■H Christelijk Nationale Werkmansbond hield zijn Bondsdag in Sneek Werkweek van het Sneker Gymnasium op Ameland BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 7e Jaargang No 49 VRIJDAG 20 JUNI 1952 2872 L. KIEZEBRINK Christelijk Lyceum Sneek Russische belangstelling Chr. Kweekschool Sneek Geslaagd Afscheid dr D. J. de Groot I Geslaagd Deel van Mr F. Hollander naar Utrecht KLEINZAND 7 Iele, 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD algemeen rijks- archief naar Duitse radar- bunker Luchtbescherming in V. S. dag en nacht paraat voor Engeland De bescherming bevolking en de dienstplichtigen Redacteur Aan de gelukkigen. kwam op voor de waarheid Gods Doper werd het hoofd afgeslagen PHILIA. de boodschap Gods. Hij kwam op 1 de- Hjrike Tromp. die koning Talal vervangt, de politiek van deze koning zetten door niet te streven vereniging van zijn rijk met Irak, waarvan Talais vader, zo’n voorstander was. Mr dr F. Hollander, officier van Jus titie te Leeuwarden is benoemd tot of ficier van Justitie te Utrecht. In zijn plaats is te Leeuwarden be noemd jhr mr Van den Bosch, substi- tuut-officier van justitie te Assen. NIJLAND. Onze plaatsgenote mej. B. M. Feenstra is te Zetten geslaagd vooi de akte Handenarbeid. DE AUTO-RACE VAN 24 UUR TE MANS. Het traditionele vertrek van de bel" igrijke auto-race, waarbij een zeer grote menigte aanwezig was. Redactie adres SNEEKER NIEUWSBLAD sociaal program aan de orde, toegelicht door de Bonds voorzitter. Dit program dringt er op aan alles aan te grijpen wat mogelijk is om de woningbouw te bevorderen. Aan het sa- nenwonen zijn grote nadelen verbonden. >0 daarvan deugt niet. Gelukkig weet volk voor de leniging van deze ■ood een offer te brengen, blijkende uit Ie opbrengst van de woningbouwlenin- ,en en de spaarbrieven. Over het Nijverheidsonderwijs wordt ezegd, dat in verschillende plaatsen in ■ns land de samenstelling van de bevol king zodanig is, dat het zeer wel n -ge- ,ijk moet zjjn een Chr. Nijverheidsschool te stichten. Op dit terrein kan heel wat meer worden verkregen. Geslaagd: H. Algera en T. Brouwer, Bolsward; F. Hofstra, Witmarsum en F. Hogendorp, Wommels. Afgewezen 1. Voor het eindexamen H.B.S. B zijn geslaagd: H. Algra, Hieslum; J. de Boer, Hindeloopen; Corry Breimer, Tjerk- gaast; J. Dethmers, Sneek; B. Faber, Gauw; H. de Haan, Sneek; W. Martens, Sneek; H. Mensonides, Longerhouw; A. Osinga, Jutrijp; L. Spanninga, Wester- meer (Joure); Jac. de Vries, Sneek; L. Wijnja, Uitwellingerga. Afgewezen 2 Candida ten. britseradeel, ds. Kranendonk namens d< Herv. Kerk alhier, de heer de Jong na mens de Geref. Kerk te Oudega (W. waarvoor dr de Groot als consulent op trad. Dr de Groot sprak een dank woord, hij zal voor zjjn vertrek h blijft metterwoon hier gevestigd tot e te Kampen een huis beschikbaar is ten afscheid nog een gemeente-avond houden. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De boodschap van de profeet Amos. Ds. H. van Niel, Ned. Herv. predikant, hield een met grote aandacht beluister de toespraak over de betekenis van de boodschap van de profeet Amos voor onze tijd. Hoewel 2500 jaren oud is deze boodschap nog altijd actueel. Wij zijn als Christenen de greep op het natio nale leven kwijt geraakt. Wij kennen niet meer de boodschap die de profeten hebben uitgesproken. Natuurlijk kunnen wij de woorden uit de Bijbel en de woor den van Amos maar niet zonder meer overbrengen op de hedendaagse verhou dingen. Dat werkt verkeerd. Maar toch klinken Amos' woorden ook nog voor deze tijd. Hij predikte de boodschap van God voor alle delen van de samenleving. Zijn optreden was opzienbarend. Daar om vroeg spr.: Zijt gij profeten in uw kring?. Zijt gij net als Amos rustver stoorders? Als we niet meer leven uit de verwachting van