SINGEL ZAL WORDEN GEDEMPT Groningse zieken varen over Friese wateren UIT ONZE RAADZAAL ORANJEFEEST IJLST I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I. A K O A 7 e Jaargang No. 73 Redacteur L. KIEZEBRINK Bioscoopnieuws Feest in Folsgare Minister van Thiel Collecte Reclassering Auto-tunnel onder het IJ Vijf Engelse straaljagers op één dag verongelukt V olksconcerten Sted. Muziekcorps K .2 Redactie-adres KLEINZAND 7 Telef. 2872 Opbrengst collecte Plannen voor een „Talmahuis” Vrijdag 12 September 1952 --s Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Gedenkteken voor de gevallenen in Nederland en Indonesië Nieuw hoofd voor de Geref. School te Scharnegoututn „Snits” van de Oppenhuizer- weg verdwenen O de volksspelen, mot Wij herinneren er nog even aan, dat ons Stedelijk Muziekcorps hedenavond zijn laatste volksconcert geeft op het Martiniplein. Als het morgenavond goed weer is, wordt met een ietwat gewijzigd programma ook nog een uitvoering ge geven in de tuin van rusthuis Thabor aan de Bolswarderweg. Eigen gebouw voor de Chr. Vak beweging in Sneek e.o. Er kan nog meer bij. (Room for one more). Regie: Nor man Taurog. Vrydag 12 t/m Maandag 15 September, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Er kan nog meer bij.” Bq K.B. van 9 September is op voor dracht van de minister-president, mi nister van algemene zaken, van 8 Sep tember, prof, dr L. J. M. Beel, minister van binnenlandse zaken en van maat schappelijk werk, op de meest eervolle wijze ontheven van het beheer van het departement van maatschappelijk werk en is mr J. F. M. van Thiel te Helmond benoemd tot minister van maatschappe lijk werk. De collecte voor de Nationale Re classering heeft in IJsbrechtum, Tjal- huizum en Tirns opgebracht f 34.60. Hoewel deelnamen, afgewerkt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) E in telde dr. Hartog, te Groningen commandant, leider meemaakt. Woensdag waren ook mevr. Haan, leidster van de Groningse colonne en dr. v. d. Meer, Kringcommis- saris, aanwezig, terwijl Generaal Boer- ^ma, Hoofdbestuurslid van het Nederl. Roode Kruis te ’s-Gravenhage in gezel schap van dr. Hofstra, voorzitter van de Sneker afdeling, eveneens een kijkje kwam nemen. Hij onderhield zich daarbij met de patiënten en ook met de heren Stuurop en Martens, resp. voor zitter en penningmeester van het Vete- ranen-legioen, waarbij hij het mede leven van de veteranen met de zieken prees en er z’n voldoening over uitsprak dat de geest onder hen hier zo goed is. Hedenmorgen werd de tocht van hier naar Lemmer voortgezet. spanning zijn door de talrijke bezoekers, zowel uit IJlst als uit de omliggende plaatsen, de spelers gevolgd en het slui- tingswoord van dj heer Ament, voorzit ter der Oranjevereniging, waarin hij het gezelschap Tetman de Vries dank bracht voor de genotvolle avond, kon gezegd worden namens alle aanwezigen. Met het gezamenlijk zingen van het 1ste vers van het Frysk Folksliet werd de samenkomst en daarmede het feest be sloten. OUDEGA-W. De collecte voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding heeft alhier f 100.03 op gebracht. SNEEKER NIEUWSBLAD fi Zaterdag 13 September. Touwtrekwed- strijd ’s avonds 8 uur in het ver lichte Sportpark, Leeuwarderweg. Zaterdag 13 September. Nam. 2.30 uur Sluitingswedstrijd S.Z.C. voor het Paviljoen. Colonne-commandant en waara. Gewestélijk die de reis als medisch Thans is bij de Amsterdamse raad het voorstel ingediend van B. en W. voor de aanleg van een autotunnel onder het IJ volgens een plan van Publieke Werken, dat wil zeggen voor een autotunnel, lo