OM DE GAUSTER TOER Nieuwe Russische nota over Duitsland e3, Jaarvergadering Friese Blindenkring Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I 7e Jaargang No.: 68 Redacteur L. KIEZEBRINK In praetsje by in kaertsje. in Oranjefeest te Oosthem Gemeente leent twee O. S a n t e m a. Kerknieuws 11 Geld te veel voor standbeeld van Eva Perón Echtgenote van Himmler naar de gevangenis Nieuwe A.N.W.B. wegwijzers in N. W. Friesland Werd oud-gemeentesecre- taris vergiftigd? Chr. Schippersschool krijgt internaatsschip Zeepost Redactie-adres: KLEINZAND 7 Telef. 2872 Autó-ongeval K.L.M. zorgt voor koning baby Dinsdag 26 Augustus 1952 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 0R1JFH0UTS NIEUWSBLAD Nog 109 gevallen van kinderverlamming Het Hellegat liet zijn prooi los en een kwart millioen F- I "'A* Rollpmer sfeart Gr-Oedsma' aan- Nql Goaijengea Snaijen irfer- stewardessen zqn dikwyls Uil onze raadzaal Nieuwe secretaris. Boottocht. Jaarverslag. Zoon gearresteerd. IJLST. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier candidaat A. Reen te Huizum. De Argentijnen hebben zoveel geld bijeen gebracht voor het monument voor Eva Perón, dat men niet meer weet, wat ermee te beginnen. In de eerste drie we ken van Augustus is er een bedrag bij eengebracht van 150 millioen gulden. Daar komt nog eens veertig millioen bij, want de arbeiders hebben opdracht ge kregen om het loon dat zij Vrijdag 22 Augustus hebben verdiend, af te staan voor het monument. Eerst was het besluit genomen om het monument, een standbeeld van Eva, van brons te laten gieten. Toen het duidelijk werd, dat er zeer veel geld zou binnen komen, nam men het besluit om het met goud te laten overtrekken en nu wordt de mogelijkheid overwogen om het van massief goud te doen maken. meente; hoogste Indonesië m.s, Oranje Nieuw-Guinea s.s. Rempang Antillen m.s. Willemstad Suriname s.s. Cotiica Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, Op Dinsdag 2 September zal voor de leden een boottocht worden georgani seerd. Verder ligt het in de bedoeling in de a.s. winter een propaganda-avond te houden. De volgende vergadering werd vastgesteld op 23 April 1953. Aan het einde van de geslaagde ver gadering dankte de voorzitter de heer Dijkstra hartelijk voor het vele werk, dat hij als secretaris voor de Friese blin den heeft gedaan. De heer Dijkstra deed tenslotte nog een beroep op de leden om het brailleschrift te leren. en op Schiphol is een aparte kinderka mer met boxen, kinderstoelen en wat er verder tot het kinderdomein behoort. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SCHARNEGOUTUM. Vrijdagmiddag kwam uit de richting Leeuwarden een Renault van garage de Vries, Sneek, bestuurd door de heer G. Brouwer. Even door de bocht nabij de eerste huizen aan de Leeuwarderstraatweg naderde een vrachtauto uit de richting Sneek. Bij het uitwijken naar rechts verloor de heer Brouwer de macht over het stuur. De auto reed dwars over de weg naar links en botste tegen een der bomen. De auto werd van voren inge drukt. De heer Brouwer bleef onge deerd. Een truck van garage de Vries heeft de gehavende auto weggesleept. 