Vereniging van Sneker Zakenlieden onder nieuwe leiding Jubileumwedstrijd S.Z.C. Kantongerecht Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Officieel Orraan van de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST „SNEEKER NIEUWSBLAD” ABONNEMENTEN I DINSDAG 10 JUNI 1952 7e Jaargang No 46 1 L KIEZEBRINK 2872 Prins Bernhard moet rusten Grote activiteit in 1951. Ook dit jaar vele acties' Mutaties in de Pachtkamer Gedenkteken Tante Riek Zwarte lijst ook te Beemster De nieuwe burgemeester van Rotterdam Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD Door de bliksem gedood KLEINZAND 7 Telei DE ADMINISTRATIE De gehuwde rijksambtenares Aanbesteding Gegund De t.b.c. bestrijding Zeepost Nog 114 duizend werklozen Gevonden voorwerpen W ymbritseradeel Gouden tientjes als stuivers uitgegeven Zeven jaar voor moord op kindje Geslaagd I Redacteur: Vader was boos op meester. ver- Oost-Indisch doof. i ■ft By K. B. van 5 Juni is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Rotterdam Mr G. E. van Waisum, met gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Delft. Mr van Waisum is lid van de P. v. d. A. Aan de heer H. Wind alhier, eerste lid van de Pachtkamer te Sneek, is als zodanig eervol ontslag verleend onder gelijktijdige benoeming tot tweede lid. In zijn plaats is tot eerste lid benoemd de heer G. M. Gerbrandij, veehouder te Nijland. De heer J. Breeuwsma te Ab- bega werd herbenoemd als plaatsver vangend eerste lid. Bedryfs-budgetering en budget- contröle. 68995 68850 ƒ68440 67500 ƒ65800 64700 64650 64500 64220 64167 62917 61450 60800 ƒ60350 ƒ60100 59270 ƒ4960 ƒ4865 ƒ4864 ƒ4797 ƒ4785 ƒ4780 ƒ4764 ƒ4665 Tengevolge van een licht ongeval ij het paardrijden, dat hem vorige week Zondag is overkomen, moet Prins Bern- hard op medisch advies een week rust houden. De Prins is daarom zeer tot zijn leedwezen gedwongen de voor die periode gemaakte afspraken af te zeg gen. Aan de Kralingseweg te Rotterdam werd Vrijdag de vijftigjarige tuinarbei der P. de Man uit de Kortlandstraat te Nieuwerkerk aan de IJssel, die daar in een broeikas werkte,’door de bliksem getroffen en op slag gedood. vermeld: (16 Juni) (16 Juni) (10 Juni) (11 Juni) (12 Juni) Advertentieprijs 15 ct per m.m. contract (handelsadv.) 'ager. Abonnementsprijs IJ - per hal* Franco per post 3.75 oer laar. Giro 50748 ten name ren firma Drijfhout, Snoek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD f Redactie-adres 1 Juli begint een nieuw halfjaar. Wie zich thans als abonné opgeeft, ont vangt de tot 1 Juli 1952 verschijnende nummers gratis. Abonnementsprijs f3. per halfjaar of 14 ets. per week. Aanmeldingen aan ons kantoor G r o o t z a n d 55 of bij de bezorgers. De commissie-Ubink concludeert in haar rapport inzake de gedragslijn aan te nemen inzake de huwende en ge huwde rijksambtenares dat bij het aan gaan van een huwelijk ontslag wore verleend, tenzij de ambtenares de leef tijd van 30 jaar heeft bereikt, zonder wezenlijke onderbreking 10 jaar of lan ger in dienst is geweest en de rang van commies of een hogere rang bekleedt. den aangepast aan de opbrengst. Budget- contróle vergemakkelijkt de kostprijs berekening en het aanbrengen van ver anderingen, bevordert de zelf-analyse en oefent een drang uit tot bezuiniging voor alle functionarissen. Modem bedrijfsbe heer in deze zin stelt echter heel an dere eisen aan de administratie, maar vele bedrijven, die technisch met hun tijd meegingen zijn, wat hun administratie -jtreft, achtergebleven. Kantoormachi- nes, hoe nuttig ook, zijn alleen niet vol doende. De bedrijfsresultaten zijn de laatste jaren