Zeer veel sympathie voor jubilerende S.Z.C. i Uitreiking Diploma's Gemeentelijke Handelsavondsclmol Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 7 e Jaargang No 44 DINSDAG 3 JUNI 1952 2872 L. KIEZEBRINK De schriftelijke gedachtenwisseling Eindexamen Stedelijk Gymnasium Geslaagd Zeilers brengen leven en fleur in de stad zei de Burgemeester. KLEINZAND 7 Telet Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Jongeman verdronken Behandeling van de Begroting 1952 met debat over de internationale politiek liii Redacteur Uit onze raadzaal van het Stedelijk Mu- ZJe voorzitter van Antwoord B. en W. S Geslaagd alle candidaten, nl. de h.h. F. H. Boonstra, Leeuwarden, D. J. de Jong, Warns, H. P. Kingma Tinga bij Sneek en P. v. d. Zwaag Sneek voor B. en W. J. Burghgraef Bozum en A. Dood- korte Sneek voor A. In hun memorie van antwoord zeggen B. en W, naar aanleiding van bovenge noemde algemene beschouwingen dank voor de geuite waardering. gjj verhelen NIJLAND. Onze plaatsgenot* mej. BI Feenstra slaagde te Zetten voor de on» derwijsaKte. Verschijnt: DINSDAGS on VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) de benodigde middelen voor deze wer ken samen ongeveer 1 millioen zijn verkregen. Pogingen om hierin te voorzien zijn intussen reeds ondernomen. Wat de steun aan het chr. lyceum be treft zijn B. en W. van mening dat zij hun standpunt eerst kunnen bepalen als de gemeente een verzoek om een ge meentelijke garantie vergezeld van een opgaaf van de leningsvoorwaarden, heeft bereikt en zij aan de. hand van de verder te verstrekken gegevens het ri sico van een eventuele garantie kunnen beoordelen. Namens de Noord Nederl. Watersport Bond sprak zijn voorzitter, de heer H. Visser Wzn. Hij herinnerde er aan dat de band tussen de S.Z.C. en de N.N.W.B, al da teert van de oprichting af, waarin de Club een belangrijk aandeel had. Htf bracht daarvoor ook nog een ere-saluut aan de heer S. J. Olij, die tot zijn vreug de dit jubileum nog mag meemaken, en bracht daarna ook de gelukwensen over van het bestuur der K.V.N.W.V. te Am sterdam en de Zeilver. „De Zevenwol- den” te Lemmer. De heer R. A. van der Sluis, voorzit ter van de Kon. Zeilver. „Sneek” achtte vijftig jaar werken in de zeilwereld en een staat van dienst zoals de S.Z.C. die heeft, zo belangrijk, dat het gememo- de zeilwedstrijden beschikbaar en daar om overhandigde de burgemeester ook nu een fraaie wisselprijs in de vorm van een bokaal aan voorzitter Hofstra. Hij de .Koninklijke feliciteert zijn collega. reerd mag en moet worden. Hij roemde het werk van haar bestuursleden, vooral dat van de heer Hofstra. Wat die voor de S.Z.C. gedaan heeft, soms onder van nieuwe woningen besehikbaar zou den komen. B. en W. wijzen dit denk beeld af, o.a. zou er een onbevredigen de toestand ontstaan als van de in blok ken aaneengebouwde woningen hier en daar een perceel aan particulieren zou worden overgedragen. Een lid der twee de sectie vestigde o.a. de aandacht op de wenselijkheid een gebouwen-complex voor ouden van dagen te stichten. Dit vraagstuk heeft de aandacht van B. en W. In verband met de voorbereiding van zeer urgente werken hebben B. en W. de reeds ter hand genomen uitwerking van de plannen voor zulk een gebouw tijdelijk stop moeten zetten; zodra de mogelijkheid daarvoor weer aanwezig is en het vooruitzicht bestaat dat de met de bouw gemoeide gelden beschik baar zullen zijn, zal het voorbereidende werk worden hervat. Vervolg op pag. 2. I r A. W. v. d. P o e I, gecommitteerde namens de Kamer van Koophandel, sprak de geslaagden toe en constateer de dat zij met hun dertienen zijnde al licht nu van een stukje bijgeloof zijn verlost. Spr. heeft met grote belang stelling het examen gevolgd en als lid der Commissie van Toezicht het gehele onderwijs, waarbij hijzelf ook altijd weer leert. En denk nu niet dat jullie er