(iondeAdjati-ye. u-eAie£t Sneekweek 1952 L tjSfc BUITENLANDS r lbs. OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 7 e Jaargang No. 57 Vrijdag 18 Juli 1952 Inbraak Eisenhower candidaat voor het presidentschap Bevorderd Olympische Spelen Het mond- en klauwzeer Bioscoopnieuws N.N.W.B. Avond Vierdaagse 19.^x St. Bonifacius Vakschool Prinses Wilhelmina in de Vogezen Amerikaans studentenkoor naar Sneek Redactie-adres: KLEINZAND 7 Telef. 2872 J a y n-5 1 Ontploffing in zeehospicium Nieuwe golflengten voor „Canada roept Nederland” Nederlandse dag in de Ronde van Frankrijk Onderscheiding voor Brits sergeant-viieger 40-jarig jubileum Geslaagd Redacteur L KIEZEBRINK -—Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBl AD -r Tntts 1 aan. Voetbal. REGENBOGEN IN DE STRIJD. 166 stuks vee afgemaakt. nog honderdduizend francs daarom kozen i Prinses Wilhelmina is per vliegtuig uit Nederland in Mulhouse aangekomen. Zij ging daarna naar Gerardmer in de Vogezen, waar zij enkele dagen rust zal nemen. Sergeant-vlieger van de Britse lucht macht A. C. Springate is bij Kon. Be sluit het bronzen kruis verleend. Nadat hij in 1944 met een bommenwerper bij de Friese kust was neergeschoten, sloot hij zich aan bij de agenten van de Ned. inlichtingendienst in de Z.W.hoek, die o.m. te Gaastmeer werkten en bediende zend- en ontvangapparatuur tot de be- vrijding. Tot en met Maandag heeft het Ami- citia Theater als hoofdnummer „Turf in je ransel”, een klucht uit het solda tenleven met Dean Martin en Jerry Le wis in de hoofdrollen. werd treinen Woensdag sloeg in de voorronde het Braziliaanse elftal het Nederlandse met 51. Van Roessel maakte in de wed strijd de eerste goal, welke aan Neder landse zijde ook de enige bleef. In een paviljoen van het zeehospicium St. Jozef aan de ’s-Gravezandseweg te Hoek van Holland is een acethyleendis- sousfles ontploft. Het gehele houten pa viljoen, dat een oppervlakte van 30 bij 10 m. had werd uit elkaar gerukt. Een begin van brand kon spoedig worden be dwongen. In verband met een uitbrei ding van het zeehospicium waren een aantal arbeiders in dit paviljoen aan het werk. Vijf mensen werden door de ont ploffing gewond. De 21-jarige D. Ver heiden uit de Coornhertstraat en de 41- jarige M. L. van Pantsier uit de Lis straat, beiden te Rotterdam, zijn met tweedegraads brandwonden aan hoofd, armen en rug in het ziekenhuis opgeno men. De 22-jarige J. P. Luiten kreeg de stop van de acethyleendissousfles tegen het hoofd. Hij kreeg een hersenschud ding. Nog twee arbeiders liepen lichtere wonden op. De paar honderd kinderen die in het zeehospicium verblijven, zo wel als het personeel, kwamen met de schrik vrij. In de omgeving van het zee- hospicium zijn talrijke nüten gesneu veld. Ten einde ons land geheel van mond en klauwzeer vrij te maken en te hou den kan in de enkele gevallen dat de ziekte nog voorkomt, tot afslachting worden overgegaan. Zo werden bij een boer te Waarder dezer dagen 24 melk koeien, 7 pinken, 7 kalveren, 8 schapen en 120 varkens afgemaakt. Deze af slachting heeft tot protesten in vee- houderskringen aanleiding gegeven. Voor diploma Lingerie slaagden aan deze school: A. Jellema en H. Volbeda, Scharnegoutum, A. de Vries, Woudsend, J. Rijpkema, Oppenhuizen, A. Witteveen, Idzega, A. Miedema. J. Portiek en U. Terpstra, Heeg, A. Kuypers en T. van der Zee, Sneek. Afgewezen 3. Voor ("ploma Costumière slaagden: T. v. d. Berg, A. Bootsma, C. Groeneveld, G. Huitema, N. Schrichte, T. Silvius, B. Smit, Gr. Visser, U. Visser, Gr. Vogel vanger, A. Zrjlstra en H. Zijlstra allen Sneek, Cl. Kingma, Tinga bij Sneek, L. Grondsma, G. Smeding, S. Visser en W. v. d. Werf allen te Heeg, A. Altenburg, Roodhuis en M. Nagelhout, W.oudsend. Afgewezen 1, Bij beschikking van de Minister van Financiën zijn met terugwerkende kracht van 1 Januari 1951 af .bevorderd tot controleur A van 's Rijks belastin gen de heren L. Stoelwinder en