Minister Mansholt en het Kamerlid de Ruiter debatteerden over de landbouwpolitiek na de oorlog Derde Seriewedstrijd Kon. Zeilver. Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Enkele getallen over Materiaalvoorziening „Bescherming Bevolking” DINSDAG 18 JUNI 1952 2rf72 L KIEZEBRINK Volksconcert Autotocht voor Ouden van Dagen NED. STAATSLOTERIJ al 6 e Het Sneaker Nieuwsblad te een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- KLEINZAND Iele Geslaagd Geslaagd Openbare Leeszaal en Bibliotheek Oprichting afd. Veteranen Legioen Nederland Konsert to Hommerts Aangevallen door stier De vrijwilligers krijgen donkerblauwe „uniform-overall” I (Nadruk verboden) ri d. Z. Zeepost 7e Jaargang No 4$ I SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur De uniform. De Commissie. (Zie vervolg pag. 2.) (Van harte aanbevolen. Red.) 1 1 (die a.s. Zaterdag kan dus zeer spannend E. sluiter. De geldbedragen, door ir Vreeburg genoemd, vormen de som van hetgeen op de begrotingen van 1951 en '52 voor de aanschaffing van materieel is uitge- De boeren te kort gedaan? Door het vaststellen van de prijzen wordt de boer te kort gedaan en aan zijn lot overgelaten, schrijft de heer de Rpi- ter. De bewindsman merkte echter op dat de stabilisering van de prijzen even eens in nauw overleg met de landbouw organisaties is geschied en dat deze z.i. redelijk zijn voor de boeren. Het zou niet mogelijk geweest zijn de loonstop door te voeren als de prflzen van de land- bouwartikelen waren vrijgelaten tot de wereldmarktprijs. Ook bestreed hij de bewering dat met de kleine boeren gesold wordt en hun de benodigde cultuurgrond wordt onthou den. Het gehele beleid is juist gericht geweest op de bestaanszekerheid van de kleine boer. En wat het onttrekken van cultuurgrond voor recreatieoorden voor de grote stads- en industriebevolking be treft, daarover oordeelt het Landbouw- rapport van de C.H.U. niet zo gering schattend als de heer de Ruiter, zoals spr. met een citaat uit dit rapport aan toonde. Wat hij schreef over de vermindering van de productiviteit in de landbouw zullen de landarbeiders stellig niet leuk vinden. Er wordt nl. hard gewerkt en de productie is niet lager maar belangrijk (20 hoger dan voor de oorlog, terwijl het aantal arbeiders lager is. Met de cijfers in de hand bestreed de minister eveneens de bewering dat het gebruik van kunstmest gedaald is. Hier in is juist een verheugende vooruitgang te constateren. de bestaanszekerheid van de boer, ver hoging van de productie en van het wel vaartspeil van het gehele volk. Waar om meent de heer de Ruiter nu dat de 3 5 0.9 2 8 8 5 8 (5 (6 (7 Bezwaren van de heer de Ruiter tegen het landbouwbeleid. De heer de Ruiter wil beginnen met een wedervraag. Hoe staat het au het gevoerde landbouwbeleid? Achterstelling van de land arbeider. 2e w. 5 0.9 2 5 7 7 5 3e w. 0.9 2 3 5 4 8 7 6 totaal 9 10 12 12.9 17.9 17.9 20 25 25 26 totaal 9.8 9 11 12.9 17 18 19 20 (1.8) (5 (7 (5.9) (9 (10 (11 (12) Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrinlc Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) le w. 0.9 4 6 2 3 5 7 3e w. 0.9 3 2 5 6 4 8 8 3e w. 3 4 5 2 0.9 8 6 7 10 10 <edac>>e ad.es totaal 5.9 8.9 10.9 11 17 20 21 24 totaal 6.8 6.9 13 13 14 15 19 2e w. 2 3 5 10 10 0.9 4 10 10 10 Onze vroegere stadgenoot de heer S. Tuinstra, marechaussee le klas te En schedé, slaagde te Amersfoort voor het politiediploma met aantekening. Aan de R.U. te Groningen is geslaagd voor het artsexamen le ged. de heer S. Westra te Gaastmeer. (2.9) (3.9) (2.9) (6 03) WK Staatssocialisme