De kinderverlammingin Friesland Geen van IJlst Friesche Maatschappij van Landbouw maakt zich op voor de viering van haar honderdjarig bestaan. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „Drylts” op de plaatsnaamborden Dinsdag 2 September 1952 Ke Jaargang No# KÖ RedacteurL. KIEZEBRINK Concert Felle aanval van de burgemeester op de Friese Beweging Boete voor de generaal Wat Faroek zo al bezat Thans 54 gevallen Voorzorgsmaatregelen Geslaagd Nederlandse automobilist in Zweden verongelukt Boottocht voor Groninger zieken Had iemand wisselgeld nodig? Kentering in de waardering voor de boer en z’n arbeid. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres: KLEINZAND 7 Telef. 2872 Na een jaar reeds kampioen Bioscoopnieuws Dubbel afscheid aan de gasfabriek Ds. Y. K. Veilenga een kwart eeuw predikant te Meppel Spoorman met pensioen Zeepost SNEEKER NIEUWSBLAD Y Woensdag 10 September in Sneek. Programma 1. 2. 3. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Hoofdmiddel van bestaan. 13. 14. H. SPEERSTRA JOH. NAUTA 4 Zie vervolg pag. 2. sPr- ‘zijn welverdiend pensioen genieten. Meer waardering voor de boer en z’n arbeid. HEEG. Te Leeuwarden slaagden voor het examen vakbekwaamheid broodbak kerij de heren L. IJpma en T. Hilverda beiden alhier. 4. 5. 6. Les Ballerines Le Chevrler Au temps jadis Ronde enfantine Alyze Delhaye. bedrijf Hij Een bij de posterijen te Terschelling werkzame juffrouw moest Woensdag avond duizend dubbeltjes uit de post- zegel-automaten bij de Brandaris halen, meldt Ons Noorden. Zij deed het geld in het daarvoor bestemde zakje en de poneerde dit in haar fietstas. Toen zij de fiets even later een ogenblikje had neergezet, bemerkte ze tot haar schrik dat de zak met duizend dubbeltjes ver dwenen was. De politie heeft ’s nachts nog enkele jongens uit bed gelicht, die bij het ledigen van de automaten had den staan kijken, maar de ontvreemding nog niet tot opheldering kunnen bren gen. Zij speurt thans naar mensen die met veel losse dubbeltjes rondlopen. Toen Faroek nog koning van Egypte was had hij 250 auto’s, waaronder 25 Rolls Royce-wagens. Totale waarde 10 millioen gulden. Hij had 150.000 hectare land, 37 millioen gulden bij Egyptische banken staan en liet zich voor alle ze kerheid drie jaar salaris vooruitbetalen; deze drie millioen gulden staan in Ame rika op een bankrekening. In zijn keu ken werkten 40 koks en 20 hulpkoks. Augustus 'n aanvang nam. Tegen de winter wordt ’t gevaar voor besmetting echter belangrijk minder en in de winter worden meestal geen nieuwe gevallen geconstateerd. Daarom is het juist in de komende maand nodig om extra maat regelen te treffen tegen de besmetting. De kans daarop lijkt inzonderheid aan wezig te zijn bij grote samenkomsten, vooral van kinderen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Vrijdagmiddag vond het transport plaats van de tweede tank van de Firma Amatex. De tank werd op drie pontons vervoerd en moet geplaatst wor den in de westelijk gelegen Petroleumhaven. De tank heeft een gewicht van 250.000 Kg. Over enige weken hoopt men de derde en laatste tank over te brengen. De sleep passeert het IJ, komende van de Noordelijke Petroleumhaven. Concert te geven door de Chr. Muziek vereniging Harmonie alhier op Maandag 1 Sept, ’s avonds 8 uur in de muziektent op het Martiniplem ter ere van de ver jaardag van H. K. H. Prinses Wilhel mina. Onze stadgenoot W. Silvius is er gis teren in geslaagd de le en 2e prijs te behalen met de ’vlucht voor jonge duiven in afd. K op Sittard. Als bijzonderheid zij nog gemeld dat hij als 2e prijswin naar tevens Kampioen van de jonge dui ven 1952 werd, door in het algemeen klassement de meeste punten te behalen. Een fraaie prestatie voor deze jongeman die nog maar één