Nederland krijgt nieuw soort duikboot KANTONGERECHT Drie zeer bijzondere aanwinsten voor de Sneker Oudheidkamer Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Jeu de Pelote Kaatspartij i 7e Jaargang No. 54 Dinsdag 8 Juli 1952 5 L KIEZEBRINK Kerknieuws v Geslaagd de Ter aankondiging Zeepost Grote schade door onweders Rijwielpad Rijsterbos- Bakhuizen wordt verbeterd Stuurman op Ijsselmeer verdronken Het inkomen der Belgische Kamerleden Het Museum thans een fraaie collectie oud-Sneker zilver rijk Het Regenboog-team voor De Kaag Collecte Herwonnen Levens kracht en Santos KLEINZAND 7 Iele». 2872 hbi Sneeksr Nieuwsblad te een gecombineerde uitgave mm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Schilder veroorzaakte de brand in Regina Coeli Opbrengst Oliebollendag Een dagje er op uit Blauwe Wimpel voor United States Collecte Anjerfonds Het onweer Zomerpostzegel-actie Ouden van Dagen te Ijlst Geslaagd De Waterpoortpartij Zomeropruiming boekhandel Tentoonstelling te Bolsward Benoemd Olympisch elftal tegen Rapid B Redacteur; 2 l Vistentje aangereden. I Parade van de plaats vervangers. Het Friese Regenboogteam dat tijdens de komende Kaag-week uit zal komen in de bekende HollandFriesland wed strijden in deze klasse, is samengesteld uit de heren K. Vrolijk met Dolfijn; L. Hof, Oudehaske, met Meteoor; Joh. Al- berda met Algri en J. Priester met Blik- stiender. De opbrengst van deze hier ter stede gehouden collecte is 300.96. t t i Halbertsma, Conservator. n e n t t t e t i it I. n riedactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD je e- j- ie 3- g o. t, n n 3, n De brand in het meisjespensionaat Regina Coeli te Vught is ontstaan door het gebruik van een gasolinevergasser bij het verfafbranden aan de dakkapel len. Dit is door de recherche van de ge- meeiïtepolitie te Vught vastgesteld. Te gen de betrokken schilder, de 60-jarige T. uit Vught is proces-verbaal opge maakt. Naar een voorzichtige raming zal de schade ongeveer 800.000 belopen. Het gebouw is verzekerd. IJLST. De opbrengst van de de vorige week alhier gehouden „Oliebollendag”, bestemd voor een nieuwe muziektent, bedraagt netto ƒ500.—. De bezetting van de rechterstoel bood dimaal meer variatie dan de rol. Mr de Jong is met vacantie en er kwamen niet minder dan drie vervangers in actie, ’s Morgens mr Cornelis, ’s mid dags mr van Bottenburg en mr Weste- rink. Zelfs was er nog een vierde, de burgemeester van IJlst, maar die be paalde zich tijdens de morgenzitting alleen tot luisteren. Met nog een paar zaakjes minder had iedere verdachte een Kantonrechter voor zich alleen kun nen hebben. wezen en volging. NULAND, 2 Juli '52. De Vrouwen vereniging trok er hedenmorgen 6 uur per autpbus op uit voor haar jaarlijks reisje. Via de afsluitdijk ging het naar Volendam, vanwaar men een trip maak te naar Marken. In Amsterdam werd vervolgens gepauzeerd voor het nutti gen van het twaalfuurtje. Hierna ver trok men naar Hilversum waar de studio van de N.C.R.V. werd bezichtigd. Op de verdere rondreis om het Ijsselmeer werd ook nog Zeist aangedaan, waar de Sola- êabriek werd bezocht, wat zeer interes sant was. Nadat men bij Harderwijk verkoeling had gezocht in het Ijssel meer ging het op huis aan. Half elf ar riveerde men weer in ons dorp, hoogst voldaan over het genotene op deze dag. Het nieuwe Amerikaanse passagiers schip United States heeft de overtocht over de Atlantische Oceaan volbracht in 3 dagen, 10 uren en 40 minuten, dat is ruim 10 uur sneller dan het record van de Engelse Queen Mary. De blauwe wimpel gaat dus van laatstgenoemd schip naar het Amerikaanse. IJLST. De