Nieuwe regeling voor de Omzetbelasting De Seriewedstrijden werden beslist n Het Noorden tegen versterkte degradatie Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het Sneeksr Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r--~^= KLEINZAND 7 felei 2872 i7.e Jaargang No. 50 DINSDAG 24 JUNI 1952 L KIEZEBRINK Verruiming der amateursbepalingen? BAKKER, JANSMA, Dr v. d. ZIJPP en DE BOER winnaars Friese kaas naar Hommerson Kamer van Koophandel en Fabrieken Melkauto geramd door dieseltrein De nieuwe burgemeester van Franekeradeel Mr. A. Hannema in de Friese taalcommissie Het Stedelijk Muziekcorps Sneek Benoemd Knapen bij elkaar op bezoek Kinderverlamming Vacature nog niet vervuld Met Excelsior naar de Veluwe Aanbesteding zonder opzetjes Utslach Fryske Eksamens Huiseigenaren in moeilijkheden Bioscoopnieuws Fabriek van turfstrooisel afgebrand Werkloosheidswet en loonbelasting Gehoorzame minister Erefonds voor oud-verpleegsters Nieuwe folder van V reemdelingenverkeer Redacteur k DE JEUGD VERMAAKT ZICH al Tot burgemeester van Franekeradeel is benoemd de heer F. W. Steenhuizen, hans secretaris dier gemeente. Benoemd tot leraar aan de Uitgebreid Technische School te Rotterdam de heer J. Doorenbos te Oranjewoud., vroeger te Snse& zouden met een dergelijk hoofd- Maar een Amsterdamse jongen zijn speelkameraadjes. straatstenen doet pijn. De jeugd Bij de gemeenschappelijke beschikking van de ministers van Binnenlandse Za ken en van Justitie is alsnog tot lid van de commissie betreffende het gebruik van de Friese taal in het ambtelrjk en rechtsverkeer benoemd mr A. Hannema, te Hichtum, lid van de door Gedeputeer de Staten van Friesland ingestelde com missie inzake de voorbereiding van de behandeling in de Provinciale Staten van het rapport van de provinciale ad viescommissie voor het decentralisatie- vraagstuk. onbereikbaar was voor zijn zes achter volgers die onderling hevig slag lever den, waarbij Alberda, Vrolijk, Priester en dr. V. d. Zijpp herhaaldelijk van plaats wisselden. In de derde route kwam er echter geen verandering meer in de volgorde en arriveerde Vrolijk als tweede, gevolgd door Alberda, d». v. ti de de °P Bij Verschijnt: DINSDAGS sn VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijlhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) WOUDSEND. Zaterdagmiddag arri veerden hier een dertigtal jongens in de knapenvereniging uit Harlingen om als gasten van de knapenver. alhier een weekend door te brengen. Na een kopje thee gebruikt te hebben, bezichtigden ze de zuivelfabriek en de molen van de heert Siegert. Na het eten, dat ze ook gezamenlijk in ’t Gebouw nuttigden, werd er gevoetbald. Woudeend verloor met 21. Ook het volleybal werd door de Harlingers gewonnen met 1815. Er was ook nog een ballonwedstrijd. Na afloop werd er een dagsluiting gehou den. Daarna gingen allen weer naar het Gebouw waar de inkwartiering werd bekend gemaakt. Zondagmiddag werden de jongens in ’t Gebouw bezig gehouden met films enz., terwijl ze 's avonds met elkaar naar de kerk gingen, waar een jeugddienst werd gehouden. Maandag- morgen vroeg vertrokT°n ze weer met hun leiders. Kort geleden waren de Woudsender knapen te gast in Sar* Zijpp, Priester, Hof en Tom Zwart. Die vierde plaats was voor dokter echter voldoende om de titel te behalen. Hij eindigde daardoor nl. met 6.9 punten, terwijl Vrolijk met 8 tweede werd. Der de was Oppenhuizen met 8.8 en vierde Hof met 11. Van de vier deelnemers in de Valken klasse bezetten de Boer en v. d. Veen doorlopend de eerste en de tweede plaats, wat eerstgenoemde met 3.8 pun ten de