3 Sept. a.s. zal alhier arriveren het voor de Chr. Schippersschool bestemde internaatschip „Prinses Marijke”. Het krijgt ligplaats aan de Geeuw. Het schip dat 500 ton meet heeft een opper vlakte van 670 M2 en zal plaats bieden a- 100 leerlingen van bovengenoemde school. Op nader te bepalen tijd zal de officiële opening plaats vinden. fan de tsjerkepleats óf it suden yn to folgjen is, oan’t en me' yn de ütgongen fan Jellema en v. Raalte har spullen. Dat dy kamp ek al in Md hoekje is, waerd wol foldwaende oantoand, doe’t der in jier of hwat forlyn in gouden munt foar ’t Ijocht kaem, foun troch de hear Botte Jellema yn Jellema’s jister oan ’e Rollumersfeart. Hy datearde, as ik it noch goed wit, üt ’e 15e leu. Ek it greate tal hide friezen dêr foun, de- selde stien as dy, dêr’t de toer fan Gau mei opboud is, wize nei de tiid. Der hat dus biwenning west. Fierders hat men dêr ek noch in aid put foun, dy’t ieuwen oanien mei in grounlaech oerdutsen west hie, mar in skoft forlyn ünfor- OOSTHEM. Naar wi' vernemen heeft het bestuur van de Oranjever. besloten om op Dinsdag 2 Sept, alhier een volks feest te organiseren; ’s morgens wordt er een optocht gehouden en verder volks- en kinderspelen, ’s avonds zal met eigen krachten een toneelstuk wor den opgevoerd, nl. „Skjin skip”. z koopt elk jaar meer dan luiers. Weinigen zal het dat de luchtvaartmaat- Het instellen van een commissie welke verkiezingen moet voorbereiden. Veel nieuwe gezichtspunter biedt de jongste Russische nota niet, behalve dan wat erin wordt gezegd over de samen stelling van de commissie die de ver kiezingen moet regelen. Die moet bestaan, zo zeggen de Rus sen, uit Duitsers die door het gehele Duitse volk zijn gekozen en de instem ming hebben van de bezettende mogend heden. Verder wensen de Russei. dat er een datum wordt vastgesteld voor het terugtrekken van de bezettingstroepen. Het standpunt dat de Westelijke de- De Sovjet-Unie heeft een nieuwe stap gedaan op de weg die zou moeten leiden naar de hereniging van Duitsland. Za terdag is te Londen, Parijs en Washing ton een nieuwe Russische nota overhan digd over dat onderwerp,, die weinig nieuwe mogelijkheden schijnt te bieden. In totaal zijn er nu zeven nota’s gewis seld over een eenmaking van Duitsland en overeenstemming is nog even ver verwijderd als toen de Russen op 10 Maart van dit jaar het initiatief namen. De jongste Russische nota verwerpt het door het Westen gedane voorstel voor een conferentie van de Grote vier welke zich uitsluitend zou moeten bezig houden met het leggen van een basis voor het houden van vrije verkiezingen voor een regering die geheel Duitsland zou besturen. Dat voorstel dienden de Westelijke de mocratieën op 10 Juni in. Zij stelden voor dat er op de conferentie een onpar tijdige commissie in het leven zou wor den geroepen welke toezicht zou moeten houden op vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Dat zou dan de eerste stap zijn op de weg naar de eenheid van Duitsland. In plaats daarvan doet nu de Sovjet- Unie in haar nota van Zaterdagavond het voorstel om, niet later dan in Octo ber, een bijeenkomst te houden van de Grote vier, waar de volgende punten (in deze volgorde) zouden moeten worden behandeld 1. secretaris deed een beroep op de zienden om de werkinrichting te steunen, maar ook om hun blinde mede-mensen te hel pen, wanneer ze trachten in hun eigen onderhoud te voorzien. Besloten werd, dat zij, die lid van de vereniging willen worden, een attest van een oogarts moeten overleggen. De heer J. T. de Boer uit Akmarijp, lid van de raad van beheer, bracht ver slag uit van de omvangrijke administra tie. Hieruit bleek dat het voorbijgegane jaar financieel goed is geweest. Ik wit it net, mar is it jo wolris opfallen, dat de lênskippeu binoar d. westen Gau en bisüdeasten Gau gans ütinoar rinne De foarige kear seagen wy, dat it earstneamde gebiet brede séstreamen, mei as gefolch dêrfan, tsjokke klaeilagen oplevere hat. Opfallend is ek, dat der hjoed-de-dei gjin hide hüsstéjen foarkomme, net earder wer as hwannear men de Spear- sterdyk krijt. It liket wol hwat op it Middelsé nijlhn, mar dan yn it lyts. Dat wurdt hiel oars, as me., de wei Raerd HftT Tsjemlan Ga.u.st*’’ CO SNEEKER NIEUWSBLAD