M. A. Boonstra, beiden werkzaam aan de in spectie der belastingen te Sneek. De uitnodigingen voor de Sneek-Week 1952 (Zaterdag 16 t.e.m. Donderdag 21 Augustus) zijn weer verzonden. De openingsavond, Vrijdag 15 Augustus 9 uur in de foyer van Amicitia zal in ver band met het 50-jarig jubileum van de Sneeker Zeilclub een meer feestelijk ka rakter» dragen, waarvoor cabaret en dans zullen zorgen. Wat de wedstrijden betreft, die 16, 17 en 18 Augustus on der auspiciën van de Sneeker Zeilclub staan en als 136e jaarlijkse zeilwedstrij den op 19, 20 en 21 Augustus onder die van de Kon. Zeilver. Sneek: op Zater dag, Zondag, Maandag, Woensdag en Donderdag hebben nationale wedstrijden plaats in de Drakenklasse, Regenboog- klasse, 30 M2-klasse, 22 M2-klasse, Pampusklasse, Valkenklasse, 16 M2 Eenheidsklasse A, 16 M2 Eenheidsklasse B, Schouwen 4.75 X 1.42 M., 12 M2 Sharpieklasse, B.M.-klasse, Vrijheids- klasse, Olympiajollen, 12-voets Jollen, Larken, Jeugdklasse (Pluis). De gemengde klasse voor leden van de S.Z.C. vaart alleen Zaterdags. In de 16 M2-klasse en B.M.-klasse een eigen leger te vormen. Het com munisme wil Oost-Duitsland in zijn greep houden. een accoord in de wapenstilstandsonder- handelingen is bereikt. Uit Washington wordt bericht dat de Amerikanen over tuigd zijn dat de Noordelijken op deze wijze murw zijn te krijgen, terwijl de rode Chinezen in een protest tegen het feit dat de Amerikanen bij deze bom bardementen ook Chinees gebied hebben getroffen, juist beweren dat Amerika met dit offensief niet anders beoogt dan de bestandsonderhandelingen af te bre ken. Deze veronderstelling is natuurlijk onjuist. Om velerlei redenen wensen ook de Amerikanen een wapenstilstand in Korea. In de eerste plaats omdat deze campagne vooral hun zware offers aan goed en bloed kost, in de tweede plaats zou een wapenstilstand thans Truman en de zijnen uitstekend te pas komen in de verkiezingscampagne tegen de repu blikeinen en in de derde plaats zou het goed zijn als de Grote Drie naar de conferentie met de Russen over Duits land zouden kunnen gaan met de wa penstilstand in Korea in de zak, dat zou hun prestige ten goede komen. Als er tenminste een dergel(jke conferentie komt. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben nl. Moskou voorgesteld dat zij vieren eerst zullen bijeenkomen om een onpartijdige commissie te benoemen, die moet nagaan of de voorwaarden aanwezig zijn voor vrij 3 algemene ver kiezingen in geheel Duitsland. Zodra het rapport dezer commissie gereed zou zijn zouden de Grote Vier opnieuw bij elkaar komen om eventueel tot het doen houden van die vrije verkiezingen te be sluiten, waarna het verenigde Duitse volk zelf een nieuwe regering zou moe ten vormen, die met de geallieerden over een vredesverdrag kan onderhan delen. De Russen wilden het heel an ders. Zij wilden al direct ter eerste con ferentie het vredesverdrag bespreken en dat men zich daarbij zou laten leiden door de bepalingen van het verdrag van Potsdam. Niemand gelooft dat de Rus sen werkelijk de Westelijke voorstellen zullen accepteren, voorstellen die thans zo handig opgesteld zijn dat ze een toetssteen voor Ruslands bedoelingen kunnen vormen en Moskou niet in staat zullen stellen op een conferentie de be sprekingen maanden lang te rekken. De onwaarschijnlijkheid dat de Russen wer kelijk accoord zouden gaan met een her enigd democratisch Duitsland blijkt ook wel uit het feit dat de Oost-Duitse com munisten nu hebben besloten een „volks democratie” van hun gebied te maken en -v» -X- Als wenste de regering-Truman al direct een antwoord te geven op de be schuldiging van haar republikeinse te genstanders, dat ze niet genoeg aan dacht aan het Verre Oosten schenkt en er niet doortastend genoeg optreedt, zo plotseling is het grote luchtoffensief der Ver. Naties in Korea begonnen. De Amerikaanse chef van de staf daar heeft verzekerd dat de zware luchtaan vallen er