pende van de Foeliestraat aan Centrum zijde naar het Kraaienplein aan de over kant van het IJ. Dit tunnelproject maakt verplaatsing van het Marine- etablissement noodzakelijk. De kosten worden geraamd op 70 mlllioen gulden. Te Sneek is opgericht: de Stichting tot oprichting en exploitatie van een eigen gebouw voor de Christelijke Vak beweging van Sneek en Wymbritsera- deel. Een eigen gebouw voor de Christe lijke vakbeweging van Sneek e.o. is het onmiddellijk,, doel. Dit plan zal voorzien in een grote behoefte. In de tegenwoor dige tijd is het meer dan noodzakelijk, dat de Christelijke vakbeweging van Sneek e.o. beschikt over een centraal punt, vanwaar aangesloten organisaties met haar leden worden ingelicht en voor gelicht op maatschappelijk-, econo misch-, cultureel- en sociaal gebied. Bij daadwerkelijke steun van organisaties, leden en sympathiserenden zal Sneek binnen afzienbare tijd een „TALMA HUIS" -ijker zijn. Tot voor enkele dagen werd de naam van onze stad ook op de Oppenhuizer- weg (bij de Shell) op de plaatsnaam - borden in het Nederlands en in het Fries vermeld Werd ja, want thans is het bord met het opschrift Snits spoorloos verdwe nen. De politie tracht uit te zoeken, wie zich aan deze kwajongensstreek heeft schuldig gemaakt. Zaterdag 20 September. Concert door het volledig Frysk Orkest in het openlucht theater „Herema-State” te Joure. ’s Avonds 8 uur. WOUDSEND. Sinds korte tijd bestaat er in ons dorp een comité dat zich ten doel heeft gesteld de oprichting van een gedenkteken ter nagedachtenis van onze dorpsgenoten, die in de jaren 1945’48 gevallen zijn in de strijd voor vrijheid en recht in Nederland en Indonesië. Op dit eenvoudige monument zullen de na men vermeld worden van J. C. Nagel hout, D. Schilstra, J. Hoekstra en S. de Jong. In overleg met het gemeentebestuur en de directeur van gemeentewerken is het plantsoen van de Ned. Herv. Kerk uitgekozen als de plaats waar het ge denkteken zal worden geplaatst. Èr wordt een beroep gedaan op alle ingezetenen van Woudsend en omgeving om deze plannen door spontane en roya le giften te verwezenlijken. Daarvoor is namelijk een flink bedrag nodig. Het comité (voorheen de Ontvangst- commissie van de Band Ned.Indone sië) bestaat uit de heren ds. H. C. Kra nendonk, Pastoor H. J. G. Bless, W. Stegenga, B. K. Okxna en O. Nauta. Donderdag 18 September. In de Doops- gez. Kerk spreekt Ds. S. Djojo dit Hardjo (Inl. Doopsgez, pred. op Java), ’s Avonds 8 uur. Het is er toch van gekomen. Ofschoon velen het onmogelijk achtten om in ons klein dorpje een volksfeest te organise ren heeft men het toch aangedurfd. De omliggende dorpen vierden immers ook stuk voor stuk feest. Maandagmorgen werd, begunstigd door prachtig zomer weer, met het zeer gevarieerde pro gramma begonnen. Dit vermeldde eerst touwtrekken voor parturen bestaande ^uit 2 heren en één dame. Hevig werd ge trokken, soms onder enthousiaste toe juichingen van het publiek dat in steeds groter getale kwam opzetten. Na vinni ge strijd kwamen als eerste prijswin naars uit de bus: Jan Stallinga, Hinke Gerbrandij en Freerk de Jong. Tweede werden Ruurd Abma, Clara v. d. Valk, Ate Speerstra en derde Kees Twijnstra, Deli de Boer, F. v. d. Velde, hieraan plm. 20 parturen werd het in anderhalf uur Een bewijs van de voortreffelijke orga nisatie die de gehele dag in goede han den was. Na de maaltijd werd vervolgd met de estafette. Ook hieraan namen plm. 20 parturen van twee heren en een dame deel. Het ging hier eveneens zeer spannend toe. Natuurlijk ontbrak het niet aan de nodige pechvogels, die hun stokjes