leder Sneker heeft belang bij een bloeiend Vreemdelingenverkeer BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST VKIJbAu IJ jUi«i Iduz 7e Jaargang No 47 L. KIÊZÊBRINK 2872 f/ Alle zeilen moeten worden bijgezet L. de Groen overleden De conferentie van Vier Daders van aanslag hebben spijt 5.350.000 kiezers naar de stembus Ds. H. Zegerius uit Canada spreekt Zondagmorgen in de Grote Kerk te Sneek Subsidies uit Anjerfonds collecte 1951 Burgemeester Rasterhoff herbenoemd ■a Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBl AD KLËINZAND 7 lel-. Frankrijk herstelt zich Regeling voor bromfietsen op komst Brand op de O 21 De emigratie naar Australië Vacature in raad Wy mbritser adeel Inkomsten van toeristenver keer verdrievoudigd Geslaagd Gevonden voorwerpen Redacteur VSfj Of West- op het slot van het verslag, dat het leder en Na de arrestatie van de daders 5*5 Bij K.B. van 24 Mei 1952 nr. 11 is met ingang van 16 Juni a.s. opnieuw voor de tyd van zes jaar tot burgemeester van Sneek benoemd de heer L. Raster hoff. een i bracht, t I optreder. Zijn programma zal zowel oude als nieuwe liedjes omvatten. SNEEKER NIEUWSBLAD Redactie ad'es Engeland is evenals Frankrjjk bereid een conferentie met Rusland te houden over de toekomst van Duitsland, zoals Moskou die voorstelde. Amerika voelt er niets voor, doch Engeland is van oordeel dat het moeilijk zal zijn de verdragen van het Westen met W.-Duitsland goed te keuren voor een dergelijke con ferentie is gehouden en men daar een inzicht heeft gekregen in de werkelijke bedoelingen van Rusland. Internationaa1 Gerechtshof in Den Haag be handelt het Engels-Iraans pciroletimge- schil. Rechts: Mossadeq in gesprek met de gezant van Perzië Hossein Navap. Links: De Engelse ad vocaten. voor de nieuwe orde opleveren, meer plooibare figuren, administrateurs, bu reaucraten en deze mentaliteit kon men niet verwachten van de revolutionnaire dynamische figuren der eerste periode, die nu weggezuiverd zijn. Het voorlopig programma be vat voetbalwedstrijden op Maan dag, Kortebaandraverijen op Dinsdag, een marswedstryd op Woensdag met ’s avonds muziek en een vuurwerk dat wordt aan geboden door de Ver. van Sneker Zakenlieden. Donderdag arrive ren de deelnemers aan de intern, motorbootrallye in de stad. Zij worden officieel ten stadhuize ontvangen terwijl ’s middags te hunner ere een zeilwedstrijd voor Regenbogen en Valken wordt ge houden. Tevens is er die dag Skütsjesilen op het Meer. Propaganda voor de Sneek-Week. Op 72-jarige leeftijd is alhier over leden de heer L. de Groen, leraar boek houden M.O. Voor zijn pensionnering was hij vele jaren leraar in zyn vak aan de H.B.S. alhier en elders in de provincie. Hij leidde ook door het geven van par ticuliere lessen tal van candidaten op voor boekhoudexamens enz. Wijst deze Russische geste dus nitet op bepaald ernstige pogingen van Mos kou om toenadering tot Amerika te zoeken, enige ontspanning in de verhou dingen te Berlijn heeft opnieuw de in druk gewekt dat Rusland het toch niet op het uiterste wil laten aankomen. De Russen hebben enkele enclaves welke tot West-Berlyn behoren maar geheel door Oost-Duits gebied zijn omgeven weer in staat gesteld het normale ver keer met W.-Berlrjn te hervatten, na dat ze dit een tijd onmogelijk hadden gemaakt, waarna de Engelsen de blok kade van het Russische radiogebouw, dat in bun gebied ligt en ze als represaille hadden afgesloten, hebben opgeheven. Men moet deze en meer verschijnselen van enige ontspanning waarschijnlijk zien in het licht van het nog altijd in W.-Duitsland sterk levend verlangen naar een hereniging met Oost-Duits- land. De verdragen met het Westen moeten Bondsdag en Bondsraad nog passeren, er kan nog veel gebeuren en daarom wil Moskou misschien nu nog niet alles op haren en snaren zetten in Berlijn, aan het Westelijk deel waarvan dr Adenauer binnenkort een bezoek zal brengen om de nadruk te leggen op de verbondenheid van W.