RAADSVERGADERING IJLST -Hl Zilveren doel definitief voor LS.C. TWIJNDERS’ SN PEK W KANTONRECHT, l&SÜ y. de r Dr. R I sen s HE Manufacturen Wordt vervolgd. Prijzen Muziekconcours te Surhuisterveen Race-auto rijdt op publiek in Heeg I een Weer een le prijs voor E. M. M. Haags gezin gedood door verstikking Mossadek wil meer dollars Oude Kaatskoningen wor den niet vergeten en C.A.B. I speelden oefenwedstrijd Faroek wil „kinderbijslag” Oriënteringsrit Motorclub J. C. V. Strafschoppen brachten de beslissing Burgerlijke Stand j-- ïanaf 0 I 42 uur 1 28 Juli I L ^5 Jul Agent redde knaapje van verdrinkingsdood Zeilwedstrijd te Langweer Schiphol, Per? F E FEUILLETON. r 4 te l V Negen doden. door F. Lodewijk Behalve de reeds in ons vorig nummer vermelde verenigingen, verwierven op bovengenoemd concours nog prijzen Scharnegoutum met 153 punten le prijs in de 2e afd. en met 104 punten le prijs in de marswedstrijd. In de le afd. Fan fare Concordia Gauw met 137 pnt. 2e prijs. In de afd. Uitmuntendheid Fanfare Euphonia Oppenhuizen met 125 p. 2e pr. In de ereafd. Fanfare Crescendo Heeg met 150 pnt. le pr., Eendracht maakt Macht Oudega (W.) met 155 pnt. le pr. Tongersdei 4 Septimber. Jouns 8 üre to Drylts sprekke P. Wybinga en F. Schurer. De rijkspolitie van Halsteren heeft in samenwerking met de postrecherche de 47-jarlge postbode P. B. aangehou den, die geknoeid heeft met postwissels. B. was 27 jaar in dienst van de poste rijen. Op het keurig in orde gebrachte Black Boys-voetbalveld waarvoor de zwar- jes alle eer toekomt werden gister on der grote belangstelling de wedstrijden om het fraaie zilveren doel gehouden. Naast Black Boys en L.S.C. namen ook de Noordelijke 2e klasser Noordster van Oude Pekela en de Oostelijke 3e klasser Phenix van Enschedé aan het toumooi deel. De spelers van deze laatste clubs met hun dames waren Zaterdag reeds aangekomen en werden bij de Black Boys-familie ingekwartierd. Hun werd een boottocht over het Sneker meer aan geboden, wat zeer in de smaak viel. NoordsterPhenix 21. D tige acht Lier vele slee! Ger! kwe gest ze t der G tijd, dws ber Rol bijr Jol ma we de dei ter da ge lie lang. Plotseling zag ik iets wegspringen. Ik legde aan en schoot, maar toen ik er bij kwam bleek het een haasje te zijn, inplaats van een konijn. Dit jagerslatijn vertelde de heer Th. M. te Bolsward aan de gebefte heren. Erg geloofwaardig achtten die het wel met, maar, zei mr Niemeijer, het kan waar zijn. Maar dan moet deze man, die blijkbaar geen verschil ziet tussen een haas en een konijn, geen geweer meer in handen hebben. Dat geweer was trou wens al verbeurd verklaard en daarom vroeg de Ambtenaar maar een rijksdaal- der of 1 dag, waarmee de Kantonrechter accoord ging. i- Vegen» roordig gevraag Ler we traat Op het gehouden Muziekconcours van de bond van Chr. Harmonie- en Fan farecorpsen te Surhuisterveen, behaalde de Chr. Muziekver. E. M. M. te Oudega (W.), dir. A. Feenstra, in de Ere-Afd. met 155 punten een le prijs. Met het Koraal verwierf zy zelfs 162 punten. Drie personen, vormende een gezin van vader, moeder en één kind, zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag om het leven gekomen tengevolge van gasver stikking. Het waren de 30-jarige F. K.„ zijn 31-jarige vrouw en 5-jarig zoontje, wonende in de Hoombeekstraat te ’s-Gravenhage. Zondagochtend werd het vreselijke ongeval ontdekt. Oorzaak was een gescheurde gasslang. Moor |T. L« (Vervolg van pagina 1) Wethouder de Jong miste het zake lijk element in het voorstel van de heer Groenveld. Nieuwe gezichtspunten zijn niet naar voren gebracht. De Friese kwestie zelf aldus spr. heeft myn waar dering voor zover het de culturele en wetenschappelijke kanten betreft. Daar in doe ik voor niemand onder. Van de zyde der Friese verenigingen wordt de strijd niet steeds op hoffelijke wijze ge voerd. Daardoor wordt de Friese zaak geschaad en krijgen verscheidene men sen genoeg van deze beweging. Ook met de stellingen van It Boun Fryslkn Fry is spreker het niet eens. De Friese cultuur moet worden beheerst door de Friese taal. De