De derde „Ronde van Sneek” een groot succes Ook een nieuwe Boerenleenbank te Scharnegoutum Sport en Liefdadigheid keerde f1700 uit Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST i7e Jaargang No. 61 Vrijdag 1 Augustus 1952 MIK, Nieuwe Pekela, winnaar Mooi resultaat Kerknieuws Eerste poging van prof. Beel tot kabinetsformatie mislukt Burgemeester Tjaberings herbenoemd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Raad huldigt herbenoemde burgemeester - Inter pellatie Schaper niet toegestaan - Sneker Jeugd Actie krijgt subsidie. Botsing met ernstige gevolgen Koningin Juliana in Frankrijk Voetbal tijdens de feestweek Olympische Spelen SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK Uit onze raadzaal (Cliché Leeuwarder Courant) de Herbenoeming burgemeester Rasterhoff. met haar steeds toenemende bemoeiin gen ten behoeve van de plaatseljjke ge meenschap, aan de afdeling Sneek van het Nederlandse Rode Kruis een bij drage werd verleend van 200. Moge de Sneker burgerij in dit prach tige resultaat een aansporing vinden, ir 1953 aan het mooie werk der commissie op nog ruimer schaal haar onontbeer lijke steun te verlenen. OUDEGA (W.) Bij de Geref. Kerk te Oudega (W.) is beroepen Cand. van der Plaats te Haarlem. Advartantlaprlji 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprlja 13.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: KLEINZAND 7 Telef. 2872 Aan het te Zwolle gehouden nationaal muziek- en zangconcours werd ook deel genomen door de Gem. Zangver. „len- riedich” te Oosterzee en „De Trije doar- pen” te Follega, die elk in hun afd. een le prijs behaalden. Daar deze koren een maand of zes terug feitelijk opnieuw moesten beginnen, mag dit zeker wel een mooi succes worden genoemd. Diri gent van deze koren is de heer G. W. Postma alhier. Het organisatievermogen van het be stuur van de Wielervereniging „Sneek”, zoals dat uiteraard in de derde „Ronde van Sneek”, die Woensdagavond alhier onder enorme belangstelling werd gere den, dwong aller bewondering af. De re geling was in de puntjes verzorgd en het was dan ook jammer dat het weer Een aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij dat van de Commissaris der Koningin mede delende dat de heer L. Rasterhoff op nieuw is benoemd tot burgemeester dezer gemeente richt wethouder B o e jj- e n g a zich als oudste lid van de raad tot de voorzitter. Met grote voldoening neemt de raad kennis van uw herbe noeming en de bloemen hier aanwezig (de zaal was zeer rijk met bloemen ge sierd, verslagg.) mogen mede getuige nis afleggen van de gevoelens van de gehele raad, namens welke spr. over tuigd is te spreken als hjj de herbenoem de gelukwenst en de hoop uitspreekt dat deze in gezondheid en ongebroken kracht onder Gods zegen burgemeester van deze gemeente moge blijven tot in lengte van jaren. De burgemeester is een bestuursorgaan op zich zelf, gelijk gemeenteraad en B. en W. het zjjn. Hjj wordt niet voor het leven benoemd maar telkens voor zes jaar, dat wijst al op een zeer bijzonder ambt, met grote zelfstandigheid en even grote verant woordelijkheid. Daarom is het voor de regering ook een moeilijke taak steeds de juiste man op dc juiste plaats te zetten. De burgemees*- is niet alleen voorzitter van de raad en van B. en W., maar ook hoofd der politie, hij Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Woensdag 30 Juli 1952, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: burgemeester L. Rasterhoff; secre taris: de heer W. S. Overzee, loco- secretaris. Aanwezig 16 leden, afwezig (m. k.) de heer Disse. Geen interpellatie-Schaper. SCHARNEGOUTUM. Op initiatief van wjjlen de heer H. Jongsma, toen direc teur der Coöp. Zuivelfabriek alhier, werd in 1915 