en zyn TlRKSTRAs ml l>et kmlcöen KAPPIE EN DE VLIEGENDE HOLLANDER I ne*- BESCHUIT BUITENLANDS OVERZICHT QE BOFR BEURUF a Sanapirin 3 goede geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen blijft kalm en s Opqe*e* door** VRIJDAG 25 JULI 1952 rtfc N E E K E R NIEUWSBLAD" 1WEEDE BLAD MELKMACHINES ONDERHOUD AAN Ongunstige ontwikkeling in Perzië en Egypte Staatsgreep in Egypte B1OSCOOPNIEUWS Us Skoalreiske nei Emmen gezonde 6 1 Eindles Meikerscursus Zeepost Voetbalprogramma eerste klassers Indeling lagere klassen K.N.V.B. Bijdrage gedenkteken mr. P. J. Troelstra U’S NACHTS LANGS DE WEG” INGEZONDEN Algem. Bond van Ouden van Dagen, afd. Sneek ^3» )lULItJllL flOLSl I <1, CUt- QcLUlg UC gCLII^ Cl til Wlöl d<Xll UCHUCIU Ulvll uxuu v v-x *-* welke mede te houden. Na een half uurtje Sloten te punt weinig zorgen te maken. Bij een R.L.V.D. Sn eek. te kunnen verwerven. Advertentie L M. Voor 7 September. AKKE B. 2 (29 Juli) de rol welke vloot en luchtmacht even- Vraagt 'J'n Uit de Sneeker Courant en de Nieuwe Sneeker Courant van 26 Juli 1902, 50 jaar geleden dus: nen om tueel bij een actie tegen de Zuiderflank van Rusland kunnen spelen. Derde klasse A: Bergum, Black Boys, DOG, GAVC, Harlingen, HZC, De Kooi, Demmer, Olympia, Rood-Geel, Steen- wijk, Tijnje. Vierde klasse A: Akkrum, St. Anna Parochie, Bakhuizen, CAB, Freno, Fri so, MKV, RES, Stiens, WZS. Reserve eerste klasse: Achilles 2, Al- cides 2, Be Quick 2, Emmen 2, GVAV 2, Heerenveen 2, HZC 2, Leeuwarden 2, Oosterparkers 2, Velocitas 2. Reserve tweede klasse A: Black Boys 2, Frisia 2, FVC 2, Leeuwarden 3, LSC 2, MSC 2, Sneek 2, Sneek 3, Zwaag- westeinde 2. Reserve derde klasse A: Drachten 2, Frisia 3, FVC 3, Heerenveen 3, Leeu warden 4, Lemmer 2, LSC 3, Nicator 2, Rood-Geel 2, Steenwijk 2. voldaan huiswaarts. De dames, die be dienden en het bootsvolk hebben zeer tot het slagen bijgedragen. Seer. H. FERWERDA. a Het bezit van goede machine en het toepassen Nee, het is een sirene! Wat heb ik nu aan mijn pet hangen! Waar is mijn verrekijker? O, hier is het ding!” Kappie liep haastig naar de verschan sing en bracht de verrekijker aan z’n oog. „Net wat ik dacht!” mompelde hij SNEEK. Tot gemeentelijk inspec- trice van het Lager Onderwijs te Amsterdam is benoemd onze vroe gere stadgenote mevr. wed. Kruse- manBleeker. HEEG. Op de boerderij van de heer G. Schrale te Osingahuizen werd onder leiding van de heer S. Schilstra te Fol- lega de eindles van de meikerscursus gegeven. De jury, bestaande uit de he ren de Boer van Burgwerd, van der Ploeg van Leeuwarden, Jacobi van Westhem, Petter van Osingahuizen, Jan- sma van IJlst en de Boer van Wouds- end beoordeelden de cursisten als volgt: Bernardus Zijlstra, Heeg 181 punten; mej. Afke Wittermans, Jutrijp 175 pnt.; mej. Saakje Groenveld, Jutrijp, 173 pnt.; mej. Janke Schrale, Osingahuizen, 185 pnt.; mej. (W.), 175 Hommerts, slaafden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw-Guinea m.s. Willem Ruys (29 Juli) Australië en Nieuw-Zeeland Mei de 3e, 4e en 5e klasse fan de Gys- bet Japiksskoalle hawwe wy forltae Freed üs skoalreiske hawn. Doe’t wy de moarns om goed sawn üre (der wie ien oan ’e lette kant), mei de moaije bus fuortrieden reinde it in bytsje, mar wy krigen dy deis noch prachtich waer, al hie de radio yn ’e bus it oars sein. Ap- pelsgea wie üs earste halte en nei hwat omfleanen en draven gyng it fierder op Emmen oan. Dêr yn it „Dierenpark” seagen wy üs de eagen üt ’e holle, alle- gearre wylde bisten great en lyts, frjemde fügels en fansels ek apen. In jonge üt üs klasse hie in püdstje mei suertsjes yn ’e hün mar foardat er it goed wist hie ien fan de apen it al to pakken. Nei yn it doalhóf en de boar- terstün west to hawwen, smakke üs iten en drinken mar skoan. Fan Emmen rieden wy nei Norg en dêr yn it Natuer- bad. Ien rekke der mei klean en al yn, hy waerd der kei fan, hwant it wie syn bidoeling net. Yn ’e bosken dêr om- hinne hawwe wy omswalke oant master syn fluitsje üs warsköge dat it tiid wie. Yn ’e haest noch hwat blommen mei foar thüs en doe op 'e hunebêdden ta. Hwat binne dat grouwe stiennen, en swier! De famkes hawwe dêrre mei de juffers noch hwat spultsjes dien en de jonges mei master oan it fuotbaljen! Ta bislüt mochten wy nochris yn in boar- terstün mei in rütsbaen en greate hob- belhynders en doe wie it tiid om nei hüs ta. Foardat wy it wisten stiene wy al wer stil yn ’e Noarderhoek. Wy hiene allegearre in prachtige del hawn. Het vlotte die dag prachtig met het spelletje patience, waar Kappie mee bezig was. Maar juist toen hij schoppenaas (de grote ongelukskaart) in zjjn handen kreeg, hoorde hg iets! Gemenebest, de Amerikanen echter aan >>Wat is dat!” dacht hij. „Een fluit! Zou de maat zo hard aan het fluiten zijn,? bij zichzelf. „Daar zie ik een boot Daar komt de sirene vandaan! Wel-alle haaien-nog-an toe! Het is een politie- boot! En die komt recht op ons af met een vaart van heb-ik-jou-daar! Wat moet dat betekenen?” Advertentie 1. M. UITWELLINGERGA. De alfabeti sche voordracht voor directeur-boek- houder van de Coöp. Stoomzuivelfa- briek „De Westerbrugsloot” alhier luidt: Anema, Garijp; Bakker, Ach- lum; Bokma, Angerloo; Heida, Coe- vorden; Sterkenburg, Loosdrecht; Veeman, Leeuwarden; de Vries, Aal- ten; Winters, Gerkesklooster en Zandstra, Zoetermeer. Wietske Stegenga, Oudega pnt.; mej. Hiltje Cnossen, 176 pnt. Alle cursisten SNEEK. Voor het eindexamen H.B.S. is geslaagd de heer J. Berg huis, leerling van de H.B.S. alhier. I- kend is generaal Eisenhower een sterk voorstander van de Europese eenheid, zonder welke hg eigenlijk ook geen ef fectieve verdediging van dit werelddeel mogelijk acht. De generaal meent echter naievelijk dat die eenheid uit de grond is te stampen. Bij Eisenhower, en in ’t algemeen in Amerika zal er weinig be grip zijn voor een eventueel besluit der Het is een verheugend verschijnsel, dat de naoorlogse Duitse film er zo nu en. dan naar streeft de plat getreden pa den te verlaten, de bioscoopschlabone te vermijden om tot meer waarachtigheid en waardigheid te komen. De film ’s Nachts langs de weg is hiervan een eerlijk en tot op zekere hoogte geslaagd voorbeeld. Rudolf Jugert (regisseur) moet naar de Fransen en de Italianen hebben gekeken en van hen geleerd heb ben. Inderdaad blijkt uit nadere gege vens, dat deze jonge regisseur in de leer is geweest op de filmacademie te Rome, waar Helmut Kautner hem ont dekte, de laatste schreef trouwens ook tezamen met Fritz Rotter het scenario. Hans Albers, die de rol van de vracht rijder speelt, heeft hier niets van de Draufganger