Eisenhower opent zijn verkiezings campagne Waarschuwing van het ministerie A g'e INI Huishoudschool kampt nog steeds met gebrek aan ruimte Bestuur hoopt dit jaar te kunnen uitbreiden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST X? VRIJDAG 6 JUNI 1952 7e Jaargang No 45 L. KIEZEBRINK De S.Z.C. feest door Bioscoopnieuws De IJsrevue 1 M Opzetje werkt niet prijs opdrijvend Debatvergadering Mansholt-de Ruiter Boun fan Fryske Kunstners earet sawntichjierrige Rein der Brolsma Bejaardencentrum te Leidschendam De Engelse fiscus kent de kunst ook Uitwisselingsconcert Westerlings gastheer wordt niet vervolgd Diplomatijd Jan schrok van zijn vangst Kranige redding Noodlottige dronk Oefening Bluebird slecht ingezet Geslaagd Drie en een half jaar voor inbreker Verkoop Herenhuis Op reis bestolen Reisbeurzen letterkundigen KLËINZAND 7 Telel2872 Sneek krijgt bezoek van Engels Jeugd-elftal ---Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBI AD Buurtver. Maple Leaf Benoemd tekort ƒ85.330.50. Hiervoor geeft het .man, VRUDAGS. Redacteur o paspoort Financiën. TRAML1N BEGEERTE (A Streetcar named Desire) HEEG. De Chr. Muziekver. „Harmo nie” van Sneek heeft alhier een concert gegeven. Onder de eminente leiding van haar directeur, de heer S. de Boer van Leeuwarden, heeft zij haar gevarieerd programma laten horen. Op het Plein was een groot aantal luisteraars aan wezig om hun belangstelling te tonen. Er dient gezegd, dat het gebodene op zeer goede en beschaafde wijze werd g" bracht. Het spontane applaus was zeker een bewijs van waardering. Na afloop bracht voorzitter D. Osinga de bezoe kende vereniging dank voor haar con cert Voor meisjes die werk zoeken in het buitenland. De bewoner van het tuinhuis van het vroegere kasteel Enghuizen te Laag- Keppel, de heer A. S. H. graaf van Rechteren Limpurg, in wiens huis ex- kapitein Westerling in de vroege och tend van 16 April werd gearresteerd, zal voor het verlenen van onderdak geen moeilijkheden met de justitie krijgen. Hem wordt niets ten laste gelegd. De graaf wordt dus ook niet vervolgd. Uren, dagen, weken worden Repeterend doorgebracht: De „spes patriae” jong Holland Is weer op diplóma-jacht! ’t „Schriftelijke” wérd ge schreven, ’t „Mondeling” moet nog gezegd: Tientallen van boeken komen In één pieker) hoofd terecht. Algebra, Latijn en Engels Wonen samen in één bol En ook déze „samenwoning” Is geen spanning vaak te dol! Overladen hersenpannen Vullen één en stoppen bij, Nergens blijft in al die bollen t Kleinste vrfle plekje vrij! De „supporters langs het lijntje”, Eerste rij staan Pa en Moe, Wensen de examinandi Moed en minstens „6”-jes toe! PHILIA. Het 8-jarig zoontje Jan van de heer Abelskamp, wonende Ged. Pol alhier, dat Dinsdagavond bij de Oosterpoorts- brug zat te vissen, ving aan zijn hen geltje met licht snoertje een karper van 5 pond. Dat de knaap schrok toen de kop van zijn vangst boven water kwam, laat zich best begrijpen. Zo’n „kanjer” had hij nog nooit gevangen. Rappe handen hielpen Jan om de edel- karper op ’t droge te brengen. Vol trots stapte hij daarna huiswaarts om zijn familie te overtuigen van een vangst, die vele karpervissers heeft doen wa tertanden. De 5-jarige Anneke Baltjes van Leeu warden die met haar grootmoeder lo geerde bij de familie Zuiderveld in de Julianastraat alhier, wilde Woensdag middag „pootje-baden” in de Kerk- gracht. De kleine meid wist blijkbaar niet dat dit daar niet ging en viel voor over in ’t vrij diepe water. Op ’t hulpge roep kwam de 11-jarige Rienlr Terpstra uit de Korte Veemarktstraat die in de nabijheid zat te vissen toegesneld, sprong te water en wist het kind, dat intussen naar 't midden was gedreven en in zinkende toestand verkeerde, nog bij het hoofd te grijpen en, al zwemmen de behouden op 't droge te brengen. Uit deze kranige redding blijkt weer hoe nuttig het is als men de zwemkunst verstaat. Rienk heeft een zwemdiploma van de Sneker Zweminrichting. Een door sterke drank benevelde man, K. uit Oudendijk, is Dinsdagmiddag 07 de hoek Willem EggertstraatNieuw- straat te Purmerend achteruit tegen ’n melkauto opgelopen. De man werd op slag gedood. 