Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken te Berlijn Nog geen tweetalig naambord voor IJlst De voetbal rolde voor de Ouden van Dagen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Dinsdag 1 Juli 1952 7e Jaargang No. 52 L. KIEZEBRINK Dr Drees kabinetsformateur Aanval op Berlijn zal zijn aanval op Behandeling uitgesteld tot de volgende vergadering Slotermeer-Wandeltocht Tijdvak seizoen-opruiming Benoemd Knobelrit J. C. V. Door melkauto aangereden MED. STAATSLOTERIJ 16 e Chr. Kweekschool Sneek Geslaagd en benoemd Kerknieuws Ziekenhuistarieven worden verhoogd Uitstapje Chr. Vrouwen ver. Geloof, Hoop en Liefde Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - - Radio, TV en Fototoestellen goedkoper KLEINZAND 7 TeM 2872 Verbinding Rijksweg 43- Huniadijk Zeepost R.H.B.S. Sneek Verlaging omzetbelasting Hoger pensioen voor Kamerleden Bioscoopnieuws Prof. Fred. L. Polak commissaris voor de werkgelegenheid Ijlst krijgt een oliebollendag Groninger rechtbank wenst geen Friese tolk Fusie van Begrafenis verenigingen Inpoldering Lauwerszee Cabaret in de open lucht Openlucht-Concert De Ned. Handel Maat schappij in 1951 ons zelf C.A.O. Grafische bedrijven met 14 dagen verlengd Autotocht Ouden van Dagen SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur Voor de Sneker oudjes. op PHILIA. O.H1. (30 Juni) een wedstrijd tussen doel: arr. de Boer Paul Lincke 8. Healherten 13. Wilhelmus. 14. 3e klasse. OUDEGA (W.) Candidaat A. Vos, van Voorburg heeft voor het beroep naar de Gereformeerde Kerk alhier bedankt. Reen „schrijvers” tenslotte waarmede tevens het deze wedstrijd. In verband met de bij recent besluit verminderde belastingdruk, zullen radio-, televisie- en fototoestellen een belang- Geslaagd de dames A. M. Goelema, IJlst A. van K"1sbeek, Joure; N. J. van Loo, Sneek en de heren A. C. Kramer, Heeg; J. Kroes, Katlijk en D. v, (L Kuur, Sneek. SCHARNEGOUTUM. Geslaagd voor de onderwijsacte de heer J. F. Bruin- sma, die is benoemd tot onderwijzer aan de Ned. Her». School te Workum. (30 Juni) (8 Juli) (9 Juli) (30 Juni) (3 Juli) 9. 10. 11. 12. 2. Redactie-adres: I 4. 5. 6. 7. Vrijdagavond is het tienjarig zoontje van de familie W. aan de lepenlaan, toen het plotseling van uit die laan naar de Leeuwarderkade fietste, daar zo on verwacht overegstoken dat hij door een melkauto werd aangereden. Dokter van den Heuvell verleende de eerste hulp, waarna het knaapje vermoedelijk met een hersenschudding en een wond aan het gelaat in het ziekenhuis is opgeno men. Eigen geld. 4516, 4534, 4540, 10004, 10005, 10008, 10038, 10044, 15412, 15414, 15416, 16426, 15442 15910, 20458, 21086, 21082. Benoemd tot onderwijzer aan de Wil- helminaschool te Lemmer de heer H. H. de Boer alhier. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nw. Guinea m.s. Oranje Ned. Antillen m.s. Willemstad Suriname s.s. Cottica Canada m.s. Zuiderkruis en m.s. Westerdam Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika m.s. Capetown Castle Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië, Chili, Paraguay m.s. Brasil Star (30 Juni) Geslaagd voor het eindexamen A: *S. N. Lootsma, *J. I. T. Slippens, Sneek; W. Mulder, F. H. Stallmann, Hinde- loopen; D. R. Rollema, Koudum; *A. M. Buis, Leeuwarden; W. Hoekema, Tjerk- werd. Afgewezen 2 candidaten. Zijn meisjes. Pauze Klankfestijn, mars, Andante in G, Aquarelles, Voor verschillende goederen is de omzetbelasting verlaagd, welke verla ging over de voorraden van de betrok ken goederen, die bij groot, en klein handel op 1 Juli 1952 aanwezig zijn, zal worden terugbetaald in de vorm van een latere verrekening. Teneinde deze terugbetaling te verkrijgen dient een formulier, verkrijgbaar bij de Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Leeu warden, te worden ingevuld en dit for mulier moet vóór 10 Juli a.s. bij deze Inspecteur worden ingeleverd. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Friesland wijst belanghebben den nadrukkelijk op deze datum, daar later ingediende aanvragen terzijde zul len worden gelegd en hierop geen terug gave van belasting zal plaats vinden. De motorclub J. C. Visser hield Don derdagavond een knobelrit. De deelne mers, 31 motorrijders en 2 automobilis ten dobbelden om de plaatsen, waarheen ze zich moesten begeven, daar werd dan opnieuw gedobbeld en zo ging het door, terwijl elke plaats gewaardeerd werd met een zeker aantal punten. Ie pr. C. K. V. d. Velde, Garijp, 114 pnt.; 2e. A. G. Jager, Leeuwarden, 112 pnt.; 3e L. Smink, Leeuwarden, 102 pnt. Alle drie waren lid van de Friese Motorclub te Leeuwarden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 oer half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. 1. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Evenals vorige jaren zal op 12 Juli a.s. weer een Slotermeer wandeltocht worden gehouden. Gezien het succes van de vorige keren, verwacht men nu ook weer een grote deelname, ’t Is ook alles zins aan te bevelen deze tocht te maken. 25 km. is voor de meeste wandelaars ook niet te ver, en de route loopt langs mooie wegen en door een prachtige om geving. Als beloning krijgt iedere deel nemer en deelneemster een mooie me daille, terwijl de kosten toch zeer laag zijn gehouden. De startplaatsen zijn Woudsend, Sloten en Balk. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de adver tentie in dit blad. Bleke Bet. Van Dinsdag t.e.m. Donderdag brengt Amicitia weer eens als hoofdnummer Bleke Bet, de film die toch altijd nog maar repertoire houdt en immer met succes. Mede dank zij het uitnemende spel van Jopie Koopman, Fientje de la Mar, Johan Heesters, Johan Elsensohn, Aaf Bouber. Donderdag maakte deze Chr. Vrou wenver. weer haar jaarlijks uitstapje, ’s Morgens om 7 uur werd gestart van het Geb. v. Chr. Belangen; via Heeren- veen werd gereden naar Appelscha, waar de koffie reeds gereed stond. Van daar ging het naar Emmen, het hoofd doel van de tocht, waar men om elf uur arriveerde. Na een bezoek aan het die renpark, verzamelde men zich aan de warme maaltijd. Om drie uur vertrok men naar Rolde, waar de hunnebedden werden bezocht en werd thee gedron ken, waarna de reis werd vervolgd naar Olterterp; de speeltuin daar genoot flink bezoek, ook werd de broodmaaltijd daar gebruikt. Om half tien arriveerde men in de beste stemming weer in Sneek. Prof, dr Fred. L. Polak tie ’s-Graven- hage is benoemd tot commissaris voor de werkgelegenheid. Met de instelling van deze nieuwe functie beoogt de regering de departe mentale organisatie van de werkgelegen heid te vestigen op een voldoende brede grondslag, welke overeenkomt met het grote belang, van regeringswege ge hecht aan handhaving van de werkgele genheid op een voldoende hoog niveau. aanval op ons zelf. „Wij proberen opnieuw een basis voor overeenstemming te vinden. Dat is het doel van deze notawisseling. Wij zullen onze pogingen voortzetten. Ik hoop dat er een tijd zal komen, waarop de Sovjet-Unie bereid zal zijn, in te stem men met een aanvaard program. Wij zien uit naar de dag, waarop een vrij en herenigd Duitsland een volledige en gelijkgerechtigde deelgenoot zal worden van de gemeenschap der vrije volken”, zei Acheson. Het kabinet der Koningin deelt mede: „Hare Majesteit de Koningin heeft aan dr W. Drees de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De heer Drees heeft Hare Majesteit verzocht de op dracht in beraad te mogen