taal is een levend iets. Zij ont staat en groeit maar ontkomt ook niet aan het sterven. Zelfs wereldtalen, zoals het Grieks en Latijn, zijn opgekomen en Er. .elo, 16 Gelic weg 1 Tijdclijk Pi dei wijk. Bij auto-races op de racebaan Grenz- landring in West-Duitsland heeft zich Zondag een ernstig ongeluk voorgedaan toen een race-auto uit de bocht vloog en op het publiek inreed. Er zijn negen do den en twintig gewonden. De wagen werd bestuurd door de coureur Helmuth Niedermayr Uit Berlijn. Hij had een snel heid van 160 km per uur, toen er een band sprong. Hij verloor de macht over zijn stuur en de wagen reed op de toe schouwers in. Niedermayr zelf werd licht gewond. Eerder op de dag was de Belg Paul Swaelens met zijn race-auto Formule III over de kop geslagen. Hij werd ernstig gewond. Zijn wagen kwam tussen de toeschouwers terecht, van wie er één ernstig werd gewond. haar afkeer voor de arrogante dame kwam, met de onaangename herinne ring aan het laatste jaar in Zuidhoek, weer bij haar op. Maar, bekende ze zichzelf sportief, Lydii had altyd meer van haar goedige, vriendelijke vader dan van haar bijdehande, eerzuchtige moeder gehad. En nu speelde Lydia Mijnders in de kleine zaal van het Concertgebouw Zou ze er eens heen gaan Toch misschien wel leuk eens te horen wat Lydia er van maakte De volgende avond stond ze op de tram en stapte af op de hoek van het Jan Willem Brouwerspleln. Een dichte Ze kleedde zich rustig maar goed, ze kon boeken en bloemen kopen ze had haar kamer aardig ingericht, kortom ze was best tevreden. De liefde had haar nog niet tot ern stige conflicten gebracht. Enkele rr 1 i had ze kennis gemaakt met jongelui, die een avond met haar uit wilden. Het was altyd bij één avond gebleken, want Rudi voelde niet vee. voor geregelde vriendschap met iemand waar ze niets om gaf. Ze wist dat vriendschap tussen een man en een vrouw voor één van beiden meestal meer gaat betekenen, en daarom wilde ze narigheid vermijden. Ze had zich behaaglijk in haar gezel lige stoel gevleid en keek van de hak op de tak springend de krant door, loerde nog even by de bioscoop-adver- tenties en rustte tenslotte uit bij de annonces van het Concertgebouw en de schouwburgen. Plotseling trok een naam haar aan dacht Lydia Mijnders, piano. Lydia Mijnders I Ze was de dochter van mevrouw Mijnders, de .ame die ze eens de winkel had uitgehoond, de beroemde dochter die op het conservatorium ging en waarmee de moeder zo verguld was. Al niet dat het de Fryske Beweging zal ge lukken de Friese taal levend te houden en te handhaven. Het is gelukt de sta tuten van It Striidboun los te krijgen. Die zjjn zo maar niet voorhanden. Daar zijn ze zuinig mee. Zowel artikel 3 als 4 geven de doelstellingen van deze Bond weer. Artikel 3 Is reeds door de Burge meester geciteerd, maar uit artikel 4 blijkt duidelijk dat overleg gezocht wordt met de Friese landen buiten het Nederlandse Rijk ten aanzien van hun staatkundige bestemming en onderhan deld wordt met andere nationale min derheden en met federalistische bewe gingen in Europa. Men wenst dus niet alleen nationaal maar zelfs internatio naal werkzaam te zijn. Daarin grijpt men veel te ver. Spr. heeft er zich over verbaasd dat deze beweging zelfs ver tegenwoordigers in de Kamers en de Staten heeft. Het is zuiver rebellie en het werkt ontbindend. De Friezen willen de klok terugzetten. De Voorzitter sprak van 12 eeuwen, maar wij kunnen wel zeggen minstens vier eeuwen. Iedere Fries die in het bezit van deze statuten komt geve er zich terdege rekenschap van wat men wil en iedere rechtgeaarde Fries zal weigeren zich te laten leiden door wat art. 3 en 4 van It Striidboun aangeeft en deze fatale doelstellingen „Das meer as in bitsje”, constateerde de los werkman B. v. d. W. te Sneek nadat hij en zijn collega M. B., belde conform de eis tot totaal 20. boete waren veroordeeld plus verbeurd verklaring van de peurstok en het snoer, waarmee ze zonder acte en zonder ver gunning gepeurd hadden. Toen ze de, eveneens verbeurd verklaarde, paling, tot overmaat van ramp ook nog beneden