Velen zijn nog steeds te laag verzekerd u Dinsdag 3 Juni verschijnen. Vroegtijdige in zending van advertenties verzocht. HET NUT Wat de'raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 7e Jaargang No 43 VRIJDAG 30 MEI 1952 2872 L. KIEZEBRINK Sneker Onderl. Brandwaarborgvereniging Verzekerd kapitaal nadert de 50 millioen De Administratie. t In verband met de Pinkster dagen zal ons volgende num mer op KLEINZAND 7 Telei Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel Afsluitdijk 20 jaar De Werkloosheidsver zekering Geslaagd en benoemd Nog eens de spoorbomen Uitvoering P.T.T. werken Provinciale Staten Zomerzitting Reünie Engelandvaarders Redacteur Uit onze raadzaal Roode Kruis-gebouwtje. laat Benoemingen. Kamerstukken. Grote zekerheid. en W. afgaande pach- verpachten voor 1000 per Gemeentelijke soeiale werk- voorzieningsregeling voor handarbeiders. over ver verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) £edactie-ad>es: SNEEKER NIEUWSBLA Ad/*ri«nO«p<iji 15 st per m m. Bij aontrsoi (hsnoelisdv.) >ager. Abonnementsprijs 3.- per na(l Jaar. Franeo per post 3.75 per hall isar. Giro 507 46 tea name ren Firma E. J. DrijAioMt, Snaak um architect) te bouwen voor 432075 en B. en W. achten deze aanbieding aannemelijk. De grondkosten bedragen ongeveer 1160 per woning. J Vacantietoeslag gemeente- personeel. B. en W. stellen, in navolging van de voor het burgerlijk rijkspersoneel ge troffen regelingen, voor de sinds 1949 geldende regeling tot het toekennen van een gratificatie bedoeld als vacantie- Een zilveren armband, terug te be komen by J. Osinga te Heeg; een heren polshorloge, G. Schrale te Heeg. Verkiezingen. De heer Fr. Tromp, periodiek aftre dend commissaris, werd herkozen. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening over 1952 werden be noemd de heren R. de Jong, J. G. A. Brenninkmeijer en J. Nauta. Aan de heer Kingma, die vier jaar achtereen de rekening mee heeft ge controleerd, werd dank gebracht voor alles wat hij in deze functie voor de Sn. O. heeft gedaan. Nadat nog even gesproken was de mogelijkheid het bezoek op de gaderingen te vergroten, volgde slui ting. Een paar woorden meer of minder in een verslag kunnen tot verkeerde ge volgtrekkingen leiden. Zo stond in ons verhaaltje over de laatstgehouden z'tting van het Kan- torgerecht, dat de Kantonrechter zei: Zo iets doet men in Holland niet (nog gauw even onder de halfgesloten spoor bomen doorlopen). Daar wacht men ge duldig. Er had echter moeten staan: „Zo iets doet men in Holland en ook in Leeu warden niet” enz. Per vergissing waren dus vier woor den weggevailsn, ma:r juist daardoor zou de indruk gewekt kunnen worden, dat mr de Jong de Hollanders boven de Friezen stelde. Dat is echter geenszins het geval. Het is bekend, dat hy ook ten aanzien van de Friese eed en het Fries spreken in de Rechtzaal een zeer ruim standpunt inneemt en daarom voelen we ons verplicht de gemaakte fout hier te herstellen. Aankoop asemmers. Daar het nieuwe systeem van vuil- verwijdering meebrengt dat de ingeze tenen alleen gebruik maken van huis- vuilemmers passend bij het mechanisme van de roltrommelauto zullen zij moe ten overgaan tot aanschaffing van nieuwe asvaten. Voor de minst draag- krachtigen zal dit financiële bezwaren opleveren, waarom B. en W. een systeem voorstellen om aan deze bezwa ren tegemoet te komen. Als de ge meente de huisvuilemmers centraal in koopt, kan de korting die hierdoor kan worden bedongen, worden benut onver- mogenden een asemmer in bruikleen te geven. Minvermogenden kunnen in de gelegenheid worden gesteld de kosten in termijnen te voldoen. In het algemeen dient de betaling contant te geschieden. Bij betaling in termijnen (12 maandelijk se of 48 