M PHILIPS 1 SL U Kappie en het eiland Koeterwaal Lvir oude Boeiers en Jachten MELKERSPAKKEN NEDERLAND s dfie kant FJ.de Groot Boersma Grootzand 15 - Sneek ONZE Goedkoop en prima! Sportcafé „De Kroon” BUITENLAND IN HET KORT „R E N I D 0” H. CS Brand te Oudemirdum Poststation te Boyl beroofd O| Anjer-collecte met zang Hitte Mulo-examens Sneek Adverteren doet verkopen Postduivenvereniging 1’ Estafette te Sneek w Waterdicht bij DIJKSTRA op Adm. WttKER NIEUWSBLAD'’ DAM’S BAKKERIJ SNEEK. Radiotoestellen belangrijk in prijs VERLAAGD I Treinramp Na de vacantie IJ PM A I verhuizing geve men Grootzand 55 Even noteren I voorUw L. EBBENS (IV). Advertentie I. M. thans /ai Ds Ml Tc Fi« 90 Advertentie I. M. O l I PHILIA. 34 deed dacht hij. „Maar hoe 1 Af Hoek Grootzand, Tel. 2069, 'neek De k om nieda SP Da Ds Zr Ds De één jaar oude Cornelia Oudhuis is te Monnikendam in een onbewaakt ogenblik in de sloot gelopen, die rond om de boerderij van haar ouders loopt. Toen het kindje werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. Voor het eindexamen van de Rijks H.B.S. te Sneek is geslaagd F. Stall- mann te Hindeloopen. Voor de familie Stallmann is dit een even heuglijk als merkwaardig feit, merkwaardig omdat de jongste zoon thans de schoolbanken heeft verlaten, terwijl de oudste dochter in 1915 voor het eerst naar school ging, aldus schrijft het Vrije Volk. De heer Stallmann heeft van 1915 tot 1952 37 jaar dus onafgebroken schoolgeld moeten betalen voor de lagere school, de Ambachtsschool, de Mulo, de Kweek school ol de H.B.S. De raad van Oude Niedorp be noemde G. de Heer tot: bode-concierge, doodgraver, deurwaarder, controleur van Voor de Krijgsraad stond terecht de eerste luitenant J. H., assistent in koper bij het bureau inkoop textiel van dienst materieel landmacht. H. heeft in de tweede helft van 1948 steekpennin gen ten bedrage van bijna vierduizend gulden geaccepteerd van een Middel burgse textielwlnkelier. In 1950 heeft H. op kosten van een Nijmeegse textiel fabrikant geruime tijd in een auto rond- getoerd. De auditeur-militair eiste zes maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. De 19-jarige Rienk Schaafstra is bij het zwemmen in het kanaal achter de grasdrogerij te Middenmeet verdron ken. Ze voelen zich onprettig, Versuft, vermoeid, belast, De Bilt heeft hen zo.pijnlijk, Zo „drukkend” plots verrast Of koud óf barre hitte, Hoe kan zoiets bestaan?! (Een goeie week geleden Kon je je jas nog aan De mensen en de mussen Zevoelen zich geplaagd ’k Neem dat de mus niet kwalijk, Die had ’r niet om gevraagd! De mensen en de mussen Vertellen van hun leed, Ze protesteren heftig: ’t Is heet, barbaarstig heet! Hun klaaglied richt zich rechtstreeks Op ’t zomers zomerweer: ’t Is zómer weer! ’t Heeft lang al Niet zó gezomerd meer! beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. Midfondvlucht. St. QuentinSneek, afstand 392 K.M. Een Britse duikbommenwerper is brandend neergestort op een groep hui zen dicht bij Salisbury. Twee mensen werden gedood en negen gewond. In West-Berlijn staken 2400 artsen omdat zij de honoraria van het centrale ziekenfonds te laag achten. De artsen eisen nu contante betaling van patiën ten en weigeren telefoon, gas en electri- citeit te betalen. 