zullen worden voortgezet tot ken als de straaljagers over het huis gieienZe vertelt over het vele moois dat ze in Amsterdam, die prach tige stad, heeft genoten, en dan komt de grote klacht „en nu kan ik niet meer lopen ik zou zo graag wil len lopen”. Een klacht die nog een paar maal herhaald wordt en als wij vragen waar ze dan naar toe zou willen gaan, komt het antwoord echt uit het hart van deze oudste Sneker vrouw: „Na tuurlijk zou ik dan de stad ingaan. Er is geen mooiere stad in Friesland Sneek is mooier dan Leeuwarden”. Ze begrijpt echter wel, dat een wandeling, of zelfs een ritje door Sneek niet meer voor haar weggelegd is en ze berust er ia blijmoedig zoals haar aard is. En ze heeft het zo goed in dit ziekenzaaltje. De zusters zorgen zo best voor haar en ze krijgt zulk lekker eten waar ze van smult! Grapjes en ondeugende plage rijtjes gaan van de honderdjarige naar de zusters, die ia het aangrenzende zaaltje bezig zijn, en een oud, trillend, maar nog wonderlijk helder stemmetje zingt een lang vergeten liedje over „O, die zusters!” En al zingend verandert dat ondeugende brein de niet kleiende woorden in een meer prijzende tekst! „Wat hebben we dikwijls een pret met haar”, zeggen haar kamergenoten, en dat geloven we graag. Lezers, de foto graaf, die sprak over het mooie, karak teristieke kopje en wij zeggen volmon dig: het ziekenhuisje van de Ned. Herv. Gemeente en Sneek mogen trots zijn op zo’n honderdjarige. Mevrouw Bergsma wensen wij van harte een prachtige feestdag, die zij moge vieren met haar vijf kinderen, aangetrouwde kinderen, 12 kleinkinderen en 11 achterkleinkin deren. De gedachten van vele Snekers zullen die dag gaan naar haar en haar overleden echtgenoot. la de nacht van Zondag op Maandag heeft men zich door ’t indrukken van een ruit toegang verschaft tot het kle dingmagazijn van de Fa. Jan Eringa aan de Oosterdijk alhier. Enige licht grijze broeken werden medegenomen. De daders zijn korte tijd daarop gear resteerd en zullen voor de Officier van Justitie te Leeuwarden worden geleid. Zoals in een vorig nummer reeds werd aangekondigd zal ook Sneek bezoek krij gen van Amerikaanse studenten van een Doopsgezind „college”. Het koor heeft in de Verenigde Staten een heel goede naam en heeft zich daar vele malen voor de radio en in de meeste grote steden laten horen. Ter gelegenheid van het Wereldcongres voor Doopsgezinden dat deze zomer in Bazel gehouden wordt zijn deze studenten in Europa en maken op deze wijze kennis met ons land. Wij verwachten dat er Woensdagavond 8 uur bij dit „goodwill concert”, veel te genieten zal zijn. De Goodwill-missie, die door de twee Nederlandse jongemannen Kramer en Helms en gefinancierd door een aantal Nederlandse firma's in navolging van Jan van Riebeeck wordt gemaakt van Amsterdam naar Kaapstad verblijft op het ogenblik in Casablanca. Behalve van hun auto makfta de rejsigers ook gebruik van kamelen. worden Groepswedstrijden gehouden op 17 en 18 Augustus, tussen groepen uit Holland, Overijssel, Groningen, Gelder land en Friesland. Op Dinsdag 19 Augustus hebben af- delingswedstrijdën plaats voor leden der K.Z.V. Sneek. 's Morgens dameswed- strijden in de Regenboogklasse, Pam-\ pusklasse, Valkenklasse, 16 M2-klasse, 12-voets Jollenklasse, Jeugdklasse (Pluis). De jachten moeten gestuurd worden door dames. Bemanningen mo gen zowel dames als heren zijn, ’s Mid dags Eenmanswedstrijden in de Regen boogklasse, 30 M2-klasse, 22 M2-klasse, Pampusklasse, Valkenklasse, 16 M2. klasse. De HollandFrieslandwedstrijd in de Regenboogklasse wordt op Woensdag en Donderdag gehouden. In de Valken klasse worden verenigingsgroepswed- strijden gehouden op 20 en 21 Aug. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In de West-Duitse bondsdag zijn de verdragen met het Westen in eerste le zing aanvaard, d. w. z. ze gaan nu naar de commissies. Opnieuw verzetten de soc.democraten zich tegen deze verdra gen doch toch niet meer zo fel als voorheen, ze lieten doorschemeren dat als de Russische voorstellen inzake de schepping van een vrij herenigd Duits land niet ernstig gemeend bleken, ze misschien toch de verdragen zouden accepteren. Dat laatste kan dan nu blij ken bij de verdere onderhandelingen tus sen de Grote Drie en Moskou, terwijl in de Duitse bondsdag de verdere behande ling der verdragen blijft rusten tot het W.-Duitse Hooggerechtshof de strijd vraag heeft opgelost of de heroprich ting van een Duits leger al of niet in strijd Is met de federale grondwet. Zo wel de Duitse regering als de soc.dem. hadden deze kwestie aan het Hof voor gelegd. Van het verdere nieuws vermel den we nog het besluit van de Grote Drie om Zuid-Slavië nog meer wapens te leveren dan vorig jaar. Er is daar bij ook een principiële wijziging in het spel. Tot nog toe kreeg Zuid-Slavië wa pens geschikt vooral voor defensieve doeleinden en guerilla, nu krijgt het ook wapens, die voor een oorlog van offen sief karakter kunnen dienen. Blijkbaar rekent men al op een grootscheepse Zuid-SlavischGrieksTurkse samen werking als er iets op de Balkan ge beurt. Is de Russische straaljager, die volgens Belgrado dezer dagen boven Z.-Slavisch gebied verscheen, bedoeld als een waarschuwing aan Tito, zich van deze samenwerking te onthouden, nadat Moskou’s pogingen om dit door een tegemoetkomender houding jegens Tito te bereiken, mislukt zijn? Mossa- deq, opnieuw premier in Perzië gewor den heeft niet beter weten te doen dan Hitlers ex-minister Schacht uit te nodi gen om in zijn land de financiële moei lijkheden te komen wegtoveren. Nu alle gegevens bekend zijn over dit wandelsportevenement, dat door de Noord Nederlandse Wandelsport Bond in 19 plaatsen in de drie Noordelijke provinciën werd gehouden, blijkt dat het aantal deelnemers dit jaar, dat van het vorig jaar weer verre overtreft. Niet minder dan 3150 personen namen dit jaar deel, waaronder 105 groepen. (Het vorig jaar waren deze getallen respec tievelijk 2803 en 86.) De Jeugd Avond Vierdaagse, die dit jaar voor het eerst in het Noorden ge organiseerd werd, had een overweldi gend succes. Het aantal deelnemers hieraan (leeftijd t.e.m. 15 jaar) bedroeg 1745, zodat in totaal 4895 personen aan de start verschenen. Meppel, Oosterwolde en Joure bereik ten, naar verhouding, de beste resulta ten. Het aantal uitvallers was zeer ge ring, hetgeen mede te danken was aan het voor wandelen W uitstek geaoMJste weer, Het was Dinsdag een grote dag voor de Nederlandse ploeg in de ronde van Frankrijk: Dekkers werd etappewin- naar, Voorting was tweede, Faanhof vierde, Wagtmans elfde, v. Breenen 17, van Est 19, Nolten 20 en Roks was in het grote peloton. Dekkers won met zijn eerste plaats honderdduizend francs, Voorting vijftigduizend, Faanhof zes tienduizend, Wagtmans vijfduizend en drie anderen samen nog eens twaalf duizend francs. Bovendien kreeg Dek kers nog eens toegewezen als de meest strijdlustige renner; en de Nederlandse ploeg, die met Dekkers, Faanhof en Voorting de dagprijs won in het ploegklassemer.t, nog eens honderdduizend francs, die hiervoor beschikbaar was gesteld; en rekenen wij daarbij de grote wijnprijs, die Dekkers te Barsac won, wel, dan komen wij in de buurt van vierhonderd duizend francs, bjjna een half millioen, dat onze jongens in de gauwigheid uit deze rit sleepten. Advertentieprij» 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De conventie te Chicago heeft door generaal Eisenhower tot republikeins candidaat voor het Amerikaanse presi dentschap aan te wijzen, de voor West- Europa onder de gegeven omstandig heden beste keuze gedaan. Aan repu blikeinse zijde was geen andere figuur te vinden, die Europa en zijn behoeften zo goed kent en die zozeer overtuigd is dat het behoud an W.-Europa ook een levensbelang voor de Ver. Staten is. De republikeinen hebben dus niet alleen de man aangewezen, die hen ter overwin ning kan voeren, maar ook de voor W.