Sneek een bezienswaardigheid rijker Record aantal deelnemers aan de Sneekweek De feestverlichting Gouden Priesterfeest Deken J. van Galkom L Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST i r Se Jaargang No. 64 De Schutterskamer in oude luister hersteld Een aanvulling I Burgemeester de Hoop Park: fantastisch! Tentoonstelling Friese Kunst te Bolsward KLEINZAND 7 Telef. 2872 Bioscoopnieuws Ontheffing Winkelsluitingsbesluit M.T.S.-ers kunnen naar Delft Door trein overreden en gedood Veertig jaar bij „De Motor” 28 jaar achter de zetmachine. Zondag 17 Augustus a.s. zal het 40 jaar geleden zgn, dat de heer Joh. de Vries als let terzetter bij Drukkerg „De Motor” al hier in dienst trad. Dinsdag 12 Augustus 1952 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ------ Bigf RedacteurE. KIEZEBRINK dat H. Halbertsma. andere natuurlek Triantha, In Krasnapolsky in Amster dam werd een oud Flora- programma opgenomen door de AVRO, dat heden Maan dagavond om 20 uur wordt uitgezonden. Twee oude be kenden uit het Flora-thea ter ontmoeten elkaar. V. 1„ n. r. Johan Buziau en Hen rietta Davids, j. DE OUDE FLORA HERLEEFT. vyk, Gouda. Drente: Ready, A. Smink; Aan de 5000ste bezoeker van de Ten toonstelling van Friese Kunst op het stadhuis te Bolsward, de heer J. F. Hen- stra te Sneek, werd door het gemeente bestuur een ets van Joh. Hemkes aan geboden. Redactie-adres: Als je pas getrouwd bent... Deze comedie van het betere genre, brengt U een aantal sterren, die stuk voor stuk hun rol bijzonder geslaagd spelen en hierdoor deze film een bijzon dere charme verlenen. Het zijn vooral Gene Tiemey, John Lund en Thelma Ritter die het beste gaven wat zij op het gebied van acteren bezitten en zij heb ben dan ook van deze film een bijzonder goede comedie gemaakt. Sneek; Stille Wille, mr J. H. Cornelis, Sneek; Snowwhite, J. H. Tromp, Sneek; Elan, Friso v. d. Meulen, Leeuwarden; Lekas, J. v. d. Veen, Leeuwarden. Hoofd-, Wissel-, Jubileum- en Bemannlngsprjjzen. Naast de vele fraaie prijzen die elke dag worden uitgeloofd, worden evenals de voorafgaande jaren in alle klassen Hoofdprijzen verzeild voor de beste pres taties over alle dagen en, ter gelegen heid van het gouden jubileum der S.Z.C., Jubileumprijzen in alle klassen, uitge zonderd de Sharpies en Olympiajollen, waarvoor een puntentelling over de drie dagen van de jubilaresse geldt. Onder de talrijke wisselprijzen bevindt zich ook de nieuwe Sneek-Bokaal, aan geboden door het Gemeentebestuur, die Zondag verzeild wordt in de Regenboog- klasse. Deze prijs moet driemaal in to taal gewonnen worden om hem definitief in het bezit te krijgen. Verder reikt de S.Z.C. op Zondag nog bemanningsprijzen uit aan de eerste twee aankomende jachten in elke klasse. Voor de Schouwen en Gemengde klasse echter op Zaterdag. De Zilveren Waterpoort wordt ditmaal verzeild in de Jeugdklas- se, waarin ook de vier nieuwe scheepjes van de K.Z.V. Sneek voor de eerste maal zullen mededingen. Deken alhier door Bernard Verhoeven in zijn schone rede over de grootheid van het priesterschap een waar woord gesproken, toen hij zeide, dat de uitver kiezing tot dit priesterschap de indivi duele priester zekere distinctie en ze kere adeldom verleen*, welke hem ook weerhouden zich al te zeer in de men selijke dingen te mengen, er is zekere distantie. Welnu, dat bij handhaving van die distinctie, dat adeldom en die distantie, de H. E. Deken en Pastoor van Galkom toch de weg heeft weten te vinden niet alleen