jaar de duivensport beoefent. en tober 1926 derd tot meester. De Kring Groningen van het Nederl. Roode Kruis zal met haar patiënten een zesdaagse boottocht maken. Het ver trek is bepaald op Maandag 8 Septem ber ’s morgens 10 uur met als eerste doel Bergum. Dinsdag wordt de reis voortgezet naar Grouw, en Woensdag wordt een bezoek aan onze stad gebracht. De volgende dag gaat de reis naar het eindpunt Lemmer, vanwaar Vrijdag de terugtocht langs dezelfde route wordt aanvaard. Aan deze tocht, die onder leiding staat van dr J. Hartog, nemen 34 vrouwelijke en 17 mannelijke patiën ten deel. Twee Nederlandse vliegers, die hun vacantie doorbrachten in Zuid-Zweden, zijn met hun auto tegen een brugleu ning aangereden. Het ongeluk vond plaats op de hoofdweg tussen Aenge- holm en het plaatsje Helsingborg. Een van hen, de heer Kick Hoogreef uit Haarlem, kwam om het leven; zijn metgezel J. N. van Rijn, eveneens uit Haarlem, werd zwaar gewond. Luitenant-generaal Sir Richard Gale, de nieuwe opperbevelhebber van het Britse leger in Duitsland, is in Londen veroordeeld tot een boete van veertig gulden, omdat hjj door verkeerslichten is heengereden. „Wij moeten hem behan delen als iedere andere overtreder”, zei de politierechter. Wilhelmus, bew. kapt. C. L. Walther Boer. Wilt heden nu treden, arr. S. de Boer. Gelukkig is het land, arr. S. de Boer. Verjaardagsserenade, Paul Lincke. De Opmars, mars van C. J. N. Nori. Vols d’ Hirondelles, G. J. de Hauwere. Mars van het Nederl. Rode Kruis, Jurriaan Andriessen. Feestklanken, mars van Alb. Meijen Wzn. De Molen in het Zwarte Woud, Rich. Eilenberg. Burcht van Haat. Het Amicitia theater brengt Dinsdag 2 en Woensdag 3 Sept, een verfilming van Richard D. Blackmore’s „Lorna Doorne” (Burcht van haat). Het meest romantisch boek der Engelse literatuur diende producer Edward Small als grondslag voor zijn gelijknamige techni color film die als een bruisende, flonke rende mengeling van het stoutste avon tuur en de tederste liefdesuitingen over het witte doek trekt. Het baronnen-trjd- perk in zijn volle uiterlijke pracht, een opstand der boeren tegen de baronnen, een oogverblindende trouwplechtigheid in de trouwzaal en een duel op leven en dood. Een film van ridderlijkheid, maar ook van heerszucht en wreedheid. IJLST. Vrijdagavond kwam de Raad dezer Gemeente in openbare zitting bij een. Voorzitter. Mr. J. Oppedijk, Bur gemeester; Secretaris: de heer J. P. Goelema. Afwezig wegens ziekte, de heer G. Wiebenga. Na opening op de gebruikelijke wijze werden de notulen der vorige vergade ring onveranderd vastgesteld. Een schrijven van Mej. T. J. Wagen maker houdende mededeling dat zij de benoeming als onderwijzeres aan de O. L. School aanneemt, werd voor kennis geving aangenomen. Het subsidieverzoek van de Kristlike Fryske Folksbibleteek werd uitge steld tot de behandeling der Gemeente begroting 1953. Een verzoek van de heer W. Koop- mans om tegemoetkoming in de reiskos ten ad 1.- per week van zijn dochtertje voor het bezoeken van de B.L.O. school te Sneek, werd afgewezen. Geldlening. Een bedrag van ƒ198.400 aan kapi taalsuitgaven is nog niet door vaste le ningen gedekt. Thans heeft de gemeente Sneek besloten tot uitgifte van een obligatielening, groot 2.000.000 van welk bedrag zij een gedeelte ter beschik king van de gemeenten in de Z.W.