- Europa meest aannemelijke man. Dat wil echter niet zeggen de meest ideale figuur. Want al zijn door de keuze van Eisenhower de krachten die Amerika min of meer willen isoleren van West- Europa op de achtergrond geschoven, het program waarop Eisenhower is ge kozen en de figuur van de republikeinse candidaat voor het vice-presidentschap Nixon, een aanhanger van Taft verraden toch duidelijk een poging tot verzoening van beide richtingen in de republikeinse partij, zodat de mogelijk heid bestaat dat als Eisenhower inder daad president wordt het accent der Amerikaanse buitenlandse politiek toch wat minder scherp op W.-Europa zal vallen dan thans het geval is. Ander zijds mag men aannemen dat het repu blikeinse program eigenlijk niet meer is dan een propaganda pamflet dat beoogt zoveel mogelijk stemmen voor de repu blikeinse partij te werven en dat het -1 Eisenhower, als hij eenmaal ge- is, voldoende vrijheid zal laten om naar zijn eigen inzicht te handelen. Dat is misschien maar goed ook, want de buitenlandse paragraaf van het program slaat een nogal agressieve toon Ze wenst herroeping van de ver dragen met Rusland te Teheran, Jalta en Potsdam aangegaan en wenst niet alleen het bedwingen van de Russische neiging tot agressie maar ook een streven naar bevrijding van de volken, die onder het communistische juk ver keren als de Oost-Europese satelliet staten en China. 30 Juli a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer H. Schuil in dienst trad bij de K.N.M. Roomboterfabriek alhier. Geslaagd voor het diploma vak bekwaamheid voor Brood- en Banket bakker onze stadgenoten de heren Dirk de Haan en Hendrik de Boer. I T Er klinkt dus in dit programma een zekér verlangen door om van het defen sief naar het offensief over te gaan, doch men moet dit niet al te tragisch nemen, want er zijn millioenen Ameri kaanse kiezers van Poolse en Tsjechi sche afkomst naar wier stemmen de re publikeinen dingen en voor hen is ken nelijk deze zinsnede uit het program bestemd, dat allicht om soortgelijke re denen ook een vriendelijk woord aan Is raël wijdt. De aanhangers van Taft wor den tegemoetgekomen doordat in de mi litaire paragraaf van het program een grote luchtmacht wordt geëist en ge zegd wordt dat „het Oosten niet zal worden opgeofferd om tijd te winnen in het Westen”, d. w. z. het program eist minstens zoveel aandacht voor de toe stand in het Verre Oosten als voor Europa. De republikeinen Mac Ar thur vooraan hebben de regering Tru man er altijd van beschuldigd dat ze te veel aandacht schonk aan het Westen en dat daarvan de afbrokkeling van Amerika’s gezag in het Verre Oosten het gevolg was. Het program is echter ook hier vaag genoeg om Eisenhower, eventueel als president gekozen, vol doende armslag te laten. Dat het pro gram de boeren bescherming van hun producten belooft in de practijk be tekent dat de invoerbeperking van der gelijke producten uit andere landen waartegen Truman pas zo scherp heeft gewaarschuwd en zeer liberaal is in de paragraaf betreffende de burger rechten is verklaarbaar omdat de stem men van boeren en negers een grote rol zullèn spelen bij de keuze van de presi dent. In negerkringen schijnt men ech ter niet erg onder de indruk van deze beloften, men beschouwt daar evenals Amerikaanse vakbondskringen de de mocratische partij toch nog altijd meer principieel vooruitstrevend dan de re publikeinse. Het is daarom dan ook be grijpelijk dat men vooral uit die vak bondskringen druk op president Tru man uitoefent om weer een candidatuur voor het presidentschap van de zijde der democratische partij te aanvaarden. Deze partij, welker conventie thans te Chicago in voorbereiding is waar ze 21 Juli officieel begint, beschikt eigenlijk over geen andere figuur van formaat welke het tegen Eisenhower op kan ne men en in staat is de kleurloze midden stof, die zich bij het uitbrengen