Volgens de heer de Ruiter was het be leid in de afgelopen jaren een stuk staatssocialisme. Maar dan begrijp ik niet, aldus de minister, dat de Kamer daar niet tegen te keer is gegaan. Het landbouwbeleid wordt geheel gevoerd in nauwe samenwerking met de landbouw organisaties en de .politiek is gericht ge weest op het verkrijgen van een stuk gebondenheid en bestaanszekerheid om te komen tot een werkelijk stuk vrijheid die we in het verleden niet hebben ge kend. Volgens het artikel heeft dit ook ge leid tot een achterstelling van de land arbeider. Toen ik dit las, brak mij de klomp. Direct na de bevrijding hebben wij ingezien dat het noodzakelijk was de lonen van de landarbeiders op te trekken en gelijk te stellen met die in de in dustrie en de bouwvakken, omdat hun arbeid niet alleen zwaar is maar ook een hoogstaande arbeid. Van 1938 af tot aan Mei 1952 zijn hun lonen dan ook gestegen met 220 die van de industrie-arbeiders met 111 Wel is er nog enig verschil, maar dat moet in eerste instantie wor den opgelost bij de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers over de nieuwe C.A.O. Dat wij de landarbeiders aan de land bouw onttrekken en naar de D.U.W. zen den is ook niet juist. In verband met de groeiende bevolking en de industrialisa tie is het nu eenmaal noodzakelijk dat er veldarbeiders naar de industrie gaan, en alleen op aandringen van de landbouw organisaties hebben wij er in toegestemd dat de oogstcolonnes ook elders te werk werden gesteld. Hierdoor kan grote sei- zoenslapte worden voorkomen. WOUDSEND. Onze plaatsgenote mej. 170.000 werklozen het gevolg zjjn van R. de Jong slaagde te Leeuwarden voor kraamverzorgster. H. ABMA, tel. 3455 of 3450 D. TERPSTRA, tel. 3251 U. VAN WIJK, tel. 2807 M. DE VRIES, tel. 2509 of 2.’ W. FABER, tel. 3344 of 251* J. SUSTRING, tel. 3053. worden. De Boer, Vis en Breuning gin gen dicht op elkaar de tweede ronde in maar later moest de tandarts het veld ruimen voor de advocaat. Sc’ .-na ein digde als vijfde, v. d. Veen was hekken volle 2e plaats die hg, hoewel meermalen bedreigd, toch steeds wist te behouden. Achter deze twee waren van Foeken, Reitsma, mej. v. d. Meulen en Sustring doorlopend in felle strijd gewikkeld, waarbij eerstgenoemde van de derde naar de achterste plaats afzakte, mtlar in de laatste route toch weer een om hoog kwam en met eén neuslengte ver schil achter de burgemeester finishte. Mej. v. d. Meulen leverde een opmerke lijke prestatie door zowel van Foeken als Reitsma te passeren en als derde vóór Reitsma, van Foeken en Sustring te eindigen. Door deze uitslag heeft Bak ker de beste kansen op de eindzege. Hij was tweemaal eerste en als hij zijn twee de en slechtste wedstrijd laat vervallen heeft hij 1.1 punt voorsprong op de Jong, die eenmaal eerste, eenmaal tweede en eenmaal vierde was en zonder de laatste op 2.9 punten staat. De anderen spelen practisch geen rol meer, zoals blijkt uit het ranglijstje, waarbij de stand na af- wedstrijd tussen De commissie die deze tochten orga- seert, doet wederom een beroep op de burgerzin van alle inwoners van Sneek. Zij is overtuigd dat iedere ingezetene het als een plicht gevoelt, mede te wer ken om deze tocht te doen slagen. Zij weet zich gesteund door de grote offer vaardigheid en bereidwilligheid van on ze gehele burgerjj en daarom weet zij ook dat deze tocht, gedragen door de gemeenschapszin van ons allen, moet en zal slagen. Iedere autobezitter en zij die over een auto kunnen beschikken, zullen zich dan ook graag voor deze tocht, welke op Woensdag 2 Juli 1952 