Oe laatste dag van de Feestweek HU Vet verleden Gouden Priesterfeest Deken van Galkom Isis eNED. STAATSLOTERIJ SNEEK I DE KANTONGERECHT I Dr. R panaf 0 )]2 uur t 26 Juli 'i Branden in Mei f Wat het Atnicitia theater een s HET MYSTERIE 1200 liter melk verloren HE Excelsior deed het weer best I BLAUWIi VRAM [T. Li Voorzichtig met petroleum Lou Bandy getrouwd Zeepost Stoffelijk overschot van ds. Janzen gevonden Nieuws van 8e gemeentereiniging verder brengt ?5 Jul Ik doe het haast nooit. E. VA Nieten. Runderhorzels. Uit de Sneeker Courant van 20 Augustus 1902, 50 jaar geleden dus: die (20 Aug.) Concert. Pers FEUILLETON. F E door T. LODE WIJK Slot de EINDE. te r J 1 I I D. VA1 nd. „Stel je eens zo maar voor de Z. K. H. Prins Hendrik zal deze tentoonstelli-g bezoeken. 1 1 T De dancing van Arqicitia is tot en met Donderdagavond geopend. In de maand Mei verloren ten gevolge van brand drie personen het leven en wérden er 38 g' vond. De directe scha de veroorzaakt door brand schat me op ƒ2.212.000 (vorige maand ƒ2.956.000). Sjors en Sjimmie van de rebellen club. ’s Avonds ga. het Stédelijk Muziek corps een concert in het burgemeester de Hooppark, welks verlichting de be zoekers bij drommen blijft trekken. V\jfde klasse. Laatste trekkingen Hoge i ijzen en uitgelote nrs van te Sneek verkochte loten. (20 Aug.) (21 Aug.) Di tige acht Lier vele slecl Gerl kwe gest ze V der G tijd, dws bed Rot bijn Job ma we de dei ter da ge lie van de „Wel.. zo iets... „Zeker ondeugende mannén en weg gelopen vrouwen naspeuren”, verwierp Jochem met al de minachting van de politieman voor de amateur, voor de prlvé-detective. „Natuuurlijk niet”, viel Marja in, „als je het doet, zoals ik zei, zul je niet an ders kunnen. Dan zuilen de mensen by TJ. PC F. A. 1 die, mede [door SCHARNEGOUTUM. Men moet al tijd voorzichtig zijn met het bijvullen van’ brandende petroleumstellen. Dat ondervond mej. wed. Nijland ook. Toen zij dat Vrijdagmorgen deed vatte het hele geval vlam. Water als blusmiddel had een averechtse uitwerking. De vlammen verbreidden zich snel. Geluk kig wist melktapper Roelof Boorsma het brandende zaakje naar buiten te werken. Hierdoor werd erger voorko men en bleef dé schade nog beperkt. 1E Vegens „roordig uevraag Ler we traat Een zonnig - grasveld met daarboven een stralend blauwe hemel, lachende kinderen, zittend op het gras en ge ïmproviseerde banken, een met moeders en klein grut bevolkte tribune zo was het beeld van het sportpark tjjd s de kindervoorstelling Vrijdagmiddag jl. Een feest voor de kinderen, maar ook een feest voor de enkele Volwassenen, die met de kinderen meegekomen wa- hen. Zittend tussen de enthousiaste kin deren genóten 'ij nog meer vz- de jui chende, lachende en meelevende gezicht jes om ons heen, dan van de kleurige uitgedoste Sjors en Sjimmie op het po dium. Wat gaf het dat we soms alleen de stèm van de zo kostelijk spelende boer Krelis maar konden horen, en b.v. de hele spookgeschiedenis voor ons on zichtbaar bleef achter de jurkjes, bloes jes en kieltjes van de reikhalzend op de banken staande kinderen. We geno ten dubbel van de luidschreeuwende, lachende kinderen, die meepraatten, luide waarschuwingen riepen, kortom zó meespeelden me de spannende avonturen van hun vriendjes Sjors en Sjimmie, dat de volwassenen geen blik meer op het -«odium behoefden te wer pen, maai illcs konden begrijpen uit dé gespannen gezichtjes, de dansende Voet jes èn de lachende mondjes. Èn in de pauze kragen we de spannendste ge schiedenis nog eens te horen van de feestvierende kinderen. Een góede ge dachte van het Comité deze klndermid- Nadat het mannenkoor nog had ge zongen Ecce Panis Angelorum van Pol ier! verklaarde Deken van Gal kom zich zeer verheugd te zijn dat hij hier in Sneek weer zulk een mooi feest mag vieren. Het is niet de eerste keer, reeds vijf maal mocht hij hier een ju bileum vieren en telkens met evenveel genoegen. Niet alleen omdat