bent, dat is nog lang niet het geval en verlies bij speciaal studie ook vooral niet uw belangstelling voor al wat er aan be langrijks in ons land en daarbuiten ge beurt, eerst dan krijgt gij die brede basis van ontwikkeling welke het zaken leven behoeft. Allen gelukwensend ver zekert spr. met genoegen de ontwikke ling van dit onderwijs te zullen blijven volgen. Spr. leert er altijd wat en gij, geslaagden, zijt jong genoeg om nog veel-te leren. Nadat een der geslaagden namens al len gemeentebestuur en gecommiteer- den had bedankt en directeur en leraren voor het gegeven onderwijs, onderstreep te hij deze laatste uiting van dankbaar heid met een stoffelijk blijk van waar dering. De directeur sloot de bijeenkomst met de geslaagden Gods beste zegen toe te wensen. verwierven de aantekening Engels, de aantekeningen voor Frans en Duits vindt men vermeld achter de namen der geslaagden (F. en D.) De gecommitteerde van de Ka mer van Koophandel aan het woord. Zaterdagmiddag had in de kleine raadzaal van ons stadhuis de traditio nele uitreiking van de diploma’s aan de geslaagden voor het eindexamen van de gemeentel. Handelsavondschool plaats. De directeur, de heer J. H. D o o d k o r- t e, kon in zijn openingswoord wethou der F. Boeijenga en gemeentesecretaris K. Koster als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, enige gecommit teerden ten overstaan van wie het eind examen was afgelegd, leraren en de dertien (alle) geslaagden .welkom heten. Spr. wenste de laatsten geluk met het behaalde resultaat; het diploma is van grote betekenis, maar mag niet als eind paal worden gezien, het dient de basis te vormen voor verdere speciaal studie. Het kost aanwending van veel energie om na de dagtaak, ’s avonds een Studie te volbrengen, als deze geslaagden heb ben gedaan. Nog veel te weinigen hier brengen die energie op. Een stad als Sneek kan veel meer candidaten leve ren, om te profiteren van dit onderwijs. Dat blijkt wel uit het feit dat er onder de geslaagden zijn, die als voorbereiden de studie alleen het gewone lager onder wijs volgden naast hen die een Mulo- diploma hadden, dat echter volgens tal zich niet dat zij in zeker opzicht de zorg delen van een lid der 2e sectie, dat het beeld der gemeentebegroting minder opwekkend vond, daar zij weinig ruimte biedt voor het aanvaarden van nieuwe lasten, welke uit het uitvoeren van openbare werken zullen voortvloeien. Ook B. en W. beschouwen twee slaap kamers in een woning een minimumeis, behalve ten aanzien van een gedeelte der duplexwoningen, welke voor een be paalde categorie der bevolking in een dringende behoefte voorzagen, zijn er dan ook geen gemeentewoningen met minder gebouwd. Ook B. en W. hebben aandacht voor de omstandigheden dat voor een bepaalde groep der bevolking de huur van een nieuwe woning met 3 of 4 slaapkamers te hoog wordt be schouwd. Er is hier echter reeds een plan aanvaard met huren van 5.50 p. w., het plan voor de bouw van 51 woningen bevat een gedeelte die ƒ6.50 en 5.20 zullen doen, huren onder de gegeven omstandigheden alleszins rede lijk. Het zeer moeilijke vraagstuk van gezinnen die de meest slechte woningen in de stad bewonen heeft de aandacht van B. en W., er worden te dezen aan zien plannen beraamd. Wat het vraag stuk van de volkscredietbank betreft een commissie waarvan de burgemees ter dezer gemeente voorzitter is, is door de Stichting Friesland voor Maatschap pelijk Werk ingesteld. Deze commissie bestudeert de sociale en economische aspecten van het verstrekken van con sumptief crediet. Het rapport zal bin nenkort verschijnen, dat B. en W. dan in studie zullen nemen om te overwe gen of een gemeentelijke voorziening en zo ja, welke, moet getroffen. Wat het jeugdwerk betreft is een verzoek van de Sneker Jeugd Actie om subsidie bij B. en W. in behandeling, terwijl B. en W. het door particulieren