de maat, vervoerden, liepen ze tegen de lamp. v. d. Wrap van tong, voerde voornamelijk het woord. Zij had den ruiterlijk tegenover de politieman bekend, maar die had hen nooit mogen bekeuren vond hij want ze waren niet op heterdaad betrapt. Zijn maat had dat zelfde argument ook al gebruikt. „Dus, als ik U doodschiet en er is geen politie by ga ik vry uit volgens U”, zei de Ambtenaar. „Dat is heel wat anders”, vond ver dachte. „Dat wordt onderzocht, maar dit niet". „U hebt immers zelf bekend”, viel de Kantonrechter in. „En bovendien had U de ondermaatse paling bij U. Dat is vol doende bewijs”. „Daar weet ik mets van”, was het antwoord. „Als ik het dan maar weet”, zo besloot mr de Jong dit met onverma kelijke juridisch debat. En hy bevestigde de eis. E. VA D. VA)lm Maandag 1 September. Amicitia Thea ter Sneek. ’b Avonds 8 uur: „Het eiland der Pygmeeën.” Dinsdag 2 en Woensdag 3 September. Amicitia Theater, Sneek. Iedere avond 8 uur: „Burcht der haat.” Tongersdei 4 Septimber. Ofdieling Snits fan de „Friesche Mij. van Land bouw.” Bitinking fan it 100-jierrich bistean yn Amicitia, de middels 24 üre en jouns 7% üre. Gehuwc Voorlopig zijn de pogingen om tot een oplossing voor het Brits-Perz>sche ge schil over de olie te komen, mislukt. Zy zijn doodgelopen op het verlangen van Mossadek om meer geld uit de Verenig de Staten los te krijgen dan hem werd aangeboden. De Engelsen en Amerika nen geven echter de aop om alsnog tot een vergelijk te komen, niet op. Boven dien bestaat de mogelijkheid dat Mossa dek zelf met een tegenvoorstel zal komen. Als het vroeger tegen de verkiezingen liep, trokken klad- en plakploegen er ’s nachts met witkalk, stijfselpot en plakkaten op uit om overal waar ze een geschikt plaatsje ontdekten, de man en de partij hunner keuze aan te bevelen. Maar de volgende dag zat de stad of het dorp' met de rommel, want die nachte- lijke propagandisten waren meestal geen reclameschilders of ijveraars voor de schoonheid van stad en land. Nu voor komt men dat vrijwel overal door het plaatsen van reclameborden waarop de plakkers hun lusten kunnen botvieren. Dit stukje verkiezingsromantiek is dus verdwenen, maar de Sneker bloemist W. W. hing blijkbaar nog zó aan ’t oude, dat hij in de gemeehté Rauwerderhem toch weer op bomen en palen plakte. „U wist toch dat het niet mocht?” vroeg mr de Jong. Verdachte stemde toe. Maar in de ver kiezingstijd zyn de gemoedêren meestal wat verhit. „Dan moet U ook sportief zijn als U gepakt wordt”, meende de Ambtenaar en daarom vroeg hij twee maal ƒ12.50 boete of tweemaal zes da gen metvernietiging van het ver- kiezingsmateriaal. Dit laatste vindt U natuurlijk wat vreemd lezer. Ruim twee maanden na de verkiezingen. Maar het Recht moet nu eenmaal zijn beloop heb ben. Van het eerste was verdachte nogal wat onder de indruk. Hij heeft een ge zin met vijf kinderen en het loon is niet zo hoog. Dus vroeg hij clementie. Want het wordt niet uit de strijdkas betaald, waarnaar de Ambtenaar informeerde. De Kantonrechter wilde inderdaad met deze omstandigheden rekening houden en zodoende kwam W. er met tweemaal ƒ7.50 of tweemaal drie dagen af. mensenstroom stond voor de hoofdin gang tja, daar speelde het Con certgebouworkest met een beroemde violist. Daartegen zou Lydia uit Zuid hoek een harde dobber hebben Ze kocht haar entreebiljet en wandel de rustig naar de kleine zaal. Terwijl ze zich een plaats zocht, bemerkte ze hoe een eind verderop haar dierbare me vrouw Mijnders zatnaar Amsterdam gekomen om de glorie van de gevierde dochter mee te u aken. Jakkes, daaraan had ze moeten denkende kans dat ze mensen uit Zuidhoek zou zien. Ze spiedde vanuit haar ooghoek in de rich ting waar ze het wiebelende lorgnetje ontwaarde. Ja, daar zat meneer Men ders ook, met z’n kale hoofd en z’n stil le, gesloten gezicht. Lydia leek bepaald op hémde haardos natuurlijk uitge zonderd. Er klonk een bel. Lydia Mijnders kwam het podium op. nog ’n beetje on zeker. Er was vriéndelijk applaus. Toen ging ze voor de vleugel zitten en weldra grepen haar handen in de toetsen. x