Lening van twee millioen ten laste der gemeente Sneek BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST gr SA. M Vrijdag 29 Augustus 1952 RedacteurL. KIEZEBRINK Verdronken r/ Weer een vrouw in de raad Sneek-Heerenveen Circusongeval Black Boys bereidt zich voor Dankbetuiging Utrecht krijgt ideeënbus Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Personeelsreisje Gebr. Tjallema Krupp-concern wordt gesplitst Hald Moed kreeg tweede prijs -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kinderfeest Maple Leaf uitgesteld 31 Augustus Redactie-adres: KLEINZAND 7 Telef. 2872 Bioscoopnieuws Bezichtiging kasteel Mid- dachten bracht 3000 op De B.B.C. op de Friese Meren Britse stratosfeer jager Circus Mikkenie naar Sneek Riis Foarüt sluit het sei zoen op waardige wijze De strate gische positie van Nederland SNEEKER NIEUWSBLAD Om het Zilveren Stadhuis. de noemen In Ongeveer midden September zal het circus Mikkenie op zijn tournée ook een driedaags bezoek aan Sneek brengen. De directie van dit circus is ook uitge nodigd om de Benelux-toumée van het grootste circus ter wereld, nl. dat van de gebroeders Ringling en Barnum and Bailey, dat van Amerika naar Europa komt voor te bereiden. In verband met het gevaar voor kin derverlamming is het Kinderfeest van de Buurtver. Maple Leaf, dat morgen zou worden gehouden op medisch ad vies tot nader order uitgesteld. Wegens zijn vertrek naar Leeuwarden heeft de heer J. Martens bedankt als lid van de gemeenteraad, waarin hij sinds 1949 voor de P. v. d. A. zitting had. Op volgster op de lijst is mevr. G. Kuipers Arema, die deze benoeming zal aan vaarden. 1 U. By de 72e verjaardag van Prinses Wilhelmina. De harten van millioenen Vergeten troonsafstand: Zij bleef Haar plaats behouden, Zij Moeder van het Land. De natie (nóg: Hddr natie) Eerbiedigt deze Vrouw, Die immer trouw betóónde E n recht behield op trouw. Zij heeft zo véél geschonken, Zo véél heeft Zij gedaan; Zo lè.ng is Zij ons allen Voorbeeldig voorgegaan. Haar, de vorstin-in-ruste, Vergeet de natie nóóit; Voor Haar wordt blij en dankbaar Het vlaggedoek ontplooid PHILIA. Adv.rt.nU.prlj. 15 et per mjn. Bij contract (handehadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half Jaar. Franco per port I 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snoek. Het eiland der pygmeeën. Amicitia heeft van Vrijdag 29 Augus tus t.e.m. Maandag 1 September een nieuwe Johnny Weismuller-film „Het eiland der Pygmeeën”. Een opwindend filmverslag van een onderzoekingstocht op een tropisch eiland, berucht om zyn, verscholen levende, dwergstammen, zyn inheemse sekte van fanatici, zjjn wilde olifanten en kolossale apen. Johnny Weismuller als Jungle Jim in een nieuw avontuur dat ai zyn vorige overtreft door de verrassende ontknoping en De geruchten over m< ------ - Atlantische militaire leiding zou bestaan Graaf W. F. Ch. Aldenburg Bentinck en Waldeck Limpurg, een afstammeling van de reeds in 1299 genoemde bezitter van Middachten, het bekende kasteel by De Steeg, had er in toegestemd, dat zyn kasteel gedurende enige dagen publiek kon worden bezichtigd. De baten waren geheel voor het kinderpaviljoen van het Velpse ziekenhuis. Ruim 2000 bezoekers hebben van die gelegenheid gebruik ge maakt en de opbrengst was meer dan Het lijkje van de sinds Dinsdagmid dag uit het ouderlijk huis aan de Bosch- straat vermiste 4-jarige Sijtze v. d. Woude is Woensdagmiddag ongeveer half vier door de politie opgedregd uit de Draaisloot. Een vriendje had reeds ge zegd dat hy daar bij de lantaarnpaal te water was geraakt. Kort geleden heeft een Engelse radio reporter een bezoek aan Friesland ge bracht, dat hem zo uitstekend is beval len, dat hij thans met vacantie in Fries land terugkeert. Met hem komen 5 ra dioreporters van de B.B.C. op 30 Augus tus a.s. op Schiphol aan met het doel een week in Friesland te gaan zeilen. Onder hen bevindt zich tevens de be