De Friese kwestie in de Staten Auto-tocht Ouden van Dagen B| Openlucht gymnastiek demonstratie Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST w 1 V Vrijdag 4 Juli 1952 7e Jaargang No. 53 L. KIEZEBRINK Bij het baden verdronken R.H.B.S. Sneek Afscheid mevrouw Ament Oliebollendag te Ijlst Mulo-examens Sneek Een fraai schouwspel De heer W. Vogt bedankt als directeur van de Avro Wanhopige hengelaars „wurmen” plaveisel op KLEINZAND 7 Telel 2872 l:Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Vliegende schotels Handel in Opium Verkoop huizen Enorme brand verwoest meisjespensionaat Tachtig gewonden bij treinbotsing Productiekeuring Bioscoopnieuws Autotocht Ouden van Dagen IJsbrechtum f - - Redacteur van i op A. f. S. lijkheden en gezochte bijkomstigheden, er gullen opleveren. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Go. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD i IJLST. Nadat zij gedurende een peri ode van ruim 2 jaar als tijdelijk onder wijzeres aan de o. 1. school a’hier was werkzaam geweest, nam n.evt Ament Dinsdagmiddag afscheid, wegens het benoemen van een vaste kracht, mej. Wagenmakers te Sneek, die met ingang van Woensdag 2 Juli haar arbeid zou aanvangen. Het door de kinderen ver sierde schoollokaal met de daarin aan gebrachte spreuken, getuigde hoe zeer men de scheidende onderwijzeres zal missen. Als aandenken werd haar door de kinderen een cadeau aangeboden. Ook was de oudercommissie tegenwoor dig. Namens deze commissie, ouders en kinderen, bracht de voorzitter mevr. Ament dank voor wat zij voor de school in het algemeen en voor de kinderen in het bijzonder is geweest en werd de hoop uitgesproken dat nu zij in haar gezin terugkeerde, zij met genoegen dit tijdvak mocht blijven terugzien. dat ze bij deze gelegenheid ook haar meeleven zal tonen door het uitsteken der vlaggen. IJLST. Begunstigd door schitterend zomerweer en onder grote belangstelling werd Woensdagmiddag hier de oliebol lendag waarvan de opbrengst bestemd is voor een nieuwe muziektent, ingezet. In de namiddag reed een auto met luid spreker langs de straat met de op schriften „Eet nu oliebollen, want vele kleintjes maken één grote”, en „door de oliebollen een muziektent”. Dames met witte schort boden het gebak huis aan huls te koop aan en bij geen enkele deur kwam men tevergeefs. Al de in gezetenen werkten mee tot het slagen van de actie. Al de grondstoffen waren gratis ter beschikking gesteld. De Ul ster bakkers draaiden de bollen gratis en wie meer oliebollen wenste kon te recht bij de tent die met meer tenten. Boven Zweden is een vliegende scho tel waargenomen, ovaal van vorm, zil vergrijs van kleur. De snelheid was groot en hoewel de lucht nagenoeg geheel was bewolkt, was de vliegende schotel nog op 20 km afstand te zien. Een Oost-Duits burgemeester die naar het Westen gevlucht is, vertelt nog een heel ander verhaal. Hij had in een dicht woud een geweldige ovalen schijf van acht meter middellijn zien liggen, twee mannen die naar het hem voorkwam metalen pakken droegen gingen het toe stel binnen door een deurtje op de top van de schotel, waarna het zonder ge rucht verticaal omhoog ging. Het had .patrijspoorten ook. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 oer half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Geslaagd voor A: *J. Coehoorn, Lem mer; *G. Hoekstra, Koudum; J. Postma en J. Twijnstra, Oudemirdum; *J. Poep- jes en *J. ten Kate, Sneek; F. Hofman, f-ebernegoutum; *IJ. A. Schotsman, *1. Mulder en *Sj. v. d. Lageweg, Workum; •II. de Jong en *A. de Jong, Nijhuizum; *S. IJkema, Hindeloopen; *E. IJ. Wie- iinBa en B. Boersma, Workum; *M. Bok- r a Ferwoude; T. H. Dijkstra en *G. A. van der Goot, Workum; *J. Wester, Bols va rd; K. de Boer, Nijland; S. van der Werff, Makkum; H. Hoekstra, .rncek »P. B. de Jong, Poppingawier; H. A. Kanon, Sneek; J. Faber, Arum; G van Randen, Oosterzee; F. Ruiter, F--.