M-; iankbi l'èe ,.vc.i Vl «.geboorte v< E De Leeuwarder Kaatsclub bestaat dit jaar 50 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op Zondag 21 September de be kende „Oldehovedag” gehouden. H’.er- voor zijn alle winnaars van de voorbije halve eeuw, voorzover nog in leven, uit genodigd, o.w. ook onze stadgenoot, de oud-kaatskoning A. Rienstra. Tevens ontving deze de uitnodiging om op Za terdag 6 Sept, te Berlikum aanwezig te willen zijn bij de wedstrijd van oud-kaat- sers. Hier zal dan tevens een groepsfoto van zo mogelijk alle le prijswinnaars van de „Oldehove-dag” worden gemaakt waarvan elke kaatser die op deze foto voorkomt op de jublleumdag gratis een vergroot exemplaar zal ontvangen. Heeg scoorde binnen 10 minuten reeds drie maal, tweemaal door Jorritsma en eenmaal door v. d. Heide, waaruit blijkt dat de Hegemer voorhoede de doelmond wel kön vinden. Dat werd C.A.B. blijk baar toch te bar, want ook zij slaagden er in de Hegemer doelman te passeren. Voor de rust zorgde A. Feenstra echter nog voor het vierde Heger doelpunt. Na de hervatting speelde C.A.B. sterk agressief. De Hegemer defensie verslap te enigszins waardoor de gasten de ach terstand tot 42 konden verkleinen. Maar daarna deed Jorritsma opnieuw van zich spreken. Hij kwam alleen voor de C.A.B.-doelman te staan, omspeelde deze en beheerst verdween de bal in het doel. H. Zijlstra maakte hierop het halve dozijn vol. Wel slaagde C.A.B. er nog in er 63 van te maken, maar Feenstra scoorde daarna nog een keer voor Heeg, zodat deze tenslotte met 73 won. A.s. Zaterdag wordt in Sneek nog een wedstrijd tegen W.Z.S. gespeeld. Heeg 2 dat nu met 13 van Woudsend I ver loor, gaat dan ook mee. Inplaats Met dankb I schap geve I de geboortt I >n dochtert I V.IJIZE e I t I GEKS Ia. hours Stop :nhuize Bovengenoemde motorclub hield Za terdagmiddag een oriënteringsrit, welke gold voor het Friese Club-Kampioen- sóhap. De eerste deelnemer startte om precies 3 uur. Er was een prachtig par cours uitgezet met enige listige vallen er in, wat de deelnemers achteraf wel voldoening zal hebben geschonken. De Noorderhoek bewoners zullen wel ge dacht hebben wat die motorrijders en automobilisten mankeert met hun Ster ling Shag en „Sinneblom” die ze niet konden vinden. Hans b.v. kan gerust op houden met ryden. Hy woont er zelf vlak boven op en dus leert hij het nooit. Al met al is er door de deelnemers volop genoten en dat was de opzet. Na het be kend maken van de voorlopige uitslag, sprak de heer H. Kroes uit Wolvega na mens de ryders zijn dank uit aan de Heer en Mevr. Wielinga van Heeg, fa brikanten van prima foutloze oriënte- ringsritten. De voorlopige uitslag is: Sportklusse Motoren: 1. O. de Boer, Gorredijk, 2. O. v. d. Kodi, Leeuwarden, 3. G. W. L. de Jong, Gorredyk. Toerklasse Motoren: 1. L. Westra, Leeuwarden, 2. I. Homma, Leeuwarden, 3. S. Geertsema, Heerenveen. Sportklasse Auto: 1. F. de Roos, Drachten, 2. Heida, Gorredijk, 3. Dr. de Vries, Knype. Een konyn dat een haas werd. Er waren wel tachtig wilde konijnen In het land. Het gras was behoorlijk Een grensincident. Aan grensincidenten en koude oorlo gen zijn we zo langzamerhand al ge wend geraakt. Maar dat ze zo dicht by ons in de buurt voorkomen had U stellig niet gedacht. En toch is het zo. In Joure moet de 69-jarige yscoventer R. de B. telkens als hij zijn dagelijkse ron de maakt een klein stukje weg passeren dat in dé nabuurgemeente Doniawerstal ligt. En juist op dit pietepeuterige eind je, waar hij geen vergunning had, kwam hij op een goede, maar voor hem kwade, dag in botsing met de politie. Het was warm en onze yscoman werd om zijn koud bezit benyd door een groepje schil ders dat daar aan het werk was. „Jij een pot verf en wij een pot ijsco?” rie pen de mannen. De ruil ging niet door, wel a. egen de schilders een lik ijs. Maar tegen betaling, en daarmee was het in cident geboren dat de oude heer nu voor de groene tafel bracht. Het moest eigenlijk niet nodig zijn dat een man als U op z’n oude dag nog moet leren, dat hét niet mocht, zei de Ambtenaar, die 7.50 of drie