15 doden bij ongeluk. De intergeallieerde oefeningen welke in Noordzee er. op het Ijsselmeer worden gehouden, zijn slecht begonnen. Donder dagochtend is een Nederlandse Thun- derjet bij een duikvlucht neergestort op een Engels patrouillevaartuig, dat in het Marsdiep voer. Zowel vliegtuig als boot geraakten terstond in brand. De piloot van de straaljager kwam om en veertien van de vijftien leden der be manning van de patrouilleboot vonden de dood in de vlammen of golven. Eén opvarende van het vaartuig, een stoker, werd door vissers, die het ongeluk had den zien gebeuren, met een vlet gered. Hy had niet-ernstige brandwonden. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De heer N. 3. Krook deelde namens de financiële commissie mee dat het financiële beheer van de penningmees ter, de heer J. Wind, keurig in orde was o__ bevonden, waarna dit werd goedgekeurd 1 noot de heer R. de Boer° thans onder Naar wij vernemen zal de debatver gadering welke 12 Juni a.s. in het Ge bouw v. Chr. Belangen alhier zal wor den gehouden tussen minister Mansholt en het c.h. Tweede Kamerlid de Ruiter geleid worden door burgemeester Ras- terhoff. Vrydag 6 t.e.m. Maandag 9 Juni. Ami- citia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Tramlijn Begeerte.” Vrydag 6 Juni. Algemene Ledenverga dering Vereniging van Sneker Za kenlieden, ’s avonds 8 uur, Restau rant Piso. Zaterdag 7 Juni. Sneeker Zeflclub. Ju bileum Wedstrijden voor het Pavil joen. Start 3 uur. Maandag 9 Juni. Ver. tot Bevordering V. h. Vreemdelingenverkeer Sneek e. o. Algemene Ledenvergadering ’s avonds 8 uur in Cefé-Rest. Leeu wen, De directie van Amicitia deelt ons mede dat de aangekondigde voorstellin gen van de IJsrevue wegens enige tech nische moeilijkheden moesten worden uitgesteld. Men hoopt echter deze bui tengewone attractie n g dit zomersei zoen in Sneek te kunnen brengen. Te Den Haag slaagde voor het exa- men Sociale Verzekering, ^uitgaande var 2 of 3 ”maanden'~De'ervar ng leert, dat vertrek naar het buitenland „op uitno diging” met toezegging van zakgeld in ruil voor huishoudelijke hulp, dikwijls tot teleurstellingen leidt. Tenslotte is gebleken, dat het noodzakelijk is inlich tingen in te wirnen over de betrouw baarheid van een buitenlandse werk kring of een logeeradres, waaraan men HET VISSEIZOEN GEOPEND Duizenden Nederlanders ziet men weer aan onze viswateren om er met of zonder kennis van zaken een visje te verschalken. Links: Na zeer tactisch en met groot geduld deze fraaie edelkarper naar de kant te hebben gebracht wordt hij met het schepnet ingerekend. Rechts: Spoedig vielen de eerste slachtoffers, maar niet alleen onder de vis sen, ook onder de hengelaars. De Leeuwarder rechtbank heeft C. J, B. uit Rotterdam tot 3% jaar gevange nisstraf met aftrek veroordeeld wegens inbraken te Franeker en Sneek. Zyn medeplichtige J. P. uit Achlum kreeg 9. maanden, waarvan vier Voorwaardelijk. gegeven aar huishoudelijk onderlegde personen voor '’uishoudeljjk werk en dan voor minstens een jaar en niet voor Cand. notaris N. L. J. Bruinsma te Bolsward, waarnemende het kantoor van wijlen notaris J. A. Maseland, ver kocht Woensdagavond in Onder de Lin den finaal: Herenhuis aan de Leeuwar- derweg nr. 8 deels vrii te aanvaarden en deels verhuurd aan mevr. wed. Dijk stra. Koper werd de heer B. van der Zee qq alhier voor 11148. Hij was van mening, dat de door het Amerikaanse parlement gevoteerde be dragen voor hulp aan het buitenland Europa in het bijzonder, een hoogtepunt hebben bereikt. Een vermindering