30 ct. 85 ct. ƒ1— te hc 2 uui Star! sport Café JP1 Is Ds Zr In Z.O. Austrtiië vriest het thans flink. Ie. 1 u 2e. X I 3e. I 8 Not 9 J van C< Twi van Pos the< div. rea sch bra stol nac lint the' em: V<M got) BE var tali No 7 J Pei NI 1. GI 2. BI 3. Re W Be pe doosjes 1-50. Op veler verzoek na 5 uur hardgebakken puntjes. Vraagt demonstratie bij Firma Naar de L. Ct. meldt is Woensdag- op Donderdagnacht een trommel met 3200 geroofd uit het poststation te Boyl. Later is de trommel openge scheurd in de tuin gevonden, het geld was weg, 400 aan frankeerzegels nog aanwezig. Ook de fiets van de kantoor houder was verdwenen. Men zoekt een kostganger, die ’s nachts slechts even thuis geweest is. Bij Thionville in het oosten van Frank rijk is Dinsdagmiddag de expresstrein AmsterdamBazel ontspoord doordat de rails door de hitte waren krom getrok ken. Er waren 4 doden en 20 gewonden; de meeste slachtoffers zijn Fransen, doch onder de gewonden kwamen vier Nederlanders voor. Edward Snow, een Amerikaanse his toricus, die in zgn vrije tijd gaat schat graven, heeft acht gouden Spaanse du katen gevonden en een stuk van een menselijk geraamte, die ze scheen te omklemmen, op het kleine eilandje Haute, in de Fundy baai tussen Nova Scotia en het Canadese vasteland. Vol- Zaterdag vertrekt een emigranten vliegtuig van Schiphol naar Nieuw-Zee- land met een bijzonder gezelschap aan boord. In de eerste plaats gaan er 24 bruidjes mee, wier bruidegom aan de andere kant van de aardbol al zitten te wachten. Een der bruidjes neemt haar trouwjapon mee. Die zal ze direct bij aankomst aantrekken, opdat ze als ge huwde vrouw Nieuw-Zeeland zal betre den. Het vliegtuig zal verder ook nog 21 vrijgezellen vervoeren. Te Ostende is thans een 27-jarige radio-technicus aangehouden, die er van wordt verdacht, bijna een jaar lang valse S.O.S.-berichten over zeerampen de aether in te hebben gezonden. Her haaldelijk zijn er op zijn berichten Bel gische, Nederlandse en Britse redding boten uitgelopen. Er komen nu gaandeweg heel wat Amerikanen naar Europa voor hun va- cantie. Ook Nederland krijgt er zijn deel endollars van. Een Ameri kaans oliemagnaat bijv, reserveerde voor zich en vier familieleden voor 5 da gen 2 appartementen in een groot ho tel te Amsterdam voor 300 per dag. In de Rotterdamse diergaarde ont vluchtte een pelikaan uit zijn vijver en ging op avontuur in de tuin. Hij kwam terecht in het bassin der ijsberen, die hem tot buit verklaarden. Zij trokken hem onder water en hadden er kennelijk een lekker hapje aan. de belastingen en de steunverlening, en hooisteker. beginnen we weer met onze reclame 15 Cocosmacronen 15 Cocoskransen 1 bus Knabbelaars 75 15 Zandgebakjes Venlo—Sneek, afstand 189 K.M. In het Australische hooggebergte zat een man rustig bij het knetterende vuur zijn pijp te roken, toen een storm vlaag met een kracht van honderddertig kilometer per uur zijn huis van zes ka mers opnam en spoorloos deed verdwij nen. Achter bleef alleen Charles Mina- hen ,die niet eens de gelegenheid had van verbazing zijn pijp uit de mond te laten vallen. Hij was volkomen onge deerd, maar de haard was uit. De 49-jarige dochter van een Indi sche hogepriester is Woensdag de eerste niet-Europese markiezin in de Engelse geschiedenis geworden, toen zjj trouwde met de 89 jaar oude Markies van Win chester. Zij kenden elkaar sinds 1928; de Markies vroeg haar enkele dagen na haar aankomst in Engeland uit Parijs ten huwelijk. „Ik ben bijna negentig, weet u”, zei hij glimlachend tot een ver slaggever. „Als je op mijn leeftijd komt, heb je geen tijd te verliezen. Je moet er vlug bij zijn”. 