-hoek wenst te stellen. Bij voltekening der le ning zal aan IJlst op 15 September a.s. een lening van 160.000 worden ver strekt, met een looptijd van 30 jaar en tegen een rente van 4%%. Het resteren de bedrag van 38.000 zal voorlopig uit eigen middelen worden verkregen. De heer Frankena vroeg of met dit bedrag alle leningen worden afgelost, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze waren aangegaan in rekening- courant met de N.V. Bank voor Ned. ge meenten en inderdaad kunnen worden af gelost. De heer Groenveld juichte deze gang van zaken en het voorstel van Sneek, om minder grote gemeenten, die zelf geen obligatielening kunnen uit schrijven, op deze wijze te helpen, zeer toe, waarna het voorstel z.h.s. werd aangenomen. Verbouw onderwjjzerswoning. Naar aanleiding van het in handen van B. en W. gestelde verzoek van de heer E. Wouda, hoofd der O. L. school, om i_. de door hem bewoonde gemeente- woning een watercloset en zo mogelijk een douche-inrichting aan te brengen, werd thans medegedeeld, dat B. en W. voorstellen dit verzoek in te willigen. De kosten worden geraamd op 1750. maar de heer Wouda heeft in een huur verhoging van 85.per jkar toege stemd. De heer Frankena vroeg of dit werk zal worden aanbesteed. De voorzitter antwoordde, dat hierover niet was gesproken. Het ligt in de bedoeling het werk op te dragen aan de aannemer die dit jaar met het onder houdswerk der gemeente is belast. De heer Groenveld ging hiermee niet accoord. Het oedrag is groot genoeg voor onderhandse aanbesteding. De heer W a 1 i n g a ondersteunde het voorstel van de heer Groenveld. De voorzitter hoopte echter nader overleg te plegen, ook met de gemeente- architect, waarna tot de verbouw werd besloten. Over de uitvoering ervan hopen B. en W. met een nader voorstel te ko men. De voorgestelde wijziging der begro ting 1951. werd z.h.s. aangenomen. Plaatsnaamborden. Ingekomen was een aan de Raad ge richt schrijven van het raadslid S. Groenveld, waarin hij voorstelde dat de Raad zou besluiten B. en W. uit te no digen op de naamborden, geplaatst bij de ingang der gemeente, de naam van de gemeente, zowel in het Fries als in het Nederlands te doen aanbrengen. B. en W. adviseerden dat de mede werking van B en W. wordt ingeroepen voor de uitvoering van een Rijkswet tot aanduiding van de grenzen der bebouw de kom. Verder is bepaald dat deze grens moet worden aangegeven door een plaatsnaambord. Het is vanzelfsprekend, dat hier bedoeld wordt de officiële plaatsnaam en de wet kent slechts de plaatsnaam IJlst en de gemeente IJlst. B. en W. zouden volgens hun mening dus in strijd met de wet handelen, als zij aan een dergelijk verzoek van de Raad zouden voldoen. Zij adviseerden dan ook het voorstel Groenveld af te wijzen. noemde in dit verband de oud-voorzit- ters Dr J. E. van Welderen baron Ren- gers, J. Wuite Jzn. en Ir. W. Oosterbaan en de oud-secretarissen C. Broekema (later professor in Wageningen), Jorrit v. d. Meer, N. H. Blink en Dr Ir J. B. v. d. Meulen. Ook wees hij nog op het grote aantal commissies dat verschillende vraagstuk ken in studie nam en nog doen, de eigen bedrijven: Kweekveld, Proefboerderij en voorheen de Selectiemesterg, terwijl in het Landbouwhuis vroeger ook het F.R.S., de Frico, de F.L.B.O. en meer organen gevestigd waren welke er zo voor en na zijn „uitgegroeid”. Begrijpe lijk, dat het Bestuur, met zo’n verleden verplicht was dit honderdjarig bestaan op een iets feestelijke wijze te herden ken. Er zijn op het ogenblik in Friesland 54 gevallen van kinderverlamming ge constateerd in 21 gemeenten. In verband hiermee heeft de Inspecteur voor de Volksgezondheid in ons gewest, dokter B. Wartena te Leeuwarden, aan alle burgemeesters verzocht het aantal pu blieke samenkomsten zoveel mogelijk te beperken. In een onderhoud dat het Friesch Dag blad met de heer Wartena mocht heb ben, deelde deze mede, dat in de volgen de gemeenten op het ogenblik kinder verlamming geconstateerd is: Achtkar- spelen, Barradeel, Het Bildt, Bolsward, Dantumadeel, Dokkum, Doniawerstal, Ferwerderadeel, Franekeradeel, Gaas- terland, Haskerland, Heerenveen, Idaar- deradeel, Kollumerland, Leeuwarden, Oostdongeradeel, Sneek, Tietjerkstera- deel, Westdongeradeel, Weststelling- werf