opgericht de Coöp. Boerenleen bank Scharnegoutum. De administratie werd door de heer Jongsma op het kan toor der Zuivelfabriek verricht. In de loop der jaren echter breidden omzet en werkzaamheden zich zodanig uit dat naar een andere oplossing moest worden gezocht. Kassier G. Boersma liet in 1927 voor eigen rekening een woonhuis en kantoor bouwen aan de Leeuwarder- straatweg. Maar wegens de stijgende omzet en de daarmee gepaard gaande werkzaamheden werd de kantoorruimte ook hier veel te klein. Daarom werd ver leden jaar het kantoor en woonhuis van de scheidende kassier G. Boersma aan gekocht en besloten het bestuur en de Raad van Toezicht tot het bouwen van een nieuw kantoor en wachtkamer. En zo verrees op de plaats van het oude kantoor onder architectuur van de heer B. Leeman te Sneek een keurig nieuw bankgebouw naast het woonhuis van de nieuwe kassier, waarmee de aannemers, gebrs. Bootsma van Roodhuis, de schil der B. Bosma alhier en het Electr. Techn. Bureau Troelstra te Sneek een so- lied stuk werk hebben tot stand ge bracht. Het gebouw bestaat uit een ruime hal, een gezellige wachtkamer, bestuurs kamer, alsmede 'n modern ingericht kan toor, waarin een ruime, practische kluis, terwijl een smaakvol meubilair en mo derne verlichting het fraaie geheel com pleteren. Dinsdagavond werd het nieuwe gebouw in een intieme bijeenkomst of- Dinsdagmorgen vond men op de Rijks- straatweg onder Kooten zes bewusteloze mensen, nl. een motorrijder en vijf inzit tenden van een bestelauto. Blijkbaar had een botsing plaats gehad, waarbij de motorrijder J. W. Boonstra uit Burum zo ernstig gewond werd dat hij in zorgwekkende toestand in een ficieel geopend door de heer Joh. Koop- mans, die reeds tientallen jaren met am bitie een bestuursfunctie bij de boeren leenbank bekleedt, de eerste jaren als voorzitter van de Raad van Toezicht. Deze ijverige werker voor de belangen van de Boerenleenbank zag thans zijn lang gekoesterde wens vervuld. Het tegenwoordig bestuur bestaat uit de heren: Joh. Koopmans, voorzitter; L. P. Hijlarides, secretaris en J. Hulstra. De Raad van Toezicht uit de heren: P. Santema, voorzitter; J. Hoekstra, secre taris en P. v. d. Laan. Kassier is de heer U. de Bruin. De jaarlijkse omzet is in de loop der jaren gestegen tot drie mil- lioen gulden. Prof. Beel is niet geslaagd in zijn po ging om voortbouwend op de grondslag, die dr Drees reeds bij de eerste forma- Üt poging had gelegd, een kabinet te vormen op basis van vier partijen. De K.V.P., C.H. en A.R. hebben zich ac- coord verklaard met de zetelbezetting, zoals prof. Beel deze aan de fractielei ders had ontvouwd; de P. v. d. A. zag in het voorstel van prof. Beel een ver zwakking van haar positie ten opzichte van de toestand, zoals die thans is en kon haar accoord niet geven. De zetelverdeling zoals prof. Beel die zich had voorgesteld was als volgt: P v d. A.: Justitie, Arbeid en soci ale zekerheid, Financiën, Landbouw, vis serij en voedselvoorziening, Wederop bouw en volkshuisvesting. K.V.P.: Minister-president (Algeme ne Zaken), Binnenland, Onderwijs, kun sten en wetenschappen, Verkeer en wa terstaat, en de keuze tussen het depar tement Maatschappelijke zorg en volks gezondheid, en een tweede minister voor Buitenlandse Zaken (zonder porte- teo’lle). A R.: Economische zaken, en de keu ze tussen tweede minister Buitenlandse zeken en het departement Maatschap pelijke zorg en volksgezondheid. C.H.: Oorlog en marine en Overzeese rijfcsdelen. Partijloos: Buitenlandse Zaken. Zr a's uit het bovenstaande blijkt had prof. Beel het ministerie van Sociale Za ken willen splitsen. De formateur was ook van plan geweest voor een der por tefeuilles welke aan de P. v. d. A. zou den toevallen een vooraanstaand man uit de vakbeweging aan te zoeken. Nu de eerste poging mislukt is, over weegt prof. Beel wat hem verder te doen staat. Bij Kon. besluit van 21 Juli is met in gang van 1 Augustus opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Wym- britseradeel de heer F. Tjaberings alhier. Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de Looxma- school wordt met alg. (16) st. benoemd Aan het werk, dat door de commissie „Sport en Liefdadigheid” in onze plaat selijke gemeenschap wordt verricht, zyn twee kanten. In de eerste plaats wordt getracht, gelden bjjeen te brengen voor nader aan te geven liefdadige doeleinden. Wat dit gedeelte van haar taak betreft, kan de comm. in 1952 op een wel zeer geslaagde Hemelvaartsdag terugzien. Er is name lijk in dit jaar een bedrag van ƒ1700 ter verdeling onder diver-e verenigingen beschikbaar gekomen De andere kant van de taak der com missie is het bepalen van de bestem ming der verkregen gelden. Wat dit be treft, is het streven er in de laatste jaren op gericht geweest, een zo breed mogelijk terrein van de plaatse lijke liefdadigheid te bestrijken. Een o.i. zeer lofwaardig streven. Zo konden de verenigingen op het ge bied van de t.b.c.bestrjjding en de kin- deruitzending naar vaöantie-kolonies in voorgaande jaren met niet onbeteke nende bedragen worden verblijd. Ook aan de in 1952 verkregen geld middelen is naar wij menen weer een zeer doeltreffende bestemming gegeven. In de eerste plaats werd de Pier de Boerstichting, van wier zegenrjjk werk wij dagelijks kennis kunnen nemen, met een bedrag van '00 bedacht. Verder heeft de commissie gemeend, aan een van haar oude klanten, n.l. „Hulp in Nood” een bedrag van ƒ503 te moeten toekennen, terwijl ten slotte, in verband Een moment uit de spannende strijd. delde snelheid van 40 K.M. per uur ge reden. De renners gaven elkaar geen duimbreed toe. Hiermede bedoelen we dan het hoofdpeloton, da; zo nu en dan van kopleider veranderde. Onder enor me spanning werd het ene rondje na ’t zich bij de aanvang slecht liet aanzien, andere genomen. Toen de helft van het parcours was afgelegd, lag ’t vijftal no. 28 v. d. Heuvel, no. 29 F. Njjmeyer, bei den Hengelo, no. 44 Boelens, no. 15 J. Charisius, Leeuwarden en no. 43 Mik, Nieuwe Pekela aan de kop, bij wie zich later voegden no. 40 H. v. d. Broek, Breukelen, no. 30 J. Roesink, Hengelo. Hoe meer het tegen het einde liep, des te duidelijker kwam naar voren dat de nrs. 40, 30, 28, 43 een hartig woordje zouden gaan meespreken bij het bepalen der prijzen. Wel werd zo nu en dan een uitlooppoging gewaagd, maar ’t resul taat was tenslotte dat de renners als ’t ware elkaar aan de wielen bleven kle ven. Kort voordat de laatste ronde werd ingeluid voegden zich hier nog bij no. 24 F. Maan, Amsterdam, no. 7 W. Rusman, Haarlem, no. 8 E. Kloosterziel, Wezep, no. 27 E. Koeman, Krommenie, no. 20 W. Holleeder, Amsterdam, no. 6 J. Bruggenkamp, IJmuiden, die zich dan ook allen in de prijzen plaatsten. Na af loop had de prjjsuitdeling plaats in ho tel Hanenburg, waar de heer J. Spoel stra dank bracht aan de organisatoren en aan de schenkers van de plm. 50 prijzen voor de sprintpremies. Een spe ciaal woord van dan? bracht spr. aan de secretaris, de hee. B. Bok voor het vele werk dat hij ook nu weer had ver zet en waardoor ook deze wedstrijd weer een schitterend verloop heeft gehad. Kamprechter de heer C. A. A. M. Gale- sloot reikte hierna met een toepasselijk woord de prijzen uit. De totale uitslag is: le prjjs F. Mik, Nieuwe Pekela; 2e prijs H. v. d. Broek, Breukelen; 3e prijs J. Roesink, Hengelo; 4e prjjs M. v. d. Heuvel, Hengelo; 5e prjjs, F. Mahn, Amsterdam; 6e prijs W. Rusman, Haarlem; 7e prijs E. Klooster ziel, Wezep; 