dagen eis te. De Kantonrechter vond in die leef tijd echter een reden om clement te zijn en maakte met „zes gulden of drie da gen” een einde aan dit koude geval. Plakkerswee. Om prijs en premie. In de Winnaars-ronde kwamen tot be sluit van dit in alle opzichten goed ge slaagde tournooi Noordster van Öude Pekela en L.S.C. van Sneek tussen de lijnen. Het spel van deze ploegen beant woordde niet aan de verwachtingen. Bei den speelden de bal steeds binnen door. Een open aanval zag men slechts spora disch en bovendien werd er slecht ge plaatst. Alleen vielen er enkele goede schoten van Noordster te noteren, waar over Lenters zich echter steeds ontferm de. L.S.C. schiep zich eveneens enige goede kansen, maar kon het doel even min vinden. De tweede helft was vrij wel een copie van de eerste. Wel gelukte het de roodwitten doelman Lenters te passeren, maar dit doelpunt werd niet toegekend, daar de bal vooraf out zou z(jn geweest. Met onveranderde stand kwam het einde, zodat de strijd met 2 X 5 minuten moest worden verlengd. Ook hierin werd niet gescoord, zodat strafschoppen de beslissing moesten brengen. L.S.C. scoorde hieruit slechts tweemaal, maar dat was toch nog meer dan Noordster, dat maar eenmaal raak schoot. De blauw-witten, die hierdoor het zil veren doel voor de derde maal wonnen, kregen het nu definitief in hun bezit. Bovendien ontvingen de L.S.C.-spelers ieder een persoonlijke medaille; Noord ster kreeg een beker; Phenix een lau wertak en Black Boys een herinnerings- medaille. De pryzen werden 's avonds in de nieuwe zaal van Hotel Hanenburg uit gereikt, waarbij het zeer gezellig toe ging en Joh. Bok en Rudie de Jong de muzikale omlijsting verzorgden. Om de 3e en 4e prys. Black Boys dat tegen Phenix de re- servedoelman Nota had opgesteld, begon met een serie goede aanvallen en al gauw strafte de Groot een fout van de Phenix-doelman met een voltreffer af, 10. De Oostelyken konden er niet goed inkomen. Steeds riepen de zwarte ver dedigers hun een halt toe. Nota rea geerde in de eerste helft steeds op tijd en hield alles. Met 1—0 voorsprong werd van doel gewisseld. Na de hervatting waren nauwelijks tien minuten verstreken toen de kleine linksbuiten van Phenix op 't zwarte deel afstormde en met een harde schuiver de roos trof, 1>1. De gasten werden ster ker en de rechtsbinnen slaagde er ten slotte in de eindstand op 2—1 te bren gen, zodat Phenix de 3e en Black Boys de 4e prijs kreeg. Prins Faroek, de afgezette koning van Egypte, heeft de Egyptische regering om een toelage verzocht vóór de verzor ging en opvoeding van zijn zoon, de zeven maanden oude koning Ahmed Foead II. De jonge koning, die op het ogenblik by zijn moeder is, zou wanneer hij zeven jaar is geworden naar Egypte moeten terugkeren. In een verklaring, die door een woordvoerder van prins Faroek is voorgelezen, wordt o.m. gezegd, dat in de tussentijd een passende officiële toe lage voor de verzorging en opvoeding van de jonge vorst dient te worden ver strekt. In de verklaring van Faroek staat: „Het feit, dat de toekomstige ko ning van Egypte op het ogenblik in om standigheden leeft, die met zjjn waar digheid overeenkomen, is louter te dan ken aan de zorgen van een banneling en geenszins aan de huidige Egyptische regering”, De woordvoerder bevestigde, dat met de „banneling” prins Faroek zelf bedoeld werd. te onderschrijven. De heer de Jong sloot zich dan Ook volledig aan by het advies van B. en W. dit voorstel af te wijzen. De heer Frankena was van oor deel dat de plaatsnaamborden er zjjn voor de vreemdelingen. Ieder weet wat IJlst is, niet wat Drylts is. Het ver baasde spr. dat de Fryske Beweging de gegeven adviezen niet ter harte nemen. Daardoor schaadt men de zaak, zoals b.v. door de burgemeester van Hasker- land is medegedeeld. De heer W a 1 i n g a zou zijn stem ook niet aan het voorstel-Groenveld geven. Alléén drukte hij er zjjn spijt over uit, dat het op deze wjjze in behandeling is gekomen. De heer Groenveld merkte nog op, dat B. en W. meerdere dingen voor bij gingen. De Prov. Staten in Friesland zjjn