Zondag gaat het over de gehele linie los Vaarstel industrieterrein aan het Zomerrak aangenomen IVOROL BUITEN LANDS f OVERZICHT UIT ONZE RAADZAAL WEK DE GAL IN UW LEVER OP Huid uitslag VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 „SNEEKER NIEUWSBLAD" TWEEDE BLAD TWEEDE DAG VOETBALCOMPETITIE Motor- en Autonieuws PLANNEN VOOR EEN FEDERATIEF EUROPA Gevonden voorwerpen Benoemd Industrieterrein Zomerrak 1 Blanke tanden - Frisse adem SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Bridge Een mooi gebaar Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek F 7 Advertentie L M. de VVZS in de vierde klas. en De reserves. Leeuwarden-Haarlem in A. MM 28 I Benoemingen. Geldlening Huishoudschool. Kamerstukken Advertentie L M. i t LSC start met interessante thuiswedstrijd. niet gezegd dat de raad het bouwplan moest beoordelen, maar dat het gewenst was dat het ter inzage werd overgelegd en het doet spr. genoegen dat de Voor in de afgelopen maand Augustus werd de Leeszaal door 696 personen bezocht, van wie 37 vrouwelijke, en bedroeg het aantal uitgeleende banden 2868. Crediet Gemeentelijke Sociale Werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders. Voor de res. 2e klas A gaat direct de retumontmoeting Sneek 3-Sneek 2, wat de „eerste” reserves wel weer twee pun ten zal opleveren terwijl Black Boys 2 en LSC 2 resp. bij Frisia 2 en FVC 2 op bezoek gaan. Voor de res. 3e klas A legt LSC 3 een visite af bij Frisia 3. Volledig 3e klas programma. Alle derde klassers komen Zondag binnen de lijnen, maar we zullen ons deze eerste keer van een bespreking ont houden. Vorig seizoen ontliepen de ploe gen elkaar weinig in kracht en bovendien zijn er enkele nieuwe gezich ten, t.w. HZC, DOG en Olyphia. De laat ste komt aan de Noorderhoek bg Black Boys op visite en afgaande op de presta ties van de Noordwoldenaren in het vo rig seizoen kunnen de zwartjes op ge duchte tegenstand rekenen. Z.h.st. of discussie nam de raad aa- de voorstellen van B. en W.: tot wyz ging van de tijdelijke ziektekostenregi ling gemeentepersoneel; tot het vast stellen van een regeling betreffende he verlenen van een bijslag aan het ge meentepCrsoneel, werkzaam op arbeidt Het voorstel van B. en W. vindt men in een onzer vorige nummers. De heer B r i n k s m a zou bij dit punt en het volgende in de eerste plaats de opmerking willen maken dat de voor stellen van B. en W. de raad wel wat laat bereikten. Dan wordt het heel moei lijk de stukken te bestuderen en spr. geeft in overweging als dergelijke be- dagen naar Europa komt om over definitieve West-Europese defensielinie te spreken Nederland en België zijn immers ongerust over het Franse de fensieplan toch schijnt te willen vast houden aan de RijnIJssellinie, die een belangrijk deel van Nederland onver dedigd zou laten, zolang WDuitsland niet aan de verdediging deelneemt, dus nog geen troepen op de been heeft. Toelating nieuw benoemd raadslid. Tot lerares aan de huishoudschool te Ellecom (Gld.), is benoemd onze oud- stadgenote Mej. Riet van der Reijden. KTuDben er» peuteren rnaaKt de kwaal steeds erger, De helder vlottlbarfc D.D D dringt diep in de p<»rirtn door, zuivert, ont moet en tfeneest de huid Advertentie 1. M. Ook in Afdeling A springen enkele ontmoetingen er uit. Bijv. Leeuwarden. Haarlem, Be Quick-Vitesse en Stormvo- gels-DWS. Vooral'' de eerste wedstrijd belooft interessant te worden. Q.i. heb ben de Friezen door het terreinvoordeel de b- te papieren. Iets gemakkelijker te voorspellen is het resultaat bij Heeren- veen-Enschede en A.G.O.V.V.