-Duitsland met Berlijn. Ook Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken komt na 22 Juni, als hij te Londen verschijnt om er met Eden en Schuman van ge dachten te wisselen over de wereldsitu atie, in W.-Berlrjn voor een dergelijk de monstratief gebaar. Intussen gaat ook aan Russische zijde de. concentratie van krachten, welke in het Westen in At lantisch Pact en E.D.G. tot uiting kwam, voort. De Oost-Europese mili taire Unie, waarbij onder Russische lei ding alle Oost-Europese satellietstaten zijn aangesloten, schijnt kort geleden een reeks militaire besprekingen te hebben gehouden. Ook Griekse opstan delingen en Zuid-Slavische Stalinisten heten daarbij tegenwoordig geweest te zijn. Tsjecho-Slowakije zou naast Rus land als het voornaamste arsenaal van deze Unie zijn aangewezen en rode Chi nese arbeidskrachten zouden in Tsje- cho-Slowaakse mijnen en fabrieken te werk zijn gesteld. Inzake de zuiveringen in Roemenië wordt door Westelijke di plomaten verondersteld dat deze wel beogen dat land sterker aan Moskou te binden maar toch niet als een bijzonde re maatregel moeten worden beschouwd. Ze zijn van geen andere aard dan ook in andere satellietstaten voorvallen. De eerste phase der communistische revo lutie eist de leiding van revolutionnaire figuren, slopers en vernietigers van het bestaande; nu deze phase voorbij is heeft men leiders nodig die geen gevaar en daarom hun ambassadeur Panjoesj- kin uit Washington terugriepen om hem te vervangen door Zaroebin, een van Stalins toegewijde jongeren en tot voor kort Russisch ambassadeur te Londen. Deze Zaroebin heeft echter geen goede naam in Amerika, in het Congres is hij vaak genoemd in verband met spionna- gecomplotten en enige republikeinse se natoren hebben Truman zelfs verzocht hem niet als ambassadeur te accepte ren. De minister van Verkeer en Water staat heeft aan de Eerste Kamer mede gedeeld, dat ten aanzien van de z.g. bromfietsen nog op andere punten dan het verstrekken van kentekens regelin gen moeten worden getroffen, die zullen worden opgenomen in een wijziging van het Wegenverkeersreglement, waarvan het ontwerp in een gevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Er zal voor worden gewaakt, dat met bromfietsen niet met op het rijwielpad ontoelaatbare snelheden zal worden gereden. Voorts zal een bepaling worden opgenomen, welke het mogelijk maakt, het verkeer op een rijwielpad te ontlasten door in bepaalde omstandigheden het bromfiets- verkeer op de rijbaan of een ander daar langs gelegen pad toe te laten, hetgeen dan door een bord zal behoren te wor den aangegeven, terwijl bovendien spe cifiek toeristische rijwielpaden voor bromfietsen gesloten kunnen blijven. van de aanslag op luitenant-kolonel Harjono en het uitgebreide onderzoek dat daar na volgde, is men tot de conclusie geko men, dat men de daad zal moeten zien als een overval door enkele verdwaasde jongelieden. Zij hebben zich geen vol doende rekenschap er van gegeven, wel ke de consequenties van hun daad wel zouden zijn. Het is beide verdachten dui delijk gemaakt, dat de overval, ook al zou hij zijn gelukt, geen enkele veran dering zou hebben kunnen brengen in de gerechtelijke procedure tegen kapitein Westerling. De verdachten zien nu het nutteloze van hun overval wel in. Zij zullen waarschijnlijk worden vervolgd wegens poging tot diefstal met geweld pleging. Op het ogenblik is er een hechte band tussen de Ned. Herv. Kerk en de Refor med Church in Amerika betreffende de geestelijke verzorging van de Neder landse immigranten in Canada. Ds. H. Zegerius uit Hamilton (Ontario, Cana da) heeft op zich genomen de immigran ten, die zich in een plaats vestigen waar geen gemeente der