Bescherming van burgerbevolking is noodzakelijk en nuttig Boerelienbank Hommerts-Jutryp Deze herfst begint werving van vrijwilligers Friesland krijgt 2 A-gemeenten en 5 B-kringen Prachtig zeilweer bij de wedstrijd van Z.O.U. Feest te Gauw Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 7e Jaargang No. 60 Dinsdag 29 Juli 1952 Eva Peron overleden Vliegende schotels boven Arnhem Verpleegprijzen 20 cent meer Koning Faroek gedwongen af te treden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBl AD - lepening nij bankgebou op 26 July 1952 De plaats van de vrouw Leeuwarden en Marinierskapel te Sloten V er keersexamen schooljeugd Hulp in groter verband Jan Bade Fries Jeugdkam pioen schaken Mevr. E. Bergsma-Noorda 100 jaar Harlingen De rest van Friesland Australië halveert immigratie Werving van vrijwilligers SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur L. KIEZEBRINK n eerste, telde __V4' 23 Geslaagd Meisjesschool. 11 geval was. De echtgenote van het Argentijnse staatshoofd Perón, Eva, is op 33-jarige leeftijd overleden. Deze waarna Redactie-adres: KLEINZAND 7 Telef. 2872 Het overige deel van onze provincie, dat dus geheel B-gebied is, is verdeeld in vijf B-kringen, met als hoogste or gaan de kringraad, die is samengesteld uit de burgemeesters van de samenwer kende gemeenten. Deze kringraad be noemt een kringhoofd, die de voorbe reiding en uitvoering van de organisatie moet regelen. In de gehele provincie zullen 25 speciale geneeskundige teams en 25 reddingsteams worden opgericht, die zullen worden verdeeld over de vijf kringen. Naast deze teams zullen er dan plaatselrjk nog groepen gevormd Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Koning Faroek van Egypte is door de militaire leiders en de nieuwe premier genoopt tot aftreden. Hij, zijn vrouw en zoontje van zeven maanden hebben het land reeds verlaten. Er is in Egypte een regentschapsraad gevormd, want het is de bedoeling dat het zoontje van Fa roek zijn vader zal opvolgen als het 7 jaar is. Faroeks kapitaal, dat fabelach tig groot heet te zijn 225 millioen gulden was al voor een groot deel in het buitenland. Tenslotte nog enkele woorden over de plaats van de vrouw in de organisa tie Bescherming Bevolking. Voor haar is een belangrijke taak weggelegd, o.a. in de medische diensten, copvangcen tra voor daklozen en vluchtelingen, de cantinedienst, de sociale en administra tieve diensten etc. Maar niet minder be langrijk is haar paats in de verhouding tegenover haar man of verloofde, als straks de vrijwilligers zullen worden opgeroepen. Dan zal het van groot be lang zijn of de vrouw haar taak in deze verstaat en haar man of verloofde aan- moedigt om zich te melden of hem er van terughoudt. Hopelijk zullen velen tot het eerste besluiten, gezien de grote belangen die hier op het spel staan. La ten we hopen dat de organisatie nooit daadwerkelijk dienst behoeft te doen, maar laten we er niet op rekenen, door ons dus maar niet in te zetten, want dat zou metterdaad struisvogelpolitiek zgn, die als het eens ernst werd fataal zou blijken te zijn voor ons land en voor ieder persoonlijk. Reeds enige malen hebben we uit voerig over de opzet van de B.B.B. ge schreven, waarom we ons dit maal meer tot onze eigen provincie zullen beper ken. Zoals bekend, wordt ons land in twee groepen ingedeeld, zgn. A en B gebieden. A-gebieden zijn die gebieden, waar zich zgn. gevaaraantrekkende objecten bevinden, zoals spoorwegknooppunten, industriecentra, vliegvelden, havens etc. Geileden, welke minder