Schoolsportdag schitterend geslaagd Ontvanger Wiegersma nam afscheid BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Vrijdag 11 Juli 1952 L KIEZEBRINK SPLIJTING BIJ DE GAULLISTEN w.- I Geref. Kerk Sneek Openlucht Zanguitvoering te Ijlst KLEINZAND 7 Telef 2872 Recordinschrijving voor Vierdaagse Televisie met vacantie J. Postma 45 jaar bij de krant Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBIAO Anjerfonds De heer Vogt wenst geen protestacties Waterpoort Hengelwedstrijd Gevolgen van de hittegolf Geslaagd Wees zuinig met leidingwater Honderd gulden voor een raam R.H.B.S. Sneek Mevr. G. E. van Nes-Uilkens overleden In Snitser Skotsploech Kardinaal Tisserant Nijmeegs eredoctor (Ze Jaargang No. 55 Firm» Redacteur 7 <1 DE KOMMISJE. De elfjarige Magda Slaats bracht haar vriendinnetje, de 8-jarige Anne- mieke van Kray achter op haar fiets van Lieshout naar Helmond. Bij Aarle Rixtel werd zij aangereden door een wa gen waarvan het paard op hol geslagen was. Annemieke werd gedood, Magda gewond. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: Van 19 Juli tot 7 Augustus worden er geen televisie-uitzendingen gegeven. De maatregel is noodzakelijk wegens onder houdswerken aan de technische appara tuur. Wegens bedanken van de heren G. van Bruggen en F. Slump werden tot ouderling gekozen de heren S. Faber en Dr B. W. van Klaarbergen. Tot scriba van de Kerkeraad werd benoemd de heer H. Sprik. Voor de internationale vierdaagse af standsmarsen, welke van 22 t.e.m. 25 Juli te Nijmegen worden gehouden, heb ben rond 10.400 dames en heren, een record-aantal, ingeschreven. Het zijn 1600 burgers in groepsverband, 3850 in dividuele burgers, onder wie 1450 da mes. Van de Koninklijke Marine nemen deel ruim 500 militairen, terwijl de Kon Landmacht vertegenwoordigd is met 4450 militairen. Uit België en Engeland worden grote groepen verwacht, terwijl Frankrijk, Noorwegen, Oostenrijk en Zweden met enige burgers vertegen- Er bestaat voor het Koninklijk bezoek aan Breda op 16 Juli buitengewone be langstelling. Een bewoner van een huis, waar de koninklijke stoet langs zal trekken, ontving een aanbod van een Eindhovense familie, die 100 gulden per persoon wilde betalen voor een plaatsje voor een der ramen van de eerste ver dieping. (Alg. Dagblad). Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half Jaar. Franco per post f 3.75 oer half jaar. Giro 50748 ten name van E. J. Drijfhout, Sneek. der de heer Wiegersma sprak nog de heer Vleer, chef de bureau, die hem dank bracht voor de prettige en rustige leiding op het kantoor en hem namens alle ambtenaren van de post Sneek een encyclopaedische atlas aanbood en aan mevr. Wiegersma een mand bloemen. De heer Wiegersma dankte allen voor de prettige samenwerking die hij in Sneek steeds heeft mogen ondervinden en voor de vele goede woorden tot hem gericht, alsook voor de stoffelijke blij ken van waardering hem en zijn vrouw aangeboden. Hij heeft zijn werk altijd met plezier en ambitie verricht, maar vond dit de juiste leeftijd om, als het hem gegeven mag zijn, nog jaren van zijn pensioen te kunnen genieten. Na het zingen van het Fries Volks lied en een gezellig samenzijn werden de heer en mevr. Wiegersma en fami lieleden door enkele personeelsleden per auto naar huis gebracht. IJLST. Onder leiding van de heer J. Wassenaar gaven Dinsdagavond op de overkluizing vier gemengde koren Halleluja, Parrega, de Lofstem, Sneek, Zingt Hem ter Eer, Workum en Eupho- nia, IJlst allen onder dirigentschap van de heer Tj. J. van der Velde alhier, een openlucht zanguitvoering, waarbij de muziekvereniging „Concordia” haar me dewerking verleende. Aan het door de leider tot de aanwezigen gerichte ver zoek tijdens de zangnummers zoveel mo gelijk stilte in acht te nemen, werd ge volg