voor gelijkberechtiging. De drie Ministers die in ’t begin van dit jaar Friesland bezochten, hebben verklaard de doelstellingen van de Fryske Bewe ging als loyaal te beschouwen. Dit wjjst toch in een andere richting. Het streven is geen rebellie, maar gelijkberechtiging en het aanbrengen van twee-talige plaatsnaamborden is daarvan een logisch uitvloeisel. Is men van oordeel, dat de Friese taal toch gedoemd is te sterven, waarom zal men zich dan nog druk ma ken? De Voorzitter antwoordde fel Aan de Friese beweging dient tijdig een halt te worden toegeroepen en het is goed dat deze dingen eens ronduit wor den gezegd. Velen houden zich stil om dat zij bang zjjn voor de grote mond die deze beweging opzet. De Friezen zijn principieel en consequent. Zij zijn met tevreden met gelijkberechtiging. Dat past vooral niet bij de Friese aard en het Friese karakter en van het een komt onvermjjdeljjk het ander. Nu verschillende leden zich hadden uitgesproken, stelde de heer Groenveld stemming over zijn voorstel niet meer op prijs, zodat besloten werd dit op voor stel van B. en W. af te wjjzen. Hierna werd de openbare zitting, die door vele voorstanders van de Friese be weging op de tribune werd bjjgewoond, gesloten. ders, de zoon van de manufacturier. Hij studeerde, ja, zeer tegen de zin van zijn vader, maar hij had zijn wil weten door te zetten. „Ach zo”, zei ze koeltjes. „Neem me niet kwajjlk”, haastte hij zich een beetje verlegen, „ik vergeet helemaal me aan U voor te stellen. Ik ben Rolf Twjjnders”. Plotseling zag hij aan haar gezicht dat ze het wist. En meteen ook schoot hem te binnen, welke herinneringen die naam bij haar moest oproepen. Zijn va der had hem indertijd vertel hoe ze tegen hem uitgevallen was, dat nichtje van juffrouw Taal. En dit was ze nu. Hier stonden ze tegenover elkaar, in het Concertgebouw. Hjj keek snel rond. Ge lukkig, de hele Mijnders-troep was naar de solistenkamer afgezakt. „Uw vrienden zjjn verdwenen”, stelde Rudi vast, en haar gezicht was strak en afwijzend. „Mijn vriendenik ken ze net zo veel of net zo weinig als u", ant woordde hij. „Ik heb me nooit zo erg met Zuidhoek bemoeid.” „Uw vader heeft er het geld verdiend om u te laten studeren.” „Daarvoor heb ik alleen mijn vader en niemand uit Zuidhoek te bedanken.” „Dan is er tenminste iemand die uw vader ergens voor te bedanken heeft”, Hjj kleurde. Hjj stond daar een beetje hulpeloos met zjjn koffiekopje in de ene en het schoteltje in de andere hand. Plotseling vond ze zichzelf unfair. „Ik moet weg”, zei ze. „Ik ook, ik heb al genoeg gehoord. Ze speelt wel aardig, maar toch niet zo, dat ik er heel m’n avond aan opofferen wil”. SNEEK, van 24 t.e.m. 30 Aüg. ’52. Geboorten: Rients Piet, z.v. Hillebrand IJsselstein en Anna Afke Rienstra. Ger- brich, d.v. Sjoerd Jaasma en Rinske Jaasma. Anna Catharina, d.v. Petrus Jacobus Miedema er Wiebrigje Hof- mejjer (Greonterp). Trjjntje d.v. Sikke Bouma en Lolkje Faber (Hommerts). Janna, d.v. Martinus Rudolphus Djjkstra en Janna de Vreeze (Bolsward). Wil lem, z.v. Hendrik Brand en Willemina van Mllgen. Maria Paulina, d.v. Johan nes Wlllembrordus Poiesz en Antonia Johanna Nleuwkuijk. Feikje Johanna, d.v. Klaas van der Werf en Aaltje Jo hanna Groenhof (Balk). Gerardus, z.v. Botte de Boer en Tjaltje Samplonius. Gezina Margrieta, d.v. Jan Dethmers en Jacoba Johanna Pruijs. Ondertrouwd Rinze Albert van der Velde 28 jr. en Rigtje Anna van An dringa 20 jr. Getrouwd: Douwe de Boer 29 jr. en Feikje Stiensma 26 jr. Klaas Beetsma 31 jr. en Baukje Zandstra 24 jr. Jentje Cornells Koojj 25 jr. en Harmke Beek- sma 25 jr. Johannes Doevendans 24 jr. en Aaltje Boschma 24 jr. Jan Willem •Nota 22 jr. en Aaltje Smit 23 jr. Jo hannes Willem Faber 32 jr. en Elisabeth Johanna van der Wal 25 jr. Overleden: Jantje Djjkstra 81 jr., wed. van Cornells Karstkarel, wonende te Bolsward. Frans de Bruin 74 jr., we duwnaar van Geertje Zelle. Klaas IJke- ma 79 jr., wedn. van Minke Koopmans. Trjjntje Sybrandjj 79 jr., wed. van Simon Djjkstra. Henk van der Stok 18 dagen, z.v. Nicolaas van der Stok en Hendrika