Predikbeurten KI RD tl KI IVOROL de beste tandpasta die men U raden kan yi y^hgiSiMiTsER femerk INGEZONDEN Houdt ga cBioed i Schip draait brug Uitstapje Euphonia Gevaarlijke heidebrand Zendingsdagen Gaasterïand verkwikkende HET MYSTERIE TRAM Voor Herwonnen Levens kracht en Santos Twee dagen Oranjefeest Digestif Rennies - om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te vcor/'T.en! Gevonden voorwerpen Vergane glorie contra Hope der toekomst Zondaodiensi Dokter, Apotheek en Zusters .1 ZONDAG 6 JULI 1952. (H. Deze HEKTOR. Advertentie I. M. Blonet. zullen Gee collecte-moeheid. 8 A. f. S. Advertentie 1. M. Ingez. Mededeling. Advertentie informeerde de FE (JILLE 1 ON. 27 draaide meende Wordt vervolgd. nn* in lirns U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. INTERKERKELIJKE SAMENKOMST. Donderdag 10 Juli ’s avonds 8 uur Open luchtsamenkomst Schaapmarktplein en Sperkhem. BAPTISTEN GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. Ph. Lindeman. ’s Avonds Jeugdbijeenkomsten: 7.30 voor de leeftijd 12—16 jaar; 8 uur voor ouderen. Vrijdagavond 8 uur Bijbellezing en Bid stond. AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. (Medewer king Zangkoor, Jeugd- en Meisjeskoor. Extra collecte Tot Steun). GEREF. KERK. Oudega (W.): 9 en 1.30 uur Ds. Ferwer- da, van Gaastmeer. ADVENTSKERK (Zevendedag» Adventisten). Sabbat (Zaterdag) Kerkdienst 14.30 uur Gebouw Nieuwbuurt 31. 8 v. TIRNS. Dezer dagen hield de Oranje vereniging alhier haar algemene verga dering, die door 28 leden bezocht was. De secretaris en de penningmeester brachten hun jaarverslag uit. Volgens het laatste sloot de rekening met een aardig batig saldo. In de plaats van de heer T. Terwisscha van Scheltinga die zich niet herkiesbaar stelde, werd tot bestuurslid gekozen de heer W. Schaap. Besloten werd dat er dit jaar weer twee dagen feest zal worden gevierd. van de BLAUWE VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: 10 uur Ds. A. van Santen, van Drachten. Extra collecte voor Vrijz. doeleinden. NED. HERV. KERK, SNEEK. Voorm. 9.30 uur Ds. H. Sondorp Avondmaal). Nam. 2 uur Ds. H. van Niel (H. Avond maal). Nam. 5 uur Dr K. H. Siccama (Dank zegging en H. Doop). GEBOUW VOOR CHR. BELANGEN. 10 uur Dr K. H. Siccama. Jeugddienst voor hen die de Zondagsscholen niet meer bezoeken. geklopt, maar... hoort... ze spreken om de beurt, met telkens enige maten rust. A. : „Is dat Jan net? Ja wrichtich it i s Jan B. : „Dat sjogge jo goed, it is Jan!” A. : „Nou, ik sei, ik sjoch Jan noait meer B. : „Ungetiid man!” A. : ,,’t Is ek sa (stilte). Alles goed forroan?” B. : „Och, ’t is gjin üngetiid meat hen, eartiids sieten we der fiif wiken yn. ’t Wiif dea-op fan ’e senuwen, de bern yn ’t wyld en ik twa gebitten oan grüs. Nou haw ik 80 pakken drüch gêrs, trije- hündert sckken keuteltsjegêrs en hjir en dêr in topke hea dat is alles!” A. : „En ’t wiif?” B. : „Trlje wike ütfanhüs, ’t is gjin üngetiid mear”. Op de biggenmarkt is het druk en de kooplui hebben werk om boerer en han- delslieden van schreeuwers te voorzien. Een Overijselse handelaar praat zich het GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Woudsend: 9.30 uur Leesdienst. Workum: 2 uur Ds. G. Staal, van Gro ningen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: ’s avonds 7.30 uur Ds. H. J. de Wilde. IJlst: 10 uur Ds. J. T. Nielsen, v. Warns. Tirns: ’s avonds 7.30 uur Ds. Brink. Woudsend: 9.30 uur Ds. Kranendonk (Voorb. H.A.); 's avonds 7.30 uur