naai de harten van zijn parochianen, maar ook naar die van zeer velen in de kring daarbuiten, dat hg zijn belangstelling en werkkracht ook ter beschikking heeft willen stellen voor dingen buiten zijn Kerkelijk Erf. is iets dat de Sneker gemeenschap in haar geheel tot erkentelijkheid en dank baarheid moge stemmen bij zijn gouden feest In ons vorig nummer hebben we reeds een en ander omtrent de feestelijkheden meegedeeld. Wij herinneren nog even aan de gelegenheid de jubilaris geluk te wensen op de feestdag, 15 Augustus, van drie uur tot half vijf in de hal van Amicitia. Op verzoek van de Sneker Ver. van Zakenlieden is ingevolge artikel 7, 4e lid, van het Winkelsluitingsbesluit 1941, ont heffing verleend van het verbod, vervat in artikel 2, le lid, sub B van het be sluit in die zin, dat op Maandag 11 t.m. Vrijdag 15 Augustus a.s. alle winkels tot des avonds 23.00 uur voor het publiek geopend mogen zgn. Op Zaterdag 16 Augustus mogen, in gevolge artikel 1 van de „Verordening op de winkelsluiting in de gemeente Sneek” winkels, uitgezonderd open of besloten ruimten, waar pleegt te worden gewerkt in een kappers- of barbierson- derneming voor zover betreft het ver richten van kappers- of barbierswerk- zaamheden voor het publiek geopend zijn tot 24 uur. In ons nummer van 25 Juli 1952 was een artikeltje opgenomen over de ver betering van bestaande woningen met overheidssteun. Daarin stond o.m. ver meld, dat geen premie wordt verleend, voor zover de kosten per te verbeteren woning, meer dan 2800 bedragen. Ten einde, misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit niet betekent, dat in gevallen, waarin do totale kosten meer dan 2800 bedra gen, in het geheel geen premie wordt voegekend Bij de verbetering van wo- mrgen komt echter geen hoger bedrag dan 2800 voor premie in aanmerking. Bedragen de kosten bgv. 3500, dan krijgt men geei. hogere premie dan 50 van 2800 is 1400. Zondagavond bedroeg het aantal in schrijvingen voor de Sneek-Week totaal 281. Dat is al weer 20 meer dan ver leden jaar en het hoogste sinds deze wedstrijden in 1934 werden ingesteld. Vrjj zeker komen er de komende dagen nog wel meer bjj. zodat op z’n minst op 300 deelnemers kan worden gerekend. De inschrijvingen zijn als volgt over de verschillende klassen verdeeld: Re genbogen 19, 30 m2 klasse 12, 22 m2 klasse 14, Pampusklasse 15, Valken 31, 16 m2 klasse A 31, 16 m2 klasse B 56, Schouwen 4, Sharpies 4, B.M. klasse 11, Vrijheidsklasse 18, Olympiajollen 10, 12 v. Jollen 14, Larken 9, Jeugdklasse 17, Gemengde klasse 16. Eenmans- en Dameswedstrijden. Voor de Eenmanswedstrijden op Dins dag zijn ingeschreven: 16 Regenbogen, 9 30 m2 klasse, 6 222 klasse, 11 Pam pusklasse, 16 Valken en 16 162 m klas se. Voor de Dames-wedstrijden op de zelfde dag: 11 Regenbogen, 8 Pampus klasse, 14 Valken, 9 16 m2 klasse en 3 12 v. Jollen. Team- en Groepswedstrijden. De teams voor de HollandFriesland wedstrijden op Woensdag en Donderdag in de Regenboogklasse zijn de volgende: Holland: Duke, J. C. v. d. Velde, Den Haag; Eelko, W. Bergsma, Voorburg; Beneventum, Joh. Hofland, Rotterdam en Home, F. A. D. Theunissen, Leiden. Friesland: Dolfijn, K. Vrolijk, Sneek; Meteoor, L. L. Hoff Jr., Heerenveen; Jan van Gent, dr J. W. v. d. Zijpp, Sneek en Henderika, D. Oppenhuizen, Sneek. In de Groepswedstrijden voor de 16 m2 klasse en B.M. klasse op Zondag en Maandag komen uit: 16 m 2 klasse GroningenPiet Hein, N. Oostinga, Delfzijl; Shun, J. Westers, Groningen; Favonius, Jaap