kende Engelse schrijver David Low. Op de tentoonstelling van de Britse vliegtuigbouw in Fairnborough volgen de week, zal de nieuwe vliegende drie hoek, de Gloster Javelin, te zien zijn, zy het niet van dichtby. Volgens een directeur van de fabriek is het het enige tot nu toe gemaakte toestel dat de „ge- zichtsbarrière” kan overwinnen, en daardoor te gebruiken is als jachtvlieg tuig in de stratosfeer. Door het toepassen van de driehoeks- vleugel („Delta-wing") kon in het toe stel gebruik worden gemaakt van een ingewikkeld stelsel van radarapparaten, die het menselyk gezichtsvermogen ver vangen. Op een hoogte van twaalf kilo meter is het voor het menselijk oog nl. zo goed als onmogelyk om zelfs een for matie van vier vliegtuigen te ontdekken in het korte ogenblik, dat zij in het ge zichtsveld ligt. Voor de vlieger van een snelle straaljager zou een alleen vlie gende bommenwerper dus nagenoeg on zichtbaar zijn. De Javelin wordt aangedreven door twee Sapphire-straalmotoren er kan een snelheid groter dan die van het geluid bereiken. Het toestel is bedoeld als af weer tegen atoombommenwerpers en door premier Churchill op de lijst van bestellingen met „uiterste voorrang” ten behoeve van de Britse luchtmacht ge- Namens de vele opvarenden van Britse jachten, die het grote geluk heb ben gehad aan de Zuiderzee-Rallye van de K.N.M.C. te hebben kunnen deelne men, moge ik in uw blad plaatsruimte vragen om te verklaren hoe zeer wy van ons bezoek aan Nederland hebben genoten, hoe Intens wy de ongekende gastvryheid van onze Nederlandse vrien den op prys hebben gesteld en de prach tige organisatie hebben bewonderd, die dit alles mogelyk heeft gemaakt. Een week van ongestoorde vreugde bereikte een waardig hoogtepunt met het prachtige en fascinerende schouw spel van de honderden zeilboten op het mooie Snekermeer. Voor mij, die het zeilen boven welke andere sport ook pre fereer, was dit het hoogste punt dat de vloed van genietingen in deze week be reikte. Mijn dank gaat uit niet alleen naar de heren Verwiel en Coors, Groe neweg en de overige officials van de rallye en van de K.N.M.C., maar ook naar het stadsbestuur van Sneek, de or ganisatoren van de zeilwedstrijden en de mensen van de V.V.V., die het mogelijk hebben gemaakt, dat een genoegzaam aantal Rallye-motorjachten op het meer aanwezig kon zijn, opdat wij de zeilwed strijden konden bijwonen, niettegen staande het duidelijke bezwaar, dat onze jachten zo gemakkelyk de zeilers kon den hinderen en het programma in de war sturen. Wy zullen de prettigste herinneringen aan Nederland met ons mee naar Enge land nemen. Hoogachtend, M. J. Rantzen, Lieutenant-Commander R.N.V.R., Vice-president Little Ship Club. Het Utrechts gemeentebestuur be sloot voer zover bekend als eerste in ons land om een ideeënbus voor de gehele gemeente in te stellen. Een ie der, die vermoedt dat hij eer voor uit voering vatbaar idee heeft om de stad aantrekkelijker te maken, kan zijn sug gesties inzenden aan de Voorlichtings ambtenaar, Stadhuis, Utrecht. In de linkerbovenhoek van de brief moet ver meld worden „Ideeënbur.” Voor de beste inzendingen worden pryzen beschikbaar gesteld, terwijl het resultaat van tijd tot tijd gepubliceerd zal worden. De Westelijke geallieerden hebben Krupp verplicht zijn enorme zaken in verschillende ondernemingen te splitsen en een deel daarvan af te staan. Alfred Krupp zal geen bemoeienis meer mogen hebben met de productie van kolen en staal. Hy zal een schadeloosstelling ont vangen van 288 millioen mark en bo vendien nog een uitkering van 10 mil lioen mark per jaar. Zijn jaarlijks inko men zal zo minstens 15 millioen mark bedragen terwijl hij ook nog verschillen de ondernemingen behoudt. De volgens de berichten Nederlandse 16-jarige circusartiste Anna Konczek is Maandag in een luchtnummer in een cir cus in Southsea (Eng.) van 8 meter hoogte gevallen en met inwendige kneu zingen