Ds. Kranendonk. IJlst: 9.30 en 2 uur Ds. Albada. Er staat veel op z’n kop tegen woordig. Hoe zou het ook niet, in deze wereld van koude oorlog en hete vrede? Wij waren dan ook nauwelijks verbaasd toen Dins dagmiddag de brug over de Looxmagracht niet draaide voor een schip, maar dat schip de brug draaide. Als een muur zo vast zat die brug uitgezet door de hitte klem tussen z’n hoofden. Po gingen van brugwachter en z’n hulp om hem te laten draaien, mislukten finaal. Toen deed de Sneek I, die er door moest, het zelf maar. Van rammen was geen sprake, deskundig geleid drukte de kop zich tegen de brug en vlot week die breed uit. De boot voer onbezorgd verder, de wachtenden speelden met de gedachte dat z’n achterste nog nodig zou zijn om de brug weer dicht te drukken ook. Maar dat hoefde niet, vlot gleed die weer op z’n plaats en we passeerden haar met de ge dachte dat ook in een wereld op z’n koj de dingen nog wel eens op trin pootjes terecht komen. door T. LODEWIJK Tien brandweren en duizenden mili tairen uit de Veluwse kampen kwamen er aan te pas om een gevaarlijke heide brand bij Speulde te blussen. Een tank wagen van de brandweer uit Elspeet, op weg naar de brand, werd bij Staver- den aangereden door een bus met 30 schoolkinderen uit Nijmegen. De brand weerauto kantelde zonder dat ongeluk ken gebeurden. De bus reed tegen een boom, een der kinderen werd ernstig ge kneusd. GEREF. KERK, SNEEK. Noorderkerk: Oosterwijk: 8.30 uur Ds. J. M. Spier (Z. 39). Noorderwijk: 10 uur Ds. E. N. van Loo. Oosterwijk 2.30 uur Ds. E. N. van Loo. Noorder wy'k: 5 uur Ds. G. J. de Leeuw (Z. 39). Zuiderkerk: 10.30 uur Ds. G. J. de Leeuw (Z. 39); 5 uur Ds. J. M. Spier. Vrijdag 4 tot en met. Maandag 7 Juli. Amicitia Theater. Iedere avond te 8 uur en Zondag tevens te 5 uur de film„Geen medailles voor spion nen”. Woensdag 9 en Donderdag 10 Juli. Zen- dingsdagen te Rijs (Gaasterïand). Terrein Y. de Vries. Aanvang Woensdag 10.15 uur en Donderdag (Jeugddag) 2 uur. Donderdag 10 Juli. Productiekeuring van geregistreerd Fokvee op de Veemarkt te Sneek. Aanvang 9 uur. Zaterdag 12 Juli. „Waterpoortpartij” van de Kaatsvereniging „Sneek” op het Martiniplein. Aanvang 12 uur. Dinsdag 22 Juli. Feestweek Woudsend. Groot Concours Hippique. Aanvang 1.30 uur. Op Zaterdag 5 Juli houdt Herwonnen Levenskracht haar jaarlijkse speldjes- dag. Voor deze vereniging is dit een be langrijke gebeurtenis. Van de opbrengst hangt af, of zij op dezelfde wyze en in dezelfde omvang hulp zal kunnen ver lenen voor de uitzending van haar patiënten naar het sanatorium Berg en Bosch, andere sanatoria, ziekenhuizen, of zij haar steun kan voortzetten aan de thuisverpleegden en of zij evenveel rust- behoevende moeders kan blijven uitzen den. De opbrengst van de Speldjesdag in 1951 in geheel Nederland was 150.000. Er is 8(50.000 nodig om in de ver- pleegkosten te voorzien. Het bestuur hoopt dit jaar op 2 x 100.000. Men hoort wel eens zeggen, omdat er zoveel gevraagd wordt, zoveel collectes zijn, dat ons volk en ook de collectrices en collectanten een zekere collecte-moe heid vertonen. Is dit zo? Wij geloven het niet. Wat de collectanten betreft, staat er overal in Nederland weer een geheel legertje meisjes en jongens, vrouwen en mannen klaar om de giften in te zame len. En het vrijgevige publiek? Is dit col- lecte-moe? Oi gevensbereid De statis tieken maken uit, dat er bij gelegenheid van openbare geldinzamelingen zeer veel wordt gegeven. Dat dubbeltje