eindoverwinning bezorgde. Schijf- sma, na de eerste route derde, moest zijn plaats afstaan aan de Leeuwarder Vis, die zich daardoor met 5.9 punten als tweede classificeerde. Derde was Schijfsma met 10, vierde v. d. Veen met 11 punten. Dertig gevallen van kinderverlamming in Nederland zijn aangegeven in de week van 8 tot en met 14 Juni. Daar van kwamen er 25 voor in Limburg, In de vacature van officier van justi tie te Leeuwarden wegens de benoeming van mr Hollander tot officier van justi tie te Utrecht is nog niet voorzien. Dit in tegenstelling tot het bericht als zou jhr mr Van den Bosch zijn benoemd. Op uitnodiging van het Gemeentebe stuur van Bolsward zal „Het Stedelijk Muziekcorps Sneek” ter gelegenheid van de „Heamieldagen” op Vrijdag 27 Juni een concert verzorgen te Bolsward. Om half negen marcheert het corps van de L.A.B.-garage naar het Gemeentehuis, waar het door de Burgemeester en an dere autoriteiten zal worden ontvangen. Hierna vindt een mars plaats naar het marktplein waar het concert gegeven zal worden. Links: De Parijse mannequins deksel een slecht figuur slaan, oogst hiermede veel succes bij Rechts: „Kop-duikelen” op de heeft hiervoor een aardige oplossing gevonden. Vrijdagmiddag is te Nijmegen bouw van een nieuw kantoor van Raad van Arbeid, dat zal verrijzen het Keizer Karelplein, aanbesteed, deze aanbesteding heeft men voor het eerst geprobeerd een systeem te vinden dat gericht is tegen het euvel van de opzetgelden. Men heeft nu aan iedere in schrijver, die met een nauwkeurige be groting kan aantonen dat hij een seri euze berekening had gemaakt, een be drag van ƒ400.uitbetaald als tege moetkoming in de onkosten. Er waren bij de aanbesteding voor de bouv. van de Raad van Arbeid 21 Inschrijvers, die al len 400.kregen. Alle kandidaten fan de Snitser Folk- en Gealeargongen, dy’t oan de eksamens foar de Fryslan-diplo: .a's A en B mei- dien ha, is slagge ta harren doel to kommen. It diploma A hawwe helle: juffer T. van Foeken, J. Gorter, A. de Vries, J. de Vries, J. van der Werf, frou T. van der WerfJansma, J. Wiersma en juff. K. Zuidema to Snits; W. Blanken, Waldsein; juff. H. van Netten, Heech; juff. S. Oostra en I. Wijnia to Skearne- goutum en D. J. Bruinsma to Boalsert. Foar B slaggen: J. Dijkstra, J. Hen- driksma, juff. M. M. Schmidt, juff. J. Schurer, en frou H. L. Sikkes—-Harte lust, allegearre te Snits. ring aangebracht, hetzij om bestaande tekortkomingen te ondervangen, hetzij om een juistere afbakening tegenover de diensten te verkrijgen. De plaats van le vering en de plaats van dienst zijn uit drukkelijk in de wet vastgelegd. Heffing van omzetbelasting naar het kasstelsel - de ontvangsten zoals thans in het algemeen plaats vindt, is verlaten en vervangen door heffing naar de verkopen (facturen), zoals ook voor 1941 geschiedde. Nu de kleinhandel vrij gesteld is, bestaat daartegen uit dien hoofde geen bezwaar. In verband daar mede is de omschrijving van verkoop prijs, aannemingssom en vergoeding ge wijzigd. In de plaats van het voldane be drag wordt het in rekening gebrachte bedrag veelal beslissend. Voorts wijkt het ontwerp o.m. op het punt van het z.g. loonwerk, de onderaanneming van onroerend goed en de aansprakelijkheid voor de voldoening van de belasting af van de bestaande wetgeving. Het ligt in de bedoeling om op rui mer schaal dan tot dusverre het geval was, voor bepaalde takken van bedrijf afwijkende regelingen in het leven te roepen, teneinde tot een vereenvoudiging in het heffen te komen of om bijzondere onbillijkheden, die uit de gewone heffing zouden voortvloeien, weg