van zijn stem laat leiden door momentelijke sympathie, voor zich te winnen. De naaste dagen zullen uitwijzen of Truman alsnog aan de aandrang op hem ge oefend zal toegeven, of dat de democra tische partij genoegen zal moeten nemen met een candidaat die veel minder tot het volk spreekt dan de brillante figuur van een Eisenhower, die overigens reeds in het begin van zijn verkiezingscam pagne enkele uitglijdingen pleegde o.a. in de vorm van een scherpe kritiek op Frankrijk. SNEEKER NIEUWSBLAD Door de minder duidelijke ontvangst in Europa der uitzendingen van de Ca nadese radio-omroep zal deze voortaan voor Europa (dus ook voor Nederland) uitzenden op de golflengten 16.84, 17,82, alsmede op 19.58 en 15.32 meter. De Nederlandse programma’s van de C.B.C. onder de titel: „Canada roept Nederland” worden uitgezonden ’s avonds van kwart voor zes tot zes uur en van kwart over zeven tot kwart voor acht. Het zal u wel gaan zoals het ons ging, als wij een berichtje over een honderdjarige lazen, hadden we een vi sioen van een stokoud afgetobd mensje, van wie het hart nog klopte, maar dat toch eigenlijk niet meer „leefde”. Ach, zulke honderdjarigen zullen er ook wel zijn, maar mevrouw de wed. E. Berg smaNoorda, die 26 Juli a.s. haar hon derdste verjaardag in het ziekenhuisje van de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt te vieren, behoort zeker niet tot hen. Toen de fotograaf en wij haar dezer da- g^n bezochten voor een plaatje en een praatje, ontving ze ons kaarsrecht zit tend in haar bed en had alle belang stelling voor de op haar gerichte ca mera. ,Och heden, moet ik op de foto met dat oude gezicht?” Ondertussen deed het geen kussen aanroerende fi guurtje, het nog gevulde gezichtje waarover een opgewekte trek ligt en dat omlijst wordt door nog vol glanzend wit haar, denken aan een krasse tach tigjarige alleen de oude, oude ogen die zoveel gezien hebben dat ze moe zijn geworden, en weinig meer kunnen onderscheiden, tekenen misschien de hon derdjarige. Toch tintelde in die ogen nog levenslust en vooral humor, toen ze ons in een gezellig praatje vertelde over haar lange leven. Eelkje Noorda is gebo ren en g logen in Sneek, haar ouders hadden negen kinderen en trots vertelt de oude vrouw dat er bij haar geboorte extra vreugde was, omdat er twee meisjes tegelijk op de wereld kwamen. Helaas is het tweelingzusje Engeltje maar 3 jaar geworden. Eelkje groeide op in Sneek en trouwde met de onder wijzer Bergsma, die lange jaren les gaf aan school 3, aan de avondschool en correspondent was van de Leeuwarder Courant. Vele oudere stadgenoten zul len zich meester Bergsma nog goed kun nen herinneren. „Mijn man is maar zestig jaar geworden”, peinst het vrouw tje, dat zo’n zeldzaam hoge ouderdom bereikt heeft. „Hij was een beste man en de oude ogen krijgen een vroljjke tinteling als er een schoolfeest was dan was ik er altijd bij! Wat hebben we vaak een plezier gehad”. Dat dit oudje als een opgewekte, blijmoedige vrouw door het leven gegaan is, ziek is ze nooit geweest, blijkt uit alles. „Of ik het altijd gemakkelijk heb gehad na tuurlijk niet”, zegt ze op onze vraag. „Maar wie heeft dat wel arm en rijk, jong en oud, ieder krijgt zijn deel van de moeilijkheden. Maar ik heb een best leven gehad en ik heb veel gezien en genoten”. Smakelijk vertelt ze uit dat rijke verleden en de oude ogen zien weer de vader die de tiendaagse veld tocht meegemaakt heeft en een me daille kreeg. „En toen ze terug kwamen was het vrede”. Ze heeft veel gereisd in de trekschuit, in „wagens” en met de boot van Lemmer naar Amsterdam om haar eerste trein te zien. De reizen strekten zich nog verder uit, naar Duitsland, België, waar ook gereisd in wagens, boten en spoor- Als tegenstelling vertelde de dochter van mevr. Bergsma dat moeder ook de Zeppelin boven Sneek had zien zweven, en wat moet dit oudje opschrik-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1