Daar de heer J. Dijkstra zich niet her kiesbaar stelde, moest een nieuwe secre taris worden gekozen. Het resultaat was dat de heer H. van Dijk te Leeuwarden met deze functie belast werd. Mevr. Wildervuur te Leeuwarden werd lid van het damescomité. tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: (25 Aug.) (28 Aug.) (1 Sept.) (3 Sept.) Unie van Zuid-Afrika m.s. Oranje- fontein (26 Aug.) Canada m.s. Westerdam (28 Aug.) Argentinië, Uruguay, Chili en Bolivia s.s. Eva Peron (27 Aug.) Brazilië m.s. Alhena (27 Aug.) In Juli van dit jaar overleed in zijn woonplaats Bilthoven mr J. F. Fran ken, die tijdens de oorlogsjaren ge- meente-secretaris was van Amsterdam. Enige tijd later werden op last van de justitie de stoffelijke resten opgegraven, omdat het vermoeden was gerezen, dat de oud-gemeente-secretaris door vergif, tiging om het leven was gebracht. Aan wijzingen, die het onderzoek in de afge lopen weken heeft opgeleverd, hebben thans aanleiding gegeven tot arrestatie van de 26-jarige zoon van het slacht offer, ook een meester in de rechten. Deze arrestatie geschiedde te Amster dam, waar de betrokkene geregeld be zoeken aflegde. Nader werd bericht: De onder ver denking van vergiftiging gearresteerde advocaat mr W. K. Franken heeft be kend zijn vader, de oud-gemeente- secretaris van Amsterdam, door vergif om het leven te hebben gebracht. Het gebruikte vergif is cyaankali, dat door de verdachte enkele malen in de gewone poeders van het slachtoffers is ge mengd. Tweemaal heeft hij het vergif ook in het eten van de in Bilthoven woonachtige familie gedaan, maar in zo geringe hoeveelheid, dat zich slechts ziekteverschijnselen hebben voorgedaan. Omtrent de drijfveer van de dader is rog geen zekerheid verkregen. Op diverse plaatsen in de provincie Friesland staan laags de wegen gemeen telijke wegwijzers, welke echter, wan neer zij voor vernieuwing in aanmer king komen, meestal worden vervangen door de bekende A.N.W.B.-wegwijzers. Dit geschiedt dan op verzoek van het betrokken gemeentebestuur en de A.N. W.B. gaat pas tot plaatsing van een bord over, wanneer dit past in het eigen systeem van wegbewijzenng. Dezer da gen is dan ook weer een drietal van die gemeentelijke aanduidingen door de blauw-witte wegwijzers van de Bond vervangen. Deze staan thans aan de weg BolswardWitmarsum, ten Westen van Arum; aan de weg FranekerSex- bierum, bij de zijweg naar Tzummarum en de derde in Dongjum aan de weg FranekerTzummarum, alle in het N.W. deel van Friesland. Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op Vrijdag 22 Augustus, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter burge meester L. R a s t e r h o f f, secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 15 le den, afwezig de h.h. Groeneveld en Lin deman (m. k.). Aan de orde is het voorstel van B. en W. om onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten, ten laste van de gemeente Sneek een geldlening aan te gaan, groot twee millioen gulden onder o.a. de volgende voorwaarden: de lening wordt aange gaan voor een looptijd van 30 jaren en tegen een rente van 4% per jaar; de koers van uitgifte zal 100 bedragen; de lening is verdeeld in 2000 obligaties aan toonder, groot ƒ1000; de eerste 10 jaar zal geen aflossing plaats vinden, terwjjl daarna terugbetaling zal ge schieden in 20 gelijke jaarlijkse termij nen, te beginnen in 1963; de gemeente is op 15 September van elk jaar tot ver. sterkte of vervroegde gehele of gedeel telijke aflossing bevoegd, voor de eerste maal op 15 September 1962; deze af lossing zal in de jaren 1962 tot en met 1966 slechts kunnen geschieden tegen een koers van '01% en gedurende de gehele verdere looptijd van