spr. dan in de gelukkige omstandigheid verkeert dat hij een jubileum ka gedenken maar ock ornaat de hem beloonde belangstel ling dan steeds wee/ nieuwe wegen vmdt om ziqh te uiten. Bij de ontvangst van gisteravond denk4 spr. ook in het bijzonder aan het aandeel dat de jeugd en de jeugdverenigingen daarin hadden. Dankbaar is "->r. uiteraard ook alle an deren. die er toe meewerkten, comité enz. Zo is het spr. dar altijd een vreug de hier in Sneek een feesteljjke gebeur tenis in zijn lévert te mogen gedenken. Thans is dit dan hc gouden priester feest, in de eerste plaats een belang rijk persoonlijk gebeuren dit gedenken van het feit dat spr. van zijn Aartsbis schop de wyding tot het priesterschap ontving; 50 jaar heeft spr. dit ambt nu mogen vervullen en het. is voor hem een reden tot grote dankbaarheid en vreug de. dat wat hij gedaan heeft en ondanks dat er vele menselijke tekortkomingen aan kleefden, toch zo geweest is dat het oprecht medeleven zoals uit de ge toonde waardering blijkt, mocht ont moeten. Het is Zoals de burgemeester destijds zeide, inderdaad een echt „ju- beljier” voor spr., eerst gewerd hem de onderscheiding van hét ridderschap in de Orde van Oranje Nassau,’ waarvoor snr. H. M. de Koningin en degenen, die er medewerking aan verleenden, zeer dankbaar is en op deze bijzondere dag Vrijdag, eigenlijk de laatste dag xan de feestweek, heeft het bestuur van de Kon. Ned. Motorbootclub de gevallenen in de laatste wereldoorlog geëerd door bij het monument op het Oud Kerkhof een tweetal kransen neer te leggen, één van de club als geheel en een van de Britse ieden van de K.N.M.C. Tal van deelnemers aan de Rallye hadden Zich met het bestuur en burgemeester Ras- terhoff in de file opgesteld. Die ochtend en middag was er gele genheid tot een bezoek aan de dat het alleen „echt” Hindelooper is als het F.A.F.-merk op de achterkant is aangebracht. Dan Vólode het heel mooie gebakken aardewerk van Dirk Holman dat speciaal opviel omdat de pr(js van dit bijzonder attractief werk zo laag lag. Het koperslagerswerk van Büikstra uit Grouw en Dijkstra uit Sneek is algemeen bekend en Was hier in een paar prima werkstukken aanwe zig. Verder was er het kopergietwerk van de With uit Joure, het raffiawerk van mevr. Huisstede en het rietwerk vah „Rohé” uit Noordwolde. Voor het laatst bewaarden wij dan het beensnij- werk van Hljlkema uit Luinjeberd en Visser uit Harlingen. Dit Wordt ge maakt uit een dijbeen van een koe en, voordat men het gaat snijden wordt het gekookt tot al de lyn er uit is en het been spier- it is geworden. De buiten gewone resultaten moeten liefhebbers maar eens gaan bekijken op de perma nente expositie van de F.A.F., Sophia- laan 1 tó L eeuwarden waar ook al het andere, hierboven armeldo werk, regel matig aanwezig is. Men heeft steeds vrij toegang en het is de moeite waard. B. G e h u w c Schiphol, UITWELLINGERGA. Uit 53 solli citanten naar de betrekking van di recteur der Stoomzuivelfabriek de Westerbrugsloot alhier is benoemd de heer Veeman te Leeuwarden. Voor de bouw van 6 arbeiderswonin gen voor deze fabriek was hoogste inschrijver C. Lanting te Ijlst met 8888, laagste W. R. de Boer te Op penhuizen met 6839. SNEEK. De kaatspartjj hier op het terrein van de Kunstijsbaan gehou den is uitstekend geslaagd. De le nrijs 30 wonnen H. v. d. Vliet, Marssum, R. Feitsma, Worimels en Jan Cuperus, Witmarsum; 2e prijs J. Reitsma, Pingjum, St. Hoekstra, Wommels en E. Kooistra, Am- dat OyVnr- Sjoel te> oei je ri naam en Maar ik geef je op 1*1 b.’efje, dat Le- nié met John gaat trouwen, en met de zegen van m’ti ouwe heer!” Jochem lachte om haar onverschillige woordkeus. Hij betrapt er zichzelf op, dat hij lachte. Langzaam aan was in zijn hart een oude melodie opnieuw, lui der, dringender beginnen te zingen. Een te lang reeds onderdrukt verlangen steeg onstuimig in hem op. „Zeg Marja”, vroeg hij en iets in zijn stem deed haar opkijken, vlak in zjjn ogen, om daarna «nmiddell^k haar blik ken weer te laten dwalen over het nu geheel verlaten st een ogenblik voor.. De geza VAN DAI tuigen all [slagen va 16 Juli ge j vchtig ge Irnet al he I iaarbij be r 'egewerk l/e dank. Vrijdagmorgen trad ten stadhuize te Den Haag in het huwelyk de 62-jarige artist Lou Bandy (Lodewyk Ferdinand Dieben) met de 18-jarige Carla van den Hurk. De belangstelling voor deze hu welijksvoltrekking was zeer groot. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Indonesië: m.s. „Oranje” (25 Aug.) Nw. Guinea: s.s. „Hempang" (28 Aug.) Ned. Antillen: s.s.„Bennekom” (18 Aug.) Suriname m.s. .Stentor” Canada s.s. „Nieuw-Amsterdam” s.s. „American Attorney” Argentinië, Uruguay, Bolivia, Chili en Paraguay: s.s. „Eva Peren” (21 Aug.) Brazilië: m.s. „Alhena” (27 Aug.) zijdse oud< 'dank betu blijken vi voor en ontvangen Heeg, Juli Bij mijn v Ida, roep ijden en bel 'lijk vaan I zien toe. HIELP SCHARNEGOUTUM. De muziekver. „Excelsior” alhier heeft V!j de gehou den marswedstrijd Woensdag te Sneek een le prijs met 32tv punt verworven. Een mooie prestatie voor een korps met een beperkt aantal leden. Des avonds maakte „Excelsior” eer ererondgang door het dorp. „Hwat binne se mei dy nije uniformen n ’e pronk net?” sprak een toeschouwer. „Ja en nei-aepjén jowt in oar ek al neat”, sprak zijn buurman. Een Oostenrijkse berggids heeft het „Weet je, Wat ik die eerste avond tegen je zei Je was te veel héér, om me daar in 't zonnetje te zetten. En nu beh je te veel gentleman, om my ook maar enigszins te binden. ’t Is goéd, Jochem. Ik versta je enik geloof dat je gelijk hebt We zullen vrienden zijn, goeie vrienden weet je. Die elkaar geregen i zien, die samen eens uitgaan. We moetei elkaa nog beter leren ken nen. Wat je zei is..>... heel verstandig. Jy laat me vrijik laat ook jou vrij Ze zag hoe z’n gezicht vertrok bij die laatste woorden, en haar ogen lichtten op. Hij wilde z’n handen wegtrekken, maar ze hield ze vast. „Nu heb ik nog alt"! geen antwoord op mijn vr*ag”, plaagde ze. Haar wan gen bloosden, haar ogen Straalden toen ze zijn blik ontmoetten, sloeg ze ze neer. „Ik weet nog Ityd niet”, fluis terde ze, „wat jij zou doen, als ik dat meisje was Toen vergat Jochem de zee, het strand en hee' de wereld. Enkele ogen blikken trad h(j op de wolken. Toen maakte ze zich zachtjes Uit zijn om helzing los. „We moeten ne r huis”, zuchtte ze, „zie eens, hoe donker het wordt, en ’t is nog wel een half uur lopen naar de wa gen*. „Voor mijn part was het een jéAr...”, lachte Jochem stoutmoedig. Maar toch gingen ze, zonder woorden. Ginds wiekte het witte licht van de vuurtoren. Lang zaam wandelden ze langs de zeereep terug. „En zo eindigde het mysterie van de blauwe trammijmerde Jochëm. Marja zag hém aan en lachte. „En hoe! Helemaal ih stijl, met een gelukkig slót!" (Vervolg van pag. 1) Hoogeerw. Heer Deken, Wij hebben gemèend U op deze feestdag ook een stoffelijk blijk van onze dankbaarheid en Waardering te moëtén geven. Wij hebben daartoe een geldinzameling ge houden een zgn. kwartjesactie en dank zij de spontane nédewerking van éen klein léger collectanten en dank zij de milde bijdragen van. alle parochianen zijn wij in staat U een bedrag In geld te overhandigen waaruit U ruimschoots de door U zo gewenste verbetering van Uw pastorie kunt bekostigen. En mag ik daar nog aan toevoegen dat alle in on-o nsrochie werkzame verenigingen tot de versiering van de kerk hebben bügedragen welke versiering zij U hier als hun feestgave aanbieden. Moge dan door de medewerking en het meeleven van Uv parochianen op dag ook deze feestdag voor U een onvergefelijke worden waaraan U steeds met heel veel blijde herinnering zult terugdenken. Antwoord van de jubilaris. SCHARNEGOUTUM. Even voorbij de onbewaakte overweg nabij ons dorp maakte het paard ven de heer P. Knos- sen Vrijdagmorgen egn zwenking naar rechts in de berm. Het gevolg was dat de