collecte voor het Anjer fonds heeft alhier opgebracht 41,33. voor anderen opleverde. Daarom requi- reerde hij 25 boete of 12 d. H. beweerde bij kris en bij kras dat P. onmogelijk over de draad gevallen kan zijn en dat men hem dus ook niet kon veroordelen. Mr van Bottenburg achtte dat evenmin bewezen. Wel was er vol gens hem slipgevaar aanwezig, maar dat was verd. niet ten laste gelegd. Hij sprak hem daarom vrij. Voor het eindexamen Geref. Gymna sium te Leeuwarden slaagden voor B de h.h. J. H. Bade alhier en S. Voerman te Bozum. ontvingen wij van drukkerij Meimo, Oude Koemarkt 38 alhier het geheel in haat bedrijf vervaardigde Menno-boek; in een keurig, in boekvorm uitgevoerde cartonnen doos wordt de clientèle een even keurig kaartsysteempje, waarin de namen van klanten met hun adres en telefoonnummer kunnen worden opge nomen, een aantal blaadjes voor losse notities en een kwartaalkalendertje aangeboden. Regelmatig wordt de klan ten een nieuw kalendertje toegezonden, terwjjl op een berichtje hunnerzijds drukkerjj Menno ook de verdere inhoud van het boek weer aanvult. Ongetwijfeld een reclame welke bij de clientèle van deze drukkerij in de smaak zal vallen. De onweders die Donderdag op Vrij dagnacht ons land teisterden in Fries land waren ze niet hevig hebben plaatselijk belangrijke schade aange richt, zowel door bliksem als door regen, hagel en storm die de oogsten bescha digden. In Westerbork, Odoorn, Mussel, De Wijk, Koekange, Wythmen, Daarle, Apeldoorn, Rosmalen, Lopik, Bergen op Zoom gingen boerderijen verloren. Het merkwaardigste ongeluk deed zich voor in Nunspeet, waar de bliksem in een woonhuis alle meubelen en ruiten ver nielde, een ledikantje werd in tweeën ge spleten maar het kindje dat er in sliep bleef ongedeerd. Te Balkbrug werd de 16-jarige zoon van de 1?- 11:ar EL.ïch door de bliksem g .1. tenslotte met 58 ’t loodje leggen. In het begin liet het zich voor het Sneker partuur slecht aanzien. Bolsward liep ujt tot 13, maar toen begonnen Breu ker c.s. zich te roeren en wonnen na een uiterst spannende strijd met het navol gende spelverloop: 23,24,34,35, 4—5, 5—5, 6—5, 7—5, 7—6, 7—7, 8—7. Weidum en Sneek speelden een eenzij dige wedstrijd. Hiddinga c.s. waren zo wel in ’t perk als aan de opslag Breu ker c.s. verre de baas. De eindstand was 81. Bolsward verging het tegen Wei dum nog minder. Hiddinga c.s. gunden Van der Zee c.s. geen enkel bordje. De eindstand was hier dus 80. Oosterlit- tens en Sneek speelden een enerverende strijd, die door Breuker c.s. met 4—8 werd gewonnen. Topspanning leverde de strijd tussen het vijftal van Bolsward en Oosterlittens. Om beurten werden de bordjes veroverd, maar op 77 maakte Ferwerda aan alle onzekerheid een ein de en won Bolsward met 87. De totale uitslag is dus: Weidum 24 punten; Sneek 17; Oosterlittens 16 en Bolsward 15 pun ten. De le en 2e prijs bestonden uit zilveren Waterpoortlepeltjes, in het jaar 1735 vervaardigd door de be kende Sneker meester Ype Feenstra. Door ruil kwam het in het bezit van het Museum. Nog lang hebben de nazaten van Ype Feenstra het voorvaderlijk be drijf te Sneek uitgeoefend, en wel in een pand aan de Oostzijde van de Schaap- markt. Een naamgenoot en rechtstreek se afstammeling is nog in leven, maar verliet onze stad reeds jaren geleden. Uit het reeds genoemde jaarverslag bleek, dat het Museum thans wel een zeer aantrekkelijke verzameling oud- Sneker zilver bezit, meest lepels en brandewijnskommen, bruiklenen zowel als eigendommen. Wij noemen hier al leen nog de kostbare kommen van Arjen Altena (16171713) en Hedsert Jans Lauswolt, die van 