zal worden gehouden, beschikbaar stel len. Al onze zakenmensen en nering doenden, zullen hun best doen om het de oudjes aan niets te laten ontbreken. Zij die geen wagen ter beschikking kun nen stellen of niet in natura kunnen bijdragen, kunnen toch deze tocht mee helpen slagen, door gelden ter beschik king te stellen. Reeds thans wordt een ieder in de gelegenheid gesteld om zijn goede wil te tonen door zich te melden aan het secretariaat Westersingel 30a telefoon 3251 of bij een van de andere commissieleden. Het moet worden één dag van ons allen, voor onze ouderen. Déze dag .deze tocht moet voor Sneek blijven een feest voor de ouderen en een feest voor de jongeren, de één door te ontvangen, de ander door te geven. le w. 0.9 3 4 7 5 2 8 6 (2.9) (7.9) (8.9) (10) (15 (15 (16 (12) (1.8) (2.9) (7 (7 (7 (8 P. Leemans G. Boedijn J. Gade v. Suppé Th. Furter J. R. v. d. Glas M. Delhaye G. Boedijn Herman Dostal le w. 2e w. 2 0.9 8 4 3 8 8 8 le w. 4 3 2 0.9 7 9 10 8 5 6 2e w. 8 4 4 0.9 8 8 4 8 1 i Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 3. pe< half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 tan name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. trokken. Ter bevordering van de over zichtelijkheid zijn de getallen gesplitst in onderdelen. Over de organisatie der B.B. hebben wij indertijd reeds geschreven. Men zal zich herinneren, dat door coördinatie van plaatsen, gebieden en provincie op het ogenblik van ’•ampen een maximale nuttigheid en paraatheid van de hulp diensten is gewaarborgd. Daarvoor is een goede tele communicatie nodig, zo wel van telex- als van radionetten. Hier voor zijn nodig 212 complete telefoon centrales met reserves, waarop 6000 toestellen zijn aangesloten. Voor de A- gemeenten 42 netten; 70 voor de B-ge- me enten en -kringen en 40 hulptafels en 280 aansluitingsnetten voor centrales onderling. De radio-verbindingen vra gen 3 netten (een hoofdnet over het gehele land, provinciale verbinding en verbinding van plaatsen in A_ en B-ge- bieden). Hiervoor zijn 13 zenders be groot, 570 mobilofoons, 342 van andere types en 1736 „walkie-talkies”. Bovendien zijn hiervoor een aantal nood-aggregaten nodig, waarvan reeds zijn gekocht 177 stuks en 513 stroom voorzieningen, 112 inrichtingen voor het laden van accu’s, 120 doorverbindingen voor commandoposten enz. Telefoon en radio vragen tezamen 11.200.000. Voor de alarmering zijn 1000 complete sirenes nodig, behalve die, welke nog intact zijn van de laatste oorlog. Dit vergt 2 millioen. De belangrijkste en duurste post vormt de uitbreiding van de brandweer. Sommige gemeenten mogen hun be staande apparatuur uitbreiden, maar de grote schep geld gaat zitten in de mate riaalvoorziening voor de zg. mobiele co lonnes, die bij rampen overal snel kun nen worden ingezet. Hiervoor zijn be groot 264 autospuiten, 580 motorspui- ten, 132 trekkers, 44 gereedschapwa- gens enz. In tijd van nood zullen dan nog de nodige wagens gevorderd moe ten worden voor het vervoer van de motorspuiten. Ook zullen er 700 km slangen worden aangeschaft. Deze post is begroot op 25% millioen gulden. Het is de hoogste van alle. De geneeskundige dienst, waarbij de EHBO wordt ingeschakeld en waarmee 230 mobiele geneeskundige groepen worden gevormd, vergt veel geld voor brancards, dekens, bedden enz. Hier voor is uitgetrokken 3.660.000. Voor de opruimings- en reddings dienst is ruim 3 millioen begroot en voor de Sociale verzorgingsdienst 1% millioen. Deze laatste zal beschikken over 3 rijdende keukens, die elk per dag 20.000 liter voedsel