houden”. Zaterdag heeft de formateur overlegd met prof. Romme en dr Schouten. IJLST. Door een commissie, gekozen uit de inwoners van IJlst, zal op Woens dag 2 Juli a.s. een oliebollendag worden gehouden, waarbij huis aan huis oliebol len zullen worden verkocht en ’s avonds om 8 uur op de overkluizing voor de fabriek van Nooitgedagt enkele plaat selijke verenigingen zullen optreden met zang, muziek, gymnastiek en volleybal. Van 2 uur des middags af is een thee tuin geopend. De baten zijn voor de bouw van een nieuwe muziektent. Zie de advertentie. Het verbeterde weggedeelte dat van rijksweg 43 (bij Folsgare) naar de mac- adamweg SneekBolsward en Tifns Huniadijk loopt is thans voor het verkeer opengesteld. Binnenkort zal een algemene maat regel van bestuur afgekondigd worden, waarbij voor de aanstaande seizoenop- ruiming het tijdvak, aan vangende op 12 Juli en eindigende op 9 Augustus 1952, wordt aangewezen voor de navolgende groepen van winkelneringen: De klein handel in electrische verbruikstoestellen; glas, porcelein en aardewerk; huishou delijke artikelen; luxe, en kunstnijver- heidsartikelen; galanterieën; speelgoed; gouden en zilveren werken en juwelen; koffers en lederwaren; meubelen; par fumerieën, cosmetische artikelen en toilet-artikelen; schoenen, textielgoede- ren in al zijn vormen en verwarmings- en kookapparaten. Onlangs heeft de heer T. B. Hoekema, die enige tijd geleden als eerste het doctoraal examen in de Friese taal en letterkunde aflegde, bij de Groningse rechtbank het verzoek ingediend om te worden toegelaten als beëdigd vertaler voor de Friese taal. De rechtbank was evenwel van mening, dat het Fries geen vreemde taal in de zin der wet is en heeft op het verzoek afwijzend beschikt. In art. 1 van de wet van 6 Mei 1878 staat nl. dat onder vreemde taal moet worden verstaan een uitheemse taal, die niet binnen de grenzen van Nederland als volkstaal wordt gesproken. IJLST. Vrijdagavond kwam de Raad onzer gemeente in voltallige zitting bij een. Voorzitter mr J. Oppedijk, burge meester, secretaris J. P. Goelema. Na opening en notulen werd medegedeeld dat met ingang van 2 Juli aan mevr. Ament eervol ontslag is ver leend als tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School; de verbouw van het Brandweerhuisje is gegund aan de firma Lanting en Wiersma alhier voor 4084. De heer Groenveld vroeg of er geen schrijven was ingekomen van de Fryske Rie. Hij miste dat bjj de ingel men stukken. De Voorzitter antwoordde be vestigend, maar het daarin gedane ver zoek tot het plaatsen van borden met de Nederlandse en Friese naam van de plaats, is geen kwestie voor de Raad, maar van B. en W. Daarom is het adres opgevat als te zijn gericht aan B. en W. De heer Groenveld achtte het een be zwaar, dat geen mededeling wordt ge daan van een aan de raad gericht schrij ven en dit wordt achtergehouden. Ver der verschilde hij van mening met de voorzitter. Het plaatsen van de borden behoort tot het zelfbestuur, maar wat er op zal staan tot de competentie van de Raad. De Voorzitter ontkende dit. Het opschrift behoort evenmin tot de competentie van de raad, maar tot die van B. en W. De heer Groenveld stelde hierna voor de plaatsnaam op de borden zowel in de Friese als in de Nederlandse taal aan te brengen. De voorzitter: Deze zaak is thans niet aan de orde; er is geen schrijven binnengekomen; deze zaak moet dus wachten tot een volgen de vergadering. De heer Groenveld: Het is volkomen juist, dat deze zaak thans niet kan worden behandeld. Ik heb er dan ook geen bezwaar tegen die tot de volgende vergadering aan te houden. De voorzitter: Toen ik het stuk ontving was ik een beetje boos en heb het in de prullemand