of kwartje dat men in de collectebus werpt be schouwt men als een noodzakelijk, des noods wekelijks, offertje om de helaas nu eenmaal bestaande vele noden te lenigen. Deze dubbeltjes en kwartjes vormen samen een kapitaal, op bewon- derenswaardige. wyze bijeengebracht enerzijds doo’- de inspanning van vele collectanten, anderzijds door de offerbe reidheid van tienduizenden landgenoten. Hoeveel schoons wordt er door dergeljjke acties niet opgebouwd, hoeveel nood niet gelenigd, hoeveel levenskracht niet her wonnen. Met de grotendeels bijeengebrachte dubbeltjes en kwartjes bouwde Herwon nen Levenskracht het prachtige sanato rium Berg en Bosch te Bilthoven, ver pleegde er duizenden patiënten, die te ruggegeven aan gezin en maatschappij hun levenstaak weer konden vervullen. Omdat de collectanten dat weten zijn zij niet collecte-moe. Integendeel, zij zullen het publiek met vol vertrouwen met opoffering van hun tijd en met het geven van hun persoonlijke toewijding graag de collecte-bus voorhouden. Het bestuur van Herwonnen Levens kracht dat nooit tevergeefs een beroep op U doet zal ook nu, zonder enige twij fel ervaren, dat van collecte-moeheid bij de „echte” gevers geen sprake is. De „echte” gever integendeel Is verheugd dat hij op deze simpele wijze een dubbeltje of kwartje in de bus een medestrijder wordt tegen de tubercu lose. IJLST. Woensdag 2 Juli trok de Hervormde Zangvereniging „Euphonia” er op uit per touringcar „Friso”. Ter wijl in IJlst zelf alle j In de weer was voor de oliebollendag, kon deze vereni ging daaraan haar medewerking niet verlenen. Éénmaal vastgestelde plan nen kunnen, vooral in deze tijd van het jaar, soms zo moeilijk worden gewijzigd. Doel van de reis was Gelderland. Volop werd genoten van het natuursrhoon. In Apeldoorn werd gepleisterd en het na tuurbad bezocht. Vermoeid maar zeer voldaan werd om ruim 12 uur IJlst weer bereikt. Nu moeten nieuwe plan nen worden verwezenlijkt. Het eerste daarvan, een concert met een drietal koren van buiten IJlst, zal Dinsdag 8 Juli op de oveikl’"zing wi-ltn gehou den. waar ook nog een dier leeft, dat op een hond lijkt doch het niet is, nl. de Hyena- hond. Ook deze lijkt veel op de gewone hond, nl. een normale herdershond, maar dan met een uitzonderlijke kleur. Zijn gladde beharing met veelal geelachtige ondergrond, is zeer onregelmatig bezet met witte en donkergele, soms bijna zwarte vlekken, zijn masker (snuit tot de ogen) is zwart. De hyenahond is een onvermoeid jager, in tegenstelling met de Coyote jaagt dit dier bijna altijd in grote troepen. Een opgejaagde antilope ontkomt zo’n troep niet meer. Deze steppenbewoner van Afrika is minder schuw voor de mens dan welk ander wild dier ook. Men maakt de Hyena hond gemakkelrjk tam en er wordt zelfs van beweerd dat hij tot „voortreffelijk speurder” kan worden opgeleid; 't is misschien mogelijk doch ’t lijkt ons wat overdreven, gezien het wrede karak ter van dit dier. Aangegeven in het tijdvak van 26 Juni1 Juli: zonnebril, M. Zijlstra, Schwartzenberghstraat 22; bruine da- mesglacé, G. Hoogstra, J. Willem Fri- sostraat 761; zwart beursje met in houd, P. Dijkstra, Parkbuurt 36; jon gensfiets, Veldman, Looxmastraat 40; pijp, IJntema, Looxmadwarsstraat 37 zakdoekje, D. Goslinga, p.a. Potbuurt 8; kinderbeursje, Zijlstra, Tjotterstraat 21; witte gymnastiekschoen, Annie de Jong, W. Lod.straat 67; rood gestikt dekentje van poppenwagentje, D. Haak- meester, 2e Oppenhuizerdwarsstraat 