kunnen bereiden. De bouw van kleinere schuilkelders en de bescherming van monumenten ver t 3% millioen. Gerekend is daarbij op 600 kelders voor 50.000 personen to taal. Voor de drinkwatervoorziening zijn 8 grote zuiveringsinstallaties in bestel ling en de gasbescherming vraagt bijna 3 millioen. Over de atoombom maakt men zich nog niet teveel zorgen, maar voor de personeelsuitrusting heeft men ruim 6 millioen ter beschikking. Beide begro tingen tezamen belopen 61% millioen gulden. ’Vij hebben een reeks cijfers weggelaten, om niet al te cijferachtig te worden, doch vermelden nog, dat tot heden voor 32 millioen aan orders is geplaatst, voor 29 millioen in voorberei ding is en dat reeds 10% millioen is be taald. Het verkregen en te verkrijgen materiaal wordt zo over het land ge in de afgelopen maand Mei werd de Leeszaal door 1923 personen bezocht, ---D van wie 88 vrouwelijke, en bedroeg het aUe politieke partijen en was gericht op aantal uitgeleende banden 7069. de bestaanszekerheid van de boer, ver- Zaterdag a.s. heeft er in de foyer van Amicitia een filmavond voor oud-mili- tairen plaats. De toegang is vrij. De heer Ton Schilling, oud le It M.I.D. zal een korte causerie houden en de bedoe ling is te komen tot de oprichting van een afd. Sneek van het Veteranen Le gioen Nederland. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen over dit legioen en een definitief bestuur van de afd. zal worden gekozen. Oud-militairen en an dere belangstellenden zij dringend aan- I geraden deze avond te bezoeken. distribueerd, zodat overal ploegen zo vlug mogelijk met de instructie kunnen beginnen. De musykfor. „De Eendracht” fan Waldsein joech, yn it kader fan de üt- wikselingskonserten, in konsert op it skoalleplein to Hommerts. Nei in wol- komstwurd fan de foarsitter fan de Musykforiening „Ere zij God” waerd der mei it programma ütein set. Mei nocht hat it publyk harke nei de nümers dy’t der blaesd waerden. Ek it feit dat der noch in pear ekstra nümers yn de foarm fan marsen by it programma kamen, waerd op hege priis steld. WOUDSEND. De veehandelaar Pruiksma had een stier gekocht van de veehouder Atsma. Vrijdag zou het dier naar Leeuwarden worden gebracht. Toen Pruiksma en de chauffeur hem in de auto wildenladen, werd de stier kwaadaardig en smeet Pruiksma in een heg, waarna het dier hem nog eni ge malen te pakken kreeg. De politie sehoot de stier neer. Ben wonder mag het heten, dat Pruiksma er met enige gekneusde ribben is afgekomea. De openbare debatvergadering tussen minister Mansholt en het Chr. Hist. Tweede Kamerlid J. de Ruiter, die 'Donderdagavond in het Geb. v. Chr. Belangen alhier gehouden werd, was zeer druk bezocht. Uit de gehele provincie waren de belangstellenden gekomen. De leiding berustte bjj burgemeester Rasterhoff, die er zich in zijn openings woord over verheugde dat in het kader van de verkiezingsstrijd die gaande is deze beide deskundigen hun standpunt inzake de landbouwpolitiek zullen uiteen zetten. Hjj memoreerde de aanleiding tot dit debat een artikel van de heer de Ruiter in de Chr. Hist. Nederlander over de achterstelling van het platte land en gaf daarna het woord aan de minister. Objectieve voorlichting. Na zijn voldoening te hebben uitge sproken over de grote opkomst, wat pleit voor de politieke belangstelling van de Friezen en van grote betekenis is voor de komende verkiezingen, betoogde de heer Mansholt, dat de voorlichting van het Nederlandse volk objectief, d.w.z. waar moet zijn. Het artikel van de heer de Ruiter kan echter niet door de beugel en hij zal