(Hit ^et Verte óen i BUITEN LANDS r OVERZICHT DRIE BOERDERIJEN AFGEBRAND VOLLEYBAL-TOURNOOI - IJLST HAMEA WEK DE GAL IN UW LEVER OP „SNEEKER NIEUWSBLAD” TWEEDE BLAD VRIJDAG 4 JULI 1952 r/ POLITIEK ONBEHAGEN IN HET WESTEN 2 Bevorderd De Televisie De Ziekenfondsen Door stroom g» dood Het hotelwezen in Nederland Wees zuinig met leiding water Van de brandstapel gered c c B Hamea Crème - Gezonde huid Hamea Gelet- Gave handen Advertentie 1. M. n Man tegen leeuwin Officiële verkiezingsuitslag Wijziging Staatsloterij Kinderverlamming Dr P. Groen hoogleraar a. d. Vrije Universiteit Gedood door verloofde van zijn dochter .ipïïir ^nU?e^rdodoW wIJUAL ziektekiemen en geneest tot diep ’r d» huldporiën. Advertentie 1. M. l Advertentie 1 M. Advertentie 1. M. tra t t 1 F Bij tunnebrand, doorzit ten, SC1 jnen, smetten De reeds bejaarde mevrouw Mulder te Sappemeer kwam in aanraking met electrische stroom, waarschijnlijk door kortsluiting in een stofzuiger. Toen men de vrouw enige tijd later vond was zij reeds overleden. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 5 Ju’ 1902, 50 jaar geleden dus: Twee actieve en oplettende politie agenten te Arnhem hebben op een nacht van de vorige week een vrouw in letter lijke zin van de brandstapel gered. Uit een raam boven een café aan de Boven beekstraat zagen zij rookwolken ko men. Zij wisten het café binnen te ko men en zagen in een slaapkamer een vrouw op een smeulende matras slapen. Zij was nadat zij een sigaret had aan gestoken in slaap gevallen. De vrouw werd gewekt, waarna het brandje met een emmer water kon worden geblust. F F F F F F E E D E E E D D D D E E C C c R. Asman R. Asman H. de Boer J. Kracht. F. Wieringa W- Smit L. v. d. Meulen H. Spier G. Walinga W. Smit J. Martens H. Röfekamp M. Hogervorst R. de Jong C. Platen Scheidsrechter P. Reinalda H. Spier L. Planting D. v. d. Werf R. Hoekstra M. R. Korte Heren 3e klas: 3.00—3.40 uur R.K.V.C.—L.A.S. 3.40— 4.20 uur D.V.C.—ZONA 4.40— 5.20 uur L.A.S.—D.V.C. 5.20— 6.00 uur ZONA—R.K.V.C. 6.20— 7.00 uur R.K.V.C.—D.V.Ö 7.00—7.40 uur L.&.S.—ZONA te IJlst. Veld A A A A A B H. Blijham H. Altenburg S. Sybrandy Y. Osinga J. Kan H. Altenburg B E B B C D it 1. je j- ie g e. t, n n 3, n n e 1 t t D zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Wlke dag moet uw lever een Utei gal in uw Ingewanden doen stromen anders verteert uw voedsel niet, het bederft. O raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPTLLETJES om die titer gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om d» gal te doen stromen. Eist Carter'sLeverpllletjes. Een moedige vader te Lethbridge in Canada bond de strijd aan met een leeuwin, die zijn achtjarig dochtertje had aangevallen. Het gebeurde in een circus en de kleine zat met het publiek vol aandacht toe te Kijken, toen de leeuwin opeens uit haar kooi brak, een paniek veroorzaakte en het meisje te pakken kreeg. De vader greep de leeuwin bij de oren en bewerkte haar met zijn voeten, maar kon niet verhin deren dat zjjn kind met een gebroken schouderblad naar het ziekenhuis moest. Maar hij bereikte wél, dat het woedende dier gevangen werd voor het nog meer onheil kon aanrichten. De officiële uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer toont aan dat er in totaal 5.334.387 geldige stemmen zijn uitgebracht, de voorlopige uitslag ver meldde 5.335.064. Het officiële totaal aan stemmen, dat op iedere lijst afzonderlijk werd uitge bracht luidt: K.V.P. 1.529.289, P. v. d. A. 1.545.304, A.R. 630.101, C.H. 467.097, V.V.D. 470.820, Comm. 328.641, S.G.P. 129.057, K.N.P. 144.517, Recht en Vrijheid 18.988, Soc. Unie 18.008, Jong Cons. Verb. 9959, Ger. Pol. Verb. 35.488, Middenst. 