I Toegenomen verkeer maakt demping van de Singel noodzakelijk Afdeling SneekvandeFriesche Mij, van Landbouw 100 jaar Greate gearkomste fan de Fryske Biweging yn Drylts 's Tal van verrassingen bij de Jeugdtennis- Kampioenswedstrijden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST V RAADSVOORSTELLEN SNEEK I i7e Jaargang No. SI Vrijdag 5 September 1952 RedacteurL. K1EZEBRINK J. II. Bootsma overleden i’ Geen onherstelbare schade aan het stadsschoon menen B. en W. Verbetering Singel en Hoogend Belangrijke diplomatieke mutaties te verwachten Redactie-adres: KLE1NZAND 7 Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSB1AO ni Schurer en Wijbinga oer it rjucht fan ’e tryske tael en de selsstannigens fan it Fryske folk. ■i -life’’; I - 9 (Zie verder pagina 2) Neat leard. Historisch overzicht. Een boeren-burgemeester en we tor Sneek Simon Kingma (86, 46, 64). Uitvoering in etappes. (Sjoch fierder side 3 fan dit blêd) hear Folkertsma fan Ljouwert en krige de hear Wybinga it wurd. Net de boargemaster, mar de Gemeenterie. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijihout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) k SNEEKER NIEUWSBLAD De demokrasy wol, dat de bovgers harren eigen Gemeenterie kiaza. En dy Gemeenterie is oerheit. Kuyper freget dat ek. De lju yn Drylts moatte <Vr dus om tinke dat it net de boargemaster is dy’t de gemeente bistjürt, mar de Ge meenterie. Dat stiet dülllk yn ’e Groun- wet. Allinnich op hiel inkel» p^”ten hat de boargemaster in selstannlge funk’je. ten opzichte van het grootscheepsvaar- water en de loswal niet alle in gelijke mate gunstig komen te liggen. In ver band hiermede dient h.i. ook in de prij zen enige zij het slechts geringe differentiatie te zijn. Zij zijn derhalve ge komen tot en prijs van 6.50, 6.25 en 6.per m2. Bij deze prijzen kan een rendabel' exploitatie worden verkregen. B. en W. stellen dan ook voor de prijzen van de blokken, gemerkt A tot en met F aldus vast te stellen en hen te machti gen deze terreinen tegen die prijzen te verkopen of onder beding van een jaar lijkse grondrente van 1/20 gedeelte der verkoopsprijzen uit te geven. maakt. Voor de trottoirs blijven dan als de eigenaren van de percelen afstand doen van stoepen e.d., langs de bebou wing nog betrekkelijk smalle stroken van 1.50 a 2.00 m. over. Ter hoogte van de Kleine Palen zou een overkluizing moeten worden gemaakt, welke de ver- keersbanen op het Hoogend (Zuidzijde) weer verenigt. Bij éénrichtingverkeer is een rijbaan ter breedte van 6 m. voor het huidige verkeer in het algemeen voldoende te achten. De verbinding waar het hier om gaat heeft echter niet alleen betekenis voor het doorgaand verkeer. Zij heeft ook een functie in het plaatselijk ver keer te vervullen, zodat de rijbanen ook gebruikt moeten worden door parkeren de auto’s en vrachtwagens, die geladen of gelost moeten worden, venters, hand karren enz. De voor het doorgaande verkeer beschikbaar blijvende rijbreedte zal hierdoor practisch worden terugge bracht tot plm. 3.50 meter. Ook mag niet over het hoofd worden gezien, dat voor de voetgangers slechts betrekkelrjk smalle trottoirs beschikbaar komen. Tenslotte merken B. en W. nog op, dat een dergelijk plan niet tegemoet komt aan de bezwaren van de Singelbewoners tegen de huidige toestand wat betreft de hinderlijke ..rillingen en de schade ver oorzaakt door het rijden van het verkeer dicht langs de gevels van hun percelen. In de Dinsdagavond te