thans nader moe ten motiveren waarom hij meent dat het gevoerde beleid op bepaalde punten fu nest is geweest en geleid heeft tot een achterstelling van het platteland. Spr. begon met de veevoederschaarste. Voor de oorlog kon de Nederlandse land- bouw profiteren van de grote hoeveel heden goedkope voedergranen die op de wereldmarkt verkrijgbaar waren. Thans echter zijn de vooruitzichten voor onze voedergraanpositie zeer zorgelijk. De ex- port uit Amerika en Canada is sterk af- genomen en bovendien heeft geheel West-Europa een tekort aan dollars. Daarom moeten de boeren niet aan die onzekere markten en voorzieningen overgeleverd worden en zoveel mogelijk krachtvoer uit hun eigen grond halen. Daarop is onze gehele politiek gericht geweest en wij menen dat dit verstan dig was. De heer de Ruiter maakte in zijn ar tikel dit streven eigenlijk belachelijk. We zitten nu zeven jaar met een socia listisch beleid in de landbouw en hebben 170.000 werklozen schrijft hij. Nu is er helemaal geen sprake van een socialis tisch beleid. Het had de instemming van eigenlijk met ons veevoerbeleid, spr. weet dat het doel is te komen tot zelf- verbouw van veevoeder, maar de in zeven jaar daarvoor aangevoerde argu menten waren niet altijd gelukkig. On ze weinige dollars hebben we nodig voor broodgraan, maar nu worden in Argentinië grote oogsten voedergranen verwacht. Van deze invoer stegen de prijzen hier steeds, maar daarbij speel de ook de waarde van onze gulden een rol. De Landbouwnota voor 1946 opende sombere vooruitzichten voor uitvoer on zer landbouwproducten naar het bui tenland, daarom werd aanbevolen ver edelingsproducten te maken, waarvoor de regeringsprijzen dan behoorlijk zou den zijn. Gaasterland legde zich toen ook toe op pootgoed, maar toen het weg moest, waren de regeringsmaatre gelen zo dat de klei weer voorrang had, het meeste Gaasterlandse pootgoed ging naar de varkens. Wat de drogerijen be treft, klampt de minister zich vast aan zo hoge voorwaarden voor subsidie, dat menigeen er voor bedankt. De P. v. d. A. zegt wel dat het liberale stelsel heeft gefaald, maar spr. kan evengoed conclu deren dat het socialistische stelsel faal de; de minister zag geen kans veevoeder in te voeren, verbood de uitvoer van het eiwitrijke lucerne en klavermeel, dat In de Valkenklasse (zonder de Leeu warders v..’.. Veen en v.d. Vegte) spitste de strijd zich toe doordat de Boer als eerste, Vis als tweede en Mr Cornells (ten koste van Breuning) als derde ein digde. Hierdoor zijn de Boer en Vis gelijk gekomen en volgt Cornells met 1 punt achterstand. De beslissingswedstrijd Valkenklasse Margrietha, H. G. de Boer Stille Wille, Mr J. H. Cornells Vis Vis, J. en N. Vis, Leeuwarden Amicitia, st J. Schijfsma Vivian, J. J. v. d. Veen Soelaas, M. C. Breuning, Leeuwarden Wikel, v. d Vegte, Leeuwarden J. v. d Veen, Leeuwarden De S.Z.C. is uitgefeest en dus kon de Koninklijke Zaterdagmiddag haar serie- wedstrijden vervolgen. Volgens het „driemaal recht is schippersrecht” was het nu, in tegenstelling met de beide vorige, goed zeilweer met een mooie gladde koelte. Wegblijvers waren er dan ook maar weinig en de belangstel ling op het Kolsmeersland was groter dan de vorige keren. Het enige wat er aan mankeerde was dat de baan bijna geheel bezeild was. In het begin zat er wel een kruisrakje in, maar later kon ook dat aanleggen. Ge lukkig werd het daardoor toch niet een saai achterelkaar-aan varen, maar zat er in alle klassen een behoorlijke portie strijd en spanning, en kwamen er voort durend wisselingen in het veld. In