gedeponeerd. Ik vroeg mij af: wat willen die dwepers nu weer? De heer Groenveld: Het verbaast mij, dat u tegen mij aanvoert dat de zaak thans niet aan de orde is, terwijl u zelf meent het verzoek wel te mogen be strijden. De mededelingen en ingekomen stuk ken werden hierna voor kennisgeving aangenomen. De Begrafenisvereniging van de Sne ker Baptisten heeft naar men ons mede deelt een fusie aangegaan met „Draagt Elkanders Lasten”. Bij laatstgenoemde vereniging zijn grote plannen in voorbe reiding, waarop we binnenkort hopen terug te komen. Over de plannen tot inpoldering van de Lauwerszee en de uitvoering van een tienjarenplan voor landaanwinningswer- ken aan de Waddenkunst heeft Gedepu teerde H. M. Gerbrandij mededelingen gedaan in de vergadering van de Pro vinciale Staten van Friesland. De heer Gerbrandij zei, dat de inpoldering van de Lauwerszee reeds geruime tijd de aandacht van de Provinciale Staten van Friesland heeft, maar thans is de inpol dering van een flink deel van deze zee in een stadium van voorbereiding ge komen. Er zitten nog enige problemen aan de uitvoering van de plannen vast. Friesland en Groningen hebben beide hun afwateringsvraagstukken. Ook de voorziening met zoet water zal de nodige aandacht vragen. Er is reeds een tech nische commissie gevormd, waarin rijks- en provinciale waterstaat van Friesland en Groningen vertegenwoordigd zijn, maar daarnaast achten Ged. Staten het gewenst dat er ook een commissie voor beleidsvraagstukken komt. Over het tienjarenplan deelde de heer Gerbrandij mede, dat de moeilijkheden welke er nog waren verbonden aan het in eigendom verkrijgen van bepaalde gronden thans op bevredigende wijze zijn opgelost. Wanneer ook de financiering slaagt, zal men spoedig, waarschijnlijk nog dit jaar, met de uitvoering van het plan kunnen beginnen. Ten bate van de uniform-actie en mede ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Chr. Muziekver. „Har monie” werd Zaterdag in het sportpark alhier een openluchtfeest gehouden, waaraan o.a. medewerkten Kees Pruis als conferencier, het Majoco-trio in hun Argentijnse, Spaanse en Mexicaanse songs, Betty Vissero als slangenmeisje en acrobatisch danseresje, Gerry en Fer ry, de twee zingende vrolijke dwazen met guitaarbegeleiding, de Tranelli’s als rijwiel-acrobaten, Joh. Bok accordeonist, Walton de man met de lachende fietsen. Kortom een programma dat er mocht zijn en waarvan de plm, duizend bezoe kers, blijkende uit het spontane applaus na elk nummer, zeer hebben genoten. Jammer is het evenwel dat ’t bezoek verre beneden de verwachting bleef, ’s Middags was er een kindermatinee waarbij o.a. de clown „Up-Kiki” en de Tranelli’s voor ongeveer 700 kleinen op traden. Tot dekking van de kosten werd ’s avonds een verloting gehouden met zeer fraaie prijzen, die beschikbaar wa ren gesteld door Sneker ingezetenen. Voorzitter J. Boeijenga sprak een kort slotwoord waarbij hij allen dank bracht die tot het welslagen hun medewerking hadden verleend. Als gevolg van kostenstijgingen, voor namelijk de invoering van de wacht geld- en werkloosheidsverzekering, mo gen de ziekenhuizen en sanatoria, vol gens een beschikking hun tarieven met ingang van 1 Juli met 0.20 per verpleegdag verhogen. BERLIJN (Reuter, A.P.). Dean Ache son, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft Zondag te Ber lijn gezegd, dat hij, wanneer de Oost- duitse volkspolitie, zonder hulp van de Russen, een poging zou doen om West- Berlijn te bezetten of opnieuw van de rest van de wereld af te snijden door een blokkade, allereerst te rade zo>u gaan bij zijn militaire adviseurs. Ter verduidelijking liet hij er op vol gen, dat hij niet had bedoeld te zeggen, dat er geen