van de uitgaven, zonder de kern van in zich redelijke doeleinden op te offeren, kan worden tegemoetgezien. Bij deze bere kening is geen factor van meer belang dan de groeiende bewustwording in Europa, dat de vrije landen van dit we relddeel zich moeten verenigen of ver der wegzakken in een moeras van moei lijkheden. Eisenhower besloot met zijn vertrou wen uit te spreken in het behoud van de vrede en de toekomst van de Ver enigde Staten van Amerika. Nog steeds ondervinden Nederlandse meisjes onnodig teleurstellingen in het buitenland, omdat zij zonder voldoende voorbereiding op reis zijn g?j«'”i. Daar om wordt het volgende door het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid nog eens onder de aandacht gebracht. Het is onverantwoord naar het buitenland te gaan als tourist of voor studie, als men het plan koestert daar een werkkring te zoeken om in het levensonderhoud te voorzien. Men kan dan nl. in ernstige moeilijkheden geraken, omdat de meeste landen even als Nederland, voor vreemde arbeids krachten een Deze inlichtingen worden verstrekt door: de Ned. ver ter behartiging van werkvergunning eisen Een dergelijk, vergunning wordt niet verstrekt aan als tourist binnengeko men vreemdelingen. Daarenboven wordt c.ezr werkvergunning hoofdzakelijk af 9'p>p‘pvp.n •i.a.r huishouciplük onderlee'dp Een vacantiereis naar Italië is voor een procuratiehouder uit Rotterdam zeer onplezierig geëindigd. Toen de man met zyn auto door Rome reed, werd hij achtervolgd door een scooter. De be rijder hiervan heeft op de een of andere manier kans gezien een van de achter banden van de auto onklaar te maken. De onfortuinlijke automobilist stapte uit om zijn lekke band te repareren en daar hij het spoedig zeer warm kreeg, trok hij zijn jasje uit en legde dit in de auto. Aan belangstelling en goede raad gevingen ontbrak het hem niet. De scooterberijder kwam er bij staan en week zelfs niet van de zyde van de automobilist toen deze zijn band ver wisselde. Op een gegeven ogenblik ech ter was hij wél verdwenen en met hem het jasje van de pro ratiehouder, waarin duizend gulden aan deviez-n, zijn rijbewijs, paspoort en verdere eigendommen. Dezer dagen werd het testament ge opend van de Engelse millionnair Albert Arnold Gloksten, een houthandelaar, die in zijn vrye tijd leider van een voetbal club was geweest. Hij liet ongeveer 1.4 millioen pond sterling na. Maar de fis cus is zo vrij, hiervan 1.1 millioen pond in te palmen. Voor de weduwe blijft er schijnbaar nog 0.3 millioen pond over. Dat is echter niet zo: de gewone belas tingen en enkele vaste lasten bedragen bijna 0.3 millioen. De staatssecretaris van O., K. en W heeft besloten voor 1952 reisbeurzen en reistoelagen beschikbaar te stellen vooi letterkundigen om dezen in de gelegen heid te stellen in het buitenland indruk. ken op te doen, die voor him letterkun dig werk van belang kunnen zijn. Zij die voor een letterkundige reisbeurs of reistoelage in aanmerking wensen te ko men, dienen voor 1 October 1952 een oorspronkelijke, nog niet gepubliceerde, in het Nederlards geschreven, novelle toe te zenden aan het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, afdeling Kunsten, bureau toneel en let teren, Prinsessegracht 21, ’s-Gravenha- ge, waar op schriftelijke aanvraag exemplaren van het reglement te ver krijgen zijn. Advertentlapriji 19 «l ptr mjn, contract (handaltadv.) lager. Abonnementsprijs 3. pei half Franco por post 3.78 oor laar. Giro 50748 tan name ran Firma Drijfhout, Sneek Redactie-adres De Jeugdafdeling van de Engelse voet balclub „Berkenhead-Youth" zal Maan dagavond in het Sportpark alhier een wedstrijd spelen tegen een Sneker Jeugd- elftal. De gasten komen Zondag in Ostende aan en reizen dan direct door naar Sneek, waar ze de eerste wedstrijd van hun tournee spelen. Ze worden hier Maandagmorgen