te nemen. Een aantal verplichtingen van admi nistratieve aard, die thans in een uit- voeringsresolutie zijn geregeld, zijn, in ten dele afwijkende vorm, in de wet op genomen. De Friese Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft besloten, weer opnieuw een actie tot het tolvrij maken van de kanalen in het Noorden te ondernemen. Dertig jaar lang is dat probleem in be spreking. De staatscommissie moest uitsluitsel geven. Maar nu dat uitsluit sel niet gepubliceerd wordt, neemt de Kamer van Koophandel weer initiatief. Men zal zich rechtstreeks tot de rege ring wenden, in de goede hoop ,dat er een oplossing verkregen wordt. De heer Buisman merkte tijdens de besprekingen op, dat de Groninger Ka mer in samenwerking met de departe menten Groningen en Leeuwarden van de Mij van Nijverheid en Handel een rapport over deze kwesties laat opstel len door ETIF en NETO. Het rapport kan binnenkort tegemoet gezien worden. Hij sprak er zijn grote spijt over uit, dat de Friese Kamer haar medewerking heeft onthouden aan dit rapport. De sa menstelling van de betreffende commis sie is thans vier Groningers tegen twee Friezen. Alleen in samenwerking van alle betrokken Instanties kan men iets bereiken. De voorzitter van de K. v. K„ de heer J. W. Koopmans, was van mening, dat het bestuur destijds terecht heeft ge handeld door medewerking te weigeren. Het rapport van ETIF en NETO kan ónmogelijk iets nieuws te berde bren gen. Bovendien was toen de staatscom missie in voorbereiding en men wilde wachten op het rapport van deze offi ciële commissie. De heer B. C. Algera sloot zich bij de heer Buisman aan en waarschuwde er voor dat er geen ani mositeit mag zijn tussen Kamers van Koophandel en Departementen van Nij verheid en Handel. Alleen samenwer king kan resultaten opleveren. De leden sloten zich overigens bij de suggesties van het bestuur aan, om te adresseren aan de Minister van Verkeer en Waterstaat. Enkelen wezen er nog op, dat gezamenlijk adresseren van de Kamers van Friesland, Groningen en Veendam van ’t grootste belang moet worden geacht. Door de Kamer te Groningen is mede namens nagenoeg alle Kamers in Ne derland, waaronder ook de Kamer van Friesland, een verzoek gericht tot de minister van Economische Zaken om de seizoenopruiming op Zaterdag 12 Juli te laten beginnen. Men wil de Noordelijke elftallen meer tijd laten zich aan de gewijzigde omstan digheden aan te passen en zal daarom het ook in het Zuiden geopperde denk beeld steunen de eerste klassen te laten bestaan uit 14 ploegen, in plaats van door versterkte degradatie te komen tot afdelingen van slechts 12 clubs. Geble ken is zo oordeelt men dat de reizen geen bezwaar vormen, dat de in komsten uit de meerdere wedstrijden goed te stade komen, en dat de ontmoe tingen die de clubs na afloop van de competitie ter vulling van de voorjaars- tijd soms organiseren, in vele gevallen toch vrijwel waardeloos zijn. In de vergadering van de Federatie van Eerste Klassers, die a.s. Zaterdag in Utrecht zal plaatsvinden, zal komen vast te staan, of de nationale eerste klassers deze NoordZuidelijke compe- titie-denkbeelden bij meerderheid bij de Algemene Vergadering van de KNVB aanhangig zullen maken. In deze zelfde vergadering zullen de eerste klassers spreken over verruiming van de amateursbepalingen, zoals die door de F.E.K. worden voorgestaan. De SNEEKER NIEUWSBLAD In de besprekingen, die de Vereniging van Noordelijke Eerste Klassers dit weekend heeft gevoerd, hebben, volgens „SportSportwereld”, de Noordelijke eerste klassers zonder uitzondering het denkbeeld gesteund, te