-Achilles (naar onze mening blijven de thuisclubs hier de baas), maar bij Blauw Wit- 't Gooi en Elinkwijk-Go Ahead staan we weer voor raadselen. De grote broers uit de eerste klas spelen reeds hun tweede wedstrijd, waar, bij het wel opmerkelijk is, dat in de Af delingen A en B vele verenigingen voor de tweede maal een uit- of een thuis wedstrijd '-pelen. In A bijv, hebben E.D.O., R.C.H., Ensch. Boys, De Vole- wijckers en Heracles weer een thuiswed strijd en ook in Afd. B is dat met vrijwel alle clubs het geval. Het gevolg is, dat vele andere ploegen er nu voor de twee de maal op uit moeten trekken. Of dit een incidenteel geval is of dat de K.N. V.B. is afgeweken van de traditie „een Zondag thuis, een Zondag uit” weten we niet, maar vreemd is het zeker en stel lig niet in overeenstemming met de wensen e1 belangen van de clubs. In ieder geval betekent het, dat Frisia en G.V.A.V. in een uitwedstrijd hun herstel moeten zoeken. Frisia gaat naar E.D.O. en G.V.A.V. naar N.E.C. Beiden krijgen het zwaar, waarbij naar onze mening de vooruitzichten voor de Groningers iets gunstiger zijn. Sneek reist naar Ensche- dese Boys, dat de afgelopen Zondag in een niet al te beste wedstrijd gelijk met het bezoekende Wageningen eindigde. De Enschedeërs konden bovendien het net niet vinden, wat inhoudt, dat de wit- hemden geenszins kansloos zijn. Vooral niét, als ze het enthousiasme van Zon dag meenemen. Bij de Volewijckers Wageningen, RCHDOS en Heracles VSV valt in dit prille begin weinig van het eindresultaat tzeggen, maar Ajax zien we in Zwolle van de Boys winnen. Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op Dinsdag 9 Septemi ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter burge meester L. Rasterhoff; secretaris: de heer K. Koster. Aanwezig 15 leden, afwezig de heer Lindeman wegens uitstedigheid; er is een vacature (Mar tens). Na vaststelling der notulen van de vergaderingen van 30 Juli en 22 Augus tus worden een aantal verslagen en an dere ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen. Bij het verslag van de stichting „Het Sneker Studiefonds” over het jaar 1951, geeft de heer D i s s e uiting aan zijn voldoening dat met de beschikbare middelen toch nog zoveel bereikt is, getuige het aantal gevallen waarin steun verleend is. Spr. hoopt dat uitbreiding van het fonds aller belang stelling moge hebben. Ontslagneming raadslid J. Martens. 0 «uit 's morgens „kiplekker” uit bed springen. ISlKe dag moet uw lever een iitei gal in ut» ingewanden doen stromen anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt wordt humeurig en loom Neem de plantaardige BARTER’S LEV ER PILLET.! BS om die liter .raj op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen Eist Carter s LeverplUetJes Advertentie 1. M. Na de eerste-klassérs, die de afgelo pen Zondag reeds van wal staken, gaan nu de clubs uit de lagere regionen los. Voor onze stad betekent dit, dat ook L.S.C., Black Boys en W.Z.S. de strijd om een goede en liefst de bovenste plaats aanvangen en de teeste reserve- en F.V.B.-ploegen eveneens in het veld komen. De afdeling Sneek van de Ned. Bridge Bond opende Maandag j.l. het bridge- seizoen 1952/53 met de gebruikelijke huishoudelijke vergadering. De eerste competitiewedstrijd zal 22 Sept. a.s. plaats vinden. Tot en met a.s. Maandag hebben zij, die zich nog niet opgaven, gelegenheid dit alsnog te doen bij de be kende adressen. Bij de ingekomen mededeling van de heer J. Martens, dat hij ontslag neemt als lid van de gemeenteraad zegt Voorzitter te geloven raad te spreken als hij de heer Martens dank zegt voor wat hij heeft gedaan in deze functie ten bate der gemeente en voor zijn bereidwilligheid de openbare zaak te dienen. Namens de raad wenst spr. hem het beste toe in zijn nieuwe woonplaats Leeuwarden. Maandag werd door de heer J. A. de Vries, fruitkweker te Balk, zijn 1000ste kist fruit van dit jaar aan de veiling te Sneek aangevoerd. De opbrengst werd door de kweker beschikbaar gesteld voor de kankerbestrijding. Deze kist fruit werd op Amerikaanse wijze ge veild en bracht het mooie bedrag op van 102, dat is afgedragen aan het