wagen geladen met melkbi ssen in de vrij diepe oermsloot terecht kwam. De heer Knossen bekwam geen letsel. Ook het paard bleëf vrijwel ongedeerd. Er kwam echter ruim 1200 liter melk min der aan de Coöp. Zuivelfabriek. Een auto van „Bergum” trok de wagen weer op het droge. Verzekering dekt de schade. sterdam: 3e ƒ12 S. Vijver, Franeker, U. Wassenaar, Beetgum en S. A. Kooistra, Witmarsum. Jan Cuperus kreeg de prijs voor de verste boven slag, Joh. Strulksma, Wommels en J. Plantinga, Franeker, die voor de meeste bovenslagen. dag te organiseren. Vele kinderen heb ben een heerlijke middag gehad. En dan die kleine Jan hij heeft wel een extra grote verrassing gekregen! Van de tien kinderen die op het podium moesten komen, heeft hij het aller mooist het beroemde speeltuinlied ge zongen! Helaas konden wij de kleine zanger niet voor u Interviewen, en we weten zelfs z’n achternaam niet, maar wel weten we, dat hij zijn prijs, een prachtig indianenpak, echt verdiend heeft, want hij zong heel mooi en kreeg het langste applaus. Laten we nog ver tellen dat de verschillende toneeltjes er kleurig en goed verzorgd uitzagen, dat elk kind een aardig Sjors prentenboekje kreeg, en dat het een Uitstekende kin dervoorstelling was. Stoffelijk overschot van ds. H. J. Jan zen uit Tubbergen op een berg, ten noorden van Innsbruck, gevonden. Het lijk lag aan de voet van een driehonderd meter hoge rots. Gebleken is dat de predikant van deze rots is gestort. Hij moet op slag dood 2ijn geweest. Het li chaam was door de val Zeer verminkt. Ds. Janzen was 7 Augustus zender uit rusting of stok en op lage schoenen voor een bergtocht vertrokken. Hij had geen acht geslagen op de waarschu wing der Tyroolse familie waar hij ver. bleef, dat het gevaarlijk was op een dergelijke wijze een bc -gtocht te maken. Het stoffelijk overschot van de om het leven gekomen predikant is door een reddingsploeg geborgen. 14560 100.000; 1749" 15000; 18391 ƒ10.000 4337 ƒ1000 premie ƒ30000; 12477 premie ƒ3000; 1104, 1732, 2311, 3097, 4013, 4700, 5035, 5647, 6386, 8416, 10876, 11138, 11269, 11719, 12431, 13342, 13385, 14570, 16810, 16989, 18920, 19925, 21823, 21996 ƒ1000; 4510 ƒ100. Eigen geld. 4541, 10023, 10040, 10042, 10045, 15446, 13450, 15474, 20460. By de veehouder H. V. te Hichtum liep een rund in de weide dat bulten van de runderhorzel vertoonde. Hij ontken de dit niet, maar hij had de dieren al tweemaal behandeld. En je ziet ze niet alle dagen. Van de tien hokkelingen was er trouwens me ar een die de bulten had. De Ambtenaar vond het eigenaardig dat de mensen hier in Friesland, het land van het vee, gedwongen moeten worden de runderhorzel te bestrijden. Uitspraken. Haring S. te Woudsend: Fietsen in verbóden straat, Teruggave aan oudêfs; Alert A. V. te Sheek: Lopen op ver boden terrein, ƒ4 of 1 w. t.; Wletske W. te Sneek: Fietsen op verboden weg, 3.50 of 1 W. t.Berend V. d. B. te Tjerkgaast: Bromfiets besturen, Beris ping; DoüWe G. te Sneek: Fiets zonder achterlicht, ƒ3.50 of 1 w. t.; Cornells de V. te Schhrl: Flets Zonder verlichting, 2 X 3 of 2 X 1 w. t.Hendrik van R. te Sneek: Motorbakfiets zonder deugde, lijke rem, 30 of 15 d. h. voorw. proef tijd 1 jaar met oerwaarde, dat de bak fiets binnen 1 maand in orde moet zyn; Janni W. te St. Nibolaasga: Geen han den aan 't stuur, ƒ2.50 of 1 d. h.; RuUrd de B. te Sneek: Fiets zonder bel, ƒ2.50 of 1 d. h.; Egbert H. te Wommels: idem; Tjeerd S. te Sneek: idem; Eelkje F. te Allingawier: Fiets zonder koplioht, ƒ3.50 of 2 d. h.; dezelfde: idem; Jakob B. te Tjerkgaast: idem; Sibbele R. te Warns: idem; Jelte E. W. te Sneek: Flets zonder achterlicht, 3.50 of 2 d. h.,‘ Sibbeltje de J. te Abbega: idem; Dieuwke B. te Hichtum: idem; Gerben Z. te Heidenschap: idem; Douwe de V, te Scharl: idem; Jan V. te Warns: idem; Sijbren E. C. te Workum: idem; Klaas S. Z. te Gaastmeer: idem; Johannes M. A. B. te Balk: em; Ybeltje K. te Hei denschap: Bromfiets zonder