streven naar handhaving van de eerste klassen in de huidige vorm: 14 clubs per groep, en de gradatie van slechts één elftal aan het slot van het seizoen. Vrijdagavond om tien minuten over zes is een Dieseltrein, komende uit de richting Groningen in volle vaart op een melkauto gereden. Het ongeval geschied de tussen de halte Zwaagwesteinde en het even verderop gelegen plaatsje Zandbulten. In de auto bevonden zich de bestuurder, een zekere de Bruin, uit Zwaagwesteinde, alsmede de 9-jarige Joh. Bruining. Beiden zijn in zorgwek kende toestand naar het Diakonessen- ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht, waar de 46-jarige bestuurder overleed. Enige andere jongens, die achterop de auto bij de melkbussen zaten, bleven ongedeerd, omdat zij eraf werden ge slingerd. De Friese journalisten hebben de laat ste centjes uit hun portemonnaie bijel- kaar op tafel gegooid, voor dat bedrag een kaas gekocht en deze kaas naar Me echtgenote van hun collega Hommerson gezonden. De heer Hommerson zit ge vangen omdat hij tegenover de politie niet de naam van een berichtgever wil noemen. In een begeleidend schrijven zeggen de Friese collega’s te hopen, dat de kaas krachtig zal meewerken om het zwijgen lichamelijk vol te houden. Er zitten natuurlijk ook enige kwaliteiten in deze kaas, die koppig volhouden zul len stimuleren. En tóch hopen de Friese journalisten dat de gijzeling van hun collega niet meer zo lang zal duren. Op de vergadering van de Nederland se bond van huis- en grondeigenaren, die in Den Haag werd gehouden, hield de heer S. J. Mook, voorzitter van de bond, een rede met als onderwerp: volkshuis vesting en huurbeleid. Hij betoogde, dat de onvoldoende huuropbrengsten talrijke eigenaren in de financiële onmogelijk heid hebben gebracht hun bezit op be hoorlijke wijze in stand te houden. In dien door slecht onderhoud de levens duur van elke woning met gemiddeld slechts één jaar zou worden bekort, dan zou dit tot gevolg hebben, dat in feite de woningvoorraad met ongeveer 35.000 woningen vermindert, uitgaande van een levensduur van zestig jaar, aldus de heer Mook. Hij vond de bestrijding van de woningnood in eerste aanleg dan ook een huurvraagstuk. Drs A. W. Hermse, secretaris van de bond, zei dat een huur verhoging tot 145 pet, zonder afroming een vereiste is om althans enigszins aan de moeilijkheden van huiseigenaren te gemoet te komen. Elke huurbelasting achtte spreker onaanvaardbaar. De ver gadering werd door ongeveer achttien honderd mensen bijgewöond, onder wie verscheidene leden van de Eerste en Tweede Kamer. «gs-jiEmu asm: .- t- „De grote samenzwering”. Van Dinsdag 24 t/m Donderdag 26 Juni wordt in Amicitia vertoond de grote film van Jean Dréville „De grote samenzwering”, een film opgedragen aan allen, die de invasie in Noord-Afrika hebben voorbereid en daarmede hebben bijgedragen tot de overwinning der ge allieerden. Commentaar van Jan Moed wil, de populaire Vlaamse radio-spreker van de B.B.C. in bezettingstijd. In „de grote samenzwering” begroeten wij de Franse filmkunst op haar best; realis tisch, subtiel van detail-weergave, uit muntend ■'-an typering, eerlijk van hu mor en tragiek, meesterlijk van beeld compositie en montage. Een bezoek aan deze film zij warm aanbevolen. eerste klassers wensen, dat het gezel schap bij uitwedstrijden van clubploegen, waarvoor de verenigingskas de kosten draagt, tot 40 personen moet worden uitgebreid (thans 30), en dat men ook in bepaalde gevallen de kosten van „wachten” en verloren loon aan spelers van clubploegen moet kunnen vergoeden. Verder bestaat de wens, dat