gegeven en met veel belangstelling luisterden de talrijke aanwezigen zowel naar de samenzang van de vier koren als naar hetgeen door ieder afzonderlijk werd ten gehore gebracht. Ook de nummers muziek die „Concordia” ten beste gaf, mochten er zijn. Het was een mooie avond en door het schone weer werd het effect ervan zeer verhoogd. JUTRYP-HOMMERTS. De kollekte foar it Anjerfonds hat yn üs doarpen De heet W. Vogt, oud-directeur van de AVRO, verzoekt mede te delen, dat hij zich distancieert van protestacties naar aanleiding van zijn aftreden. Het bestuur van de AVRO behoort z.i. een eerlijke kans te krijgen zijn inzich ten over de programma’s als anderszins door te zetten. Protestacties doen, naar het inzicht van de heer Vogt, de AVRO slechts schade. Liefhebbers van hengelen kunnen Za terdagmiddag hun hart ophalen en hun krachten meten, of beter gezegd, hun hengel ophalen en hun vissen meten. Bij de Jelteslootbrug wordt nl. een hengel wedstrijd gehouden, waaraan ook dames kunnen deelnemen. Enkele sportliefheb bers hebben fraaie prijzen beschikbaar gesteld, welke z(jn te bezichtigen in de etalage van Venema aan het Grootzand en ’s avonds met een feestelijk tintje in hotel „De Waterpoort” zullen worden uitgereikt. Voor bijzonderheden verwij zen we naar de advertentie in ons vorig nummer. een zetel in de commissie voor de Donauvaart zouden hebben afgestaan, heeft nog eens ontkend dat hij weer naar de gunst der Sovjetunie dingt en gezien het lot der satellietstaten schijnt zo’n poging ook nauwelijks aantrekke lijk. De hittegolf heeft tot dusver in Europa 300 slachtoffers geëist, waar van in West-Duitsland 200, die van de hitte bezweken of verdronken zijn. In Italië kwamen 33, in Frankrijk 20 per sonen om. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het prop.examen werktuigkundig ingenieur de h.h. F. de Wolf, Sneek en R. Feenstra, Molk- werum. Aan de Leeuwarder Industrie- en Huis houdschool slaagden voor het examen Kinderverzorgster in Koloniehuizen de dames W. F. L. v. Elselo en J. Walinga te Sneek. We laten deze Franse vrees voor wat ze is, de Amerikaanse regering heeft steeds de verzekering gegeven dat ze nimmer een oorlog zal provoceren en niets liever wil dan tot een redelijk ver gelijk met Rusland komen. De bekende Russische schrijver Hja Ehrenburg heeft op zijn beurt als tolk van Moskou dezer dagen in een vergadering van de Inter nationale vredesraad te Berlijn een bij zonder gematigde rede gehouden en ge pleit voor toenadering tot de Ver. Sta ten, men moest in een conferentie bij eenkomen en eerlijk proberen tot over eenstemming te komen. Men moet er overigens wel op letten dat deze rede werd uitgesproken voor een lichaam, dat zijn aanhang van lichtgelovige lieden ook in het Westen heeft, wie deze taal van Ehrenburg als muziek in de oren zal hebben geklonken. In de praktijk is er geen enkel teken dat de Rassen op een ontspanning aansturen. Hun spelde- prikken te Berlijn wijzen er ook niet op. We hebben in een vorig overzicht er al op gewezen hoe grof Zweden door de Russen wordt behandeld, omdat het zich durft verzetten tegen de Russische pogingen de Oostzee te sovjetiseren. Moskou aarzelt niet, hoewel de Zweed se vliegtuigen die door de Russen wer den neergeschoten, ongewapend waren, in een nota de beschuldiging te uiten dat deze het vuur op de Russische ja gers hadden geopend! Zo behandelt Moskou een neutraal land, hoe het met de vazallenstaten gaat, zagen we weer eens in Roemenië waar Anna Pauker nu als minister van buitenlandse zaken is vervangen door Bugichi, tot heden Roe meens ambassadeur in Moskou, terwijl er ook een nieuwe Russische ambassa deur te Boekarest is benoemd, nl. die uit Tsjecho-Slowaktfe. Kennelijk Is door dit alles de Russische greep op Roeme nië, waar de productie