wekeiykse) kan de opslag no dig wegens renteverlies, administratie kosten enz. tot 5 worden beperkt. Het reinigingsbedrijf mag geen winst maken op de te verkopen emmers. De eerste verstrekking zal waarschijnlgk geschieden tegen een contante prys van ƒ11.50 per stuk of ƒ12 te voldoen in 12 maandelijkse termijnen van ƒ1 of 48 wekeiykse termijnen van 0.25. Het verzekerd kapitaal dat in het eerste kwartaal van dit jaar al weer met 3 millioen gulden toenam, nadert thans de 50 millioen. het einde van het jaar dus ƒ44 134.113. Afgegeven werden aan nieuwe polissen 167: aan bgboekingen op bestaande po lissen 652, totaal aantal biiboekingen 819. Het voor de bedrijfsschade ingeschre ven kapitaal vermeerderde met 70.220 en bedroeg aan het einde van bet jaar 305.440. Voor deze verzekering werd geen schade uitgekeerd. Voor 84 brandschaden werd betaald 5092.11. Hiervan betaalde de herver zekering 3572, zodat voor de Onder linge overbleef te betalen 1520.11. Het aantal verzekerden steeg' van 2373, tot 2443. De voorzitter, die de cijfers nog nader onder de loupe nam, wees er op, dat het reservekapitaal nog altijd een uitste kend figuur slaat vergeleken met andere maatschappyen. Tot ambtenaar van de burgeriyke stand wordt met alg. (16) st. benoemd de enige door B. en W. aanbevolene nl. de heer J. J. Oljans, adjunct-commies ter secretarie. Tot onderwijzer aan de Sperkhemschool (vacature M. Kooistra) wordt benoemd met 15 st. de heer A. M. van der Linde, onderwijzer aan de O.L.S. te Noordwolde, de heer G. S. Banda, tij- deiyk onderwyzer aan de Sperkhem school, had 1 stem. Tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim wordt met alg. (16) stemmen benoemd de heer J. Noorman. Nog steeds verzuimden vele verze kerden hun polissen aan te passen aan de gestegen bouwkosten en aanschaf- fingskosten. De prijzen van onroerende goederen zgn vier maal zo hoog als voor de oorlog en ook de aanschaffing van een nieuwe inboedel kost veel meer. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming worden aangenomen de voorstel len van B. en W.: tot het toekennen van voorschotten aan de byzondere lagere scholen op de gemeentelijke vergoedin gen voor het dienstjaar 1952; tot wijzi ging van de begrotingen van het gas en waterleidingbedryf en het openbaar slachthuisbedryf voor 1951; tot onbe- woonbaarverklaring van drie woningen; tot het garanderen vrn rente en aflos sing van een door de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten aan E. Posthuma verstrekte geldlening; tot aanvulling van de verordening regelen de de brandweer; tot het intrekken van het raadsbesluit van 13 Febr. 1952 tot aanvulling en wijziging van de verorde ning op de heffing en invordering van een straatbelasting, van begrafenisrech ten en van een bemalingsbelasting. Een deel dezer voorstellen is reeds opgeno men in ons vorig nr. Voorts keurde de raad zonder discussie of hoofdelljke stemming goed do rapporten van de commissie voor rekeningen en begro tingen inzake onderzoek van een wijzi ging van de begroting 1951 van het O.B.W. en van de balans, de verlies- en Nu de met het crediet van 5000, in December 1951 door de raad voor dit doel beschikbaar gesteld, bekostigde werken voor dit doel vrijwel alle gereed zijn gekomen, stellen B. en W. voor op nieuw een crediet van 5800 te openen voor de uitvoering van werken door handarbeiders. Voor de objecten welke thans kunnen worden aangewezen is to taal ruim 20000 nodig, waarvan het ryk ruim 14300 als subsidie vergoedt. Aankoop hulzen. I - Deze klacht, tegelijk een waarschu wing, kwam zowel in het jaarverslag van het Bestuur als in het commentaar van de voorzitter op dat verslag naar voren in de vergadering van verzeker den, die Dinsdagavond onder