een vereni ging met het oog op de training van haar spelers een interlandwedstrijd moet kunnen gaan bezoeken voor rekening van de club, en dat men kleinere hulde blijken aan jubilarissen en zieken zonder aanvrage bij de Bond moet kunnen geven. De fabriek van turfstrooisel van de n.v. Noord Nederlandse turfstrooiselfa- brieken te Fochteloo (gemeente Oost- stellingwerf) is door onbekende oorzaak tot de grond afgebrand. Daar de fabriek op een eenzame vlakte stond en nage noeg geheel van hout was opgetrokken, kon de brandweer van Oosterwolde niet tijdig hulp bieden. Ongeveer vijftig ar beiders, die sinds September werk von den bij dit nieuwe bedrijf, zijn thans werkloos geworden. In de fabriek werd van turf, die in de buurt wordt gegra ven, strooisel gemaakt. De nieuwe cam pagne was juist begonnen en vele be stellingen lagen op uitvoering te wach ten. Men schrijft ons: De chr. gem. zang vereniging „Excelsior” alhier hield jl Woensdag haar reeds traditioneel ge worden zomer-uitstapje. ’s Morgens ze ven uur werd met twee bussen gestart in de richting Lemmer, waarna we al spoedig de gelegenheid kregen de N.O.- Polder in al zijn natuurlijke pracht te bewonderen. Een pracht die niet bestaat uit bossen en parken, maar uit onafzien bare velden met graan, vlas en allerlei soorten groenten. We kwamen zeer on der de indruk van het grootse cultuur werk, dat hier is verricht en nog verder verricht wordt. Talrijke boerderijen wa ren te midden van dit op de zee ver overde land. De stad-in-wording Em- meloord verrijst hier als een getuige van wat gemeenschappelijke hoofd, en handenarbeid vermag. Via Kampen ving de prachtige Veluve-tocht aan, die zijn glanspunt bereikte in een bezoek aan het Nationale park „de Hoge Ve luwe” te Hoenderlo. Hier werd volop genoten van alles wat bossen en pano rama’s te genieten gaven. Op de verdere tocht naar Apeldoorn werd Loenen met z’n waterval nog even „genomen”, waarna te Apeldoorn enkele uren vrijaf werd gegeven. Wel voldaan en in de beste stemming keerde het ruim 70 per sonen sterke gezelschap tegen elf uur 's avonds weer in Sneek terug. We hadden een prachtige tocht onder be gunstiging van goed zomerweer. B. In de Staatscourant van 20 dezer is een beschikking van de minister van fi nanciën opgenomen, waarbij is voorge schreven dat de wachtgeld- en werkloos heidsuitkering, welke ingevolge de werkloosheidswet zullen worden gedaan, aan inhouding van loonbelasting zullen zijn onderworpen. De inhouding dient te geschieden door de bedrijfsverenigingen, die met de uitvoering van de werkloos heidswet zijn belast, dan wel door de werkgever, indien de uitkering door diens tussenkomst geschiedt. In de toelichting op de beschikking is voorts medegedeeld, dat de compensatie welke de werknemers zullen ontvangen voor het door hen te dragen deel van de premie, aan loonbelasting is onder worpen. Dit deel van de premie kan men echter voor de heffing van de loonbe lasting in mindering van het loon bren gen. Dientengevolge zal de in te houden loonbelasting in de regel doch niet altijd - eenzelfde bedrag als vóór 1 Gossepalen de kop nam en daarna Juli belopen. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Bij de Tweede Kamer is ingediend het ontwerp van wet op de omzetbelasting 1952, hetwelk een geheel nieuwe rege ling voor de omzetbelasting bevat. Al hoewel in Benelux-verband naar een unificatie van de omzetbelasting in Ne derland, België en Luxemburg wordt gestreefd en de voorbereiding van een ge ünificeerde regeling reeds ver is gevor derd, heeft de Regering gemeend in ’t belang van de kleinhandel niet langer met de indiening van een nieuwe natio nale regeling voor de omzetbelasting te moeten wachten. In technisch opzicht bevat deze regeling zeer veel, waarover waarschijnlijk overeenstemming met België en Luxemburg zal kunnen wor den verkregen. De totale opbrengst en de totale druk van de omzetbelasting zullen door de nieuwe regeling geen wijziging onder gaan. Aan het ontwerp ligt ten grond slag een stelsel van herhaalde heffing ook wel cascadestelsel genoemd met dien verstande, dat de leveringen ioor handelaren aan particulieren van omzetbelasting zijn vrijgesteld. Naar •chatting zullen ongeveer 100.000 on- ernemers geen omzetbelasting meer ebben te voldoen. Het stelsel van heffing uitsluitend bij 4e bron, is door de regering afgewezen. In verband met de vrijstelling voor de kleinhandel is het algemene percentage van heffing voor leveringen van goede ren door fabrikanten en voor invoer ven goederen verhoogd van 4 tot 5. Dat is ook het geval met het percentage van heffing wegens het verrichten van diensten aan ondernemers. Voor het verrichten van diensten aan particulie ren, hetgeen veelal plaats vindt door middenstanders, is de bestaande 4 pet. heffing uit sociaal-economische overwe gingen echter gehandhaafd. Voor de diensten, bestaande uit het vervoer van personen en goederen en uit de opleve ring van een werk in onroerende staat, ondergaat de belastingheffing evenmin wijziging. Het bestaande percentage van 3 blijft derhalve daarvoor gelden. Van het wijzigen van de percentages voor leveringen door groothandelaren is af gezien. Die percentages zijn derhalve en 1 pet. gebleven. De bestaande vrijstellingen voor goe deren voor noodzakelijk levensonderhoud zijn vrijwel ongewijzigd gehandhaafd. Er wordt een nieuw tarief van 3 pet. voor gesteld voor leveringen door fabrikanten bij invoer van enige bepaalde goederen, t.w. boeken, petroleum en poelierspro- ducten. Het bestaande tussentarief van 7 pet. is verhoogd tot 10 pet. De in de klein handel weggevallen 3 pet. heffing is bij de 7 pet. opgeteld. De weeldetarieven van 15 en 30 pet. zijn ongewijzigd ge bleven. De samenstelling van de tabellen 1, 2 en 2a komt, behoudens een vernum mering, vrijwel geheel overeen met de bestaande tabellen, nadat daarin zijn verwerkt de wijzigingen, die zijn vervat in het ontwerp van wet tot technische herziening van enige tabellen voor de omzetbelasting en in het ontwerp van wet tot wijziging in de heffing van om zetbelasting t.a.v. tijdschriften. De minister van financiën stelt in de memorie van toelichting echter een na dere wijziging van die tabellen bij de behandeling van het ontwerp in het vooruitzicht. Door verhoging van het algemene per centage zouden de in de omzetbelasting nog bestaande ruwheden ernstiger gevol gen met zich mede brengen. Daarom is gestreefd naar zoveel mogelijk wegne men van al te grote ongelijkheden in de heffing. Zo is de reeds vroeger voorgestelde heffing bij geïntegreerde bedrijven we gens het beschikken over zelfvervaardig de grondstoffen, weer opgenomen en zijn enkele wijzigingen in het begrip leve- Zaterdagmiddag viel de beslissing in de seriewedstrijden der Kon. Zeilvereni ging „Sneek”. Door hc” koude weer e; de nog slechter vooruitzichten kwamen lang niet alle deelnemers aan de start. Vooral de 16 m2 klasse en de Valken klasse waren sterk gedund. Toch had den de wegblijvers ook nu weer onge lijk. Het was namelijk goed zeilweer daar de eerst krachtige N.W. wind vrij spoedig in een constante bries over ging. Ook was het een mooie wedstrijd, maar er waren maar heel w inig toe