van het „hopla, jetzt komm ich” van weleer, maar de ouder wordende man is gemoedelijk en vader lijk, zonder krampachtige pogingen te doen om zijn oude roem als jeune pre mier in stand te houden. Ook Hildegard Knef geeft een menselgke vertolking, terwijl de Engelse acteurs Lucie Mann heim en Marius Goring, de eerste als de wijze en geduldige vrachtrgdersvrouw, de tweede als het aan opium verslaafde louche individu, de tegengestelde polen van goed en kwaad bedoelen aan te ge ven. ’s Nachts langs de weg is wel bij zonder een publiekfilm geworden. Uit deze film spreekt de doorknede vakman, die zonder uitgesproken concessies te doen aan het publiek, volmaakt aanvoelt hoe het te boeien en te ontroeren. HILDEGARD KNEF HANS ALBERS IN De afd. Sneek van bovengenoemde Bond maakte op 21 Juli jl. haar jaar lijkse bootreis, waaraan door 145 leden werd deelgenomen. Begunstigd door prachtig weer werd ruim half één gestart. Er werd gevaren via Brekken, Oud Hof en Koevorde, Spannenburg naar Lemmer. Hier werd een klein uur gepauzeerd, waarna gevaren werd naar SNEEK. Benoemd tot resident van Banjoemas (Java) onze vroegere stadgenoot de heer Tjalling Halbert- sma, thans assistent-resident van Probolingo. Op onze Friese bedrijven worden, zeer terecht, aan de melkers hoge eisen ge steld. Alle arbeid en zorg aan het melk vee besteed, om hoge melkopbrengsten te verkrijgen, kan door een slechte mel ker nutteloos worden gemaakt. Van daar, dat het melken zowel met de ma chine als met de hand, voortdurend de volle aandacht m^et hebben van de boer, uitstekende handmelkers, men zich verder op dit de^keUW\^ z~> landbouwgebied zal invoeren welke het Perzische volk behoeft om welvarend te worden, zal nimmer bereid zijn een g’o“dslag voor een vergelijk met En geland te zoeken, wat Ghavam wel zou hebben gedaan. Hij kan misschien zijn positie met hulp van het leger eri zijn nationalistische terroristen voorlopig handhaven, maar de ontevredenheid «al stijgen en de Toedeh partij zal niet aar zelen op het haar passende mor ent in te grijpen om zich van die ontevreden heid te bedienen ten bate van Moskou; a’s Mossadeq, van Wieos stijfkoppig heid en roekeloosheid men alles kan verwachten tenminste zelf niet besluit z’jn heil bij de Russen te zoeken, hoe zeer hij het communisme ook haat. Dat de Engelsen daaraan niét in de eerste plaats aandacht willen zien ge schonken is duidelijk, want evenals de W-Europese vastelandsmogendheden hebben zg er belang bij dat bij een bot sing met Rusland de grootste krachten voor een tegenoffensief worden verza meld in en om het Westen van Europa en niet in het Zuiden. De kwestie der West-Europese verdediging is weer op de voorgrond gekomen door de kenne lijke onmacht der W.-Europese landen om het door hen aanvaarde militaire programma te handhaven naast de in spanning welke zij zich moeten getroos ten om zich economisch op de been te houden. In Engeland neigt men meer en meer tot de opvatting dat het be- wapeningsprogramma over meer jaren dan aanvankelijk het plan was moet uit gesmeerd, omdat men de lasten niet kan dragen, zonder de productie, en export mogelijkheden van het land te schaden. De Fransen hebben ronduit verklaard dat ze op hun bewapeningsprogramma gaan bezuinigen als de Amerikanen in de naaste toekomst