houden vergadering van de Raad onzer Gemeente ko men twee zeer belangrijke voorstellen van B. en W. aan de orde. Het ene betreft het inrichten van industrieterrein op het opgespoten eiland aan de over zijde van de Oudvaart en het Zomerrak en het aanleggen van een kade aan de N. Oostzijde van het Zomerrak, het andere het dempen en verbeteren van de Singel en een gedeelte van het Hoogend. Deze demping is volgens B. en W. zeer noodzakelijk. De toestand ter plaatse is onhoudbaar. Met de uitvoering van deze werken is naar raming een bedrag van rond 820 duizend gulden gemoeid. Industrieterrein en kade. De toegenomen werkloosheid was voor B. en W. aanleiding, de uitvoering van enkele belangrijke openbare werken voor te bereiden. Als werkverruimingsobjec- ten komen naar hun mening bovenge noemde werken in aanmerking. De Com missaris voor de werkgelegenheid heeft reeds besloten de uitvoering van het eerste te bevorderen met inachtneming o.m. van de voorwaarde dat 95% der arbeiders moet worden betrokken uit daartoe door het arbeidsbureau aan te wijzen werklozen. Omtrent de betekenis, de omvang en de kosten van het uit te voeren werk merken B. en W. o.a. het volgende op. Door de verbetering van de Houke- sloot heeft onze gemeente een zodanige aansluiting aan de vaarweg Groningen- Lemmer gekregen, dat alle schepen die dit grootscheepsvaarwater bevaren, zon der bezwaar Sneek kunnen bereiken. Teneinde van deze kanaalaansluiting in het belang van handel en industrie volledig profijt te innen trekken, kan echter niet alleen met de verbreding en de uitdieping van de Houkesloot wor den volstaan. Er zal op het industrieter rein ook een goede en voldoende gele genheid moeten zijn voor het laden en lossen der schepen. Thans ontbreekt die voor grotere schepen geheel. Wij zijn van mening, aldus B. en W. dat aan de ingebruikneming van de in dustrieterreinen op het zgn. eiland geen belemmeringen in de weg mogen staan en dat daarom, ook uit een oogpunt van werkverruiming, tot verdere ontsluiting moet worden overgegaan. Behalve de noodzakelijk uit te voeren straat- en rioleringswerken, is vooral het maken van een loswal zeer urgent. Zolang dit niet mogelijk is, heeft de kanaalverbin- ding voor Sneek niet de betekenis, welke er van mag worden verwacht. Wat beschikbaar komt. In welingelichte kringen in Den Haag acht men de mogelijkheid, dat oud- minister Stikker ambassadeur in Londen zal worden geenszins uitgesloten. Er zijn overigens nog enkele diploma tieke mutatis te verwachten. Onze am bassadeur in Bonn, de heer J. M. de Booy is onlangs 67 jaar geworden en komt dus voor pensionnering in aanmer king. Het verluidt, dat hij te Bonn zal worden opgevolgd door de heer A. Th. Lamping, thans Hoge Commissaris in Djakarta. De thans afgetreden staats secretaris van Buitenlandse Zaken, mr N. S. Blom wordt nu genoemd de heer Lamping in Djakarta te zullen opvol gen. Het is evenwel de vraag of mr Blom de titel van Hoge Commissaris zal krijgen. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat de opvolger van de heer Lamping de titel van regerings commissaris zal voeren. Hóewel enerzijds niet ontkend kan worden dat het karakter van onze stad mede wordt bepaald door de aanwezig heid der grachten en het dempen dus minder aantrekkelijk is, moet anderzijds toch worden toegegeven, dat het dem pen van het laatste gedeelte van de Sin gel, mede gelet op het karakter van de bebouwing ter plaatse, geen onherstel bare schade aan het stadsschoon berok kent. Er zal evenwel naar moeten wor den gestreefd, dat het ontstaan van een onevenredige verhouding tussen de be bouwing enerzijds en de wegbreedte an derzijds, zoveel mogelijk wordt verme den. Overigens geldt ook hier dat de wal het schip keert. Een enigszins bevredi gende oplossing van het verkeerspro bleem is met behoud van het water niet te bereiken. Indien de gracht zou wor den versmald tot ongeveer 8.50 m. zou aan weerszijden daarvan een rijbaan van ten hoogste 6 meter kunnen worden ge in Nijland is Dinsdag op 74-jarige leeftijd overleden de heer Jentje H. Bootsma, die als veefokker grote be kendheid genoot, maar zich ook op maatschappelijk en kerkelijk gebied ver dienstelijk heeft gemaakt. Hij had vele jaren voor de C.H.U. zitting in de ge meenteraad van Wymbritseradeel (wel ke functie thans door zijn zoon H. J. Bootsma wordt bekleed) en was tot aan zijn overlijden voorzitter van het plaat selijk Ziekenfonds. Voorts was hij oud- diaken van de Ned. Herv. Kerk in Nij land. De begrafenis vindt a.s. Zaterdagmid dag plaats, nadat vooraf een rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk is gehouden. Op 23 Maart van het jaar 1852 werd In de „Stad Munster” alhier de afdeling Sneek van deF. iesch^Maatschappy van Landbouw opgericht. Ze bestaat dit jaar dus honderd jaar, welk zeer byzonder jubileum gisteren feestelijk in Amicitia werd gevierd. Ter besparing van rente en kosten achten B. en W. het gewenst, dat het ge hele plan niet in eens wordt uitgevoerd en in exploitatie genomen, maar dat zulks etappegewijze 'eschiedt, bijv, in vier ongeveer gelijke perioden van twee jaar. Voor uitvoering in het eerste twee jarig trjdval komen dan in aanmerking de werkzaamheden welke hiervoor zijn genoemd. Voor het verkrijgen van een juiste exploitatie-opzet is het echter noodzakelijk, dat alle uit te voeren wer ken, met uitzondering van die ten be hoeve van het gas en het waterleidings bedrijf, als één geheel worden be schouwd. De kostenbegroting hiervan bedraagt totaal ƒ943.000.Vermeerderd met renteverlies, rond 45000.bedragende, dient voor de berekening der terreinprij- zen het in het gehele project geïn vesteerde kapitaal te worden gesteld op 988.000.—. Volgens de door B. en W. opgezette berekening zullen de beschikbaar ko mende industrieterreinen in totaal 380.350.moeten opbrengen. Bij het bepalen ar de prijzen van deze terrei nen meet er echter rekening mee worden gehouden, dat de geprojecteerde blokken Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handeltadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. France per post I 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snaak. Bij algehele ingebruikneming van het eiland komt globaal beschikbaar: 63640 m2 industrieterrein; 2900 m2 terrein voor openbare en bijzondere gebouwen en 45460 m- voor woningbouw, waaron der begrepen het voor 17 autoboxen be nodigde terrein. De voor woningbouw bestemde ter reinen bieden volgens de voorlopig ontworpen plannen plaats voor 408 woningen, waarvan 88 zgn. begane- grondwoningen, 230 beneden- en bo venwoningen en 90 woningen in blok ken van drie woonlagen. Helaas had voorzitter I. de Boer voor de aanvang van de receptie een droeve taak te vervullen. Hij herdacht nl. het Dinsdag overleden oudste lid en oud- bestuurslid Jentje H. Bootsma te Nij land, die reeds in 1894 tot de afdeling toetrad en in al die 58 jaren zijn beste krachten aan de Friesche Mij. heeft ge geven. Zijn