de lening tegen een koers van 101 alle belas tingen op de rente van deze lening ver schuldigd, komen ten laste van de ge- De twee lijken die op de slikken bij Rilland Bath gevonden zijn blijken te zijn van de heer en mevr. v. d. Brandt uit Antwerpen, die him vacantie aan een zeiltocht in Nederland zouden besteden. Hun jachtje verging echter op de Wes- terschelde, waarbij ook omkwam de vader van mevr. v. d. Brandt, de 65- jarige heer F. v. Bessel, wiens lijk op Belgisch grondgebied is aangespoeld. de guichetprovisie zal ten en de makelaarsprovisie ten hoogste bedragen. Voorts stellen B. en W. voor een on derhandse geldlening groot 250.000 aan te gaan tegen parikoers, rente 3y2 voor 6 jaar fixe tegen de parikoers. Z. h. s. worden beide voorstellen van B. en W. aangenomen. Hierna sluiting. Gaaijen^eajiter) Rak „Item XII ponden grasland mijt die hujjssteed mijt die stinswijer,, die noerdereynd lopt an Garostera lickweek(side 413, dl. II). Yn hjoeddeiske tael wol dit dos sizze, dat yn in finne fan 12 p.m. in hüssté lei mei de stinswier! De noardlike nêstlizzer fan dy finne wie de G a u s- terlykwei! In stinswier is de hichte, dêr in stins op stie. De Gauster- lykwei is it paed, dêr’t de liken lans nei ’t tsjerkhóf brocht waerden; it is itselde paed, as hwêr’t hjoed de dei de wei rint. Hwat is nou de wier, hjir bidoeld? Hwêr leit de finne fan 12 p.m. hjirre neamd? Ik haw it meat as ien Gauster foarlein, mar wy koene der noch net ütkomme! Dy 12 p.m. sille wol forka- vele wêze, tink. Dêr sit him de swier- richheit! Soe ’t net ris in moai wurkje foar de winterjounen wêzj, de Side site- waesje te rekonstruearjen en dan mei de moaije einütslach it plak fan ’e stins werom to tmen? Het was Zaterdag niet gelukt de vier Zwitserse onderzoekers te bereiken, die al 8 dagen verbleven in de grot het Hellegat nabij Stalden in midden Zwit serland. Het is een grot van een enorme lengte en met grote zalen. Door de re gen was de toegang tot de grot door het water afgesloten, de onderzoekers verble ven ergens op een hoger niveau in de grot. Zaterdag was het water tien meter gezakt en trachtte een reddingsploeg binnen te dringen, men kwam tot 1% km. van de opgeslotenen maar moest toen terug omdat nieuwe regenval de toegang weer dreigde af te sluiten. Daar het zeer koud is in de grot en ge twijfeld werd of ie onderzoekers in het duister de voedselvoorraden wel konden vinden, welke van te voren in de grot waren opgeslagen, vreesde men voor hun leven. Maar Zondagavond kwamen ze kalm de grot uitwaden tot aan hun oksels in het water. Ze waren verbaasd dat de gehele wereld hun lot met onge rustheid had gevolgd, met gymnastiek hadden ze zich warm gehouden en de voedselvoorraden hadden ze gevonden. Op het moment dat ze het ijzeren hek dat de grot bij de ingang afsloot for ceerden had de leider van de reddings ploeg net verklaard, dat in de eerste 36 uur niet aan hulp voor de opgeslote nen kon worden gedacht. Toch hebben de onderzoekers hulp van buiten gehad, want een werkman van de reddingsploeg had een bron verwijd, die daarna een deel van het water de., de grot afsloot, opnam. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij «ontreet (handeliadv.) lager. Abonnementsprlja (3.