aanmerkelijk slechter dan in de eerste jaren na de oorlog, maar tevens moet geconstateerd worden, dat er te weinig aanpassings-discipline is, niet al leen wat de bedrijfskosten maar ook wat de privé-uitgaven betreft. Er wordt nog te veel en te ondoelmatig uitge geven en bij vele zakenmensen open baart zich een on-economisch beheer. De tering moet weer naar de nering gezet worden. Met voorbeelden uit zijn prak tijk toonde spr. aan, dat budget-contröle in vele bedrijven reeds goede resultaten heeft opgeleverd. Er ligt een goudmijn in budgetering en budget-contröle, maai er zijn slechts weinigen die deze mijn exploiteren. Daarvoor is namelijk een flinke dosis verstand, goede bedrijfs economische hulp en veel zelf-discipline nodig. Naar aanleiding van deze interessante causerie merkte de heer Zandstra nog op dat het Economisch instituut voor de Middenstand de middenstanders reeds ge legenheid biedt de rentabiliteit van hun bedrijf te controleren. Hij wekte de aan wezigen daarom op zich by dit Instituut aan te sluiten. Niet alleen Purmerend heeft de wan betalers op een zwarte lijst gezet, ook de Beemster neemt dezelfde maatrege len, want ook daar zal iemand die niet op tyd betaalt, door samenwerking van alle middenstanders, van andere leve ranties worden uitgesloten. De ge meenten De Rijp en Graft zullen eerst daags dit voorbeeld volgen. Het zoontje van W. O. te Sneek maakte het de meester wel eens lastig. Niet alleen op school, want op een Ouderavond in het St. Jozefgebouw tij dens de pauze van de Kinderoperette gingen hij en twee van zijn kornuiten boven op een wasbak staan die daar na tuurlijk niet tegen kon en ook bescha digden ze een kapstok. Maar dat ging meester toch te ver en als straf ver bood hij ’t drietal verder mee te spelen. Vader en moeder O. waren daarover zeer ontstemd. Volgens hen mocht mijnheer M. hun zoontje niet lijden. Ze wilden daarom proberen hem en zijn jonger zusje op een andere school ge plaatst te krijgen. Tot zover kon het nog geen kwaad, maar toen ze de kin deren thuis hielden, kwamen ze in con flict met de wet. Een lid van de Ouder- commissie bracht hun dat onder het oog en Jelle stapte weer naar school. Maar volgens O. heeft de meester hem terug gestuurd en verklaarde zus zich toen met broerlief solidair. De heer M., als getuige gehoord, gaf een heel andere lezing van het geval. De morgen na de uitvoering heeft Jelle zich op school weer heel erg misdragen. Toen hij daarover werd onderhouden, vertelde hij dat hy toch niet op deze school bleef. Die morgen was hij er voor het laatst. Toen heb ik gezegd, aldus getuige, ga jij dan direct maar naar huis. De Kantonrechter constateerde dat de kinderen dus niet naar huis zijn ge stuurd, maar dat O ze thuis heeft ge houden. De Ambtenaar was dit met hem eens. De oorzaak is geweest het optreden van de jongen tijdens de operette. De heer M. heeft toen fors ingegrepen maar stellig niet te fors. Het optreden van de vader was beslist fout. Op die wyze wordt de kinderen geen ontzag by’ge- bracht voor het onderwijzend personeel en dat' wenste hij gestraft te zien met 2 x 5 boete, subs. 2 X 2 d. h., waar toe verdachte ook werd veroordeeld. Vrijdagmorgen werd door B. en W. onzer gemeente openbaar aanbesteed het bouwen van een kleuterschool met twee klassen en speellokaal aan de Jan /van Nassaustraat alhier. De heer Timmermans droeg hierna de voorzittershamer over aan zijn opvolger. Hij sprak daarby de wens uit dat deze zijn functie met evenveel genoegen zal vervullen als hij dit in de afgelopen vyf jaren heeft gedaan en dankte zijn mede bestuursleden