Gods Koningschap De ziekenverpleging is ook een zeer belangrijk vraagstuk. In vele overwe gend Protestantse streken in ons land zijn alleen nog maar R.K. ziekenhuizen. Daarnaast is het echter voor de Prot. bevolking van belang dat er ook zie kenhuizen komen die bij haar overtui ging aansluiten. Hier in Sneek is voor dit doel al een belangrijk bedrag bijeen gebracht, o.a. door het inzamelen van oud papier. Zo kan ook op dit terrein door de C.N.W.B. heel wat gedaan wor den. Over het programpunt betreffende de kleine zelfstandigen merkte de heer Corée op, dat onder hen vaak de slagen vallen. De boeren- en arbeidersorganisa ties zijn machten geworden. Naar hen wordt geluisterd in Den Haag. Dat is echter niet het geval met de kleine zelfstandigen. Toch worden langzamer hand ook voor hen voorzieningen inge voerd, zoals de kinderbijslag, en het is van groot belang, dat de C.N.W.B., waarin ook kleine zelfstandigen geor ganiseerd zijn, zich met deze zaak gaat bemoeien en achter hen staat. Het probleem van de vacantiebeste- ding gaat hoe langer hoe meer klemmen. Vele mensen met een schrale beurs moe ten in de gelegenheid worden gesteld hun vacantie door te brengen. Daarom is het initiatief genomen in een van de mooie streken van ons land een vacan- tiehuis te bouwen, teneinde ook op dit gebied iets voor de leden te bereiken. Wat de jeugdzorg betreft betoogde spr. dat voor de jonge mensen cursus sen e.d. georganiseerd moeten worden over het ontstaan en de geschiedenis van de Chr. sociale beweging. Zij heb ben de moeilijke beginjaren niet meege maakt en moeten iets leren beseffen van wat de ouderen hebben gegeven. Ook moet de jeugd worden bijgebracht van hoe groot belang het is dat er een maat schappij komt die op recht en gerech tigheid is gebouwd. Tot besluit noemde hij nog de propa ganda voor uitbreiding van ds Bond. Het gehele jaar door is contact gezocht met afdelingen die nog niet weer zijn aange sloten. In vele gevallen met succes. Ook werden nieuwe contactpunten aange knoopt. Het zou wenselijk zijn voor dit werk een propagandist aan te stellen maar de financiën laten dit niet toe. Daarom hebben verschillende hoofdbe stuursleden zich hiervoor beschikbaar gesteld. Het program werd zonder discussie goedgekeurd. Bij de gehouden examens op 18 Juni aan de Chr. Hai. delsavondschool te Sneek slaagden alle candidaten Hiake Bruin- sma, Scharnegoutum; Joukje Dijkstra, Wiesje Hogervorst, Oekie Schouwerwou, Ina Vrieswijk, Margje Koopmans, Aldert Huisman, Rintje Bjjlsma, Tjitte de Boer. Coenraad Been, Johannes Spier, Ane Mosselaar en Henk Douma. In aanwezig heid van de heren gecommitteerden, de heren G. H. Krommendijk, P. Dijkstra en IJ. Renema werden door dc directeur der school de diploma’s uitgereikt. Woensdag werd in het Geb. V. Chr. Belangen alhier de Bondsdag van de Chr. Nat. Werkmansbond gehouden. Af gevaardigden met hun vrouwen uit het gehele land waren aanwezig, en werden door de voorzitter van de afdeling Sneek verwelkomd. De bondsvoorzitter, de heer P. Corée te Apeldoorn, sprak vervolgens een ope ningswoord, waarin hij de grote beteke nis van de Chr. Sociale Beweging schetste. De wereld hunkert naar recht en gerechtigheid. Het is noodzakelijk daarvoor de strijd aan te binden, ech ter niet in eigen kracht; die kracht moet ons d< r God geschonken worden. Verslagen. De secretaris-penningmeester, de heer Th. Post alhier, memoreerde in zijn jaar verslag uitvoerig de verleden jaar ge houden bondsdag en deelde verder mede, dat het proces van de organisatie heel kalm verder ging. Er werden weer en kele vorderingen gemaakt. Zo kon het bondsorgaan „De Voorzorg” weer van tijd tot tijd verschijnen, werd de afde ling Breukelen opgericht en werden vele contactpunten tot stand gebracht. De ontvangsten