op allerlei gebied in de war schijnt gelopen te zijn, weer versterkt. Tito, omtrent wie de laatste tijd geruchten liepen dat hij weer toe nadering tot Moskou zocht en de Rus sen tot hem, waarom ze Zuid-Slavië ook Het prachtige zomerweer waarin wij ons de laatste dagen mogen verheugen, heeft zoals gewoonlijk het geval is, het waterverbruik sterk doen toenemen, zo dat aan de waterleidingbedrijven hoge eisen worden gesteld. Zo werd op 30 Juni j.l. door het pompstation Noord- bergum van de N.V. Intercommunale Waterleiding Gebied Leeuwarden een et- maalverbruik van bijna 29.000 m3 water geregistreerd; een dergelijk hoog ver bruik komt slechts zeer zelden voor. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke abnormale verbruiken stagnaties in de watervoorziening tengevolge kunnen hebben, daar de waterleidingbedrijven nog steeds bezig zijn de achterstand in te halen die in de oorlogsjaren en de na- oorlogsjaren in de uitvoering van capa- citeitswerken is ontstaan. Wanneer echter de verbruikers de dringende raad „Warm weer, gebruik niet onnodig meer” ter harte nemen, dan zal de trouwe kraan zeker geen ver stek laten gaan en kunnen zij met een gerust geweten het thans dubbel ge waardeerde koele leidingwater gebruiken voor de talrijke noodzakelijke doeleinden. Eindexamen B. Geslaagd: H. F. J. Altenburg, C. Cou perus, R. Lusthoff, J. F. Stallinga, P. Wieringa, K. van Wijk, H. J. Zwaga, allen uit Sneek; B. Brouwer, H. Groene- wold, *K. Mulder, Bolsward; *R. Klaas- sen, Bozum; J. A. Kornelis, Goënga; ♦H. S. M. E. Mulder, O. B. Verbeek, Langweer; N. H. J. Algera, Lemmer; *R. Focken, Staveren; H. Kiestra, Ter- zool; M. S. Westra, Workum; D. Hof man, Wyckel; G. M. Wouda, IJlst; W. F. de Boer, IJsbrechtum. Afgewezen 1 candidaat. z<jn meisjes. Een moment uit het nummer Hink-stap-sprong jongens. Nei inkele gearkomsten ünder lieding fan Boargemaster Rasterhoff is der in bigjin makke mei it plan om yn Snits in groep minsken to foarmjen dy’t Snits fortsjintwurdigje by offisjele dagen. Der sil üt alle lagen fan de boargerij wei in fêste kearn fan dounsers kweekt wurde sawol foar aid as nij fryske klaeijinge en dounsen. Der is al ien groep ünder goede lie ding mei de Skotse trije dwaende en nei forrin fan tiid sil men dizze biwünderje kinne. De minsken dy’t har oanjown hawwe en noch gjin birjocht krigen binne net ófwiisd mar sille njonkenlytsen opnom- men wurde, hwant üteindglik is it doel om permanent to oefenjen en to kre- wearjen foar alles hwat nedich is om Snits ek yn dit stik fan saken in wear- dich plak to jaen yn Fryslan. Yn dit forban sil de kommlsje tige graech meiwurking hawwe wolle fan lju dy’t op ien of oare wize ta it doel mei- helpe wolle, wy tinke oan it biskikber stellen fan Fryske kostuums en of yn brüklien ófstean fan sieraden. Snits moat yn dizzen net efterbliuwe! Op heechtijdagen moat üs stêd Fryslan weardlch fortsjintwurdigje kinne! Litte wy wiis wêze mei hwat wy hawwe! tigtal hunner, dertig leden der nationale vergadering en twintig senatoren heb ben genoeg van de onvruchtbare oppo sitie van generaal de Gaulle, die van zijn medestanders eiste dat zij tegen -'Ik voorstel der regering zouden stemmen, hoe goed het op zich zelf ook was. Zij betoogden dat deze eis van de generaal een vrije uitoefening van het parlemen tair mandaat in de weg stond, dictato riaal, onwaardig en in strijd met de mocratie en grondwet was. Men kan zich er slechts over verheugen dat door deze scheuring het Franse fascisme verder is ingedamd, en de invloed van een extremistische partij is verminderd. Dat daarmede tevens de conservatieve vleugel der partijen, welke zich achter de regering Pinay scharen, die ook ten opzichte van de buitenlandse politiek nogal noten op zijn zang heeft, is ver sterkt zal men op de koop toe moeten nemen. Hoe de Franse buitenlandse po litiek zich nu in de komende maanden zal ontwikkelen, zal interessant zijn om te volgen. In het Westen heeft vooral Parijs de conferentie der Grote Vier over de Duitse kwestie gewenst. Ener zijds om door een mislukking van zo’n conferentie het Franse volk te overtui gen dat de verdragen met W.