Hermina van der Helm, wonende te Lemmer. Sietse van der Woude 4 jr., z.v. Jan van der Woude en Grietje Tal hout. Hiltje de Vries 63 jr., echtgen. van Siebe Groos, wonende te Molkwerum. Tjitze Baarda 78 jr., echtgen. van Eb Koopmans. Janke Jongstra 8 jr., d. v. Hendrik Jongstra en Hotskc Rienstra. WYMBRITSERADEEL, van 24 t.e.m, 30 Augustus 1952. Geboren Geertje, d.v. Rouke de Ja ger en Grietje Dragt te Oppenhuizen. Tjeerd, z.v. Sjjmen Dijkstra en Trjjntje Boersma te Tjalhuizum. Catharina, d.v. Doede Ferwerda en Aaf je Boukje Klaar hamer te Heeg. Janke, d.v. Klaas Steen beek en Antje Douma te Uitwellingerga. Hijke, d.v. Johannes Sietsma en Neeltje Schraa te Oosthem. Durk, z.v. Sikke Hoekstra en Doedje Brouwer te Oost hem (geb. te Heeg). Gehuwd Geen. Overleden: Grietje de Jong 78 jr., wed. van Klaas Veenstra te Hommerts. TJ. PC F. A. 1 die, mede zijdse oud< dank betu blijken vi voor en 1 ontvangen Heeg, Juli i Bij mijn v da, roep '.den en be r lijk vaan zien toe. HIELP Niet goed gelezen. Er ontstond een gemoedelijke weer verdwenen. Daarom gelooft spr. strijdvraag tussen de Kantonrechter, de Ambtenaar en de heer A. J. M., direc teur van een Verzekerings Maatschappij te Arnhem, over de vraag of een taling tot de wilde eenden behoort of niet. M. had namelijk vjjf wilde talingen geschoten en in zjjn auto vervoerd, ter wijl de jachttijd voor dit wild nog ge sloten was. Hij. meende echter dat de jacht op talingen toen al geopend was. Ze waren nameljjk met 15 man in het veld, onder wie beroepsjagers die ook talingen schoten. Na de bekeuring heeft hij ook nog wel vijftig mensen opgebeld om te informeren of het al of niet mocht. Maar daar was hij ook al niet veel wjjzer van geworden. Persoonljjk was hij echter van mening, dat een ta ling een wilde eend is en om dat te staven legde hjj een Jagersblad over en een geschriftje waaruit hij voorlas „dat op 24 Juli de jacht geopend wordt op wilde eenden en alle overige soorten eenden, uitgezonderd Eidereenden, Krooneenden en Bergeenden.” Daar hebt U het al, zei de Ambtenaar. U hebt niet goed gelezen. Een taling is geen eend. Als U Uw polissen niet beter leest Enfin, het eind van het liedje was dat mr Niemeijer ƒ30.of 15 dagen eiste met vernietiging van de talingen, hoe wel vrijeljjk verondersteld mag worden, dat die al lang de weg van alle vlees waren gegaan. Tegen die dertig gulden boete had de verdachte geen bezwaar. Wel dat hjj nu een aantekening krijgt die hem later moeilijkheden kan opleveren. Toch bleef het zo. WIE8E V/ en ANSCHJE hopen op I ’s morgens Parochie-k I. Jozef te H n H. Sacram I welijl toe I de gezongi intentie z l dragen. Heeg 75. I Heeg 350. Receptie I van 7.30 I bouw. Toek. adr maar bent I Waarnen Donderdagmiddag omstreeks kwart over vier geraakte de 6-jarige Robbie Koedijk, uit de Dr. Wumkesstraat, spe lenderwijs bjj de Wilhelminabrug in de Looxmagracht. De agent van politie, de heer J. Kuipers die dit zag gebeuren, sprong, na zich van koppel en tuniek te hebben ontdaan te water en slaagde er in het kind, dat reeds enige malen onder water as geweest en naar ’t midden van dit vrij diepe water was afgedreven te grjjpen en behouden op de wal te brengen. ging Langweer haar jaarlijkse wedstrjjd die door fraai zeilweer en een groot aantal deelnemers begunstigd werd. De uitslag was 16 M2 Eenheidsklasae A: 1. All, Fok- ke Jansma, Grouw; 2. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek; 3. Sam Sam, H. J. Ro- bjjns, Workum. 16 M2 Eenheidsklasse Bl: 1. Elja, H. van Djjk, Sneek, st. P. Amsterdam; 2. Brasem, P. v. d. Laan, Sneek. 16 M2 Eenheldsklasse B2: 1. Cadozo, M. Bruinsma, Joure; 2. Vrjjheid, D. de Haan, Sneek; 3. Unrést, J. de Vries, Workum. Schouwen 1. Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen; 2. Pompeblêd, J. Douma, Oppenhuizen. Pampusklasse1. Boekanier, W. Vis ser, Enschedé, st. G. Zjjlstra, Oppenhui zen; 2. Smelleken, J. van Foeken, Sneek; 3. Weerhaan, H. H. Bakker, Sneek. 