Helder, Paterswolde; Peerless, Joop Helder, Paterswolde. Re serve Stella Maris, Jan Djjk, Groningen. Friesland: Ali, F. J. Jansma, Grouw; Dick, K. M. Roeden, Leeuwarden; Willy, J. Hoeben, Leeuwarden; Dirk Tom, B. de Haan, Sneek. Reserve Elgin, W. v. d. Berg, Leeuwarden. Overijssel: Cheetak, st. K. H. Lukkien; Dak, st. L. A. Singer; Bopper, mej. Ch. van Loo; Geal, A. Hogeveen. Reserve: Aeolus, W. van Loo, allen te Zwolle. Holland: Coppelstock, J. M. Homan, Hilversum; Thetis II, M. Foernier, Rot terdam; Dukdalf, G. R. Kreulen, Den Haag; Fryslkn, E. W. v. d. Veen, Am- v Verenigings Groepswedstrijden Valk klasse. Voor deze wedstrijden, die Woensdag en Donderdag gehouden worden, komen de volgende groepen aan de start De Kaag: Geesting, W. Ritman, Gou da; Tarantella, E. J. Hoppe, Leiden; Marjolijn, J. C. van Tienhoven, Reeu- wijk; Lapsus, Th. van Helvert, Leiden; Watergeus, F. G. P. C. Goudriaan, Voor schoten. K.Z.V. Sneek: Rirette, R. Mulder, Langweer; Vivian, J. J. v. d. Veen, Sneek; Amicitia, J. Miedema Jr., Sneek; Soelaas, M. C. Breuning, Leeuwarden; Vis Vis, J. en H. Vis, Leeuwarden. S.Z.C. Havik, st. mej. P. Nieveen, Het ligt in de bedoeling reeds met in gang van September voor afgestudeer den aan een van Rijkswege gesubsidi eerde middelbaar technische school de mogelijkheid open te stellen aan de Technische Hogeschool te gaan studeren. Zij die toelating wensen, dienen voor een uit de senaat samengestelde commissie, welke zo nodig kan worden versterkt met andere docenten aan de T.H., te verschijnen en blijk te geven van voldoende algemene ontwikkeling en kennis van Engels, Frans en Duits. Toe lating tot de examens kan worden ver kregen onder overlegging van een ver klaring van de directeur van de M.T.S. betreffende de studie, rapporten en cij ferlijsten en, zo de candidaten reeds in de practijk werkzaam zijn of zijn ge weest, een verklaring van de werk gever (s). De mogelijkheid van toelating tot de examens aan de Techn. Hoogeschool wordt opengesteld voor alle afdelingen. Heel veel belangstellenden hebben Vrijdagavond al een voorproefje gekre gen van de fantastische wijze waarop ons mooie Burgemeester de Hoop Park van hedenavond af tot en met de laatste dag van de Sneek-Week verlicht zal zijn. Hoewel de verlichting nog niet volledig was de buitenste randen lagen nog in het duister overtrof het schouwspel toch reeds aller verwachtingen. De wijze waarop bomengroepen, struiken, heesters en bloemperken belicht zijn is meester lijk. Het is een prachtige mengeling van kleuren waarop men niet raakt uitge keken. De blauwe guirlandes langs de oevers van de vijvers, de klaterende ver lichte fonteinen, de Venetiaanse gondel op het stille water waarin de honderden lichtjes zacht weerkaatsen, het is alles zó mooi eir zó schilderachtig, dat woor den niet voldoende zijn om dit sprookje van licht en kleuren uit te beelden. Dat moet men zien. En niet vanaf één punt gen. Dan slaagt het feest zeker. Bij Acht werd een groep wegwerkers, die een trein uit Eindhoven niet zagen aankomen, overreden; drie hunner wer den gedood, twee gewond. Op de lijn MeersenMaastricht werd bij Marien- waard een 56-jarige technisch assistent bij de N.S. door een trein, die hij niet hoorde aankomen, gegrepen en gedood. Advertentleprij» 15 et per m.m. Bij contract (handalsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 por half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS cn VRIJDAGS- Administratie e Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) maar van alle kanten. Dan komt men steeds voor nieuwe verrassingen. Als bijkomende attracties zal er ook elke avond passende muziek zgn en een gelegenheid om een kopje koffie of thee te gebruiken, zodat het er niet alleen mooi, maar ook gezellig zal zijn. In de stad heeft men zich ook terdege ingespannen de straten feestelijk en aantrekkelijk te maken. Vrijwel de gehele binnenstad en ook enkele buitenwijken en tal van za kenpanden en andere gebouwen o.a. het Stadhuis en de Waterpoort zgn weer fraai verlicht en versierd, terwijl vele winkeliers hun etalages met bijzon dere zorg en smaak hebben ingericht. Mooi weer is het enige wat niet geor ganiseerd kon worden. Laten we daarom hopen dat de weergoden déAr voor zor- Zoals men reeds in het vorig nummer van dit blad heeft kunnen le zen, hoopt de H. E. Deken en Pastoor J. van Galkom a.s. Vrij dag 15 Augustus zgn 50-jarig Priesterschap te gedenken. Is een 50- jarig jubi’eum op zich zelf al een bijzonder heid en voorrecht bewijst wel het fe.t, dat van de 22 jon ge mannen, die op 15 Augustus 1902 door Aartsbisschop mgr. H. v. d. Wetering in de Kathedrale kerk van Utrecht tot priester werden gewijd mèt de ken van Galkom nog slechts vijf andere geestelijken deze heug lijke gebeurtenis kun nen vieren een gou den priesterschap is zo wel voor de jubilaris als voor heel de katho lieke parochie waarvan hij de herder is, een wel zeer bijzondere ge beurtenis. Een hoogte punt, van waar onze a.s. jubilaris over een wel zeer gezegende ar beid op de akker hem toevertrouwd kan te rugblikken. Na achter eenvolgens kapelaan te Doesburg, te Arnhem en te Deventer en pas toor te Rumpt geweest te zijn kwam de H. E. heer van Galkom op 26 Sept. 1924 naar Sneek om hier het pastoraat en deker nat te aanvaarden. Betrekkelijk nog vers in het geheugen ligt de herdenking van de 25-jarige ambtsvervulling alhier van de jubila ris in September 1949 en hoe toen van velerlei zijden zijn verdiensten in het licht werden gesteld. Verdiensten, waar van de erkenning door 's lands overheid later volgde, in April van dit jaar werd Deken vin Galkom immers tot ridder in de Orde van Oranje Nassau benoemd. En wie zou hem deze onderscheiding niet gunnen, deze onvermoeide werker, die met zoveel nauwgezetheid zijn veel om vattende taak vervulde en nog vervult. Ook met een voorzichtigheid, welke men misschien beter mag noemen: wel- overwogènheid, als het kiese zaken be trof. Een mens van bgna spreekwoorde lijke verdraagzaamheid en gulheid, har telijkheid, eenvoud, gastvrijheid en hoffelijkheid. Daarvan getuigde nog zeer kor geleden de president-cur t van ons Sneker gymnasium toen dnze bij de laatste prom iie van die in.->te'. Img deken van Galkom ter gelegen leid van dims 25-jarig curatorschap van ons gymnasium huldigde. Daar is op dit 25ste Sept. ’49 bij de feestelijke vie ring van het zilveren jubileum van de H. E. heer van Galkom als Pastoor en Sinds jaar en dag viel het de bezoe kers van ons onvolprezen-schone Stad huis op, dat op de eerste verdieping, terzijde van de monumentale trap en aan de achterzijde van het gebouw, een klein, maar keurig betimmerd vertrek lag, dat blijkbaar geen bestemming had, terwijl het toch, door een typische sfeer, om bewoners smeekte! Want wie zou er niet graag willen toeven, in dit tuin kamerachtige optrekje, met het uitzicht over de oude Marktstraattuinen en hun zwaar geboomte Vanouds heette het vertrek de „Schutterskamer”. Hier zouden de offi cieren oudtijds regelmatig bijeen zijn gekomen om de belangen van de dienst ongestoord te bespreken. Een grote muurkast bood volop ruimte tot het op bergen van de archieven, en een stook plaats gaf gelegenheid de winterse kil- heid te verdrijven. Enige jaren geleden werden de plan nen al beraamd, de Schutterskamer weer een passende bestemming te ge ven, maar door allerlei oorzaker is daar nu eerst van gekomen. Nadat de heer Heins met zijn hulptroepen er voor ge zorgd had, dat het vertrek en voorge legen portaal herschapen was tot een ruimte, voor elke oudheidkundige om van te watertanden, kon de conservator van het Scheepvaartmuseum met het J. Snippe; Doswidania, P. Stienema; Ca priool, W. M. B. Bok, allen te Meppel. B. M. klasse GroningenAlk, P. J. Hummelen; Pinguin, W. v. d. Zee, beiden te Gronin gen. Friesland: Wetterhoas, A. Olde Ag- terhuis; Keep Steady II, L. L. Hoff Jr., beiden te Heerenveen. Overijssel: Geja II, F. J. J. Resink, Enschedé; Meteoor II, D. Resink, De venter. Een „schoolbord” van uitzonderlijk grote afmetingen, aan een andere wand gehangen, bevat enige fotografieën en paspoorten, op Sneker schutters van be trekking. Deze collectie is voor uitbrei ding vatbaar! Enige vlaggen en vaandels herinneren ons er aan, dat de Sneker schutters niet verstek lieten gaan in de Patriot tentijd en de Tiendaagse Veldtocht. Maar niet alles, wat wij om ons zien, heeft zulk een grimmig aanschijn. Het portaal, dat trappenhuis van Schutters kamer scheidt bleek een zeer goed te gebruiken wandkast te bezitten. De heer Heins voorzag deze van twee gla zen deuren, zo goed aangepast aan het milieu, dat ieder niet beter weet of zg hebben daar steeds gezeten. Op deze wijze verkreeg men een ruimte, die, in direct verlicht, een ideale gelegenheid schiep, er oud zilver in op te stellen. Gelukkig zit onze stad goed in het zil ver; en U kunt daar nu de vier zilve ren degens van de vier burgemeesters in zien schitteren, ie er in de 18de eeuw mee door Sneek paradeerden, als het pontificaal was -oorgeschreven. Misschien hebben velen deze degens wel eens gezien, toen ze nog te pronk lagen in de Kleine Raadzaal. Maar weinigen zullen het z'lveren tafelzilver uit eigen aanschouwing kennen, dat de In 1908 kwam hij als 12-ja- rige jongen in het vak bij Drukkerij Hoekstra tb Balk. Vandaar ging hg’ naar Hoorn en op 17 Augustus 1912 naar „De Motor”, waar in die tgd de heren Zeyl en Kuipers het bewind voerden. De eerste jaren was hij handzetter aan het Friesch Dagblad maar toen de zetmachines hun intrede deden in het bedrijf zat ook hij al gauw achter zo’n typografisch wonder. Nu bespeelt hij zijn toetsenbord al weer 28 jaar met grote vaardigheid en accuratesse en gaat de laatste jare ook een groot deel van het nieuws in ons blad door zijn vingers. Wij hopen dat dit nog vele jaren zo door zal gaan en wensen hem reeds nu geluk met dit jubileum. Ongetwijfeld zullen vele collega's en vrienden dat ook willen doen. Daarvoor bestaat a.s. Zaterdagmiddag gelegen heid ten huize van de jubilaris, Fred. Hendrikstraat 28. Sneker vroedschap zich eertijds eens heeft aangeschaft. Vorken, messen en lepels, alle geslagen uit het zuiverste zilver, vertonen het sierlijk ingesneden wapen van Sneek. Oorspronkelijk schg- nen er 24 van zulke bestekken te zijn geweest, maar nu zouden er niet zoveel personen gebruik van kunnen maken, omdat er nog slechts 13 lepels, 15 vor ken en 20 messen overbleven. 