25.108. In de zeteltoewijzing, zoals die op de ochtend na de verkiezingen is gepubli ceerd, heeft het Centraal Stembureau geen verandering behoeven te brengen. Wel moest een aantal lotingen worden verricht, omdat in vele kieskringen en op stellen lijsten dezelfde candidaten verkozen werden verklaard. Om zes plaatsen tussen dertien can didaten van de P. v. d. A. moest nog maals worden geloot. Uiteindelijk kwa men hierbij uit de bus: dr S. A. Posthu mus, F. J. Goedhart, J. J. A. Berger, mr Th. J. A. M. van Lier, mevr. A. C. PloegPloeg en C. Egas. SNEEK. Dinsdag 1 Juli is door de burgemeester, mr D. Alma, de eer ste steen gelegd van de nieuw te stichten gasfabriek. Na afloop no digde mr Alma het personeel werk zaam aan de bouw uit enige ogen blikken in café „De Jager’’ te ver toeven, waar de gascommissie als gastvrouw optrad. In het algemeen ^esproken is er in Nederland geen sprake van gebrek aan hotelaccommodatie. Door de concentra tie van toeristen kan er ten hoogste in de zomermaanden en dan nog slechts gedurende een aantal dagen van een tekort worden gesproken. Het afstem men van de logiescapaciteit op een be trekkelijk korte periode, zou, gezien de belangrijke „leegloop” in de overige tjjd van het jaar, niet verantwoord zijn. Tot deze conclusies komt dr J. F. van Saar- loos in zijn proefschrift „Enige beschou wingen betreffende het vreemdelingen verkeer als factor in de internationale economische betrekkingen”, waarop hij op 12 Juni van dit jaar aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rot terdam tot doctor in de economische wetenschappen promoveerde. L. Planting P. Wieringa G. Wierda G. Walinga F. Bakker G. Kingma Groep I en Groep II. Veld B Advertentie Negende festi val van de Friesche Bond van Har monie- en Fanfarecorspen op Woens dag 23 Juli op het terrein van de kunstijsbaan te Sneek. Entrée 25 ct. L. S. Hilarides, voorz., Pingjum; H. Zeylstra, secretaris, Workum. De enige oplossing voor de zieken fondsen om uit hun financiële moeilijk heden te komen is een premieverhoging van 3.8 tot 4.4 procent. Over 1953 ver wachten de ziekenfondsen in Nederland, dat zij tezamen een verlies zullen lijden van circa dertig millioen gulden. Ver dere vermindering van verstrekkingen aan verzekerden wordt niet mogelijk geacht. Dit zei dezer dagen dhr. C. J. v. Lienden te Utrecht bij de opening van de jaarvergadering van onderling beheerde ziekenfondsen. Vier loterijen per jaar. De vraag naar loten van de Staats loterij overtreft reeds geruime tijd het aanbod, hoewel thans het per loterij wettelijk toegestane maximum aantal loten wordt uitgegeven. Om de kans te voorkomen dat, als gevolg van deze omstandigheden, ongewenste toestanden op loterijgebied zouden optreden, zullen van 1 Januarfi 1953 af, zolang daaraan behoefte zal blijken te bestaan, vier lo terijen per jaar worden gehouden. Om vier loterijen per jaar te kunnen houden moet het aantal klassen, waar in deze loterij wordt getrokken, worden teruggebracht van vijf op vier. Het aan tal eigen gelden zal in de z.g. binnen- klassen worden verminderd. Voorts wor den de laagste echte prijzen, die tot dus ver 100 bedroegen, verhoogd tot 200. Een gevolg van de vermindering van het aantal uitlotingen in de