55 ct Nog enkele Oude Èdam p. 100 gr. 28 ct KLEINZAND 16, TEL. 2776 1.65 Zolang de voorraad strekt ƒ1—. Zaterdag Deventer Kant- koek (gebroken) /lp. kg. Luxe doosjes Duimpjes gens de legende is het geld verstopt door de beruchte piraat Edward Lowe, die de tongen van zijn gevangenen placht af te snijden en gebakken en wel aan zijn bemanning voor te schotelen. De rechterlijke macht in Engeland heeft Dinsdag recht gesproken zonder de pruik op. De Britse opperste rechter had de order daartoe gegeven wegens de hitte. Het feit is ongehoord in de ge schiedenis der Britse rechtspleging al kwam het wel voor dat een rechter an ders op warme dagen zijn pruik even lichtte. Maar de hoofdtooi werd weer opgezet als de rechter zijn uitspraak deed. In de Doelenstraat te Utrecht liep het 1%-jarig jongetje M. Vermeulen pardoes tegen een auto, viel en kreeg de wielen over het hoofdje. Het was op slag dood. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen Advertentie I. M. over Ulster boeiers en jachten, maar deze zijn nog te schaars, om er nu al iets over te kunnen schrijven. Voor ver dere mededelingen houden wij ons dus ten zeerste aanbevolen, opdat, na de Jouster schepen, ook de Ijlster eens aan bod kunnen komen! Want dat ver dienen zij, al was het alleen maar om dat de kunst van Eeltsjebaes uiteindelijk van rn-ter herkomst is geweest. H. Halbertsma. WOUDSEND. Maandagavond zong alhier in het plantsoen het Rooms Frysk kritekoor ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, tevens de Anjerdag. Tijdens dit concert werd een huis aan huis-collecte gehou den. Om half negen had nog een muzi kale rondgang plaats, wat heel wat men sen op de been bracht. De collecte bracht 36.op. waard waren. Hieronder volgt de uit slag: B. Jillings, le prijs, aankomst duif 9.52.51 uur, gem. snelheid 1159 m. p. m.; H. Melnen, 2e prijs, aankomst duif 9.54.26 uur, gem. snelheid 1149 m. p. m.; van der Meulende Vries 3e, 4e, 5e, 8e en 11e prijs, le duif van v. d. Meulen de Vries 9.55.40 uur, gem. snelheid 1145 m. p. m.; Heins, 6e prijs, aankomst duif 10.04.26 uur, gem. snelheid 1084 m. p. m.; Haak, 7e prijs, aankomst duif 10.03.48 uur, gem. snelheid 1084 m. p. m.; Buitenpost, 9e prijs, aankomst duif 10.04.42 uur, gem. snelheid 1078 m. p. m.; van Vugt 10e prijs, aankomst duif 10.06.46 uur, gem. snelheid 1071 m. p. m.; Alkema, 12e prijs; F. Groen, 13e prijs; L. de Ree, 14e prijs; Laagland, 15e prgs; S. de Ree, 16e prijs; Meijer, 17e prijs; J. Spoelstra, 18e prijs. Het concours werd gesloten om 10.20.44 uur. Voor de puntentelling algemeen Kampi oenschap werden hierna nog genoteerd de duiven van de volgende leden: Tip- persma, Postma te Oppenhuizen, J. de Boer, Gerlofs, J. Pronk en G. Wijnja, Oppenhuizen, laatstgenoemde klokte zijn laatste duif om 11.43.15 uur, gem. snelheid 683 m. p. m. De hoofdprijs van deze wedstrijd „een rollade” was als grootste attractie voor de tiende duif, welke in dit concours werd geklokt, be schikbaar gesteld. Alle leden van ’1 Es tafette, (behalve dan de vegetariërs) hebben „in gedachten” tijdens de vlucht van de heerlijke rollade gesmuld, maar het lid van Vugt sleepte deze uiteinde lijk in de wacht. De twaalfjarige Nicole Alaterre uit Tours in Frankrijk was met haar moe der en elfjarig broertje André aan het wandelen, toen haar hoed in de rivier de Loire woei. André probeerde de hoed uit het water te vissen, maar viel zelf in de rivier. Zijn moeder dook hem na, maar