achterlicht, 4 of 2 d. h.Sicco N. te Terzool. Fiets Zonder verlichting, 2x73 of 2X2 d. h.; Jakob R. te Sneek: idem; Hette de *G. te Balk: idem; Lomme H. R. te Tjal. huizum: idem; Jikke C. te Scharnegou- turn: idem; Wiert O. te Sneek: Fiets zonder wit spatbord, 1 of 1 d. h,; Siebe B. te Arum: Personenauto zonder ach terlicht en verlicht nummerbord, 5 of 2 d. h. ƒ2 of 1 d. h.; Sibbele B. te Sneek: Geen rijbewijs, 17.50 of 8 d. h.; Trijntje L. M. te Sneek: In een park efen tak seringen plukken, ƒ5 of 2 d. h.; Sjerp de G. te Sneek: Fiets onbeheerd laten staan, 5 of 2 d. h.Gerrit F. J, te Sneek: idem; Jan P. te Bolsward: Op een hoek blijven staan, 4 of 2 d. h.; Timen V. te Workum: Kokmeeuwén- eiereh zoeken, ƒ10 of 5 d. h.; Sijbren W. te Gaastmeer: idem; Berend W. M> te Workum: Op de spoorbaan lopen, ƒ4 of 2 d. h.; Poppe de H. te Bt. Nicolaas- ga: Fietsen op verboden grond, ƒ3 of 2 d. h.; Wietze W. te Folsgare: Fietsen op autoweg en onbeschermde zeis ver voeren, 2 X ƒ3.50 of 2 X 2 d. h.; Ja cobus A. te Welsrjjp: Niet voldoende rechts houden, ƒ3.50 of 2 d. h.; Meine W. te Wommels: Parkeren op verboden plaats, 5 of 2 d. h.; Agnetus H. té Ter zool: Fiets zondér rem, 4 of 2 d. h.; Thee J te Ytens: Personenauto zonder reflectoren, ƒ5 of 2 d. h.Siebren R. te Sneek: Vlak achter een auto fietsen, 6 of 3 d. h.; Jan F. te Sneek: Geen werkboekje, 5 of 2 d. h.; Klaas de J. te Imsum: idem- Bernardus G. te Nlje- mlrdum: Werkboekje niet invullen, ƒ.7.50 of 3 d. h.; Gerben H. te Donlaga: Lar ven van runderhorzelvlieg by zijn vee aanwezig hebben, 25 of 12 d. h.; Hen drik Vt te Hichtum: Idem, ƒ20 of 10 d. h.; Anne D. te Sneek: vissen zonder vergunning, 2 X 5 of 2 X 2 d. h. verbeurdverklaring; Siebren A. te Bols ward: Vissen zonder acte en vergun ning 2 X 3 of 2 X 2 d. h.; Jan K. te Makkum: Ondermaatse snoekbaarzen hebben, ƒ15 of 7 d. h.; Sjoerd B. te Oosthem: Vissen zonder bydrage te heb ben betaald, ƒ2 of 1 d. h.; Machiel P. te Sloten: idem; Hendrik van D. te Sneek: Verboden vistuig vervoeren, 30 of 15 d. h. 4- vernietiging; Sjerp de G. te Sneekidem, 30 of 15 d. h.Tho mas W. te Bolsward: Geen arbeidsre- gister en arbeidslijst, 10 of 5 d. h. 4- 5 of 2 d. h.; dezelfde: idem; Evert C. te Bolsward: Geen arbeidslijst, 5 of 2 d. h.; Gerrit S. te Teroele: Geen radio, luistervergunning: 30 of 15 d. h.; Antje B. te Nijhuizum: Fietsen langs de spoor baan, ƒ4 of 2 d. h.; Luite L. te Sneek: Lompen aan de hulzen ophalen zonder vergunning, 10 of 5 d. h.; Jan S. O. te Scharnegoutum: Een boompje aan de openbare weg doormidden breken, 12.50 of 6 d. h.; Roelof C. te Hommerts: Lo pen op verboden grond, ƒ3 of 2 d. h.’ Auke W. te Parrega: Ongeoorloofd schoolverzuim, 2 x 25 of 2 X 12 d. h.; Tjerk B. te Wommels: Geen werk boekje vertonen, 10 of 5 d. h.; dezelf de: Onjuiste aantekeningen In werk boekje maken, 30 of 15 d. h. 4- voorw. ontzegging rijbewijs jaar, proeftijd 2 jaar; Jan B. te Wommels: Te lange werktijd laten maken, ƒ40 of 20 d. h.; Jan F. R. te St. Nicolaasga: Vissen zonder bijdrage te hebben be taald en valse naam opgeven, 2 of 1 d. h. 4- 10 of 5 d. h.; Anne de V. te Bolsward: Flets zonder koplicht, ƒ4 of 2 d. h.; Hendrik E. té Hichtum: Met 'n vrachtauto een zonnescherm beschadi gen, 8 of 4 d. h.; Iwan M. te Makkumi Weg met modder bevuilen, Vryspraak; Ardreas J. R. te Koudum: idem; Frans de H. te Oosterzee: idem; Luitjen de V. to Lekkum: idem; Sjjbrand R, V. te Bolsward: Geen rechts houden, ƒ10 of 5 d. h.; Haring N. te Jutryp: Aanrij ding veroorzaken, ƒ30 of 15 d. h.; Ybel tje K. te Sneek: Ongeoorloofd school verzuim, 7.50 of 3 d. h.; Wouter de B. te Sneek: idem; Herre Z. te Balk: Lópen op verboden grond, 2 X ƒ15 of 2 X 7 d. h.; Siebe S. te Balk: idem, Schuldig, zonder toepassing van straf. Inplaats Met dankb schap geve de geboorte ■n dochtert V.IJTZE e I V.I.OEKS U. HOEKS |#pp:nhuize paslijk: V heeft de kerkelijke overheid spr. waar dering betoond door hem