voor de prettige samen werking. De heer Zandstra dankte de heer Tim mermans namens de leden voor alles wat hij voor de vereniging heeft gedaan en heette de heer Vlas, gedachtig aan het Franse spreekwoord ,,de Koning is dood, leve de Koning” welkom in het bestuur. De heer Vlas aanvaardde zijn functie met een korte rede, waarin hij de hoop uitsprak dat de vereniging moge groeien en bloeien en de vraagstukken in de toe komst zodanig zullen worden aangevat dat haar bestaansrecht verzekerd is. De Vereniging van ontdekkers en van Franse fabrikanten opent een dezer dagen haar tentoonstelling langs de Seine tussen de bruggen des Invalides en Alma. Dit apparaat, dat door zyn uitvinder is ge noemd de Rotocap, stelt de dames in staat het haar te krullen zon der hulp van een kapper. Het verbouwen van de garage met verdieping van Hotel Café Restaurant Hanenburg tot vergaderzaal is gegund aan de laagste inschrijfster, de firma P. en J. de Dood, alhier. Het is niet ver itwoord op het ogen blik uitbreiding te geven aan de sana- toriumruimte in Nederland, omdat voor tuberculose de sterfte- en ziektecijfers na de oorlog sterk zijn gedaald. Dat ver klaarde dr. Muntendam by de opening van de uitbreiding van het Rotterdams zeehospitium te Katwijk aan Zee. Het sterftecijfer aan t.b.c. bedroeg in 1946 47 per 100.000 inwoners; in 1951 was dit getal 16. In 1946 werden 18.000 nieuwe gevallen geconstateerd, in 1951 15.000. Met de uitbreiding van sanatoria moet voorzichtig te werk worden gegaan, al dus dr. Muntendam. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlyk ter post moet- zjjn bezorgd, staan, t ssen haakjes, ach ter de nuam van het schip Indonesië s.s. Ampenan Nieuw Guinea s.s. Raki Antillen m.s. Oranjestad Suriname m.s. Bonaire Canada s-s. Rijndam Onvoorzichtig overgestoken. Op een Zaterdagmorgen in April, even voor twaalf uur stak de Sneker kruide nier B. O. onverwacht op de fiets de Oppenhuizerweg over waardoor hy door een auto werd aangereden. Gevolg her senschudding, gekneusde ribben en drie weken naar bed. Is U getrouwd? vroeg de Ambtenaar. Jawel, Edelachtbare. Had U dan zelfmoordplannen? Nee Edelachtbare. Maar het leek er toch veel op, meen de de Edelachtbare. Want wat U deed was levensgevaarlijk, niet alleen voor Uzelf, maar ook voor de bestuurder van de auto. Want gewoonlijk tracht een chauffeur in zo’n geval een aanrijding te voorkomen door het stuur om te gooien, waardoor het vaak gebeurt dat hij zichzelf tegen een boom te pletter rijdt Hij wilde er echter rekening mee hou den dat verdache al genoeg gestraft was en eiste daarom ƒ7.50 of 3 dagen. De Kantonrechter vond dit echter te cle ment. Het is buitengewoon gevaarlijk wat U gedaan hebt, zei hij, en daarom deed hij er nog 5 by, zodat het 12.50 of 6 d. werd. Er kwam nog een overtreder van de Leerplichtwet voor de groene tafel. busdiensten op Leeuwarden rijden en is Sneek niet verantwoord als er verder niets gedaan wordt. Het behoud van de verbinding is niet alleen een groot be lang voor het vreemdelingenverkeer maar ook voor de zakenlieden. De heer Zandstra merkte op dat deze kwestie de laatste jaren op iedere ver gadering besproken is. Er zijn reeds heel wat brieven en telegrammen gewis seld, maar het enige wat er tegen te doen is, is zelf gebruik te maken van de lyn en ook anderen daartoe op te wek ken. Heel friesland, ook Leeuwarden, heeft er belang bij. Do heer Baarda deelde mede, dat op de dag van de Productiekeuring weer een Kraampjesdag zal worden gehouden. De heer Stuurop klaagde over het te veel aan parkeerverboden in onze stad en wilde dit verbeteren