motorjachten De rallye der Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Dader van drie moorden hielp doodsklok voor zijn slachtoffers luiden 1 I w l- Ie Jaargang No. 62 Dinsdag 5 Augustus 1952 De Kinderverlamming van Benoemd Hulpbesteller Bruinsma verliet de dienst Openbare leeszaal en bibliotheek Baggermolen gezonken 12 doden Geslaagd Redactie-adres: KLEINZAND 7 Telef. 2872 r -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DR1JFH0UTS NIEUWSBLAD Skütsjesilen bij Grouw Souvenirjagers aan het werk De debatten over de subsidiëring van de Sneker Gedeeltelijke maansverduistering Bioscoopnieuws Ouden van dagen van Gauw, Goënga en Offingawier op stap Rechtsgeldigheid van AVRO’s vergadering betwist De Marinierskapel te Sloten Jeugdactie. Intrekking biljetten 25 gulden Met 90.000 er van door Zeepost De Olympische Spelen Kt VRIJDAGS. RedacteurL. KIEZEBRINK ge- Uit onze raadzaal ABE BROUWER. komen. En de (Zie vervolg op pag. 2.)_ Blijkens de opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 20 t.e.m. 26 Juli z(jn in de genoemde periode totaal aangegeven o.a. 107 gevallen van kin derverlamming. Alleen in de provincie Zeeland is geen enkel geval aangegeven, in alle andere provincies zijn gevallen gemeld. In Limburg waren het 36 ge vallen, in Noord-Brabant 28, in Noord- Holland 17, in Gelderland 11, in Zuid- Holland 8, in Utrecht 2, in Overijssel 2 en in Drente, Friesland er Groningen elk 1 geval. NULAND. Geslaagd voor dè hoofd- acte (B) mej. S. Bakker van hier. SNEEXER NIEUWSBLAD Vrijdag is de eerste wedstrijd der skütsjes van dit seizoen gehouden, nl. te Grouw. Uitslag: 1. C. Salverda, Sta veren; 2. L. Meter, Leeuwarden; 3. J. Sijtema, Oostermeer; 4. Tj. van der Veen, Drachten; 5. B. Mink, Eernewou- de; 6. A. G. van der Veen, Oppenhuizen. Zaterdag won Sytema na harde strijd. Toen was de volgorde: 1. Sytema, 2. Salverda, 3. Meter, 4. Tj. y. d. Veen, 5. Mink, 6. A. G. v. d. Veen. Souvenirjagers waren reeds 48 uur voor het einde van de Olympische Spelen druk aan het „werk”. Vrijdagavond heeft iemand alle nummers van het scorebord voor basketball weggenomen, zodat de eerste tien minuten van de wedstrijd tussen Brazilië en Chili de stand niet kon worden aangegeven; er moest eerst een nieuw stel nummers komen. Een ander heeft het hogerop ge zocht en de grote Olympische vlag van de top van de turnhal weggehaald. De Olympische spelen. Geertje Wielema ontving de zilveren me daille voor de 100 meter rugslag Winnares werd J n Harrison uit Zuid-Afrika (midden) en derde Joari Stewart uit Nieuw-Zeeland (rechts). het petroleumstel stond. Door dit eten mengde L. de inhoud van een flesje, dat hij had meegenomen en dat zwaar ver gif bevatte, een vloeistof die landbou wers gebruiken voor het bestrijden van insectenlarven. Nog voor h(j de boerderij verlaten had, kwam de zuster van de Te Linde.-ts thuis, zodat L. die in de omgeving ongunstig bekend staat geen gelegen heid kreeg om het huis te doorzoeken. Hg moet hebben geweten, dat zijn slachtoffers 's morgens varkens hadden verkocht, zodat er een behoorlijke som gelds in huis was. Vermoedelijk heeft hij het op dit geld gemunt gehad. Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. School te Heeg de heer D. L. Albada van Hitzum. Op de avond van Dinsdag 5 Augustus zal voor de tweede maal in dit jaar een gedeeltelijke maansverduistering optre den. De eerste verduistering, in de nacht van 10 op 11 Februari, Is door het slech te weer in ons land vrijwel niet waar te nemen geweest. Het verschijnsel zal ech ter weinig indrukwekkend zijn, daar de maan slechts voor ongeveer de helft door de aarde zal worden beschaduwd. Voor hen die het hemelverschijnsel toch wensen waar te nemen, volgen hier de tijdstippen die van belang zijn: De maan treedt in de halfschaduw om 18.27 en in de schaduw om 19.33; het midden van de verduistering valt op 20.47; de maan verlaat de schaduw om 22.01 en de halfschaduw om 23.03 uur. De man van brons. In deze periode van de Olympische Spelen brengt Amicitia een toepasselij ke attractie nl. de geschiedenis van een der grootste Amerikaanse athleten aller tjjden Jim Thorpe, „De Man van Brons”. Jim Thorpe was een Indiaanse jongen, die niet naar school wilde. Zijn vader stuurt hem echter naar school en in 1907 komt de inmiddels opgegroeide Jim Thorpe op de Carlisle-Indian School. Hij kent geen athletiek-regels maar ver baast de hele school en vooral Pop Warner door zijn aangeboren athleti- sche gaven. In zijn gewone leven be merkt Jim echter dat zijn Indiaanse af komst een hindernis vormt voor zijn toekomst, hg kan geen betrekking krij gen. Dan wil hg meer dan ooit tonen wat hij kan en wint tijdens de Olympi sche spelen de vijfkamp en de tienkamp. Na vele jaren wordt hij erkend als de grootste athleet van de laatste halve eeuw. Een grootse sportfilm welke in deze tijd zeer actueel is. In de afgelopen maand Juli werd de Leeszaal door 1916 personen bezocht, waarvan 74 vrouwelijke, en bedroeg het aantal uitgeleende banden 6899. Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Leeuwarder Courant we zijn wel wat' verwonderd dat dit bericht niet aan het Sneeker Nieuwsblad werd ver strekt meldt over bovengenoemde rallye het volgende: De deelneming aan de rallye van de Koninklijke Nederlandse Motorbootclub, welke op 12 Augustus in Sneek aan komt, is thans bekend. Er zijn 41 jach ten ingeschreven, waarvan 24 uit het buitenland. Het grootste contingent le vert Engeland met 17 schepen, dan volgt België met vier, terwijl Duitsland, Zwe den en Zwitserland elk met één jacht vertegenwoordigd zijn. Is het aantal iets tegengevallen, het geheel zal toch een machtige indruk maken, omdat er ver schillende zeer grote luxueuze jachten bij zijn. Ook wat de grootte betreft ligt En geland aan de kop met een jacht van 39 meter lengte (de Piet Hein is 31 m. lang) dan is er een van 34 meter lang, een van 24 meter, twee van 22 meter enz. Het zal zeker een majestueus gezicht zijn deze vloot van prachtige schepen aan de kaden van de Sneker grachten gemeerd te zien. In het ere-comité hebben o.a. zitting de minister van Waterstaat, de marine- stafchef, vice-admiraal De Booij, de am bassadeurs van België, Frankrijk, Groot- Brittannië en Zweden, de Commissarissen der Koningin in Utrecht, Noord-Holland en Friesland. De plaats van samenkomst is Utrecht, waarna gevaren wordt via Weesp, Mui- den, IJselmeer, Marken, Volendam, Enk- huizen, Lemmer naar Sneek, waar men Woensdag 12 Augustus tegen vijf uur denkt aan te komen. Op 13 Augustus wordt het skütsjesilen op het Sneeker meer bezocht, terwijl in de pauze daar van een wedstrijd voor enkele klassen luxe-schepen wordt gehouden. Donderdagsavonds is in Sneek het gala-diner met prijsuitdeling, terwijl de tocht op Zaterdag wordt besloten. Doch velen zullen ongetwijfeld van hun aan wezigheid in Sneek gebruik maken om de Sneek-week, die die dag begint, bij te wonen. GAUW. Begunstigd