binnenklas- sen is, dat in totaal aan het publiek minder dan thans op de inleg zal wor den teruggegeven. Hetgeen dientenge volge voor de Staat meer zou overschie ten alsmede het bedrag, dat voor het wegvallen van de bestaande 4e klasse zal vrijkomen, wordt in de vorm van een aantal middelgrote en kleine prijzen uit geloofd boven hetgeen nu in de vijfde klasse aan prijzen is uitgetrokken. In de le, 2e en 3e klasse zullen tel kens 1000 prjjzen worden getrokken, waarvan 900 eigen gelden, en in de laatste klasse 5000 prijzen, waarvan 4195 eigen gelden. Het totaal der uitgeloofde prijzen en premiën zal >1.252.100 be dragen. Een wijziging in de opbrengst per lo terij vloeit voor de Staat uit het nieuwe trekkingsplan per saldo niet voort. J. Boot R. de Jong S. Wassens A F BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 27 Juni—4 Juli. Geboren: Johan Gregor Maria z. v. Johan Bernard Antoon Veltman en Maria Anna König: Johannes z. v. Dirk Achter en Geertje Hoekstra; Reitze z. v. Reitze Lemstra en Grietje Haagsma; Anna d. v. Domi nicus Wielinga en Tentje Tippersma. Gehuwd: Fetze Sminia, 27 jr en Wiitske de Jong, 25 jr.; Gerrit Kani stra, 28 jr. en Pietje Jousma, 23 jr. IJme Faber, 27 jr. en Anke Stelma, 26 jr. Overleden: Jantje Idzenga, 84 jr., echtgen. van Jan Ölij; Gerhardus Jo hannes Couperus. 2 mnd.; Jacob Houtman. 67 jr., echtgen. van Bijl- tien de Graaf; Hijlkje Kuipers, 67 jr., wed. van Nolke Molenaar. Deze maarschalk verweet de Ver. Sta ten o.a. dat zij Frankrijk in Noord- Afrika in de steek lieten. Het lijkt een beetje boud gesproken van Franse zijde, zo sterk is men te Parijs nog niet, even min als in Rome en Bonn want op Italië en W.-Duitsland hebben deze Franse politici hun hoop gebouwd dat men een rol los van de Atlantische samenwerking, dus die met Engeland en Amerika, kan spelen. Overigens tracht men de laatste tijd van Amerikaanse zijde de Franse positie in Afrika wel degelijk te ontzien. Washington ver zette zich tegen de behandeling van de Ongeveer de helft van de buurt schap De Rul bij Heeze is het slacht offer geworden van een brand die drie boerderijen in de as heeft gelegd. Negen militairen die aan het blussingswerk deelnamen moesten, bevangen door de warmte en de rook, naar het ziekenhuis te Geldrop worden vervoerd. Volgens de politie is de brand waarschijnlijk ont staan tengevolge van schietoefeningen, die militairen van een legeronderdeel der genie uit ’s-Hertogenbosch Dinsdag middag en -avond in de buurt hebben gehouden. Het vuur werd omstreeks zes uur ontdekt in een schuurtje bij de boerderij van M. van der Loo. Door de vrij sterke wind sloegen de vlammen spoedig over naar zijn nabijgelegen boerderij, die met een rieten dak was gedekt. De brandweer van Heeze werd direct gealarmeerd, doch kon, doordat er niet voldoende druk op de waterlei ding was, niet onmiddellijk water geven. Ogenblikkelijk werd het waterleiding bedrijf te Eindhoven gebeld met het verzoek de druk te verhogen, doch toen dit was geschied, stonden ook reeds de aangrenzende boerderijen van H. van der Paal en de familie van der Hurk in vlammen. Inmiddels waren drie brand- een gerust geweten het thans dubbel gewaardeerde koele leidingwater ge bruiken voor de talrijke noodzakelijke doeleinden. In Zeeuws-Vlaanderen werd Maandag de Braakman afgesloten. De laatste afsluitingswerkzaamheden in beeld, de betonnen sluit stukken worden op hun plaats gebracht. Met ingang van 1 Juli is de wacht