en Wijmbritseradeel. Sedert 9 Augustus Is het aantal ge constateerde gevallen met niet minder dan 80 pet. toegenomen in Friesland. Juist met het oog hierop heeft dr War tena tot de burgemeesters bovenbedoeld verzoek gericht. Over de oorzaken van deze epidemie kon de inspecteur voor de Volksgezond heid ons niets positiefs zeggen, omdat daarover nog geen wetenschappelijk vaststaande feiten bekend zijn. Wel is het bekend, dat meestal in de zomer een uitbreiding van de ziekte geconstateerd wordt, maar dit jaar is het wel zeer vroeg begonnen, nl. in April, hoewel, zo als gezegd, de grote uitbreiding eerst in De werkman Joh. Nauta wordt na een diensttijd van 33 jaar om gezondheids redenen gepensionneerd. De vertrekkenden werden op harte lijke en waarderende wijze toegesproken door de heer Boeijenga, wethouder van de bedrijven, de heer Lindeman, lid van de bedrijvencom- j missie en de direc- 'i teur, de heer Ek. I In de periode, dat Speerstra werk- zham was verdub- I belde de gasafglfte en kwamen verbeteringen De voorzitter vroeg de heer Groenveld wat de motieven zijn geweest voor het indienen van zijn voorstel. De heer G r.o e n v e 1 d vond dit een eigenaardige vraag. Het voorstel in de vorige vergadering gedaan, kon niet in behandeling komen, omdat het niet aan de orde was. Daarom is het nu schrifte- lijk ingediend. Welke motieven ertoe hebben geleid? Allereerst de gewenste medewerking van de Overheid voor het behoud van de Friese taal, die 3040 jaar geleden met ondergang bedreigd werd. De Friese taal was alleen voor het mindere volk. De onderwijzer mocht geen Fries spreken, en een predikant nog veel minder. Die moesten zich in het Nederlanus uitdrukken. Gelukkig is dat thans veranderd. Wanneer de taal van een volk niet wordt behoed, gaat dat volk op den duur ten onder. Er zijn man nen opgestaan, en zij hebben aanhangers gevonden, die de Friese taal ook voor het nageslacht willen bewaren. De Over heid steunt dit streven door bet ver strekken van subsidies aan diverse Frie se verenigingen en door op te komen voor de rechten van het Fries als gelijk gerechtigd met de Nederlandse taal. Ged. Staten hebben daartoe besloten en nu komt een Friese instantie met het verzoek de plaatsnaam zowel in het Fries als in het Nederlands aan te bren gen. Een Friese raad in een Friese ge meente behoort dit verzoek te steunen, omdat het ons ter harte gaat. Daaruit is mijn voorstel geboren. Spr. betreurde de w^jze waarop dit aan de orde moest ko men. Stukken aan de raad gericht beho ren de Raad te bereiken en niet in de prullemand terecht te komen. B. en W. trachten in hun advies duidelijk te ma ken dat zij alleen uitvoerders zijn van de Rijkswet, maar daarmee zijn ze er vol komen ’•’aast. Niemand vraagt IJlst om de officiële naam te verwijderen. De Friese naam komt er alleen maar bij teneinde ook die te bewaren. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. in ’t geheel geen bezwaar hebben tegen de Friese taal, voor zover die cul tureel en wetenschappelijk moet worden gesteund. De Ir. restte der naamborden evenwel wordt door B. en W. geregeld en is dus een aangelegenheid die de Raad niet aangaat. Het Friese lichaam had zich moeten wenden tot B. en W. en niet tot de Raad. De plaatsnaam IJlst is de enige die de Rijkswet kent. En die Rijks wet wordt aan de laars gelapt, als het niet strookt met de idee dat de Fryske Underwysrie er aan stelt. De Friese kwestie wordt op de spits gedreven. Eerst de taal, dan de vlag, dan de natio nale onafhankelijkheid. Het komt na korte of lange tijd zover dat men gaat zeggen, laat IJlst maar weg, wij weten nu wel dat het Drylts is. Uit de statuten van it Fryske Striidboun blijkt, dat men o.a. wil komen