Reformed Church is, van voorlichting te dienen en contact met hen op te nemen. Hij is als jongen afkomstig uit Nederland en diende, na zijn theologische studie aan de Reformed Theological School te Holland (Mich.) de gemeenten in Muskegon en Grand Rapids. Per 1 Maart 1950 werd hij di recteur van het Canadese werk en predi kant van de eerste Reformed gemeente te Hamilton. Hij maakt op het ogenblik een rondreis langs verschillende Her vormde Gemeenten hier te lande. Het ligt in de bedoeling dat hij a.s. Zondag in de Grote Kerk alhier de Hervormde Gemeente zal toespreken. Door snel handelen van de bemanning, is Woensdag een ramp voorkomen op de Nederlandse onderzeeboot O 21, die te Cherbourg lag. Toen het schip ging dui ken, brak er brand uit in de keuken; twee matrozen slaagden er echter in de naaste omgeving af te sluiten. De kapitein liet het schip onmiddellijk boven water komen, en navigeerde met behulp van twee Franse sleepboten naar de kust. Toen pas werd het geïso leerde deel van het schip geopend; het vuur bleek vanzelf te zijn uitgegaan. Een breuk in de olieleiding was de oor zaak van de brand. De schade is inmid dels geheel hersteld, en de O 21 weer reisvaardig. Maurice Chevalier, die zich on langs in een revue te Parijs ondanks zijn 63 jaar onverwoestbaar toonde, zal 31 Juli ir de Kurzaal te Scheveningen Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie': Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) hield de Ver. tot be- Vreemdelingenvcrkeer ledenvergadering in Het was te verwachten dat Rusland in het Vere Oesten zou trachten Japan uit de Amerikaanse invloedssfeer weg te wrikken, een eerste poging daartoe schijnt een Russisch aanbod geweest te zijn enige honderdduizenden Japanse krijgsgevangenen die Moskou nog altijd heet te hebben achtergehouden, uit te leveren in ruil voor een RussischJa pans vredesverdrag. De huidige Japan se regering zal voor dit aanbod niet bezwijken, maar de vraag is maar hoe lang zij nog te Tokio zal zetelen. De on verkwikkelijke historie van de Noord- Koreaanse krijgsgevangenen op Koje schijnt een hardhandige oplossing gekre gen te hebben door het optreden van een sterke troepenmacht der Ver. Na ties .welke het verzet, dat eigenlijk een formele opstand was, brak. De Engelse minister van defensie, lord Alexander, is nu ter plaatse om een persoonlijke kijk op het geval te krijgen en hij kan zich dan tevens op de hoogte stellen van de toestand in Z.-Korea, waar pre sident Syngman Rhee thans tracht zoete broodjes te bakken, nu het hem niet gelukte het parlementaire verzet tegen zijn dictatoriaal optreden te breken, dank zij de morele steun welke de Wes telijke landen en de Ver. Naties dit ver zet verleenden, De Oosterse volken mo gen zeker niet de indruk krijgen dat het Westen leiders de hand boven het hoofd houdt, die slechts hun eigen be lang wensen te dienen. Voor het Inter nationale hof te Den Haag is het Per zische oliegeschil ingeleid met een speech van Mossadeq die allerlei slechte dingen over Engels kolonialisme vertel de. Het gaat nu echter niet daarom maar om de vraag of het Hof bevoegd is van het geschil kennis te nemen of dat het een binnenlands Perzische aan gelegenheid betreft, zoals de Perzische regering beweert. In Jordanië is een regentschapsraad benoemd, omdat ko- ning Talal, die in Europa vertoeft, niet in staat is zijn taak waar te nemen, hij is psychisch onevenwichtig. Dit laatste was reeds bekend toen hij, nadat zijn va der was vermoord, tot koning was uit geroepen. Anders dan zijn vader is deze koning Talal trouwens anti-Brits, de regentschapsraad is pro-Brits en de Engelsen kunnen een winstpunt voor hun politiek in het Midden-Oosten boe ken, zeer tot spijt van Egypte, dat ech ter op zjjn beurt tevreden heet te tijn over de eigen onderhandelingen met de Soedanese