door prachtig zo merweer vertrokken dt oudjes jl. Don derdag om 12 uur met 2 busssen van Sijpersma van Oosterwierum. De tocht ging over Rauwerd, Akkrum, Beetster- zwaag, Olterterp, Bakkeveen, Hauler- wijk, Veenhuizen naar Norg. Daar werd 1% uur gepleisterd en gezellig thee ge dronken. De terugreis ging over Fochte- loo, Appelscha, Blesse.Wolvega, waar ge noten werd van koffie met broodjes. Verder ging het over Oudeschoot, Hee- renveen, Joure, Sneek weer naar Gauw. Hier wachtte het muziekcorps „Con cordia” hen op en ging het naar „Us Gebou”. Daar werden de oudjes nog maals getracteerd en speelde het mu ziekcorps er dapper op los. De heer A. Siedsma van Offingawier, voorzitter van de commissie, voerde 't woord en zeide dat het hem een voorrecht was dit werk voor de oudjes te mogen doen; hij be dankte de intekenaars die hadden mede gewerkt om deze prachtige dag mogelijk te maken. Verder bedankte hij de heer D. Keulen die het gebouw zo mooi ver sierd had. Toen kwam aan het woord één van de oudjes, nl. de heer A. Beek- sma van Goënga. Hij bracht dank aan de commissie, de besturen van de dorps- verenigingen en verder van „Concordia” die hen zo spontaan hadden onthaald en aan de chauffeurs van de bussen. Ten slotte bracht de heer A. Keulen, een der commissieleden, dank aan de commissie en aan de burgerij van Gauw, Goënga en Offingawier, en aan allen die hadden meegewerkt om de oudjes deze dag te bezorgen. Het corps sloot met een mooi muzieknummer. De Pas de Calais 2, de grootste bag germolen, waarover Frankrijk beschikt, is in de haven van Boulogne in enkele ogenblikken gezonken. Tussen twee bag- geremmers was een torpedo uit de oor logsjaren bekneld geraakt en toen men probeerde het projectiel onschadeljjk te maken, ontplofte het. Twee minuten na de explosie was er van het 1289 ton metende vaartuig geen spoor meer te bekennen. De werklieden op de bagger- I bak die naast de molen lag bleven onge deerd. Zij slaagden erin, zes van de zeventien leden van de bemanning van de molen te redden. De anderen, onder wie de kapitein, zijn om het leven ge- Met toestemming van de president van de rechtbank te Amsterdam zal op korte termijn door de vacantiekamer dezer rechtbank worden beoordeeld of de op 5 Juli j.l. te Maastricht gehouden algemene vergadering van de Avro rechtsgeldig is. In opdrach. van een Avro-lid aan wie ondanks vertoon van een lidmaatschapskaart en een beroep op de statuten toegang tot deze vergade ring werd geweigerd, heeft mr Ph. Reyenga te Hilversum deze zaak bij de rechtbank te Amsterdam aanhangig ge maakt. Eiser acht de Maastrichtse ver gadering in strijd met de statuten en huishoudelijk reglement en derhalve on geldig, waardoor ook de in deze verga dering genomen besluiten zoals de herbenoeming van voorzitter G. de Clercq z.i. rechtskracht missen, dus dienen te worden nietig verklaard. In eerste instantie zal deze zaak reeds Donderdag a.s. dienen, waarna vermoe delijk een week later de pleidooien wor den gehouden. 