tot het heffen van eigen belastingen en een volkomen staatkun dige onafhankelijkheid. Dat is een ont binding van het Koninkrijk der Neder landen. Ik voel veel voor het Fries, maar de eenheid van Nederland is me duizend en tienduizendmaal liever. In de eerste plaats voel ik me Nederlander en daarna pas Fries. Graag wil ik een oude taal bewaren, maar er geen poli tiek van maken. Dat werkt ontbindend in ons toch al zo verminkte vaderland. De taalstrijd zaait haat en verdeeldheid, vermindert de volkskracht en onder mijnt de eenheid die wij in deze tijd; nu wij leven op de rand van een krater en bedreigd worden door een derde wereld oorlog, meer dan nodig hebben. Wie de historie miskent, die ons tot Nederlan ders heeft gemaakt, erkent niet de God delijke leiding die het Nederlandse volk tot een eenheid maakte. Daarom moet tegenover het voorstel van de heer Groenveld een principieel neen staan. Gedenkboek van 1300 pagina’s De heer J. J. Spahr van der Hoek, die met medewerking van dr O. Postma het Gedenkboek schreef waaraan in totaal 5 jaar is gewerkt, vertelde hierover tal van interessante bijzonderheden. Het is de geschiedenis van de Friese landbouw van de oudste tijden af, waarbij uiter aard speciale aandacht is besteed aan die van de jubilaresse, die uit de laatste eeuw niet weg te denken is. Het boek dat wetenschappelijk verantwoord is, maar toch zo geschreven is, dat de ge middelde boer het met genoegen zal lezen, bevat plm. 300 grote of kleine il lustraties, almede tal van grafieken, kaarten en vignetjes. De prijs van plm. 20.is misschien oorzaak geweest dat het aantal bestellingen beneden de ver wachting is gebleven. Verwacht wordt evenwel dat na de verschijning velen dit boek nog zullen willen kopen. Daarom wordt het zetsel enige tijd bewaard voor een eventuele herdruk. Excursies tot besluit. Na een smakelijke lunch in Hotel de Kroon werd een bezoek gebracht aan het kweekveld te Engelum, de proefboerderij te Rijperkerk en het Museum Stania State te Oenkerk, uithof van het Friesch Museum. In het laatste werden de door de Friesche Mij. in bruikleen afgestane oude landbouwwerktuigen en de overige collecties bezichtigd. Het programma. 's Morgens wordt in de Grote Kerk een Wjjdingssamenkomst gehouden, waarin Ds. Th. Hettinga uit Oude- mirdum voorgaat. Omlijsting door zang van Mien Peters en orgelspel. In de middagbijeenkomst in de Har monie houdt de voorzitter een her denkingsrede en wordt een door S. J. v. d. Molen geschreven taferelen- spel opgevoerd. Tevens wordt hier het gedenkboek aangeboden terwijl ongeveer tezelfdertijd een speciaal Jubileumnummer van het „Friesch Landbouwblad” uitkomt. Advertentieprijs 15 «L par m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half Jaar. France per post I 3.75 oer half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Snaak. het geen Door de stations chef werd hem namens de direc tie een enveloppe met inhoud aan geboden. Ook van de zijde van het personeel ont brak het bij deze gelegenheid niet aan belangstel ling. Een ingelijste vergrote foto van de zo schilderachtig gelegen brug over de Franekervaart werd door hem dankbaar aanvaard. Moge Wieringa nog vele jaren van Op Zaterdag 30 Aug. j.l. werd op het kantoor van de Gemeentebedrijven offi cieel afscheid genomen door de werk meester H. Speer- stra en de werk- sg; man Joh. Nauta, H die beide de dienst met pensioen gaan verlaten. De heer Speer- stra trad op 28 Februari 1911 als® machinist bij de bedrijven in dienst werd op 1 Oc- bevor- werk- Donderdag heeft het bestuur in het Landbouwhuis te Leeuwarden de pers over de plannen voor de viering inge licht. Vooraf echter schetste de nieuwe secretaris, de heer Ir J. Swierstra, in 't kort de betekenis van de landbouw voor