Kon. Wilhelminafonds. De koper die deze kist fruit in zijn bezit kreeg, stelde hem ter beschikking van de bewoners van Cruy- cebroedershof hier ter stede. Een voor beeld ter navolging! In de tweede klas A komen dit seizoen verscheidene oud-le klassers uit, wat deze competitie zeer aantrekkelijk maakt. FW-GRC is vorige Zondag reeds gespeeld, zodat er vier ontmoetingen over blijven. In onze plaats gaat LSC- Hoogezand, zodat de Sneker blauwhem- rflen direct voor een zware opgaaf ko men, want de club van trainer Nijboer was vorig jaar kampioen. Een zege dur- werknemersaandeel in de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring; eveneens keurde de raad het rap port van de commissie voor rekeningen en begrotingen inzake onderzoek ener wijziging van de begroting van de instel ling voor sociale zorg goed; en het rap port diefonds”. Zijn er in de onderlinge verhouding der Westelijke landen dus vele vragen, niet minder blijven er die in de verhou ding van deze landen tot andere in ver schillende delen der wereld. Leek het er aanvankelijk op dat Mossadeq genoegen zou nemen met de laatste Amerikaanse en Britse voorstellen inzake economische hulp en het oliegeschil, later heeft hg nieuwe eisen gesteld, welke nogal on aannemelijk voor Londen lijken, dat ook onaangenaam getroffen is door het feit dat Amerikaanse oliemagnaten niet de Amerikaanse regering dus zich in Perzië de positie trachten te verwerven welke de Britten er eenmaal hadden. In Egypte heeft generaal Nagoeib zijn eerste omwenteling door een tweede la ten volgen nu het kabinet Aly Maher het tempo niet kon of wilde bijhouden, waarin het leger de hervormingen en de zuivering wenste door te voeren. Thans is Nagoeib zelf premier geworden en zijn tal van politieke leiders, familieleden van de ex-koning, paleisautoriteiten en rijke grondbezitters en zakenlieden ge- arresteer< die zullen terecht staan we gens corruptie enz. Dat Nagoeib een aanzienlijk aantal nationalisten, sommi ge zeer felle en zeer anti-Britse, in gijn kabinet heeft opgenomen, doet vrezen dat overeenstemming tussen Engeland en Egypte over de eisen van Kairo in ruil voor samenwerking, minder gemak kelijk te bereiken zal z’jn dan aanvanke lijk wel eens is gedacht. Oc'r Israel dat een bevredigende overeenkomst met W. Duitsland sloot over door dit laatste land te betalen schadeloosstellingen wegens in beslagneming van Joods bezit zal nu wel minder optimistisch over zijn verhouding tot het nieuwe Egypte zijn. Het optreden van Nagoeib, die be weert in Februari algemene verkiezin gen te willen houden doch, daar al eten de de eetlust komt, wellicht spoedig een Nu de Zuidersportparkbewoners hun geluk in de vierde klas moeten beproe ven, zullen we voortaan ook aandacht .aan'deze clubs besteden. De Snekers be ginnen met een thuiswedstrijd tegen Ak- krum en het zou ons beslist van hen te genvallen air ze dit niet konden klaren. Het programma is hier verder maar klein, nl. RES-Stiens, Friso-MKV Freno-CAB. Nadat een commissie, bestaande uit de h.h. Groeneveld, Vis en Fïjlstra bij monde van eerstgenoemde had verklaard de geloofsbrief met bijbehorende stukken van het nieuw benoemde raadslid mevr G. Kuipers—Arema in orde te hebber bevonden zodat zij adviseerde tot toela ting, besloot de raad z.h.s. tot deze toe lating. ven wij onze stadgenoten dan ook niet voorspellen, maar misschien gelukt het bij een grote krachtsinspanning één puntje thuis te houden. Velocitas begint zijn tweede klas-leven met de uitwedstrijd tegen MSC. Hier verwachten we een zege van de Groningers. Oosterparkers zal wel sterker blijken dan het bezoe kende Houtigehage en ook Zwaagwest- einde achten wij op eigen terrein tot een zege op Friesland in staat. kinderarmbandje, El- Rusthuis „Thabor” kamer 239; (blauwbander) Best, Westersin- Metalen duimstok, ii toegegeven. Spr. hoopt dat in het ver volg in dergelijke gevai _n dus de plan nen ter Inzage zullen worden gegeven; geld geven voor plannen welke men helemaal niet kent, lijkt spr. toch niet juist. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z.h.st. angenomen. jetten 8 Houten Kerkstraat Leeuwarderkade mu‘ Betlehem, Havenstraat 11 huis sleutel, Bureau van Politie Pijp, Zrjl- stra, Colignystraat 11 Zwarte porte feuille met inhoud, Jorna, Grootzand 79a Zilveren Armbandje met steentje, Eringa, Lindelaan 7. Bij dit voorstel van B. en W. dat men in ons vorig nr. vindt, zegt de heer Groeneveld dat hij natuurlgk geen bezwaar heeft tegen het verstrekken van een geldlening aan een onderwijsinstel ling, neutraal of bijzonder, alle hebben dezelfde rechten. Maar wel was spr. ge troffen door het feit dat het hier gaat om een bedrag van ƒ270.000; als men nagaat dat voor de bouw van een school lokaal een norm van 12000 kan worden gesteld en daarboven nog enkele dui zenden komen, kan voor zo’n bedrag heel wat gebouwd worden en waar de ge meente zich garant stelt had spr. ge dacht dat de raad enig inzicht gegeven was inzake het bouwplan; B. en W. zul len er natuurlijk wel meer van weten, maar spr. zou gaarne zien dat in het vervolg ook de raad inzage kreeg. De V o o r z. antwoordt dat er geen enkel bezwaar is de raad nader in te lichten, maar spr. is het niet met de heer Groe neveld eens dat uit het feit dat de ge beente een lening verstrekt zou voort loeien dat de raad het bouwplan moet soordelen. De gemeente verstrekt alleen apitaal aan de inrichting omdat het •hoolbestuur het zelf niet kan krijgen, e uitbreiding was reeds lang goedge- jurd door hogere instanties, die deze tak uiteraard van alle kanten bekeken bben, en wij weten allang dat de hooi haar leerlingen niet kan huisves- n en daarom diverse lokaliteiten in de ad huurde. Spr. deelt mede hoeveel lo den er zullen worden bggebouwd, aar het gaat niet alleen daarom maar jk om uitbreiding van de inventaris en anpassing van het gehele gebouw. De teer Groeneveld wil niet tornen verenigde Amerikaanse staven, die dezer overeenkomst, ter compensatie van het aan het bedrag van 270.000, en heeft Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Schaper heeft natuurlijk geen bezwaar.tegen dit crediet, maar hij weet dat verschillende arbeiders die aan deze objecten werken met schrikbarend lage lonen o.a. 37.per week voor een gezin met 5 kinderen thuis komen, dat is toch geen menswaardig bestaan. Spr. zou wat hogere Ionen wensen. De V o o r z. zegt dat deze regeling geldt voor hen die anders in de sociale bijstandsregeling vallen doch door de lange duur van hun werkloosheid bij deze objecten te werk worden gesteld, waar de lonen hoger zijn dan de uitkeringen volgens de bijstands- regeling. De regering heeft richtlijnen bepaald voor subsidieverlening en daar aan heeft de gemeente zich te houden, zodat zij de lonen niet kan verhogen. De heer Schaper zegt dat al is dan ver andering niet mogelgk het toch schrik barend is dat deze lonen lager zijn dan in de DUW, terwijl het werk vaak even zwaar is, m ’t bijzonder het laatste ob ject was te zwaar voor de betrokkenen. De Voorzitter antwoordt dat dit niet juist is, geen enkel object in deze regeling kan vergeleken worden met DUW-werk, het is werk dat eerder aan de lichte kant is. Trouwens deze objec ten hadden ook niet volgens deze rege ling mogen worden uitgevoerd als ze ei genlijk DUW-objecten waren, ook daar op oefent het rijk een strenge contröle. De heer Terpstra zegt dat als de heer Schaper alle objecten op de lijst heeft nagegaan hij moet weten dat ze in geen enkel opzicht met DUW-wefk zijn te vergelijken; zijn beweringen in dezen gaan in het geheel niet op. De heer Schaper houdt vol dat vooral het laatste werk te zwaar was voor deze mensen en als men dat in aan merking reemt ’s de wens dat