niet nog voor een half milliard dollar aan wapenen bij hen bestellen, terwijl het Amerikaans Congres juist dit soort hulp aanmerke lijk besnoeide. De algemene klacht van West-Europa is ook dat Amerika zelf de grondslag van de West-Europese welvaart, die het in staat zou stel len zich snel te bewapenen, ondermijnt door zijn handelsbeperkingen. Deze be perkingen, door het Congres gewild, zgn door Truman scherp veroordeeld en hij heeft aan de raad van advies voor de onderlinge veiligheid nu verzocht een onderzoek in te stellen ter oplossing van de vraag „hoe kunnen de Ver. Staten helpen aan de vergroting van de mili taire en economische kracht van hun bondgenoten zonder immerdurende sub sidie”. Misschien zal het rapport een aardige theoretische oplossing weten te geven doch het Amerikaanse congres, dat de Amerikaanse belastingbetaler, industrieel en handelsman vertegen woordigt, zal er niet licht toe te bren gen zgn, de aanbevelingen van zo’n rapport te aanvaarden. Te meer niet nu na Acheson’s bezoek aan Brazilië, diverse Zuid-Amerikaanse staten op economische hulp van de Ver. Staten aandringen, de prijs welke zij eisen voor een eventueel in bedwang houden van Argentinië, als Noord-Amerika eens ta een oorlog met Rusland zou worden ge wikkeld. De Argentijnen zouden dan van plan zijn op buit in hun buurt uit te gaan en hebben het verzoek van an dere Z.-Amerikaanse staten om econo mische steun van Washington beant woord met een plan voor onderhande- lingen hunnerzijds met Rusland over een handelsverdrag. gespannen verwachtingen omtrent wapenstilstand in Korea gegrond waren op een i vacantie van Malik, de Russische ver tegenwoordiger bij de V. N. nog niet zijn verwezenlijkt. Waarmee dan tevens een der beste stimulansen voor de ver kiezingscampagne der democraten in de Ver. Staten nog ontbreekt. Terwijl wij dit schrgven, is nog niet bekend, wie de candidaat dezer partij voor het presi dentschap zal zgn. Als bij de republi keinen is er ook bij de democraten ver deeldheid, bij de laatste vooral over het programma. De zuidelijke democraten zijn tegen volledige burgerrechten voor de negers, die de noordelijken wel wensen en ook over de sociale politiek zo men daarvan in Amerika kan spreken bestaat een diepgaand verschil van me ning. De beste kansen om candidaat te worden als Truman volhardt bij zijn weigering schgnt gouverneur Steven son te hebben. Deze was aanvankelijk door Truman naar voren geschoven, doch Stevenson weigerde herhaaldelijk. Ter conventie bleek hij echter bereid desnoods een candidatuur te aanvaar den. Men schrijft zijn weigering tegen over Truman toe aan het feit dat Ste venson niet de naam wil hebben een candidaat van Truman te zijn, omdat hij niet de gehele politiek van Truman en de fouten die daaraan z. i. kleven wil o overnemen en hoopt ook de stemmen voerd. De koning had deze minister niet Gerlof Postma en Richtje Jacobs Verhaag; Hendrik z. v. Aalbert Lablans en Akke v. Vugt; IJmkje d. v. Anne Hoogstra en Pietje de Vries; Albertus z. v. Philippus Weijer en Hijlkje de Vries. Gehuwd: Tjalling Siebrandus V. d. Leij, 38 jr. en Sgtske de Jong, 36 jr. Overleden: Petrus Johannes Blom, 42 jr., echtgen. van Maria Bos; Pie ter Dwarshuis, 70 jr., echtgen. van Hijlkje Prins, vroeger wedn. van IJmkje Pieters