onze provincie en vertelde de voor zitter, de heer H. L. Dedden, iets over het ontstaan, de ontwikkeling en het vele belangrijke werk dat de Friesche Maatschappij in het verleden verrichtte en nog steeds verricht. Mars Polonaise, mars van Alb. Meijen Wzn. Aquarelles a. b. c. d. Onze stadgenoot, de le brugwachter B. Wieringa, vierde Dinsdag j.l. zijn 40- jarig dienstjubileum bij de Ned. Spoor wegen, terwijl hij ingaande 1 September de dienst onder toekenning van pensioen heeft verlaten. Wieringa, die de laatste 13 jaren op de post aan de Bolswarderweg dienst deed, is ook voor wegverkeer onbekende. Jour d’Allégresse, mars van C. Moreau. Paraphrase over „Het Ruwhouten Kruis”, Alyre Delhaye. Frysk Folksliet, bew. J. Oostelaar. Over het algemeen is er een kentering gekomen in de waardering voor de boer en z’n arbeid, constateerde de heer Ded den. Die arbeid immers is voor onze al gehele volkshuishouding van grote be tekenis. Honderd jaar geleden ging de Provin ciale Overheid ook al grote belangstel ling aan de dag leggen voor het wel en wee der boerenbevolking van Friesland. Daar was in die tijd ook wel aanleiding voor. De boer was in die dagen koning op eigen erf, maar zijn interesse ging vaak ook niet verder dan dat eigen erf. Daarom werd door de Provincie een Commissie in het leven geroepen voor de bevordering van Landbouw en Veeteelt. Het zwaartepunt werd daarbij gelegd op verbetering van de akkerbouw en vee teelt, waarbij mannen, die in feite recht streeks buiten de landbouw stonden, de boeren tot zelfwerkzaamheid wisten te brengen. Uit deze Provinciale commis sie groeide later de Friesche Maatschap pij van Landbouw. Bij haar veelomvat tende werkzaamheid in de afgelopen honderd jaar stond de heer Dedden uit voerig stil en nog steeds wordt op deze weg doorgegaan. Vooral het onderwijs neemt hierbij een belangrijke plaats in, wat vooral nodig is omdat van onze boe ren in het maatschappelijk leven steeds meer wordt gevraagd en goede kader vorming van het hoogste belang is. Eerbied voor de heilige overtuiging en beginselen van anderen moet hierbij het richtsnoer zijn. De eer biediging en verdediging van het Christendom is dan ook een van de kernpunten zonder daarbij in secta- risch drijven te vervallen. Tal van mensen, die als vast kader bij de Mij. hebben gewerkt, hebben in hun tijd hun stempel .hierop gezet. P" Friesland is een provincie, waarin de landbouw hoofdmiddel van bestaan is, aldus Ir Swierstra. Ruim een derde deel van de beroepsbevolking is in land- en tuinbouw werkzaam. In geheel Neder land is dat ongeveer een vijfde deel. Daarbij komt dan nog dat deel der be volking, dat werkzaam is in bedrijven en dergeljjke, die direct bij de landbouw be trokken zijn (zuivelfabrieken, handel in landbouwproducten, veeartsen enz.), zo dat bijna de helft der arbeidende bevol king meer of minder direct van de land en tuinbouw leeft. Van de totale oppervlakte Nederland se cultuurgrond bevindt zich 21 in Friesland en wel 4 van het bouwland en 17 van het grasland. Legt men deze cijfers naast die van het percen tage rundvee (16 van Nederland) dan kan men zich een indruk vormen om trent de rundveebezetting per ha. De productiviteit van de Friese rundvee stapel is relatief goed. Deze bedraagt nl. 19 van de Nederlandse melkproductie of plm. 900 millioen kg. Het gemiddeld vetgehalte is 3.95 over geheel Ne derland 3.65 Gevolg van de fokkerij. Daarnaast wordt sedert lang veel aan dacht besteed aan de georganiseerde be strijding van veeziekten. Het resultaat daarvan is dat het percentage reactle- dieren (tbc) hier slechts 2 bedraagt tegenover een algemeen gemiddelde van 15.8 Uit de gewonnen mei', produ ceert Friesland plm. 20 van de Ne derlandse boter, 37 van de kaas, 27 van de gecondenseerde