begonnen speeltuinwerk met grote sympathie ga deslaan en van oordeel zijn dat er in bepaalde omstandigheden aanleiding kan bestaan door daadwerkelijke steun het werk te stimuleren. Stappen om voor de verbetering van Singel en de inrichting van de terreinen aan ’t Zomerrak toestemming van de Inves- teringscommissie te verkrijgen zijn reeds gedaan. Is die verkregen dan zal echter eerst tot verwezenlijking van de plannen kunnen worden overgegaan als Verschillende punten. Bij de behandeling van de begroting van het woningbedrijf wilde een lid der eerste sectie het standpunt van B. en W. vernemen ten aanzien van eventuele verkoop van gemeentewoningen aan de bewoners, waardoor gelden voor de bouw Advertentieprijs 15 CL psr num. contract (handelsedv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half Franco per post f 3.75 per jaar. Giro 50748 ten name ven Firma Drijfhout, Snoek. Redactie-adres: met tegenwerking, verdient lof en hulde. Spr. was ervan overtuigd dat Sneek met de S.Z.C. een goede toekomst tege moet gaat en hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van twee sierlijke zijden Clubvaantjes. De heer H. A. Tromp bracht de geluk wensen over van de N.V. Sneeker Jacht haven; de heer S. G. Dijkstra sprak als voorzitter van de Zeilver. „Z.O.U.” te Oppenhuizen-Uitwellingerga; de heer L. Ringma voor de voetbalver. „Sneek”; de heer B. F. Keulen namens de leden van het Wedstrijd-comité en de heer H. P. Timmermans voor de Ver. van Sneker Zakenlieden die, naar hij meedeelde, tij dens de feestweek een vuurwerk zal aan bieden. van deskundigen nog niet die brede ba sis levert om tot speciaal studie over te gaan; die basis biedt wel de Handels avondschool. Spr. hoopt dat de geslaag den anderen zullen aansporen om de lessen te volgen, ook als men wat ouder is en geruime tijd de school heeft vaar wel gezegd schrome men niet zich tot de Handelsavondschool te wenden; een onderzoek heeft uitgewezen dat in be paalde industrieplaatsen de gemiddelde leeftijd der leerlingen van de eindexamen klas van dergelijke cursussen 30 jaar was. burgh, uitgever van „De Golfslag”; Jelle Zwart, voorzitter van de financiële commissie en S. Kuipers, namens de Commissie Skütsjesilen. De heer Smit bood daarbij een plaquette aan, de heer Brandenburgh een wisselbeker in de Jeugdklasse, de heer Kuipers een wis selprijs voor de Schouwen, terwijl de heer Zwart de wel zeer aangename me dedeling deed dat de commissie ruim tweeduizend gulden voor de jubileum viering inzamelde. De dames van de bestuursleden kwa men met een mooi bloemstuk waarin een blinkend nieuwe scheepshoorn aan dragen, en voorts waren er nog meer dan 50 schriftelijke en telegrafische ge lukwensen uit het gehele land binnenge komen, o.a. van de Commissaris der Ko ningin mr H. P. Linthorst Homan, die tot zijn leedwezen verhinderd was zelf te komen. De Groninger zeilverenigingen deden het zelfs dubbel. Die zonden niet alleen een afgevaardigde maar boven dien nog een schriftelijke gelukwens. Voor al deze belangstelling en hulde bracht voorzitter G. S. Hofstra, die alle toespraken direct al op toepasselijke wij ze beantwoord had, en verschillende sprekers een ardige herinnering had aangeboden, aan het einde van deze goed geslaagde receptie nogmaals dank. Er blijkt uit, zei hij, dat de S.Z.C. in de harten van velen, in de zusterverenigin gen, bij ’t Gemeentebestuur en tal van an dere organisaties een grote plaats in neemt. Een leuk kiekje uit het verleden. Drie bekende mannen uit de S>Z,G,: (v,La,r.j S, Olij, H. <L Zee en F. de Groot Boeismet. Burgemeester Rasterhoff vond dat ook heel vanzelfsprekend, want het vreemdelingenverkeer dat in Sneek zeer nauw verband houdt met het zeilen, levert een niet te onderschatten bron van inkomsten voor de stad op. Bovendien brengen de zeilers leven en fleur in de stad. De Club, die uitge groeid