1 Gysbert Nieuwland met z(jn mannen vormen een orkest waar Nederland trots op kan zijn en te Sloten heeft een groot publiek ten volle kunnen genie ten van hun prestaties. Het was een prachtige zomeravond, zeldzaam mooi lag het oude stedeke daar in het Frie se landschap. In de verte lag het meer te blinken; zeilboten groepeerden zich om het bolwerk. Burgemeester Alta riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en in het bijzonder de Sneker musicus wien de eer te beurt viel dat de mariniers kapel zijn laatste werk ten doop zou houden nl.: Thema en variaties op een oud Volksliedje van de heer J. Nauta. De kapel opende met het Fries Volkslied en bracht daarna een Tsjaikofski pro gramma ten gehore. Na do pauze werd het programma van iets licht gehalte, zelfs ontpopten band en leider zich als ultra moderne musici. Zelf kondigde de heer Nieuwland daarop aan dat zij voor het eerst een Fries werkje zouden uit voeren en hij verklaarde tevens dat hij en zijn collega’s dit op hoge prijs stel den. Het stuk is goed en zal zijn weg zeker vinden bij de korpsen. Toen de heer Nauta op het podium verscheen om dirigent en kapel te danken bracht het publiek hem een ovatie. Na het Wilhel mus dankte het bestuur de Mariniers kapel en de aanwezigen en stroomde het oude Sloten weer leeg, terwijl de kapel zich gereed maakte om weer naar Rotterdam te gaan, behalve één en daar wilden we het nog even over hebben. Achter in dat korps speelt een jonge knaap, Geert Westerdijk, afkomstig uit ijlst. Hij werkt met z’n schuiftrombone en in z’n lachende kop weerspiegelt zich de liefde voor de muziek. Hij is één der jongsten en tegelijkertijd de enige Fries van geboorte in de band. Reeds op 18- jarige leeftgd dirigeerde hij in Fries land, studeerde trombone en piano aan het Conservatorium in Den Haag, waar hij met lof slaagde. Hij speelde mee in de F.O.V. en nam tijdens zijn studie act'et deel aan het Friese korpsleven. Zjjn leraren waren steeds vol lof over hem en nu is deze knaap dan opgenomen in de Marinierskapel van Gysbert Nieuwland en voor Friesland verloren. Naar we vernemen studeert hij verder als dirigent. Wij wensen de Mariniers kapel en z’n jongste lid Geert Wester dijk het allerbeste, maar blijven het jammer vinden, dat de laatste Friesland verlaat. geestelijke waarden", zal doen zien, dat '-r in ons volk verschil is in denken en handelen en dat die geestelijke stromin gen gevoed worden door bronnen, die wij beginselen noemen. Daarmee wil ik de Sneker Jeugd Actie niet veroordelen, maar anderzijds haar betekenis niet te hoog aanslaan. Er zijn zeker wel mo- m enten in het leven, dat men samen kan cptrekken, maar men houde dat pro gramma bescheiden en beginne niet ter- st:nd met overheidssubsidie. Voor mij is le principiële jeugdvorming van de hoogste betekenis: de vorming van de jonge mensen voor dc taak die hun wacht in gezin, kerk, staat en maat schappij. Iedere volksgroep doe dat naar eigen levensovertuiging. Een vrije jeugdvorming, in een vrij land, vrij van de overheid in elk opzicht. Dat staalt de volkskracht. Daarom behoeft de overheid niet onverschillig te staan te genover bewegingen als deze, die uit het leven opkomen. Zij volg’ die met belang stelling en strekke haar beschermende hand uit wanneer dat ooit nodig mocht blijken. Zo zien wij principieel de ver houding overheidmaatschappij, vanuit dat gezichtspunt beoordelen wij de aanvraag die momenteel aan orde is. De heer B r i n k s m a acht de vrije jeugdbeweging even noodzakelijk als het onderwijs, dat een taak van de overheid is. Een zeer belangrijk deel van de jeugd moet toe met L.O., Mulo en Nijverheidsonderwijs en krijgt geen kaas op M.O. en Voorbereidend H.O. Voor hen ligt de kans op verdere ont wikkeling bij de jeugdbeweging, vooral wat karaktervorming en zin voor de ge meenschap betreft. De S.J.A. zelf is het bewijs dat in de jeugdbeweging de zin voor de gemeenschap een levende wer