risico lopen, door de vijand te worden aangevallen, vormen de B-gebieden. Deze B-gebieden zin dan weer verenigd in B-kringen, om op deze wijze gezamenlijk over meer materiaal en georganiseerd personeel te beschikken. door de gemeenten en kringen zo nodig ook onderling kunnen bijspringen. Mocht dat nog niet voldoende zijn bij zeer grote rampen, dan is er ook nog een regeling op nationaal niveau, waar bij dan de zgn. Rijksmobile Colonnes kunnen worden ingeschakeld. Deze colonnes zijn zeer snel verplaats baar, uitstekend uitgerust en beschik ken bovendien over ongeveer 500 man personeel. i' Op 31 Juli ’s avonds 8 uur geeft de Marinierskapel o.l.v. kapt. G. Nieuwland een groot populair concert te Sloten. Voor nadere bijzonderheden zie men de adv. in ons vorig nr. O.a. zal door de kapel worden uitgevoerd een thema met variaties op een oud volksliedje van onze stadgenoot de heer J. Nauta. De Zeilvereniging Z.O.U. te Oppen huizenUitwellingerga had zich Zater dagmiddag geen beter weer bij haar wedstrijd kunnen wensen. Het was een echt zomerse middag met een mooie, zg het erg vlagerige, bries en daarom is het genigk te verwonderen dat er niet meer mensen kwamen kijken naar het leven dige en boeiende schouwspel dat zich voor het Paviljoen afspeelde. Volgens het Alg. Dagblad hebben mevr. Jansen uit de Woermanstraat in Arnhem en haar vier kinderen Donder dagavond een formatie van wel 50 vlie gende schotels waargenomen. Niemand anders kon echter deze waarneming be vestigen. Zoals bekend heeft onlangs de Sne- ker schooljeugd deelgenomen aan de verkeersexamens van de Vereniging voor Veilig Verkeer alhier. De vorige week zijn de diploma’s door het bestuur uitgereikt. Van de Julianaschorl slaag den in totaal 34 jongens en 19 meisjes, van wie met lof: Willem F. Kooi, Tjeerd de Boer, Jan Boon, Douwe Dijkstra, An tje Henderika de Bruin, Carla Groen, Antje Reitsma, Geertje Slump, Anna Elisabeth Ubbens, Feikje G. van der Wen. Gysbert Japiksschool. Geslaagd 6 jon gens en 8meisjes, totaal 14, van wie met lof Grietje Berga. Montessorischool. Geslaagd 9 jongens en 3 meisjes, van wie met lof Michiel Schreuder. Looxmaschool. Geslaagd 14 jongens en 7 meisjes, totaal 21. R.K. Jongensschool. Geslaagd 22 jon- worden. Dc vijf kringen, waarin onze provin cie Leeuwarden en Harlingen uitge zonderd is onderverdeeld, zien er als volgt uit: Kring Friesland 1 omvat de gemeen ten Bolsward, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Hindeloopen, Gaaster- land, Idaarderadeel, Rauwerderhem, Sloten, Sneek, Staveren, Wonseradeel, Workum, Wymbritseradeel en IJlst. Kring Friesland 2: Doniawerstal, Haskerland, Heerenveen, Lemsterland, Ooststellingwerf, TTtingeradeel en West- stellingwerf. Kring Friesland 3: Achtkarspelen, Opsterland, Smallingerland en Tietjerk- steradeel. Kring Friesland 4: Baarderadeel, Barradeel, het Bildt, Franeker, Franeke- radeel, Hennaarderadeel, Leeuwardera- deel, Menaldumadeel, Terschelling en Vlieland. Kring Friesland 5: Ameland, Dantu- madeel, Dokkum, Ferwerderadeel, Kol- lumerland c.a., Oostdongeradeel, Schier monnikoog, en Westdongeradeel. Het is practisch onmogelijk de plaat selijke corpsen, hetzij in A- of B-ge- meenten of B-kringen, tot een zodanige sterkte op te vieren, dat daarmee alle rampen kunnen worden opgevangen. Daarom is een regeling getroffen, waar- Donderdag j.l. was het feest in Gauw, het centrum van ,,de Legean". Van de oude zadeldaktoren wapperde de drie kleur. Aan de ereboog aan de ingang van het feestterrein prijkte een „wel