17; Waterpoortspeldje, J. Wiersma, Jan v. Nassaustraat 31; zakmes, Hylke Tromp, Grootzand; klein model herenrijwiel, L. J. Tuil, Opppenhuizerweg 51; arm band, Wiellnga, 2e Steenklipstraat 12; kist citroenen, Faber, W. de Zwijger- straat 65; zwemkaart t.n.v. Pjaltje de Groot, A. Vooistra, Looxmastraat 17; zwembroek en handdoek, K. Bergsma 3e Zomerrakbuurt 37; motorbril, Bos ma, Emmastraat 14; zakje met post zegels, Cris Besjes, Hopperstraat 3; pakje shag met ’’loei, Eygelaar, Paral lelweg 1; gummibal, F. Koelstra, Tjot terstraat 7; nummerbord B-36515, Ver maning a. boord Oude Dyk; wit haar lintje, Elsje Bax, Singel 86; twee wollen kindérvestjes, Kooi, H. Catharinastraat 22; muntbiljet, Westhof, Amaliastraat 44; leren handtas met inhoud, J. Enge len, Opppenh.dwarsstraat 16; paar kin- derschoentjes, A. Keet, Dr. Bosstraat 7. Verder aan het politiebureau: 2 bossen steigertouw, haarspeldje, paar sleutels. Heeft het nog wel zin zoveel geld en moeite te besteden aan de zending? Ve len hebben zich deze vraag al gesteld. Hebt U meer vragen betreffende de zen ding? Kom dan op 9 en 10 Juli naar Rijs om te worden ingelicht en laat Uw oude liefde opwarmen. Het werk der zending is er mee gebaat en U wordt er zelf zoveel rijker door. De commissie is er in geslaagd, zowel voor de „ge wone" Zendingsdag als voor de Jeugd dag een aantrekkelijk programma sa men te stellen. De advertentie in dit blad en de raambiljetten in alle dorpen van onze Classis bewijzen U dat. Het moet beide dagen druk zijn in Rijs, want de Zending heeft U nodig en U hebt de Zending nodig. Wie wettige re den tot verhindering heeft, moet wel thuis blijven, maar moet zich onwennig voelen. Hervormden uit de Classis Sneek melden zich op 9 en 10 Juli in Rijs pre sent! De Zendingscommlssie in de Classis Sneek der Ned. Herv. Kerk. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Student W. de Joode, van Apeldoorn. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdyk 30. 9 uur Ds. G. Staal van Groningen; 2.30 uur Leesdienst. Zaterdagavond 5 Juli zal in het Sport park een interessante voetbalwedstrijd worden gespeeld Het huidige eerste elf tal van L.S.C. komt uit tegen een elftal, samengesteld uit voormalige le elftal- spelers, die ouder zijn dan 30 jaar. En kele dezer spelers zijn reeds bedenkelijk de 40 genaderd. Het wordt een wedstrijd van raffinement tegen snelheid. Wie zal het winnen? Een ding is zeker: er zal om gevochten worden! De opstelling der elftallen is Vergane Glorie: L. de Jong; D. Brou wer en IJ. Blom; E. N. v. d. Zee, E. v. d. Veen en J. Schukking; H. W. Fijlstra, H. Faber, T. v. d. Werf, KI. v. Gorkum, J. Haga. Hope der Toekomst: G. Bouma; K. Postma en H. Steenbeek; Th. Pasma, G. Hofstra en B. v. d. Velde; H. de Jong, C. Dykstra, A. v. d. Horst, Joh. Hart kamp Sr., A. v. d. Werf Vele voetballiefhebbers zullen deze wedstrijd niet willen missen. Entree wordt niet geheven. De wedstrijd vangt om half acht aan. schuim om de mond, maar de eeuwig on verstoorbare Friezen laten hem schui men, plaatsen nu en dan een opmerking, zó grandioos droog en ad rem, dat de biggenkoopman even met z’n mond open blijft staan, even trouwens maar, want dan knettert ie los in een salvo van spervuur en weet toch de beesten te plaatsen. Rap worden ze gemerkt; nog even laat de handelaar hem horen hoe goedkoop dat ie ze heeft gekregen en dat ie nooit... nooit... maar dan zegt de Fries: „Bist to let, ’k hew ze alwer for- kocht en net mei