bedroegen 215.96 Datzelfde bedrag werd ook uitgegeven zodat het saldo nihil was. Aan de afd. Apeldoorn werd opgedragen de reke ning te controleren. Nadat de enigszins gewijzigde maar in grote lijnen gelijk gebleven statuten en huishoudelijk reglement waren vast gesteld en besloten was hierop de Ko ninklijke goedkeuring aan te vragen, kwam het Een deel van het algemeen rijks archief wordt van het Bleyenburg te Den Haag verplaatst naar de vroegere Duitse radarbunker bij Schaersbergen. Die bunker liet Hitler in 1942 bouwen als centrale voor de melding van het bin nenvliegen van geallieerde vliegtuigen in een gebied dat zich uitstrekte van de Noordkaap tot de Spaanse grens. Hij kostte 50 millioen gulden, dak en muren zijn 3y2 meter dik; de bunker is nooit ontdekt door de geallieerden tijdens de oorlog; toch werkten er 3000 Duitsers. Na de oorlog heeft men tevergeefs ge tracht hem te vernietigen. Twee verdie pingen, met uitzondering van de enorme radarzaal zijn nu ingericht voor ar'hief - ruimte. Er worden o.a. opgeborgen de microfilms van alle kerkelijke geboorte- en trouwregisters tot de Franse tijd en van de burgerlijke stand tot 1842, totaal reeds 8 millioen foto’s. Dit is eigenlijk een geschenk van de Amerikaanse Mor monen, die wegens hun afstamming grote belangstelling voor deze registers hadden en voor genoten gastvrijheid het apparaat voor opname van deze foto’s schonken, terwijl enige Mormoonse stu denten dag in dag uit foto’s maken. zich nu ook fel heeft geuit jegens de Joodse inwoners, onder wie slachtoffers gevallen zijn. Heeft men hier met een uitloper van de algemene Mohamme daanse vijandschap jegens de Joden, sedert deze him staat Israël ontwikkel den, te doen? Wat dat Israël betreft wordt het 'een gunstige omstandigheid genoemd dat de regentschapsraad van Jordanië, bereid is voort te naar een Syrië en Abdoellah, zo’n voorstander was. Is- raëls positie kan alleen maar schade hebben van een grotere machtsconcen tratie in de Arabische wereld. Wat het Midden-Oosten aangaat, moge dan nog vermeld dat een Italiaanse maatschappij met Perzië contracten afsloot voor olie- leveringen. Engeland heeft echter alle landen gewaarschuwd dat de Perzische olie eigendom van de Anglo Iraanse olie maatschappij is en dat het niet alleen zal trachten de leveringen te verhinde ren maar de zaak ook langs juridische weg zal aanpakken. Voor dit laatste ware een uitspraak van het Internatio nale Hof over de eigenlijke kwestie tus sen Engeland en Perzië van groot be- larg, maar die zal nog wel geruime tijd op zich laten wachten. De Perzen voe ren niet alleen voor het Hof aan dat het onbevoegd is omdat het hier een binnenlandse aangelegenheid betreft, maar ook omdat de zaak al voor de Vei ligheidsraad is gebracht. In die Veilig heidsraad hebben de Russen aan de orde gesteld de toelating tot de Ver. Naties van alle staten, welke zich voor het lidmaatschap aanmeldden en de zg. bacteriënoorlog welke de Amerikanen zouden voeren in Korea. Deze beschuldi ging is onzinnig, naar wel is een vraag of de Amerikanen in Korea, als de oor log daar werkelijk weer fel wordt, nog niet eens naar een of ander atoomwapen zullen grijpen. Amerikaanse berichten dat „de vijand loopgraven aanlegt die ingericht zijn op een bescherming tegen het atoomwapen” schijnen in die richting te wijzen. De kiellegging van de eerste door atoomkracht voortbewo gen duikboot in Amerika opent naast misschien sombere toch ook hoopvolle perspectieven. Immers voor het eerst is een atoommotor ontwikkeld en kan de atoomkracht dus ook voor vredesdoel einden worden aangewend. Te vrezen is echter dat het gedrang naar het bezit van uranium nu nog sterker zal toe nemen, en dat de kleine landen, voor zover ze niet over grondstoffen daar voor