kelijkheid is. Spr. zou nog even met een voorbeeld willen demonstreren wat in de S.J.A. kan bereikt. Leerlingen van verschillende scholen hier ter stede zijn in de gelegenheid jeugdconcerten te be zoeken en genieten soms ook muziek onderwijs. Maar een belangrijk deel van de niet-studerende jeugd is van derge- Irke voorlichting op muzikaal terrein verstoken en de S.J.A. heeft een aan vang gemaakt met een poging in die leemte te voorzien, opdat ook deze jeugd muziek kan leren genieten. Spr. gelooft dat vrees voor verambtelrjking, die cul- tuuróodena zou werken, overdreven is, de jeugd zelf heeft een aangeboren ge- voe’ voor vrijheid en zelfstandigheid, men moet het spook van de staatsover- woekering niet al te veel naar voren halen, behoudens een zeer kleine min derheid wil geen partij in ons land die kant uit. Men moet de steun, welke ge vraagd wordt, niet zien als een recht streekse bemoeiing, maar meer als een stimulans en blijk van waardering voor dit werk. Vooral de a.r. hebben meer malen terreinen aangewezen, waarmee de staat zich niet mocht bemoeien, welke tenslotte toch binnen die bemoei- .ng zij-' gevallenWethouder B o e |j- f. n g a Voorbeelden De heer Brink- s m a de woningbouw en de ouder* msvoorziening. Daarom hoopt spr. dat ze ooi: in dit geval een open oog en oor voor de moeilijkheden en ook voor de mogelijkheden van dit werk zullen hebben. Laten wij een deel van de moeilijkheden van de S.J.A. over nemen door een klein subsidie, daarvan zal stellig onze gehele gemeenschap profiteren dank zij he<. werkelijk enthou siasme van deze jeugdactie. Met ingang van 1 Februari 1953 wor den de bankbiljetten van 25 gulden, ge dateerd 7 Mei 1945, die de handteke ning dragen van president Trip en di recteur Weste-man Holsteyn, ingetrok ken. Ze kunnen vóór die datum ter in wisseling worden aangeboden bij de Ne- derlandsche Bank, ha-r bijbank te Rot terdam, haar agentschappen of haar correspondentschappen. Op de in bruin- paarse kleur gedrukte voorzijde van deze biljetten is rechts, in een ctrkel, in de zelfde kleur, een meisjesportret plaatst Een overval op klaarlichte dag die is afgelopen met de arrestatie van de da ders heeft Rotterdam’s binnenstad Vrij dagmorgen in opschudding gebracht. Twee mannen stapten vóór het hoofd kantoor van de Nederlandsche Bank aan de Boompjes in een keine vrachtauto en reden in woeste vaart in de richting van de Oude Binnenweg, met als buit een tas waarin een bedrag van ruim negentig duizend gulden aan bankbiljet ten was geborgen. De twee mannen had den deze tas gerukt uit de handen van de 45-jarige chauffeur A. Herman van de Rotterdamsche Bank en hem daarbij met een met lood verzwaarde gummi stok enige zware klappen op het hoofd gegeven. Na een achtervolging, waar aan talrijke radio-auto’s van de Rotter damse politie hebben deelgenomen, is men er in geslaagd de mannen te grij pen toen zij in de Eendrachtstraat lie pen. Hun kleren en gezichten waren met bloed besmeurd toen zij werden gearres teerd doordat zij tijdens de wilde vlucht met de gestolen rode vrachtauto een aanrijding hadden veroorzaakt met een vrachtauto van de firma Van Gend en Loos. De aangevallen chauffeur is zwaar gewond in het ziekenhuis aan de Coól- singel opgenomen. De beide straatrovers zijn voorlopig opgesloten op het hoofd bureau van politie aan het Haagse Veer. Daar werd de identiteit van de beide ar restanten vastgesteld: de 35-jarige koopman J. G., conder vaste woon, of verblijfplaats en de 22-jarige tekenaar J. S. uit Amsterdam. Zij legden een vol ledige bekentenis af. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de oerrespondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië s.s. Friesland (5 Augustus) Nieuw Guinea s.s. Rempang (26 Aug.) Ned. Antillen m.s. Oranjestad (5 Aug.) Suriname m.s. Bonaire (5 Aug.) Canada s.s. Leerdam (5 Aug.) Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië, Chill s.s. Andes (4 Aug.) SCHARNEGOUTUM. Het was voor de heer A. Bruinsma Donderdag een ge wichtige dag. Voor de laatste maal be zorgde hij de post in Scharnegoutum en Loënga, als hulpbesteller alhier wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Namens de directeur van het Postkan toor Sneek nam de heer de Groot, chef de bureau van genoemd kantoor offici eel afscheid van de heer Bruinsma. Bij het ee vol ontslag werd hem een blijk van waardering overhandigd. Ook het personeel van hot postkantoor Scharne goutum was bij het afscheid aanwezig en gaf eveneens een blijk van waarde ring voor de 31 jaren trouwe dienst. In de eerste jaren bij tweemaal bestel len waarbij ook Goëngamieden en Speers behoorden. Thans werd bij een maal bestellen een gedeelte van Schar negoutum en Loënga door de heer Bruinsma bezorgd. Tijdens zijn 31 dienstjaren heeft de heer Bruinsma slechts eenmaal drie weken wegens ziekte moeten o rzuimen. Dat was tij dens een winter met een flinke laag sneeuw (’t kon minder treffen). De heer H. Zeilstra, thans reserve-hulpbesteller, is benoemd tot hulpbesteller in de plaats van de heer Bruinsma. H. K. H. Prinses Irene wordt morgen, Dinsdag, 13 jaar. Foto M. Woldringh N.F.K. Zaterdagmiddag hebben de bewoners van de buurtschap Heelweg onder de toren van de Ned. Herv. kerk te Varsse- veld de doodsklok geluid voor de ge broeders B. en H. te Lindert en hun zus ter die Woensdag j.l. het slachtoffer zgn geworden van voedselvergiftiging. Van deze nabuursplicht het trekken aan het klokkentouw kweet zich ook de landbouwer L., een buurman van de drie slachtoffers. Toen de klokkenluiders het kerkgebouw verlieten bleek dat de rijkspolitie uit Terborg, Doetinchem en Varsseveld rondom de kerk een cordon had getrokken dat zich langzaam sloot. L. verbleekte en liet zich zonder tegen streven arresteren. Nog tijdens de begrafenis werd hg naar het gemeentehuis vervoerd, waar hij in verhoor werd genomen. Pas Zon dagavond bekende hij schuldig te zgn aan het misdrijf, waarvan hij op grond van enige bezwarende aanwijzingen werd verdacht. Woensdagmorgen, toen de Lindertsop de akker waren aldus zijn bekentenis drong hij door tot hun boerderij waar in de keuken een pan met stamppot op Nederland heeft zgn deelnemen aan de Olympische spelen tenslotte beloond gezien met 5 zilveren medailles. Geertje Wielema, die zich het goud zag ontglip pen, kreeg de zilveren medaille op de 100 m. rugslag, en onze estafettezwem- sters Marie LinssenVaessen, Koosje van Voorn, Hannie Termeulen en Irma HeytingSchuhmacher verwierven de tweede plaats en dus de zilveren me daille in de 4 X 100 m. vrije slag. Ons waterpolo-team werd vijfde men kent de ongelukkige historie welke daar ach ter zit en het laatste ord zal daar over in de F.I.N.A. nog wel niet gespro ken zijn. De nieuwe president van het Olym pisch Comité, Brundage, heeft trouwens reeds aangekondigd dat het comité zich ernstig zal bezighouden met de nationa listische excessen op deze spelen naar voren gekomen en welke