— per half Jaar. Franco par post 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Uit de opgave van het aantal gegeven gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 10 t.e.m. 16 Augustus blijkt, dat er in het gehele land nog 109 gevallen van kinderver lamming geregistreerd zijn, verdeeld als volgt: Groningen 3, Friesland 6, Drente 1, Overijssel 9, Gelderland 6, Utrecht 3, Noord-Holland 18, Zuid-Holland 27. Zeeland 1, Noord-Brabant 23 en Lim burg 12. Er heerste een gezellige sfeer op de jaarvergadering van de Friese Blinden kring, die Donderdagmiddag in Hotel P. de Jong te Leeuwarden is gehouden, al dus meldt het Friesch Dagblad. Bijna alle leden waren aanwezig. De leiding berustte bij de heer S. Droogsma te Leeuwarden. Deze herinnerde er aan, dat dit de 36ste jaarvergadering was. In de periode, dat de vereniging heeft bestaan, is er al veel voor de leden ge daan. Een hoogtepunt was de werkin richting, waar thans acht blinden werk vinden. De voorzitter hoopte, dat dit aantal groter kan worden. Maar we zijn er nog niet, aldus ging de beer Droog sma verder. We moeten nog veel meer donateurs hebben, maar de actie gaat voort. Het bestuurslid, mej. De Boer, heeft dit jaar al enkele honderden do nateurs gewonnen. Ook moet er meer bekendheid worden gegeven aan de werkinrichting. De heer Droogsma bracht een bijzonder woord van dank aan de Friese pers, van wie de vereni ging veel medewerking ondervindt. Meegedeeld werd, dat de heer J. Tie- mersma te Leeuwarden benoemd is tot administrateur en de heer Visser, even eens te Leeuwarden, tot accountant. In de bestaande vacature in de raad van beheer werd de heer A. T. Oosterhoff te Leeuwarden gekozen. De weduwe van Heinrich Himmler, de gevreesde Gestapoche* is door een Beiers denazificatiehof veroordeeld tot dertig dagen gevangenisstraf en ver beurdverklaring van het grootste deel harer bezittingen. Toer aan de 58-jarige Frau Himmler, die thans met breien en weven in naar onderhoud voorziet, de vraag werd gesteld of zij bekend was met het bestaan van concentratiekam pen onder het Hitlerregime, antwoordde zij, dat zij geloofde da1 deze instellingen nodig waren. Bovendien meende zij, dat de kampen in Engeland eveneens be stonden. Het hof constateerde, dat Frau Himmler niet polit-ek actief was ge weest, doch wel van het nationaal-socia- lisme had geprofiteerd. Zij werd ver oordeeld tot 30 dager gevangenisstraf en verbeurdverklaring van al haar be zittingen, met uitzondering van al dat gene wat zij voor haa huwelijk met de SS-leider bezat. Haa. woning, waarvan de waarde op 45.000 mark wordt ge schat, blijft haar eigendom. Frau Himm ler heeft al eens terechtgestaan voor een denazificatiehof in Dusseldorf, wel ke instantie haar aanmerkte als „kleine nazi”. Omdat zij de eigenaresse was van een landhuis in Beieren, moest zij ook nog voor het hof in München ver schijnen. De 23-jarige dochter van Frau Himmler werkt 'Js ontwerpster in een Münchens modehuis. Voorbereiding van een vredesver drag voor Duitsland. 2. Vorming van een regering voor geheel Duitsland. 3. Offenwier oerstekt. Betreklik ticht by de kearn fan it doarp, (it terpke, dêr’t de tsjerke op stiet!), mar dochs büten it sintrum lizze in stik of fiif-seis fan dy hichten, neat greater as it tsjerke- terpke, meastepart biset mei boere- pleatsen en huzen. Men soe se eins stik foar stik wieren neame kinne. Der leit it Idem fan M i e d e ma’s pleats (op it kaertsje net to sjen), fan B o 11 e m a’s pleats (nr. 2 op it kaert sje), Ligthart’s pólle (3), Cnos. sen’s pleats (4), L a k k e r’s pleats (5), allegearre lytse forhevenheden. Fierder leit der in eintsje bisuden Cnossen’s pleats, (de aide tsjerkepleats) net sa fier fan ’e Rollumerfeart, ek in hichte, as hie der eartiids hwat op stien. Lou Reitsma fornijde my, dat der eartiids in mole opstien hat. In pear grounboaringen, dizze neiwinter der op dien, leveren lykwols neat op. Wol kaem der yn ’e óflegering oan ’e doarpskant ptin foar ’t Ijocht. Op it kaertsje, dat ik hjir mar wer ófprintsje lit, binne dy hichten as stjer- kes oanjown, bihalve de lêstneamde, dy’t der net op foarkomt. Binne d y hichten