beschikken, in hur industriële ont wikkeling achterop zullen geraken. Streep er onder, uitgepersten, Ga de lucht in, zoek de zon Jullie, „aan de tand gevoelden” Zonder tandarts of pardon 1 Jullie volgestampte hersens Vragen om een luie bui: Weet - van wat je weet te wéten - Weer wat te vergéten, lui! Het Amerikaanse ministerie van fensie heeft de order uitgevaardigd, dat alle vliegtuigwaarnemingsposten in de grensstaten met ingang van 14 Juli doorlopend bezet zullen zijn. Het waar nemend hoofd van de luchtverdediging, generaal-majoor Frederic Smith, derfde op een persconferentie mede, dat het zonder een geweldig radamet moeilijk it de posities van vliegtuigen te bepalen, wanneer zij boven 5000 voet vliegen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS, Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ■s Welkomer zijn ze Amerika, waar het aantal Amerikaanse troepen, dat in Europa op de been moet worden ge houden een rol van betekenis in de ver kiezingscampagne speelt. Zelfs Eisen hower heeft verklaard dat er eerder zul len afgaan dan bijkomen en als Taft Evenals twee jaar geleden, toog de vijfde klasse van het Gymnasium naar Ameland, om daar onder aanvoering van de rector, dr Blankert, een werkweek te houden. Zeus en het K.N.M.I. zorgden in eendrachtige samenwerking voor een flinke dosis mooi weer, zodat we ons, in stilte en concentratie, in duinpannetjes konden terugtrekken, waar we ons met gepaste eerbied aan Homerus wijdden. Velen staan sceptisch tegenover een werkweek. Wij, leerlingen, raden hun aan, zo snel mogelijk een werkweek op Ameland te gaan houden onder leiding van mijnheer Blankert. Ze zouden ge nezen zijn en liefst het hele jaar door werkweken willen houden. Want er is stevig gewerkt. In drie dagen werden ruim 600 regels Homerus vertaald, en bovendien werd door mej, Kruijt de Oud- De kans daarop is trouwens al niet groot meer nu Amerika, na aanvanke lijk verzet, thans heeft toegegeven aan de wens van Engeland en Frankrijk om toch weer in te gaan op de Russische wens een conferentie te houden ter be spreking van een mogelijke hereniging van geheel Duitsland; het deed dit ech ter onder voorwaarde dat eerst de am bassadeurs der Grote Vier bijeenkomen om de vorming van een neutrale com missie te bespreken, welke de mogelijk heid moet onderzoeken van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland. Enge land en Frankrijk schijnen deze confe rentie en de aankleve van dien nood zakelijk te achten omdat dit de kans op ratificatie van de verdragen tussen W.- Duitsland en de Westelijke geallieerden gegoten, dus ook dat betreffende de E.D.G. door de Duitse en Franse parle menten zal ten goede komen. Dat wil dus eigenlijk zeggen dat men zowel te Londen als Parijs eigenlijk ook wel overtuigd is dat deze conferentie met Russen zal mislukken, maar dat men het W.-Duitse en Franse volk onomsto telijk wil bewijzen dat overeenstemming met de Russen thans onbereikbaar is, om deze Iken de bedoelde verdragen gemakkelijker te doen slikken. Het is dus meer een verschil van mening tus sen Amerika enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds over de te volgen taktiek den van principe, geen van drieën gelooft werkelijk dat Rusland be reid zal zijn de greep op Oost-Duits- land te laten schieten, of op een poging tot algemene overeenstemming uit is. W?dit laatste betreft, de spionnage- processen in Engeland en Zweden, waar bij ook Russische diplomaten betrokken zijn, wijzen niet op ’n volslagen ommekeer in de houding van Moskou; evenmin het neerschieten van Zweedse vliegtuigen door Russische jagers, trouwens eer riskante onderneming der Russen, om dat de Zweedse publieke opinie op deze wijze rijp gemaakt kan worden voor aansluiting van het land bij het Atlan tisch Pact. Overigens: moge Rusland Oost-Duitsland niet willen loslaten, we geloven ook niet dat het Westen zelf graag een herenigd, vrij Duitsland op het Europese toneel zou zien verschij nen. De 500.000 man welke volgens de W.