12 be stekken van dit kostelijke zilver pron ken er nu in het stille licht van de wandvitrine, een lust voor het oog. De rest van het stadszilver de drinkhoorns van het Sneker Schippers gilde uit het jaar 1529 zijn uiteraard des zomers in het Scheepvaart Museum bleef bewaard voor de Kleine Raad zaal. Hier vindt men dus nog de drie zilveren sleutels van de Sneker poorten, de twee bekers van Prinses Henriette van Nassau, het stedelijke bodeteken en de zware, zo edel gevormde brande- wijnskommen van de stad. Natuurlijk, alles hebben wij niet op- gesomd. Maar dat willen wij ook niet, opdat U ook zelf nog iets kunt gaan ontdekken, als vreemdeling in eigen stad! inrichten beginnen. Vorige week kwam alles gereed, net op tijd om de vreemde lingen in deze feestweken te kunnen be wijzen, dat onze stad niet alleen een aanhangsel is van Sneeker Meer en Jachthaven, maar ook wegens haar monumenten en verzamelingen een be zoek waard. Waarlijk niet minder dan Bolsward of Franeker! Nu, men brandt natuurlgk van nieuwsgierigheid te vernemen ,wat er op de Schutterskamer te zien valt! Laa’ ik U meteen mededelen, dat het niet de bedoeling is, Stadhuis met Mu seum te laten concurreren. Er heeft slechts een taakverdeling plaats gevon den. De Schutterskamer zal uitsluitend datgene bevatten, wat betrekking heeft op de historie van het stadsbestuur; het Museum iegt de nadruk meer bij de cul turele ontwikkeling, die onze stedelijke gemeenschap en haar omgeving in de loop der eeuwen doormaakte, terwgl daarnaast de Friese scheepvaart natuur lik de hoofdschotel blijft. Natuurlijk zullen er wel eens gevallen voorkomen, waai bij het moeilijk is uit te maken, wat nu op het Stadhuis behoort, en wat in hét Museum, maar het feit, dat de conservator van het Museum door de burgemeester werd uitgenodigd, ook zijn zorgen over de Schutterskamer te laten gaan, is eer voldoende waarborg, dat beide verzamelingen als een eenheid worden cpgevat. Wat vindt men nu op de Schutters kamer? In de eerste plaats wapenen, in vroeger eeuwen ter verdediging van onze stad gehanteerd. Het belangrijkste stuk is natuurlijk de helm van Greate Pier, van oudsher op ons Stadhuis be waard. Wij hadden nog een kleine hoop, het zwaard van Greate Pier daar naast te kunnen cpstellen, maar de kans hier op lijkt zeer gering. Men zal wel weten, dat dit zwaard sinds het einde van de 16de eeuw reeds wordt beschreven, als voerhanden op het Stadhuis van Leeu warden. Later verhuisde het naar het Friesch Museum, waar men het thans nog kar bewonderen. Een indrukwek kend wapen, dat met beide handen ge zwaaid moest worden. In het jaar 1950 heeft het nog gewichtige diensten be wezen bij de historie-spelen in onze stad. Voorts vindt men er enkele lansen, een zeer fraaie 17de eeuwse ruiterhelm - bruikleen van Notaris Ottema uit Leeuwarden degens en geweren, te- samen een kleine, maar alleszins be- zienswaardige verzameling vormende. Bepaald zeldzaam is de doos met hou ten soldaten, waarmee de Sneker Schut ters het manoeuvreren en excerceren „op het droge” leerden. Netjes in rgen ge steld, vullen zij het sierlijke 18de eeuwse kastje, tegen een der wanden opgehan gen. Daaronder ziet men de ijzeren kist met de zeven sloten, waaraan onze voor- sterdam. Reserve Black Gull, Th. vaderen de stadspenninger» toy,cihouw den. De (schat) kist met 'zeven sloten, de helm van Greate Pier en andere oudheden in de Schutterskamer. SNEEKER NIEUWSBLAD

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1