woorden, die een diepe indruk maakten, werden door de aanwezigen staande aangehoord. De heer de Boer sprak daarna een welkomstwoord, in ’t bijzonder tot Bur gemeester en Wethouders van Sneek en Wymbritseradeel (waarbij hij burge meester Tjaberings gelukwenste met z’n herstel), de wn. voorzitter van het Hoofdbestuur, de nieuwe Secretaris Ir J. Swierstra en de redacteur van het Friesch Landbouwblad, alsmede de af gevaardigden der afdeling Sneek van de A.B.T.B. en C.B.T.B. en van de Land- arbeidersorganisaties, van de Jongerein, Zuivelfabrieken en van nog vele andere verwante en bevriende organisaties en instellingen. Vervolgens wierp hij een korte terug blik in het verleden, waarna hij consta teerde dat het nog altijd noodzakelrjk is dat de landbouw zich zo sterk mogelijk organiseert, de samenwerking met de zusterorganisaties steeds zeer goed is geweest, en de oprichting van een Mid delbare Landbouwschool in Friesland eveneens van het grootste belang is. Op paleis Soestdijk heeft H. M. de Koningin Dinsdagochtend de nieuwe mi nisters beëdigd. Voor het paleis na de beëdiging voorste rij v.l.n.r.: J. G. Suurhoff, Mr L. A. Donker, J. v. d. Kieft, Mr J. M. L. Th. Cals, Mr J. W. Beyen, Mr J. M. A. H. Luns. Achterste rij: A. C. de Bruijn, Prof, dr J. Zijlstra, Prof, dr W. J. A. Kernkamp, Mr J. Algera, Ir H. B. J. Witte. Ach ter een der ramen in het midden H. M. de Koningin. Wybinga dy’t hjir stie as anti-revolü- sjenair en ek as sadanich sprekke woe, bitsjügde dat it hjir giet om de fraech of de Fryske biweging rebel is ja of né en hoe wy stean moatte tsjinoer dizze biweging en Fryslan Frij. Der binne hjir yn Drylts riedsleden, nou oan my bisib- be, aldus sprekker, dy’t neat leard haw- we. Neat leard fan de hear Gerbrandy dy’t yn’e Twadde Keamer sé. spriek, dat de hiele Keamer der fan Under de ya- floed kaem. Dat gyng oer FryslAn en oer it goed rjucht fan Fryslan. Ek haw- we hja neat leard fan hwat in oar great man, prof. Gerretson, sein hat en de hear Algra yn ’e Earste Keamer dy ek it goed rjucht fan Fryslên fordigene hat. It muoit my, sa gyng er troch, dat dizze riedsleden neat leard hawwe en ik skam- je my oer harren omdat hja üs rebellen neamd ha. Dat kinne wy net op üs sitte litte. Sprekker gyng hjirby üt fan trije pun ten: Fryslan frij, in federael Europa en in sterk en frij Drylts (gelaits). Der binne allegearre souvereine stea- ten yn Europa, mar dy souvereiniteit hat him hieltiten wer iepenbiere fan oarloch op oarloch. Dêrom hoopje wy to komen ta in federael Europa. Dy sou vereiniteit wurke ek nei binnen en hêld- de der allinnich rekkening mei hwat de regearders seis wolle. Dêrom binne de Ieren jierrenlang fordrukt, de Basken sawol yn Frankryk as yn Spanje mis- hannele en wer oaren deasketten. Hja wiene oars en dat is altiten it mindere by dy lju. Dizze fordrukking fan de lytse folken is in gefaer en dêrom ropt de wrald om in forienigd Europa en skreeuwt de wrêld om rjucht yn ’e nam- me fan God. Spr. wiisde op ’e follefoar- michheit yn 'e wrêld. Dêr moatte wy wiis mei wêze. In protte minsken haw we dêr yndied ek folie mei op sa ’t hja sizze, mar hja wolle de minsken gelyk skeakelje en harren allegearre yn it sel- de konfeksjepakje stekke. Mar dat nim- me wy net. Wy hawwe oars gjin winsk as Frysk en frij to wêzen. Heare jim wol, gnize folie lju. Hja wolle Frysk en frij wêze. Hja wolle in eigen steat Frys. lê.n. Mar dy lju forjitte dat dy fryheit krekt dat is, dat der rjuchten binne dy’t