plannen gereed liggen voor onmiddellijke tegenmaatregelen voor het geval dat de communisten een aan val op Berlijn ondernemen. Acheson noemt zijn bezoek aan Ber lijn „een symbolisch bezoek”, omdat de Berlijners het moeten opvatten als een teken dat de geallieerden vast besloten zijn om ondanks alle Russische plage rijen zich in de stad te handhaven. In een rede zei de minister: Wij hebben in onze nieuwe nota aan Rusland in duidelijke, ondubbelzinnige taal te kennen gegeven, dat wij in Ber lijn zijn krachtens ons recht en onze plicht. Wij zullen in Berlijn blijven tot wij er van overtuigd zijn, dat de vrij heid van de stad is verzekerd. Wij hebben tevens te kennen gegeven, dat wij elke aanval op Berlijn, uit wel ke hoek ook, zullen beschouwen als een Tot secretaris van de Grondkamer van Friesland is naar de L. C. meldt, benoemd mr P. Hoogland te Leeuwar den. Hij volgt mr H. C. Wytzes op, die benoemd werd tot secretaris der di rectie van een fabriek te Breda. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. 3823 25000 2088 5000 8999, 21636 1500; 1009, 6065, 11145, 14794, 18988 ƒ1000. De voetbalwedstrijden, welke Donder- linksbinnen dagavond ten bate van de autotocht voor Ouden van Dagen in het sportpark al hier werden georganiseerd hebben zich in een flink bezoek mogen verheugen, zodat 't hoofddoel de oudjes een mooie middag te bereiden volkomen geslaagd kan worden genoemd. Het was een fantastische vertoning daar in het sportpark voor de eerste wedstrijd be gon. Nadat ’t elftal van de gemeente raad met burgemeester Rasterhoff als aanvoerder aan ’t hoofd, zich naar het speelveld had begeven was het wachten op het elftal van de secretarie en scheidsrechter. Hun verschijning was op zienbarend. Met de drumband van de Chr. Muziekver. „Harmonie” voorop, kwam een grote verhuiswagen aanrollen en hieruit stapten de elf in pompeblêd- shirt gestoken secretarie-voetballers. Volgde een truck met kraanwagen, waar aan een grote kist was bevestigd, en toen deze werd neergelaten stapte daar uit de voorzitter van de Friese Voetbal bond, de heer S. de Wolf, de scheids rechter voor deze bijzondere gelegen heid. Intusse* verscheen ook het Stede lijk Muziekcorps, dat na een kleine rond gang door de stad de wedstrijden kwam opluisteren. Nadat de arbiter de ploegen bij zich had geroepen om te tossen, stel den deze zich als volgt op: Gemeenteraad: doel: Rasterhoff; ach ter: de Boer en v. d. Zee; midden: Vis, Fijlstra, Schaper; voor: de Vries, v. d. Wal, Koster, Nauta, Boomsma. Secretarie doel: Brens; achter: Pruiksma en Oljans; midden: Deesker, Groenland en Stob; voor: Hoven, Dijk stra, Marbus, Reen, Schutter. Reserve: van Mourik. Het was dra te merken dat het elftal der „edelachtbaren” niet zo sterk was als dat van de tegenpartij, want steeds weer kwamen de Pompeblêdden opdui ken voor doelman Rasterhoff, die echter zijn doel schoonhield. Geleidelijk kwa men de beide vleugels der raadsleden ook in actie en werd het spel meer ver deeld. Spil Fijlstra probeerde het enige malen op zijn eentje maar mocht geen succes boeken. Rechtshalf Vis kreeg het verre van gemakkelijk en had er heel wat moeite mee de linkerwing Reen en Schuttter in bedwang te houden. De par tijen gaven elkander niets toe. Kort voor rust kwam er een felle aanval van de secrëtarie-mannen waaruit een doelpunt ontstond, dat evenwel zeer terecht we gens „hands” werd geannuleerd, zodat met blanco stand van doel werd gewis seld. Ook na de hervatting waren de par tijen aan elkaar gewaagd en bleef het spannen. Met een prachtig schot van ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, te geven door de Chr. Muziekver. „Harmonie”, onder leiding van de heer S. de Boer van Leeu warden, op Maandag 30 Juni ’s avonds 8 uur in de muziektent Martiniplein. Programma: Koraal. Frysk Folksliet. 