tot erekanun nik te benoemen, waarvoor spr. zeer dankbaar is evenals voor de waarde ring waaraan parochianen en anderen jegens hem uiting gaven. Spr. dankt ook voor het geschenk der parochie en voor de versiering der kerk. Allen heb ben hem deze dag to een grote feest dag gemaakt. De hoop is uitgesproken dat spr. hier nog enige jaren zjjn ambt zou mogen uitoefenen. Da1 zal ook lig gen aan de Kerkelijke Overheid, doch bovenal aan God, als Die spr. de kracht blijft geven en bovenal de vreugde in zyn arbeid dan noopt spr. met Zijn hulp In blijheid, zolang het voor hem dag Is, zijn taak te mogen vervullen en als het dan avond geworden Is voor hem hoopt hij te zeggen „goeden avond”. Daarna werd allen gelegenheid ge geven de jubilaris persoonlijk geluk te wensen, waarvan eer grote schare ge bruik maakte, ook vek niet-katholie- ken. Ook het gemeentebestuur, verte genwoordigd door burgemeester Ras- terhoff, kwam de jubilaris complimen teren. Deze feestelijke dag werd 's avonds zes uur besloten met een plechtig Lof. opgedragen door de gouden jubilaris en dat besloten werd met het Te Deum. ’s Avonds brachten dc beide plaatse lijke muziekcorpsen, het Stedelijk Mu ziekcorps en de Chr. Muziekvereniging Harmonie, de Hoogeerw. Deken nog een serenade. De visserman J. K. te Makkum werd gesnapt toen hij te kleine snoekbaars aan boord had. De vis was dood, ver telde hij, en toen had h(j ze by een bot in de ketel gedaan die in het stuurhuis werd aangetroffen. Dat had U niet mogen doen, zei de Kantonrechter. Dood of levend, U had ze over boord moeten gooien. De vis stond s in de stuurhut. Vindt U dat niet een eigenaardige plaats? vroeg de Ambtenaar. Verdachte gaf dit toe en mr Niemeijer ging door: Doet U altijd de ondermaatse vis in die ketel? Ik doe het haast nooit, was het eerlijke maar naieve antwoord. Nu weet ik wer. kelök niet wat ik aan U heb, reageerde de Ambtenaar -baasd en eiste 15 boete of 7 dagen. Hebt U daar nog wat op te zeggen? (De gebruikelijke vraag van de Kan tonrechter). Verdachte had niks te zeg gen. Valt U mee hé, viel de Ambtenaar in. Hoewel hij de eis laag vond ging mr de Jong er toch mee accoord. Maar denk ér om, waarschuwde hij, de volgende keer ga ik driemanzo hoog. Het komt mij niet weer over, mijn heer! Advertentie Friesche Maat schappij van Landbouw. Nationale Landbouwtentoonstelling te Leeu warden: Paarden 26 en 27 Aug.; Vee 28, 29 en 30 Aug.; Pluimgedierte 23, 24 en 25 Aug.; boter, kaas, zuivel- en akkerbouwwerktuigen, bijen, vis serij enz.: 23—31 Aug. Volgens een bekendmaking van de Directeur der Gem.Relniging In dit nummer, zullen de bewoners van het stadsgedeelte waar het huisvuil Woens. dags m Zaïrdags wordt opgehaald met moang van Zaterdag 2.- Augustus a.s. dit vuil in de uniforme emmers moeten uitzetten. Daarbij moeten de Voor schriften die in de circulaire zijn bekend gemaakt, strikt in acht worden ge nomen. Het is mogelyk dat nog niet iedereen ih deze wijk in hét bezit is van een uniforme emmer. In dat geval kan men alsnog een aanvragen op het kantoor van de Gem.Reiniging. Wyzigingen in de dienst. In een tweede bekendmaking wordt medegedeeld dat er in verband met de Hardzeildag op Woensdag a.s. enige wij zigingen in de dienst komen. In de stadswijk waar het huisvuil Woensdags wordt opgehaald, zal dit thans een dag eerder, dus op Dinsdag, gebeuren De privsattonnen worden hier een dag later verwisseld. Op Donderdag dtls. 1, 4512, 4513, 4523, 4535, 4539, 5393, ^4, 5398, 5408, 5416, 10001, 10003, 10006, 10015, 10017, 10021, 10029, 15415, 15429, 15431, 15434, 15437, 15444, 15448, 15452, 15901, 15902, 20470, 20472, 20473, 20479, 21085. Hy eiste daarom 20 of ln dagen. Verdachte Vond dit Veel te Veel, Ik heb toch m’n best ge Jean? Maar dat was de Kantonrechter niet met hem eens. Eh omdat het een veehouders be lang is dat het Friese vee in een zo goed mogelijke conditie verkeert, veroordeel de hij V. conform de eis. Hy trok zich niet zoveel aan van die rommel. Dat doet mijn vrouw altijd, voerde de veehouder G. S. te Teroele aan die op de bon kwam omdat hij geen luisterver gunning bij .ijn radiotoestel had. Die had hij niet nodig, vond hij, want het toestel had in geen jaar gedraaid. U moet U er wel mee bemoeien, zei de Kantonrechter, en U niet achter Uw vrouw verschuilen. 