omstreeks half elf ver wacht en zullen daarna op het stadhuis worden ontvangen, waarbij het Gemeen tebestuur ook koffie met koek aanbiedt. Voor de middag staat zo mogelijk een boottocht naar het Sneekermeer op hét programma. De wedstrijd vangt aan om 7 uur, na afloop waarvan de spelers bij particulieren zullen worden onderge bracht. Voor nadere bijzow&.Aeuen Over entreeprijzen verwijzen wy naar de adverten^’e_ Het gouden jubileumfeest van de Sneeker Zeilclub werd Woensdag en Donderdag voortgezet met feestavonden in Amicitia, waar het Cabaret-variété „Luna” zijn „Sterrenparade” presen teerde. Op de eerste avond las voorzitter G. S. Hofstra aan het begin een telegram voor van de Commissaris der Koningin, waarin hy de Club nogmaals feliciteerde en allen een genoegelyke avond toe wenste. Daarna sprak de heer Hofstra een kort woord van welkom, in 't bijzon der tot de heer v. d. Steur, voorzittei en de heer Kouwenburg, bestuurslid van „De Kaag” en hun echtgenoten, en dankte hy allen die de S.Z.C. financieel in staat stelden deze feestavonden te organiseren. Speciaal de heren Zwart en Kuipers van de financiële commissie en .ie leden van de feestcommissie met de heer Groenhout aan het hoofd, kregen een pluim. En laten wij er hier direct maar aan toevoegen dat ze die ook verdienen voor de k< tze van het gezelschap. Het was inderdaad een parade van sterren van wie Feter Pikos met zijn weergaloze Imitaties, Géry op de kogel met zijn fantastisch balans- en jongleumummer de goochelaar Pietro Nakaro die de ge hele zaal fascineerde met zijn duiven en bloemenshow en last but not least de vermaarde radio-pianist Gerard van Krevelen wel onder de kometen ge rangschikt mogen worden. Daarbij doen we stellig niet te kort aan de eveneens zeer te loven prestaties van Hansy Pal lieter en haar Witte Kraaien, de origi nele cabaretière Karin Larsen, de Xy- lophoonvirtuoos Lajos Héros, het Kunst schaatsentrio The Rolling Stars en John Pims, de vrolijke zanger en conferen cier, zelfs al waren enkele van zijn moppen wel wat heel erg oubakken. Het publiek was dan ook een en al lot en gul met applaus. Voor Peter Pikos zwol dat zelfs aan tot een ovatie. Beide avonden werden besloten met een gezellig bal met dansmuziek door het versterkt orkest van Hansy Pallie ter en haar Witte Kraaien. Donderdagmiddag maakten de artis- ten met het bestuur en de commissie leden en hun dames een boottocht over het meer. de belangen van jonge meisjes (union), p.a. maatschappelijk advies- en inlich tingenbureau, centraal station, Oost zijde, Amsterdam C.); het centraal bu reau der R.K. meisjesbescherming, (Maasstr. 136, Amsterdam Z) en de christen jonge vrouwen federatie, (Domplein 25 Utrecht). Deze instellingen zyn tevens op de hoogte van de arbeidsvoorwaarden in het buitenland voor huishoudelijk per soneel. Ook verschaffen zij betrouwbare adressen waartoe men zich kan wenden, in geval men in moeilijkheden komt of raad nodig heeft. SNEEKER NIEUWSBLAD G de Nederlandse Bedrijfsverenigingen mej. J. Bosma van Scharnegoutum. werkzaam bij de N.B.O. Afd. Friesland te Sneek. In het korte woord waarmee de voor zitter, de heer R. J. Sipkens, Woensdag avond de In de school gehouden leden vergadering opende, sprak hy er zijn spijt over uit, dat de zo noodzakelyke verbouwing van de school in het afge lopen jaar nog steeds niet tot stand kon komen .Hoewel de vereiste goed keuring van de plannen gekregen is, is het Bestuur er niet in geslaagd het be nodigde kapitaal te lenen. Het spant echter alle kracl/en in, en hoewel er niets met zekerheid valt te zeggen, heeft het bestuu- goede hoop dit jaar de lening te kunnen sluiten. Jaarverslag. Uit het interessante, uitgebreide jaar verslag over 1951 dat voorgelezen werd door de Directrice van de School, mej. v. d. Weide, bleek dat in 1951 getuig schriften waren