schouwers. Voor hen was het ook in derdaad te koud. De strijd in de Pampusklasse was vol afwisseling. Favoriet Bakker had gauw de leiding, maar werd gescha duwd door de Jong, practisch de enige die hem de eindzege nog kon ontfutse len. Maar deze concurrent werd door het breken van de helmstok reeds in de eerste route uitgeschakeld. Wel werd hij in de derde beslissende route door van Foeken en Sustring gepasseerd, maai' dat deerde Bakker niet. Met totaal 4.8 punten kwam hij als e*rste uit de strijd. Tweede en derde, beide met 7.9 punt waren de Jong en van Foeken, vierde Sustring met 9 punten. De 16 m2 klasse telde maar drie deel nemers, van wie Fokke Jansma voor de derde maal met grote voorsprong won en daardoor met 2.7 punten totaal-win- naar werd. Na het ronden van de eerste boei ontstond er enige sensatie, doordat Bakker sterk oploefde en de Grouwster een flink eind meenam. Hierdoor kreeg Dirk de Haan de leiding die hij bij het ingaan van de tweede route no' had, maar even voorbij de boei bij de Sijbe- sloot kwijt raakte toen Jansma zijn snelle All even liet afvallen en daarna met de fok te loevert als een snoek onder hem langs schoot. Bakker ein digde met 8.9 punten op de tweede plaats, Dirk de Haan met 9 op de derde en P. Amsterdam met 13 op de vierde. De laatste startte niet wat hem, omdat deze wedstrijd niet als de slechtste mocht gelden, 8 punten kostte. De titanenstrijd in de Regenboog- klasse leverde evenals de vorige keer een fraaie overwinning op voor Dirk Oppenhuizen die reeds bij de eerste boei „Dames en heren, het is mij een groot genoegenmaar verder kwam mi nister Wemmers te Eemnes niet, toen hij Vrijdag het woord nam bij de inge bruikneming van het wegdeel Eemnes Hoevelaken. Want op dat ogenblik riep met forse commandostem een rijkspolitieman ,Hou je mond.” Aan dit ambtelijk bevel gaf de minister onmiddellijk gevolg. De blozende politie-ambtenaar had echter niet op dit effect gerekend. Bij de opening waren ook Eemnessers aan wezig, onder wie wat kinderen, en die kakelden rustig verder, toen de minister met spreken begon. En zeer in het bij zonder gold bet bevel deze babbelaars. Dat dit incident een homerisch gelach uitlokte spreekt wel vanzelf. Bijna honderdduizend gulden is thans binnengekomen voor het erefonds voor oud-verpleegsters. Verpleegsters zelf brachten 25.000 gulden bijeen. De Vereniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer alhier heeft een nieuw folder uitgegeven. Ze wordt in vier talen verspreid en bevat alle ge gevens voor de toerist van belang „in a nutshell”: adressen van verhuurders van zeil- en motorboten, een kort woord over de aantrekkelijkheid van Sneek als watersportcentrum, adressen van hotels en restaurants, van jeugdherberg, kam- peerplaatsen voor watertoeristen, zeil- school, bemiddelingsbureau voor jacht- verhuur van de A.N.W.B. en vermel ding van de verbindingen van Sneek uit met andere plaatsen benevens een sum miere opgave van de bezienswaardighe den van onze stad. De titelpagina legt de nadruk op de speciale attracties van Sneek met de forse afbeelding van een zeiljacht en een van de Waterpoort, uit reclame- zowel als druk-technisch oog punt lijkt die pagina ons zeer wel ge slaagd, een fotomontage van schepen op het Sneeker Meer over de gehele breedte der binnenpagina’s legt het accent nog sterker en welke toerist zou niet bekoord worden door dat kiekje van een rij dames in Fries costuuum, dat de folder afsluit. Het werkje werd kna- uitgevoerd door drukkerij J. G. de Vries, Oude Koemarkt alhier.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1