30 of 15 dagen requireerde de Amb tenaar. Wat moet ik daar nu op zeg gen vond verdachte. Het is nu een maal zo. Het werd ƒ30 of 15 dagen! Wilt U hét direct betalen? De boer, al half bij de deur, stemde toe. Welja, direct be talen. Vooruit maar! Wij wijzen nog even op de voorstellin gen van heden en Dinsdag van Variété Faveur, die inderdaad een evenement-op variété-gebied beloven te worden. Woensdag en Donderdag wordt dan het laatste deel van het programma van de Sneek-Week vertoond en wel Willie en Joe van Compagnie „O”. Hoewel niet geschroomd wordt de verschrikkingen van de oorlog te tonen, valt het accent hier toch hoofdzakelyk op de komische be levenissen van de twee soldaten, zoals die in elk. leger tijdens elke oorlog voorkomen. Het is een relaas van twee gewone soldaten gedurende de veldtocht in Italië. De rollen van Willie en Joe worden vertolkt door twee acteurs, die slechts korte tijd in Hollywood werk zaam zijn. Het zyn Tom Ewell en David Wayne, twee Broadway-acteurs van de eerste grootte. Willie en Joe van Com pagnie „O” werd vervaardigd naar het bekende boek „Up Front” van Bill Maul din, waarover Amerika nog niet uitge lachen is. Bil' Mauldin was oorlogscor- Tespondent-tekenaar van het Ameri kaanse soldaten blad „Stars and Stripes”. In zyn tekeningen, waarin hij de strijd van Jan Soldaat tegen de militaire bu reaucratie tot uiting bracht, Cfeëërde hij zijn twee typen: Willie en Joe. Een vrolijke film van een genre dat men hier nog niet eerder zag, daar dit iets nieuws is op het gebied der cóme- die. Men zal er zich echter beslist mee vermaken en een bezoek kan filmlief hebbers dan ook worden aanbevolen. Dancing. Tentoonstelling Fryske Ana- bachts- en Folkskunst (F.A.F.) in het Stadhuis. Over het algemeen was het werk dat daar getoond werd van zeer goed ge halte en zal het aanbeveling verdienen dat steeds meer liefhebbers dit werk gaan kijken enwat voor de makers van zeer veel belang isgaan ko pen. De gevraagde prijze zijn od. in de meeste gevallen ook van die aard dat mensen met een ietwat smalle beurs zich toch een degelijk en smaakvol stukje vakmanswerk kunnen aanschaf fen waar altyd met plezier tegen aan gekeken kan worden. Wy zouden dan willen beginnen met het Oud-Fries aardewerk dat o.a. door de fa Stam al hier gemaakt wordt en verder door Boer uit Workum. Dit is het zogenaamd ringeloor-aardewerk. Het onderscheid tussen dat van de fa Stam en de Boer leek ons hoofdzaKelijk In de kleur te zitten. Het eerste is donkerder en het laatste iets lichter bruin van kleu’’ Mooie dingen zonder veel pretentie er heel goedkoop. Verder was er wit en gekleurd aardewerk van „Aurora” uit Workum, ook heel mooi maar iets drukker, vooral het gekleurde. Dan viel ons op het houtsnijwerk van de „Ikel- beam” uit Buitenpost. Onder deze naam werken een aantal boerenarbeiders sa men en zij leveren buitengewone werk stukken. Onze aandacht werd speciaal getrokken door een bijzonder fraai broodbakje. En dan Lutske Vonk Uit Ureterp met haar poppen. Niet alleen de aankleding is van haar eigen hand, ook de figuren worden door de kunste nares helemaal zelf gemaakt. Prima kunst van een begaafd werkster. Verder zagen wy prachtig handwerk van mej. v. Hulzen uit Leeuwarden, zoals klokke- kleedjes enz. Hierop volgde het weef werk van de dames Koopmans uit Amersfoort o.a. schoorsteenmantello- pers, divankleden enz. Prachtig van kleur en van pa..oon. Deze dames voe ren veel in opdracht uit. Van deze weef, kunst stappen wij over op het bekende Hindelooper werk van Roosje en Am sterdam. Wij maken