8e prjjs E. Koeman, Krom menie; 9e prjjs J. Bruggenkamp, IJmui den; 10e prjjs W. Holleeder, Amsterdam. Voorts ontvingen tal van renners zeer fraaie sprintpr^zen. Vermelden we ten slotte nog, dat van de vier renners van de Wielerver. Sneek, M-lder van Nije- zijl de wedstrijd heeft uitgereden en daardoor in ’t bezit kwam van de be ker die beschikbaar wa;. gesteld door de heer Kracht Doede de Boer gaf de strijd op. Roosenstein kreeg kettingpech, ge raakte achter en werd evenals Toonstra na twee ronden teruggeroepen. ledigd. Het gevolg was een protest van Nederland bij de F.I.N.A. dat nog wel gevolgen zal hebben. Het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité heeft de coupe Taher Pasja toegekend aan Fanny Blankers Koen, een onderscheiding, welke wijst op de erkenning in Olympische kringen van de grote verdiensten van onze landge note. De coupe Taher is tot nu toe slechts één keer uitgereikt, nl. aan de Belg Anspach, een schermer. De coupe Taher Pasja is niet een erkenning van sportief-technische capaciteiten van een athleét, maar meer het bewijzen van dankbaarheid en erkentelijkheid voor de wijze, waarop Fanny BlankersKoen de Olympische gedachten op het sportveld heeft proberen te verwerkelijken. H. M. Koningin Juliana is door Fransen zowel te Orange als te Avignon met groot enthousiasme ontvangen. De opvoering van de Franse vertaling van Vondels „Josef in Dothan”, onder lei ding van Johan de Meester, welke de Koningin in Orange bijwoonde, was een groot succes. H. M. keert hedenavond met de beide jongste prinsessen uit Frankrijk terug. want even voordat burgemeester Ras terhoff het startschot loste, dreigde een flinke regenbui dit wielerfestijn te doen mislukken. Gelukkig klaarde de lucht op en bleef het verder droog. In verband met het late aanvangsuur werd besloten de renners inplaats van 100 nu 80 K.M. te laten rjjden, hetgeen goed was be keken, want toen de laatste ronde in ging, begon de duisternis zich reeds te doen gelden. Aan dc start verschenen 44 »enners, van wie no. 1, H. S. Kuit- waard van Velsen, de winnaar van ’t vorig jaar, zijn kans moest verdedigen. Verder behoorden tot '.e renners no. 6 J Bruggenkamp, IJmuiden, de winnaar van de Ronde van Bolsward; no. 28 M. v. d. Heuvel van Hengelo, kampioen van Overijssel, en no. 37 P. de Vries van Wor- kum, kampioen van Friesland en nog tal van andere prominenten, die reeds heel wat „rondjes” op hun naam heb ben. In dichte drommen stonden de toe schouwers geschaair’ langs het par- c< urs dat ging langs Joh. W. Friso- straat start en finishA maliastraat, Jar vaa Nassaustraat, Willem Lode- wjikstraat. Nauwe inks was het start schot gev"Hen, of de renners schoten ovci de lij De eerste drie ronden lag r.o 2<' W. Holleeder van Amsterdam aan de kou met daarachter het gehele peloton, mi-ir geleidelijk zakte deze af. Er ontstond een zeer felle jacht. Na 17 ror öen warer het resp. no. 4 K. Kwan- tes van Wormer, no. 28 M. v. d. Heuvel van Hengelo en no. 46 J. Makey, die de kopgroep vormden. Toen waren ook reeds uit ’t veld verdwenen de nos. 1 Kuitwaard van Velsen, no. 14 D. Kooi- stra van Groningen en no. 16 H. Elling van Meppel. Er werd met een gemid- heeft de leiding bjj brand enz., hij is ook de rechterhand der regering bjj de uit voering van maatregelen van bestuur en boven dat alles is hjj de burgervader en als zodanig voor velen een vraag baak. Een zeer veel omvattend ambt dus en als spr. de balans over zes jaar opmaakt, mag hij gerust zeggen dat het goed is geweest, spr. heeft zelf sedert 1945 van dichtbij kunnen volgen hoe onze burgemeester zich op de problemen wierp met zjjn grote krachten en gaven en veel is tot oplossing gebracht. Spr. mag enkele noemen: de