melk ei 7 van de melkpoeder. Het overgrote deel van deze productie wordt in deviezen omge zet, zodat het aandeel van Friesland in de Nederlandse export naar schatting 80 van de boter, 85 van de kaas, 35 van de volle gecondenseerde melk, 10 van de magere gecondenseerde waardevolle melk en 20 van de melkpoeder be draagt. Bovendien worden jaarlijks voor enkele tientallen millioenen guldens aan stamboek-runderen, ander rundvee en schapen geëxporteerd. Hoewel Friesland slechts 4 van het Nederlandse bouwland-areaal bezit, speelt met name de Friese kleibouw- SCHARNEGOUTUM. Donderdag 4 September a.s. zal hef een kwart eeuw zijn geleden, dat onze oud-dorpsgenoot ds. Y. K. Vellenga werd bevestigd als predikant van de Gereformeerde kerk van Meppel. Yme K. Vellenga werd 29 December 1896 te Scharnegoutum, waar zijn vader toen veehouder was en vele jaren de Geref. Kerk als ouderling heeft gediend, geboren, bezocht hét Willem Lodewijk gymnasium te Groningen en studeerde vervolgens aan de Vrije Uni- versiteit te Amsterdam. 22 Juni 1924 verbond cand. Vellenga zich aan zijn eerste gemeente, de Gereformeerde Kerk van Oosterzee, en werd 4 September 1927 bevestigd als predikant van de Ge reformeerde Kerk van Meppel. Ds. Vellenga zal waarschijnlijk in de avonddienst van 7 September a.s. zijn 25-jarig verblijf In Meppel herdenken. De 31ste Maart ven dit jaar was het honderd jaar geleden, dat de Friesche Maatschappij van Landbouw werd opgericht. Dit voor Friesland met zjjn over wegend agrarische bevolking zo belangrijke feit zal worden herdacht in een feestelijke bijeenkomst, die Woensdag 24 September a.s. in Leeuwarden wordt gehouden. H. M. de Koningin, Beschermvrouwe van de Maatschappij, dc Minis ter van Landbouw en tal van andere autoriteiten en vooraanstaande figuren in de landbouw, ook uit het buitenland, zjjn uitgenodigd deze herdenking bij te wonen. De kans wordt groot geacht, dat de Koningin de uitnodiging zal aan- Vaarden Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Talisse (4 Sept.) m.s. Indrapoera (6 Sept.) Nieuw Guinea: m.s. Indrapoera (6 Sept.) Suriname: s.s. Cottica (3 Sept.) Antillen: m.s. Willemstad (2 Sept.) Unie van Zuid-Afrika: m.s. Stirling Castle (30 Aug.) m.s. Pretoria Castle (7 Sept.) Canada: s.s. Edam (2 Sept.) Argentinië, Uruguay, Chili en Bolivia: s.s. Alberto Dodero (9 Sept.) Brazilië: s.s. Santa Ursula (1 Sept.) Australië: s.s. Chitral (29 Aug.) Nw. Zeeland: s.s. Strathnaver (7 Sept.) streek een zeer belangrijke rol in de Ne derlandse volkshuishouding. Zo produ ceerde zij 16 van de Nederlandse klei- consumptieaardappelen en jaarlijks ge middeld 110170.000 ton pootaardappe- len, wat voor 30 millioen gulden aan deviezen oplevert. De gemiddelde bedrijfsgrootte in Friesland wijkt weinig af van die in het gehele land. Van de 20.000 Friese boeren is on geveer aangesloten bij een stands- organisatie. Tienduizend van hen, dus 2/3 deel, bij de ongeveer 50 af delingen welke de honderdjarige thans telt. vele en vernieuwingen aan het bedrijf tot stand. Hij heeft zijn taak op voor treffelijke wflze verricht en verlaat thans het bedrijf geacht en gewaardeerd door al degenen, die boven, naast en onder hem geplaatst waren. Thans gaat hij van een verdien de rust genieten. Vervolgens werd het woord gevoerd door de opvolger van Speerstra, de heer Plantinga, waarbij aan beiden een blij vend aandenken namens het personeel werd aangeboden, terwijl mevr. Speer stra werd bedacht met een bloemen hulde. Na dankzegging door de heren Speer stra en Nauta wenste de heer Boefjenga de nieuw benoemde werkmeester een even succesvolle en geslaagde loopbaan toe als zijn voorganger, waarna deze geslaagde bijeenkomst gesloten werd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1