door de gelegenheid te scheppen in de hoofdstraten afwisse len links en rechts te parkeren. Het bestuur zegde toe dit met de Inspecteur van Politie te zullen bespreken. De Koning is dood, leve de Koning. Verkiezingen. Tot leden der kascommissie voor de rekening ’51-’52 werden aangewezen de heren J. de Boer en O. Schreuder. In de plaats van de voorzitter, die wegens drukke werkzaamheden moest bedanken, werd gekozen de heer M. T. F. Vlas, ac- coutant en belastingconsulent. De pe riodiek aftredende bestuursleden, de h.h. J. Braam, P. Bijlsma, P. Nauta en F. Obbema, werden herkozen. De spoorwegverbinding LeeuwardenStaveren. Bij de rondvraag waarschuwde de heer O. Lindeman tegen de nog altijd drei gende opheffing van de spoorlijn Leeu wardenStaveren. Z.i. is het niet econo misch dat naast het spoor ook nog twee Tot besluit Lield de heer Vlas een causerie over bovengenoemd onderwerp. Hij wees er op dat- de laatste twintig jaar door het invoeren van nieuwe me thoden van wetenschappelijk bedrijfsbe heer zich belangrijke veranderingen heb ben voltrokken. De kosten moeten wor- Een comité is gevormd om een ge denkteken te stichten voor de opricht ster van de L.O. (Landelijke Organisa tie voor steon aan onderduikers) wijlen mevr. H. Th. KuipersRietberg, in de illegaliteit Bekend als „tante Riek”. Deze heldhaftige vrouw, wier illegale werk duizenden rr.e4 dankbaarheid ge denken, of di'-.-.et' te gedenken, werd in 1944 door de Duitsers gearresteerd en stierf in Hot vroi.wenkamp „Ravens- brück”. De mede-oprichters der L.O., ds. Slomp (F>its de Zwerver) en J. Wlkkerink (Deme Jan) hebben hun sympathie met het plan betuigd. Giften aan; mr F. G. Kool, Delistraat Winters wijk (op rekening Twentsche Bank n.v. te Winterswijk of op postgiro nr. 243838), Eind Mei waren er nog 114.000 werk lozen in Nederland; in Friesland 5458, of 39 per 1000 arbeiders. In Groningen was de werkloosheid het hoogst met 70 per 1000, in Limburg en Zeeland het laagst met 19. Bij de aanvang van de algemene /eden vergadering, die Vrijdagavond in Rest. Piso werd gehouden, was de voorzitter nog niet aanwezig, zodat de heer Th. W. Zandstra, adviseur der vereniging, haar opende. Van de Krite Snits was een verzoek ingekomen de leden aan te moedigen in hun winkels Fries te spreken. De voor zitter was evenwel van mening dat de leden die de Friese taal beheersen zulks al doen, zodat het schrijven voor kennis geving werd aangenomen. Jaarverslagen. Daar ook de secretaris, de heer D. Potma, iets later kwam, werd ook zijn jaarverslag voorgelezen door de 2e secre taris de heer P. Postma. We ontlenen er aan dat het ledental vrijwel gelijk bleef, dat op de dag waarop de deelne mers aan de motorboot-rallye in onze stad arriveren een muziekfestival zal worden gehouden en er in de feestweek voorafgaande aan de Sneek-Week weer een vuurwerk komt. Verder getuigde het keurig gestelde verslag van een grote activiteit der vereniging. Volgens het verslag van de penning meester, de heer J. G. de Vries, bedroe gen de ontvangsten ƒ9826,18 en het voordelig saldo ƒ3210,66. De boeken en bescheiden aren nagezien door een commissie waarvoor de heer J. de Boer rapporteerde. Hij prees het keurig be heer en stelde voor de penningmeester te dechargeren, waartoe met aller in stemming werd besloten. Het verslag van de Marktcommissie werd uitgebracht door de heer H. Wind. In de vorige vergadering werd reeds mededeling gedaan van de plannen tot het inrichten van een los- en laadheuvel. Hiertoe is in het afgelopen jaar over gegaan, zij het nog voorlopig, omdat af gewacht moet worden hoeveel gebruik