3. Ouverture Gri-Gri, Zum Stadtel hinaus, mars, Meissner Za-Dé Mars, Ger Dik Verjaardagsserenade, Paul Lincke In ’t Zigeunerkamp, mars, arr. Molenaar Daar zijn de Appeltjes van Oranje weer, Hannush Batiste Alyre Delhaye Marche der Zürcher Infanterie, Bodmer Paraphrase ,,’k Heb geloofd”. Gerard Boudijn Woensdag weer dat auto-„uitje” Voor wie oud is en wat krom, De plezierige gedenkdag Van de „hoge ouderdom”! Altijd als ik ze zie weggaan, Blijft één vraag een open vraag: Wie de oudjes of de jonkies Wie geniet het méést vandaag? Onze oudjes lachen dankbaar Voor dit auto-leefrantsoen, Maar de jonkies vè.st niet minder, Dat ze 't kunnen/mogen doen. Vreugde dus bij ieder oudje Plus de automobilist: Wiens hart klopt het aller hevigst ’k Wou dat ik dat nou eens wist Zou hier een enquête helpen Bij de gastheer en de gast? Neen! Want als ze huiswaarts keren, Zijn ze beiden enthousiast! Daarom beiden: veel genoegen! Houdt elkander lang in eer! (Als De Bilt wil, zoals ik wil, Nou dan hebt U heerlijk weer!) Blijkens he* verslag over 1951 heeft de Ned. Handel-Mij een winstsaldo be haald van 9,2 millloen tegenover 5,3 millioen in het voorgaande boekjaar. Een dividend van 12% pet. kan worden uitgekeerd (v. j. 8), waarvan 10 pet. in aandelen en 2% pet. in contanten, een en ander met toepassing van de wet- herkapitalisatie. Het netto-bedrjjfsresul- taat bedraagt ƒ19.280.169 (ƒ17.427.106), waaruit allereerst 2.379.835 wordt aan gewend voor afschrijving op gebouwen (vorig jaar ƒ2.645.734). Voor een bij zondere aanvulling van de reserve wordt ƒ3.640.000 (ƒ2.397.059) besteed en voor een overdracht naar de onder crediteu ren opgenomen bijzondere reserve 4 millioen (ƒ7 m.) Resteert ter verdeling 9.260.334. Na dividendbetaling enz. wordt hiervan nog 1.3 mill, aan de re serve toegevoegd. Bij een kapitaal van 59.430.000 be dragen de zichtbare reserves thans 28.000.000. De exploitatiewinst der eigen cultuur- ondernemingen in Indonesië is in ver band met de stijgende kostprijzen in de bedrijven gelaten. Over Indonesië wordt in het verslag gezegd, dat het land nog onverminderd met moeilijkheden te kampen heeft ge had. Hoe juist de afschaffing van de deviezencertificaten ook is, dit zal de eventuele moeilijkheden bij een omslag van de conjuctuur aldaar geenszins af doende kunnen ondervangen. De grote spreiding van de belangen en de inwen dige versterkte positie der Ned. Handel Mij. zullen er toe kunnen bijdragen dat ook onder minder gunstige omstandig heden behoorlijke resultaten worden be haald. De directie vraagt hierbij echter de aandacht voor het starre karakter van vele onkosten. Tenslotte deelt het verslag nog diver se bijzonderheden mede uit gebieden overzee, waar de mij vestigingen of be langen heeft (o.a. Suriname, Ned. An tillen, Singapore, India, Pakistan, Bir ma, Hongkong, Japan, Saoedië-Arabië, Kenia en Tanganjika). De regering is van oordeel, dat er aanleiding bestaat het bedrag van het pensioen van de leden der Tweede Ka mer te verhogen, zomede reeds verleen de pensioenen bij deze verhoging aan te passen. Voorgesteld wordt de pensioe nen te verhogen van 187.50 tot 207.50 voor elk jaar, gedurende hetwelk zij lid van de Kamer waren, tot een maximum van 3750. In aansluiting hieraan waren de reeds verleende pensioenen van ge wezen Kamerleden en van weduwen en wezen van overleden Kamerleden dien overeenkomstig te herzien. Het komt de regering voor, dat deze herzieningen, waarvan de kosten op 25.000 per jaar worden geraamd, in werking dienen te treden met ingang van 1 Januari 1951. Tijdens een