1682 tot 1692 te Sneek heeft gewerkt. Heel bijzonder is ook het sierlijke trekpotje van het jaar 1738. Vooral de vrouwelijke bezoekers plegen al dit schoons met diepe bewondering te aanschouwen. Wil men ons Museum helpen op deze weg voort te gaan, opdat het weldra Friesland's tweede Museum in Fries land’s tweede stad wordt, dan kan men niet beter doen dan lid worde» van de vereniging, die sinds 1939 het Museum in stand poogt te houden. Komende weken zullen bezoeken worden gebracht aan deze en gene, die stellij* veel voor het Museum gevoelen doch nog niet voor het lidmaatschap werden aangezocht. Stelt U ons niet teleur? H. TOUR DE FRANCE! Hier ziet U de Italiaanse renner Martini, goed beschermd teo-n zon en stof, als een struikrover op de fotograaf afkomen. GOENGA. Tijdens het onweder dat Zondagavond boven onze plaats woedde werd een koe van de veehouder S. Bos ma door de bliksem gedood. Een boom op het erf van de heer B. Bos werd in tweeën gespleten, de stukken vlogen her en der. Te Hempens werd de boerderij, be woond door de heer I. D. de Vries, ge troffen. De boerderij ging verloren, het woonhuis bleef behouden. Te Kethel (Z.H.) is door de Zuidwes ter windstoten over een lengte van 40 m. het dak van een reeks systeemwo- ningen afgerukt. Een deel der bewoners moest bij buren onderdak zoeken. Te Sneek een succes. Door het comité Zomerpostzegelactie alhier zijn verkocht 11488 postzegels, 1906 briefkaarten en 978 prentbrief kaarten. Het comité dankt allen harte lijk voor de spontaan verleende mede werking. Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handelsadv.) leger. Abonnementsprijs f 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 oer half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Koninklijke Marine zal in de loop van 1955 de beschikking krijgen over de eèrste van vier onderzeeboten, gebouwd volgens een volkomen nieuw principe. De nieuwe onderzeeboot is ontworpen door ir M. F. Gunning, gewezen ingeni eur van de Koninklijke Marine, thans verbonden aan de Verenigde Nederland se Scheepsbouwbureau’s. Grotere snel heid en uiterst moderne bewapening ma ken dit type onderzeeboot tot een veel gevaarlijker aanvalswapen dan het tot dusver gebouwde. In plaats van de bij alle onderzeeboten ter wereld gebruikelijke enkelvoudige cylindervorm, waarin alle apparaten zijn ondergebracht, is door ir Gunning een drie-cylindertype ontworpen. In de laatste wereldoorlog werden steeds zwaardere eisen aan de onderzeeboten gesteld. Soms waren deze eisen tegenstrijdig, zo dat steeds moest worden gezocht naar een compromis. tr Gunning kwam tot de gedachte, dat met de oude vorm moest worden gebro ken. Zijn idee werd na de oorlog door de Koninklijke Marine onderzocht in samen werking met tal van lichamen, o.m. het T.N.O. en de Rijksverdedigingsorgani satie. Na jarenlange voorbereidingen voor één onderzeeboot moeten vijftien- tot twintigduizend tekeningen worden gemaakt werd het nieuwe model aan vaard. De traditionele vorm, een lange si gaar, waarvan de beide uiteinden zijn toegespitst, is vervangen door een drie- cylindertype. Van bovenaf gezien be staat de nieuwe onderzeeboot uit één lange cylinder met aan weerszijden schuin daaronder twee iets kortere cy- Met de volgende schepen 1 worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Sumatra (17 Juli); Nieuw Guinea: m.s. Tosari (17 Juli); Antillen: m.s. Willemstad (8 Juli); Suriname: s.s. Cottica (9 Juli); Canada: s.s. Nieuw-Amsterdam (9 Juli); Unie van Zuid-Afrika, Z.W. en W.