er van wordt gemaakt. Tot nu toe bleef dat beneden de verwachtingen. Het eigena 'rdige feit deed zich voor, dat zowel de opkopers als de verkopers van zouters bezwaar hadden tegen het wegen met de moderne bascules, die h.i. het gewicht niet juist aangeven. Daar de commissie uitgaat van het standpunt dat de klant koning is, is een tweede evenaar met gewichten opgesteld waardoor de gerezen moeilijkheden wer den opgelost. Pogingen werden aangewend om de bestaande veestalling te /bestemmen voor nachtstalling e- overdekt marktge- deelte. Inmiddels ehter kwam er een verzoek om haar als quarantainestal voor export-vee in te richten. De com missie heeft ook dat onderzoht, maar omdat er weer veranderingen in de ex port kwamen kon dit plan niet worden uitgevoerd. Nu zullen de oude plannen weer ter hand worden genomen. De Paasvee-tentoonstelling die goed slaagde, zal ook het volgend jaar weer worden gehouden. Voor de Productiekeu ring op 10 Juli zijn reeds inschrijvingen uit de gehele provincie binnengekomen, zodat verwacht mag worden dat ook deze weer zal slagen. Het ligt in het voornemen in Septem ber ook een speciale Paardendag te houden met verkoop van fokmateriaal. Ook dit is wat nieuws en gehoopt wordt dat dit eveneens een succes zal worden. De heer Wind eindigde zijn verslag met de aanwezigen op te wekken de Productiekeuring ook zelf eens te bezoe ken en haar te steunen. Er komen nog te weinig Snekers. Een rozenkrans, terug te bekomen bf A. Bouma, Rflksstraatweg te Scharne» goutum. Schijfsma; 3. St 11e Wille, Mr J. H. Cornelia. Alle eerste prijswinnaars ontvingen tevens een erep-ijs, resp. aangeboden door drukkerij Menno, fa. Repko, S.Z.C., N.V. Zwembad Sneek, fa. Joh. Tromp, exploitant Paviljoen Sneekermeer, V.V.V., fa. Witteveen, Herenmodes, en mej. T. Veen. De eigenaren van alle deelnemende schepen ontvingen als herinnering een asbakje van Gouds blauw, versierd met de vlag van de S.Z.C. Deze en de prijzen werden ’s avonds in een feestelijke bijeenkomst met bal in de foyer van Amicitia uitgereikt. Fokkenist over boord geslagen. In bovengenoemde wedstrijd sloeg de heer S. v. d. Zee, fokkenist aan boord van het jachtje van de heer Tj. v. d. Zee bij de Heerezijl door het breken van de fokkeschoot over boord. Hij kwam hierdoor in levensgevaar maar gelukkig wist een van de gebr. Bakker van de Ged. Pol, die ook aan de wedstrijd deel namen, hem te grijpen en in veiligheid te brengen. Zijn bril was hij echter kwijt. De Sneeker Zeilclub besloot Zater dagmiddag de feestelijkheden ter ge- denking van haar 50-jarig bestaan met een jubileum-ledenwedstryd voor het Paviljoen. Er stond een stijve Weste lijke bries die af en toe hard doorzette zodat de deelnemers hun handen be hoorlijk vol hadden. Daarby was de temperatuur aan de lage kant waardoor ’t volgen van de wedstrijd voor de toe schouwers op de steigers niet in alle opzichten een genoegen was. Velen zoch ten daarom hun heil achter de beschut tende ruiten van het Paviljoen of op de boot die de Club voor haar leden liet varen, maar waarvan onder deze om standigheden ook geen druk gebruik werd gemaakt. Het Stedelijk Muziek- .Wsen; 2. Amicitia, J. Miedema Jr, st. J. corps blies er echter lustig op los. En toch hebben zij die de tocht naar het Paviljoen hadden ondernomen, van een prachtige wedstrijd genoten. Wel verschenen niet alle 81 inschrijvers aan de start, en ging er maar een van de vier Larken van de wal, maar toch was er een flinke deelname en is er fel om de' fraaie prijzen gestreden. Vooral in de Regenbogen, de Valken en de Pam- pusklasse ging het warm toe en kwam