hun schrikbarend lage loon wat dichter ge bracht wordt b" wat voor het levenson derhoud nodig is, zeker niet onbillijk. De Voorzitter geeft nog lecture van de lijst van objecten welke voor uitvoe ring volgens deze regeling in aanmer king komen en waaruit blijkt dat het werk in geen enkel opzicht zwaar ge noemd kan worden, waarna het voorstel van B. en W. z.h.st. wordt aangenomen. Maandag 15 September organiseert de motorclub J.C.V. een schitterende oriën- teringsrit voor haar leden. Ook niet- leden kunnen aan deze rit meedoen. Zo wel motoren- als autobezitters die in Sneek wonen. Het doel van deze tocht is dat men zich ook bij avond weet te oriënteren en de juiste wegen kan vin den. Wij rekenen er dan ook op dat de heren werkgevers de auto's voor het rij dend personeel beschikbaar zullen stel len, om hierdoor de kennis van het rijden bij avond te bevorderen. Er zijn schit terende prijzen aan verbonden. De af stand bedraagt 50 K.M. Start precies om 20 uur bij Hotel Hanenburg. Weest op tijd. Het Bestuur. In Luxemburg is deze week de minis terraad van de Europese kolen- en staal gemeenschap bijeen geweest voor zijn installatie en ter behandeling van een aantal zaken, waaronder de keuze van de plaats waar de leiding van deze ge meenschap gevestigd zal worden en een FransItaliaans voorstel om st ppen te doen tot vorming van een Europees poli tiek gezagsorgaan. Wat het eerstepunt betreft was reeds eerder door de Fran sen voorgesteld daarvoor Saarbrücken te kiezen met de bedoeling het Saar land een soort kern van een Europese federatie te maken. De Duitsers waren daarvoor destijds niet direct te vinden, omdat zij het Saarland als Duits gebied beschouwen, dat op deze wijze dan voor goed los van het vaderland zou zijn ge maakt, al was dat dan gecamoufleerd onder een Europese federatieve saus. Thans is de keuze weer uitgesteld om de Duitsers en Fransen gelegenheid te geven eerst nog eens over de definitieve positie van het Saarland te praten. Wat de kwestie van het Europese politieke gezagsorgaan betreft, deze wordt reeds van velerlei zijde bestudeerd; ze is in het bijzonder actueel geworden door de oprichting van de Europese defensiege- meenschap. Deze zal toch moeten wor den geleid door een gemeenschappelijk politiek orgaan. Daar de Europese de- fensiegemeenschap echter nog niet ge heel, de Europese kolen- en staalge meenschap wel op poten staat, hebben de Franse en Italiaanse staatslieden blijk baar déze kwestie nu daarbij aanhangig willen maken. Natuurlijk dient elke poging om tot een federatief Europa te komen toegejuicht, maar toch is het zaak voor de kleine landen die bij de Europese kolen- en staalgemeenschap zijn betrokken de Benelux goed uit de ogen te kijken. De Fransen ver dienen hulde voor de initiatieven, wel ke zij op het gebied der Europese sa menwerking namen en waarvan de ge noemde gemeenschap zowel als die voor de Europese defensie de vrucht zijn, maar het kan toch niet ontkend dat deze initiatieven in het bijzonder ook Franse belangen dienen. De Europese defensiegemeenschap moest de zelfstan dige Duitse herbewapening voorkomen, de Europese kolen- en staalgemeen schap moet de Franse belangen in het Saarland dienen. Een nauwere politieke aaneensluiting van West-Europa is ge wenst en als de FransItaliaanse stap daartoe kan leiden dan is ze welkom, mits deze aaneensluiting zich niet be perkt tot de zes landen welke bij deze gemeenschap zijn aangesloten (W.Duits- land, Frankrijk, Italië en de Benelux) doch ook andere landen in het Westen, in het bijzonder Engeland, er zich in kunnen thuis voelen. Een Europese fe deratie der bedoelde zes landen lijkt noch ruim genoeg om de sponningen te vereffenen welke tussen twee harei" grote leden, Frankrijk en Duitsland,. t?eT staan, noch sterk genoeg men denke aan de vrij labiele politieke verhoudin gen in