reorganisatie en verplaatsing van de gemeentereiniging is al een eind op weg, de aansluiting van Sneek bij de grote scheepvaartweg GroningenAmsterdam is dank zjj de arbeid van burgemeester Rasterhoff vlot verlopen, dan is er de uitbreiding van het industrieterrein en 't grote uit breidingsplan. Maar vooral ging ’s bur gemeesters interesse naar het grote vraagstuk der volkshuisvesting, daar aan gaf hjj dag ei nacht zjjn aandacht en veel is bereikt, men zie maar eens in Sperkhem en Noorderhoek. Er is groot werk gedaan, al zjjn we er nog niet, maar wij mogen u daarvoor in het bijzqnder danken. Al deze arbeid werd mede voorbereid in de prettige sfeer der B. en W. bijeenkomsten. Spr. heeft er hoewel er uitere "rd menige keer ver schil van mening was, nog nimmer een scherpe klank gehoord en ook in deze raad is de sfeer gelukkig goed. Dit alles moge hier to deze raad nog eens ge zegd worden en ove" zjjn hoofd heen tot de gehele burgerjj. (Applaus). De Voorzitter is zeer dankbaar voor de goede woorden hier door wethouder Boejjenga tot hem gericht. Spr. zit nu met hem samen zeven jaar in het col- lege van B. en W., later kwam ook wethouder v. d. Veen. We hebben er heel wa' nreegemaakt en het stemt tot voldoening dat er nimmer een wanklank is geweest en dat wjj elkaar steeds beter hebben lerer. kennen en waarderen: zo dat de B. en W bjjeenkomsten hoogte punten in de wekelijkse arbeid werden. Dat maakt de rbeid prettig en spr. kan ook hetzelfde zeggen betreffende zijn samenwerking met de raad, in de loop der jaren is al veel bereikt en dat is het gevolg -'.n het feit dat raad zo wel als college van B. en W. hun taak hebben verstaan en vervuld als is ge schied. Niet altjjd waren we het met elkaar eens, doch d_ wederzijdse ach ting bleef. Inderdaad is er veel ge beurd, maar spr. gelooft dat er in de ontwikkeling van Sneek geen tijd ge weest is, waarin de stad voor zoveel vraagstukken stond als thans. Daar is de verdere bestrijding van de woning nood, de inrichting van industrieterrein, verbetering Singel, verdere reorganisa tie van de gemeentereiniging, de aard gasvoorziening, uitbreiding van de ca paciteit van de waterleiding, stichting tehuis voor bejaarden, totstandkoming nieuwe uitbreidingsplan, ontwerp be stemmingsplannen binnenstad, want met het vootschrijden van de woningbouw komt onherroepelijk de sa nering van de binnenstad aan de orde. Er is dus veel werk aan de winkel, doch als dit werk kan worden aange pakt in de sfeer als hier heerst in de bestuurscolleges is het prettig er mee te beginnen. Moge het mij dan gegeven zijn in de jaren die volgen iets te doen op het gebied van rl deze punten, die in het belang van Sneek zijn, de stad, die mij bij het klimmen mjjner jaren, steeds nader aan het hart is komen te liggen. (Applaus). heer Lotsy heeft felle kritiek op deze toewjjzing geoefend, maar tenslotte zich neergelegd bjj het besluit dat deze wed strjjd heden moet worden overgespeeld. Uitermate treurig was het ook dat Woensdag toen de Nederlandse water- poloploeg tegen Hongarije 44 speelde na een aanvankelijke achterstand van -o -- 41, de Hongaren zowel spelers als Engeland geheim i schèidsrechter hebben bedreigd en de heer Karei Lotsy zwaar hebben be- Ter gelegenheid van de feestweek al hier zal op Maandag 11 Augustus 1952 in het Sportpark een wedstrjjd worden gespeeld tussen een Sneker elftal en een Leeuwarder elftal (2e, 3e en 4e klas- sers). Voor deze wedstrjjd, die om 6.30 uur aanvangt, worden de volgende spe lers en reserves uitgenodigd Sneker elftal: doel G. Bouma (LSC); r.achter A. v. d. Meer (WZS); l.achter M. Ferwerda (ONS)r.half B. v. d. Vel de (LSC); spil G. Hofstra (LSC); l.half M. v. d. Laan (Black Boys); r.buiten