meester bij de Rijkspolitie te Scharne- goutum, J. Postma, bevorderd tot wachtmeester le klasse. De Finse maatschappij die de film- rechten van de Olympische spelen heeft vraagt voor de vertoning van elk 5 mi- nuten-filmpje door de Nederlandse tele visie vier duizend gulden, te betalen, in dollars. Daaruit ziet men al welke kos ten televisie meebrengt. In Amerika kunnen televisie-maatschappijen dan ook alleen bestaan door ook adverten ties uit te zenden, een uitzending van één advertentie, gedurende één minuut over één station kost te New York on geveer 3000 gulden, maar als het gaat gaecht. Dit zei dezer dagen dhr. C. J. v. tions moet er 175000 neergeteld wor den. Onzekerheid over de uitslag der Ame- De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, is nog tijdig ge noeg in Europa verschenen om de storm min of meer te bezweren welke in het Engelse Lagerhuis was ontstaan over het feit dat de bombardementen van de electrische centrales aan de Jaloe in Korea door de Amerikaanse generaal Clark waren gelast zonder dat de an dere V.N.-landen er in waren gekend. Acheson sprak van een administratieve fout en van „geen opzet”. Met dit ge baar was de wind enigszins uit de zeilen van de Labourpartij genomen, die een motie van afkeuring had ingediend en van de gelegenheid gebruik maakte een aanval op de regering Churchill te doen. Deze regering heeft door haar geringe successen op binnenlands politiek ge bied in Engeland aan populariteit toch al sterk ingeboet, wat in jong conserva tieve kringen wordt geweten aan het feit, dat de 77-jarige Churchill, hoe grote figuur hij ook is, te veel zelf wil doen en niet meer opgewassen is tegen zijn zware taak. Op hun beurt zijn en kele Amerikaanse republikeinse senato ren geschrokken van het feit dat Ame rika een soort van excuus aan Engeland heeft gemaakt en verontwaardigd over de Britse kritiek. Dit alles bewijst dat ofschoon dit incident nu blijkbaar ge sloten is, het euvel blijft bestaan van gebrek aan politiek overleg tussen •’e Ver. Staten en de andere bij het conflict in Korea betrokken mogendheden en dat een Amerikaanse bevelhebber be sluiten kan nemen welke tot verregaan de consekwenties voor al die landen, en misschien voor de hele wereld kunnen leiden. De benoeming van een Brits on derbevelhebber naast generaal Clark mag een pleister op de wonde van de gekwetste Britse nationale trots zijn, met een versteviging Van het politiek overleg zou meer gewonnen zijn. Dat alles gaat natuurlijk om buiten de kwestie of de bombardementen op zich zelf gerechtvaardigd waren. Wat wel het geval schijnt te zijn omdat zij mogel.ke aanvalsplannen van de Noordelijken op de V.N.-troepen in de war kannen stu ren en misschien iets meer vaart kun nen brengen in de wapenstilstandsonder- handelingen. Het is voor het Westen nu eenmaal van groot belang dat de oorlog in Korea eindigt. Op een militaire over winning kan men niet hopen, daar het Westen dan ook Chinees grondgebied in de actie zou moeten betrekken met het risico van een wereldoorlog. Gestreefd moet daarom worden naar een bestand op een betrekkelijk gemakkelijk verde digbare linie, welke gaandeweg geheel of voor het grootste deel door Zuid- Koreaanse troepen, bijgestaan door Amerikaanse lucht- en zeestrijdkrach- ten die in Japan hun basis hebben, kan worden bezet. Daardoor zal er dan ge leidelijk een eind komen aan een toe stand in het Verre Oosten, welke meer kracht van het Westen aftapt dan