Frankrijk en Italië waar de com munisten nog over een grote invloed be schikkenom de sto.mnn dezer tijden te doorstaan en zich in het grote inter nationale politieke spel te doen gelden. Er is dan ook in Luxemburg gedokterd aan het FransItaliaanse voorstel, voor al dank zij de Benelux, zodat daarin nu rekening wordt gehouden met de wensen ten deze van de Engelse minister van buitenlandse zaken Eden. langrijke zaken weer komen, de raads leden meer tijd voor studie er van te geven. Nu kon de burgerij in een zaak als de demping van de Singel, die toch ook haar belangstelling geniet, via de pers wel kennis van de voorstellen nemen maar heeft toch eigenlijk niet voldoen de gelegenheid, evenmin als de raad om de kwestie te bestuderen. Wat het aan de orde zijnde punt betreft, spre kers fractie heeft geen bezwaren, maar bij spreker persoonlijk rijzen toch wel enkele vragen. Is de geprojecteerde be bouwing langs het Jachthavenkanaal niet hinderlijk voor de zeilers. Er is op de hoek bij de Jachthaven een openbaar gebouw geprojecteerd en langs het ka naal dicht bij de wal 3 woningblokken in drie woonlagenbouw. Spr. vreest dat dit alles hinderlijk voor de zeilsport zal zijn, die toch van zeer groot belang voor Sneek is. Zou het geen aanbeveling ver dienen deze zaak nog eens te bekijken? Langs de hele oever van het kanaal is ook industrieterrein ontworpen, en van dergelijke bebouwing kan dezelfde hin der voor de zeilsport worden gevreesd, zowel wat uitzicht als windvang be treft. We zouden dan eenzelfde toestand krijgen als bestond voordat het Jacht havenkanaal werd aangelegd. Dan is er de kwestie dat de mensen hier weinig gelegenheid hebben zich in de natuur te ontspannen, maar het Burgemeester de Hooppark biedt die toch wel en velen gaan daarheen om het komen en gaan der schepen gade te slaan. Welnu, hier voor zou ook een mooie gelegenheid zijn als men langs het kanaal een strook openliet, bijv, in terrasvorm en er ban ken plaatste. Niet onmogelijk was hef. dat een ondernemend man dan op de hoek kanaalHoukesloot een eenvoudig theehuis plaatste. Dat alles zou allicht zeer door de burgerij op prijs worden gesteld. Zijn dergelijke zaken ook in B. en W. besproken De Voorzitter wijst het verwijt dat de voorstellen de raadsleden te laat bereikten, af, zij hebben deze reeds een week in het bezit en die voorstellen zijn zo uitvoerig en duidelijk dat men zich in een week tijd toch wel een beeld kan vormen van wat B. en W. willen. Bo vendien werden alle stukken reeds eer der ter inzage gelegd, maar de ervaring leert dat men eerst de laatste dagen voor de vergadering inzage komt nemen. Bovendien is de onderhavige kwestie al eerder aan de orde geweest; het is dus geen nieuwe materie, maar een vervolg. Spr. moge hier ook herinneren aan het uitbreidingsplan, waarover hier, terwijl de deskundige aanwezig was om voor lichting te geven, uitvoerig is gesproken. De burgerij moge dan al geen ruime ge legenheid gehad hebben zich pp de hoog te te stellen, ze was er toch wel. Het openbare gebouw waarvan de heer Brinksma sprak en dat onder die naam op het plan voorkomt, zou zeer goed een theehuis kunnen worden, ook in de ge dachten van B. en W. is het lang niet uitgesloten dat hier een centrum voor zitter de redelijkheid van die wens heeft GENEESMIDD HUIDAANDO NINGEN t dier commissie betreffende de reke ning van de stichting „Het Sneker Stu- Ook werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot wijziging van de begroting van het gemeentelijk wa terleidingbedrijf voor 1952, en dat be treffende de wijziging van het aflos- singsplan van de geldlening groot 378.317 met de N.V. Bank voor Neder- landsche gemeenten aangegaan; aange nomen werden eveneens de voorstellen van B. en W. tot wijziging en aanvul ling van de verordening op het beheer van het leningfonds; tot toekenning van