hielendal fuortkomme üt harren eigen aerd. Dêrom woe Groen van Prinst»rer seis souvereiniteit foar de gemeenten en de provinsjes en woe hy bygelyks de provinsje Limburg selstannich hélde yn in federale Nederlénske steat. Fryslên hat ek in eigen aerd en Groen van Prinsterer seit dat de selstannigens dêr hielendal by oanslute moat. En, sa toande Wybinga mei In sitaet oan, ck Kuyper kaem op foar de „souvereiniteit van de kleine gemeenschappen” (ge meenten en provincies). Hy hat wollen dat de anti rev. dêryn foar geans, mar yn Drylts hawwe hja dat net dien. Yn Drylts hat de soasjalist Groenveld de palm wei droegen. Reeds vele jaren, aldus B. en W., moet de door de stad lopende verbinding tus sen de Lemmerweg met de rijksweg naar Leeuwarden en de aansluiting daarvan op rijksweg 43 als zeer onvoldoende voor het steeds toenemend verkeer wor den beschouwd. Sedert zij deze aangelegenheid voor het eerst aan de orde stellen zijn jaren verlopen, maar aan de wegen dienen thans nog weer hogere eisen te worden gesteld dan een tiental jaren geleden, toen de verbetering van de traverse reeds urgent werd geacht. Deze traverse is, zoals verwacht werd, een belangrijke schakel geworden in de verbinding met de N.O. polder, en het laat zich aanzien dat zij deze functie voorlopig nog zal moeten blijven vervullen. Van de verbin ding voldoet in het bijzonder de Singel niet meer aan de minimum-eisen, welke het hedendaagse verkeer stelt. De toe stand daar ter plaatse is zeer verslech terd en wij overdrijven niet, aldus B. en W. indien wij de situatie thans onhoud baar noemen. De vraag op welke wijze verbetering van dit probleem moet worden verkre gen heeft bij hun een punt van ernstige overweging uitgemaakt. In de eerste plaats kwam daarbij aan de orde de vraag of onder alle om standigheden het nog niet gedempte gedeelte van de Singelgracht behou den moet bleven. Deze vraag hebben B. en W. niet bevestigend durven be antwoorden. waarbij hij tevens het algemeen chris telijk karakter van de Maatschappij ac centueerde; de heer Ir J. Swierstra, al gemeen secretaris deed het zelfde en met heel veel genoegen, omdat zijn overgrootvader, grootvader en vader steeds lid van de afdeling Sneek zijn ge weest. Hij wekte alle bóeren op om 24 September, wanneer het eeuwfeest van de Friesche Mij in Leeuwarden gevierd wordt, de vlaggen op hun plaatsen te zetten en vestigde tot besluit de aan dacht op de vele problemen voor de boe renstand die om een oplossing vragen. Het is de taak van de afdelingen daar aan mede te werken. De heer H. M. G e r b r a n d ij, voor zitter van de afd. Sneek van de C.B.T.B., prees de samenwerking tussen de beide afdelingen, die steeds bijzonder goed is geweest. Hij noemde dit een groot voor recht en wees in dit verband ook nog op de veekeuringen en meikerscursussen die geregeld in samenwerking worden gehouden. Zijn oprechte wens was dan ook dat deze goede verhouding moge voortduren in het belang van het alge meen, maar in ’t bijzonder van de boeren uit Sneek en omstreken. De te treffen voorzieningen zullen er in de eerste plaats op moeten zijn ge richt, dat voldoende bouwrijp industrie terrein beschikbaar komt en gebruik kan worden gemaakt van een laad- en loswal. Bij het bepalen van de lengte van de geprojecteerde loswal zijnde 200 me ter, is uitgegaan van de vermoedelijke behoefte. Voor 't aanbrengen van kranen bestaat op dit ogenblik geen aanleiding. Voorlo pig kan worden volstaan met ’t aanleggen van de loswal en met het maken van de verharding en riolering van een aantal straten. De kosten hiervan worden ge raamd op een totaalbedrag van ƒ249.000.