-.en; O. Buikema, Bantega (N.O.P.); J de Vries, Oosterzee. Afgewezen 7 can- c.' 'sten. Geklaagd voor B: T. Deinum, Bols- J. Bruinsma, Dedgum; J. Brink- .-'■.a, Cubaard; T. Brouwer, Sneek; B. Nieuwpoort, Cubaard; G. Poepjes, Heeg; D. van Solkema, Nijland; L. Mulder, M’.-ns; P. Spoelstra, Sloten. Afgewezen candid aten. Muisjes. Dinsdagavond hebben onze vier plaat- seljjke gymnastiekverenigingen Adven- do, S.G.V., T.G.P. en V. en L. het wel bijzonder getroffen met hun gecombi neerde demonstratie onder leiding van de heer A. Goesten. Er was een groot aan tal toeschouwers toen ongeveer half acht de plm. 1800 deelnemers met het tam boer- en pijpercorps van Advendo voor op het terrein kwamen opmarcheren. Na het spelen van 't Fries Volkslied, dat staande werd aangehoord, en het hijsen der vlaggen volgde de algemene vrije oefening waaraan door een 1000 leden van de vier verenigingen werd deelgenomen welke een indrukwekkend schouwspel bood en veel bijval verwierf. Trouwens het gehele programma was van een zeer goed gehalte, al verdienden de Advendo- dames met haar vrije oefeningen, de da mes van T.G.P. met de knotsoefening een extra pluim. Vooral laatstgenoemd nummer wekte enthousiasme bij het pu bliek. Het toestelturnen van de heren In het Kralingse strandbad verdronk de twaalfjarige Elsje Muller uit de Van Rijnstraat te Rotterdam. Het zeventienjarige meisje J. M. uit Nijmegen is verdronken toen zij bij de monding van het Maas-Waalkanaal aan het baden was. De fiets en het bundeltje kleren die aan de Waal onder Lent zijn gevonden, behoorden toe aan de 26-jarige J. L. uit Arnhem. De man die aan toevallen leed, is waarschijnlijk bij het baden verdron ken, doch zijn lijk is nog niet gevonden. Bij Graauw in Oost-Zeeuws-Vlaande ren waren vijf jongetjes aan het baden tussen de schorren bij de Zeedijk. Het elfjarige zoontje van de familie v. D. is daarbij verdronken. Het jongetje snelde te hulp toen hij een ouder broertje in een geul zag wegzinken. Het knaapje werd echter zelf door de sterke stroom meegesleurd. Het broertje slaagde er in op eigen kracht de wal te bereiken. Te Eist (Utr.) is de twaalfjarige Gijs- bert van Viegen uit die plaats bij het baden in de Rijn verdronken. De recherche te Winschoten heeft G. D. en H. aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld, op grond van het ver moeden, dat zij in samenwerking met anderen een uitgebreide handel in opium hebben gedreven. D. wordt er bovendien van verdacht zich aan brandstichting te hebben schuldig gemaakt. Hjj zou de brand, die op 28 Maart j.l. uitbrak in zijn pakhuizen aan de Roodeweg te Win schoten, hebben aangestoken. Daarbij gingen 900 ton kunstmest en vijftig ton veevoeder verloren en elf varkens kwa men om. De schade bedroeg ongeveer een half millioen gulden. Deze brand was de derde die in enkele jaren in ei gendommen van D. ontstond. De recherche heeft een onderzoek naar de oorzaak ingesteld en na maanden speu ren werd tot arrestatie overgegaan, waarbij tevens de handel in verdovende middelen aan het licht kwam. Er wor den nog meer arrestaties verwacht. De heer Willem Vogt, de directeur van de Avro, heeft aan deze omroepvereni ging ontslag gevraagd uit zijn functie. In het jongste nummer van de Radio- bode deelt de heer Vogt mee, dat hij „tot zijn leedwezen als directeur van de Avro niet meer dat vertrouwen van het Avro-bestuur meent te bezitten, dat nodig is om zijn taak op eervolle wijze te vervullen.” In hetzelfde nummer van de Radio- bode schrijft het