-Duitse toekomstige minister van De fensie Blank, in 1953 gevechtsklaar aan een Europese Defensie Gemeenschap zouden gaan deelnemen, zijn speciaal voor Frankrijk en andere W.-Europese vastelandsmogendheden al zwaar ge noeg te verteren. Zo staat het dan nu wel vast, dat Rusland zich met al de kracht van zijn diplomatie zal richten op Engeland, om dit land losser te wrikken uit ’t Wester se front. De benoeming van Gromyko, Moskou’s bekwaamste jonge diplomaat tot ambassadeur te Londen in de plaats van Zaroebin kan wel niet anders wor den opgevat. Het punt van de aanval is niet slecht gekozen. Enerzijds is er aan zienlijk verschil van mening tussen En geland en de Ver. Staten over de Wes terse politiek in het Verre Oosten. Men denke aan het feit dat Tonden Rood China wel erkende, Washington niet, en aan het conflict in Korea en de verhou ding tegenover Syngman Rhee. De En- gelsen, kenners van het Verre Oosten, zijn steeds van mening geweest dat Amerika deze en dergelijke kwesties al te eenvoudig ziet en dat het overwicht van Amerika in de Westerse politiek tenslotte zou kunnen leiden tot een vol ledige vervreemding van alle Oosterse landen van het ’Vesten. Anderzijds staat Engeland zeer lauw tegenover de W.-Europese integratie, de federatie der W.-Europese landen. Bovendien vormt Engeland met het gemenebest een mach tig blok en begeert het om zijn precaire economische toestand de handel zowel met Oost-Europa als met China, welke Amerika om politieke redenen wenst te beperken. Waarom zou Moskou dan niet trachten de Westerse samenwerking te treffen juist in die scharnier, welke de verbinding tussen het West-Europese vasteland en de Ver. Staten vormt? De Russische hoop te Londen iets te kun nen bereiken wordt allicht in niet ge ringe mate gesterkt door het niet te ontkennen feit dat de aanhangers van Bevan, die zoveel kritiek op Amerika hebben, aan invloed winnen in de La- bourpartij. Dat blijkt wel uit een dezer dagen door het bestuur van die partij uitgegeven verklaring over de buiten landse politiek, ook al wordt er met geen woord gerept van Bevans bezwa ren dat Engeland te veel geld uitgeeft voor de herbewapening en wordt het Noord Atlantisch Pact als onvermijde lijk aanvaard. Maar le Engelse Arbei derspartij vereenzelvigt zich nu toch met de eis der Duitse soc.dem. dat Adenauer eerst in W.-Duitsland nieuwe verkiezingen moet houden vpor hij Duitsland tot de Europese Defensie Ge meenschap kan laten toetreden. Een eis lijnrecht in strijd met de wensen der Amerikaanse regering, die vóór de ver kiezingen in November het Amerikaan se volk een succes van haar politiek wil tonen in de vorm van een geratifi ceerde Europese defensiegemeenschap. Omtrent China zij nog gemeld dat bjj de ambassadeurswisselingen, welke Moskou dezer dagen heeft doorgevoerd, de huidige Russische ambassadeur te Washington Panjoesjkin naar Peking is overgeplaatst. Deze kent het Verre Oos ten als geen ander Russisch diplomaat en dat wijst er dus weer op hoe belang rijk Rusland ook China en geheel Azië acht; het heeft ook geweigerd zijn mis sie uit Japan terug te trekken, hoewel Tokio daarom haxi verzocht nu Rusland ouiten het vredesverdrag bleef dat het Westen met Japan afsloot. India teken de dezer dagen eveneens een vredesver drag met Japan en de Japanners hopen dat dit hun handel, die nodig uitbreiding behoeft, zal ten goede komen. Maar door dit verdrag krijgt de invloed van India ook meer toegang tot Tokio, waar tot nog toe de Amerikaanse over heerste. Zoals bekend staat Nehroe, de premier