kom”. Het was „de” dag van „Concor dia”, de Chr. Muziekvereniging, welke ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan een festival organiseerde. De mu ziekverenigingen van de federatie, om vattende de corpsen uit Wymbritsera deel en Sneek, beloofden hun medewer king en kwamen. Hommërts en Heeg lieten echter verstek gaan. Voor de afwisseling waren voorts aan wezig de zangverenigingen van Ooster- wierum, Rauwerd, Gauw en Bozum (W.I.K.). Het Chr. Gemengd koor uit Bozum en dat van Scharnegoutum had den bericht van verhindering gezonden wegens het overlijden van hun dirigent. Het feestterrein achter de Geref. pas torie bleek een ideale plek te zijn. Het weer hield zich uitstekend en verder was alles tot in de puntjes geregeld. Het festival werd geopend door de voorzitter van „Concordia”, de heer M. Abe Brouwer. Olympische spelen. De „stoomwals" Zatopek maakte een nieuw record door de 5000 meter te winnen in 14 min. 6.6 sec. Met kramp achtig vertrokken gelaat snelt hg hier als eerste naar de finish. Tweede werd de Fransman Mimoun en derde de Duitser Schade. In de gemeente Snelrewaard is een jongeman gearresteerd, die om zich te onttrekken aan uitzending als militair naar Indonesië, vijf jaar in ons land is ondergedoken geweest. Hij was al twee jaar boerenknecht in Snelrewaard, doch stond niet in het bevolkingsregister in geschreven. gens. R.K. meisjes. Jan van Nassauschool. Geslaagd jongens en 8 meisjes, totaal 19. Sperkhemschool. Geslaagd 19 jongens en 9 meisjes. Totaal 28, van wie met lof Jelle Bergmans, Jouke Schilt, Ynze Wij- benga. Eben Haëzerschool. Geslaagd 13 jon gens en 13 meisjes. Totaal 26, van wie met lof: Roelof Martens, Gerben Mul der, Hans van der Veen. Na een spannende nek aan nek race met de Leeuwarder Arjen Tilstra, heeft Jan Bade van Sneek het jeugdkampioen schap schaken van Friesland in de wacht gesleept. De eindstand is als volgt: kampioen Jan Bade (Sneek) 4 punten uit 6 wedstrijden; 2. Arjen Til stra (Leeuwarden) 3%; 3. Johan van Het was Zaterdag te merken dat er in de Maria Louisestraat iets bijzonders te doen was. Van tal van huizen wap perden de vlaggen, wat eveneens het ge val was van de gevel van het ziekenhuis der Ned. Herv. Gemeente. Daar vierde in de vrouwenzaal mevr. E. Bergsma Noorda haar 100ste geboortedag. De zaal scheen herschapen in een bloemen tuin, bloemen van een groot aantal toe gewijde belangstellenden, die op deze wijze blijk wilden geven van hun vreugde in dit bijzondere gebeuren. Te ongeveer half twaalf kwam de burgemeester, de heer L. Rasterhoff, namens het gemeen tebestuur de glunder lachende jarige fe liciteren, waarbij hij o.a. een bouquet aanbood. Mevr. Bergsma wist met enige snedige gezegden de burgemeester lachend van antwoord te dienen. Namens de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente wenste dr K. H. Siccama haar geluk met deze hoge leeftijd, terwijl mej. da C. A. Elink Schuurman dit namens de Ver. van Vrijz. Herv. deed. Tal van par ticulieren maakten gebruik van de ge legenheid de 100-jarige de hand te druk ken. ’s Middags 5 uur heeft het Sneker Muziekcorps haar een serenade ge bracht, die door een groot aantal luiste raars buiten de afscheiding werd aange hoord. De heer P. Bruël, een schoonzoon van de jarige, dankte daarop het Mu ziekcorps namens moeder en de familie voor deze spontane hulde, waarna hij aan de voorzitter een envelop met in houd overhandigde. Daarna wendde spr. zich tot de zusters, die hij zeer hartelijk dank bracht voor de trouwe zorg en uitstekende