er herhaalde malen verandering in het veld. Bij de Regenbogen had Alberda die zeer gunstig startte, na de eerste route de leiding, maar Hendriks, Zwart en Oppenhuizen volgden op korte af stand. Bij het zeer scherp ronden van de boei werd hij echter door een ruime vlaag op de vlag gedrukt, zodat hij de strijd moest staken. Oppenhuizen nam hierdoor de leiding over en won onbe dreigd. Hendrik, werd tweede, Vrolijk derde en de Jong, Joure, die achter het veld aan startte, omdat hy teruggeroe pen werd, vierde. In de Valkenklasse veroverde v. d. Veen reeds bij de eerste boei de lei ding die hij niet '.'eer af stond. Mr Cor nells en Schijfsma gingen als tweede en derde de tweede loute in, gevolgd door de Boer, Breuning en Zwart, maar de Boer wist zowel Cornells als Schijfsma te passeren, waarna laatstgenoemde nog meer afzakte. Door een aanvaring met mr Cornells werd de Boer echter uitge sloten en daar Schijfsma inmiddels het verloren terrein had heroverd eindigde hij nog als tweede en mr Cornells als derde. Van de zes Pamp us jacht en die aan de race deelnamen, gooide Sustring aanvankelijk hoge oge naar de eerste prijs. Hy liep na het passeren van de eerste boei hard uit en had by het in gaan van de tweede route nog een, zij het benauwde, voorsprong, maar die ging, nadat hij eerst nog een aanval van Bakker had rfgeslagen verloren. Van Foeken nam de kop over en wist zich hier ook te handhaven. Op een meter of zeven voor de finish was Sustring nog tweede, maar door een verkeerde manoeuvre kwam zyn schip dood te lig gen en snipte Reitsma hem de premie met zeer gering verschil nog net voor de neus weg. De strijd in de 16 m2 klasse werd reeds in de eerste ronde in het voordeel van de Grouwster Jansma beslist. Bou- ke de Haan was constant tweede maar had bij de finish een grote achterstand op zijn snelle voorganger. Amsterdam slaagde er in een verloren plaats terug te winnen en eindigde als derde vóór Dirk de Haan en de Gebr. v. d. Laan. Van de drie schouwen won Atsma de strijd reeds bij de eerste boei. Op de Reidhin van mej. Douma scheurde de fok kapot en stond het zeil er slecht bij. Zij haalde er wel ’n andere fok bij maar finishte met een grote achterstand. De volledige uitslagen waren: Gemengde klasse. 17 deelnemers. 1. Hoannebiter, H. Faber Jr; 2. Barzoi, H. Cnossen; 3. Helena, H. v. d. Meer; 4. Treub V, J. D. v. d. Molen, st. G. Wu- ring; 5. Tj. v. d. Zee. Schouwen. 3 i.eelnemers. 1. Meerkol, F. F. Atsma; 2. Pompeblêd, J. Douma beiden te Oppenhuizen. 12 v. Jollen. 3 deeln. 1. Tippelaartje. mej. H. Mulder, Langweer; 2. Sander A. P. Oppenhuizen. Larken. 1 deeln. 2e prijs (na een route) De Vliegende Schotel, A. Sikma. Pampusklasse. 6 deeln. 1. Smelleken, J. van Foeken; 2. Ruiter, R. Reitsma, Witmarsum; 3. Koufurd, A. M. Sustring, Leeuwarden. Vrijheidsklasse. 4 deeln. 1. Tineke, J. en T. v. d. Meulen, Joure; 2. Sorry, D. Gaastra. 16 m2 klasse. 17 deeln. 1. Ali, F. J. Jansma, Grouw; 2. Dirk Tom, B. de Haan; 3. Elja, H. v. Dijk, st. P. Am sterdam; 4. Vrijheid, D. de Haan; 5. Brasem, Gebr. v. d. Laan. Regenboogklasse. 10 deeln. 1. Hende- rica, D. Oppenhuizen; 2. Hennie, M. Hen driks; 3. Dolfijn, K. Vrolijk; 4. Tjerk Hiddes, E. D. de Jong, Joure. Valken. 6 deeln. 