maar niet in de stoof konden krijgen, of er één verloren, om maar niet eens te spreken van het wisselen bij de start. De winnaars waren: le. Mej. Urne de Boer, F. v. d. Velde, Tjeerd Koop- mans; 2e. Geertje Posthuma, Jelle Tie- mersma, Sytse Talsma; 3e Mevr. Hiltje Attema-Reitsma, Marten H. Gerbrandij, IJmke Twijnstra. Toen kwam het balrol. len, waarbij de 46 deelnemers een bal met een stok door en langs enige hin dernissen moesten sturen. Hier werd F. v. d. Velde onbetwist eerste, en na een vriendschappelijke broederstrijd G. Ab ma tweede en R. Abma derde. Tijdens meikerstijd was ’t pauze voor de manne lijke deelnemers. Maar de feestcommis sie had ook de getrouwde vrouwen niet vergeten. Na vermakelijke momenten werd mevr. Speerstra eerste in het z.g. dubbelzes Een goede prestatie! Tot be sluit van de middag waren er kinderspe len. ’s Avonds was er balrollen voor de dames dat later bij kunstlicht werd ge- Deze alleraardigste film houdt eigen lijk, zonder dat het er dik bovenop ligt, een pleidooi voor de verzorging van het misdeelde kind in gezinsverband, ter wijl óok de padvinderij ee goede beurt maakt. Natuurlijk spreekt het senti ment een woordje mee, maar toch niet hinderlijk. Sommige tafrelen zijn wat gechargeerd, maar op deze wijze is zulk een thema ook alleen maar met een glimlach te genieten; misschien zijn sommige gesprekken der kinderen een beetje wereldwijs, maar men moet toch wel 'n nurks zijn om zich niet door deze film te laten veroveren. Er is een koste lijk vraaggesprek in een vergadering, waar de vrouw allerlei vragen beant woordt. Voorts denke men niet licht over de grote verdienste van de regisseur Norman Taurog, die de; i kinderen zo prachtig heeft geobserveerd, zodat geen ogenblik het gevoel van gedwongenheid bij ons opkomt. We denken bijv, aan de kostelijke scène tussen vader en zoon, welke laatste een boek cadeau heeft ge kregen voor zijn verjaardag, maar al leen de belangstelling heeft voor de taart. En zo zijn er meer kostelijke en amusante tafrelen in deze hartverove- rende film. Maandag zijn boven Engeland vijf Meteor-straaljagers verongelukt, waar door twee vliegers om het leven zijn ge komen. De vlieger van het eerste veron gelukte vliegtuig, dat bij Weymouth in zee stortte, kon door een passerend tankschip worden opgepikt. Een tweede Meteor stortte neer bij Tangmere in Sussex. Het toestel sloeg op een afstand van slechts zeven meter van een kin derwagen, waarin een kind sliep, in de grond. De vlieger kwam om het leven, hoewel hij met behulp van de uitschiet- bare stoel het toestel had verlaten. De vliegers van twee Meteors, die boven Cambridgeshire in botsing kwa men, wisten met hun valscherm behou den de begane grond te bereiken. Het vijfde veróngelukte toestel stortte neer bij Sutton Bank in Yorkshire; de vlieger kwam om het leven. Advertentlepriji 1 5 ct per contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half Franco per post f 3.75 per laar. Giro 50748 ten name ran Firma Drijfhout, Sneek. Met bloemen van het Roode Kruis en fruit van de jongens van het Vetera- nen-legioen in onze stad werden de Gro ningse zieken op hun bootreis door Friesland Woensdagmiddag door Henk Stuurop verwelkomd, direct nadat de „Gelderland” van de Rederij Zwaag aan de Oosterkade de touwen had vastge maakt. Het waren allen invaliden 34 vrouwen en 17 mannen van wie maar enkelen hun benen kunnen gebrui ken. De anderen liggen altijd te bed. Eén van de vrouwen al 21 jaar. Ze kwamen niet allen uit de stad Groningen. Van iedere afdeling van het Roode Kruis in de provincie werden enige