behandeling, die zij niet al leen aan moeder doch aan alle patiënten besteedden, welke woorden met een har- telrjk applaus werden besloten. Voortaan mogen de prijzen voor ver pleging in ziekenhuizen en sanatoria met ten hoogste 0.20 per verpleegdag wor den verhoogd. De ziekenfondsraad heeft zich er mee verenigd, dat de verhoogde tarieven, voor wat de verplichte ziekenfondsver zekering betreft, aan de algemene zieken fondsen in rekening worden gebracht. Indien de fondsenorganisaties aan de. fondsen adviseren, de verhoogde tarieven te betalen, heeft de ziekenfondsraad daartegen geen bezwaar. Friesland heeft twee A-gebieden, nl. Leeuwarden en Harlingen. In deze ge meenten is de burgemeester de leider van de organisatie B.B., daarin bijge staan door een Hoofd B.B. Deze laatst^ heeft de beschikking over een staf, die bestaat uit de hoofden van de brand weer-, reddings-, opruim, en geneeskun dige diensten en de dienst sociale ver zorging. Deze diensten zullen voor zover nu reeds aanwezig worden uit gebreid, en, indien niet aanwezig, spe ciaal worden samengesteld, deels uit be- roepspersoneel, maar voor het grootste deel uit vrijwilligers. Daartoe zullen zgn. blokploegen worden gevormd per b'ok van 1000 inwoners één ploeg dié als volgt zullen worden samenge- s^e d: één blokhoofd met één plaats vervanger, vier EHBO-ers, zes brandbe- s rijders, zes redders en twee ordonnan sen Vijftien blokploegen vormen teza men een wijk o.l.v. een wijkhoofd, die in geval van nood desnoods deze vijftien ploegen of een deel ervan gezamenlijk kan inzetten. Steande foar ien fan de nije buro’s yn it troch prachtige blomstikken forsierde gebou, spriek de foarsitter, de hear R. Huitema, it selskip ta: „Sa steane wy dan, achte oanwêzigen. nei 41 jier thüs- lizzende by in oar, yn üs eigen nij bank gebou. It is mei üs Boerelienbank binei gien as mei in berntsje, dat earst net folie plak nedich hat op ’e wrüld, mar dat, mei it opwaechsjen meat romte freget. De skiednis fan üs bank bigjint yn 1911 en as men dan de tiid fan doe forgeliket mei nou, hwat is der dan hwat foroare. Us allerearste kassier krige 50 st. forgoeding, mar neigeraden wrei- de it wurk him sa üt, it koe net mear ta mei ien dy’t üt en troch ris in boer holp, it waerd yndied in diel fan it boe- rebistean, binei in forlingstik fan harren bidriuw. En fan ’t iene kaem it oare, de boerelienbank mocht njonkenlytsen wol in doarpsbank hjitte, hwant net al- linne de boeren mar ek de boargers, de winkellju, ja it hiele doarp koe hjir jild sparje, bilizze, liene en biheare litte. Mei wémoed tink ik oan üs eardere kas siers dy’t üs bank ta dit sukses broch- ten troch harren bihear en nou’t wy ré steane om dit gebou to iepenjen wol ik üs jongste kassier lokwinskje mei syn kantoar en hoopje en bitrou ik dat jo, mgnhear Hoekstra, in weardich opfolger wêze sille. Ik hjit hjir wolkom üs bistjür mei de froulju, de Rie fan tasicht mei froulju, de fortsjinwurdiger fan Centraal Beheer, de hear Wissema, de hear Leeman, ar chitect, dy’t op sa’n treflike wize dit ge bou teikene, de hearen Duiker de oan- nimmers, de hearen Bergsma en Stavin- ga, dy’t it gebou kleur en Ijocht joegen, de froulju dy’t alles sa moai ynrjochte hawwe, de hear de Jong, sekretaris fan Doarpsbilang, de pers, en it lést de bi- wenners en warders fan üs wente, de kassier S. Hoekstra mei syn frou. En dan, achte oanwêzigen, iepenje ik op de 26e July fan it jier 1952 dit nije bankgebou fan üs Boerelienbank, en ik hoopje dat dizze died foar üs bank fan greate