C. Dijkstra (LSC)r.binnen J. Tinga (Black Boys); m.voor T. de Groot (BI. Boys); l.binnen J. Hartkamp (LSC); l.buiten R. v. d. Vliet (Black Boys). Reserves E. Blok (ONS), D. Brouwer (LSC), C. Poiesz (WZS), J. Nauta (BI. Boys). Leeuwarder elftal: doel E. de Jong (FVC); r.achter H. Djjkstra (FVC); l. achter A. Veldkamp (Friesland); r.half L. Houttuin (Rood Geel); spil K. Stof fels (Friesland); l.half T. Hulst (FVC); r.buiten H. Pieters (Friesland); r.binnen S. v. d. Zee (Nicator)m.voor A. Hiem- stra (Nicator); l.binnen A. Bralts (FVC); l.buiten Jac. v. d. Ley (Rood Geel). Reserves: J.Walstra (Rood Geel), J. Ferwerda (Friesland), H. Greuter I (Nicator), G. Verhoeve (FVC). de enige door B. en W. voorgedragene, nl. mej. W. H. van Otten te Deventer. Bezoldiging gemeente. personeel. B. en W. stellen voor de bezoldigings- regeling aan te passen aan de nieuwe kindertoeslagregeling zoals die is ont worpen door het centraal orgaan inza ke de gemeenschappelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangele genheden. Z. h. s. aldus besloten'. Z. h. s. verenigt de raad zich met de voorstellen van B. en W.: tot wijziging van de tijdelijke ziektekostenregeling gemeentepersoneel en tot wjjziging van de begroting van het reinigingsbedrijf voor 1951. Bij dit laatste punt vroeg de heer Groeneveld of de prjjs van de compost gedaald is, zoals hjj uit de re kening meent te kunnen afleiden. De V o o r z.inderdaad van 5.25 tot 4. De heer Groeneveld constateert dan dat dit een der zeldzame artikelen is waarvan de prijs is gedaald. Even eens worden z. h. s. aangenomen de wjjziging van de begrotingen van het woningbedrijf boekjaar 1950-’51 en de wjjziging van de gemeentebegroting 1951. Bij de vaststelling van de rekening 1951 van het gasbedrijf wijst de heer Groeneveld op het geringere rende ment van de kolen, ligt dat aan de ap paratuur of aan de kwaliteit der kolen. De V o o r z. gelooft aan de kolen, we kunnen geen keus meer maken, maar moeten accepteren wat we krijgen toe gezonden. Wethouder Boejjenga, voorzitter van de commissie voor de be drijven, zegt dat we vroeger vrije keuze van kolen hadden, nu wordt ons door ne' Rijkskolenb.ireau maar wat toege- zrr.den, en de kwaliteit daarvan kan zeer uiteenlopend zijn. De heer Groe neveld constateert dus dat het gerin gere rendement niet aan de apparatuur of de leiding van het bedrijf ligt. Wet houder Boejjenga zegt nog dat er thans gestreefd wordt een hogere calo rische waarde uit de kolen te halen en de eerste resultaten lijken bevredigend. De rekening, evenals die van het wa terleidingbedrijf wordt z. h. s. vastge steld. Eveneens die van het openbaar slachthuisbedrjjf over 1951. Voorts wordt z. h. s. besloten tot wijziging van de begroting van het gemeentelijk reinigingsbedrijf 1952 (aanschaffing transportbanden). (Zie vervolg pagina 2) De heer Schaper vraagt verlof om na behandeling der agenda-punten de vragen inzake de uniforme huisvuil- emmer tot B. en W. te mogen richten, welke wjj reeds in ons vorig nr. ver meldden. De V o o r z. ontraadt de raad deze interpellatie toe te staan. In de vorige vergadering is het voorstel be treffende de invoering van dit systeem aangenomen, Er is toen voldoende ge legenheid geweest de zaak te bespreken en het stelsel is nu al in uitvoering. De raad nam unaniem, ook de heer Schaper zelf stemde voor, het voorstel aan. De heer Schaper heeft inder daad steun aan het voorstel verleend maar is later tot het inzicht gekomen dat dit niet juist was en daarom wenst spr. deze kwestie, die niet een zaak van de raad maar van de gehele bevolking is, opnieuw door deze inter pellatie in bespreking te brengen. Het is niet juist de huisvuilemmers op de aangenomen wijze te