dêr nou sa mar ta- fallich to 1 5nne komt? Ik woe mar sizze, hat de natuer dy wierkes der sa opsmiten, krekt as dat drege stik klaei fan ’e Zwaagstra’s H e e c h fin ne Of is it minskewurk Ik leau, dat wy dêr net lang oer hoege to tsieren. De lizzing fan dizze hichten, yn ien rygel, sy it dan ek fan hjir en dêr in dübele rygle, litte jin tinke oan hündert lyksoartige gefallen yn it terpelan, dêr’t de terpen yn in lang snoer by in stream of in slink? lêns lizze. Hjir by Gau is alles bihinidiger, mar yn bigjinsel is ’t krekt itselde. En dy slinke of stream dan hwêr fine jo dy freget men faeks. Nou, dy is noch wer om to finen yn de opfeart (feart) fan Bakker (5) via Cnossen (4) nei Botte- ma (2) en fierderop nei Miedema. De typyske bochten wize der op, dat men hjir mei in na: erlik üntstien wetter to dwaen hat. Is myn ütgongspunt goed, dat dizze feart (sjoch kaertsje!) de stream west hat, hwêr’t de wieren oan lein hawwe, dan blike de twa rigen, dêr’t ik it hjir boppe oer hie oan wjers- kanten dêrfan lein to hawwen. In swierrichheit, dy’t mei bihelp fan mear loftfoto’s en grounündersyk miskien noch op to lossen is, (hwat it earste helpmiddel oanbilanget, tinkt ik oan foto’s to nimmen yn in oare tiid fan ’t jier, om’t de groun dan folie iepener is en rüch friezen b.g. soms bjusterbaer- like risseltaten oplevert) is it feit, dat ik net mei rinssichheit fêststelle kin, hwêr’t dy slinke tusken de wieren troch weikomt; it liket nei it noardeas- ten wol, dat er by Miedema wei yn ’e rjochting fan Sibrandabuorren giet; ik mien soks opmeitsje to kinnen üt ’e loftfoto. Mar folie slimmer wiist it yn it südwesten. Hat er de Kipfeart folge nei de buorren ta? Of is de feart fan Bakker (5) nei Siedsma oan ’e wei der in part fan? Of is it gjin ien fan bei den, om’t se gjin oansluting jowe mei de Droege feart? De lêzer sil it wol bigrepen hawwe, ik sykje forbining mei de op it kaertsje sa breed tekene Aid- en Droege feart, hwant ik kin net oannimme, dat dy fearten, eartiids streamen, efkes foar de E k e r ophalden en oars kin ik net oannimme, dat der tusken dit lêstneamde punt en lit mij mar sizze Bakker syn heechhiem net in forbining west hat. Hat er lein oer de Kamp, it aide keatsfjild fan Gau? Of gong hy der bütenom? Op dit léste soe wize kin ne in Ijochtere tint op ’e loftfoto, dy’t klpfxxrt mocratieën daarentegen innemen, is dat het geen zin heeft om een agenda op te stellen voor een bijeenkomst van de Grote vier, zolang er geen overeen stemming is bereikt over een onpartijdi ge commissie die toezicht moet houden op de vrije verkiezingen na eerst te heb ben nagegaan of de omstandigheden waaronder zulke verkiezingen gehouden kunnen worden, inderdaad aanwezig zijn. Verder wenst het Westen niet met Mos kou te onderhandelen over een Duits vredesverdrag, zolang er geen regering van geheel Duitsland is die aan de be sprekingen kan deelnemen. Het standpunt van het Westen is al verscheidene malen naar voren gebracht en uit de eerste reacties uit de hoofd steden van de Westelijke mogendheden bljjkt, dat men van de nieuwe Russische nota weinig verwacht. Met nadruk is gisteren te Washington herhaald, dat elke discussie over een vredesverdrag met Duitsland dient te beginnen met practische maatregelen voor de hereni ging van dat land. Men kan niet begin nen een huis te bouwen door de funda menten over te slaan en het dak eerst aan te brengen. cte kamp wachts ynfoel. Hy is om üngelokken foar to kommen, hielendal tichtsmiten, sadat de üldheidkundigen gjin tiid hawn hawwe, to ündersykjen, hwat der yn siet. Yn sokke putten sit nl. noch wolris in krük of pot, dy’t der troch it stikken gean fan it tou ynfallen is en dy’t foar it