22 M2 klasse: 1. Maple Leaf, T. Mo lenaar, Grouw; 2. Cadans, A. Bonnema, Leeuwarden; 3. Kidang, dr J. M. Rade- makers, Heerenveen. Vrijheidsklasse: 1. Twirke, J. v. d. Meulen, Joure; 2. Zilvermeeuw, U. de Vries, Grouw. Valkenklasse: 1. Soelaas, M. C. Breu- ning, Leeuwarden; 2. Rirette, R. Mul der, Langweer; 3. Snow White, J. H. Tromp, Sneek; 4. Lekas, J. v. d. Veen, Leeuwarden. Regenboogklasse: 1. Tjerk, C. J. de Jong, Joure; 2. Hendrika, D. Oppenhui zen, Sneek; 3. Hennle, M. Hendriks, Sneek. Jeugdklasse (invitatieklasse)1. Fan ny Blankers, dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek; 2. Zatopec, J. B. G. de Vries, Sneek. In deze laatste klasse werden de Pluisjes gestuurd door bestuursleden van de K.Z.V. „Sneek”. Moet hieruit worden opgemaakt, dat deZe heren nu in hun tweede jeugd zijn gekomen? Om ongeveer half elf startten Noord ster en Phenix, twee stevige ploegen, met Noordster een tikje sterker. Dit werd een mooie strijd, met snelle open aanvallen. Vooral de „Pekelders” toon den zich harde zwoegers en ze wisten de Enschedeërs steeds weer uit hun ver band te rukken. Nadat met blanco stand gerust was, had Phenix vrjj spoedig succes, toen haar linksbinnen met een schijnbeweging de roodwitte verdediging in de luren legde en Ten Havrest ook doelman Greven geen schjjn van kans gaf, 0—1. De Groningers lieten zich evenwel niet ontmoedigen en na een serie snelle aanvalsstoten moest de Phe nix-doelman tenslotte zwichten voor een harde schuiver van midvoor Nijder, die even later met een keurige kopbal de eindstand op 21 bracht. L.S.O.—Black Boys 41. De strijd tussen L.S.C. en Black Boys was zeer aantrekkelijk. Jammer was het echter dat Dick v. d. Werf spoedig wegens een knieblessure uitviel waar door L.S.C. meer bewegingsvrijheid kreeg. Met een schot van Hartkamp Sr. nam L.S.C. de leiding, maar een misver stand in de L.S.C.-defensie stelde de Groot in staat de partijen op gelijke voet te brengen, 11. Was L.S.C. voor de rust iets meer aanvallend geweest, na de goalwisseling waren de bordjes verhangen. Uit een strafschop, die door Brouwer in een doelpunt werd omgezet, nam L.S.C. opnieuw de leiding, 21, waarna Tj. v. d. Laan en P. Wieringa de stand tot 41 opvoerden. Hoewel de zwartjes, die te veel opdrongen, ook hun rechtsbuiten Leeuwenkamp geblesseerd van het terrein zagen verdwijnen, kwam in de stand geen verandering meer. Na de pauze kwamen derhalve Phe nix en Black Boys in de verliezersronde tegen elkaar uit. Rudi was zich er van bewust dat het meisje goed speelde, technisch ja, maar ook met begrip en gevoel. En toch kon ze er haar aandacht moeilijk bij bepalen. Steeds kwamen haar de beelden uit het verleden voor de geest, voerde ze zwij gende, felle, verbeten gesprekken met die vrouw met de rode neus, met Twijn- ders, de moordenaar van haar lieve tan te, zag ze het wasbleke gezicht met de zorgtrek om de mond, zoals het stil in de witte kussen lag Luid applaus wekte haar uit haar overpeinzingen. Werktulgelyk klapte ze mee. In de pauze stond ze half en half op het punt naar huis te gaan, maar ze had niet veel zin in de rest van de avond, hetzij hier, hetzij thuis. Ze zou in ieder geval maar even een kopje koffie drinken Terwijl ze, het kopje in de hand, leun de tegen de muur, zag ze plotseling de ogen van een jongeman op zich geves tigd. Die ogen... dat gezicht... waar had ze dat meer gezien? Hij kwam op haar toe. „Neem me niet kwalijk, ujuffrouw Taal?” „Dat ben ik, ja.” Ze zag hem vorsend aan, tevergeefs pogend zich hem te her inneren. „Ja, dat dacht ik al”, ging hij opge wekt verder. „Het is hier net zo’n Zuid- hoekse reünie vanavond.” „U komt ook uit Zuidhoek?” „Ik kom er vandaan ja, maar ik woon hier. Ik studeer hier en ik woon op de Nieuwe Keizersgracht. Niet zo’n deftige buurt, maar ik woon er gezellig.” Plots vlamde de herkenning op. Hij studeerde... maar dat was Rolf Twijn- 1 M Alden fai •|ein en on 6 mei her kommisjt lallegearr Ir tawwe c roaie mi K.noar ien ige jilde Krville ek Jan take ff m hald 1 De geza VAN DAi tuigen all (slagen va 16 Juli ge I ij ichtig ge I Imet al he I i', aarbij bf I fl' egewerk e <1ank. f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 2