Sandra; Lambertus Giliam, 48 jr., echtgen. van Grietje Elzinga. WYMBRITSERADEEL, van 18— 25 Juli. Geboren: Tjerk z. v. Hein Stalli'nga en Akke de Boer te Nijland; Trijntje d. v. Pieter Eisma en Reinskje Buma te Nijland; Baukje d. v. Gerrit de Jong en Wgbrigje Koopmans te Op penhuizen; Corneliske d. v. Berend de Schiffart en Neeltje Dijkstra te Oppenhuizen; Klaaske d. v. Atte Huisman en Sijtske Gunter te Wol- sum; Jacob z. Otte Schuurmans en Geertje Huitema te bbega. Overleden: Lijsbeth W. Viersma, 3 mnd. te Oudega: Lieuwe v. d. Pal, 79 jr., echtgen. van Gerbrig Visser te Heeg; Murk Schuurmans, 72 jr., laatst echtgen. van Rinske Bosma te Heeg. IJLST, van 18—25 Juli. Overleden: Antje Wgnja, 41 jr., echtgen. van Pier Steensma. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Haagse gemeenteraad besloten 18.500 gulden bij te dragen in de kosten, welke verbonden zijn aan de oprichting van een gedenkteken voor mr Pieter Jelles Troelstra. Dit monument, dat een totale hoogte van 14.90 meter krijgt, zal ver rijzen in het Westbroekpark in Den Haag. Het is ontworpen door prof. V. P. S. Esser. machinemelker kent wel dit slorpend geluid dat door de z.g.n. valse lucht wordt veroorzaakt. Hoort men het vrij geregeld, dan moeten nieuwe voeringen worden ingezet. Tenslotte noemen wij nog een afwij king, waardoor de kwaliteit van de melk zeer ongunstig wordt beïnvloed. Het komt dikwijls voor, dat de binnen- oppervlakte der voeringen kleine, bijna onzichtbare barstjes gaat vertonen. Hierin wordt een geringe hoeveelheid melk als in een spons opgezogen. Deze melkresten zijn met borstelen en was sen niet te verwijderen. Tgdens het mel ken, wanneer telkens de voeringen wor den uitgerekt, spoelen deze bedorven resten er uit en besmetten alle melk die er langs stroomt. Let dus bij uw con trole ook op deze haarscheurtjes. Is de binnen-oppervlakte grijs, dan is dit een aanwijzing, dat vernieuwing dringend noodzakelijk is. Door de voering bin nenste buiten over de duim te stulpen, ziet men de verschijnselen echter eerder en beter. Let bij de eerstvolgende reiniging eens op al deze dingen. U zult er geen spijt van hebben. Voor de eerste-klassers in de K.N. V.B. begint de competitie op 7 Septem ber. Het volgend programma is, naar De Sportkroniek meldt, vastgesteld: A: V.S.V.Ajax, HeraclesD.O.S., R.C.H.—Frisia. E.D.O.—G.V.A.V, Sneek N.E.C., Enschedese BoysWagenin- gen, De VolewgckersZwolse Boys. B: Achilles—D.W.S., A.G.O.V.V.— Enschedé, HeerenveenVitesse, Be QuickHaarlem, LeeuwardenGo Ahead, Elinkwijk’t Gooi, Blauw Wit Stormvogels. C: B.V.V.Sparta, H.B.SJuliana, BrabantiaSittardia, LongaTheole, V.V.V.—S.V.V., Emma—Willem II, Ex celsiorM.V.V. D: LimburgiaFegenoord, D.H.C.— Noad, Hermes D.V.S.—P.S.V., T.E.C.— R.B.C., Maurits—N.A.C., Blerjerheide A.D.O., XerxesEindhoven. Bepaald opgewekt is het nieuws van deze overzichtsperiode niet, hoewel er juist bij de aanvang van die periode enige factoren waren, welke gunstige perspectieven boden. Daar was in Perzië het aftreden van Mossadeq, die heen ging toen de Sjah hem mét het premier schap niet ook het departement van oorlog wilde toevertrouwen. Mossadeq wenste een soort dictatuur uit te oefe- en het leger in handen te hebben het te gebruiken als er onlusten on der het volk ontstonden nu het