kwam jammerlijk om het leven. André werd gered door een voorbijganger. kennen onder de oorspronkelijke naam gebracht. De 25.000 kilo wegende pij p, in takels opgehangen, moest in een ijzeren, ketelvormige voet van dertien ton ko men te f taan. Het neerlaten was dus een zeer nauwkeurig werkje, dat uit sluitend bij mooi weer kon gebeuren. Alles ging goed en de klinkgaten van de pijp en van de voet pasten precies. Op de Soerenseweg te Apeldoorn is het zevenjarige zoontje van de familie E. J. v. d. Veen, wonende Bandalaan 15, uit een zijweg komende, tegen een auto gelopen en op slag gedood. Op de rijksweg bij Kapelle (Zuid- Beveland) is de 64-jarige landbouwer J. J. van Waarden uit Heinkenszand door een jeep aangereden. Hij is aan de ge volgen overleden. Tijdens de hitte-periode in Duits land konden de bierbrouwerijen te Mün chen en Frankfort met hun vracht auto’s de bestellingen niet meer aan en moesten gebruik maken van taxi’s om het bier te vervoeren. In verscheidene Westduitse steden was er gebrek aan water. Te Nieder Olm wasten de men sen zich met mineraalwater. In Frank fort deden de vrouwen boodschappen in badpak. De heetste plaats in Zwitser land was Estavayer-le-Lac, waar de temperatuur tot veertig graden steeg. Een Spanjaard, die met zijn gezin per auto op de weg naar Madrid reed, werd door een bij in zijn oog gestoken. De bestuurder was een ogenblik ver blind en verloor het beheer over de wa gen die in een brede greppel langs de weg terecht kwam, waar hij twee arbei ders doodde. De auto smakte vervolgens tegen een telegraafpaal op en sloeg driemaal over de kop. De vrouw van de bestuurder en zijn zoon werden gedood, zijn dochter ernstig gewond. Hijzelf kreeg slechts enkele schrammen. direct het oude en nieuwe adres op aan om kantoer „Friso”. Het werd in Mei 1894 afgele verd aan de hoogwelgeboren Heer B. Baron van Harinxma thoe Slooten. Ook de vroegere commissaris van Friesland, Mr P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten, heeft er vele reizen mee ge maakt, soms met „hoog bezoek” aan boord Oudere zeilers zullen zich wellicht nog wel herinneren, dat de commissaris een maal met de „Friso” is omgeslagen op de Zuiderzee. Gelukkig was de veerboot van Staveren op Enkhuizen in de nabij heid. De kapitein liet een sloep strijken en bracht de schipbreukelingen veilig aan boord. Vissers sleepten de „Friso” onbeschadigd naar Staveren. Een onver wachte „twirre” had de ramp op haar geweten. Na lange jaren de familie van Harinx ma te hebben gediend, werd de „Friso” verkocht aan de heer Hamstra te Weesp. Hier werd het trotse schip op zekere dag door een brand ernstig beschadigd. Ge lukkig wist men het op de werf van Kok te Huizen weer te herstellen. Onder de naam „Jan Bart” vaart het nu op Ijssel meer en Utrechtse wateren; de bezitter is de heer J. S. N. Mesdag te Hilversum. Even oud als de „Friso” is het jacht „Rode Leeuw”, dat thans het eigendom is van de heer Kuipers te Laren. Dit schip, lang 6.60, breed 2.80 m, heette oorspronkelijk „Hou Moed” en werd op de 30ete Mei van het jaar 1894 afgeleverd aan Mr N. A. Lebret te Oos- terbeek. Het schijnt ook een tijdlang in het bezit van de heer Zetsema te Grouw te zijn geweest; de verdere historie is slecht bekend. Even nevelachtig is de levensloop van Walter von Grundherr, de West duitse ambassadeur in Griekenland, is met pensioen gezonden, nadat was ge bleken, dat hg in de oorlog een belang rijke