nationalisten over de erken ning van koning Faroek als koning van de Soedan. Tenslotte: in Argentinië is Perons tweede ambtsperiode als presi dent Ingegaan; hij hervormde meteen zijn kabinet en ontsloeg een aantal mi nisters, vooral die een economische taak hadden, want op dit gebied maakt het land een zeer moeilijke tijd door en van hun plaatsvervangers zal veel bekwaam heid worden gevergd om ze de baas te worden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Het aantal aanmeldingen voor emi gratie naar Australië heeft de 30.000 overschreden en daarmede een zodanige omvang genomen, dat reeds thans vast staat, dat de maximale vervoerscapaci teit voor 1952 niet voldoende zal zijn. De commissaris voor de emigratie acht het dan ook gewenst, mede op grond van het feit, dat de voorwaarden tot emigratie naar Australië voor 1953 nog niet bekend zijn, er de aandacht van belanghebbenden, die zich na 15 Juni aanmelden, op te vestigen, dat geen en kele zekerheid omtrent hun acceptatie of vertrek kan worden gegeven. Wensen zij hun aanvrage toch in te dienen, ten einde de prioriteit van hun volgnummer bij eventuele behandeling te behouden, dan zal deze aanvaard worden. Het bo venstaande is niet van toepassing op ge vallen van gezinshereniging en op de genen, die over goedgekeurde huisves- tingsverklaringen beschikken. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat ten aanzien van personen, werk zaam in de metaalindustrie en de agra rische sector, alsmede huishoudelijk per soneel, aangenomen mag worden, dat deze groepen in het programma 1953 een hoge voorrang zullen hebben. Bedankt als gemeenteraadslid de heer B. Kramer (P. v. d. A.) te Oudega (W.) Het reisverkeer heef'; in de drie eer ste maanden van dit jaar aan deviezen voor de Nederlandse staatshuishouding bijna 27 millioen gulden opgeleverd te gen ruim 9 millioen in het eerste kwar taal van 1951. De inkomsten aan dol lars, zo deelt de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer mee, ver dubbelden in die periode. Aan de Rjjkskweekschool te Leeuwar den slaagde voor de aantekening nuttige handwerken mej. T, Wagenmakers al hier. In de plaats van (je heer J. Martens, die bedankte wegens zijn a.s. vertrek, kwam de heer P. Vlaskamp. Naar de voorzitter mededeelde is men thans bezig met de organisatie van de feestweek, die aan de Sneek-Week voorafgaat. Bij de rondvraag werd ook de propa ganda voor de Sneek-Week besproken. Opgemerkt werd, dat daarvoor in Hol land te weinig reclame wordt gemaakt. De heren de Vries en Brandenburgh deelden naar aanleiding hiervan mede, dat de beide zeilverenigingen pl.m. 500 reclamebiljetten verzenden naar de voornaamste watersportcentra, jacht havens, jachtwerven, café’s e.d. waar veel watersporters komen enz. Driehon derd hiervan gaan naar Holland. Vol gens de heer Brandenburgh zou er in derdaad nog veel meer kunnen gebeu ren, maar dat laten de financiën van de beide verenigingen niet toe. Dat zou eigenlek moeten geschieden door een combinatie van zeilverenigingen. V.V.V. en de Ver. van Sneker Zakenlieden. De heer Brinksma onderstreepte dit. Het is zeer gewenst dat de Sneek-Week en verder alles wat met de positie van Sneek als centrum van watersport sa menhangt, in breed verband wordt be zien, zoals spr. al vaker betoogde. De heer Hofstra maakte het bestuur een compliment voor al het werk, dat door hem en zijn voorgangers in jie afgelopen jaren is verricht, waarna de heer Vis de slecht bezochte vergadering sloot met de wens dat het vreemdelin- genbezoek in de feestweek en de Sneek- Week aan de verwachtingen zal beant woorden. De mislukking der communistische stakingsbeweging in Frankrijk, de vast beraden wijze waarop de regering-Pinay de relletjes te Parijs onderdrukte, waar bij de knapste kop van de communisti sche partij Jacques Duclos