bitsjutting wêze mei. Nammens it Bistjür tankje ik jimme allegearre, dy’t harren gaven yn üs tsjinst steld hawwe mei dit üteindelik resultaet. Mar boppe alles bringe wy in wurd fan tank oan Him, dy’t alles bistjürt. Dat Hy üs ek fierder seigenje mei. Ik forklearje it nije bankgebou foar iepene.” Yn ’e kreaze hal waerd doe troch frou Huitema in prachtige swartmarmer plaet ünthuld hwerdat dit feit mei nam- me en tanamme op forievige wie. Yn ’e wenkeamer fan dé fam. Hoek stra kaem men doe efkes gesellich by- inoar en waerden under in goede segaer en hwat üt ’e kraft treflike wurden sprutsen troch de hear Brouwer, foar sitter fan de Rie fan tasicht, de hear Wissema fan Centraal Beheer, de archi tect fan it gebou, de oannimmers, skil- der en ynstallateur. De hear de Jong spriek üt namme fan Doarpsbilang en bea in foarsittershammer mei ynskripsje oan. De kassier tanke it Bistjür foar Op het hoofdbureau van de „Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking” (BBB) te Den Haag, en ook op het bureau van de promotor van deze organisatie voor de drie Noorde lijke provincies, burgemeester B. Nauta van Wedde, staat een (namaak-)struisvogel. Een eenvoudige druk op de staart doet de vogel zijn kop in het zand steken en daarmee is dan meteen gedemonstreerd, wat deze organisatie heel pertinent niet wil, namelijk een struisvogelpolitiek voeren, door de ogen te sluiten voor de gevaren, die onze burgerbevolking zullen bedreigen, indien een derde wereldoorlog mocht uitbreken. Dat deze gevaren dan wederom groot zullen zijn, is wel duidelijk, omdat in de huidige tijd de burger niet minder dan de militair bij de oorlog betrokken wordt, niet in het minst door de gevaren, welke ons uit de lucht bedreigen. In de afgelopen oorlog is bewezen, dat een goed georganiseerde bescherming van de burgerbevolking de gevolgen van luchtaanvallen e.d. in zeer belangrijke mate kan verzachten, ja zelfs tot een derde kan terugbrengen, en daarom wordt de organisatie hiervan nu dan ook met kracht aangepakt. De voorbereidingen zijn thans zo ver gevorderd, dat in de komende herfst met de werving van vrijwilligers kan worden begonnen. In totaal zullen er 200.000 moeten komen, waarvan Friesland er ongeveer 7200 zal moeten opbrengen. Voorts is een regeling getroffen, dat verzekerden, die langer dan 42 dagen in een ziekenhuis liggen, toch him ge- nees- en verbandmiddelen vergoed krg- MinneiT ^Noordwolde) *2%; en 4. Ben gen, wat tot dusver niet algemeen het Tamsma (Leeuwarden) 2 pnt. syn bitrouwen foar dit moaije gebou hwer’t hy mei nocht arbeidzje soe. De foarsitter tanke alle sprekkers tige hertlik en ta bislüt forsocht er de kas sier in oargelsolo to jaen, hwer’t dizze graech oan foldwaen woe, en it selskip in blyk joech dat er net allinne goed rek kenje, mar ek goed, en tige goed, oargel- spylje koe. It wie in goede middel foar de Boere lienbank HommërtsJutryp. De vlagerige wind had een grote in vloed op het verloop van de strijd. Vrij wel in -He klassen kwam herhaaldelijk wijziging in het veld, en deden zich ver- Tjeerdsma van Sijbrandaburen. ging allereerst voor in gebed, gezongen werd Psalm 150 1. In zijn openingswoord roemde de voorzitter o.m. de medewerking van de federatiecorpsen en bracht extra hulde aan de burgerij voor de ruime financiële steun alsmede voor de talrijke aangebo den medailles en lauwertakken. Spr. hoopte verder dat „de Legeansters” ook in de toekomst hun steun zullen blijven verlenen. Naast een woord van welkom aan de heer Schaap, bestuurslid van eer der