de Pampusklasse miste Nieuwen huis, zodat er zes concurrenten aan de start verschenen. Bakker tippelde direct weg en liet zich niet vangen, maar de Jong zat er deze keer ook goed tussen. Dat begon al met de start precies op tijd en vond z’n beloning in de eer- Pampusklasse: Weerhaan, H. H. Bakker Ljip, P. de Jong Smelleken, J. van Foeken Koufurd, A. M. Sustring, Leeuwarden Ruiter, R. Reitsma. Witmarsum De Welle, st. Mej. IJ. v. d. Meulen Wederik, W. J. Nieuwenhuis (Van onze speciale verslaggever.) Dezer dagen werd in het fraai gelegen Montferland te Bergh (Gld.) een persbijeenkomst gehouden, waarop ir H. A. Vreeburg, hoofd Materiaalvoorzie ning „Bescherming Bevolking” van het Departement van Binnenlandse Zaken een reeks gegevens verstrekte over de stand van zaken ten aanzien van de materiaalaanschaffing. Het nieuws van de B.B. heeft zich de laatste tijd be paald tot de verslagen over de behandeling van de betrokken wet in de Ka mers en menigeen zal zich hebben afgevraagd, of de vrijwilligers, als zij zich over enkele maanden in groten getale kunnen melden, dan kunnen beschikken over het nodige materieel. Dat züllen zij inderdaad, want juist om na de wer vingsactie meteen te kunnen doorzetten, is het kader reeds lang m opleiding en wordt met spoed gewerkt aan de vervaardiging van uniformen en materieel. Het enthousiasme van de vrijwilligers zal dus meteen worden opgevangen, door hun gelegenheid te geven tot oefenen. De getallen geven bovendien het ver trouwen, dat de regering en deskundigen op dit gebied het nodig en verantwoord vinden, een B.B.-organisatie op te bouwen. Want we zjjn hier niet gewoon om zo maar „voor de leus” tientallen millioenen uit te geven of beslag te leggen op de tijd van enkele honderdduizenden personen. In de 16 na klasse, waarin Bouke de Haan ontbrak, werd de strijd feitelijk al in het voordeel van Fokke Jansma be slist. Die won weer met een enorme voorsprong en is nu zoveel op z’n con currenten voor, dat hem, tenzij er wat bizonders voorvalt, niets meer kan ge beuren. Na hem viel vooral de prestatie van Amsterdam op, die in de tweede 16 m! klasse Ali, F. j. Jansma, Grouw Elja, st. P. Amsterdam Vrijheid, D. de Haan Pompeblêd, U. Bakker Brasem, Gebr. v. d. Laan Dirk Tom, B. de Haan Tini, B. van Reekum Endeavour, B. Couperus De meeste actie zat in de Regenboog- klasse, die het zonder v. d. Sluis en Jan Zwart moest stellen. In de kopgroep waren Oppenhuizen, dokter v. d. Zijpp en Hof voortdurend slaags. Dokter slaagde er in de tweede route in Oppen huizen van de kop te dringen, maar de bakker nam direct nadat ze de laatste ronde waren ingegaan revanche. Hij haalde de ballon er bij, liep onder dok- Regenboogklasse Meteoor, L. Hof, Oudehaske Dolfijn, K. Vrolijk Blikstiender, J. Priester Jan van Gent, Dr J. W. v. d. Zijpp Henderika, D. Oppenhuizen Algri, J. Alberda Oranje, st. T. Zwart Hennie, M. Hendriks De Bruiser, R. A. v. d. Sluis Marijke, st. Jan Zwart ter door en Hof Om te besluiten met de u’ trusting elke man ontvangt een uniform-overall van donkerblauwe krimpvrije sanfor- drill een helm en een petje. Elke vrouw een bicuse en een rok van dezelfde stof en een mutsje met klepje. De „manne lijke” overaM heeft twee borstzakken en twee zakken op de broekspijpen, en om het middel een ceintuur. Distinctieven worden niet aangebracht Aan de kleur der epauletten zal men kunnen zien, tot welke afdeling iemand behoort. Blauw is leiding, rood brandweer, groen ge neeskundige dienst, oranje sociale dienst, geel reddingsdienst en grijs administra tie en melding. De