-Duitsland nodig zijn, anderzijds om te onderzoe ken of de mogelijkheid bestaat met Rusland tot overeenstemming te komen op de basis van een herenigd, maar ont wapend en geneutraliseerd Duitsland. In Frankrijk schijnen nog altijd brede kringen met deze laatste gedachte te spelen. Zij vrezen dat de overheersende positie van Amerika in het Atlantisch pact en de samenwerking met Duitsland dat er steeds op uit zal zijn zich met O.-Duitsland te hereni gen op een kwade dag, als het Ame rikaanse geduld met Rusland is uitge put, Frankrijk zal meeslepen in een oorlog, welke onder de leus van bevrij- ding der Oost-Europese volken van het Russische juk zal worden gevoerd. Van de rest van het nieuws vermel den we het, wat vreemde, protest der Amerikanen tegen de levering van een tanker door de Denen aan Rusland. Denemarken kon in 1948 toen het de bestelling in ruil voor kolen enz. aan nam toch niet weten dat de Amerikanen in 1951 de uitvoer van strategische goe deren naar de communistische landen zouden verbieden. De Denen hebben de tanker dan ook afgeleverd en er zal hun wel niets om gebeuren. Mossadeq is door de Perzische nationale vergadering tot premier herkozen, maar de senaat nam een wat koele houding tegenover hem aan, zodat zijn positie onzeker schijnt, die nog onzekerder zal worden als het Haagse Hof zich bevoegd ver klaart van het EngelsPerzische olie- geschil kennis te nemen. In Egypte overlegde de nieuwe Egyptische premier met de Engelse en Amerikaanse am bassadeur over het geschil met Enge land en het defensieverdrag voor het Midden-Oosten. In Korea zijn de voor uitzichten op een wapenstilstand iets gunstiger geworden, doordat de Noor delijken wat soepeler werden. Men put zich uit in veronderstellingen waarom. Een er van is dat de gedragingen van Syngman Rhee in Z.-Korea de Noord- Koreanen doen veronderstellen dat de Zuid-Koreaanse bevolking uit zich zelf wel het communisme zal omhelzen, als eerst de vreemde troepen maar weg zijn. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson was na zijn bezoek aan Europa, in Brazilië om dit grote land dat in Zuid-Amerika nog het meest sympathiek tegenover Noord- Amerika staat, te overtuigen dat al moet de aandacht van Washington nu in de eerste plaats gewijd aan Europa, Azië en Afrika, toch de betrekkingen met Zuid-Amerika en de zo noodzake lijke banden met de Braziliaanse staat niet worden vergeten. In Mexico is Adolfo Ruiz Cortines als president ge kozen, hij was als candidaat vooruit geschoven door de aftredende president Miguel Aleman, wiens bewind een sta biliserende invloed in dit vroeger vaak door woelingen geteisterde land heeft gehad. Te Apeldoorn is, 74 jaar oud, de schrijfster mevrouw G. E. van Nes- Uilkens overleden. Haar bekendste boe ken heeft zij omstreeks 1925 geschre ven: Het Verlaten Eibernest uit dat jaar en Duikelaartje (1926) hebben vele herdrukken beleefd. Ook Lichte Ven sters (1931) mocht zich in veel belang stelling verheugen. Later verschenen o.a. nog Pastorales (1939) en De Oude Stee (1940). In haar zeventigste levens jaar verscheen haar laatste boek: Klein Anke’s erfenis. De Schoolsportdag voor het Gymna sium, de R.H.B.S., Chr. Kweekschool, de Ulo-scholen, Amb.school, Huishoud school en V.G.L.O. in onze stad, die Dins dag onder auspiciën van de Gem. Com missie voor Lich. Opvoeding en onder de algemene leiding van de heer C. Kan in het Sportpark aan de Leeuwarder- weg werd