post had bekleed op Hitlers mi nisterie van buitenlandse zaken. Hij schijnt de terreur van de Nazi's in De nemarken te hebben gesteund. Hij zou er verantwoordelijk voor zijn, dat Zwe den niet in staat werd gesteld om Jood se kinderen uit Denemarken op te nemen. B. en W. van Jutfaas moeten 75 cent uit eigen zak bijpassen om de ge- meenterekening 1951 af te sluiten. De raad had er eindelijk genoeg van dat de post telefoonkosten en representatie weer was overschreden en besloot met 8 tegen 6 st. dat de 75 cent voor reke ning van burgemeester en wethouders persoonlijk kwam. Lompen, Metalen, Zakken, Oud Tapijt,* Kranten, enz. naar JAN C. DE WIT Lompen- en Metaalhandel Dr. Bosstraat 9, SNEEK. Stuurt U even bericht en wij halen het bij U van daan. Beleefd aanbevel. Te Gameren bij Zaltbommel zijn twee meisjes van zestien jaar bij het baden in de rivier verdronken. In het Van Starkenborghkanaal te Groningen is bij het zwemmen verdron ken de veertienjarige W. Oostland uit Groningen, Op het veertig meter hoge ketel huis van de Haagse electrische centrale aan het De Constant Rebecqueplein Losse Thee, p. 100 gr. 50 ct. Rund vet, p. 500 gr. 95 ct. 250 gr. Spritskoekjes 50 ct. 200 gr. Vr. Caramels 45 ct. 200 gr. Zomerdrups Limonades, per fles Gr. Chin. Pinda’s p. 250 gr. De 62-jarige Henry Rutter uit Bil lingsley in Engeland is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en zijn vrouw Allee tot achttien maanden, wegens dood door schuld. Zij hebben hun dochter Winifred, die geestelijk niet geheel vol waardig was, letterlijk van honger laten omkomen. De dochter had de laatste week vóór haar dood slechts één stuk geroosterd brood en wat thee gekregen. Zij had van honger letterlijk stukjes goed, gordijnen en jute opgegeten. De can-can-dans, die elke avond in de Moulin Rouge te Parijs wordt ge danst door een groep beroepsdanseres sen, kost dit variété-theater elke avond ruim honderdvijftig gulden alleen aan nylonkousen. Elk danseresje ruïneert namelijk elke avond een paar kousen bij deze dans. Ieder paar kost ruim tien gulden. De Venlose recherche heeft een negenjarig jongetje opgepakt, dat Maan dag door stenen op de rails te leggen, de Rheinpfeil-expresse heeft doen ontspo ren. nuts gemaakt en hij was met behulp van de meester bezig de brokken erts er bovenop te stapelen. „Wat gaat er gebeuren?” vroeg de meester. ,Wist ik het maar!” zei de maat. „Ik heb een voorgevoel, dat er allerlei el lendigs gaat gebeuren, als je het mij vraaatt!” April 1890 liep het een grote, mooi gevormde boeier, stapel. Het schip bestaat maar heeft al jaren niet meer gevaren, en het is de vraag, of er ooit iemand ge vonden zal worden, die het weer zeil klaar wil maken. Het schip behoort aan de heer van Leuven te Loenen, en ligt op de werf van Wester te Grouw. De bouwer was indertijd de heer K. A. Wassenaar te Hilversum. Later kwam de boeier in handen van de heer Lands te Krimpen aan de IJssel, vervolgens van de heer J. A. van Beeck Calkoen te Maartensdijk. In het jaar 1931 werd ei genaar de heer Martin Sanders, en in de oorlog werd de fam. van Leuven de be zitster. Het schip vertoonde intussen steeds meer gebreken, waarvan het her stel zo kostbaar bleek, dat het fraaie schip, na op het droge te zijn gehaald, op de werf is blijven liggen. Opwekkender is de levensloop van de „Maartje”, eigendom van Kap. ter Zee C. J. W. van Waning te Bilthoven. On der de naam „Annie” werd dit schip, toen nog