- Afrika: m.s. Bloemfontein (8 Juli); Argentinië, Bolivia, Chili: s.s. Entre Rios (9 Juli); Uruguay en Brazilië: m.s. Aldabi (9 Juli); Australië en Nieuw Zeeland, via En geland: (7 Juli), Van socialistische zijde is in België voorgesteld de vergoeding der Kamer leden te verhogen van frs. 180.000 tot frs. 225.000 per jaar. Omgerekend in Nederlandse guldens betekent dit voorstel een verhoging van 13.680 tot 17.100 per jaar. In Neder land krijgen de Kamerleden al naar ge lang de afstand, welke zij moeten afleg gen om naar het parlement te komen, 7200 a 8400 per jaar. Bij de beoorde ling van deze cijfers moet men er na tuurlijk rekening mee houden, dat het leven bij onze Zuiderburen inderdaad duurder is dan bij ons. Maar hiertegen zal een inkomen, dat ruim honderd pro cent hoger ligt, wel ruimschoots op wegen. IJLST. Voor 1940 werd ook hier ge regeld ieder jaar door een bestaande commissie er voor gezorgd, dat de Ouden van Dagen in de zomer hun uitgaans dag kregen. Na de oorlog werd deze zaak niet weer ter hand genomen en stonden de oudjes van IJlst ten achter in vergelijking met andere plaatsen. Meerderen vonden dit jammer en zo is één keer in een zomer een bootreisje voor hen georganiseerd en werd in de afgelopen winter door de Fryske For- iening een avond belegd, speciaal be stemd voor de oudjes. Thans is echter de doorbraak gekomen. Na overleg met de commissie van vóór 1940 heeft zich thans een nieuwe commissie gevormd, bestaande uit de heren Tj. Ament, J. An- dela Jr., S. Bakker, E. Burna, C. Fran kena, J. Hoomans en F. v. d. Woude, Het is hun doel zeer binnenkort, zo mo gelijk nog Woensdag 16 Juli, de bejaar den een uitstapje aan te bieden. Op ie ders medewerking zal de commisssie on getwijfeld kunnen rekenen. Hij kan het niet laten. Joh. O., bode van het Ziekenfonds te Sneek, is een hartstochtelijk liefhebber van peuren, zo erg zelfs dat hij er een bekeuring voor riskeerde. Hij peurde nl. zonder vergunning. Wel had hij al eni ge jaren geprobeerd die vergunning te krijgen, maar dat was niet gelukt en nu deed hij het maar zonder. Mr Cornelis herinnerde aan het be kende versje: „Het hengelen is een schone zaak, het schenkt de mensen veel vermaak”, maar meende dat verdachte zich door zijn vissershartstocht toch te ver heeft laten voeren. Dat was ook de mening van de Ambtenaar van het O. M., die een boete van ƒ7.50 of 3 d. eiste plus verbeurdverklaring van de in beslag genomen hengel. Aan de Vakschool van het Station voor Bakkerij en Maalderij te Wagenin- gen slaagde voor het exa en brood- en banketbakker de heer H. Hendriks al- I bier. O. gaf toe dat deze sport een hobby voor hem is. „Ik kan het niet laten”, zei hij. Over de boete sprak hij verder niet, maar wel vroeg hij z’n hen gel terug. Mr Cornelis liet zich vermur wen. Het werd ƒ5 of 2 d. zonder ver beurdverklaring. Wederom vrijgesproken. Opnieuw stond de Sneker garagehou der W. H. terecht, wegens het spannen van een staaldraad over de weg, tenge volge waarvan de motorrijder P. uit Tirns over de kop sloeg. De eerste maal was H. vrijgesproken omdat de dag vaarding niet juist gesteld was. De onfortuinlijke motorrijder herhaal de dat hij plotseling iets onder zijn mo tor had gevoeld en op hetzelfde ogen blik over de grond sloeg. Daarna zag hij dat er een draad over de weg liep, die aan beide kanten boven het wegdek uit kwam. De tweede bezwarende getuige, de smidsknecht L. S., eveneens uit Tirns, bevestigde dat de draad aan één kant boven de weg zat. Hij was er in het midden met de fiets overheen ge reden. Verdachte had drie getuigen a dé charge meegenomen, allen bij hem in dienst, die verklaarden dat de draad in de modder waarmee de bermen waren opgehoogd