ging er niet door vooruit. Thans echter, nu men het z.g. bloed plasma kan bereiden door de bloedli- chaampjés aan het bloed te onttrekken, waardoor geen rekening meer behoeft te worden gehouden met de bloedgroep van de patiënt, kan men veel meer be reiken en heeft men ook veel meer be reikt, in vrede en in oorlog, bij zieken en gewonden; de chirurgie is veel ver der gevorderd doordat men veel groter risico’s durft nemen dan voorheen, dank zij het reddende bloed dat kan „bij springen” op critieke momenten. Het grootste geschenk. Tal van Nederlanders hebben zulk een redding van mensenlevens mogelijk ge maakt door hun bloed af te staan. Soms geschiedt dat direct door bloed transfusie. Soms ook geschiedt het in direct door bloedplasma. Terwijl bij bloedtransfusie, recht streeks van de bloedgever naar de pa tiënt, rekening dient te worden gehou den met de bloedgroep, is dit voor plasma, waaruit de bloedlichaampjes zijn verwijderd, niet nodig. Hier ziet men dus een massa-actie, waarbij soms vele honderden tegelijk zich aanmelden en als ’t ware aan de lopende band van 500 cm3 bloed worden ontdaan, dat dan na een interessante behandeling te heb ben ondergaan, wordt „opgeslagen” om bij rampen of andere noodgevallen per snelste gelegenheid te worden getrans porteerd naar de plaats, waar dit bloed mensenlevens kan redden. Het is opmerkelijk, dat de bereidwil ligheid in Nederland, om het kost baarste wat men bezit, het levensbloed, ten bate van anderen om niet af te staan, zo groot is. In andere landen heeft men hier dikwijls veel meer moei te meeen kost het geld. Het zal echter moeilijk vallen één Nederlander Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zgn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw Guinea m.s. Willem uys Antillen m.s. Poseidon Suriname m.s. Nestor Canada s.s. Nieuw Amsterdam (24 Mei) s.s. Water: an (27 Mei) Australië via Engeland (24 Mei) Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië en Chili s.s. Paraguay Star (31 Mei) Bloeddat is leven. Het is het kostbaarste dat een mens te geven heeft en, merkwaardig genoeg, hoewel het met geen goud te loetalen is, staat niemand het om geld af. Dank zij de bereidwilligheid en hulpvaardigheid van vele Nederlan ders, dank zij ook het initiatief en de organisatie van het Roode Kruis, kan men tegenwoordig in vele gevallen spreken van „reddend bloed”. Uit de historie zijn ons gevallen be kend van gevaarlijke bloedziekten; ze kwamen met name voor in het huis Habsburg. Wijlen de Russische kroon prins leed er aan en constant waakte een stoere matroos over hemHet feit, dat de „staretsj” Raspoetin hem er van wist te genezen, heeft grote invloed gehad op de geschiedenis van het ten ondergang gedoemde Czaren- huis. Er zijn ook nu nog mensen, die lijden aan levensgevaarlijke bloedingen bij soms geringe verwondingen; voor wie de gang naar de tandarts gelijk kan staan met de gang naar het schavot. Er hebben zich gevallen voorgedaan, waarbij een mazelen epidemie (b.v. op een repatriantenschip) talrijke sterfge vallen veroorzaakte onder zulk een ver zameling van kwetsbare kinderen. En velen weten wel, dat een geval van rode hond tijdens de zwangerschap de ergste gevolgen kan hebben voor het jonge leven, dat zulke kinderen later vaak blind of doof blijken te zijn of lij den aan hartzwakte. De kampeerwagen van twee Ameri kaanse trekkers brandde tot de grond toe af, terwijl zij naar een geldstuk stonden te zoeken om de brandweer te telefoneren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5