is tot een grote vereniging, heeft veel tot de organisatie van de zeilsport bijgedragen die onze stad mee in het middelpunt der belangstelling heeft ge plaatst. Het Gemeentebestuur wilde niet met lege handen komen. In de grijze oudheid stelde het altijd al een prijs voor Uit de schriftelijke gedachtenwisse ling tussen de beide secties uit de raad en B. en W. welke aan de behandeling der begroting in deze vergadering voor afging vermelden we hier eerst een en andeJ. In beide secties werd B. en W. lof toegezwaaid voor het in het afgelopen jaar gevoerde beleid. Ondanks de moei lijkheden werden nog tal van opem.’e werken uitgevoerd en op het gebied van de woningbouw is veel tot stand geko men. Een lid der tweede sectie miste echter op de begroting een post voor het jeugdwerk en ook voor het speel tuinwerk. Een lid der eerste sectie zer- zocht bij het uitwerken der plannen voor nieuwe woningen als richtlijn aan te nemen dat elke woning tenminste 2 slaapkamers moet bevatten. De huren der nieuwe woningen zijn voor vele ge zinnen een bezwaar om een toewijzing van een nieuwe woning te accepteren. De hier aan het woord zijnde leden be seffen wel dat in deze moeilijk een op lossing is aan te geven doch vestigen toch nog eens de aandacht van B. en W. op deze kwestie. Ook wees een der leden in deze sectie er op dat het be trekken van een nieuwe woning de be woners in veel gevallen in aanraking heeft gebracht met het afbetalingsstel- sel, omdat zij niet in staat zijn de in richtingskosten in één keer te voldoen. Dit lid zag hierin grote gevaren en ver zocht B. en W. na te gaan of er ook aanleiding is over te gaan tot de oprich ting van een gemeentelijke volkscrediet bank. Een lid der tweede sectie wees er op dat voor het middelbaar- en vooi berei dend hoger onderwijs samen rond 116000 besteed wordt terwijl daaren tegen het bijzonder m.o. en v.h.o. de ge meente niets kost. Dit lid vroeg zich daarom af of $e gemeente niet moreel verplicht is het christelijk lyceum in staat te stellen, door haar voor een le ning een garantie te verlenen, het stichtingskapitaal voor het nieuwe schoolgebouw te plaatsen, zonder wel ke garantie het ’t schoolbestuur buiten gewoon moeilijk zal vallen een 4% lening te plaatsen. Zoals bekend ver goedt het rijk wel de rente van het ka pitaal, doch verstrekt de bouwsom zelf niet. Een lid der eerste sectie vroeg of B. en W. van oordeel zijn dat de ver betering van de Singel en de verdere ontsluiting van het industrie-eiland nog dit jaar ter hand zullen kunnen worden genomen. Wethouder Boeyenga dankt in de eerste plaats de directeur, in wie het gemeentebestuur zich geluk- kigt prijst een man te hebben gevonden die hart voor de zaak heeft, en leraren voor hun toewijding en ambitie, aan de dag gelegd bij ’t onderwijs, waardoor de resultaten zeer verheugend zijn, alle 13 candidaten immers slaagden. De onder wijstaak is niet gemakkelijk, op deze leeftijd is de jeugd kritisch, doch als de leraar de leerling weet te grijpen, kan hij zijn stempel op het hele leven van zjjn leerling drukken, dus ook karakter- vormend werken. Spr. dankt ook de ge committeerden die hun wakend oog over dit examen lieten gaan, het is goed dat uit het zakenleven belangstelling voor dit onderwijs, dat ook op het zakenleven gericht is, bestaat. Voor de geslaagden betekende deze studie dikwijls dat een 8-urige werkdag tot een 16-urige moest gemaakt, maar dat is niet erg als men jong en gezond is. Spr. wenst hen allen veel voorspoed in het leven, de een zal het verder brengen dan de ander, maar mogen allen beseffen dat het leven niet alleen brood verdienen is, maar dat er ook een dienende taak moet vervuld. En laten de meisjes niet vergeten dat al krijgen ze misschien eerst een betrek king op kantoor, voor de meeste hunner op de duur ’n andere taak is weggelegd, laten ze aandacht blijven