een open jacht, in de maand April van het jaar 1892 afgeleverd aan de heer C. A. Volk te Amsterdam. In het jaar 1893 werd het jacht op de Am stel door een stoomboot overvaren, waarbij de echtgenote van de heer Volk verdronk. Het plezier was er voor de heer Volk voor altijd af; het volgend jaar verkocht hij de „Annie” aan de heer Gayus van der Meulen te Leeuwarden. De naam werd gewijzigd in „De Vrouw Romkje.” In het jaar 1914 kwam de heer van der Meulen te overlijden. De heer N. Siebesma te Leeuwarden werd de nieuwe eigenaar. Reeds na een jaar ging het jacht weer in andere handen over de heer W. Smilde te Akkrum, Deze liet het jacht in het jaar 1917 door Auke van der Zee te Joure ombouwen tot een boeier, waartoe het van een roef werd voorzien. De naam werd opnieuw „Annie.” De heer Smilde overleed in het jaar 1925. Tot het jaar 1928 werd de „Annie” het eigendom van de heer Koch te ’s-Gravenhage. Hierdoor verliet de boeier de Friese wateren. In 1928 kocht Ir J. W. Albarda, voorzit ter van de S.D.A.P., de „Annie” en her doopte het schip in „Pompeblêd”. Deze deed het reeds in het jaar 1930 weer van de hand. Eigenaar werd een zekere heer Sanders uit Amsterdam. Nu kende de „Pompeblêd” al heel weinig rust meer." De naam werd opnieuw gewijzigd, ditmaal in „Maartje”. Na enkele jaren werden de heren H. A. J. en J. Baanders te Amsterdam de eigenaars. De naam „Maartje” bleef, maar de eigenaars wis selden snel. In 1935 werd eigenaar de heer C. H. de Vries, in 1942 de heer Wortelboer, in 1946 de heer Sluizer, al len te Amsterdam. Tenslotte, in 1951, Kap. van Waning. Het ziet er wel naar uit, dat de „Maartje” voorlopig rust zal krijgen. Het schip kreeg in de afgelopen winter een grondige beurt op de „moe- derwerf” te Joure, en behoort thans tot de mooiste zeiljachten van Nederland. Betrekkelijk klein voor een boeier 8 x 3.55 m. laat de „Maartje” toch niet merken, dat de roef er naderhand is op geplaatst. Dan komen we aan de veel grotere boeier „Jan Bart,” welk schip 10 x 4 m heeft men een stalen schoorsteen van meet. De Friezen zullen dit schip beter 45 nieter in zijn geheel op zijn r.Iaats Geslaagd voor diploma B: H. Talhout, Hindeloopen; U. de Boer, Gaast; F. Lootsma, Warns; H. v. d. Wetering, He- melum; H. Roelevink, Balk. Voor diploma A: W. H. de Vries, Warns; *J. T. Haagsma, Ferwoude; P. Sikkes, Hindeloopen; *B. de Jong, Wom- mels; *A. Joustra, Wommels; *A. Twer- da, Wommels; H. Wijnia, Itens; *J. A. Detmar, Balk; *B. C. Hoekstra, Balk; *J. T. Nijholt, Sloten; *S. de Boer. Balk; J. Lettinga, Edens; *A. v. d. Wier Al- berda, Goënga; J. Witteveen, Sneek; *E. Zijlstra, Sneek; A. Schurer, Sneek; J. Hoekstra, Mirns en Bakhuizen; J. Pan ter, Sijbrandaburen; J. E. Kluitenberg, Sneek; S. Landstra, Sneek; K. Ligthart, Sijbrandaburen; C. Tijmstra, Makkum; J. Holkema, Sneek; *H. Offringa, Sneek; *H. Rijpkema, Sneek; *A. de Vos, Oost- hem; *A. Bakker, Sneek; *J. Cnossen, Hommerts; S. Fijlstra, Sneek; *J. Bang- ma, Bolsward; U. Reitsma, Witmarsum; I *J. J. v. d. Veen, Bolsward. Afgewezen 3 candidates ’Zijn meisjes. Zaterdagavond 8 uur Optreden van de bekende accordeonist Gisterochtend ongeveer 5 uur werd brand ontdekt in de garage van de heer de Jong te Oudemirdum, waarschijnlijk ten gevolge van kortsluiting. Soldaten, in Gaasterland gelegerd, verleenden hulp bij de blussing e i brachten de in ventaris van het naastgelegen post station in veiligheid; dit bleef echter