—. Voor het leggen van gas en waterleidingsbuizen is bovendien nog een bedrag nodig van rond 44.200. Voorgesteld wordt in eerste instantie een crediet ten belope van dit totaalbe drag beschikbaar te stellen. Ged. Staten van Friesland hebben machtiging verleend een bedrag van plm, 300.000.van het gedeblokkeerd saldo-tegoed der gemeente uit het Ge meentefonds (totaal 547.161.87 bedra gende) .an te wenden voor dit werkver- ruimingsobject. Zaterdag en Zondag j.l. hielden de 4—2 achterstand in de beslissende set, jeugdtennissers van Sneek onderlinge van hun tegenstanders, letje Obbema en kampioenswedstrijden op de banen aan de Leeuwarderweg. Hotel Hanenburg stelde een beker beschikbaar, de heer Sustring gaf een lauwerkrans en de fir ma Zandstra laafde de spelers met limo nade, zodat zonder meer deze kampi oenschappen in alle opzichten geslaagd genoemd kunnen worden, temeer daar verrassingen niet van de lucht waren, die hen des te interessanter maakten. Versloeg Simon Kingma onlangs in de Sneker kampioenschappen al zijn tegen standers, hier moest hij z’n meerdere er kennen in Rudie Tjallema (63, 46, 62). Antje Wiegman daarentegen won zonder veel moeite de titel bij de dames, door in de finale Anja Brandsma te ver slaan (61, 60). Samen wonnen ze het kampioenschap damesdubbel, tegen Paulien Donkersloot en Ineke Gerritsma (62, 63). Een prachtige partij en een verrassing leverde de finale herendub bel op, waarin KingmaTromp, in de tweede set plotselihg goed samenspelend, het als kampioen gedoodverfde dubbel KÏasemaTjallema versloegen (2—6, 62, 6—3). De finale van het gemengd dubbel was daarbij maar een oninteres sante partij; Kingma en Tromp, van partners in tegenstanders veranderd, vergaten dat ze moesten vechten om de titel te veroveren. Tenslotte wonnen Anja Brandsma en Hylke Tromp, na een De twee partijen in de finale herendubbel. V.l.n.r.: Henk Klasema, Rudie Tjallema, Simon Kingma en Hylke Tromp. ’s Middags hield het bestuur een druk bezochte receptie in de foyer van Amicitia, ’s avonds kwamen alle leden met hun dames, de genodigden en an dere belangstellenden in een feestavond in de grote zaal bijeen, waar het gezel schap Tetman de Vries een historische revue opvoerde. De receptie. Na het gezamenlijk zingen van het Fries Volkslied, begeleid door de Amalfi’s band, gaf de secretaris Joh. Koopmans een aantrekkelijk en boeiend overzicht over de afgelopen honderd jaar. Wij zijn voornemens dit interessante stukje geschiedenis in de komende we ken in gedeelten in ons blad op te nemen, zodat wij hierop thans niet ver der zullen ingaan, maar ons direct tot de sprekers zullen bepalen. De lange rij werd geopend door burgemeester Ras te r h o f f van Sneek, die wees op de nauwe banden welke steeds tussen Sneek en de landbouw hebben bestaan. Die banden zijn zeer sterk, want Sneek is het centrum van dit landbouwgebied en probeert dit ook steeds te blijven. Spr. noemde in dit verband de landbouw scholen en wilde al het andere samen vatten in één zin: als het de boer goed gaat, gaat het ook de stad goed. Zó ge zien is Sneek dus zeer geïnteresseerd bij Uw jubileum. Uw afdeling, aldus ver volgde de burgemeester, heeft veel tot die goede verhouding bijgedragen en niet alleen gewerkt voor de materiële belan gen van de boerenstand maar ook aan haar