van de ergste patiënten meegenomen om de boottocht over de Friese wateren mee te maken. Voor de reis naar de boot moest Maan dag bij de meesten een ambulance-wagen voorkomen, waarbij de zusters en help sters van de Roode Kruis-collonnes er wel voor zorgden, dat ze zonder onge rief aan boord kwamen. En daar was ook voor alles gezorgd. Gipsbedden en tal van andere erplegings-artikelen wa ren aanwezig, terwijl een uitgebreide staf van helpers en helpsters van de colonnes’ aangevuld met vier gediplo meerde verpleegsters, dag en nacht klaar staan om de gasten te verzorgen en dit uitstapje voor hen tot een onge kend genoegen te maken. En dat ze daarin geslaagd zijn, be wees wel de prettige en opgewekte stemming in de beide zalen de vrou wen beneden, de mannen boven. Ze willen niet eens naar huis terug, ver- Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nummer. De heer Brinksma heeft al eens eerder de wens te kennen gegeven dat bij belangrijke voorstellen deskundigen de raad zullen voorlichten. Bij dit voor stel lagen weer zes tekeningen en spr. heeft getracht zich te realiseren hoe de toestand zal worden, maar het is hem niet gelukt en spr. is niet de enige. Zou het niet mogelijk zijn dit voorstel aan te houden om de directeur van gemeente werken gelegenheid te geven de raad ter plaatse in te lichten over de situatie, zo als die straks 'zal ontstaan. De Voor zitter antwoordt dat eventuele aan houding ter beoordeling van de raad is, zoals echter blijkt uit de stukken is er haast achter de zaak gezet omdat de toenemende werkloosheid noopt naar objecten te zoeken om deze het hoofd te bieden. B. en W. hebben daarom geen middel onbeproefd gelaten om dit voor stel zo snel mogelijk voor te bereiden; het zal nog enkele fazen moeten door lopen en dan krijgen we de besteding nog. B. en W. ontraden aanhouding. Spr. gelooft dat eigenljjk maar twee teke ningen belangrijk zijn om een indruk van de nieuwe situatie te krijgen en dan is het toch niet zo moeilijk zich een voor- Bovendien toegelicht stelling te maken. Bovendien is het 1 voorstel uitvoerig toegelicht en de kwestie geen nieuwe; reeds voor de oor- J log was zij aan de orde ook bij de bur- J gerij. Nadat deze zaak zoveel jaren sle pende was, moet hier met voortvarc I- heid ingegrepen, ook in het belang der werklozen. Wethouder v. d. V e e n merkt op dat de raad vier jaar geleden, al was de heer Brinksma toen geen lid, al in principe tot dit voorstel heeft be sloten. De heer Groeneveld is ook van oordeel dat uitstel niet nodig is. In hoofdzaak zijn we het er toch wel over eens dat de demping moet doorgaan. De tekening is kinderlijk-eenvoudig. De heer Brinksma was het enige j lid niet dat zich de zaak niet goed kan voorstellen. Hij was met drie andere leden bij de inzage van stukken en die wisten ook geen weg met de tekening. Spr. heeft tweeërlei bezwaren. De prac- tische zijn deze dat tussen Lemmerbrug 1 en Oosterdijk wel een prachtige ver- keersweg komt te liggen, maar tussen twee onvolmaaktheden: de Lemmerbrug blijft even nauw en de kruising Ooster- j dijk even gevaarlijk. Deze verbetering betreft dus niet het hele tracé. Afdoen- de zou zijn het verkeer om de stad te voeren, een tendenz welke overal naar voren komt en Sneek komt daarvoor ook in aanmerking. Er zou dus een oplos sing mogelijk zijn door een verbinding tussen Lemmerweg en rijksweg 43 tot stand te brengen achter het tuindorp langs. Is zoiets uitvoerbaar? Aesthe- tische bezwaren heeft spr. omdat in dit mooiste gedeelte van de stad door de demping veel verloren gaat, zoals al zo veel in