behouden voor de dingen, welke in het bijzonder het huiselijk leven aangaan. Sneek prijst zich gelukkig een 'chool als deze te bezitten. Mogen leraren en leerlingen bij de voortduur Gods onmisbare zegen onder vinden. sprak daarbij tevens de hoop uit dat het moeilijke omstandigheden en kampend de Club ook verder goed mag gaan en - in haar leven nooit weer sensationele dingen, zoals bijv, het vaarverbod tijdens de oorlog, zullen voorkomen. De heer Ensing, voorzitter van de Bolswarder Watersportvereniging, dank te voor de adviezen van de S.Z.C. waar door zij de eerste moeilijke jaren door konden komen. SNEEKER NIEUWSBLAD De geslaagden. De directeur reikte hierna de diplo ma’s uit, n.l. aan de dames B. Baarda, J. Bok (F., D.), G. ten Cate (F.), L. Drai- sma (D.), A. Jongejans, G. Poiesz; en de h.h. B. Bonte (F. D.), A. v. d. Meer (F. D.), R. Posthumus, C. Scholten (F.), J. Smit (F. D.), H. Tippersma en J. Wingbermühle (F.) Alle candidaten Gistermorgen maakten de 24-jarige Wibbe Beetsma en zijn even oude vriend Geert Bouwhuis een tochtje naar het meer. Ongeveer kwart over tien is het ranke bootje, een punter dat werd voortgestuwd door een zware buiten boordmotor, nabij het Paviljoen bij het stormachtige weer omgeslagen. Beide opvarenden geraakten te water. Beet sma greep zich vast aan de kop van ’t bootje, die nog boven water stak. Bouw huis werd door de zware golfslag mee- gevc rd, doch de heer M. v. d. Werf, kapitein van Ie inmiddels te hulp ge schoten Paviljoenboot, wist hem nog juist op tijd te redden. Toen men ook Beetsma hulp zou bieden, bleek deze het bootje te hebben losgelaten en in de diepte te zijn verdwenen. Hedenmiddag pl.m. half 2 heeft de politie te water zijn stoffelijk overschot opgehaald. Herinneringen uit het verleden kwamen uit de mond van de heer S. J. Olij, erelid en mede-oprichter, die de op richting van de Club memoreerde en sprak over zijn grote vriend Hylke v. d. Zee aan wie de S.Z.C. ook heel veel heeft te danken. De S.Z.C. is groot ge worden door de prettige geest en de hechte samenwerking in haar besturen en dat geeft het vertrouwen dat ze ook in de toekomst zal blijven wat ze thans geworden is. Wij allen en zelfs het stadsbestuur kunnen er trots ep zijn dat de S.Z.C. bestaat, aldus eindigde „Oom Siemen.” Verder voerden nog het woord de heren P. Kramer, voorzitter van de Paardensportver. „Sneek”; E. Smit, wce-woraitter van V.v.v.» L. Brawten- parasiteren de ongeorganiseerden. De heer Schaper zegt nog dat het toch kenmerkend is dat het adres mede on dertekend is door leden van verschil lende vakorganisaties. Spr. ontkent dat men hier met een communistische stunt te doen heeft, daar zijn de werklozen niet mee gebaat. Al hebben de anderen hier belangstelling, als zij tevens zeg-' gen „je kunt er toch niets aan doen”, geeft dat niets. De gemeenteraden moe ten naar Den Haag om eisen te stellen. Het spijt spr. dat men niet op het adres wil ingaan, spr. hoopt dat de vakorga nisaties de zaak zullen aanpakken, na tuurlijk is hij er voor dat alle arbeiders zich zullen organiseren. De heer Groeneveld constateert dat de heer Schaper in gebreke is gebleven aan te tonen dat de raad zelfstandig wel verbeteringen kan aanbrengen, maar wat geeft zijn betoog dan? Bedoelt het iets anders dan ontevredenheid aankwe ken, zoals de Waarheid jl. Dinsdag nog deed toen ze schreef dat de regering wel overleg met de Stichting van de Ar beid pleegde over de compensatie van de premie voor de Werkloosheidsverze kering maar dat dit op niets voor de arbeiders zou uitlopen. Diezelfde avond meldde de radio dat de regering had besloten dat de werkgevers de gehele premie moesten betalen! Als men niet de bedoeling heeft sensatie te wekken laat men dan de waarheid zeggen, doch er niet op uit zijn ontevredenheid te kweken. Wethouder van der Veen zegt nog dat de communisten in