genoemde federatie, richtte spr. zich tot de afgevaardigden van het gemeen tebestuur van Wymbritseradeel, de Secretaris, de heer Visser en wethouder Hofstra. Dat men van gemeente- en overheidswege belangstelling toont voor het culturele werk, noemde spr. een verheugend verschijnsel. Wethouder Hofstra complimenteerde hierna „Concordia” met haar jubileum en namens B. en W. bood hij een extra gift aan van 50.Een en ander werd door „Concordia” dankbaar aanvaard. Hierna werd het programma vlot af gewerkt. Als eerste liet de jubilerende vereniging zich horen, gevolgd door de corpsen uit Oosterwierum, Oosthem, Blauwhuis, Scharnegoutum, Nijland, Ou- dega (W.), Bolsward, Oppenhuizen, Woudsend, IJlst en de beide corpsen uit Sneek, afgewisseld door zang van de reeds genoemde koren. De zangverenigingen brachten twee nummers ten gehore en de muziekcorp sen voerden drie werken uit. De jury, bestaande uit de heren S. Tiemersma te Leeuwarden en J. Nauta te Sneek, stelde een rapport samen, doch zonder toekenning van punten en prijzen. Alle verenigingen ontvingen echter een herinneringsmedaille. In de pauze werd een marswedstrijd gehouden, waaraan vier corpsen deelna men. De uitslag hiervan was: Oranje, Bolsward 32 p. Ie pr.; Excelsior, Schar negoutum 32% P- Ie pr.; R.K. Muziek vereniging Blauwhuis 31 p. 2e pr.; Ex celsior, Nijland 30% p. 2e pr. Het festival werd besloten met een concert door de Chr. Muziekver. „Con- cordia” (dirigent de heer S. Tiemer sma) van Gaastmeer. Wegens het late uur moesten echter enige nummers van het met zorg gekozen programma ver vallen. Bij dit zeer geslaagde muziekfeest was veel publiek aanwezig. Een en ander zal „Concordia” zeer zeker tot grote voldoe ning stemmen. Advertentiepriji 15 et. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijï I 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 oer half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Australië zal in het komende jaar de immigratie tot op de helft beperken. In plaats van 160.000 buitenlanders, zullen in 1953 slechts 80.000 worden toegelaten. Minister Holt, die het departement van immigratie beheert, deelde voorts mede dat ook in het huidige jaar de immigratie „enigszins beperkt” zal wor den. Hij zei dat deze verlaging van het aantal noodzakelijk was geworden door de financiële en economische toestand van het land. Minister Holt was van mening dat deze maatregel de huisves ting en verzorging van de reeds ge ïmmigreerde 700.000 buitenlanders ten goede zou komen. rassingen voor. In de 16 m2 klasse bijv, werkte Amsterdam zich van de achtste naar de eerste plaats en promoveerde Bouke de Haan van de twaalfde tot de vierde, terwijl in de Valken v. d. Veen in de laatste paar honderd meter zgn zeker schijnende tweede plaats aan Jan Zwart verspeelde. In de Schouwenklasse, die vier deel nemers telde, had de Jong met pech te kampen. Na het ingaan van de tweede route, kort nadat hij fraai onder Douma was weggelopen, kwam z’n fok omlaag. Dat leidde opnieuw tot een achterstand op Douma, die echter weer ingehaald werd. Zelfs werd koploper Atsma ge passeerd, maar spoedig daarna sloeg het pechduiveltje opnieuw toe en verdween de Foarüt uit de strijd. Atsma finishte onbedreigd als eerste, gevolgd door Douma. Van de 13 schepen in de 16 m2 klasse had de Jouster v. d. Veen na de eerste route fraai de leiding. Amsterdam lag toen op de vierde plaats, maar slaagde er in de kop over te nemen en v. d. Veen naar de tweede plaats te dringen. Diens plaatsgenoot Andringa won ook