leiding van de heer J. Keuning in „Onder de Linden” werd gehouden. Aan dit verslag, uitgebracht door de Directeur-boekhouder, de heer Joh. Schijfsma, ontlenen we nog het vol gende: Het voordelig saldo van de exploitatie rekening 1951, groot 2713.16, werd toegevoegd aan het reserve-kapitaal dat daardoor steeg tot 158.551.42. Het voor de brandverzekering inge schreven kapitaal bedroeg aan het be gin van 1951 39.130.455. Het vermeer derde met 5.003.658 en bedroeg aan Het was Woensdag 28 Mei precies 20 jaar geleden, dat om 1 uur in de na middag de Zuiderzee werd afgesloten en dus het IJselmeer ontstond. enige discussie tussen de heer Blok en de Voorzitter over deze kwestie wordt z. h. s. het voorstel van B. en W. aangenomen om het verzoek van de heer Fikkers voor kennisgeving aan te nemen. Kosten voor de werkgevers. De Regering stelt zich op het stand punt dat de werknemers in alle bedrijfs takken een loonsverhoging dienen te ont vangen geiyk aan de door hen verschul digde premie in de op 1 Juli a.s. in wer king tredende wachtgeld- en werkloos heidsverzekering. Dit aandeel bedraagt 2,8 van het loon. Wat de kosten betreft voor de werk gevers geldt het volgende: De positie van de schatkist slechts een verlaging van de vereve- ningsbelasting met een van het loon toe. Ter verdere tegemoetkoming zal de kinderbyslagpremie met een y2% van het loon worden verminderd en voorts is besloten de premie voor de werkloosheidsverzekering zodanig te verminderen dat de lasten van het be drijfsleven 0,2 van het loon lager wor den dan aanvankelijk berekend. De te gemoetkoming voor de ondernemingen bedraagt derhalve in totaal 1,2% van het loon, zodat de lasten 4,4 van het loon zouden gaan bedragen. De Stichting van de Arbeid heeft ter compensatie van de vereiste loonsverho ging voorgesteld de bedryfslasten te verminderen door de vereveningsheffing met 2 van het loon te verminderen in plaats van met Daarover zijn met de betrokken ministers besprekingen ge voerd, doch een beslissing is op dit punt nog niet genomen. Geslaagd als en benoemd tot attaché by de diplomatieke dienst by de Neder landse ambassade te Londen, onze vroe gere stadgenoot de heer S. Hettinga, Indol. drs. Ziektekostenregeling. B. en W. stellen voor de tydelijkc ziektekostenregeling gemeentepersoneel tot 1 Januari 1953 te verlengen. Aan onze vroegere stadgenoot Joh. Zijlstra (firma Oudshoorn en Zijlstra te Behagen) is door de P.T.T. opnieuw op gedragen de uitvoering van verschillen de kabelwerkcn in de nieuwe stadsge deelten van Sneek er Bolsward. i de raad van Sneek van hedenavond, waar de be groting 1952 aan de orde komt, worden ook nog de volgende voorstellen van B. en W. behandeld: Het aantal kleine schaden (72 t.e.ni. ƒ25, 7 van ƒ25 t.e.m. ƒ50 en 4 van 50 t.e.m. 100) met een totaal bedrag van 1472.62, is nog altyd te hoog-. Vele hiervan hadden voorkomen kunnen wor den. In dit verband maakte hg de verze kerden er nogmaals op attent, dat het bestuur brandblusapparaten tegen ver minderde prijs beschikbaar stelt. De contröle-commissie, bestaande uit de h.h. E. P. H. Kingma, R. de Jong en J. G. A. Brenninkmeijer, bracht by mon de van eerstgenoemde rapport uit. Zg had geen aanmerkingen op de rekenin gen die ook reeds door een Accountants kantoor waren gecontroleerd en kreeg de indruk, dat de Sneker Onderlinge haar verzekerden niet duur verzekert. De premies zijn laag, waarvoor zij, ge zien de reserve en de grote herverzeke ring, een grote zekerheid biedt De voorzitter voegde hieraan nog toe de grote coulance die de S. O. bg schaden geeft, waarna de rekeningen op voorstel van de commissie werden goed gekeurd en het bestuur en de directeur- boekhouder décharge kregen. winstrekening en de rekening van ka pitaalontvangsten en -uitgaven van die instelling over het dienstjaar 1951. Geldleningen. Eveneens nam de raad z. h. s. de voorstellen van B. en W. aan tot het aangaan van een onderhandse 4% geldlening groot ƒ50000 met de N.V. Maatschappg voor Gemeente-Crediet te Amsterdam, en van een 25-jarige 4 geldlening groot 66000 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te ’s-Gra- venhage. Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Woensdag 28 Mei, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: burge meester L. Rasterhoff, secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 16 leden, af wezig met kennisgeving de heer Disse. De notulen van 4 April jl. werden on veranderd vastgesteld. Een aantal in gekomen jaarverslagen wordt voor ken nisgeving aangenomen, evenals een aantal processen-verbaal van kasop neming en contröle der boeken. SneekSnits. Naar aanleiding van het verzoek van de heer B. J. Fikkers, reeds in ons vorig nr. vermeld, zegt de heer Blok dat we hier het geval hebben dat de hoofdlei ding van de waterleiding aan de over zijde van de Woudvaart ligt en men de heer Fikkers heeft laten betalen voor het zinkeitje door de Woudvaart, zodat hij water kan betrekken. Spr. acht dat niet billijk omdat men de Woudvaart hier eigenlijk beschouwen moet als een aan weerszijden bebouwde straat; in een straat zou de hoofdleiding door de a.s van de weg Jopen, en waar het geval zo l’gt vraagt, spr. zich af of de ge meente eigenlijk niet een deel van het zin kerfje voor haar rekening moet ne men. De directeur van het waterleiding- brdrijf zegt in zijn advies wel dat het hier a’s ’t were een onrendabel gebied betreft, maar hier ontwikkelt zich een belangrijk bedrijf, dat zelf behoefte heeft aan de waterleiding, evenals de lüensea die er werken en de omwonen den Spr. meent dat hier ook een verge- lijking gemaakt mag worden met het gevai-Alberda aan de Oppenhuizerweg, waarbg ook een tegemoetkomende hou ding van gemeentewege werd aar^no- men. De directeur noemt het prinlic^1* onjuist als achteraf compensatie wc- vei-send, maar spr. acht dat geen u. gumert, dan zou men nooit compensatie kunnen verlenen. De totale aanleg heeft de heer Fikkers ongeveer 2200 gekost en spr. meent dat het billijk zou zijn als de gemeente een de^’r der kosten van het zir.kert je vergoeAde. De Voor zitter antwoordt dat een vergelijking met het geval-Alberda helemaal niet opgaat. De hoofdleiding aan de Oppen huizerweg moest toch op een gegeven moment naar het industrieterrein wor den doorgetrokken en toen de heer Al- berda daar terrein kocht en zy'n bedrijf vestigde is de hoofdleiding doorgetrok ken, maar daar dit bedrijf vrij ver ver wijderd was en er nog geen andere dichterbij liggende aansluitingen waren hebben B. en W„ vanwege de belang rijke kosten van deze doortrekking een bijdrage van de heer Alberda gevraagd welke zou verminderen naarmate er meer aansluitingen kwamen, zoals dan ook later is geschied. Het geval-Fikkers ligt geheel anders, niet de gemeente heeft de zinker aangelegd, doch de heer Fikkers heeft het zelf door een parti culiere fitter laten doen, de zo verkre gen leiding staat uitsluitend ten dienste van de heer Fikkers, het is dus een par ticuliere leiding. Later, toen hem de kosten tégenvielen, heeft de heer Fik kers de gemeente gevraagd of zy niet wat kon bijdragen. Maar als principe aanvaard en ook in de toekomst toe gepast zou dat tot niet te oven ziens consekwenties leiden, want er zijn meerdere bedrgven hier, ook op het gebied van de landbouw die ongunstig voor een aansluiting gelegen zijn en die men dus alle zou moeten tegemoet komen. Gezien de gang van zaken en de consekwenties achten B. en W. geen termen aanwezig voor een