naar een ziekenhuis vervoerd. Haar vrouwelijke partner viel eveneens en liep verwondingen aan de borst op. Het ongeval gebeurde doordat een rek stok, die tussen 2 touwen hing losschoot. VerschiJ nl’ DINSDAGS en VRUDAGS. Administratie i Comb, Drijfhout-Kiezebrink Cp. Kantoor t GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De zwartjes hebben j.l. Zondag reeds hun oefenprogramma ingezet met een tweedaags bezoek aan D.T.S. in Noord- Scharwou, welke vereniging een tournooi had georganiseerd, waaraan deelnamen een combinatie Volendam, Alcmaria, D.T.S. en Black Boys. De eerste wed strijd tegen D.T.S. werd gelyk gespeeld (22), maar de Hollanders konden de strafschoppen beter nemen dan de zwartjes, zodat de verliezer-wedstrijd tegen Alcmaria moest gespeeld worden, welke werd verloren met 21. Volen dam werd winnaar van dit tournooi. Zondag a.s. houden de zwartjes hun jaarlijks Zilveren Doeltournooi, met een uitstekende bezetting, o.a. Phenix (En schede), Noordster (O.-Pekela), L.S.C. en Black Boys. Des morgens om 10.30 uur wordt eerst gespeeld Phenlx-Noord- ster, 11.30 uur L.S.C.Black Boys; 's middags 2.30 verliezers, 3.30 uur win naars. De prijzen bestaan uit: Zilveren Doel, tevens 11 draagmedaliles en beker aangeboden door Sportcafé v. Gorkum; 2e prijs beker aangeboden door J. de Wilde; 3e en 4e prys lauwertak en me daille, aangeboden door hotel Hanen burg, die tevens een medaille beschik baar stelde voor het snelste doelpunt. Noordster en Phenix arriveren reeds Za terdagmiddag zodat een 75 gasten moe ten worden ondergebracht. Dit beloven weer een paar drukke dagen te worden voor de zwarte aanhang. Zondagavond wordt in de nieuwe zaal van Hotel Ha nenburg een feestelyke prijsuitreiking gehouden, die dan een waardig besluit wordt van dit Zilveren Doel-toournooi. Zondag 7 Sept, brengt Black Boys een bezoek aan Texel, zodat de Zondag daar op de competitie kan worden ingezet met geoefende spelers in de eerste wed strijd tegen Olyphia. Daar men nu nog niet de juiste opstelling gevonden heeft is nog niet met zekerheid te zeggen wel ke spelers In het eerste elftal van de zwartjes zullen uitkomen, maar enige nieuwe gezichten zijn welhaast zeker te verwachten. Men schrijft ons: Maandag 25 Augustus 1.1. startte des ochtends om acht uur het personeel van de fa. Gebr. Tjallema alhier voor zijn jaarlijks uitstapje dat door de firma werd aangeboden. De goede stemming kwam er direct al in, toen één der tochtge noten met fleurige reismutsen kwam aanzetten. Via Heerenveen en Smilde (waar oude herinneringen werden opge haald) ging de reis naar Bellen, waar de koffie wachtte. Daarna werd de tocht in de richting Emmen voortgezet. Een der vertegenwoordigers kortte de tijd met vrolyke voordrachten en zang, waarbij hij o.a. de reis, die volgend jaar wordt gehouden reeds voorzong. De lief hebbers van fruit konden hun hart op halen aan de fruitmand, die herhaalde lijk rondging. In Emmen werd de dieren tuin bezichtigd, waarbij de apenkooi zoals gewoonlijk de meeste aantrek kingskracht uitoefende. Nadat er een uitstekende koffiemaaltijd was gebruikt ging de reis naar Paterswolde, waar o.a. een rondvaart over het meer werd ge maakt. Na het uitmuntende diner gaf de zingende vertegenwoordiger een voor dracht ten beste, die was opgedragen aan de oprichter der zaak, en waaruit wij aanstippen „Laat ons allen met ge trouwheid werken aan het plan, ontwor pen door de man met de witte pet.” Om half acht werd via Groningen en Leeu warden de thuisreis aanvaard. Om on geveer negen uur rolde het gezelschap de Waterpoortstad weer binnen. De stemming was prima, waartoe het mooie weer niet weinig had bijgedragen. Een woord van hartelijke dank aan de firma is hier zeker op zijn plaats. Ook over chauffeur en bus van de Z.W.H. niets dan lof. RIJS, Augustus ’52. Wij behoeven, dit spreekt vanzelf, de avond van 30 Aug. niet bij de lezers aan te bevelen. De ad