algemeen bestuur van de Avro; „Begin Mei is een aanvang gemaakt met het brengen van gereorganiseerde Avro-programma’s en het algemeen be stuur stelt met voldoening vast, dat sindsdien een zeer groot aantal brieven van leden is ontvangen waarin bericht wordt, dat de Avro-programma’s, ver geleken met de achter ons liggende ja ren, kwalitatief belangrijk beter zijn ge worden. Hieruit zou dus blijken, dat het algemeen bestuur met de reorganisatie op de goede weg is, al ontveinst het zich niet, dat pas met de aanvang van het winterseizoen het resultaat hiervan ten volle aan de Avro-programma’s merk baar zal zijn. Dit is de kern van het ge hele probleem van het ingrijpen van het algemeen bestuur.” In de verklaring wordt verder gezegd, dat bij de reorganisatie die ook inter ne veranderingen meebracht aan het licht kwam, dat sommige leden van het personeel van de Avro niet meer ge schikt bleken voor hun taak. Zij veroor loofden zich vrijheden, die in een goed bedrijf niet mogen voorkomen, aldus de verklaring. De Provinciale Staten van Friesland hebben het belangrijke decentralisatie- rapport in behandeling genomen. In het voorstel dat Gedeputeerde Sta ten aan de Provinciale Staten hebben voorgelegd, hebben zij onderscheid ge maakt tussen ook voor andere gewesten geldende wensen en de zaken, die het Friese vraagstuk betreffen. Ten aanzien van het Friese vraagstuk stellen zij voor de volgende beginseluit- spraak te aanvaarden: 1. Ten aanzien van het gebruik van het Fries in het ambtelijk verkeer en het rechtsverkeer in het algemeen, dat in beginsel het recht moet worden erkend zich in Friesland van de Friese taal te bedienen; dat bij de practische toepassing van dit beginsel beperkingen aanvaardbaar zijn, o.m. ter wille van de belangen van rechtsgelijkheid en rechtszekerheid; dat op de overheid de plicht rust, het zojuist genoemde op haar terrein te doen eerbiedigen. 2. Ten aanzien van onderwijs en cultuur, dat verlangd mag worden, dat zowel door het rijk als door de provincie een beleid gevoerd wordt, dat bewust gericht is op het behoud en versterking van de Friese taal en cultuur. 3. Gedeputeerde Staten uit te nodi gen vorenstaande ter kennis van de re gering te brengen en hun invloed aan te wenden, opdat de wettelijke voorzienin gen tot stand komen, welke nodig zijn om het in beide vorige punten gestelde te verwezenlijken. Na brede discussie welke zowel Dins dag als Woensdag werd gevoerd, is deze beginseluitspraak met 43 stemmen voor en 3 st. tegen aanvaard. De drie tegenstemmers waren de heren B. P. van der Veen, J. A. Overklift en S. Hepkema (vvd). Mr v. d. Veen ver klaarde geen heil te zien in het doen van Notaris P. Feddema verkocht Maan dagavond in zaal Piso finaal 1. Herenhuizinge met tuin a. d. Sta tionsstraat nr. 7, bewoond geweest door wijlen de heer F. H. Pijttersen Hzn. Koper de heer B. v. d. Zee alhier voor nader te noemen lastgever voor de som van 27.600. 2. Herenhuizinge a. d. lepenlaan nr. 25 in huur bij de heer G. J. Ubbink. Ko per de heer B. v. d. Zee alhier, eveneens voor nader te noemen lastgever voor 13.825.—. 3. Burgerhuizinge a. d. Kapelstraat, laatst bewoond geweest door de heer M. J. de Vries. Koper de heer A. Ijdel al hier voor nader te noemen lastgever voor de som van ƒ8201. Hoe druk het was bij de binnen komst aan de Leeuwarderweg. In Bourg Saint Andeol (Frank rijk) zijn door de droogte en hitte alle wormen diep in de grond ge kropen. De hengelaars zijn wan hopig en staan voor niets om aan het begeerde aas te komen. Van daar dan onderstaande publicatie van monsieur le maire: „De burgemeester herinnert er de hengelaars aan dat het streng verboden is het plaveisel der stra ten op te breken om wormen