achter slot en grendel geraakte, hebben Frankrijks positie in binnen- en buitenland waarmee dan het Westen bedoeld is geschraagd. In het binnenland bleek dit uit een overweldigend succes van een nieuwe staatslening, in het buitenland uit de lof welke men de huidige Franse regering toezwaaide. De regering-Pinay beeft niet geaarzeld nu ook verdere maatregelen tegen de communistische partij te nemen. Het was een publiek geheim, hoewel de Franse bladen er niet over schreven, dat in enkele delen van Frankrijk de productie van wapenen voor de Atlantische strijdkrachten door communistische sabotage practisch Ón mogelijk was gemaakt. Tegen deze communistische ondermijning en die welke door spionnage van dezelfde zijde werd veroorzaakt, is de regering nu ook krachtig opgetreden met huiszoe kingen en arrestaties. Of er voldoende materiaal in handen der politie is geval len om de gearresteerden te doen ver oordelen wegens een aanslag op de vei ligheid van de staat is voorlopig een vraag, maar feit is dat de dagen in Frankrijk voorbij schijnen, dat men het alles ondergravende communisme ont zag. In het tijdvak van 510 Juni 1952 werden de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: muntbiljet, Kam- stra, Oud Kerkhof 3c: rood kinder- beursje, Bureau van Politie; zakagenda, Jellema, Tranendal 19; zwembroek met handdoek, De Korte, Priorstraat 14; blauwe handdoek, 2e Selfhelp- straat 25; blauw kindertasje, Bureau van Politie; broche (stervormig), Zr. Oppedijk, Jachthavenstraat 10; kruiwa gen, Rentier, Rozenstraat 7; jongens- riem, Modderman, Ged. Pol 40; bruin kinderbeursje met inhoud, Bureau van Politie; plastic ceintuur, Bureau van Politie; witte handdoek, De Boer, Johan Willem Frisostraat 34; sleutel, van Urk, Priorstraat 4; speelgoedkarretje, van Tuinen, Frederik Hendrikstraat 40; zakje inh. 25 kg koperoxychlorine, B. Jorna, Koufurderrige; bruine beurs met inhoud, Bureau van Politie; streng kra len, A. de Vries, 2e Oosterkade; beurs met inhoud, Gemeentereiniging; duim stok, De Hoop, Troelstrakade 12; zak- kam in zwart etui, Ferwerda, Kleine Kerkstraat 9; grijs kindertasje, Kok, Schwartzenberghstraat 9; zwamabonne- ment (P. v. d. Meulen), De Vries, Kloosterdwarsstraat 28; leeg bruin beursje, De Jong, Hendrik Casimirstr. 4; bruine knipbeurs met inhoud, Tromp, Grootzand 7; witte luier, De Jong, Hen drik Casimirstraat 4; rode autoped, Van Veen, Martiniplein; muntbiljet, Coens, Ie Selfhelpstraat 6; kinder- schoentje (linker), Heslinga, Martini plein; rood kindertasje, Spijker, Balthus- kade 6; zwart herenrijwiel, Baarda en Brandsma, Singel 27; speldje, Tjallema, Waterpoortegracht 13. Van de in 1951 gehouden Anjerfonds collecte in deze provincie is een bedrag van totaal 6.800.toegekend aan de verenigingen en instellingen, van wie een verzoek om subsidie uit de opbrengst der collecte is ingekomen. Bij de beslissing op deze verzoeken heeft het bestuur van het Provinciaal Anjerfonds in acht genomen, dat de verenigingen en instellingen moeten vol doen aan het criterium, dat zij de zelf werkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen bevorderen. Voorts is bij de beoordeling een verschil gemaakt tussen de verenigingen en in stellingen, die al of niet daadwerkelijk aan de gehouden inzameling hebben me degewerkt, terwijl de verenigingen en instellingen, welke een vorige maal reeds een subsidie uit het fonds ontvin gen in het algemeen dit keer niet voor uitkering in aanmerking zyn ge- ht, teneinde zoveel mogelijk alle verenigingen en instellingen op haar beurt te kunnen steunen. Een uitkering uit de opbrengst der collecte hebben o.a. ontvangen het Ste delijk Muziekcorps Sneek te Sneek; Mu ziek ver. Eendracht, Blauwhuis; Chr. Muziekver. Ere zij God, Jutrijp-Hom- merts; Arb.Zangver. Morgenrood, Sneek; Chr. Gem. Zangver. Looft den Heere, Heeg; Chr. Zangver. Lytsq Krêft, Gauw; Stichting de Blokhut, Sneek; Sneker Jeugd Actie, Sneek. Maandagavond vordering van haar algemene Rest. Leeuwen. De voorzitter, de heer A. H. Vis, me moreerde in zijn openingswoord enkele van de voornaamste feiten uit het vijf tigjarig bestaan der vereniging. Ver schillende belangrijke zaken werden tot stand gebracht, maar ook in de komen de jaren ligt er voor het V.V.V.