van India, niet sympathiek te genover de Amerikaanse politiek jegens rood China, in het geschil over Korea bleef India ook neutraal en scherp heeft Nehroe het feit gehekeld dat de Weste lijke landen verhinderen dat de Tune sische kwestie in de Ver. Naties behan deld werd. Wat deze laatste kwestie be treft, enige sensatie is gewekt door be richten dat de Fransen gemengd waren in een poging tot vergiftiging van de Bey; of men hier met een nationalisti sche verdachtmaking te doen heeft is niet na te gaan. Maar ernstiger is dat in Tunis de haat der Mohammedanen Franse literatuur met ons behandeld En de rest van de tijd hielden we va cautie, waartoe de prettige verzorging door de fam. Dijkstra zeker ’t hare bij droeg: we hebben gevoetbald en ge fietst, gezwommen en gegeten, en dit alles in enorme hoeveelheden. De laatste dag werd een excursie naar ’t Oerdt ge maakt o.l.v. dr Otto, de laatste avond draaiden we iets aardigs in elkaar, en de laatste nacht maakten we een strand wandeling, bij volle maan. Een en ander met succes: ze kuste ons goede nacht... die volle maan dan... Een prachtig slot van een geslaagde week. Last net least een woord van dank aan oudervereniging en curatoren, die de fi nanciële lasten der leerlingen hielpen verlichten. zijn zin kreeg werden bijna alle Am. troepen uit Duitsland teruggehaald. Wat de verkiezingsstrijd tussen deze beide heren betreft is er niet zoveel nieuws te melden, het loopt nu snel naar de republikeinse conventie waar de republikeinse candidaat wordt aangewe zen (7 Juli) en Eisenhower heeft het nu vertikt nog redevoeringen te houden door zijn politieke raadgevers opgesteld. Hij is overgegaan tot het uiten van een eigen mening over allerlei binnen- en buitenlandse vraagstukken, blikbaar in ziend dat hij alleen dan nog kans heeft zijn achterstand op Taft in te halen. Intussen is John Foster Dulles, de vroegere republikeinse adviseur voor buitenlandse zaken van de regering- Truman met een eigen formulering van een Amerikaanse buitenlandse politiek voor de dag gekomen. Hij schijnt zich candidaat te willen stellen voor de post van minister van buitenlandse zaken als de republikeinen winnen. Zijn poli tiek houdt het midden tussen die van Taft en Eisenhower, hij wil Amerika wel in heel de wereld als beschermer van vrijheid en democratie doen optre den maar daarvoor niet langs alle gren zen van de Russische invloedssfeer Amerikaanse strijdkrachten samentrek ken. Dulles wil op enkele punten, voor al in Azië, een soort Amerikaanse po litiestations, van waaruit strafexpedi ties tegen de communisten zouden wor den uitgezonden als deze ergens agressie zouden plegen, hun verbindingswegen en industriële capaciteit zouden dan wor den vernietigd. Het voorstel heeft het voor de Amerikaanse belastingbetaler aantrekkelijke, dat het minder aan uit gaven vergt dan de huidige bewapening, maar als het al de Amerikaanse poli tiek was geweest, toen de oorlog in Ko rea uitbarstte, zou het tot de conse- kwentie hebben geleid dat Amerika Chi nese bases had aangevallen met alle ge volgen van dien. WOUDSEND. Dr D. J. de Groot, pre dikant bjj de Geref. Kerk alhier en be noemd tot bibliothecaris van de Theolo gische Hogeschool te Kampen heeft Zondagmiddag officieel afscheid van zijn gemeente genomen met een predi katie over Hebr. 13 20 en 21. Staande zong zijn gehoor hem toe Ps. 121 4. Het woord voerden: ouderling J. de Groot, voor kerkeraad en gemeente, ds. A, J. Janssens van Koudum voor de classis Workum, wethouder Jouwsma namens het gemeentebestuur van Wym >ns dan is het zout smakeloos geworden. Zijn wij net als Amos herauten? Hij kwam op voor de waarheid Gods en werd uit het land gezet. Johannes de Doper werd het hoofd afgeslagen en Christus kwam aan het kruis. Dat is het