was weggetrokken en daar door niet te zien was. Een van hen be vestigde bovendien de bewering van z’n baas dat de weg door de daarop lig gende klei erg glad waa en niet berijd baar, wat echter door de motorrijder en diens getuige ontkend werd. De Ambtenaar concludeerde dat de draad zich inderdaad boven het weg dek moet hebben bevonden en gevaar Verschijnt: DINSDAGS on VRHDAGS. Administraties Comb, Drijfhout-Kiezebrink @Ds Kantoor: GROOTZANP SS Telefoon 3005 (K 5*50) Zaterdagmiddag a.s. wordt op het Martiniplein alhier de reeds zo populair geworden Waterpoortkaatspartij gehou den. Door het hoofdbestuur zijn de na volgende vijf parturen samengesteld M. van der Weerd, Arum; P. de Haan, Akkerwoude; D. Smedinga, Harlingen. R. Hoekstra, Ternaard; T. de Bruin, Leeuwarden; F. Helfrich, Leeuwarden. H. Schuil, Harlingen; Joh. Jansen, Harlingen; H. de Haan, Holwerd. M. van der Leest, Stiens; S. Olivier, Harlingen; J. Tolsma, Arum. A. van der Meulen, Berlikum; Joh. Zijlstra, Dongjum; A. Hiemstra, Leeu warden. Door de Kaatsvereniging Sneek werd Zaterdagmiddag op het Martiniplein een Jeu de Pelote-kaatspartij gehouden, waaraan werd deelgenomen door de af delingen Weidum, Bolsward, Oosterlit tens en Sneek. Er werd een halve com petitie gespeeld. Jammer dat de harde wind veel afbreuk aan 't spel deed, waardoor er nog al veel buiten- en kan zeepost kwaadslagen vielen te noteren. Ondanks - j- I (jat waren er zeer mooie en spannende partijen. De lijst zag er als volgt uit: No. 1, Oosterlittens: P. Santema, A. v. d. Kooi, K. Gaasterland, R. Hankel, A. van der Weide. No. 2, Weidum: F. Hiddinga, Fr. Mon- sma, P. Koopmans Jr., P. Koopmans Sr., J. de Groot. No 3, Bolsward: R. v. d. Zee, R. Rijp- ma, J. Ferwerda, J. de Haan, P. Zwaag- stra. No. 4, Sneek: H. Kussendraer, W. Op penhuis, IJ. Rienstra, J. Rienstra, S. Breuker. De partij tussen Oosterlittens en Wei dum was zeer spannend. Eerstgenoemd vijftal beet geducht van zich af en kreeg zelfs een 42 voorsprong, maar moest Het rijwielpad tussen het Rijsterbos en Bakhuizen verkeert in slechte toe stand, hetgeen te betreuren is, daar dit pad buitengewoon belangrijk is voor het streekverkeer en tevens voor het toeris me in Gaasterland. De gemeente Gaasterland zal echter het onderhoud, dat officieel rustte bij de aanwonenden, overnemen. Zodra dit zijn beslag zal hebben gekregen, gaat de gemeente tot algehele verbetering van dit belangrijke rijwielpad over. Gebruik makende van de haar bij artikel 12, derde lid, van de Wet be treffende het uitverkopen en opruimen in het Winkelbedrijf verleende bevoegd heid heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland dit jaar als tijdvak van de zomeropruiming voor de boekhandel aangewezen de periode van 12 Juli9 Augustus. De staatssecretaris van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, mr J. M. L. T. Cals, heeft Donder dagavond te Bolsward een in het stad huis aldaar door het stadsbestuur en de Boun fan Fryske Kunstners georgani seerde tentoonstelling van Friese schil derkunst officieel geopend. Het is de laatste jaren traditie geworden, dat tij dens de zomermaanden het historische raadhuis van Bolsward plaats biedt aan een schilderijenexpositie. Ditmaal expo seren o.a. Cor Reisma, Jentsje Popma, P. H. van Asperen, Bouke van der Sloot en anderen. Ook uit Friesland afkomstige schilders als Jelle Troelstra en Germ de Jong hebben werk ingezonden. Het Ljouwerter Orkest Forban en het gemengd koor uit Grouw voerden mu ziek en zang van Friese componisten uit. De burgemeester van Bolsward, de heer J. G. S. Bruinsma, opende de avond. De schilder