levens peil door het ontbreken van inkomsten uit de olie-industrie tot een ellendige laagte is gezakt. Maar de Sjah wenste het leger zoveel mogelijk buiten de po litiek, men kan ook zeggen onder zijn eigen invloed te houden. Toen ging Mos sadeq heen en in zijn plaats kwam de oude Ghavam es Soeltaneh, die reeds meermalen premier geweest is, meer malen ook beschuldigd is van corruptie en, als Mossadeq, behoort tot de groep van de rijke landheren. De Sjah ver wachtte van hem dat Mj, de nationali satie der olie-industrie handhavend, toch zou streven naar overeenstemming met Engeland, om Perzië economisch weer wat op de been te helpen. Ghavam heeft die bedoeling ook blijkbaar gehad maar is aan de uitvoering van zgn plannen niet toegekomen, want de nationalisten, aanhangers van Mossadeq, hebben zo veel herrie gemaakt over zijn benoe- m’ng en de volgelingen van Moskou ver enigd in de Toedeh partij hebben daar zo kundig gebruik van gemaakt dat er te Teheran een revolutionnaire toestand ontstond zelke slechts bezworen kon worden door het ontslag van Ghavam en de terugkeer van Mossadeq. Dat be tekent een zeer ernstige nederlaag voor het gezag van de Sjah, en een verhoogd prestige van Mossadeq, temeer omdat de uitspraak van het Internationale Hof te Den Haag, dat het zich niet bevoegd acht, kennis te nemen van het Engels Perzisch oliegeschil ook een morele overwinning voor deze Perzische pre mier is. Maar waarschijnlijk zal dat p”es maar tijdelijk zijn. Want deze oude, obstinate man. die evenmin als Ghavam het gedaan zou hebben, de hervormingen on landbouwgebied zal invoeren welke Advertentie Geopend het atelier „Fotografie de Jong”, Klein- zand, Sneek. De toestand in Perzië herinnert in m i g opzicht aan die in Egypte waar door de onbevredigde nationalistische wensen inzake Suezkaraal en de Soe dan, gepaard aan economische moeilijk heden dit laatste mede omdat de bevoorrechte klassen tot elke prijs hun positie willen handhaven het blijft gisten en ook de positie van de dynastie in gevaar blijft. Na slechts enkele we ken aan het bewind geweest te zgn, is ook Sirry Pasha alweer als premier van het toneel verdwenen en vervangen door zijn voorganger Hilali Pasha, juist op het moment dat van Engelse en Amerikaanse zijde de eerste pogingen waren gedaan om met Sirry Pasha tot een basis van onderhandelingen te ko men over de bekende geschillen: Suez- kanaal en Soedan. Wat precies de reden van het heengaan van deze premier is geweest, is onbekend. Maar Hilali is ook tot militair gouverneur benoemd en wordt dus ook een soort dictator met als minister van defensie naast zich een familielid van de koning. Dat wijst dus ook op binnenlandse moeilijkheden. Wat de buitenlandse politiek betreft is de vraag geopperd of koning Faroek toch aarzelt om via het defensieverdrag voor het Midden-Oosten met de Westerse mo gendheden in zee te gaan. Er zgn daar over geruchten, de koning zou zich niet willen isoleren van de andere Arabische staten en zich niet willen verzoenen met Israël, consekwenties min of meer ver bonden aan een samengaan met het Wésten. Maar deze onderstelling klopt niet met het feit dat Hilali pasha thans nog eens heeft verklaard dat hij gaarne wil samenwerken met Amerika. Enge land noemde hij niet, misschien opzet- tc’ijk