het verleden is verloren gegaan. Het kan noodzakelijk zijn, maar wat krjjgen wij er voor in de plaats; de brug naar de Oude Koemarkt wordt een over kluizing, de Singel gaat dicht; hoe zal het aspect der oude gebouwen het dan doen? Daarom vraagt spr. of B. en W. zich ook tot de schoonheidscommissie en tot Heemschut, waarvan de voorzitter nog pas voor het intact houden van oude stadskernen heeft gepleit, hebben ge wend om hun oordeel te vernemen. De overkluizing bij de Oude Koemarkt komt spr. vrij pover voor; welke materialen worden er voor gebruikt? Een lid der commissie voor openbare werken heeft naar aanleiding van het feit dat een klein stukje van het Grootzand zal wor den overkluisd, reeds gevraagd of dat met geen groter deel kon; daaruit ziet men hoe gevaarlijk het is als men dit pad eenmaal betreden heeft. Spr. wenst zich zijn oordeel over het voorstel nog voor te behouden. De Voorzitter acht het een zeer simplistische opvatting van de heer Brinksma als deze het verkeer om de stad wil leggen. We hebben plaatselijk een doorgaand verkeer; een deel er van gaat over de Koemafktbrug welke op instorten staat. Het ligt voor de hand dat nu het vaarwater hier geen beteke nis meer heeft hier een overkluizing komt. Het doorgaand verkeer gaat voor een belangrijk deel langs de Singel. Komt er een rondweg dan gaat het ver keer over Joure en Leeuwarden en mis schien een deel dat voor de Afsluitdijk bestemd is die weg nemen, maar het niet doorgaand verkeer, d.w.z. dat op Sneek gericht is, en 't grootste deel vormt, moet toch door de stad. De Lemmerbrug is een obstakel, doch die zal, welke si tuatie er ook komt, toch aangepast moe ten worden aan de eisen van het ver keer. Wat er ook gebeurt, met of zon der rondweg moet de Singel onder han den genomen worden en een behoorlijke verkeersweg worden. Kunnen we daarbij dan het water behouden? B. en W. en raad hebben deze zaak reeds vroeger be studeerd, er is zelfs een maquette ge maakt; het Singelwater zou veel smal ler gemaakt moeten worden en dat zou niet voldoen. Er zitten aan het verkeer langs deze weg moeilijkheden, zoals de kruising bij de Oosterdijk, maar die zul len we toch houden omdat Sneek een centrum van handel en verkeer is zodat we gevaarlijke verkeerspunten houden. Inderdaad zijn er steden welke het ver keer hebben omgelegd, maar zijn die er beter van geworden? We moeten juist dankbaar zijn dat we het tracée van rijksweg 43 juist door de stad hebben. De oplossing van de heer Brinksma, een rondweg en de Singel laten blijven als hij is, wijzen B. en W. volmondig af. Is die ook financieel wel uitvoerbaar? Als de Singel in stand blijft zou ook in de redenering van de heer Brinksma deze niet alleen toch zes ton aan verbetering Tot hoofd van de Geref. School te Scharnegoutum is benoemd de heer W. Tuinstra, thans onderwijzer aan de Jan van Nassauschool alhier. kosten maar zelfs 50.000 meer het rijk zou zeker geen subsidie geven en de rondweg zou zeker ook 9 ton 1 kosten. Om financiële redenen is dat 1 plan dus ook niet uitvoerbaar. Wat het stadsschoon betreft, ook die kwestie is i door B. en W. overwogen. Was er een 1 redelijke oplossing met behoud van de Singel dan zouden B. en W. waarschijn- lijk niet met dit voorstel zijn gekomen. Maar die oplossing is er niet en wij ge- i loven ook niet dat het stadsschoon ern- stig geschaad wordt. Spr. gelooft zelfs dat de Singel er beter van zal worden. Toen spr. deze aangelegenheid besprak i met een oudheidkundige, die zijn hart 1 aan oud Sneek verband heeft, verklaar- 1 de deze dat hij zien voor de Singel niet i