vertentie van „Riis foarüt” spreekt voor zichzelf: Accordeonmuziek van ’t be kende Leeuwarder ensemble, de Alpen- bloemkapel met muziek en jodelzang, en tot slot een groot vuurwerk Alleen reeds een zo imposant gezicht als een prachtig vuurwerk, is een reisje naar het mooie Gaasterland waard, vooral wanneer de weersomstandigheden medewerken. Met dit feestelijk gebeuren sluit de reeks van de door „Riis foarüt” geor ganiseerde voorstellingen in de zomer maanden af en voorzover wy kunnen beoordelen een waardige afsluiting De moed, het vertrouwen en het doorzet tingsvermogen van het actieve bestuur, die wij steeds bewonderden en nog bewonderen is dit seizoen niet be schaamd geworden. Bij alles wat wjj kregen te genieten was steeds ook veel waardering van publiekszyde, al spreekt het vanzelf, dat het een meer trok dan het ander. Maar wanneer wy schryven, dat de middag of avond geslaagd is, dan is zulks geen flauw complimentje maar een vaste overtuiging. Geslaagd zyn feitelyk alle uitvoeringen, het op treden der Motorkozakken met het grote pul ek, maar ook' Kaj Munk’s grote drama „Het Woord”. W(j verheu gen ons daarover, want hét geeft aan ’t bestuur van „Riis foarüt” de zéker* In het Marine-hospitaal te s Overveen heeft een patiënt, Majoor-ziekenverpleger K. I Huybens, een molen ver- f vaardigd van lucifershoutjes. I Ruim een jaar heeft hij hieraan gewerkt. De wieken van de molen kunnen elec- trisch draaien en van binnen is dit kunstwerk verlicht. De lantaarns op de hoeken van het erf branden even eens. De molen wordt nu verloot t.b.v. het Mar. san.- fonds. Door het juiste aan tal lucifershoutjes te raden, kan men eigenaar worden van de molen. welke de Fransen zich omtrent die de fensie maken, ook menig ander partner van Frankrijk zal aanmoedigen om op concessies aan Duitsland aan te drin gen. Het is gans niet onmogelyk dat door alles wat er zich thans rond de Eu ropese defensie afspeelt ten slotte zekere isolatie van Frankrijk zal ontstaan als het niet tijdig concessies doet zowel aan zijn Europese partners in de Defensie- gemeenschap, waarvan we anders niet veel zien terecht komen, als inzake het Saargebied en om nog iets te bijv, in de Tunesische kwestie. In de laatste blijven de Amerikanen op con cessies van Franse zijde aan de nationa listen aandringen, waarop van de zijde van een Frans staatsman, Reynaud, al een scherp antwoord gekomen is: „Als wij te kiezen hebben tussen ons Afri kaanse rijk of de Atlantische politiek, moeten wy onze Afrikaanse belangen het zwaarst laten wegen”, zeide deze. vooruitzicht stelt, vraagt men zich in het Westen af wat de aankondiging van het Kremlin betekent dat op het congres der Russische communistische party, dat 5 October byeenkomt, niet Stalin zelf maar zijn vijftigjarige secretaris en rechterhand Malenkof de voornaamste politieke redevoering zal houden. Men beschouwt dit als een aanwyzing dat deze Malenkof te zijner tijd Stalins op volger zal worden. Rudolf Nadolny, die in de dertiger jaren Duits ambassadeur te Moskou was, voorspelt dat dit een neiging tot een verzoeningsgezinde hou ding jegens het Westen verraadt. Dat het Politbureau en het organisatiebureau worden samengesmolten is als het niet louter een organisatorische hervorming betreft, een teken dat party- en staats bestuur in Rusland weer nauwer met elkaar worden verbonden; het nieuwe vijfjaren-plan verraadt de bedoeling de productie sterk op te voeren, die des ondanks niet kan halen bij de Ameri kaanse. Wat de bovenvermelde verzoe ningsgezindheid van Rusland betreft, uit het antwoord van het Kremlin op de laatste nota van de Grote Drie over Duitsland blykt die zeker niet. De Rus sen willen praten over een vredesverdrag met geheel Duitsland en het allerlaatst over de mogelijkheid eerst vrye verkie zingen in dat gehele Duitsland te hou den, zoals de Grote Drie willen en wat ook logisch is. Het is heel duidelijk dat