te zoeken. Hengelen moge een pret tige liefhebberij zijn, de straten van Bourg mogen daaraan niet ten offer vallen, door ze tot een omgeploegd veld te maken. Over treding van dit verbod zal worden gestraft”. Voor het diploma A slaagden: P. J. Palmboom, Bozum; G. Hofstra, Brits- werd*; A. K. Beeksma, Sneek; J. Brou wer, Sneek; H Harsta, Koudum*; W. Hendriks, Hemelum; W. J. Speerstra, Staveren; J. ten Cate, Sneek; I. van Dellen, Deersum; H. Doevendans, Sneek*; D. Groen, Sneek; A. C. van der Schoot, Sneek*; D. de Jong, Echten; H. da Jong, Echten; A. Hooisma, Follega; J. Visser, Heeg*; T. Schuurmans, IJlst*; G. Seinen, Sneek; W. Hiemstra, Oost- hem*; J. Wind, Langweer; H. Wijnja, Sneek; G. Bootsma, Lemmer; P. Bol huis, Bant*; B. IJ. v. d. Bosch. Lem mer; G. Rooda, Uitwellingerga; L. King- ma, Echten; J. M. Bergsma, Lemmer*; E. Lijklema, Balk; G. P. Wagenaar, Wijckel*; W. de Jong, Wijckel; M. v. d. Goot, Wijckel; P. v. d. Bijl, Lemmer*; G Winia, Follega. Geslaagd voor B: G. Bakker, Mirns. Zijn meisjes. Afgewezen 7 cand. voor A, 1 cand. voor B. end; T. L. Goinga, R. Visser, Ijlst. Af gewezen 4. Het examen wordt voortge zet met 11 candidaten. Zijn meisjes. Toelating. Toegelaten tot de le klasse: *S. H. Al- gra, T. A. v. d. Baan, *R. B. R. G. Bak ker, *G. G. Berga, K. de Boer, *T. de Dood, *C. D. Geldof, R. A. de Koning, ♦F. A. Matschat, G. Nauta, G. J. Stef fens, *J. M. Zandstra, H. W. v. d. Zijpp, allen uit Sneek; J. R. Borggreve, S. J. Hengst, H. D. Swart, A. H. Vlagsma, Bolsward; *T. Cuperus, Bozum; *A. S. Heeg, Cubaard; *F. v. d. Wier Alberda, Goënga; H. v. Hes, *W. Mulder, Lang weer; *F. de Boer, Lemmer; J. Boer sma, Nijemirdum; *G. Sieperda, Offin- gawier; *A. R. Boersma, Warns; S. J. die in de behoefte aan spanning tege moet komen, is het een sterk geschreven en goed uitgewerkt verhaal, getrokken uit de roman „Call it treason” van George How. Anatole Litviak maakte een in haar genre voortreffelijke film van, grandioos en angstaanjagend ook. Een catastrophale brand teisterde Woensdagmiddag Vught, toen daar in weinige uren tijds het grote meisjespen sionaat Regina Coeli, waarbij tevens een klooster van de Franse zusters ge vestigd is, voor een belangrijk deel in de as werd gelegd. De schade wordt bij eerste globale schatting op een half millioen geraamd. De brand is ontstaan in een der zustercellen van de derde verdieping. Een militair die per motor passeerde zag rook en vlammen uit het dak slaan, rende naar binnen, rukte een schuimblusapparaat van de muur en wil de het vuur te lijf gaan doch het appa raat weigerde. De soldaat waarschuwde toen het garnizoen te Tilburg, dat 300 manschappen ter beschikking stelde ter wijl vier ontboden brandweren met de blussing aanvingen. De soldaten tracht ten de inboedel te redden, doch veel ging verloren. De derde en tweede verdieping alsmede een deel van de eerste brandden uit. In het pensionaat werken 40 zusters en waren tachtig meisjes. Persoonlijke ‘■ojj.gelukk^n waren er wet- principiële uitspraken, hoezeer hij ook de uitspraken zelf kan onderschrijven. Hij kon er, zoals zij in het voorstel waren vastgelegd, zijn stem niet aan geven. De andere statenleden die over deze kwestie het woord voerden, waren vol sympathie voor het feit, dat het voorstel tot stand is gekomen en zij konden er zich zonder uitzondering mee verenigen. De Staten besloten voorts de Gysbert Japicxprijs voor Friese taal- en litera tuur voortaan eens in de twee jaar toe te kennen en deze te verhogen van 500 tot ƒ750. De heren J. Piebenga (arb.) en T. de Jong (k.v.p.) bepleitten, de traditie van de uitreiking van deze prij zen te Bolsward, de vroegere woonstad van Gysbert Japicx, te handhaven. Stralend van