warm kan maken als de Waterpoort maar in het water bleef staan, met een waterpartij er voor. Geen der instanties 1 welke zijn geraadpleegd, heeft bezwaren tegen onze plannen geuit. Hoe ziet ove- I rigens de heer Brinksma het besturen - van een stad? Zouden B. en W. moeten gaan leuren met hun plannen bij aller- lei instanties? Wij hebben zelfstandig i een gemeente te besturen. Bij de keuze van het materiaal is in alle opzichten i rekening gehouden met de omgeving, in het algemeen wordt het klinkerbestra- i ting en ook de brug zal een behoorlijk geheel met de omgeving vormen. De heer Brinksma vindt die brug niet mooi, de deskundigen hebben getracht er iets van te maken, dat zich verdroeg met de omgeving en met de Waterpoort op de achtergrond. In geen enkel opzicht is ze storend, de sfeer van dit stadsge- deelte blijft intact. Wethouder Boeijenga wil als geboren Sneker, wie het welzijn zowel als het beeld van de stad zeer ter harte gaat, gaarne iets zeggen. Het is volstrekt onmogelijk het oude stadsbeeld te behouden, omdat dit verband hield met het feit dat vroeger het verkeer veelal te water ging. Daar na kwam er meer verkeer te land en nu is dit zo ontzaglijk toegenomen en snel geworden dat wij offers moeten bren gen. Er is al veel stadsschoon verloren gegaan zegt de heer Brinksma. Inder daad, maar wat het water betreft lag die bekoring in het stadsbeeld van des tijds, later moest er aan veranderd en is bijv, ook een deel van het Singel over kluisd. Niemand kan zeggen dat het daar lelijk geworden is, te beginnen met het hoekje waar de zaak-Spijkerman gevestigd is. Verderop is de Singel nog een grachtje, maar nu is het ook een dood stuk stad; als ze nu aangepakt wordt als B. en W. voorstellen kan het een mooie straat worden, waaraan nu de vraag naar winkelpanden groot is, iets van betekenis kan verrijzen. Misschien doen wij dit alles met enigszins bloe dend hart, maar toch zo dat wij ons niet voor ons nageslacht behoeven te scha men, omdat wij voor hetgeen verloren gaat iets in de plaats geven, dat de toets der kritiek kan doorstaan. De heer Terpstra juicht met de grootst mo gelijke meerderheid van zijn fractie het voorstel toe. Men kan natuurlijk ver schil van mening over stadsschoon heb ben. Spr. ziet in de Singel maar een uit gerekte blinde darm; als er nu monu mentale gebouwen langs de gracht ston den was het misschien wat anders. Spr. gelooft dat als er een overkluizing komt ook de Waterpoort nog behoorlijk natte voeten behoudt; deze overkluizing - xl zich bovendien aanpassen bij die om geving. Het is goed gedacht bij de Klei ne Palen een verkeerseilandje met wat groen te projecteren, dat dwingt het verkeer zich aan de regels te ouden. De Singel verkeert nu in een onhoud bare toestand, ze kan nu een mooie brede weg en een passend geheel wor den. Bij het Grootzand moet men niet meer overkluizen dan nu wordt voor gesteld. Verkeersbelangen moeten nu wel voorrang hebben op aesthetische, Sneek moet een levende stad blijven en daarom ook geen ringweg om Sneek. De heer Vis viel het inderdaad, zoals de heer Brinksma zeide, oo’- moeilijk, verschillende details uit de tekeningen te begrijpen, maar zijn mening over de mé rites van het voorstel als zodanig is wel zeer verschillend van die van de heer B. De toestand is onhoudbaar zeggen B. en W. en spr. wil dat even demonstreren met een voorbeeld. Dit voorjaar zag hij een Engelse auto, die naar de N.O.polder wilde bij de fa. Houwink op het Groot zand staan. Hij bracht deze Engelsen toen naar de Oosterdijk waar hij hun vertelde dat ze slechts rechtuit hadden