functie wordt op een strookje voluit aangegeven. Allen krijgen het borstinsigne: een leeuwtje, omkaderd door 2 B’s. Dat de uniformen er keurig en fleurig uitzien, konden wij constateren in de „toonzaal” van de Berghse Confectie Industrie, waar zij voor het eerst aan buitenstaanders wer den getoond, nadat het fabricageproces door allen van snijtafel tot eindfase was gevolgd. Elke 3 minuten kwam er een uniform gereed in dit tot de jonge in dustrie van Bergh behorende atelier. Zeepost kan worden verzonden naar Indonesië s.s. Ampenan (16 Juni); Nw.- Guinea en Ned. Antillen s.s. Raki (16 Juni); Suriname m.s. Stentor (25 Juni;; Canada s.s. Grote Beer (16 Juni); Ar gentinië, Uruguay, Bolivia en Chili s.s. Andes (23 Juni); Brazilië s.s. Alnati (18 Juni). De data tussen haakjes ge ven aan wanneer voor het laatst brie ven kunnen worden gepost. route v.d. Laan en Dirk de Haan voorbij ging en zich daardoor vast op de tweede plaats nestelde. Laatstgenoemden wis selden daarna ook nog van plaats, zo lat de Haan derde en v. d. Laan de werd. Bakker was vijfde, Couperus zes de en van Reekum zevende. De stand is hier trek van de slechtste haakjes is vermeld. 3e w. 0.9 2 5 6 4 3 7 2e klasse. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. 16160 20.000; 7120 ƒ5000; 20838 ƒ2000; 13376, 15336 ƒ1500; 1520, 8274, 16079, 18761, 20430 1000. Eigen geld. 4524, 4526, 5397, 10032, 10035, 10037, 10039, 10043, 10918, 15420, 15427, 15435, 15440, 15453, 15454, 15455, 20447, 20464, 20471, 20475, 20476, 20481, 21092. Om de organisatie van de Bescherming Bevolking aan de opbouw waarvan op het ogenblik door de Geirrc:. provinciale en Rijksinstanties hard gewerkt wordt, zo doelmatig mogelijk te doen zijn, zijn de Nederlandse ge meenten verdeeld in twee groepen, zg. A- en B-gebieden. A-gemeenten zijn die gemeenten, welke als gevolg van hun strategische ligging of door het bezit van belang rijke bedrjjven en instellingen of beide, kunnen behoren tot de belangrijkste doelen voor eventuele vijandelijke aanvallen. B.-gemeenten zjjn alle overige gemeenten, welke tezamen in zg. B.-kringen zijn ondergebracht, terwijl ook enkele A- gemeenten in A.-kringen zijn gegroepeerd. Nederland kent 40 A.-gemeenten c.q. gebieden en 72 B.- kringen. De organisatie B.B. in de A.-gemeenten zal uiteraard om- vangrijker worden dan die in de B.-kringen. was daarna onbereikbaar, werd dorde, Vrolijk (die twee plaatsen won) vierde, Priester met mi niem verschil vijfde, Tom Zwart zesde en Hendriks zevende. Alberda, die door lopend laatste was finishte niet. Dr v. d. Zijpp staat er nu het beste voor. De slechtste wedstrijden niet meegei e' end heeft hg 2.1 punten voorsprong op Hof, 3.1 op Vrolijk en 4.1 op Priester. Het embleem van de Bescherming Bevolking, waarin verwerkt zijn de twee B’s en de Nederlandse Leeuw. Dit embleem werd uit een groot aantal ontwerpen gekozen, omdat het enerzijds technisch gemakke lijk te vervaardigen is, anderzijds zowel aesthetisch als heraldisch verantwoord is. In *t kader van de uitwisselingscon- certen geeft de Chr. Muziekver. Oranje uit Bolsward hier Donderdag 19 Juni een concert op het Martiniplein, ’s avonds 8 uur. Directeur de heer A. Feenstra van IJlst. Koraal „Gebed” v. Bruckner Bach-Koraal met voorspel. Parachutisten mars Folkloristische Paraphrase Jaloezie Bandietenstreken Kart Kupfer mars Hollandse Suite American Patrol Rossiniana Vliegermars Paraphrase „Boven de Starren”, S. P. v. Leeuwen. «M «an J UI DU ^02. GLQ2 1 "&0 9^^ -J w* Jew /ïffiranW-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1