tegemoetko ming aan de heer Fikkers, in een be oordeling van de belangrijkheid van dit bedrgf treden zg daarbg niet. Na nog Bij het verzoek van de Ried fan de Fryske Eiweging om op de plaatsnaam- borden ook de naam in de Friese taal te vermelden, vraagt de heer Brink- s m a of B. en W. kunnen meedelen welk standpunt zg ten deze innemen. De Voorzitter antwoordt dat de plaatsrmamborden reeds geplaatst zgn, die vermelden de Nederlandse naam en ze kunnen niet meer veranderd, maar B. en W. hebben borden doen be stellen met de Friese naam en deze zul len onder de andere borden worden aan- gebmclit. Een verzoek van de vereniging Simavi om toekenning van een subsidie voor het jaar 1952 wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Verzoek-Fikkers. Onder presidium van mr J. A. de Jong hield Maandagavond het dept. Sneek van de Maatschappg tot Nut van ’t Algemeen zgn voorjaarsledenverga- dering in Fredehiem. Na lezing der no tulen door de secretaris, de heer D. Jorritsma, werd laatstgenoemde heer tot afgevaardigde naar de algemene vergadering benoemd, tot zijn plaats vervanger de heer L. Kiezebrink. Tot be stuurslid werd herkozen mr J. A. de Jong. De begroting voor het werkjaar 1952/53 werd vastgesteld met een be drag in ontvang en uitgaaf van 1025. De punten van de agenda voor de alge mene vergadering gaven geen aanleiding tot discussie. Tot leden der kascommis sie werden benoemd de h.h. H. de Boer en mr H. H. J. van Bottenburg, tot hun plaatsvervangers de h.h. P. Jedeloo en dokter Graatsma. Uit het door de secre taris uitgebrachte jaarverslag bleek dat het departement wat het ledental be treft over het dieptepunt heen is, er was weer ledenwinst, zodat het aantal thans 144 bedraagt, hoewel het voor een stad als Sneek zeker 200 moest zijn. Dat het aantal leden groeide werd mede toe geschreven aan Let feit dat er in het afgelopen werkjaar naast de beproefde oude, ook nieuwe wegen werden inge slagen; de filmvertoningen onder aus piciën van het Nut in samenwerking met de heer Miedema ondernomen, en waarbij de leden reductie op de toe gangsprijs genoten, bleken een succes, het gemiddeld aantal bezoekers per voorstelling was ongeveer 400. Ook het instructieve concert voorafgaande aan een concert door Kunst aan Allen ge geven bleek gewaardeerd te worden en zeker niet minder de in samenwerking met Kunst aan Allen en Sneker Jeugd- actie ondernomen poging om ook de jeugd, die niet tot de schoolgaande be hoort, van goede concerten te doen ge nieten, opdat gaandeweg ook hier een gehele generatie in de muziekcultuur wordt betrokken. Het was dus geen wonder dat in het door de voorzitter ontvouwde voorlopig programma voor het volgend seizoen weer filmvoorstel lingen (zo nodig met toelichting) even tueel een instructief concert, en jeugd- concerten voorkwamen naast vermoede- Bij dit voorstel van B. en W. dat men in ons vorig nr. vindt, zegt de heer Schaper dat hij het stuk terrein van de gasfabriek niet de juiste plaats voor zo’n gebouwtje vindt, hij zou een gun stiger gelegen terrein aan deze instel ling beschikbaar willen stellen. De Voorzitter antwoordt dat het te stichten gebouw zal uitmunten door so berheid en eenvoud, zodat het niet over al geplaatst kan worden en zeker niet waar de bebouwing al is voortgeschre den. Tenslotte is met instemming van het bestuur van de afd. Sneek van het Roode Kruis de keus op dit terrein ge vallen; men dient er ook wel aan te denken dat deze afdeling slechts over geringe middelen beschikt die met de stichting van dit gebouwtje ook uitge put zgn, zodat de grond nog gratis be schikbaar moest gesteld. Waar dit ter rein gemakkelgk bereikbaar is en de auto er ook een plaats kan vinden, ach ten B. en W. de keuze niet ongeschikt. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen, evenals dat betreffende het beschikbaar stellen van een crediet ten behoeve van de doortrekking van do Leeuwarderkade. Igk lezingen door Kees Hana over een natuur-historisch onderwerp, wellicht een lezing van een daartoe zeer bevoegd deskundige over de praehistorie van Friesland, en een van onze stadgenoot dr. Ubbink over een onderwerp zijn vak betreffende. Ook wordt gedacht aan een optreden van het jeugdcircus van mevr. Last uit Amsterdam, dat elders zoveel succes heeft, in de Paasvacantie 1953. Zeker zal er volgende winter een voordrachtkunstenaar of kunstenares voor het Nut optreden en er wordt over legd over een lezing over de geestelijke achtergronden van de televisie door de heer Piet Beishuizen of een ander daar toe bevoegd spreker. Zowel van be- stuurszgde als uit de vergadering wer den nog tal van andere mogelgkheden geopperd en wenken gegeven. Een der belangrgkste kwesties welke door een der leden aan de orde werd gesteld was zeker wel die van de noodzaak dat gaandeweg gezocht wordt naar de mo gelijkheid ook hier te stede een over- koepelingsorgaan te stichten voor alle verenigingen die zich op cultureel ge bied bewegen, opdat er meer samenwer king en werkverdeling kome, wat het culturele peil slechts ten goede kan komen. B. en W. stellen voor de percelen Boschstraat 10 en 10a en le Oosterkade 34, waarop de gemeente by de openbare king komend gemeentepersoneel ook voor het jaar 1952 van toepassing te verklaren. Thans vallen daar ook onder de secretaris, de ontvanger en de be zoldigde ^mbtenaren van de burgerlijke stand. De gratificatie bedraagt voor ge huwden en daarmee gelgkgestelden 2 van de bezoldiging met een maximum van 75 en maximaal 50 voor andere belanghebbenden. Met de uitvoering van dit besluit zal ongeveer 11000 ge moeid zgn. alT>r- In de vergadering van verkoping op 29 April hoogste biedster was met resp. 750 en 800 (bijkomen de kosten 200aan te kopen. De koop som van het perceel Boschstraat komt ten goede aan de gemeentelijke instel ling voor sociale zerg. Het totale bedrag van 1750 kan uit de gewone middelen der gemeente worden bestreden. Met het oog op de te zijner tgd noodzakeiyke sanering van het oude stadsgedeelte is deze aankoop gewenst. De woningen Boschstraat 10 en 10a kunnen voorlopig nog verhuurd worden voor de bestaan de huurprgs van ƒ2.65 per woning per week en het als pakhuis of werkplaats gebruikte perceel le Oosterkade 34 voor 1.50 per week. Bouw van 51 woningen in het Sperkhem. Het resterende gedeelte van de op brengst der burgerzinlening en het aan deel van deze gemeente in de nationale woningbouwleningen stellen B. en W. in staat verdere plannen voor de bouw van woningen aan te bieden. B. en W. ach ten het wenselgk dat wordt voortgegaan met de bebouwing van het reeds in ge reedheid gebrachte terrein, dat begrensd wordt door de Anna Paulownastraat, ryksweg 43, het Zuidersportpark en de Woudvaart. Voorgesteld wordt thans daar 51 woningen van verschillende ty pen, grootte en huurklasse met de nor male ryksbydrage te bouwen, nl. 15 be neden- en bovenwoningen, bevattende elk 2 woonkamers, 3 slaapkamers, een keuken en een badcel met lavet, huurprys 7.20 per week; 16 beneden, en boven woningen, bevattende elk een ruime woonkamer, een keuken, 2 slaapkamers en een badcel met lavet, huurprgs 5.20 per week; 20 woningen van een nieuw type bevattende een grote woonkamer met eethoek, een keuken, drie slaapka mers en een badcel met lavet, huurprys 6.50 per week. Voor alle woningen wordt een schuurtje gebouwd. De aan- nemingsmaatschappij Friso alhier biedt aan deze woningen (inclusief honorari- toeslag aan het daarvoor in aanmer- Onderhandse verpachting