1. Vivian, J. J. v. d. Onze 67-jarige stadgenoot J. H. wiens zoon van 14 jaar herhaalde malen van de B.L.O.school thuis bleef. Het ver hoor van de hardhorende dachte ging niet erg vlot en hy ont kende alles met een „weet ik niks van”. U leeft toch van Drees? vroeg de ambtenaar. „Ja”, luidde het antwoord. „Maar toch had U het naar U zei te druk om er op te letten dat Uw zoon naar school ging”, merkte de Ambte naar op. U is echter niet alleen Oost- Indisch doof naar het schijnt, maar ook kort van memorie. Want tegen de poli tie hebt U verklaard dat U wel wist dat de jongen vaak spijbelde. Als vader be hoort U er voor te zorgen dat Uw jon gen naar school gaat. Verdachte was het hiermee niet eens. De jongen is 14 jaar en ik kan hem niet aan de hand nemen. Dat moet U wel doen, repliceerde mr Niemeijer. Dan kunt U Uw vrye tijd nog nuttig besteden want die jongen heeft het onderwijs hard nodig. U is bij na 68 jaar en nu moet U hier nog een standje incasseren. Schaamt U zich niet? Ik behoef me nergens voor te scha men, was het laconieke antwoord, waar op de Kantonrechter de Ambtenaar ad viseerde er maar mee uit te scheiden. Het is hopeloos. Mr Niemeyer ging er inderdaad ook maar niet verder op in en eiste tegen H. 7.50 of 3 d. onvoorwaardelyk en 20 of 10 d. voorwaardelijk en tegen zijn vrouw 25 voorwaardelijk. Ik zal de boodschap overbrengen mijnheer, was het bescheid. U hebt nog niks over te brengen, rea geerde de rechter. Maar ik praat niet meer met U. Uw houding is dermate ergerlijk en vervelend dat ik U eigen lijk direct naar het Huis van Bewaring moest sturen. Ik veroordeel U conform de eis tot 7.50 of 3 d. onvoorwaardelyk en 20 of 10 d. voorwaardelyk met een proeftijd van twee jaar en Uw vrouw tot 25 voorwaardelijk eveneens met een proeftijd van 2 jaar. En nu kunt U wel gaan. Ingeschreven werd in 2 percelen: a het bouwwerk, b het verf-, glas- en be- hangwerk. A Koopmans Bouwbedr, Oosterzee ƒ69335 Postma Dijkstra, Oudemirdum T. de Groot, Harlingen J. Andringa, Sneek J. Runiu. Tzum J. C. H. v. d. Meer, Warga M. v, d. Bosch, Gauw G. Visser, IJlst J. Dijkstra, Jutrijp E. Feenstra, Nijland Friso, Sneek J. Hoekstra, Sneek J. Hiemstra, Sneek P. Olij, Sneek H. Speelman, Sneek H. en C. Faber, Sneek P. en J. de Dood Sneek B B. Visser, Sneek J. Geertsma, Sneek A. Wagenmakers, Sneek Koster v. d. Veen, Sneek R. Bootsma, Sneek Fa. P. Lusthoff, Sneek Kingma Sluyter, Sneek L. de Vos, Sneek De heer S., die te Dordrecht ztyn zuster naar de trein bracht, kocht uit haar portemonnaie een perronkaartje. Hy meende met twee stuivers te hebben betaald, doch zijn zuster kwam later tot de ontdekking dat hij twee gouden tien tjes had neergelegd. In de kas van het loket bleek nog één gouden tientje in de kleingeldbak aanwezig: het andere was wederom als stuiver uitgegeven. Na een zitting met gesloten deuren eiste de officier van justitie bij de Zut- phense rechtbank, mr J. C. Donker, we gens doodslag een gevangenisstraf voor de tijd van zeven jaar met aftrek van voorarrest tegen de landbouwer H. uit Beltrum, gemeente Eibergen. Blykens de dagvaarding heeft H. een kind enige tijd na de geboorte in een deken gewik keld en vervolgens nog in een papieren zak. Met belde handen drukte hy op het aldus verpakte kind en ging er ten slotte op zitten, als gevolg waarvan het overleed. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen god geleerdheid de heer F. Kuiper, van Sneek. Aan de Amsterdamse universiteit slaagde voor het examen semi-arts, de heer D. v. d. Wal, van IJlst. Te Groningen slaagde voor het examen apothekers-assistentie, mej. H. E. Visser alhier. Voor het examen technisch ambtenaar by de P.T.T. slaagde de heer S. J. Tig- chelaar van hier. Aan de Rykskweekschool te Leeuwar den slaagde voor de onderwijsakte de heer B. A. Kroon alhier. Aan deze kweekschool te Leeuwarden slaagde ook onze stadgenote mej. T. J. Wagenmakers voor dezelfde akte.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1