verstrekken, spr. betreurt het zeer dat hij de vorige keer fout is geweest, hij had zijn stem niet aan het voorstel moeten geven. De V o o r z. gelooft dat het juist foutief zou zijn als de raad de gelegenheid zou scheppen op een pas door hem genomen besluit, dat al in uitvoering is, terug te komen. Dat zou toch wel zeer ernstig het prestige van een bestuurscollege schaden. Overigens zou een interpella tie geen gevolgen kunnen hebben, om dat het besluit reeds in uitvoering is. De heer Blok wijst er op dat de heer Schaper zegt de vorige keer fout te zijn geweest er spr. meent dat er toch geen bezwaar tegen kan zjjn dat de heer Schaper even toelicht waarom hij fout geweest is. De Voorzitter heeft geen bezwaar dat de heer Schaper in openbare raadsvergadering wil mede delen dat hij een fout gemaakt heeft, maar dat is geen interpellatie, van waaruit het eenmaal genomen raads besluit zou kunnen worden aangetast. De heer Schaper grondt zjjn aan vraag op een rechterljjk vonnis waarin een dergelijke verord-ning van de ge meente Landsmeer rechtskracht werd ontzegd omdat er geen K. B. bestaat dat veroorlooft dat deze extra lasten op de bevolking worden gelegd. Spr. is nu tegen de voorwaarden waarop hier de huisvuilemmers worden beschikbaar gesteld. Het kan nooit het prestige scha den als men een fout erkent. De heer Ltr deman heeft de indruk dat er in de stad een zekere onbekendheid heerst omtrent de verplichtingen welke de burgerij in deze heeft. Het zou aanbe veling verdienen wanneer nog eens dui delijk gemaakt werd, dat men deze huis- vuilemmer moet hebben omdat die al leen past bij het goede gebruik van de nieuwe vuilniswagens. De V o o r z. ant woordt dat deze wenk in overweging kan worden genomen. De heer Groe neveld zegt dat men dan tevens eens kan vertellen hoe het komt dat men de emmers 5 6 weken vooruit moet betalen. Het voorstel van de Voor zitter om de interpellatie niet toe te staan wordt z. h. s. aangenomen, onder protest van de heer Schaper, die zegt dat dit een aantasting van de vrijheid der Sneker bevolking betekent. De V o o r z. geeft de heer Schaper in over weging zich omtrent de punten, welke in een raadsvergadering aan de orde ko men, tijdig te oriënteren, onjuist is het om als een besluit is gevallen, en men heeft misschien iets toegezonden gekre gen de raad daarmee lastig te vallen. De heer Schaper wilde een fout erken nen, daarvoor heeft hij gelegenheid ge had. De notulen der vergaderingen vaa 28 en 30 Mei hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Hannie Termeulen was tweede in de finale 100 meter vrjje slag, waarmede ze zorgde voor de derde zilveren medaille voor Nederland. Gehoopt wordt dat Geertje Wielema in de finale 100 meter rugslag goud voor Nederland zal veroveren, terwijl ook Joke de Korte en Ria v. d. Horst in deze finale zijn. Er wordt verwacht dat ook onze da mes estafetteploeg op de 4 X 100 m vrjje slag wel een redelijke kans op een medaille zou hebben. De Nederlandse waterpolo-ploeg werd de dupe van een zonderlinge beslissing op een protest van de Zuid Slavische ploeg, die met 23 van Nederland ver- Groninger "ziekenhuis moest worden op- Ioor> tegen zekere beslissingen van de genomen. De vijf anderen werden naar Belgische scheidsrechter. Dit protest het diaconessenhuis te Leeuwarden ver- 1 werd door de F.I.N.A. toegewezen. De voerd; het waren bakker v. d. Meuler en zijn vrouw uit Menaldum, en de aard appelcontroleur Tj. de Boer, vrouw er kind uit Oudebildtzijl; mevr, de Boer kon dezelfde dag naar huis gaan. De Engelse beulen krjjgen salaris verhoging, maar hoeveel wordt niet meegedeeld, wént de beloning van deze ambtenaren wordt in F gehouden. X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1