van Rusland, en dus hoogst ongewenst is. In de week van 15 te.m. 21 Juni zijn 54 gevallen van kinderverlamming aan gegeven. In Alkmaar zijn de laatste da gen 2 gevallen geconstateerd. rikaanse verkiezingc.i is slechts een der factoren welke tot een algemeen gevoel van onbehagen over de politieke verhou dingen in het Westen bijdragen. Als de Amerikaanse minister Acheson in Ber lijn en Wenen geweest is om de verze kering te geven, dat Amerika er zal blij ven tot beiden vrij zjjn, is dat een mooi symbolisch gebaar. Het is .evenals Ache sons betuigingen van spijt aan Engeland over ’t gebeurde in Korea, waarschijn lijk ook bedoeld om, op het moment dat de Grote Drie Rusland een nota over een conferentie van Vier over het Duitse vraagstuk gaan overhandigen, Moskou te overtuigen dat het Westen eensgezind is. Maar dat alles zou nog overtuigender zijn als men wist dat de Amerikaanse regering die in 1953 te Washington zal zetelen er net zo over dacht. Ook weet men nog steeds niet of W.Duitsland de met de Westelijke ge allieerden gesloten verdragen zal ratifi ceren; dr Adenauer doet zijn best, maar als men dan weer een andere W.Duitse minister het Saarland hoort opeisen in ruil voor ratificatie twijfelt men. In Frankrijk word men van dergelijke eisen kopschuw, en blijft men ook aarzelen. Men oppert daar mooie plannen: het laatste is een plan voor een gemeen schappelijk politiek orgaan voor de zes landen der Europese defensiegemeen- schap, dat echter al heel weinig aanlok kelijks voor Nederland heeft, omdat deze binding juist die in het Atlantisch Pact, dus met Engeland en de Ver. Staten wat losser zou kunnen maken. Bjj tal van Franse groepen leeft nog altijd het verlangen naar een derde macht, welke het vasteland van W.-Europa zou moe ten vormen en waarin Parijs de eerste viool zou moeten spelen. De kritiek van de Franse maarschalk Juin, de opper bevelhebber van de geallieerde land strijdkrachten in Europa, op Amerika, moet men misschien ook wel in dit licht zien. n Zeer ongewenst ook omdat een ken ner van de Russische politiek als wei nig anderen, namelijk Kennan, de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, be zorgd is over de haatcampagne welke daar thans tegen Amerika gevoerd wordt en bij hem en de regering te Washington twijfel hebben doen rijzen aan de stelling dat de leiders der Sovjet unie geen militaire oorlog durven ris keren. Zodat het van het grootste be lang wordt geacht dat de kracht van het Westen zoveel mogelijk wordt ge concentreerd op de meest belangrijke punten en daartoe behoort, althans vol gens de huidige Amerikaanse regering niet in de eerste plaats Korea, maar wel West-Europa. Dat de Russen in dit licht gezien liever Taft dan Eisenhower tot president der Ver. Staten zouden zien gekozen, is dan wel verklaarbaar, Taft is immers niet de man die dit West Europa zo belangrijk acht. Met hem in Washington aan het bewind en Gro yko te Londen in de Russische am bassade om een wig te drijven tussen de Ver. Staten en West-Europa, zouden er in het Westen verhoudingen kunnen ont staan welke Moskou allerlei interessante mogelijkheden boden. Over de kansen van Taft om gekozen te worden kan thans niet veel anders gezegd worden dan wij reeds in vorige overzichten de den, hij moge op dit moment wat meer kiesmannen hebben voor de conventie der republikeinse partij dan de generaal, eerst op die conventie zelf zal aan het licht komen hoe de kansen staan, te meer omdat