om de verdeeldheid tussen Londen en Washington aan te moedigen. Want ontegenzeggelijk zitten er in de laatste ontwikkeling zowel in Perzië als Egypte elementen, welke daartoe aanleiding kunnen geven. In beide gevallen kunnen de Amerikanen het zo aa'nvoelen dat Engelands onverzettelijkheid en weinig vooruitziende blik hebben geleid tot zeer bedenkelijke verhoudingen tussen deze staten en het Westen. Intussen heeft men in dat Westen al geruime tijd re kening gehouden met het feit dat er voorlopig niet veel van een defensie verdrag voor het Midden-Oosten zal ko men. Daarom schenken Amerika zowel als Engeland nu vooral aandacht aan het versterken der banden met en de militaire kracht van landen als Grieken land en Turkije, die hier in de buurt een grote rol bij een conflict met Rusland zullen spelen, eventueel, naar in het Westen gehoopt wordt, samen met Zuid- Slavië. Vooral de Amerikanen geven zich terdege rekenschap van de moge lijkheden hier, vandaar hun verlangen naar het opperbevelhebberschap over alle zeestrijdkrachten in de Middelland se Zee, dat hun door de Engelsen be twist wordt. Kennelgk ligt hieraan een verschil van opvatting over de rol welke deze zeestrijdkrachten moeten spelen ten grondslag. De Engelsen denken vooral aan het handhaven van hun ver bindingen met de andere delen van het Is het wel waarschijnlijk dat, gezien de ontwikkeling van de laatste tgd zo wel in de Ver. Staten als in de West- Europese landen, de laatstgenoemden hun bewapeningsprogramma’s over meer jaren zullen moeten verdelen dan aanvankelijk de bedoeling was, daar naast zullen zij moeten trachten zich door onderlinge hulp op de been te houden. De Europese betalingsunie heeft plannen om zowel Engeland als Frank rijk nieuwe credieten te verschaffen om te voorkomen dat deze landen nieuwe in voerbeperkingen invoeren, waaronder alle andere landen lijden. Dit is echter een lapmiddel, uiteraard is de uitweg eén nauwe economische en politieke samenwerking; van de eerste is de grondslag gelegd in het plan Schuman betreffende de Europese kolen en staal gemeenschap, waarvan de zetel deze week wordt aangewezen. Inzake de politieke samenwerking zijn allerlei plannen geopperd, dezer dagen zal Frankrijk aan de zes landen die deelne men aan het plan Schuman voorstellen betreffende een Europees politiek ge zagsorgaan doen. De uitvoering van dergelrjke plannen vordert echter jaren, en het is de vraag of deze West-Europa nog geschonken zullen zijn. Zoals be- 7*' A ST. ANNA PAROCHIE. De sy node der Ned. Herv. Kerk heeft in haar laatste vergadering uit het Fonds voor Noodlijdende Kerken enz. 150 toegewezen aan de Ned. Herv. Gemeente alhier om het predikants- tractement, dat nu 750 bedraagt, voor een jaar op 900 te brengen. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 18—25 Juli. Geboren: Wibbigje d. v. Johannes de Wilde en Mart je Jongsma; Jiskje d. v. Engele Piersma en Durkje Zoet hout; Joukje d. v. Klaas v. Tuinen en Elisabeth de Jong; Kornelis z. v. Nadat het buitenlands overzicht ge schreven was, kwam het bericht bin nen dat officieren, onder leiding van de minister van defensie uit het afgetreden kabinet, een staatsgreep hadden uitge- van de meer conservatieve democraten gewild, waarop Sirry Pasha was afge treden en de staatsgreep volgde. W.