Jelle Troelstra sprak over de Friese schilderkunst en wees op de be- nijdenswaardige verbondenheid tussen de Friezen en hun kunstenaars. Ook voor de Friese schilders geldt helaas echter de noodtoestand, welke de schil ders in het Westen ook kennen. Nooit eerder is in vele schildersgezinnen de nood zo hoog gestegen als thans, aldus spr., en daarom mag het beroep op het Friese volk worden gedaan om belang stelling té tonen voor deze expositie. Ook mr Cals sprak over de regionale cultuur en zei, dat de overheid deze zeker niet mag verwaarlozen. Het nieuwe ka binet zal zowel aan de Friese kwestie als aan de Friese cultuur wel ernstige be sprekingen moeten wijden en dan is de tijd rijp om verdere stappen te doen, al dus spr. ’s Middags had mr Cals in het stad huis vijf ramen onthuld, die door Cor Reisma in rijksopdracht zijn vervaar digd. Ze bevatten voorstellingen uit Bols- wards historie. Aan de Eben Haëzerschool alhier is benoemd tot onderwijzer de heer H. Gerbensma te Appelscha. Op Woensdag 14 Mei was een instal lateur bezig voor de lunchroom van de heer Olij op het Grootzand een televisie- mast op zijn auto te monteren, 's Avonds werd nl. de voetbalwedstrijd NederlandEngeland B uitgezonden. De aannemer M. K. uit Oldebroek die met zijn vrachtwagen deze auto moest passeren reed daarbij het vistentje van Jan de Rapper aan, dat schade opliep. Verdachte ontkende te ver naar links te hebben uitgehaald en weet de aanrij ding aan de luifel van het tentje, die 60 cm over de rijweg heenstak. Hij had deze aluminiumkleurig geschilderde lui fel door de zon niet gezien en was ver der van mening dat de televisie-auto daar zeer hinderlijk stond. Volgens de Ambtenaar had M., wiens auto een rechtse besturing had, wel iets dichter langs de televisiewagen kunnen gaan en had hij de luifel moeten zien. Verd. ontkende dit pertinent en vond daarbij in zekere zin steun bij de ver klaring van de verbalisant J. K. die wel toegaf dat verdachte de luifel had kun nen zien en had kunnen passeren, maar de aanrijding toch ook heel logisch vond. De Ambtenaar was persoonlijk ook geneigd ontslag van rechtsvervolging te eisen, maar omdat er van hogerhand prijs op werd gesteld dat deze zaak voor de rechter kwam, vroeg hij pro forma veroordeling tot ƒ6 boete of 3 d. Mr Westerink, die in deze zaak als plaatsverv. Kantonrechter optrad, achtte het ten laste gelegde evenmin be- ontsloeg M. van rechtsver- Het is maar kort geleden, dat in het Jaarverslag van het Fries Scheepvaart Museum over 1951 met vreugde melding werd gemaakt van de aankoop van een zilveren huwelijksbeker, in het jaar 1633 vervaardigd door de Sneker edelsmid Jan Jansz. Oldhoff voor het bruidspaar Doedde Timens en Luiets Tiepkkes. Een aanwinst, mogelijk gemaakt door de giften van Sneker ingezetenen en instel lingen. In hetzelfde jaarverslag werd tevens de mogelijkheid onder ogen ge zien, dat nog een tweede Sneker beker aan de verzameling zou worden toege voegd, al mochten wij niet verwachten, dat ook voor dit kostbare stuk voldoen de giften binnen zouden komen, de aan koop buiten bezwaar van de Museum- kas te kunnen doen. Des te groter is onze dankbaarheid, dat voor deze tweede beker zo niet het gehele bedrag, dan toch ruim de helft van de koopprijs door vrienden van het Museum, binnen en buiten onze stad woonachtig, bijeen werd gebracht, zodat ook deze antiquiteit voor Sneek behou den is. Wij hopen, dat deze mededeling voor sommigen aanleiding mag zijn als nog een bijdrage te verlenen. Het budget van ons Museum is immers niet op zulke kostbare aankopen berekend. Wat deze tweede Sneker beker