eventuele toekom stige kopers van dit werk er op attent je komen met belangryke zaken, waar ze de politie n' 1 in gemoeid willen zienmensen die weten dat je een vakman bent, en wat meer zegt, een man, die succes heeft. Je blijft beste vrienden met de politie, Werkt met ze samen en helpt ze zo nodigman, doe je ogen openJe zoud kansen krijgen waar je nog nimmer van hebt gedroomd. Je zoud de zaken kunnen nemen, die je aanstaan, en wat je niet zint, laat je liggen. J :unt je speciali seren, je kunt je vêroOrloven, bepaalde zaken zelfs zoneet enige vergoeding, zuiver üit liefhebberij, af te Werken. Nee, als ik jou was, zette ik al die be zwaren VAn Zelf 't brood verdienen maar aah de kant. Ais ze .ee zegt, kun je aitnd nog zienl" „En haar vader is er dan zeker met een mee accoord!” smaalde Jochem. „Zo’n giote zakenman zal daar zo’n ge sjochten politle-agent de hand van z’n doc-re- geven”. Wel” w‘rrp Maria tegen, „denk je teeld John van Lier minder is ian jfl’! Hij zou graag :len jij met je onbesmette zorder kogel m je corpus. Alden fai {eln en on mei her i kommisjt lallegearr tawwe o I toaie mi noar ien i ige jilde irille ek l 'Jan take I m hald 1 I .Waarnerr L (i Een ogenblik dui 1de het Jochem Toen ze in dat voorbeeld plotseling Zich zelf en hèm betrolwa het alsof er een hemel vol onvermoede mogelijkheden openging. Maar terstond trok hij het gordijn van zijn gezond verstand voor dat visioen. „Als ik dat n-elsje wa"”, ging Marja met nadruk verder, „dan wist ik het wel. Ik liet jou Stiekun ploeteren tot je alles wist wat er te weten Was, maar ik zorgde dat je in allerlei kringen kwam, waar een politiemai. over het al gemeen niet anders dan beroepsmatig misschien eens komt. Ik zorgde dat je je onkosten kon veroorloven, die je van je chef niet vergoed krijgt. Kortom: ik zorgde, dat je onder ideal, omstandig heden kon werken totdat je uit dienst kon gaan en voor je zelf begin- neh!” „Voor mezelf .eginnen?” vroeg Jo chem stomverwonderd „Hoe krijg je dat In ju hoofd?” als particulier detective of Er.-.clo, 16 Gelieweg 1 Tijdelijk Pi deiwijk. WIEBE V-- I en ANSCHJE hopen op I ’s morgens Parochie-k Jozef te H I H. Sacram welijl toe I de gezongi intentie z dragen. Heeg 75. Heeg 350. Receptie van 7.30 bouw. Toek. adr I kc-'huis, Si Met 'ankbi de -vc.i v «iboorte v; E aardigheid, dat jy dat meisjedat jij in zo’n situatiehij zocht naar woorden, z’n hart bonsde, een vreemd gevoel beklemde 'ijn borst en z’n keel was droog.,,Wat zou jij dan doen?” Ze keek op. Haar ogen schenen hem te taxeren, de uitdrukking van z’n ge zicht, z’n jongensachtige-slanke ge- staite. Ze glimlachte. „Dat kan ik zo moeilijk zeggen zó. Jochem. Dat voel je pas héél zeker óp het ogenblik, dat het je wordt ge vraagd”. „Maar......” „Stel je es een ogenblik voor”, bootste ze hem ua, „dat ik dat meisje was ver giste hij zich, of bec"ck haar stem héél licht.I».. „wat zou jij dan doen?” Hij stond op. Recht, gespannen. Hy staarde naar de horizon waar nog een flauwe lichtglans de plaats verried, waar de zon ter ruste vas gegaan. Hij keek opzij. Het meisj was naast hem gaan staan. Hij zag haar gebruind ge zicht met de schitterend witte tanden, de glanzende warrige lok” en, de leven dige oogopslag met d fachter die open eerlijkheid, die hem de eerste avond zo getroffen had, hem zo openhartig en mededeelzaam had gemaakt. Déze vrouw, déze kameraad, Voor héél z’n leven...... het kon niet waai z(jn. Hij legde bei z’n handen op haar schouders, keek haaf diep aan. „Marjaik durf het niet aan. Ik kan je niet binden. Ik wil zo niet by je vader komen. En als je In die tussen tijd.dan moet je vr(J z(jn. Onze ver houding la tè teer, Marja, dan dat die door gewoonten of pl'thtsbesef zou wor den geregeld. Ik kan je 'èt binden”, herhaalde hij, „en jij mag je niet bin den". Ze strekte haar handen uit. Hij greep ze met vaste greep in de zijne.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 2