datearjen fan sa’n biwen- ningssté fan bilang is. Hoe dan ek, de fynsten by Jellema’s jister, wize op ’e lette Midsieuwen. By Bakkers daem founen wy op üs sneuptocht ek aide friezen. It kinne fordwaelde eksemplaren wêze, dy’t brükt binne om ’e wil hwat to forste- vigjen, mar hwat de êlderdom fan ’e wieren oanbilanget, soe it bést kinne dat der founeminten fan sokke stien foun waerden. It is my net bikend, dat de oare wieren by Gau fynsten as de hjir boppe biskreaune oplevere hawwe. Soe soks al bikend wêze, dan woe ’k graech, dat men soks witte liet. Homme Zwaagstra wol dy birjochten fêst wol trochjaen. Hwêr’t founeminten fan aide friezen foar ’t Ijocht komme, ha* in stiennen gebou stien fansels. Nou is ’t mar sa, dat yn ’e Midsieuwen de boerepleatsen fan hout wiene en de tsjerken en stin- zen fan stien. Hwêr’t men dus sokke ündergrounske bousels fynt moat in stins lein hawwe. Foar Gau giet dat wis op, om’t de tsjerke moai wis op itselde plak stiet as by aids. Is der yn ’e aide boeken ek noch hwat bikend oer in stins to Gau? Wis al! It Register van Aanbreng fan 1511 seit ünder Clegaw (de aidste doarps- namme fan Gau üs bikend!) t De heer J. Dijkstra uit Sneek, secre taris, bracht het jaarverslag uit. Hij memoreerde het overlijden van mej. M. Dijkstra, lid van het damescomité. De vereniging zelf had geen verliezen ge leden. Het aantal leden daarentegen was met twee gestegen en bedroeg aan het einde van het verslagjaar 39. Tijdens de vergadering kon het veertigste lid wor den ingeschreven. De werkinrichting vierde 2 Mei j.l. haar eerste verjaardag. Men begon met drie werkkrachten; nu zijn er al acht. Er is volop werk en er heerst een uitsteken de geest. Getracht zal worden ook voor vrouwelijke blinden werk te vinden. De De K.L.M. zevenduizend bekend zijn, schappij behalve deze al of niet in een driehoek te vouwen doeken ook nog jaarlijks 5000 eendjes, bruine beren, jojo’s en dergelijke zaken meer plus een groot aantal plastic po’s, zuigflessen en spenen aanschaft, schrijft het Alg. Dag blad. De reden van deze inkopen is duide lijk, wanneer men weet, dat Z.M. koning Baby sedert enkele jaren in steeds toe nemende mate zijn int-ede heeft gedaan in de luchtvaart. Alleen al tussen 1 Januari 1950 en vandaag vervoerde de K.L.M. 57.344 kinderen, onder wie 17.080 babies. Dat is bijna zes procent van het totale aantal luchtreizigers, dat per Vliegende Hollander over de wereld reisde. Zoveel zuigelingen verplaatsen zidh tegenwoordig per vliegtuig, alleen of met hun ouders, dat de K.L.M. er een serie bijzondere maatregelen voor heeft moeten nemen. Elke baby ontvangt in het toestel twee pakketten. Een bevat babyvoedsel en het andere, het zg. verzorgingspak- ket, zit vol met zeep, olie, zalfjes en de zo noodzakelijke luiers. Aan boord van de Constellations en Convairs, de DC-zessen en de overige machines is zelfs een aparte van teke ningen voorziene menukaart aanwezig. En al kan de zuigeling in kwestie nog geen pap zeggen, de ouders kunnen voor hun hummel een keuze maken tussen kindermeel en beschuit, bruine bonen en appelmoes of worteltjes met peren. Bijzondere wensen van moeders of va ders worden ook steeds vervuld. Daar over kan de employé van de K.L.M. vertellen, die op een koude winteravond op Schiphol zijn fiets nam en drie uur moest zoeken, voor hij ergens 2% liter geitenmelk kon krijgen. Een verkleum de man, een tevreden moeder en een zich bijna verslikkend baby waren het resultaat. Ook de een grote steun voor de vliegende ma ma’s met babies. Vele van de meisjes, zowel op de grond als in de lucht, heb ben een diploma als kinderverzorgster K.-r' A ti1 P

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1