Moskou, dat natuurlyk geen herenigd en vry Duitsland wil, slechts naar een conferentie der Grote Vier streeft om de kwestie-Duitsland op de lange baan te schuiven en daarmee een eventuele herbewapening der W. Duitsers even eens. Over het Russisch-Chinees overleg te Moskou is, terwyl we dit schrijven, nog niets bekend; wel wordt gemeld dat eerstdaags te Peking een communistisch congres voor de vrede wordt belegd; verschillende Aziatische staten zenden er vertegenwoordigers heen. Achter deze vredespropaganda zit waarschijnlijk een Chinese poging de neutrale Aziatische staten tot een gemeenschappelijk optre den te verlokken. Over Perzië en Egyp te zijn de berichten niet zodanig dat ze zich voor uitgebreide commentaar lenen. Het schijnt dat Egypte thans Amerika om militaire en economische hulp heeft verzocht. Nog moge vermeld dat de Ne derlandse gezant in Egypte zyn geloofs brieven aan de regenten heeft aange boden. Ze zijn gericht aan de koning van Egypte en Soedan; deze erkenning heeft volgens de toelichting geen politieke be tekenis en maakt geen inbreuk op het recht van de Soedan om eigen lot te bepalen. OOSTHEM. Op het gehouden Bonds- concours te Surhuisterveen behaalde de Muziekver. „H&ld Moed” een tweede nriis in de eerste afd. met 135 het verschil van lening dat bij de kopstukken van de over de verdediging van West-Europa de Fransen zouden bij Russische agressie op de Rijn-IJssel of Ryn-Waal- linie willen terugtrekken, anderen ech ter Nederland en West-Duitsland hard nekkig willen verdedigenhebben pro- i om re- Verschenen is het prospectus van defondsen tot een bedrag van 200.000, 4%% lening der gemeente Sneek groot' 2 millioen gulden. De voorwaarden dezer lening hebben wij reeds vermeld in een vorig nummer. De inschrijving staat open op Dinsdag 2 September a.s. ten kantore van de Rotterdamsche Bank N.V. te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra- venhage en Sneek tot de koers van 100 Storting op Maandag 15 Septem ber a.s. 600.000 obligatiën dezer lening zijn reeds op inschrijvingsvoorwaarden geplaatst. Aan de in het prospectus op genomen gegevens over de financiële toestand der gemeente ontlenen wij het volgende De vaste schuld van de gemeente be droeg op 1 Januari 1952 4.978.868,45, waarvan ten behoeve van: geldelrjk ren dabele objecten (w.o. woningbouw) 3.567.294,45; niet geldelrjk rendabele objecten 1.411.574,Per inwoner be draagt de vaste schuld 254,90, waar van ten behoeve van geldelijk rendabele objecten 182,63, niet geldelyk rendabe le objecten 72,27. Met inbegrip van de op 1 Januari 1952 nog te consolideren schuld ad 856.650,04 bedraagt de schuld ƒ5.835.518,49, dit is per inwoner 299,—. De gewone dienst van de gemeente- rekening over 1950 wijst, nadat een be drag van 177.511,38 in het algemeen gemeentelijk reservefonds is gestort, een batig saldo van ƒ40.784,42 aan. Boven dien is van de gewone middelen een be drag van ƒ58.924,63 bestemd voor dek king van kapitaalsuitgaven. Ook de ge wone dienst over 1951 zal met een batig saldo worden afgesloten. Behalve over het algemeen gemeentelijk reservefonds, waarin per 1 Januari 1952 een bedrag van 200.028,57 aanwezig was, beschikt de gemeente nog over andere reserve- 1 autoped, H. Zweepe, Woudsend; fotostel, 1 kompaskaart, 1 boek, Kroes, Eewal 77, Leeuwarden; dubbele fietstas, F. de Boer, Nijland 114; 1 brui ne schoen, P. Koopmans, IJsbrechtum 3; 1 doekspeld, B. Bijlsma, Oppedykstr. 