-Europese landen om hun bewapening te vertragen en een dergelijk besluit zal allicht de invloed van die stroming ver sterken die minder directe militaire hulp voor Europa beschikbaar wil stel len, en vooral aan zee. en luchtmacht en atoomwapenen enorme sommen wil I Sloten. Onderweg werd thee gedronken, besteden. Wat volgens voorstanders van I terwijl er een snoepje voor de vrouwen deze richting nog altijd goedkoper uit- en een sigaar voor de mannen was. Bij komt dan legers in Europa en Azië op aankomst in Sloten werd op het terrein de been houden. Tussen haakjes zij, nu j der botèrfabriek muziek en een dansje we Azië noemen, op'gemerkt, dat hoog- gemaakt, onder leiding van musicus Heeft men een Hofstra, die danig de gang er in wist 1 dan behoeft weint iiicuc jiouaen. een uuu uurtje oiulch lc j uuul wcxuxg ouigcu uitstel van de 1 hebben bezichtigd, begaven allen zich i machine is dit anders. Russische ver- i weer aan boord en ging de reis verder een goede machine en het toepassen van via Woudsend en IJlst naar Sneek. Te een goed systeem waarborgen nog niet, ruim half negen arriveerde men aan de I dat er steeds goed wordt gemolken. Kleine Palen, waar tot afscheid nog een i Een machine vertoont nl. slijtage ver- rondje werd gemaakt met in ’t midden I schijnselen, waardoor het melken lam de accordeonist. Na gezamenlijke zang zamerhand in kwaliteit terugloopt. Dit van het Fries Volkslied gingen allen, gaat zo geleidelijk, dat het dikwijls niet die zeer genoten hebben van deze mooie eerder wordt opgemerkt, dan wanneer reis, met een „tot weerziens in 1953” de hoeveelheid en de kwaliteit der melk duidelijk gedaald zijn. Dikwijls vindt dit zijn oorzaak in slij tage van de tepelvoeringen. Het is dan ook noodzakelijk, voortdurend te letten op afwijkingen aan deze onderdelen. Zijn ze niet meer geheel in orde, dan moeten ze vernieuwd worden. Hoe vaak dit moet gebeuren, is in het algemeen niet te zeggen, omdat er veel rubber- soorten en veel verschillende typen te- pelhouders zijn. Er komen gevallen voor dat na een paar maanden vernieuwing noodzakelijk is, maar soms zijn na een jaar de tepelvoeringen nog bruikbaar. Hieruit volgt wel, dat slechts bij voort durende contröle het juiste tijdstip voor de vervanging kan worden vastgesteld. Waarop moet dan gelet worden? In de eerste plaats op de vorm. Zodra een tepelvoering uitstulpingen of bobbels gaat vertonen, is hij ongeschikt gewor den. Als men bedenkt, dat een tepelvoe ring iedere dag 5000 maal uitgerekt en platgedrukt wordt, valt het niet te verwonderen, dat deze vormveranderin gen na enige tgd optreden. Het materi aal verliest zijn elasticiteit en daarmee is een goede werking onmogelijk gewor den. Soms vertoont het rubber aan de buitenzijde een paar donkere lijnen. Op die plaatsen komt de voering geregeld met de beker in aanraking, doordat het rubber te slap is geworden. De lucht circulatie tussen voering en beker func- tionneert nu niet goed meer en het mel ken lijdt er onder. Ook kan de tepelvoering ta zijn geheel te wijd worden, zonder dat er een buikje ontstaat. Men hoort dan tijdens het melken, en vooral wanneer een koe bg- na uitgemolken is, de lucht langs de tepel in de tepelhouder gaan. Iedere

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5