gehouden, is schitterend ge slaagd. Het was prachtig zomerweer en de deelneming geweldig. De uitslagen waren als volgt: Kaatsen, jongens 1314 jaar: 1. R.H. B.S., 2. Openb. Ulo H, 3. Rehoboth- school I; jongens 1516 jaar: 1. R.H. B.S., 2. Rehoboth, 3. Amb.School; jon gens 17 jaar: 1. R.H.B.S., 2. Kweek school I. Tweekamp: Verspringen-Lopen 80 m. 1. A.B.S. I, 2. R.H.B.S. I, 3. Openb. Ulo I. Volleybal. Meisjes 1516 jaar: 1. Huishoudschool, 2. Rehobothschool, 3. R.H.B.S.; Meisjes 17 jaar: 1. R..H.B.S., 2. Huishoudschool, 3. Gymnasium; Jon gens 1516 jaar: 1. A.B.S., 2. R.H.B.S., 3. Gymnasium; Jongens 17 jaar: 1. R.H. B.S., 2. Gymn., 3. A.B.S. Tweekamp: Verspringen-Lopen 60 m. l. Openb. Ulo I, 2. Huishoudschool I, 3. Huishoudschool II. Tweekamp: Hink-stap-sprong-lopen 90 m. 1. R.H.B.S. I, 2. R.H.B.S. II, 3. A. B.S. II. Slagbal: 1. Openb. Ulo I, 2. Huishoud school II, 3. Openb. Ulo H, 4. Reho both I. TweekampHink-stap-sprong-lopen 100 m. 1. R.H.B.S. II, 2. Kweekschool. Tweekamp: Verspringen-lopen 90 m. 1. Kweekschool I, 2. Kweekschool H. Tweekamp meisjes: Verspringen-lo- pen 80 m. 1. Huishoudschool I, 2. R.H. B. S. I, 3. Rehoboth I. Estafettes: Jongens t.e.m. 14 jaar. 10 x 80 m. 1. R.H.B.S. I 1.58.2, 2. Ulo I, 2.—., 3. A.B.S. H 2.2.—, 4. A.B.S. I 2.2.8, 5. Rehoboth I 2.5.6. Rehoboth 11 2.5.6, 7. R.H.B.S. II 2.6.—, 8. Openb. Ulo II 2.9.8; Meisjes 10 X 60 m. 1. Re hoboth II, 1.27, 2. Openb. Ulo I 1.34.4, 3. R.H.B.S. I, 1.38, 4. Rehoboth I, 1.38, 5. Openb. Ulo H, 1.38.5, 6. Huishoud school I, 1.39.9, 7. Huishoudschool II, 1.41, 8. V.G.L.O. 1.42.4; Meisjes 15—16 jaar, 4 X 80 m. 1. Ulo 47.4, 2. R.H.B.S. 47.6, 3. Rehoboth I 50.5, 4. Rehoboth II 51, 5. Huishoudschool I 57, 6. Huishoud school H 59; Meisjes 17 jaar, 4 x 80 m. 1. Ulo 45.4, 2. R.H.B.S. 46.6, 3. Kweek school I 47.2, 4. Kweekschool H 47.5, 5. Huishoudschool 48; Jongens, 15—16 jaar, 4 X 80 m. 1. R.H.B.S. I 41, 2. R.H. B.S. n 42, 3. Amb.school I 43.5, 4. Amb.school II 45, 5. Rehoboth 45.8, 6. Gymnasium 46; Jongens 17 jaar, 4 XI 100 m. 1. Kweekschool I 49.6, 2. R.H. B.S. I 51, 3. R.H.B.S. II 51, 4. Gymna sium 51.2, 5. Kweekschool n 51.9, 6. Amb.school I 52, 7. Amb.school II 53.4. Aan het einde van de dag sprak de heer Kan Sr een woord van dank tot allen die hun medewerking verleenden om deze dag zo prachtig te doen sla gen. De onzekerheid over de afloop der Amerikaanse verkiezingen zal waar schijnlijk de activiteit der Westerse di plomatieke machinerie tot diep in de herfst in meerdere of mindere mate remmen, maar heel erg lijkt dat niet omdat in die tijd toch allicht de grote kluif van de conferentie der Grote Vier over de hereniging van Duitsland zal worden opgediend. Het antwoord van Amerika, Engeland en Frankrijk op de laatste Russische nota inzake deze kwestie is aanzienlijk vertraagd door dat men het voor de verzending dr Adenauer ter inzage gaf, die er nog al wat op aan te merken had, zodat het al of niet de Franse en Duitse le zingen verschillen daarover gewij zigd werd. Waren de Fransen al wat ontstemd over het feit dat dr Adenauer op hoge toon medezeggingschap in deze zaak had geëist, nog meer waren ze het toen de W.-Duitse premier ook vroeg het antwoord eerst te verzenden, «Is de Bondsdag over de verdragen met het Westen Europese Defensie Ge- menschap enz. had geoordeeld. Hij vreesde nl. dat als bekend werd dat het Westen een conferentie met Rusland accepteerde, de tegenstanders van die verdragen in de Bondsdag weer een sterk argument zouden hebben om de behandeling uit te stellen tot het resul taat der conferentie bekend was. In dit opzicht heeft dr Adenauer echter zijn zin niet gekregen, want de Fransen wa ren er als de kippen bij om mee te delen dat het antwoord nog voor Vrij dag te Moskou zou worden aangeboden. Toch zullen de Fransen en ook andere W.