daar de strijd over de ver- teo-enwoordiging van Texas moet wor den uitgevochten, waar de partijmachi- ne Taft-kiesmannen afvaardigde, ter wijl de republikeinse massa Eisenho wer wilde. Men zegt dat ook aan een compromis-candidaat is gedacht in de persoon van generaal Mac Arthur en er blijft zelfs de mogelijkheid van een breuk in de partij, waarvan de democra tische candidaat voor het president schap wie dat zal zijn is nog zeer on zeker, men noemt zelfs Truman weer dan zou kunnen profiteren. In het vuur der verkiezingscampagne heeft trou wens Eisenhower zulke drastische be lastingverlagingen aan de Amerikaanse kiezers beloofd, dat men zich afvraagt of Europa toch maar niet het meest ge baat zni zijn met de verkiezing van een nieuwe democratische president, wie dat dan ook zijn mag, maar die bereid is het beleid van de huidige Amerikaan se regering voort te zetten. In vier jaar Marshallhulp 30 Juni liep het plan af, het is zoals bekend vervangen door het program voor Wederzijdse Veilig heid heeft zij de West-Europese lan den weer op de been geholpen, dank baarheid zijn deze daarvoor de grote bondgenoot over de Oceaan zeker ver schuldigd, hopelijk zal er ook na de Amerikaanse verkiezingen reden voor dankbaarheid blijven, doordat de steun niet ontijdig wordt stopgezet of ver minderd; het Amerikaanse Congres heeft de laatste tijd op dit gebied enige reden tot ongerustheid gegeven. Tot de drie benoemingen welke direc teuren van de Ver. voor Hoger Onder wijs op Geref. grondslag dezer dagen hebben gedaan in de wis- en natuurkun dige faculteit der Vrije Universiteit be hoort die van dr P. Groen tot buiten gewoon hoogleraar in de meteorologie en de geophysica. Dr P. Groen werd in 1912 te Sneek geboren. Hij bezocht het Geref. Gymnasium te Leeuwarden en legde in 1933 het eindexamen B en het Staatsexamen A af. Vervolgens stu deerde hij wis- en natuurkunde. Ih 1942 promoveerde hij aan de V. U. op een proefschrift „Orde en wanorde in de eenvoudigste roosters”, welk proef schrift was bewerkt bij Prof. Dr H. A. Kramers te Leiden. Als promotor trad op Prof. Dr G. J. Sizoo. Van 1938 ’39 was hij als assistent voor de theo retische natuurkunde aan de V. U. ver bonden. Daarna werd hij wetenschappe lijk medewerker aan het Kon. Ned. Meteor. Inst, te De Bilt. In de eerste jaren legde hij zich daar toe op de prac- tische en theoretische meteorologie. Na de oorlog werd hij leider van de afdeling Oceanografie. SNEEK. In de raadsvergadering dezer gemeente kwam aan de orde een schrijven van de commissaris van politie, met klachten over het optre den van de gemeente-secretaris. De voorzitter, burgemeester Alma, meent dat deze zaak niet bij de raad behoort en ter afdoening in handen van B. en W. dient gesteld. Enige leden hebben daartegen geen be zwaar, maar wel tegen het feit dat het schrijven van de commissaris voor de raadsleden werd ter visie ge legd, terwijl er kanttekeningen enz. op waren gemaakt door de secreta ris. De voorz. zal de laatste zijn dit ordelijk en correct te noemen, al kan hij begrijpen dat de secretaris zijn mening wilde uiten. Het stuk wordt in handen van B. en W. ter afdoe ning gesteld. In dezelfde vergadering drong een der leden aan op een spoe dig gereed komen van de nieuwe po litieverordening vooral met het oog Het prachtige zomerweer waarin wij ons de laatste dagen mogen verheugen, heeft zoals gewoonlijk het geval is, het waterverbruik sterk doen toenemen, zo dat aan de waterleidingbedrijven hoge eisen worden gesteld. Zo werd op 30 Juni jl. door het pompstation Noord- bergum van de N.V. Intercommunale Waterleiding Gebied Leeuwarden een etmaalverbruik van bijna 29.000 m3 wa ter geregistreerd; een dergelijk hoog verbruik komt slechts zeer zelden voor. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke abnormale verbruiken stagnaties in de watervoorziening tengevolge kunnen hebben, daar de waterleidingbedrijven nog steeds bezig zijn de achterstand in te halen die in de oorlogsjaren en de na-oorlogsjaren in de uitvoering van capaciteitswerken is ontstaan. Wanneer echter de verbruikers de dringende raad „Warm weer, gebruik niet onnodig meer” ter harte nemen, dan zal de trouwe kraan zeker geen verstek laten gaan en kunnen zij met Een lugubere vondst deed Dinsdag morgen een lid van het personeel van een cacaofabriek aan het Noorden Bui ten Spaarne te Haarlem. Hij zag een lijk drijven en waarschuwde de politie. Het bleek dat van de 53-jarige scheeps bouwer J. E. M. Dikmans uit Haarlem te zijn. Het had een prop in de mond, de voeten waren vastgebonden en bo vendien was het met ijzer verzwaard. Reeds in de middaguren had de Haar lemse recherche de zaak tot klaarheid gebracht door de arrestatie van twee aanstaande schoonzoons van het slacht offer. Op 23 Juni heeft de heer Dik mans in zijn woonschuit aan de Har- menjansweg te Haarlem ruzie gekregen met zijn 26-jarige aanstaande schoon zoon H. S. S. sloeg de heer Dikmans toen driemaal met een hamer op het hoofd. De slagen waren zo hard, dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. In de avonduren kwam de tweede schoonzoon, de achttienjarige J. B„ op bezoek in de woonschuit en vond daar hèt lijk van de heer Dikmans en de moordenaar. Gezamenlijk hebben zij het lijk opgepakt, het een prop in de mond gedaan, de voeten gebonden en na ijzer aan het lichaam te hebben bevestigd, het lijk in het Spaarne geworpen. Voor zover de politie kan nagaan wa ren de vrouw en de twee dochters van het slachtoffer op de hoogte van het misdrijf. Zij zijn wel door de politie ver hoord, doch niet aangehouden. De heer Dikmans werd sinds 23 Juni vermist. Een paar maanden geleden had hij een zoon verloren, toen die te Rotterdam van een steiger viel. De twee gearres teerden hebben een volledige bekentenis afgelegd. Niet krabben. De helder vloei- GENEESMIDDEL TEGEN *VM TB *HM HUIDAANDOENINGEN JKK JKR JLFe Wedstrijdprogramma voor het te houden Volleybaltoumooi op Zaterdag 5 Juli а. s. op het gemeentelijk sportterrein Dames le klas Groep I. 3.00—3.40 uur ADV. I—C.Z.N. I 3.404.20 uur N.O.H. I—S.V.C. I 4.40— 5.20 uur C.Z.N. I—N.O.H. I 5.20—6.00 uur S.V.C. I—ADV. I. б. 20—7.00 uur ADV. I—N.O.H. I 6.40— 7.20 uur S.V.C. I—C.Z.N. I Dames le klas Groep II: 3.00—3.40 uur T.G.P.—V.C.N. 3.40— 4.20 uur U.D.—D.V.C. 4.40— 5.20 uur V.C.N.—U.D. 5.20— 6.00 uur D.V.C.—T.G.P. 6.20— 7.00 uur T.G.P.—U.D. 6.40— 7.20 uur V.C.N.—D.V.C. 7.30 Beslissingswedstrijd winnaars Dames 2e klas Groep I: 3.00—3.40 uur V.C.N.—T.G.P. 4.20— 5.00 uur D.V.C.—V.C.N. 5.40— 6.20 uur T.G.P.—D.V.C. Dames 2e klas Groep II: 3.404.20 uur ZONA—ADV. 5.00—5.40 uur S.V.C.—ZONA 6.00—6.40 uur ADV.—S.V.C. 7.007.40 uur Beslissingswedstrijd winti groep Iwinn. gr. II. Heren le klas: 3.003.40 uur U.D.N.O.H. 3.40— 4.20 uur A.B.S.—T.G.P. 4.405.20 uur N.O.H.A.B.S. 5.20— 6.00 uur T.G.P.—U.D. 6.207.00 uur U.D.A.B.S. 7.00—7.40 uur N.O.H.—T.G.P. Heren 2e klas Groep I: 3.00—3.40 uur U.D.