genoegen stonden de ijverige commissieleden hun gasten Woensdagmiddag aar de veemarkt op te wachten. Als deden ze voor het eerst examen voor hun rijbewijs, zo trots kwamen de chauffeurs met hun kostbare last uit alle hoeken van Sneek door het hek rijden, dames deelden kwistig de eerste versnaperingen rond en de agenten, onder het alziend oog der superieuren, de stormriem om de kin (de agenten) regelden verkeer, we zen plaats en hielden wacht. En de oudjes zelf? Hun feest was al begonnen, misschien al dagen en weken van te voren, en nu was daar ’t hoogte punt. Het weer kon niet beter. Warm, maar niet t e warm en een heerlijk koeltje. Omstreeks 1.15, de organisatie liep weer schitterend, gaf voorzitter Abma het startsein, de grote tocht was be gonnen! Een middag zonder zorgen, er hele maal uit, ja, voor de passagiers, maar ook voor de rijders, een gezelschap da mes en heren, nu daar in één idéé ver enigd, nl. vreugde te brengen aan al die oudjes. Uitgeleide gedaan door vele zo van tafel weggelopen kinderen, kleinkinde ren en buren der veteranen, vooraf gegaan en afgesloten door de verkeers politie op denderende motoren reed de stoet naar Heerenveen en Oranjewoud, waar even de portieren werden geopend voor het eerste contact met de aarde, dat voor velen „in stijl” gebeurde. Twee ouwe knapen, ze wonen in het dagelijkse leven haast boven op elkaar, zijn uit hun „wagens” gestapt en lopen elkaar tegen de jasknopen. „Hew ik mynheer alius niet eerder gesien?” zegt de ene en blaast een wolk rook uit om er een rist haringen in te roken. „Och, dat kan best”, zegt de andere, „warren jou fan ’t winter oek an u rivierera?” „Niet onmogelijk, ik bin nogal gauwus met mien slede an u ruttel!” Maar, we moeten weer verder, in stappen dames en heren, starten! Op trekken! Door prachtige lanen met eeu wenoude eiken beplant, langs golvende graanvelden en wuivende berken die zil verkleurig afsteken tegen het zonne licht gaat de karavaan van honderd en twintig auto’s met hun kostbare last van circa 25000 jarendoor Zuid oost Friesland. Wonderschoon is de na tuur, afwisselend weide en bouwland, met in de dorpen wuivende mensen met lachende gezichten. Over Haulerwijk, Bakkeveen, Duurswoude, Wijnjeterp, Hemrik, over Olterterp naar Drachten, waar in de uitspanning Free wijk een heerlijke maaltijd staat te wachten. Wanneer allen gezeten zijn heet voor zitter Abma de gasten hartelijk wel kom, en spreekt een dankwoord tot allen die het weer mogelijk hebben ge maakt om deze tocht te houden, waar na iedereen zich te goed doet aan het inderdaad smakelijk eten. In de tuin zitten de chauffeurs en chauffeuzes, een internationaal gezelschap, zijn er niet bij de heer en mevrouw v. d. Veer uit Californië elk met een wagen en zien we niet onze vroegere Sneek-speler- internationaal A. Roosenburg, nu als Ita liaanse prof-met-vacantie En dan die kennissen van Sneek uit Oosterend? Dan komen in de grote zaal de toe spraken, zoals gewoonlijk in eenvoudige voor ieder verstaanbare taal, maar van hart tot hart, van de heer Abma, van de heer Terpstra in een voor de mees ten nog beter aansprekende taal, het Fries, en die weer als andere jaren de oudste deelnemers en het oudste echt paar een cadeau overhandigt. Als een blijk van erkentelijkheid voor het vele werk spreekt de heer Terpstra een speciaal dankwoord tot mevrouw Abma, waarna deze een niet minder hartelijk woord en cadeau schenkt aan Bij een ongeluk op de Berlijnse lucht spoorweg zijn tachtig mensen gewond. Het ongeluk gebeurde op het drukste ogenblik van de dag, nl. toen duizenden arbeiders van hun werk naar huis te rugkeerden. Op het station Papestrasse, in de Amerikaanse sector van Berlijn, stond een volle trein