-werk nog een ruim terrein open. Jaarverslagen. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer P. Henstra, bleek, dat de ontvangsten 1325.97 en de uitgaven 1330.31 hadden bedragen, zodat er een nadelig saldo was van 4.34. Begonnen werd met een voordelig saldo van 232.89, dat derhalve terugliep tot 228.55. Namens de kascommissie, bestaande uit de h.h. G. S. Hofstra en J. Tuil, deelde eerstgenoemde mede dat de boe ken en bescheiden in orde waren. Voor gesteld werd dan ook de rekening goed te keuren en de penningmeester te de chargeren, waartoe na enige besprekin gen werd besloten. Tot leden van de kascommissie voor 1952 werden benoemd de h.h. F. Kase- mier en J. G. de Vries. De secretaris, de heer G. v. d. Pijpe- kamp, was wegens uitstedigheid niet aanwezig. Evenals de notulen werd daarom ook zijn jaarverslag voorgelezen door de voorzitter. Het afgelopen jaar is een goed vreemdelingenjaar geweest, aldus het verslag. In het begin van het seizoen leek het er op dat de verwachtingen te hoog gespannen waren, gevolg van het slechte en regenachtige weer, maar ge lukkig kwam daarin verandering en vanaf de tweede helft van Juli tot in het begin van September waren Sneek, de meren en de dorpen rondom zeer goed met vreemdelingen bevolkt. De feestweek ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan der Kon. Zeilver. Sneek en de Sneek-Week waren twee grote trekpleisters en al met al konden vol gens een ruwe schatting weer ruim 150.000 vreemdelingendagen geboekt worden. Het secretariaat verstrekte 2764 monde linge inlichtingen en 821 schriftelijke of door middel van gidsen en folders. Bo vendien werdci nog ruim 1000 gidsen verspreid en ruim 2700 folders in vier talen. Al deze middelen zyn mee een aan sporing om Sneek en de Friese meren in de grote belangstelling van de vreemde ling te brengen en te houden. Dit klemt temeer omdat de tijden aan het verande ren zjjn. De reizen naar het buitenland worden goedkoper, de badplaatsen heb ben zich weer hersteld van de wonden door de bezetting veroorzaakt en an dere streken van ons land openen zich voor het vreemdelingenbezoek. Daarom zal het voor Sneek noodzakelijk zijn allo zeilen tri’ te zetten om niet alleen te behouden wat het heeft aan vreem- delingenbezoek, maar nog meer om het uit te breiden. Alle krachten moeten worden samen gebundeld om een bloeiend vreemdelin genverkeer te bevorderen. Iedere Sne ker en zeker iedere zakenman heeft hierbij een groot belang. Gelukkig zien de bootverhuurders dit grote belang in en zijn er onder hen die grote bedragen besteden aan gerichte reclame om land genoot en vreemdeling naar onze stad en de prachtige meren te trekken. Maar dat niet allen dit beseffen blijkt wel uit de teleurstellende mededeling in het slot van het verslag, dat het leden- I tal met drie terugliep en daardoor aan het einde van het jaar 387 bedroeg. Bestuursverkiezing -mededelingen. De heer H. A. Tromp, die periodiek aftrad, werd als bestuurslid herkozen. Het aantal kiezers, dat bij de komen de verkiezingen voor de Tweede Kamer naar de stembus zal gaan, wordt op on geveer 5.350.000 geschat. De kiesde'-- zal vermoedelijk rond 51.800 bedrager* Er zijn ongeveer 5.71 millioen kiesge rechtigden. Ongeveer 9.21 pet. hiervan pleegt blanco of ongeldig te stemmen; ongeveer 6.3 pet. komt meestal niet op. In 1948 waren er 5.433.663 kiezers, 344.081 thuisblijvers en 500.704 ongel