betreft, deze is iets groter dan de eerste en diende tot Avondmaalsbeker. Hij werd in het jaar 1661 gemaakt door Tonys Gerryts Robynsma, destijds een op de voorgrond tredend Sneker zilversmid, die men in de annalen van het Sneker Edelsmids- gilde nogal eens ontmoet. Op kunstzin nige wijze heeft de ontwerper verschil lende tafrelen in de beker gegraveerd, welke betrekking hebben op de Genezing van de Blinde. Het laat zich niet aanzien, dat binnen afzienbare tijd opnieuw dergelijke anti quiteiten van Sneker herkomst aan de markt komen; daarom ook heeft het Be stuur van het Museum gemeend goed te doen, alles in het werk te stellen, beide bekers te verwerven. Helaas heeft Sneek op dit gebied zo weinig bewaard, dat een aanvulling geen overbodige luxe scheen. Het Museum blijkt overigens wel een goed zilvergesternte te bezitten: nog een derde antiquiteit van Sneker herkomst vond dezer dagen de weg naar onze veste terug. Een sierlijk roomkommetje, Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor de toezegging van beroep (met bijzondere opdracht voor het werk onder de Vrij zinnigen) naar Sneek ds. F. Keja te Stompetoren. De 56-jarige stuurman J. Henstra van de salonboot Veluwe van de rederij Zwaag is op het Ijsselmeer tussen Am sterdam en Marken overboord geslagen. Hoewel een collega, de 18-jarige N. de Oude, hem onmiddellijk nasprong en met hulp van anderen spoedig aan boord wist te brengen, is men er niet in ge slaagd de levensgeesten van het slacht offer op te wekken. Dit ongeval zette een ernstige domper op de stemming van achthonderd ouden van dagen uit Bever wijk, die met de Veluwe een tochtje naar Marken maakten. Voor de wedstrijd tegen Rapid, Dins dagavond 8 Juli in het Olympisch Sta dion te Amsterdam, is het Nederlands Olympisch voetbalelftal als volgt sa mengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vites se); midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH), aan voerder; voor: v. d. Kuil (VSV), Ben- naars (Dosko), Van Melis (Eindhoven), Mommers (Willem II) en Clavan ADO). Reserves:: Landman (Sparta), De Jong (ADO), Van Schijndel (SVV), Hen driks (Vitesse) en v. d. Tuijn (Hermes DVS). De ploeg van Rapid speelt in de vol gende opstelling Doel: Zeman, achter: Merkel en Hap- pel; midden: Kaffka, Hanappi en Mül ler; voor: Riegler, Gernhardt, Dienst, Probst en Golobic. Scheidsrechter is de heer K. L. v. d. Meer. De wedstrijd begint om 7 uur 15. lindens. Alle cylinders zijn aan de uit einden toegespitst. Een tekening in door snee zou een driehoek te zien geven, waarin zich in iedere hoek een cirkel (de doorsnee van een cylinder) bevindt. In de bovenste cylinder zijn de verblijven van de bemanning en de commandovoe ring ondergebracht alsmede de bewape ning. In de onderste cylinders bevindt zich de apparatuur voor de voortstu wing, nl. batterijen voor de vaart onder water en de dieselmotoren voor het varen boven water. Door deze construc tie wordt ruimte gewonnen en worden het gewicht en de grootte verminderd. Behalve de grotere snelheid en de grotere aanvalskracht is er nog een voordeel. De bouw van één onderzeeboot kost ongeveer twaalf millioen gulden. De kosten zouden veel groter zijn in dien men dezelfde aanvalskracht, welke het nieuwe model bezit, volgens de oude bouwmethode zou willen verwezenlijken. De onderzeeboten worden gebouwd bij Wilton Fijenoord en bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Elke werf bouwt er twee. Zij meten ongeveer dui zend ton. Bijzonderheden over bewape ning, snelheid e.d. worden niet vrijge geven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1