—R.K.V.C. 4.20— 5.00 uur S.V.C.—U.D. 5.40— 6.20 uur R.K.V.C.—S.V.C. Heren 2e klas Groep n 3.40— 4.20 uur ADV.—D.V.C. 5.00—5.40 uur N.O.H.—ADV. 6.00—6.40 uur D.V.C.—N.O.H. 7.007.40 uur Beslissingswedstrijd win naars Gr. I en winn. Gr. H Veld C S. Sybrandy. op verbodsbepalingen voor wielrij ders. Er wordt in de kom der ge meente veel te woest en snel op de fiets gereden. Tunesische kwestie in de Veiligheidsraad waar tussen haakjes het gehele Wes ten stond achter de Amerikaanse eis dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de juistheid van de communisti sche beschuldiging dat Amerika de bac teriologische oorlog in Korea had ont ketend zoals de Aziatische en Arabi sche landen hadden gewild. De Ameri kanen schijnen ook enigszins betrokken geweest te zjjn in een regeringswisseling in Egypte, tenminste dat beweert de afgetreden premier Hilali pasja die plaats moest maken voor een kabinet Hoessein Sirri Pasja, dat wel een over- gangsministerie zal zijn naar een nieuw bewind van de Wafd partij, als verkie zingen gehouden zijn. Hilali is er niet in geslaagd de geschillen met Engeland op te lossen over Suezkanaal en de Soedan, men meent echter dat Amerika thans Egypte heeft bewogen toe te treden tot het Westelijk verdedigingsprogram voor het Midden Oosten, waarna zijn bovengenoemde wensen kans zouden hebben te worden vervuld. De Engelsen zijn niet bar ingenomen met dit ingrij pen der Amerikanen, die overal in Afrika een vinger in de pap trachten te krijgen en wie de Arabische volken meer vertrouwen schenken dan andere Westerse landen. Maar de Engelse on- derhandelingen met Kairo schoten niet op, terwijl bij de huidige spanning in de wereld het Westen er zeker van moet zijn dat het Suezkanaal veilig is. Intus sen moet de verdere ontwikkeling in Kairo worden afgewacht, want er is niets verrassender dan de politiek der Oosterse landen. In Perzië zal Mossadeq dat ondervinden, een zijner tegenstan ders is thans tot voorzitter van het parlement gekozen. Deze behoort ech ter tot een fel Mohammedaanse groepe ring, zodat nog afgewacht moet wor den of Engeland zijde zal spinnen bij een eventueel heengaan van Mossadeq. Min of meer verrassend was ook de uit slag van een tussentijdse verkiezing in het kiesdistrict Wakkerstroom in Zuid- Afrika, waar de aanhanger van de re gering Malan werd gekozen met een grotere meerderheid dan zijn voorgan ger. Men leidt daaruit af dat Malans apartheidspolitiek een' groeiende in stemming van Zuid-Afrikaanse volk ontmoet. Anderzijds stuit die poli tiek ook op een groeiend verzet van de gekleurde bevolking, onder wie vele ar restaties zijn verricht bij de aanvang van de burgerlijke ongehoorzaamheids- campagne waarbij de voorschriften voor kleurlingen geldend worden genegeerd. weerwagens uit Eindhoven, de nevel- spuit en de manschappenwagen uit Geldrop en de bedrijfsbrandweer van Wullings uit Heeze gearriveerd. Zij kon den echter slechts het woonhuis van Van der Hurk en een nabijgelegen boer derij van W. van der Weert redden. De boerderijen en woonhuizen met meubi lair van Van der Loo en Van der Paal gingen geheel verloren. Van de boerderij van Van der Hurk kon, zoals gemeld, het woonhuis worden gered. Voorts wer den nog een schuur van M. Verbeek, een bijgebouw met gereedschap van L. Heesakkers en een schuur van J. Raa- sens een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op ruim twee ton. t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5