voor een onveilig signaal te wachten. Van een zijspoor naderde er in snelle vaart een eveneens volle trein, die de wachtende trein in de flank reed. De machinist sprong precies een seconde voor de botsing uit ztfn ca bine. Verscheidene gewonden verkeren i« levensgevaar. Wie zou menen dat de Productiekeu ring welke ook dit jaar weer op de Veemarkt alhier zal plaats hebben en wel op Donderdag 10 Juli, alleen van belang is voor boer en fokker heeft het toch mis. Natuurlijk vraagt ze in de eerste plaats de belangstelling van de genoemde categorieën, omdat ze wil la ten zien, dat Friesland mooi vee heeft, maar ook vee met hoge productie. Met zo’n keuring kan worden bewezen dat het Friese vee het meest economische ras ter wereld is; hoge productie en een krachtige constitutie paren zich aan een sierlijke vorm. Op zo’n keuring kunnen fokkers en boeren hun resultaten met elkaar vergelijken, er gaat dus van zo’n keuring een prikkel uit om steeds ho gere prestaties te bereiken. Op zo’n dag krijgt men een beeld van het niveau, waarop het Friese vee gekomen is, dat men anders slechts kan verwerven door de fokbedrijven stuk voor stuk te be zoeken. Maar toch is de keuring daar om niet alleen voor fokker en boer van belang. Het fokbedrijf, de unieke positie welke het Friese vee in de wereld ver overd heeft, betekent een stuk welvaart, een groot stuk welvaart voor onze pro vincie, waarvan niet alleen de boeren, maar allen profiteren. Moge daarom ook de belangstelling van de burgerij van Sneek, een centrum van het Friese weidegebied, en omgeving in ruime mate uitgaan naar deze werkelijk grootse de catalogus bevat ongeveer 400 nummers demonstratie der fok kers en het is heus niet te veel ge vergd, als men van de burgerij vraagt, Gaastra, Wommels; J. kiestra, Wouds- Van Vrijdag 4 t/m Maandag 7 Juli heeft Amicitia als hoofdnummer de uit stekende film „Geen medailles voor Spi onnen”. Ondanks enkele onwaarschijn- bracht. Mogen we eindigen met enige solo stemmen: Mrs. v. d. Veer: „Een paar oude he ren later, please?” Mijnheer Terpstra: „He, he!” Germ: „Best beesje!” André: „Grazzia”. Mr v. Bottenburg: „Word recidivist in deze zaak!” Benardus: „Hewwe su die oek met hajd?” mevrouw Terpstra die niet mee kon. De heer Dijkstra vrolijkte de middag verder op met zijn komisch zangnum mer de Koster, terwijl enige deelnemers de commissie harteljjk bedanken. En dan is het al weer tijd om op te breken en de wagens op te zoeken. Een ouwe baas heeft echter zijn harmonica meegebracht en wil nog een programma afwerken. Een aardig tafreeltje, de ou-baas trekkende aan zijn klavier en er omheen zingende, lachende mensen, allen verenigd in één zang „Over 25 jaar” en „Naar de Speeltuin”. De agenten springen op de motoren, de politie uit Drachten regelt het ver keer en daar gaat ie weer. Over Beet- sterzwaag, Beets op naar Oldeboorn. Op één der mooiste plekjes langs de oude Boorn, werd nog even gepauzeerd en werden versnaperingen uitgedeeld en dan gaat het full speed over Oldeboorn, Akkrum, Deersum naar Sneek. naar huis! De eerste Snekers staan al in Schar- negoutum, en hoe dichter bij huis hoe meer mensen. Het „Stedelijke” en Har monie staan al gereed en de triomftocht gaat beginnen! Drommen mensen, drie, vier rijen dik, staan er, lopen mee in de maat van de muziek naar het Martini- plein naast, voor en achter de auto’s honderdentwpardon honderdnegen- tien, de allerlaatste, vertikte het! Wou niet starten, wou niet versnellen, wou niet kloksmeren. Niks meer en o, hu mor daar zat nu de farmer uit Califor nië aan het stuur, terwijl z’n vrouw er gens vóóraan in hun eigen dróóm van een wagen reed! We zagen haar glim lachen! Want ook uw verslaggever zat in die stoute