forlies...!” Laat ons eerbiedig verzwijgen wat de Overyselaar toen zei Aan de koffietafel is er al weer een probleem? Daar zien we als in een nevel twee mannen elkaar stompen en jompen. Onze Tine staat er wenend bij en het publiek applaudisseert. We wringen ons door de menigte, trappen er één die te hard applaudisseert op z’n maat 58 en komen aan het front. Warempel het zijn Benardus en Johan nes. Ze stompen, schreeuwen „Stilte donderen we. Nog is de ver- kiezingsjubel niet uit de aether, nog zijn de vlaggen niet opgeborgen of er is weer iets scheef. Laat ons de zaak in der min ne schikken. We zetten ons in de ijlings toegeschoven zetel, troosten Tine en geven nummer één, Benardus, het woord. „Wu sitte met sien beiden tu fissen, Moeke en ik, by v. d. Hummes in Lang weer. Wu hewwe der twie uren sitten, mar gien byt. En doe kwam ut. Hij, hiersu, komt lans en seit suwat smalend „Nou hawwe jo al in soadsje? ’t Wol fêst wol bite net?” Bite? seg ik, bite? Se kanne hier niet iens suuge No, missei ik der wat mei? En daar gaat mu die kerel en bu- ledigt Moeke! Buledigt dodelijk mien frou En dat nim ik niet!” „Zo, zo,” zeggen we. „Vriend Johan nes, dit doet me leed. Wat hebt gij dan „Ei och... man, ik sei oars neat dan: „Jo hawwe der oars al in beste blei üt- slingere „Dat war mien wiif en soks nim ik niet, ik wil op ’e wapens Ik sal him bleie Wy ontvingen een briefje van de heer B., die ons er op wyst dat wij in ons artikel over wilde honden, de Coyote niet hebben genoemd. De Coyote is ech ter geen wilde hond. Hij lijkt wel op een hond, maar dat is ook ’t geval met de wolf en de vos. Wij zouden de Coyote een tussenvorm kunnen noemen van wolf en vos. Hij is groter dan een vos, maar iets kleiner dan de wolf, dit dan in doorsnee, want vooral de wolven komen in nog al verschillende typen voor. De Coyote, ook wel Prairiewolf genaamd, vindt men vooral in Noord-Amerika, maar zijn verbreidingsgebied is zeer uit gestrekt; in Californië is deze rover vrij algemeen. Het is een dier dat zich graag in uitgestrekte vlakten ophoudt en het behoort daarom vrijwel tot de onmoge lijkheden om hem onder schot te krijgen. Wordt de Coyote op een bepaalde plaats te talrijk, vooral als hij gedurende de winter honger begint te krijgen en als gevolg daarvan de dorpen onveilig maakt, dan begint men jacht op hem te maken met honden. Deze honden, van het type windhond, worden in een auto meegenomen. Instinctief wetend wat er gaat gebeuren, zitten deze honden naar alle kanten uit te kijken, zo vertelt ie mand die deze jacht meermalen heeft meegemaakt. Plotseling begint een der honden te janken; dadelijk stopt de auto en in een oogwenk zitten de die ren achter een Coyote aan. ’t Is eigen aardig, zo schrijft deze kenner van de wildernis, hoe de honden veel feller zijn als ze een Coyote achtervolgen dan wan neer het gaat om ander wild; er schijnt een aangeboren haat te bestaan. De Coyote leeft van alles wat hy bemach tigen kan; in bepaalde nederzettingen kan hij hoogst gevaarlijk worden. Zijn geluid doet denken aan het blaffen van een vos, zijn donker-gele kleur met zijn scherp staande oren geven hem een grote gelijkenis met de wolf. De kop echter niet; die is smaller en spitser, dus weer meer op de vos gelijkend. Het schijnt dat dit in de uitgestrekte wil dernis levende dier toch wel tot tam huisdier kan worden opgevoed en vol gens beschrijvingen zou hij dan zelfs zeer betrouwbaar kunnen worden. En nu gaan we ook maar