ontwikkeling. Daarom zijn wij hier vandaag gekomen om U geluk te wensen en onze beste wensen aan te bieden. Hij verbond hieraan de wens dat de verhouding tussen stad en platteland steeds goed mag blijven, en de banden die hen verbinden steeds sterker zullen worden. Als blijvend aandenken aan deze dag en symbool van de band tussen de Ge meente Sneek en de jubilerende afdeling stelde de burgemeester het aanbieden van een voorzittershamer in ’t vooruit zicht, welk geschenk volgens de heer de Boer zeer goed van pas komt en daarom dankbaar zal worden aanvaard. De heer Nammensma, vice-voorzitter van de Friesche Maatschappij bracht de gelukwensen van het hoofdbestuur over, voelt burgemeester Tjaberings zich, zo als hij zeide. Hij heeft altijd in platte landsgemeenten gewerkt, is daarom een beetje boer mee en voelt zich in Wym britseradeel heel goed op z’n plaats. Hier immers ziet men de verbondenheid van de boer met de grond en de natuur en van de boer met de Schepper van dat alles. Ook het Gemeentebestuur van Wymbritseradeel verheugt zich in de bloei van Uw afdeling en in het vele werk dat zij in de afgelopen honderd jaar voor de boerenstand heeft gedaan en daarom hoopte de burgemeester tot besluit, dat de opvolgende besturen steeds met dezelfde energie in ’t belang van de boerenbevolking en tot verdere bloei van de afdeling zullen werken. Verder werden nog gelukwensen aan geboden door de heer J. M. Jansma, Ijlst, voorzitter van de afd. Heeg, die ook namens de afdelingen Bolsward en Hennaarderadeel en de zuivelfabrieken „De Hem” te Nijezijl en die te Uitwel- lingerga sprak; de heer P. de Boer, voorzitter van de Jongerein; de heer Rijpkema namens de Jongerein Mien- skip; de heer Hylarides voor de Boeren leenbank te Scharnegoutum; mevr. HeeringaElzinga, presidente van de B.v.O.L.; Ir H. v. d. Molen namens de Rijkslandb. Winterschool en de Voor lichtingsdienst; de heer Pasma namens de zusterafdeling Rauwerderhem en als laatste door Dr H. Hofstra, veearts, mede uit naam van zgn collega's Bron en Zandstra. De heer de Boer, die alle sprekers di rect beantwoord had, dankte nogmaals voor de belangstelling en de talrijke bloemstukken, waarna deze zeer ge slaagde receptie, die opgeluisterd werd door het reeds genoemde muziekgezel schap, werd gesloten. Der wie geweldich folie bilangstelling foar de greate iepenbiere gearkomste dy’t justerjoun fan ’e Fryske biweging yn Drylts halden waerd. De seal yn it Gebou fan de Herf. Tsjerke wie by lange nei net great genöch foar alle minsken dy’t k mmen wiene om to harkjen nei itjinge Piet Wybinga en Fedde Schurer to sizzen hlene op ’e biskuldiging fan rebelje fan de Fryske biweging yn de Riedseal fan Drylts. Mar de Krite fan it Kristlik Frysk Selskip dy’t de joun organisearre hie, hie dêr al op rekkene en bütendoar lüdsprekkers oanbringe liften, sadat de hünderten bilangstellenden op it greate plein ek wurd foar wurd meiharkje koene. Nei it mienskiplik sjongen fan it Frysk rolksliet spriek de hear Is. Kui pers in koart wolkomstwurd üt namme fan de Ried fan ’e Fryske Biweging, it Striidboun en hiel Fryslan. Hwant sa sei er, it is ta oer de grinzen gien dat hjir flaters makke binne tsjin hiel üs Fryske Folk. Hy dielde lierder mei dat B. en W. fan Drylts offisjeel en freonlik ütnoege wiene to kommen, mar dat al linnich twa riedsleden (de hearen Groen, veld en Walinga) oanwêzich wiene. Dêmei joech hy de lieding oer oan de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1