behouden, doch liep brand- en water schade op. De garage alsmede een naastgelegen schuur brandden uit. Met veranderlijke wind werden de 72 duiven gelost des morgens om 7.15 uur. Het was te voorzien dat dit geen snelle vlucht zou worden, dat bleek ook uit de gemiddelde snelheden welke werden be reikt, het kwam nu vooral aan op het uithoudingsvermogen en de goede con ditie der vogels. De uitslag was als volgt: H. Meinen, le en 17e prijs, le duif van Meinen aankomst 13.11.18 uur, gem. snelheid 1097 m. p. m.; Heins, 2e en 4e prijs, le duif van Heins aankomst 13.41.56 uur, gem. snelheid 1014 m. p. m.; Alkema 3e en 10e prijs, le duif van Alkema, aankomst 13.41.55 uur, gem. snelheid 1012 m. p. m.; Wijnja, Op penhuizen, 5e prijs, aankomst duif 14.00.15 uur, gem. snelheid 965 m. p. m.; Schreuder, 6e prijs, aankomst duif 14.02.48 uur, gem. snelheid 962 m. p. m.; J. de Boer, 7e prijs, aankomst duif 14.06.50 uur, gem. snelheid 953 m. p. m.; L. de Ree, 8e en 11e prijs, le duif van de Ree, aankomst 14.08.08 uur, gem. snelheid 950 m. p. m.; J. Pronk, 9e en 12e prijs, le duif van Pronk, aankomst 14.08.02 uur, gem. snelheid 950 m. p. m.; voorts nog J. Stok, 13e prijs, J. Spoelstra, 14e en 18e prijs; Laagland 15e prijs; van der Meulende Vries 16e prijs. Dit concours werd gesloten om 14.36.38 uur. Voor de puntentelling Kampioenschap Midfond-vluchten wer den nog genoteerd de volgende over- duiven van de navolgende leden: S. de Ree, B. Jillings, van Ruiten en Bouri- tius, laatstgenoemde klokte zijn eerste duif om 15.03.52 uur, gem. snelheid 837 m. p. m. Over oude Boeiers en Jachten. Na de „Sperwer” komen we aan de „Friso” (niet de „Friso” van de fam. Van Harinxma; daarover aanstonds). Op 3 April 1890 liep het schip, van nog, Behoudens goedkeuring door het parlement zal koningin Elizabeth een jaarsalaris ontvangen van 475.000 pond sterling, hetgeen ruim vier-en-driekwart millioen gulden is. De hertog van Edin burg zou per jaar vierhonderdduizend gulden ontvangen. Twee motoragenten van de Itali aanse politie te Trente zgn over een af stand van zes kilometer achtervolgd door een dolle stier, die er wel niet in slaagde, het voertuig in te halen, maar dan toch soms een snelheid bereikte van vijftig kilometer per uur. Tenslotte gaf de stier de jacht op en verdween in een boomgaard, waar politie en boeren hem gevangen namen. De Amerikaanse filmmagnaat Jack Warner verloor bg het baden bij Cannes een platinaring, bezet met drie diaman ten ter waarde van ongeveer vierhon derdduizend gulden. Om de ring terug te krijgen heeft hij de „Club de la mer” te Juan, die zich met dergelijke vermis singen bezighoudt, een beloning beloofd van vierduizend gulden. De club heeft reeds tweemaal ringen, die in zee verlo ren waren, opgespoord, doordat zij er haar duikers op afstuurde. Te Longbeach in Califomië is ’s werelds schoonheidskoningin gekozen, een 18-jarige Finse. Zij werd gekroond met een kroontje, dat Russische kei zerinnen eenmaal hebben gedragen en dat met 1529 diamanten is bezet. De 18-jarige Armi Kuusela krijgt nu een zevenjarig filmcontract, een auto en een kostbaar polshorloge. Op het station te Wolfhagen in Hessen is een compleet kunstgebit met een halfopgerooMa sigaar tussen de tanden geklemd gevonden. De stations chef bekende nooit een zonderlinger vondst in zijn hele loopbaan onder de ogen te hebben gehad. Een Amerikaanse zeeman, Robert Rawlins, heeft 65.000 dollar schadever goeding