sathe Groot Tinga met lan derijen en van het Oud Tol huis met landeigen onder Loëngn. Daar de pachtjaren van deze boerde rijen verstreken zijn, stellen B. en W. voor deze weer aan de afgaande pach ters te verhuren. De sathe Groot Tinga met 12 ha, 51 are en 14 ca land was verpacht voor 1775 per jaar aan J. Th. v. d. Laan. Een tot de sathe behorend perceel van 4 ha, 33 are wordt nu uit deze sathe afgescheiden omdat het in de onmiddellijke nabyheid van de be bouwing is gelegen, het kan als los land door de pachter voor één jaar worden gepacht. De boerdery niet de rest van het land stellen B. en W. voor wederom aan J. Th. v. d. Laan te verhuren voor de pachtsom van 1440 per jas-r (met bovenvermeld los land voor 2000 per jaar) voor een tijd van 3 jaar. Het Oud Tolhuis met 5 ha, 43 are, 37 ca land, was voor 800 per jaar verpacht aan C. Koopmans en B. en W. stellen voor dit opnieuw voor de tijd van 12 jaar aan hem te jaar. De zomerzitting van de Friese Sta ten is Dinsdag geopend met een rede van de Commissaris der Koningin. „Het lijkt mg een belangrijke winst, dat in het afgelopen halfjaar bg de Re gering een vergrote belangstelling voor de Friese kwestie bleek. Het lijkt niet te gewaagd te veronderstellen, dat een bevredigende oplossing daarvan aan merkelijk dichterbg is gebracht”, aldus de Commissaris. Het valt echter niet mee, altijd een snel tempo vol te houden en er blijken soms ook onvoorziene omstandigheden. „Het overleg met de Regering gaat nog door. Wg moeten er op vertrouwen, dat de Ministers blijven inzien, dat hier sprake is van een zaak, die om een oplos sing vraagt". „Ik hoop van harte, dat in een voortvarende behandeling, van deze kwesties geen te grote vertragingen zullen optreden.” Vervolgens wees spreker op de moei lijke toestand van de overheidsfinanciën, die invloed dreigt te krijgen op de be- stuursverhoudingen. Provincies en ge meenten zijn dikwyis van het Rijk af hankelijk, maar door de zilveren koorden van de rijksbeurs mag het Rijk geen medezeggenschap opeisen in de geweste lijke en locale belangen. „Het Rgk late de verantwoordelijkheid en de zeggen schap toch zoveel mogelijk waar zij van nature behorenAnders riskeren wij niet alleen onmacht bij de lagere orga nen, maar ook een steeds stroever gaan werken van het gehele overheidsappa raat”. Gelukkig zijn er tekenen, die er op wij zen, dat gezonde inzichten veld winnen, o.a. bij de werkloosheidsbestrijding. „Toch is naar mgn overtuiging nog veel aan vlotheid te winnen door vereenvou diging van apparatuur, verkleining van commissies en het stellen van meer ver trouwen in de gewestelgke organen”. Maar ook de provincie zal zich moeten hoeden voor teveel bemoeienis met lo cale aangelegenheden. De Commissaris roerde ook nog het vraagstuk der werkloosheid aan. Wat het tweede gemaal betreft, de provincie is met haar onderzoek gereed, het wach ten is op het rgk. Het „Comité Reunie Engelandvaar ders”, waarvan mr H. P. Linthorst Ho man, Commissaris der Koningin in Friesland, voorzitter is, is voornemens in September weer een reünie te houden. De laatste reünie werd in 1949 gehou den. Secretaris van het comité is de heer F. Th. J. v. Rijn, Statensingel 68c, Rotterdam, telef. 81750. In verband met het feit, dat het beschikbare adressen materiaal verouderd is, is het wense lijk, dat degenen, die deze reünie wen sen bij te wonen, zich aanmelden. Z. K. H. Prins Bernhard bracht een tweedaags bezoek aan Lim burg. De Prins bezocht o.a. de Eerste Nederlandse Cement-in- dustrie te Mas;.richt bij de St. Pietersberg. Tijdens dit bezoek werd de Prins door een zangkoor van arbeiders toegezongen. De Prins bij het aanhoren van deze zanghulde.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1