de Tweede Kamer nooit tegen de Werkloos heidsverzekering hebben kunnen stem men omdat zij wisten dat er na 1 Juli 2 soorten werklozen zouden komen - zoals de heer Schaper had beweerd want dat is eerst weken later door de regering meegedeeld omdat administra tieve moeilijkheden verhinderden ook de werklozen van voor 1 Juli in de regeling op te nemen, direct werd daarbij ech ter meegedeeld dat deze inplaats van 13 dan 21 weken uitkering zullen ontvan gen. Z. h. s. wordt alsnu het voorstel van B. en W. om het adres voor ken nisgeving aan te nemen, aangenomen, met aantekening in de notulen dat de heer Schaper geacht wenst te worden tegen te hebben gestemd. De voorstellen van B. en W. tot het toekennen van een vacantietoeslag aan het gemeentepersoneel over 1952, tot verlenging van de tijdelijke ziektekos tenregeling gemeentepersoneel en tot verpachting van Groot Tinga en Oud Tolhuis worden z. h. s. aangenomen. DE BEGROTING 1952. Het laatste bleek al direct uit de woorden van de eerste spreker, de heer R. Buisman, voorzitter van de Koninkl. Zeilver. „Oostergoo” te Leeuwarden, die de sympathie vertolkte welke de S.Z.C. ook in Grouw geniet. Aanleiding daar toe waren de vele deelnemers welke de Club steeds aan de wedstrijden aldaar heeft geleverd. Door die grote opkomst droeg zij niet alleen bij tot de bloei van de Grouwster verenigingen, maar ver hoogde zij ook de fleur op het wedstrijd terrein. Voor deze samenwerking was spreker zeer erkentelijk. Hij sprak het vertrouwen uit, dat het enthousiasme in de S.Z.C. nog vele jaren een heilzame invloed zal hebben op de ontwikkeling van dewedstrijdsport op het Sneeker- meer en bood een enveloppe met inhoud aan waarvoor, naar hij vertrouwde, wel iets gekocht zal worden dat mee kan helpen de wedstrijden van de Club nog glorierijker te maken. De Grouwster wa tersportverenigingen schonken samen een grote Clubvlag. Het voltallige College van Burgemees ter en Wethouders was eveneens aanwe zig. Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Vrijdag 30 Mei 1952, ’s avonds te 7.15 uur. Voorzitter burge meester L. Rasterhoff; secretaris: de heer K. Kost er. Aanwezig 16 leden. Afwezig met kennisgeving de heer Disse. Van de ingekomen stukken vermelden we een adres van de afd. Sneek van de Algem. Ned. Bouwarbeidersbond met het verzoek te willen bevorderen dat in het vervolg bij het uitvoeren van bouw werken door de gemeente arbeiders uit eigen gemeente worden te werk gesteld. Onder mededeling dat in het vervolg in de bestekken een bepaling zal worden opgenomen dat zoveel mogelijk van de in dienst te nemen werklieden 75 uit Sneek afkomstig moet zijn, stellen B. en W. voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Eveneens stellen B. en W. voor voor kennisgeving aan te nemen een adres van een aantal werklozen te Sneek, hou dende het verzoek te willen bevorderen dat maatregelen worden genomen ter verbetering van de financiële omstan digheden van de werklozen en van de D .U .W.arbeiders. De heer Schaper pleit er voor dat de raad van Sneek zich achter de ver schillende verzoeken welke de werklozen in dit adres doen zal stellen. Dit door het volk van Sneek gekozen lichaam moet zich mede getroffen voelen door het leed van de werklozen en belang stelling voor deze zaak tonen. De Voorzitter Legt dat de heer Scha per wel weet dat de gehele materie, waarover het adres loopt aan de be voegdheid van de raad is onttrokken, op hoger niveau wordt daarover beslist, zodat als men meent in deze actie te moeten voeren men in overleg met de rijksinstanties zal moeten treden. Het gemeentebestuur is niet bevoegd boven de landelijke normen te gaan. Op de weg van het gemeentebestuur ligt al leen te zorgen voor voldoende werkge legenheid. B. en W. hebben te dezen perspectieven geopend in hun memorie van antwoord bjj de begroting, maar het blijft moeilijk