weigeraar, met een gevoel of hij de „jonas” was. Op het plein gaven de beide korpsen een laatste nummer ter ere van de gas ten, speelde het Stedelijke het Fries Volkslied en toen werden de overge lukkige en dankbare oudjes thuisge- aan de rekstok en van de dames aan de ringen gaf eveneens veel goeds te zien. Tengevolge van het invallen der duister- waar vis- worst- fruit en rook-artikeU nis moesten enkele nummers vervallen, verkrijgbaar waren op de overkluir’ Het programma werd besloten met vlag- genzwaaien van de Advendo-dames, een waardig slot van deze in alle opzichten zeer geslaagde sportdemonstratie. Vermelden we tenslotte nog dat het openingswoord, dat de voorzitter van de commissie uit de vier verenigingen, de heer C. Wester, sprak, daags te voren op de band was vastgelegd, evenals de pianobegeleiding voor de knotsoefening van T.G.P. Dit laatste bij muziekschool G. Schuil. IJSBRECHTUM. Woensdag jl. was het weer de dag voor de ouden van dagen van IJsbrechtum en Tjalhuizum. ’s Morgens om 10 uur werd na het zin gen van enige Friese liederen door de schoolkinderen van de hoogste klassen onder leiding van meester de Jong, ge start voor de reis naar Paterswolde. De eerste pleisterplaats was Quatrebras. waar sommige oudjes nog aan de ringen werkten. Daarna ging het naar Paters wolde, waar werd gegeten en een tochtje over het meer gemaakt. Bij de waterscooter werd nog al eens een nat pakje gehaald, zodat bij de terugreis over Leek en Midwolde de kleren aan de autobus hingen te drogen. Verder ging de reis naar Olterterp, waar de koffietafel werd gebruikt en men zich vermaakte in de speeltuin. Men was om circa kwart over acht weer thuis, waar het muziekcorps van Nijland klaar stond om de oudjes met muziek in het dorp te ontvangen. Alle inwoners wachtten de oudjes op. Er werd nog even in zaal de Boer nagepraat, waar door de com missie en enkele deelnemers woorden van dank werden gesproken voor de ondervonden medewerking, waardoor deze dag weer zo bijzonder is geslaafd. waren neergezet, 's Avonds 7.30 u’ begon de pret eerst recht, toen Concor dia met een rondgang door de stad het avondfeest inzette. De heer Frankena opende voor de microfoon met mede deling te doen van het programma voor deze avond en een oproep tot het konen van oliebollen, overigens overbodig, want wie oliebollen wenste, moest zelfs even geduld oefenen, men kon ze zo vlug niet bakken of ze waren weg. Al de plaatselijke verenigingen werkten aan het slagen van deze avond mee en een talrijk publiek was op de been, toen de Zangver. „Looft den Heer”, directeur de heer J. Nauta, begon met het zingen van een drietal liederen. Vervolgens kwam Stanfries, directeur de heer A. Postma, aan de beurt. Eerst vrije oefeningen van de dames, daarna brug van de heren, dan nog een nummer vrije oefeningen van de afdelingen dames en adspirant-dames, terwijl besloten werd met een nummer knotsoefeningen door de dames. Het optreden van de volley balclub in het publiek was voor de meesten iets nieuws. De Ulster afdeling en een afdeling uit Sneek speelden een wedstrijd, die in gelijk spel eindigde. In de pauze werd een collecte gehouden. Daarna trad het Doopsgezind Kerkkoor, directeur de heer J. Nauta,. op met een drietal liederen, waarna de beurt was aan Concordia voor een nummertje mu ziek. Tot besluit het Wilhelmus en het Fries Volkslied. Elf uur was reeds ge passeerd toen de heer Frankena het sluitingswoord sprak. De straatverlich ting bleef branden tot 12 uur, om het publiek in de gelegenheid te stellen nog oliebollen te kopen. Met belangstelling wordt uitgezien naar het batig saldo, dat deze welgeslaagde middag en avond

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1