gekregen (bijna drie ton) om dat een nijlpaard zijn arm had afgebe ten. Hij werkte op het schip dat het monster van Afrika naar Amerika ver voerde, waar het bestemd was voor een dierentuin en het ongeluk gebeurde een jaar geleden. Maar nu heeft hij dan ein delijk zijn proces tegen de rederij ge wonnen. De 91 vogels werden gelost om ’s morgens 7.10 uur. Er stond een ste vige Noord-Westenwind, zodat de vo gels die in topvorm verkeerden, de kans van de dag kregen om te tonen wat ze De meester deed inderdaad wat merkt het binnenmeer bereikt, waarin Kappie hem gezegd had. Hij reed de Kraak lag, en hij maakte vlug de met een kruiwagen vol brokken erts tros los, waarmee de Kraak vastgebon- naar de keuken en hg trilde van zenuw- den was. achtigheid. „Als maar niemand me ziet! „Alles gaat goed” Die kerel met het masker zei, dat hij op zou het met de maat in de keuken mij zou letten!” staan! Als ik dat maar wist!” Kappie had intussen ongezien en onge- De maat had een heet vuur in het for- het jacht „Argo”, iets groter dan de „Hou Moed”, namelijk 6.90 x 2.90 m. Volgens een oud jachtregister zou het in het jaar 1894 zijn gebouwd. Het schijnt te zijn afgeleverd aan een zekere heer Jongejans te Amsterdam. Later werd de heer N. Siebesma te Leeuwarden ei genaar, dezelfde Siebesma die wij reeds noemden als een der eigenaars van „Maartje”. Ook de heer Zetsema te Grouw heeft de „Argo” lange jaren ge varen; thans is het jacht in het bezit van dé heer B. H. Braam, eigenaar van Hotel „Oostergoo” te Grouw. Tot zoverre onze mededelingen over de Jouster boeiers, geput uit de werf boe ken van Eeltje en Auke van der Zee. Intussen bereikten ons enkele mede delingen van belangstellende lezers, die liever ongenoemd bleven, en waaraan wij tot slot nog enige aandacht willen schenken. Nog steeds vaart in Friesland rond de boeier „Tjet Rixt.”. Het schip zou al een eeuw oud zijn, en verkeert in zulk een staat, dat het niet meer kan zeilen, wel op de motor varen. De afmetingen zijn 10.50 x 3.30 m. Volgens het reeds ge noemde jachtregister omstreeks 1850 gebouwd, zou het eveneens een werkstuk zijn van Eeltsjebaes. Het komt echter in de werf boeken niet voor; de eerste coor Eeltsjebaes gebouwde boeier werd op 17 Juni 1852 afgeleverd aan de heer A. Hielk te Amsterdam. De werf was toen nog gevestigd te IJlst. Het schip kostte 625 gulden en was 30 voet lang, kleiner dus dan de „Tjet Rixt”, zodat dit schip hier niet kan zijn bedoeld. De „Tjet Rixt” schijnt bovendien te zijn gebouwd voor de heer Minnema de Wit te Leeu warden. Later werd eigenaar de heer Tj. Hepkema te Heerenveen; thans is dit Mr J. T. M. Hepkema te Leeuwarden. Een anonieme briefschrijver wees ons er op, dat er toch nog meer grote tjot ters, „Friese boten” of „f jouwer-achten” in de vaart waren dan wij meenden. Toen hij zijn jongensjaren in Langweer doorbracht, waren daar drie „fjouwer- achten”, die alle drie nog bestaan. „De Jonge Dirk”, van T. K. Zandstra, nu ei gendom van Mr S. Hepkema te Leeuwar den; de „Nemo” van notaris Faber, thans te Heerenveen; de „Argo” van Baron van Heemstra, nu eigendom van de heer Hepkema te Langweer. Verder kende hij nog „De twee Gezus ters” van de heer J. Haagsma te Wor- kum. „De twee Gezusters” en „De Jonge Dirk” waren te Joure gebouwd, de „Ne mo” te IJlst, de „Argo” te Sneek, en wel door Tjibbe Hiemstra. Tevens bereikten ons enkele gegevens TO

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 6