even naar Afrika, LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. Zondag: 7.30 uur Bidstond; 10 uur Hei- ligingssamenkomst; ’s Avonds 7 uur Openluchtsamenkomst, Ged. Pol; uur Verlossingssamenkomst, o. 1. Kapts. Van DeursenVeldkamp. Jeugddiensten: Zondag 12 u. Bybelklas; 2 uur Zondagsschool5 uur Openlucht samenkomst voor kinderen bij het Park, Bolswarderweg. „En als ik last met de politie krijg?” „Die krijg je zeker als je niet doet wat ik je zeg. Ik ben van de politie”. De chauffeur keek Jochem eens van terzyde aan, wilde iets zeggen, keek nog eens en besloot dat zwijgen in dit geval goud was. Hij knipte de schijn werpers uit, en reed nu met een matig gangetje over de totaal verlaten straatweg. In het dorp Sassenheim liet Jochem de afstand iets groter worden. Het diende nergens toe, die lui in de tram te laten merken, dat ze geschaduwd werden. Maar eenmaal buiten het dorp, haalde hij weer op en hing als een speurhond achter het rode licht van de tram, die onophoudelijk voortdenderde. De koepelkerk van de Engel schoof voorbij, de auto passeerde de plaats, waar de eerste overval had plaats ge had. Nu reden ze door Lisse, de tram weer ver vooruit. Nog steeds was er niets gebeurd, en Jcohem vreesde, dat zijn expeditie tevergeefs was. De wagen reed over de brug, in de donkere tunnel van de door bomen over huifde weg. Opeens schrok de chauffeur. „Hij staat stil”. Inderdaad, het rode licht naderde snel. Stoppen zou nu uit de boze zijn. „Doorrijden”, zei Jochem gedempt. Ze passeerden een stilstaande auto, zonder enige verlichting, geheel links van de weg, half op het rijwielpad geparkeerd. De tram stond als een schimmig ob stakel onder de zware bomen. De wa gen reed met matige snelheid voorbij. „Links!” commandeerde Jochem scherp, „en alle lichten uit”. De chauffeur was er nu helemaal in en met geheel ver doofde verlichting reed de auto een smalle zijweg in om daar te stoppen. „Wacht hier”, fluisterde Jochem, „en als ik met een uur niet terug ben, ry dan naar het politiebureau van Lisse en zeg dat Verkruysen in de penarie zit. Meer kan ik nog niet zeggen, ik weet ook niet wat er gebeuren gaat”. mannen. „Zeg Janus, we moeten vroeg zijn, denk je d’r om? Anders komt de maan op”. „Ja”, bromde de aangesprokene, wiens stem Jochem herkendehet was inderdaad de conducteur, die toen op weg naar Bennebroek zo snauwend geantwoord had. „Nog tien minuten, dan vertrekken we. Kijk onderweg goed uit naar de chef, Henk”. „Drie harten”. „Bah, wat een snertkaarten Jochem overlegde snel. Hier blijven was te riskant. In de tram kruipen was óók te riskant gebleken. Snel weg, taxi bellen en de tram volgen. Ja, dat was het beste. Voorzichtig opende hy de deur, speurde rond. Het emplacement scheen nog steeds verlaten Hij sloot de deur als lag er een baby te slapen en rende nu naar Zomerzorg, waar hy zonder veel moeite een garage kon opbellen. Die beloofde binnen tien minuten met een wagen voor het station te zullen zijn. Aangezien het wel een lange rit kon w den moest eerst ben zine worden getankt Jochem gaf de portier een fooi en slenterde weer naar buiten. In de scha duw van de VVV-kiosk loerde hy onaf gebroken naar de duistere schimmen der remisegebouwen. Hij hoorde een deur slaan, voetstappen. Toen klonk, achter de remise, dof de fluit van een tram. „Daar gaan ze al!” Langzaam naderde” de vurige ogen van de tramtrein. Terwyl de wagens langs hem heen schoven, zag Jochem in de motorwagen donkere