17, IJlst. fessor Romme aanleiding gegeven daarover een aantal vragen tot de gering te richten. Het is goed dat dit gedaan wordt, al zal het antwoord, nu alles nog in staat van wording is by de Atlantische verdediging, wel niet af doend kunnen zijn. Het is echter vooral goed omdat de aandacht van ons volk op deze kwestie gevestigd wordt en de regering zich wete gesteund door heel het volk als zij de Franse gedachten gang afwijst, waardoor een groot deel van Nederland aan een barbaarse be zetting zou kunnen worden overge leverd. Misschien zullen er onder de Franse militaire deskundigen zijn die betogen, dat Nederland ook vroeger, toen het zelfstandig zijn defensieplannen opmaakte, nooit gedacht heeft aan een verdediging van zijn gehele gebied tegen een uit het Oosten komende overmach- tige vijand. Dat is ongetwijfeld juist, dat was nog in de dagen dat men geloofde dat een bezettende vijand zich strikt aan de bepalingen van het oorlogsrecht zou houden; de ervaringen van de laatste oorlogen hebben echter geleerd in welk een ontzettende toestand volken onder het bewind van een vijand geraken, en een Russische bezetting zou waarschijn lijk nog een graadje erger zijn dan wel ke andere ook. De militaire medewer kers van de Nederlandse dagbladen wij zen dan ook éénstemmig het Franse plan af, niet alleen overigens om het Nederlandse volk het vonnis van een directe vijandelijke bezetting te bespa ren, maar ook, en dit argument heeft uiteraard tegenover het buitenland meer waarde, omdat het gehele Nederlandse grondgebied wel degelyk grote waarde heeft voor de West-Europese verdedi ging. Met Denemarken dekt het Enge land, dat ook van vjjandelijke duikboten uit Deense en Nederlandse havens grote last zou ondervinden. Nederland biedt ook een geschikt bruggenhoofd als voor de Atlantische legers het uur van het tegenoffensief zou slaan. Ook voor het Nederlandse volk als zodanig heeft de nu ontstane discussie zyn nut omdat ze de aandacht vestigt op de precaire stra tegische positie van ons land, welke een extra krachtsinspanning van ons volk eist. De militaire medewerker van de N.R.Crt. wijst er dan ook op dat zo danige maatregelen moeten worden ge nomen dat bij mobilisatie ons gehele volk één organisatie vormt, welke op de landsverdediging Is Ingesteld. Met per soonlijke offers van een ieder moet het mogelijk zyn Nederland, dat jaarlijks nu lichtingen van 50.000 man heeft en 1% milliard gulden per jaar aan zyn ver dediging besteedt, tot een gewaardeerd bondgenoot te maken van die landen, die ook belang hebben by een andere op zet van de verdediging dan Frankrijk wil. Dat zyn dan in de eerste plaats West-Duitsland en Denemarken, maar ook Engeland. e Het Franse krijgsplan, dat gedeelte lijk het gevolg is, van de Franse neiging om te bezuinigen, zowel financieel als op personeel door dit plan behoeven de Fransen nl. minder troepen voort durend onder de wapenen te houden en kunnen zij in tijd van nood de Maginot- linie gebruiken om er achter hun reser ves te mobiliseren zal natuurlijk bij een aantal partners in de Atlantische gemeenschap, o.a. Nederland, de wens om de W. Duitsers zo snel en zo sterk mogelijk deel te doen nemen aan de de fensie doen toenemen. Daar is ook nog een andere reden voor. Wel heeft de At lantische verdragsorganisatie bekend gemaakt dat haar plannen om eind 1952 50 divisies ter beschikking te hebben, zullen worden verwezenlijkt, maar daar na zullen zowel Frankrijk als Engeland hun verdere bewapening in vertraagd tempo moeten uitvoeren. Deze beide fei ten maken een spoedige deelneming van West-Duitsland aan de W.-Europese de fensie gewenster dan ooit. Zomin als voor Nederland zit er voor W. Duits land iets aantrekkelijks in het Franse plan; als de W. Duitsers meedoen zul len zij ongetwijfeld eisen dat de verde diging begint by de Elbe. We zeggen als ze meedoen. Deze kwestie is de laatste dagen weer acuut geworden door het gerucht dat dr Adenauer de door hem gesloten Europese verdragen (Eu ropese defensiegemeenschap en Vredes- contract) niet meer wil laten goedkeu ren door de tegenwoordige Bondsdag, maar door de nieuwe, welke uit in Juni 1953 te houden verkiezingen zou voort komen. Over het algemeen verwacht men dan een overwinning der Duitse socialisten en de vraag is of hun meer derheid in de nieuwe Bondsdag de Eu ropese defensiegemeenschap wel zal aan vaarden. Zoals