onder de huidige om standigheden kapitaal voor uitvoering van werken aan te trekken. De heer Blok zegt dat de heer Schaper eigen lijk concludeert dat alleen hij hier be langstelling voor het vraagstuk der werkloosheid heeft, dat is natuurlijk on juist. We hebben hier allen belangstel ling voor deze kwestie, maar het is erg gemakkelijk er over te spreken, moei lijk er een oplossing voor te vinden. Er zijn trouwens arbeiders die liever in de DUW blijven dan weer naar het vrije bedrijf over te gaan. De heer Brink- s m a zegt dat er geen behoefte is aan werklozencomité’s, de arbeiders dienen door middel van hun vakorganisaties hun wensen naar voren te brengen; on der de ondertekenaars zijn ook onge organiseerden, at die in de eerste plaats hebben te doen is dus zich orga niseren. De heer Schaper verheugt het dat ook bij anderen belangstelling voor deze kwestie is, maar met wat woorden maakt men er zich toch erg goedkoop af. Inderdaad is het treurig dat er nog ongeorganiseerden zijn, maar dat komt ook omdat de mensen onte vreden zijn over de vakorganisaties die alleen voor de regering zijn en voor de oorlogspolitiek en niets voor de arbei ders doen. Als openbare lichamen ech ter liever werken bij de DUW onder brengen dan in het vrije bedrijf (de weg naar Tirns bijv.) helpt belangstelling niet veel. Alle gemeenteraden dienen er op aan te dringen dat van regr ings- wege meer wordt gedaan, zij zelve re kent immers op een blijvende werkloos heid van 4 der bevolking, d. w. z. dat 100.000 gezinnen getroffen worden en armoede zullen lijden. De V o o r z. zou ook de heer Schaper kunnen verwijten dat hij zich op een goedkope wijze van de zaak afmaakt, en door enkele op merkingen zeker succes tracht te be halen. B. en W. hebben bij hun program ma van urgente werken er met geen woord van gerept dat deze dienden te worden uitgevoerd in DUW-verband, dat is helemaal niet de bedoeling. De onmiddellijke taak van het gemeente bestuur is werkverruiming en het doet alles om dat te bereiken, hedenavond ligt er al weer een voorstel om 51 wo ningen te bouwen ter tafel. Wethouder van der Veen vraagt zich af of we hier nu wel inderdaad met een actie van werklozen hebben te maken dan wel dat met het adres slechts beoogd wordt iemand hier in staat te stellen zijn ge moed eens te luchten. Men kan immers zo langzamerhand wel weten dat de werklozenzorg rijkszorg is. Spr. kent overigens mensen die ronduit zeggen „geef mij maar DUW-werk, dan red ik mij wel”, dus het schijnt over het al gemeen wel mee te vallen, al komen er inderdaad gevallen voor dat niet vol doende wordt verdiend. Zeer terecht heeft de heer Brinksma er op gewezen dat men zich moet organiseren en via de organisaties zijn belangen bepleiten. Frappant vindt spr. het dat er nu van communistische .’•’.’de op wordt gewezen, dat na 1 Juli de werkloosheidsregeling zoveel beter wordt, terwijl de communis ten in de Tweede Kamer tegen de Werkloosheidswet stemden. De heer d e Vries zal de laatste zijn te ontken nen dat er geen verbetering kan wor den gebracht in de regelingen voor de werklozen, maar de actie daarvoor dient via de organisaties te geschieden, aan welke mede te danken is dat er zo grote verbetering in de sociale voorzieningen kwam, op het werk der vakorganisaties De grote clubvlag op „Amieitia” en de muzikale hulde v - - - ziekcorps aan het bestuur dat voor het theater stond opgesteld, vestigden Za terdagmiddag nogmaals de aandacht van de burgerij op het gouden jubileum van “S?"df',muz'ek van het strtiMe, de prettige toon van de toespraken en de vreugde die de cadeaux gaven, schiepen ook de feestelijke sfeer die paste bij het *e™VM vereniging, welke zich, zoals hier ondubbelzinnig bleek, in de ook daar<buitenZeer mag verheugen’ Niet al,een in d« eig®n stad, maar - »- f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1