schimmen bewegen. Fluitend schoof de tram de weg op, en Jochem verbeet zich van spijt en ergernis, toen hij het rode licht kleiner zag worden, het lawaai weg stierf. Reikhalzend tuurde hy naar de taxi, diemaar niet kwam opdagen. In de verte zag hij ec i paar autolichten over de brug komen. Een ogenblik later De tram zette opnieuw aan, fluitend linksaf, naar de remise. Jochem wandelde rustig in de richting van de spoorwegovergang In het gebouwtje naast de remise brandde nog licht. Jochem wandelde ar geloos langs het emplacement, stopte toen om een sigaret aan te steken. De trammannen liepen langs hem heen, zich haastend naar huis. In het ver lichte gebouwtje wist hij de ploeg, die deze avond de „surplus” tram naar Haarlem brengen zou. Het remise-emplacement lag nu ge heel verlaten. Jochem blies de lucifer uit, een brandende sigaret zou hem in deze omstandigheden geen dienst be wijzen. Toen slenterde hij, zich zorgvul dig in de schaduw houdend, naar het gebouwtje. Een snelle blikniemand zag hem. Hy gluurde door het raam, een moment slechts. Er zaten vijf man: midden voor de tafel „Vossensnuit”, en twee der anderen herkende hij positief als de beide conducteurs die hij in de verlichte motorwagen had zien lopen. De beide anderen zaten met de rug naar hem toe. Jochem trok schielijk zijn hoofd terug, verkende de omgeving. Vlakbij was de deur van het gebouwtje. Voorzichtig probeerde hy de kruk. Die 'gaf mee. Langzaam draaide hij de deur open, en stond een ogenblik later in een soort portaaltje. Alleen een dunne binnendeur was nu nog tussen hem en het groepje remde de wagen knarsend naast het trottoir. „Kerel waar bleef je zolang”, siste Jochem en sprong naast de chauffeur. „Band had geen spanning genoeg”, gromde die. „Waarheen?” „Rechtuit maar”, beval Jochem, „zo snel als je kunt”. In vliegende vaart ging het over de Rijnsburgerweg, maar bij de Leidsebuurt was nog geen taal of teken van de tram te zien. „Linksaf maar”, besliste Jochem, „de grote weg op”. Enkele minuten later zag hij de gladde, matglanzende rijbaan van de autoweg AmsterdamDen Haag voor zich. „Haal d’r uit wat je kunt!” De chauffeur bromde iets, maar zijn voet trapte het gaspedaal al dieper. In de flauw-groene schijn van 't dashboard- lampje zag Jochem de naald van de snelheidsmeter klimmen70, 80, 90 kilometer! Jochem tuurde telkens ge spannen opzij, t -achtte iets van de tram trein gewaar t. worden. Hij kreeg zijn prooi niet in ’t zicht. Weldra begon de wagen te klimmen; ze naderden nu het grote viaduct. „Richting Sassenheim”, zei Jochem kortaf. De wagen draaide nu naar links, de helling af. Weldra ging het hotsend over de smallere straatweg naar Sas senheim, en nu zag Jochem tot zijn on eindige voldoening, niet ver voor zich uit, het rode licht van de tram. Toen de wagen naai schatting een honderd meter achter de tramtrein was, meende Jochem: „Nu kan het wel wat minder. Zorg dat je achter die tram blijft”. ,,’t Lykt wel een film, de chauffeur met beroepsmatige gering schatting, maar met slecht verborgen nieuwsgierigheid tevens. „Wat moet ik doen als ie stopt?” „Ook stoppen”, zei Jochem. „En doe je parkeerlichten aan. Je schijnwerpers heb je niet nodig, ’t Is licht genoeg”. Wij mensen zyn rare kostgangers. Nog maar net heeft de Bilt de barometer op mooi weer, of we mopperen al weer. Op onze tocht naar de veemarkt, kwamen reeds velen aan onze brede borst klagen over warm, warm. We deelden goede raad uit en kwamen in de