bekend was hun pas overleden leider, dr Schumacher, een fel tegenstander én ook Ollenhauer, zyn op volger, staat als zodanig bekend. Maar men beweert dat deze geslepen tacticus zich tegenover de Amerikanen bereid heeft verklaard het verdrag te accep teren mits van Westelijke zijde bepaal de concessies inzake het Saargebied en enige andere punten worden gedaan. De Amerikanen hadden hier oren naar. We vermoeden dat het verlangen om de Duitse medewerking voor de defensie van het Westen te verkrijgen, versterkt onder Toen de eerste geruchten over de Franse opvattingen inzake de defensie van Europa zich verspreidden dat was al in Februari van dit jaar, maar er is toen te weinig aandacht aan ge schonken werd ook gezegd dat de Amerikaanse militairen met aan het hoofd generaal Eisenhower, meer en meer voor de Franse plannen begonnen te voelen, omdat ze in overeenstemming waren met de geringe hulp welke Ame rika direct aan mankracht ter beschik king van West-Europa zou kunnen stel len. Toch is dit alles weinig in overeen stemming met de politiek welke Eisen hower nu, blijkens zyn redevoeringen als candidaat voor het presidentschap, voor de Ver. Staten aanbeveelt. De generaal slaat daarin een zeer scherpe toon tegen het Kremlin aan. Dezer dagen zei de hij dat de mannen van het Kremlin nachtmerries moeten krijgen van de af straffing welke Rusland wachtte als het de vrede zou schenden. „De posities, welke Rusland op het ogenblik in Oost- Europa en in Azië beheerst aldus Eisenhower zullen wij nooit erkennen. De dag moet komen, dat dë volken van de geknechte landen de gelegenheid kry- gen om in volle vrijheid en onder inter nationaal toezicht hun eigen weg te kie zen. Meer nog, wij moeten de Russen vertellen dat wij niet tevreden zullen zyn voordat de bij vloed aangeslibde modder van het agressieve communisme binnen de eigen grenzen is teruggeëbd”. Nu moet men er rekening mee houden dat het hier een verkiezingscampagne betreft, waarin Eisenhower ook de stem men moet winnen van die honderddui zenden Amerikanen die afkomstig zijn uit de door Rusland geknechte landen van Oost-Europa. Maar toch kondigt de generaal hier maar even een wijziging van de Amerikaanse politiek als hij president wordt jegens Rusland aan; ze zal dan niet meer ten doel hebben het indijken van de Russische macht binnen haar huidige perken, maar het terugdringen ervan tot de Sovjetgren zen. Als Eisenhower inderdaad hierop aanstuurt als hij president wordt, is het gevaar voor de Ver. Staten en voor W.- Europa groter dan ooit mogen wij de generaal wel nazeggen. Maar dan zou het ook onverantwoordelijk zyn als Amerika een zo kleine bijdrage, wat di visies betreft, aan de W.-Europese de fensie blijft leveren als thans het geval is, een aantal trouwens voor velen van Eisenhowers partijgenoten nog te groot. Als Amerika in Europa een min of meer actieve anti-F"-.sische politiek wil voe ren, waardoor het gevaar voor een Rus sische reactie toeneemt, heeft het de morele plicht een zo aanzienlijke bijdra ge aan de Europese defensie te leveren dat de Europese partners geen groot risico lopen op een Russische bezetting van hun gebied. Terwijl Eisenhower een mogelyke verscherping van de Ameri kaanse politiek jegens Rusland in het De finale om het zilveren stadhuis tussen Sneek en Heerenveen zal ge speeld worden op Zaterdag 20 Septem ber a.s. in het sportpark alhier. Wegens ontvangen gedeblokkeerde gel den uit het gemeentefonds over 1948, 1949 en 1950 kan voorts nog over een bedrag van 779.328,94 worden be schikt. De opbrengst der lening zal dienen ter financiering van woningbouw en openbare werken; voorts zal een beperkt bedrag ter beschikking worden gesteld aan de Gemeenten Workum, IJlst, Do- niawerstal en Gaasterland. gr 3VU0. staaltjes van waarlijk opofferende moed. de Voor het koraal behaalde het 96 punten. plaatst.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1