te gaan om hun doel te bereiken. Toen spr. echter later langs de Singel fietste ontdekte hij dezelfde Engelse wagen weer die nu bij de fa. Bouma was vast gelopen Spr. acht het voorstel van B. en W. zeer aannemelijk, het behoudt het Hoogend, een van de mooiste hoekjes van Sneek en de Singelbewoners krijgen meer mogelijkheden ook. Het is een goede oplossing, waaraan spr. gaarne zal meewerken. De heer de Vries zegt dat over de demping van de Singel hier al vele malen gesproken is; spr. had echter niet gedacht dat de zaak nu al binnen zo korte tijd hier aan de orde zou komen. Wij van onze kant juichen het van harte toe dat een einde aan dreigende gevaren wordt gemaakt. Er mogen dan details zijn die ons niet zo bijzonder aanstaan, het plan zal naar spr. gelooft in zijn algemene lijn voldoe ning bij de burgerij wekken. De heer Groeneveld zou nog graag weten i of de verbetering bij het bierhuis Kui- pers zo te maken is dat de mensen daar i op de trottoirs kunnen blijven, het lijkt nu nog al gevaarlijk. De V o o r z. zegt toe dat dit punt door B. en W. nog in overweging zal worden genomen. De heer Brinksma zegt dat het juist is dat niet altijd Instanties als Heemschut enz. zijn geraadpleegd; als men ziet wat IJLST. Onder begunstiging van schoon weder werd Woensdagmorgen het Oranjefeest alhier aangekondigd door Herauten te paard en klokgelui. Een optocht van al de schoolkinderen, voorafgegaan door „Concordia”, bracht, niettegenstaande het vroege uur van half-negen, heel wat mensen op de been. De kinderspelen waren afgelast en daarvoor in de plaats werd in „Ons Ge bouw” een poppenkast-voorstelling ge geven, terwijl tevens tractaties aan de kinderen werden uitgedeeld. ’s Namiddags 2 uur werd een aan vang gemaakt waarvan in het bijzonder de wedstrijd op waterfietsen en he: ringfietsen door dames veel belangstelling hadden. Van de wedstrijd waterfietsen werd de 1ste prijs toegekend aan N. Bergstra; de 2e aan M. Jansma en de 3e aan J. v. d. Wal. Bij het ringfietsen werd de 1ste prijs behaald door mej. A. Wildschut, de 2e door mej. A. Wijnia en de 3e door mej. H. Hoomans. Verder was er nog tonnetje-kruiën; le pr. W. Syperda; 2e G. Stienstra; 3e J. Brekeveld; en Mijnheer en Mevrouw op reis. Hierbij werd de le prijs gewon nen door E. Woudstra en mej. T. Nooit- gedagt; de 2e door J. Muurling en mej. F. Rollema. Op het sportterrein had ’s avonds in een grote tent, plaats biedend aan on geveer 1000 personen, de opvoering plaats van „De tiid haldt gjin skoft”, door het gezelschap Tetman de Vries. Over dit reeds op zoveel plaatsen met succes opgevoerde stuk, waardoor het in onze provincie een zo grote ver maardheid he<jft gekregen, kan vol staan worden m<‘ de mededeling, dat men ook hier niet in zijn verwachtingen teleürgesteld werd. Met aandacht en speeld, waarvoor Tjerk Stallinga belan geloos het aanbrengen van de lichtin stallatie verzorgde. Mej. Tjitske Twijnstra won de le prijs, 2e Mej. Eppie Jorritsma, 3e Mej. Willemke v. d. Velde. En daarmee was het afgelo pen met de sportnummers, die allen, dank zij ook de grote deelneming, uitste kend slaagden. Het feest werd besloten met een stoelendans, waaraan een bijna onafzienbare rij mannen en vrouwen deelnamen. Bij de dames wisten te win nen: le pr. Mej. T. v. d. Sluis, 2e pr. Mej. Ime de Boer, 3e pr. Mevr. Eelkje Wier- sma-Dijkstra. Bij de heren: le pr. Age Tiemersma, 2e pr. Kees Twijnstra, 3e pr. Ike Boschma. Bijna elf uur kwam het einde van deze mooie dag, warvoor hulde toekomt aan de organisatoren, de heer Wiersma, die zijn land spontaan beschik baar stelde en