lot van de mensen die de zalving van Christus deelachtig zijn geworden. De betekenis van Amos is dat hij ook ons wakker schudt uit de rust. Hij brengt de boodschap Gods. Hij kwam op voor de rechten van de mens, voor de ge rechtigheid en voor het recht Gods. Hij is geen teleurgestelde idealist, maar een profeet om te prediken in de naam des Heren. Niet in de eerste plaats be zorgd door het lot van het proletariaat maar over het feit dat God door Zijn schepselen werd onteerd. Daarom is het goed dat er in onze tjjd een Chr. sociale beweging is geko men. Verscheidene mensen zijn daardoor voor de kerk bewaard gebleven en zo is ook het recht Gods bewaard gebleven in het maatschappelijk leven. Omge keerd is het echter zo, dat de Kerk ons altijd wakker moet schudden voor het Woord. De kapitalistische geest leeft in alle mensen. Wjj willen ons allen laten gelden. Daarom zegt Amos: zoekt het goede, zoekt de Heere, haat het kwaad. Er gaat een roep om gerechtigheid door de wereld want het recht wordt nog steeds ter aarde geslagen. Er is een tijd geweest dat het kapitalistische stel sel ongebreideld over het gehele maat schappelijke leven heerste. Het socialis tische stelsel echter dat alles aan de staat wil overlaten, heeft geen oog voor de vrijheid van de mens. De oplos sing moet niet gezocht worden in een wijziging van de eigendomsverhoudin gen. De diepste nood van de staat is de afval van de mens van God. En daar om is de boodschap van God: zoekt het goede opdat gij leve. Wij zingen niet het Morgenrood zoals de socialisten en de communisten, maar het lied, dat uit donkere wolken is opgegaan. Jezus Christus is het enige fundament, waar op wij moeten bouwen. De heer Corée dankte ds. van Niel hartelijk voor zijn rede waaraan hij nog een korte opwekkende beschouwing vastknoopte en verzocht hem voor te gaan in dankgebed, waarmee de verga dering werd gesloten, ’s Middags maakte het gezelschap een boottocht naar het Sneeker Meer, De regering heeft besloten dat er uit militair oogpunt geen bezwaar tegen be staat, dat dienstplichtigen van de lich tingen 1941, 1942 en 1943 en de buiten gewone dienstplichtigen van de lichting 1944 zich vrijwillig melden voor de Be scherming Bevolking. Dit geldt niet voor die jongemannen van deze lichtingen, die al een verbinte nis met de gewapende strijdkrachten hebben aangegaan of zijn afgestudeerd of nog studeren voor arts, tandarts, apo theker of ingenieur. Voor zover de buitengewone dienst plichtigen van de lichting 1940 en vroe gere jaren in of na 1945 niet in mili taire dienst zijn geweest kunnen zij zich ook voor de Bescherming Bevolking aanmelden. Uiteraard kunnen ook de dienstplich tigen die in 1952 de leeftijdsgrens be reiken of bereikt hebben waarop ze niet meer opgeroepen kunnen worden voor dienst bij de gewapende macht, zich ook voor de Bescherming Bevolking aan melden. Die leeftijdsgrens is volgens de wet voor soldaten en korporaals bepaald op 35 jaar, voor onderofficieren op 40 jaar en voor officieren op 45 jaar. Leden van het Nederlandse Rode Kruis lie uitsluitend worden opgeleid voor een medische taak bij de strijdkrachten in ge val van oorlog en leden van de Nationale Reserve, Res. Grensbewaking, Reserve- politie en luchtwachtdienst en de uit- kjjkdienst van de mijnen kunnen niet in de organisatie van de Bescherming Be volking worden opgenomen. Waar 1 e eindelijk-verlosten Van de eindexamen-plaag, Van de transpizweetdrup-weken, Van het hersenpan-geknaag, Van het „x l”-getover Met papier, potlood of pen, Van... (ik ben al acht en veertig) Wat ik zélf vergeten ben k Voelde me weer „één van jullie”, Toen je p de slachtbank zat; ’k Hoopte, dat je nog zou weten, Wat ik wist, maar weer vergat...

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1