het bestaan der spelen bedreigen. De volgende spelen worden in 1956 te Melbourne gehouden. (Vervolg Raadsverslag vorig nr.) Wethouder Boeijenga zegt het vol gende: Dit is een van de weinige pun ten, waarover in B. en W. verschil is gevallen. Ik heb veel eerbied voor de ijver en goede bedoelingen van deze jonge mensen. Toch ben ik van oordeel dat wg, wat de overheidsbemoeiing met de Jeugdactie aangaat, grote terughou- denheid moeten betrachten. Deze Over heidsbemoeiing neemt in onze tijd, op alle terrein, zulk een omvang aan, dat de initiatieven uit de natuurlijke levens verbanden daardoor minder actief wor den. De grenzen tussen staat en maat schappij gaan al meer verflauwen en het steunen op de publieke kassen doet de volkskracht verminderen. In een ge meente als Sneek, met zijn bloeiend kerkelijk, politiek en maatschappelijk leven, met zijn veelzgdige jeugdorgani saties, moest het niet nodig zgn de overheidskas in te schakelen. Het is trouwens nog niet gebleken, dat finan ciering op de natuurlijke wijze niet mo- gelrk is. De jeugdvorming is een zaak van het gezin, de kerk, de school, de verenigingen, die aan beginselstudie doen en van die welke de lichamelijke opvoeding bevorderen. Zij samen .ijn krachtig genoeg om de jeugdvorming te leiden en de kosten daarvan te dragen. En nu vraagt men wel in eerste in stantie alleen een subsidie, maar dit is de eerste stap op een weg die meer stations heeft, een weg die leidt naar veel verder gaande overheidsbemoeiing. In de literatuur komt men af en toe symptomen tegen die in deze richting wijzen. Zo besloot de Raad van een ge meente: 1. tot steunverlening aan jeugdorganisaties bij het beschikbaar stellen j/an terreinen, materialen, loka len enz., 2. Subsidiëring van leiders- cursussen, 3. het instellen van een Ge meentelijke Commissie voor Jeugdzorg, veelzgdig samengesteld, met de wethou der van onderwijs als voorzitter, 4. stichting van een centraal jeugdhuis, 5. stichting van een Gemeentelijk Bu reau voor Jeugdzorg, me' aan het hoofd een onder de wethouder van onderwijs en jeugdzorg staande inspecteur voor de jeugdzorg. Nu geloof ik dat Sneek he stellig wat kalmer zal doen, maar hier vinden wij wel ongeveer uitgestip peld wat het einddoel is. Daarom moe ten wij deze aanvraag ook principieel zien, in verband me‘ de verhouding StaatMaatschappij, want de Staat mag de Maatschappij niet geheel over schaduwen. Het is daarom dat de Geref. Jeugdbeweging b.v. alle overheids bemoeiing afwijst, ook de financiële en zij huldigt daarbij het beginsel van de souverelniteit in eigen kring. Wat nu de Ned. Jeugdgemeenschap in het alge meen en de Sneker Jeugd Actie in het bijzonder aangaat, ik sta daar niet on sympathiek tegenover, maar wij moeten deze beweging niet overschatten. Haar terrein van actie is oppervlakkig, en zeer beperkt, omdat te’. slotte aan elke beweging die vit he volk opkomt een levens- en wereldbeschouwing ten grondslag ligt. Dat zal met name tot uitdrukking komen, wanneer de Jeugd actie haar program uitvoert. Zij wil b.v. herstellen „de morele en geestelijke schade door de oorlog teweeggebracht”. Maar hier ligt juist de taak voor het gezin, de principiële jeugdvereniging, de kerk, de schoot Wanneer dan ook een overkoepelend orgaan zich op dit terein gaat bewegen, zal het aan de oppervlakte moeten blijven. Immers al leen al het definiëren van „morele en 'V - i a .33 X UW* -Ma

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1