uitgereikt aan 67 leer lingen van de primaire opleiding A, 15 van de landbouwhuishoudcursus, 11 van de B-klas, 19 van de huisnaaisters, 14 van de vormingsklas en 9 huishoudkun digen. Er zyn momenteel 25 leerkrach ten aan de school verbonden, en als men de lange lijst leervakken hoort voorle zen, krijgt men een idee van de veelzij dige opleiding die de meisjes op deze school krijgen. In 1951 werd voor de eerste maal een cursus van 10 lessen koken en 4 lessen wasbehandeling ge geven aan a.s. kraamverzorgsters. De Directrice hield twee inleidingen over de opleidingsmogelijkheden bij het Nij verheids Onderwijs, en wel in sch< ->1 3 te Sneek en de O.L.S. te IJsbrechtum. Er werden in de school openbare lessen gegeven, oudermiddagen, de leerlingen gaven een feestavond in het Gebouw voor Christelijke Belangen. In intieme kring werden het St. Nic.feest en Kerst mis gevierd. De leerlingen bezochten de jeugdconcerten en toneelvoorstellingen. De vormingsklas volgde samen met de leerlingen van de nieuw Huishoudschool in Amsterdam een cursus in de Volks hogeschool „de Zandhoeve” te Bergen. Ook werd aandacht besteed aan het werk van de Volkshogeschool Allards- oog te Bakkeveen. Ten einde de meisjes een nog ruimere belangstelling en ont wikkeling te geven, werden talrijke excursies georganiseerd. Wij noemen enkele: bezoek aan de kledingtentocn- stelling te Leeuwarden, openluchtmu seum Arnhem, aardewerkfabriek Mak- kum, de Held’-inggestichten, Emaille- fabrlek Edy, pluimveebedrijven Beek bergen. Twee demonstraties werden in de school gegeven, nl. van Korstmin en Calvé Delft. Ook de sport wordt in deze prachtige opleiding voor meisjes niet vergeten. Verschillende leerlingen haalden een zwemdiploma, terwijl op de sportdagen vele prijzen werden veroverd met volleybal, esta fette, handbal enz. De meisjes staan onder medisch toezicht. Tot zover ons uittreksel uit het jaarverslag 1951, dat de leden wordt toegezonden en aan dachtig lezen zeker waard is. r'e Direc trice deelde ons mee, dat zy dit jaar een cursus opleiding kinderverzorgster voor koloniehuizen hoopt te organiseren Een verheugende mededeling. Immers een dergelyke cursus stond allang op de wenslyst van de school, en wij kunnen de meisjes feliciteren dat zij nu in Sneek deze opleiding kunnen krijgen. Ook zal de school bij voldoende deelna me weer avondcursussen organiseren in koken en naaien. Het bejaardencentrum, dat te Leid schendam is gebouwd naar het ontwerp van de architect J. A. M. van Bv:ren uit Zeist, zal begin Augustus in ge bruik kunnen worden genomen. Het be staat uit een hoofdgebouw, dat huisves ting biedt aan bejaarden, die volledig pension en verpleging wensen en vijf flatgebouwen met in totaal dertig flats, welke om het hoofdgebouw zyn ge groepeerd en huisvesting bieden aan be jaarden, die nog in staat zyn zelfstan dig de huishouding te voeren. De totale stichtingskosten hebben een millioen gulden bedragen. Het bejaardencentrum is mooi gelegen in een wandelpark, dat aansluit bij de plantsoenaanleg rond het raadhuis. Onder de Amerikaanse films die in 1951 tot de grootste gerekend mogen worden is zeker deze film naar het to neelstuk van Tennessee- Williams. Zij won op het Festival van Venetië de „Speciale Prijs” en de „Volpi Prijs"; verwierf enige „Oscars” en werd door filmjournalisten tot een van de drie beste films van 1951 gekozen. Er zyn nieuwe stromingen in de Amerikaanse filmindustrie: een vraag naar eerlijk heid, naar het weergeven van de ken merken van het leven en hun samen hang met de speciale problemen, welke gewoonlijk omschreven worden als „brandende vraagstukken”. Diegene, die het karakter van Blanche begrepen heeft, zal haar lange tijd niet vergeten. In een droge en krampachtige wereld, een wereld van de rauwe misdaad en menselijk verval, totale vernedering, alcoholisme en