een vergoeding aan het R. K. Kerkbe stuur van de parochie van de H. Marti- nus in de kosten van aanschaffing van schoolbanken voor de St. Thomas van Aquineschool; tot verhuur van het bode- huis op het Martiniplein; tot het aan gaan van een overeenkomst van ruiling met de heer J. Molenaar; tot verkoop van een strook grond nabij de Leeuwar- derweg aan de heer A. H. Eppinga; tot het aanschaffen van een auto-brand- spuit; tot onbewoonbaarverklaring van een drietal woningen; tot het geven van een naam aan een nieuw aangelegde straat en tot het bouwen van 30 wonin gen in het Sperkhem. De meeste hier voor genoemde voorstellen hebben wij reeds opgenomen in een vorig nr. volslagen dictator zal zijn, heeft onge twijfeld in heel de Arabische wereld het nationalisme meer aangemoedigd dan geremd. Vermoedelijk wachten de Fran sen dan ook grote moeilijkheden over Tunis, nu de bey van dat land de Fran se voorstellen tot hervorming heeft af gewezen al zegt hij daarbij bereid te zijn nieuwe besprekingen te voeren. Uit een geheel ander deel van de wereld, Zuid-Amerika, komt ook geen goed nieuws voor de Westelijke democratieën. In Chili is generaal Carlos Ibanez tot president gekozen. Deze 75-jarige was het reeds eerder en is iemand van fas cistische allure, een bewonderaar van Perón. De Argentijnse dictator krijgt daardoor waarschijnlijk weer steun van een Zuid-Amerikaanse staat meer in zgn strijd tegen de invloed van Washington in dit werelddeel. Men acht het niet on mogelijk dat het Chileense koper, dat tot nog toe naar Noord-Amerika werd uit gevoerd en nodig is voor de oorlogs industrie, in het vervolg naar Argenti nië zal gaan. Naast dat materiële ver lies staat het ideële dat Zuid-Amerika weer een democratische staat minder zal tellen en een fascistische meer. Binnenkort gaat ook Japan naar de stembus. Men zal uit de uitslag van deze verkiezingen een indruk kunnen krijgen of de Amerikaanse poging het Japanse volk in democratische geest op te voeden, geslaagd is en tevens of Japan de sa menwerking met Amerika bereid is voort te zetten. Ten slotte: in België is de minister van Justitie Van Houtte afgetreden en vervangen door senator Lagae. Van Houtte was verantwoorde lijk voor het feit dat de gratieverlening aan collaborateurs enz, werd uitgestrekt tot twee zeer beruchte misdadigers uit de oorlogstijd, waardoor hij een storm van verontwaardiging in het land ont ketende. Finland heeft vorige week zgn laatste lading herstelgoederen aan Rus land geleverd. In acht jaar tgd heeft het zich van zijn zware verplichtingen, bij het vredesverdrag opgelegd, nl. de levering van herstelgoederen ter toen malige waarde van 300 millioen dol lar, gekweten. Een prachtige prestatie van dit kleine volk onder zeer moeilijke omstandigheden. In het tijdvak van 3 tot en met 9 Sept 1952 werden de volgende voor werpen als gevonden aangegeven. Goudkleurig zinga, Duif gel Metalen duimstok, Groninger, Scharnestraat 11 Gevlamde vulpen, Koopmans, Oude Koemarkt 37 Brui ne beurs met inhoud, Erven Meijer, Leeuwenburg Sleutel, De Jong, Pr. Hendrikkade 43 Klein zwart Poesje, Asyl. Rood bruin beursje met inhoud, Gerritsma, le Woudstraat 7 Rozen krans, Stavorinus, Ubbo Emmiusstr. 74 Twee muntbiljetten, Schutte, Scharnestraat 11 Zwart hondje, Jaar- sma, Bourbpnstraat 21; Drie kaartjes maaswol, Mulder, Kloosterdwarsstraat 39 Ring met 3 sleutels, Betlehem, Boschstraat 19; Huissleutel, Veltman, Kloosterdwarsstraat 62 f' Goudkleurig broche, Bureau van Politie; Drie bil- (munt) Herraamt, Julianastr. duimstok, Van Meija, KL 7 Broche, De Groot, Blauwe Alpino- Tot tijdelijk leraar in dt> Hebreeuwse taal aan het gymnasium voor het cur susjaar 1952-’53 wordt met alg. stemmen benoemd de enige door curatoren aanbe- volene, nl. ds. H. v. d. Veen te Donker broek, die reeds als zodanig werkzaam is. Tot onderwijzeres aan de Gysbert Ja- piksschool wordt met alg. stemmen be noemd nr. 1 van de door B. en W. in gediende voordracht nl. mej. B. G. Bang- ma te Utrecht; nr. 2 op deze voordracht was mej. M. M. Spindelaar te Leeuwar den. De voorzitter en de vier leden der commissie van advies bedoeld in art. 8, le lid der Woonruimtewet, die met 1 October periodiek aftreden worden her benoemd, nl. tot voorzitter tevens lid de heer G. Doevendans met 15 st. en tot leden de h.h. H. W. Fijlstra (15 st.), K. Koster (15 st.), H. de Vries (15 st.) en J. P. de Vries (14 st.). 