bijeenkomst Vrijdagmid dag in het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven te Amsterdam, van vertegenwoordigers der werkgeversor ganisaties en werknemersbonden heeft men besloten de termijn van de huidige C.A.O., die jl. Zaterdag zou aflopen, te verlengen met 14 dagen. Tot dit besluit is men gekomen, doordat een complex van voorstellen op de nieuwe C.A.O., rijke prijsverlaging ondergaan, waarover door de betrokken commissies van beide groepen overeenstemming was bereikt, door de algemene werkgevers organisaties niet geheel aannemelijk werd geacht. De van deze zijde inge diende amendementen vonden echter geen genade bij de werknemersorgani saties, die zich indertijd wél hebben uit gesproken voor de wijzigingen, :-.oals deze door de commissies waren voorge steld. Door de verlenging van de termijn van 14 dagen, waarin de werk gevers zich nader zullen beraden over de nieuwe voorstellen, is het commu niqué achterhaald, dat dezer dagen aan alle werknemers is toegezonden en waarin mededeling wordt gedaan van het feit, dat heden, Maandag, C.A.O.-loos tijdperk zou ingaan. echter namen de de leiding, 01, einde kwam van onze strijdkrachten en De grote Film- en Foto tentoonstelling is Vrijdagmiddag in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam officieel geopend door Prins Bernhard. De Prins bekijkt een geluids-projector. Hierna volgde de Sneek I en de „Rest van Sneek”. De op stelling der ploegen was als volgt: Sneek: doel: Kracht; achter: T. IJde- ma en J. Smit; midden: J. Deden, J. Dijkstra, O. Bosma; voor: J. Hofstra, B. Hof, H. Stuut, S. v. d. Sluis, Tj. Kootje. Rest van Sneek: doel: G. Bouma (LSC); achter: D. Brouwer (LSC) en R. van Vliet (Bi. Boys); midden: C. Poiesz (WZS), J. Tinga (BI. Boys) en Ferwerda (ONS); voor: K. Dijkstra (LSC), T. de Groot (Bl. Boys), J. Speel man (ONS), Joh. Hartkamp (LSC) en G. Altenburg (WZS). Reserves: v. d. Feer (Bl. Boys), B. v. d. Velde (LSC), v. d. Berg (ONS), D. v. d. Werf (BI. Boys). De leiding was in handen van het scheidsrechters-trio de heren P. Hart kamp, KI. van Gorkum en I. Zijlstra. De wedstrijd bood weinig aantrekke lijks. Sneek was over ’t geheel genomen een tikje sterker. Het achtertrio was als altijd in prima conditie. Ook de halfs lieten zich weer van hun goede kant zien, doch de voorhoede het „zorgen kindje” speelde te doorzichtig. Alles ging binnendoor, wat een kolfje was naar de hand van Dick Brouwer. Deze heeft heel wat Sneek-aanvallen de kop ingedrukt. Het doelpunt dat Sneek voor rust wist te scoren kwam tot stand doordat midvoor Stuut doorliep toen Brouwer bij een aanval kwam te vallen. De door hem voorgezette bal wist Jan Hofstra onberispelijk in te koppen, 10. De „Rest an Sneek” bood kranig tegen stand en had wel een tegenpuntje ver diend. Kort voor tijd scoorde Kootje het tweede tevens laatste doelpunt. Het re sultaat was dus een 20 overwinning voor Sneek. Met 6 stemmen en 1 blanco werd met ingang van 2 Juli benoemd tot onder wijzeres aan de openbare lagere school mej. T. J. Wagenmakers te Sneek. Mede op de voordracht stond mej. C. Koop- mans te Pingjum. Als tijdvak voor Landbouwverlof volgens art. 13 der Leerplichtwet, binnen hetwelk door de Inspecteur van het lager onderwijs ver gunningen kunnen worden verleend, werd met het oog op de drukste werk zaamheden in het boerenbedrijf, aange wezen de periode van 1 tot en met 28 Juni. De heer Groenveld merkte op dat deze zaak zijn sympathie niet heeft. Kinderen van 12 en 13 jaar behoren naar school te gaan en niet thuis en op het land te werken. Na wijziging der ge meentebegrotingen 1951 en 1952, werd deze openbare zitting gesloten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1