abnormaliteiten, blijkt dit wrak van een vrouw te zijn om geven met een stralenkrans van wan hoop en romantiek en wordt de mens geopenbaard in zyn diepste ellende. In deze menselijkheid, in dit omsluierd en veizwegen medelijder, ligt de waarde van de film en het grote talent van Elia Kazan. Maar deze regisseur kon dit alleen bereiken door een uitmuntende vertolking door alle artisten, harmoni euze decors en knap en indringend ca merawerk. Vivien L igh, die de rol van Blanche vertolkt, heeft kwistig rondge strooid met alle hulpmiddelen van haar prachtige kunst. Het lijden, de begeerte, de kwelling en de angst, die de geest van Blanche verwarren, doen haar razen en vechten als een gewond dier, en heb ben in deze kiese en toch sterke ver tolking een ontroerende eerlijkheid van uitbeeldingskunst gevonden. Hieraan moeten worden toegevoegd de werke lijk meesterlijke vertolking van Kim Hunter in de figuur van Stella en Mar lon Brando in die van Stanley: twee on vergefelijke gezichten, twee verschillen de karakter-complexen, soms vol hoop, vaak vol wanhoop, soms volkomen be roofd van elke betamelijkheid, soms vol liefde twee karakters die niet ver geten zullen worden, wier acteren vrij is van routine en van gemaaktheid. Ka zan heeft alle figuren in de film met zijn camera gevolgd, toin alle hoeken van het huis, daarbij byna met wreed heid de gevoelens onthullend van de fi guren, door nooit of bijna -tooit, de ca mera af te wenden van de gelaatsuit drukking een camera, welke bediend werd door de knappe Harry Stradling, zodat Kazan een film heeft kunnen ma ken van buitengewone en geweldige kracht, die de toeschouwer ademloos maakt door de atmosfeer, welke opge roepen wordt en de eenheid van stijl. De Economische Kamer van de Utrechtse rechtbank heeft de zes van een opzetje beschuldigde aannemers vrij gesproken op de overweging, dat het prysvormingsbesluit niet is overtreden. Tegen deze zes waren straffen geëist van zes maanden gevangenisstraf, subs drie maanden hechtenis, op grond van de overweging, dat de opzetmethode een prijsopdrijvende werking heeft. De Kamer vond geen reden aanwezig om aan te nemen dat de gestelde prijs on redelijk was. Zij achtte zowel de koster als de winst op een redelijke basis be rekend, zodat de prijs niet te hoog op gevoerd moet worden geacht. De aan nemers hadden de aa^omingssom groot 315.000 met 47.350 verhoogd dit met de opzet om het bedrag on derling te verdelen. In aerdich sealtsje folk, kunstners mei froulju en it Officium fan de Fryske Biwegingen hawwe Tiisdeito- joun yn Ljouwert Reinder Brolsma üt namme fan harren en de tüzenen Frie zen dy’t syn boeken lézen hawwe, de eare jown, dy’t him takaem. Doe’t Reinder Brolsma mei femylje de seal ynkaem riisde elts oerein en waerd it foiksliet songen. Bouke Tuin- stra, dy’t de lieding hie, tortelde Brol sma krekt hwer’t It op stie, hwat hiel Fryslén oan him to tankjen hie en hoe’t men oer him tocht. Jan Piebenga haldde in praetsje (hiel koart) oer Brolsma as journalist en E. B. Folkertsma in skóging oer it greate en klassike boek fan Brolsma „Groun en Minsken” (ek, lyk a syn measte boeken, ütjown troch Brandenburgh en Co. to Snits). Hy biwiisde mei dizze skó ging, dat, mocht -n skriuwer seis alder wurde, syn wurken de jierren trotserje. Prof. Brouwer lies doe ien fan Bol- sma syn béste fersen n.m.l. de Gernier en die dat tige goed. Yn it skoft hie Brolsma it tige drok, hwant eltsenien woe mei him prate en füstkje. Nei it skoft spilen Teake Sudema en Tine Winters in aide skets fan Brolsma „de Hüshaldster”. en songen de bruor- ren Tetman en Jarich mei Huisman oan ’e piano inkelde l'eten. Bouke Tuinstra sleat dizze goede joun mei in koart mar folie sizzend wurdtsje. Woensdagmiddag hebben plm. 160 kinderen van de buurtvereniging „Maple Leaf” in de bovenzaal van café „Onder de