de reeds vermelde aanleg ger van het electrisch licht. Folsgare kon met glans de vergelijking met ande re dorpen doorstaan en daarom ook zou den we willen zeggen: dit feest roept om herhaling! van de Suupmarkt gemaakt is dan wordt dat wel heel duidelijk. Daarom had spr. gaarne gezien dat de schoon heidscommissie geraadpleegd was. De Voorzitter: Welke bedoelt UDe heer Brinksma: er is een plaatse lijke maar ook een provinciale. De Voorzitter: de eigen commissie is wel geraadpleegd. De heer Brink sma: „Dan weet ik het wel, men zie maar eens naar het gebouw van Pur- fina aan de Kleine Palen”. De Voor zitter zegt dat de heer Brinksma evenmin sprekers betoog als de teke ningen blijkt te hebben begrepen. Spr. had de heer Brinksma gevraagd of deze het financieel verantwoord achtte een rondweg aan te leggen. De heer Brink sma: „Men moet ook voor de cultuur wat over hebben en niet alleen op geld letten.” De V o o r z. Als we de oplos sing van de rondweg kiezen, waarbij de Singel toch verbeterd moet, zal de rond weg de begroting ’s jaars extra belas ten met 75.000, waarbij dan nog de 40.000 van de Singel komt, dan weet de heer Brinksma niet anders te ant woorden dan dat men niet alles op de centen moet laten aankomen, maar ook voor de cultuur wat over moet hebben. Op dergelijke wijze verliezen wij elke zakelijke basis uit het oog. De heer Brinksma mag proberen B. en W. aan te tonen dat hun voorstellen onjuist zijn, maar B. en W. mogen dan rede lijkerwijs verwachten dat hij komt met eigen voorstellen welke de toets der kritiek kunnen doorstaan. Wij hebben hier een eigen schoonheidscommissie, welke haar taak belangloos vervult en tracht te bereiken dat er verantwoord wordt gebouwd. Men kan over bepaalde objecten van mening verschillen, maar is het verantwoord en passend dat in een betoog over een geheel ander on derwerp een aanval wordt gedaan op deze commissie omdat zij een gebouw zou tolereren, dat volgens de opvatting van de heer Brinksma de toets der kri tiek niet kan doorstaan? De heer Schaper juicht het voorstel van B. en W. toe; de toestand is er nu on houdbaar. Laten wij snel besluiten tot uitvoering der plannen, dat is het be lang van alles en allen, ook van de cultuur, niet alleen van Sneek maar ook van de bevolking van de gehele Z.W.hoek. De heer Blok sluit zich in het bijzonder aan bij de woorden door de heer de Vries gesproken, die blij was met dit plan. Spr. complimenteert B. en W. met dit plan van de Singel, dat uit voerbaar is. Destijds zijn met het Suup- marktplan zeer veel autoriteiten en commissies doende geweest en nog vindt de heer Brinksma het niet mooi en spr. ook niet. Spr. vindt het prachtig dat het met dit Singelplan zo geruisloos gaat en dat we er mee voort kunnen. Spr. gelooft dat men het verkeer van de Lemmerweg komend moet trachten te leiden door de stad en als hrj gepleit heeft voor enige meerdere overkluizing van het Grootzand was daarvan alleen de bedoeling om daar wat ruimer ge legenheid voor het verkeer te scheppen. Spr. staat volkomen aebter het plan en hoopt, waar we hier zo hard aan werk toe zijn, dat het snel kan worden uit gevoerd. De heer F ij 1 s t r a zegt dat het plan moet doorgaan, ook omdat tal van gebouwen aan de Singel niet langer houdbaar zijn. Spr. had aanvankelijk enig bezwaar dat het water bij Kuipers zo spits toeliep, maar gezien de gevaren welke hier van het verkeer dreigen moest hier wel een brede weg zijn. Spr. staat nu voor 100 achter het voorstel van B. en W., dat alsnu z. h. s. wordt aangenomen. f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1