twee plaatsen en eindigde als derde, ge volgd door Bouke de Haan en de oud- Schouwenzeiler van Wieren uit Nijhui- zum. De Pampusklasse telde maar drie jachtjes, maar twee daarvan, de Kou- furd van Sustring en de Smelleken van v. Foeken debuteerden met de Genua- fok. Het ging nog wat onwennig en veel voordeel leverde het daarom niet op. In de laatste route ging Sustring zelfs weer op de vertrouwde stagfok over waar door van Foeken moeite had hem achter zich te houden. In de eerste ronde zeilde mej. v. d. Meulen zich (zonder Genua) naar de kop, maar een onvoordelige stuurboordslag deed deze posiite weer verloren gaan. Van Foeken nam de lei ding over en stond die niet weer af. In de Vrgheldsklasse kwamen drie deelnemers op tijd en Jan Pasma te laat en daardoor bij voorbaat kansloos aan de start. Van der Meulen uit Joure bleek ook nu weer onbetwist de snelste. Wier- stra was steeds tweede. De Valkenklasse leverde een fraaie zege op voor de Boer, wiens positie geen enkele keer bedreigd werd. Zwarts pres tatie vermeldden we reeds. De strijd in de Regenboogklasse was weer vol afwisseling en spanning en be gon al direct na de start op het korte in-de-windse rak naar de eerste boei. Al- berda trok er het eerst tussenuit en had na de eerste route nog de leiding, maar de andere vgf zaten zeer dicht in z’n kielzog. Na een fel duel met Hendriks ging hg ook nog, zij het met nauwelijks merkbaar verschil, als eerste de beslis sende route in, maar reeds vóór de boei moest hij voor de bakker de vlag strgken, die ook als eerste finishte, maar zgn prijs wordt betwist door een protest van Vrolijk. Geert Kwant, die de Jan van Gent stuurde, kwam onweerstaanbaar opzetten en veroverde de tweede plaats vóór Alberda. die deze plaats slechts met de uiterste krachtsinspanning en een neuslengte verschil met Vrolijk wist te behouden. De volledige uitslag was: Schouwen: 1. Meerkol, F. F. Atsma; 2. Pompeblêd, J. Douma, beiden te Op penhuizen. 16 m2 klasse: 1. Elja, H. van Dijk, st. P. Amsterdam, Sneek; 2. Butterfly, H. v. d. Veen, Joure; 3. Elza, J. Andringa, Joure; 4. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek; 5. Argus Pluvius, J. van Wieren, Nrjhui- zum. Pampusklasse: 1. Smelleken, J. v. Foe ken, Sneek; 1. Koufurd, A. M. Sustring, Leeuwarden. Vrgheidsklasse (beh. protest)1. Twir- ke, Gebr. v. d. Meulen, Joure; 2. Squell, E. Wierstra Jr., Sneek. Valken: 1. Margrietha, H. G. de Boer; 2. Trim, Jan Zwart, beiden te Sneek. Regenboogklasse (behoudens protest): 1. Hennle, M. Hendriks; 2. Jan v. Gent, dr J. W. v. d. Zijpp, st. G. Kwant; 3. Algri, J. Alberda, allen te Sneek. Zoals reeds gezegd zal deze herfst met de werving van vrijwilligers wor den begonnen, waarschijnlijk al in Sep tember of October. Wanneer dat echter precies zal zijn, is nu nog niet te zeg gen, omdat men eerst volledig klaar wil zijn, en in geen geval een herhaling wil van wat destijds met de Nationale Re serve etc. heeft plaats gevonden. De vrijwilligers hier zoor moesten namelijk destijds vrij plotseling worden opgeroe pen, op een tgdstip, dat de voorberei ding nog bij lange na niet gereed was, met het gevolg, dat velen die zich enthousiast hadden gemeld, in lange tijd niets hoorden, en ernstig in hun ver wachtingen werden teleurgesteld. Vóór men dan ook met de werving van vrij willigers begint, wil men eerst volledig klaar zijn met de uniformen, de mate rialen, de verbandactes, sociale voorzie ningen, salariëring, instructeurs enz., enz. k i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1