Linden” een filmvoorstelling by'ge- woond. Het waren hoofdzakelijk teken en geluidsfilmpjes die werden vertoond. Ze waren vervaardigd door de heer J. van Netten uit de lepenlaan, die ze ge heel belangeloos beschikbaar had ge steld. Dat de jongelui een mooie middag hebben gehad laat zich denken. Binnen kort zal het bestuur voor de kleinen eer> sportmiddag in de speeltuin organiseren. Van een en ander hoopt men dan een film te vervaardigen die t.z.t. in een voorstelling zal worden gedraaid. Alk kinderen ontvingen een tractatie. Nadat de kinderen een driewerf hoera op de heer v. Netten hadden uitgebracht er mevr, de Vries- Boomsma hem had be dankt, keerden te ongeveer 4 uur allen zeer voldaan huiswaarts. NULAND. Onze vroegere dorpsge onder dankzegging voor het verrichte wijzer aan de Herv. School te Den Hair door-een advertentie, een relatie, of een werk. De uitgaven over 1951 bedroe- Ov., werd benoemd tot leraar aan de „penfriend” is gekomen. gen ƒ105.232.74, ontvangsten ƒ19.902.24, Chr. Landbouwhuishoudschool te Om- rijk 70 en de gemeente 80 zodat het evenwicht weer verkregen wordt. Aan schoolgeld kwam in ’51 binnen ƒ9578.60, in ’50 ƒ7155.45. Gebouw en inventaris kostte 5000 meer, omdat eer nieuwe centrale verwarmingsketel ge plaatst moest worden en twee kamers van het internaat, dat opgeheven werd, veranderd werden in leslokalen. Toch heeft de school nog te kampen met een tekort aan vyf leslokalen. Er moeten drie lokalen gehuurd worden,'“en verder worden nog twee noodlokalen gebruikt. Ten slotte kon de penningmeester nog meedelen dat de cijfers binnen de begro ting zijn gebleven. Bij de daarop volgende bestuursver kiezing wegens periodieke aftreding van de heer J. Wind, Sneek, de heer Wind, Oppenhuizen en mevr. H. A. Ur bande Vries, Sneek, werden alle drie bestuursleden herkozen. In de vacature- mevr. L. G. Maselanda. d. Dyk, die wegens vertrek moest bedanken, werd benoemd mevr. A. C. C. TrompFlint. Mevr. Maseland werd hartelijk bedankt voor het vele werk dat zij heeft verricht in het belang van de school. In de financiële commissie voor IC 52 werden benoemd mevr. Kaan en de h.h. J. Beute en N. J. Krook. ABILENE (Kansas). Woensdag heeft generaal Eisenhower nu burger hier, zijn geboortestad, zijn campagne voor het presidentschap ingezet met een grote rede. De zevenduizend bewoners van Abi lene gingen verloren in de duizendkop pige menigte, die Eisenhowers eerste politieke redevoering door radio en televisie in het hele land verspreid wilde horen. Eisenhower bond in zijn rede de strijd tegen de democraten aan met de mededeling: Zij hebben te lang het heft in handen gehad. Wanneer een bepaalde politieke partij te lang achter een aan de macht is, zo zei hij, leidt dat bijna onvermijdelijk tot politiek ge knoei en onvermogen. Overal in de Verenigde Staten zag hy vier misstanden: onenigheid, inflatie, buitensporige belastingen en bureaucra tie. Hij sprak zich uit tegen regeringen, die functies welke aan plaatselijke ge meenschappen behoren, overnemen. Hij zag in de heffing van belastingen, die een peil hebben bereikt dat dicht by onteigening ligt, de ondergang van de j vrye ondernemingsvorm. Ook keerde hy zich tegen buitensporige uitgaven door de staat. Voor het voortbestaan van het twee- partijensysteem is goede burgerzin on- misbaar, aldus Eisenhower, die van de corruptie in het egeringsapparaat van Truman een belangrijk onderdeel van j z. grote rede maakte, die overwegenu aan binnenlandse aangelegenheden was gewijd. Hij wees er op dat iedere geheimzin- nigheid in de buitenlandse betrekkingen van Amerika vermenen moet worden; als voorbeeld van een geheimzinnige buitenlandse politiek, waarvan de Ame rikanen een instinctieve afkeer hebben, noemde hij de overeenkomst van Jalta van 1945. I I gras?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1