-Europese landen er aan moeten wennen dat de W.-Duitsers, nu ze prac- tisch hun souvereiniteit hebben herkre gen, weer in alle kwesties als gelijk- waardige willen meespreken, de W.- Duitsers zullen op hun beurt besef moe ten hebben voor het feit dat men elders op het W.-Europese vasteland niet in een handomdraai kan vergeten wat er zoal in twee wereldoorlogen is gebeurd. Dat men dit vooral in Frankrijk niet gemakkelijk doet vloeit ook voort uit het feit dat de Fransen altijd hebben gedongen naar de leidende positie op het W.-Europese vasteland en zich daarin steeds gedwarsboomd zagen door Duits land. De Franse zelfbewustheid is de laatste tijd ook in aanzienlijke mate ge groeid omdat de regering Pinay zo vast in het zadel schijnt te zitten. Haar po sitie is nog versterkt doordat er zich een opstand heeft voltrokken onder de Als dit blad verschijnt zal de republi keinse candidaat voor ’t Am. president schap reeds door de republikeinse con ventie te Chicago zijn aangewezen, het heeft dus geen zin ons hier nog aan voorspellingen te wagen. Wie het ook geworden mag zijn Eisenhower. Taft of welke tussencandidaat ook. eerst op 4 November als het Amerikaanse volk zijn president kiest zal blijken of de re publikeinen de man hebben gevonden die het presidentschap dat nu al vele jaren aaneen in handen van een demo craat is, kon veroveren. Zoals bekend hebben Amerikaanse onderzoekingen naar de publieke opinie uitgewezen, dat als Taft de republikeinse candidaat wordt, de keuze van een democraat op nieuw zeker wordt geacht, terwijl als Eisenhower de republikeinse voorkeur blijkt te hebben genoten, hij een kans heeft de democratische candidaat te vemlaan. Maar men moet met die pei lingen van de publieke opinie voorzich tig zijn, vier jaar geleden voorspelden zij een nederlaag van Truman, die echter glansrijk herkozen werd en ook dichter bij huis, hier in ons eigen land bleek een voorspelling van de uitslag der Kamer verkiezing gebaseerd op een opinie-on- derzoek een totale mislukking. De Ame rikaanse democratische partij houdt deze maand ook haar conventie om een candidaat aan te wijzen en zij heeft al vast het voordeel dat zij bij die aanwij zing rekening kan houden met de keuze van de candidaat van haar tegenstan der. Men kan aannemen dat zij tegen over Taft een andere figuur zal stellen men noemde opnieuw Truman dan tegenover Eisenhower. Wel nimmer is de uitslag van de Amerikaanse presi dentsverkiezing van meer betekenis voor het lot van Europa geweest dan thans. De redenen waarom dat het geval is hebben we al herhaaldelijk uiteengezet en we behoeven daarop dan ook nu niet meer uitvoerig in te gaan. Maar als Mac Arthur in zijn openingsrede ter re publikeinse conventie al grieven ten op zichte der W.-Europese partners uitte, die z. i. in Korea geen rechtvaardig deel der lasten op hun schouders wensten te nemen, en als hij daar pleitte voor een zo spoedig mogelijk terugtrekken der Amerikaanse troepen uit het bui tenland, dan wekt dat de somberste verwachtingen over wat er zal gebeu ren als zijn protégé, senator Taft tot president en hijzelf eventueel tot vice- president zou worden gekozen. Men neemt wel aan, dat het republikeinse verkiezingsprogram ook de eis van een spoedige éénwording van West-Europa als voorwaarde voor verdere Ameri kaanse hulp zal stellen, een eis, welke ook bij generaal Eisenhower genade zou vinden, want hij heeft herhaaldelijk voor die éénwording gepleit. In Ame rika denkt men zo ongeveer dat deze unificatie slechts een mechanisch pro ces is, dat in een handomdraai te ver wezenlijken is, wij hier in Europa, hoe sympathiek ook tegenover dit streven staande, weten beter. wegens bereiken de pensi oengerechtigde leeftijd. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heren v. d. Drift, loco- Directeur en Hoofd-Inspec- teur-Verificateur Janssen van de Direc tie Groningen, Hfd.-Inspecteur Wetmar Hoofd van de Inspectie Invoerrechten en Accijnzen te Leeuwarden, Hoofd-In- specteur M. A. Wisselink en de Inspec teur der Registratie en Domeinen de heer Hanewald te Sneek. Nadat thee was aangeboden werd de scheidende hoofdambtenaar in hartelij ke bewoordingen toegesproken door de heer Wisselink, als hoofd der Inspectie Sneek, die hem bedankte voor de goede verstandhouding en het vele werk dat de heer Wiegersma in de loop der jaren, waarvan de laatsten zeker niet de ge makkelijkste waren, als Ontvanger heeft gedaan. Zo ook spraken de heren Janssen en Wetmar die eveneens dank ten voor de loyale medewerking die zij steeds ondervonden. Namens de ambtenaren actieve dienst voerden het woord de heren v. d. Veer en Postma, namens het Inspectie-per- soneel de commies-secretaris der heer Jonker en als deurwaarder en rechter hand van de invorderingsambtenaar de heer Zeldenrust. De heer Welfing, oud- collega, schetste in een humoristisch speechje een toekomstbeeld van een ge- pensionneerde ambtenaar. Namens het personeel werkzaam on- Dezer dagen nam de heer W. Wieger sma, Ontvanger ’s Rijks belastingen al hier, in de geheel met ambtenaren en verdere belang stellenden ge vulde zaal van Rest. Piso af scheid als amb tenaar het van In een plechtige academische zitting in de aula van de universiteit te Nijme gen is het eredoctoraat in de theologie verleend aan Eugène kardinaal Tisse rant, deken van het college van kardi nalen. Mgr prof, dr A. Mulder, van de fa culteit der godgeleerdheid, lid van het hoofdbestuur van het apostolaat der hereniging, die als promotor optrad, be lichtte in een uitvoerige rede het leven, de wetenschappelijke geschriften en het werk van de kardinaal als secretaris van de Oosterse congregatie. Een jubileum is voor de krant be langrijk nieuws en de jubilaris wordt gewoonlijk in het middelpunt der be langstelling geplaatst. Behalve als een man van de krant zelf jubileert. Dan wordt er meestal weinig of geen aan dacht aan besteed. Hij vindt dat niet belangrijk genoeg. Toch kan en mag zo’n jubileum niet altijd verzwegen wor den. Bijv, als het een man als onze me dewerker J. Postma betreft, die 19 Juli a.s. 45 jaar aan de krant verbonden is. Hoewel Postma op 19-jarige leeftijd als letterzetter in dienst werd genomen, heeft zijn werk aan de krant zich toch in een heel andere richting ontwikkeld. In 1909 werd hij namelijk onze sport verslaggever en dat is hij nog steeds. Daardoor is Postma al 43 jaar zeer nauw met vrijwel alle takken van sport ver bonden. Hij is een bekende figuur ge worden in onze Sneker sportgemeen- schap en velen hebben van zijn capaci teiten geprofiteerd. De jeugdafd. van de v.v. Sneek en de kaatsvereniging o.a., maar ook de zieken en zwakken in onze stad. Het was namelijk op zijn initiatief dat indertijd de commissie „Sport en Liefdadigheid” werd opgericht aan wel ke commissie hij 27 jaren aaneen als commissaris al zijn werkkracht, kennis en bezieling heeft gegeven. Maar niet alleen als sport- en algemeen verslag gever werd Postma in onze stad een bekend man. Ook als advertentie-acqui- siteur voor ons blad is hij een populair persoon geworden. Iedereen kent Post ma en Postma kent iedereen. En daarom juist wilden we zijn jubileum niet onge merkt laten voorbijgaan maar hem hier in zijn eigen krant even naar voren halen als een medewerker en medeburger die gewaardeerd wordt. Niet alleen in het eigen bedrijf, maar in brede kring ook daarbuiten. Postma, stellig namens heel velen: van harte Op de jubileumdag van 3.305 uur is er ten huize van de jubilaris gelegenheid hem te feliciteren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1