centrale sector. Maar daar geen geween en geklaag over de warmte, maar borrelende vreugde Nu ja, in- derdaéd, er sléépte zich één kreunend van hok tot hok, maar deze persoon wds reeds afgekeurd voor de consumptie. Maar verder, kyk Epko met de zeven tien lammeren uit Texel Hij davert en danst door de beesten; hij zingt, spreekt en debatteert en hij handelt. Een wat pessimistische figuur, ge tooid met pet en jas en stok word door Epko tot nieuw leven gewekt; hij ging herboren en dansend, een lam in z’n ar men geklemd, weer heen. En gesprekken soms? Om als voor beeld te dienen in tweede en andere ka mers, zo precies afgestemd op weer en situatie. Ergens op een vredig stuk veemarkt komen ze elkaar tegen, twee vrienden, elkaar in geen weken gezien. U en ik zouden elkaar byna om de hals gevallen zijn en elkaar op de schouders hebben 5—6 Juli 1952. Dokter K. v. d. Heuvell, Bothnia- kade 1, Tel. 2612 (b.g.g. no. 3000) van Zaterdagmiddag 4 uur tot Zondagavond 10 uur. Apotheek fa. De Jong, Groot zand. Voor de Wijkverpleging heeft dienst Zuster H. Oppepijk, Jachthavenstraat 10 en voor de Kraamverpleging Zustei R. Posma, W. de Zwijgerstraat 88. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. „En m’n vracht?” practische chauffeur. „Dat maak ik wel met je baas in orde. We kennen elkaar langer dan van daag. Hier is vast een riks voor jou”. De chauffeur stamelde enkele dank woorden, maar Jochem was al in de duisternis verdwenen. Toen hij de hoek omsloeg, zag hij de tram duidelyk staan, want in de motor wagen was het licht opgedraaid. Hy ver school zich achter een dikke boomstam, vanwaar hij, hurkend, het gehele terrein kon overzien, zonder enige kans op ont dekking te lopen. Zeker een kwartier zat hij in die on gemakkelijke houding, zonder dat er iets voorviel. Al die t’jd passeerde geen levende ziel. Hij begon te twijfelen misschien wachtten ze op een tegen ligger, een extra dienst. Hij floot zachtjes van verbazing. Bij de brug knipperden de koplampen van een auto...... dat moest de auto zijn, die daar zo verdekt was opgesteld. Het scheen een sein te zijn voor de beman ning van de tram, want nu stapte een tweetal geuniformde mannen uit de wagen. In de diepe stilte hoorde Jc iher nu het motorgeronk van een naderende wagen. De verlichte tram wierp een helder licht schijnsel op de ryweg, waar thans een donkere gedaante stond met uitgesprei de armen. Op hetzelfde ogenblik werd Jochem bijna verblind door het felle licht van schijnwerpers. Het moest een flinke wagen zyn die over de brug kwam aanzetten. Toen hoorde hij het epiep van remmen, de felle lampen werden gedimd, de conducteur liet z’n armen zakken en stapte op de stilstaande auto toe. NED. HERV. KERK. Goënga: 9 uur Ds. J. Blonet. (H. Avond maal). Folsgare: 9 en 1.30 uur Ds. J. Steen huizen. Heeg: 9.30 uur Ds. Mr J. Schoenmaker (V. H.A.); 1.30 uur Ds. Mr J. Schoen maker. Nyland: 9.30 uur de heer Eppinga, van Zurich; ’s avonds 7.30 uur, Ds. H. van Niel, van Sneek. Offingawier: 1.30 uur Ds. J. (Dankzegging). Oppenhuizen: 1.30 uur Ds. H. C. Kranen donk, van Woudsend. Bijzondere col lecte Ontheemden. Uitwellingerga: 9 uur Ds. Stap. Doops- bediening. Extra collecte Ontheemden. Oudega (W.): 9 uur Ds. van Dullemen (H.A.); 1.30 uur Ds. van Dullemen (Dankzegging). Scharnegoutum: 9.15 uur Ds. Lekker- kerker (Voorb. H.A.); 1.30 uur Ds. H. Sondorp, van Sneek. In beide diensten extra collecte.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 2