dige stemmen. Het is intussen de vraag of Was hington bereid zal zijn, nu de regerings termijn van Truman snel naar het einde loopt, in zulke belangrijke kwesties als die welke thans het onderwerp van ge sprek met Parijs vormen, een beslissing te nemen, welke haar opvolgster zal binden. Als bijv, de republikein Taft de plaats van Truman zou innemen, kan men van hem een geheel andere buiten landse politiek verwachten. Wat de kan sen van deze senator om republikeins candidaat voor het presidentschap te worden betreft, op het ogenblik heeft hij aanzienlijk meer kiesmannen achter zich dan Eisenhower, nl. 462 tegen 390. Maar de republikeinse partijoonventie telt 1206 afgevaardigden, zodat de vol strekte meerderheid 604 is en het zal vooral van de kiesmannen die met vrij mandaat ter conventie gaan afhangen wie met de overwinning gaat strijken. Dat generaal Mac Arthur de inleidende rede op de conventie zal houden is ech ter niet gunstig voor Eisenhower Wat de binnenlandse politiek betreft deze gaat op het ogenblik in Amerika in Tafts richting. Dat blijkt o.a. uit het feit dat de Senaat Trumans verzoek om de staalindustrie in het belang der de fensie te mogen vorderen heeft af gewezen en hem verzocht de Taft- Hartleywet toe te passen, waardoor een staatscommissie zou moeten worden in gesteld om het conflict in de staal industrie te bestuderen en de arbeiders een stakingsverbod voor 80 dagen zo’" worden opgelegd. Hoezeer er ook ver schil van mening tussen de diverse can didaten voor het Amerikaanse presi dentschap over de te volgen buitenland se politiek moge zijn, dat betreft voor al West-Europa, ten opzichte van Rus land zelve wensen ze alle een krachtige politiek. Men heeft de regering Truman wel eens het voornemen toegeschreven te Moskou zelve de ware bedoelingen der Russische regering te willen doen peilen door de nieuwe Amerikaanse ambassadeur aldaar George Kennan, die nu al enige maanden op zyn post en de belangrijkste Amerikaanse des kundige in Russische zaken is. Men zegt ook dat ook de Russen het ter rein te Washington willen verkennen. Vooral na de Amerikaanse verkiezingen Dat werd tijd ook om vele redenen. We stippen daarvan slechts enkele in ternationaal politieke aan. Of West- Duitsland door deelneming aan de Eu ropese defensiegemeenschap wat nog lang niet zeker is want het Duitse Bondsgerechtshof moet nog uitmaken of de verdragen door de regering- Adenauer aangegaan niet met de grond wet strijden, en het verzet in het West- Duitse parlement is eer toe- dan af genomen of via een zelfstandig le ger zal deelnemen aan de W.-Europese verdediging het zal in kracht en macht Frankrijk voorbij streven, wan neer de taak van dit laatste land niet wordt verlicht. De Fransen zijn in de ontwikkeling van hun militaire macht in Europa ernstig gehandicapt door de strijd welke zy in Indo China moeten voeren en door het feit dat zij sterke blanke strijdkrachten in Noord-Afrika, met name in Tunis, moeten handhaven, wegens het felle nationalisme daar. Een bevredigende oplossing schijnt slechts mogelijk als Amerika een deel van de taak der Fransen in Indo-China over neemt, al gaat het de Fransen daar de laatste tijd beter, en in Tunis de Franse pogingen om de nationalisten te verzoe nen door geleidelijke ontvoogding steunt en het nationalisme niet aan- wakkert, zoals, naar de Fransen bewe ren, thans al te vaak gebeurt. Over het eerste zyn al maandenlang Frans Amerikaanse besprekingen aan de gang en wat het laatste betreft, hangt uiter aard veel af van de indruk welke men te Washington kri’gt van het vermogen van Frankrijk om zich als mogendheid van betekenis te doen gelden. En in dezen moet de regering-Pinay stellig een gunstiger beoordeling in Amerika ten deel vallen dan haar voorgangsters.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1