1 st. was blanco. de watersport ontstaat waar zeilers en burgerij gelegenheid krijgen de bedrij vigheid gade te slaan. Wat de bebouwing langs het Jachthavenkanaal betreft, slechts een gedeelte is bestemd voor in dustrie, een ander deel voor woning bouw. Deze bebouwing zal niet het uit zicht voor de zeilers belemmeren, de woningen zgn op behoorlijke afstand van het kanaal ontworpen en nog wel in scheve stand. Dat de windvang mis schien enigszins belemmerd wordt, is niet geheel uitgesloten, maar de af stand is toch zo ruim dat er zeker niet veel hinder zal zijn. Met de belangen van de burgerij om de schepen gade te slaan is voldoende rekening gehouden, er is immers een wandelweg langs het ka naal geprojecteerd en schepen kunnen daar zelfs aanleggen, zodat de zeilers via deze wandelweg de stad kunnen berei ken. Spr. mist ten enenmale het posi tieve in het betoog van de heer Brink sma. Wat moet er anders gebeuren? Deze ingebruikneming van het eiland vraagt belangrijke offers van de ge meente en legt een zware jaarlijkse last op de begroting. Men moet dit terrein dus exploiteren en wanneer men het niet bestemt voor de industrie doch als re creatieoord wil zien, zal men moeten aantonen waar de industrie zich dan wel moet vestigen. Deze industrieterreinen zijn niet onmogelijk groot voor Sneek, en als men dit als uitgangspunt neemt is het economisch niet verantwoord ter reinen aan het grootscheepsvaarwater niet voor de industrie aan te wijzen om dat de watersport er misschien in zekere mate enige last van zou ondervinden. Spr. acht de bezwaren van de heer Brinksma overdreven, hij heeft alleen oog voor Sneek als centrum van water sport en niet voor de belangen van de industrie en het belang dat Sneek daar bij heeft. Wij zullen juist van de moge lijkheden welke het eiland daarvoor biedt gebruik moeten maken en de vruchten van onze exploitatie van dit eiland trachten te plukken. Alles over ziende constateert spr. dat de enigermate overdreven bezwaren van de heer Brink sma in het belang van de watersport niet opwegen tegen het grote belang dat het eiland voor Sneek als terrein voor industrie en woningbouw heeft. De heer Groeneveld maakt B. en W. een compliment dat zij een half jaar nadat het plan voor de brug naar het eiland werd ingediend, reeds weer met nieuwe plannen tot ontsluiting van het eiland komen. Toch heeft spr. wel enige kri tiek, zij het van geheel andere aard dan die van de heer Brinksma. Zgn kritiek geldt de berekening van de grondprgs. Spr. leest in de stukken dat er totaal 112.000 m2 terrein beschikbaar komt. (Zie verder pagina 2 van dit blad). Er zijn trouwens nog andere zeer ge- wichtige redenen waarom het vooral voor de Beneluxlanden van belang is dat als een Europese federatie vyordt gevormd er zal nog heel wat water door de Rgn stromen voor het zover is Engeland en ook de Scandinavische landen daarbij worden betrokken. We hebben in een vorig overzicht een en an der vermeld over generaal Eisenhowers opvatting over de politiek welke z.i. te genover Rusland gevoerd moet worden, een politiek met een min of meer agres- 1 sieve tint; hij wilde de Russische in- vloedssfeer terugdringen. Nu is het niet zeker dat Eisenhower tot president zal worden gekozen, en Stevenson heeft op dit punt nóg geen klare wijn geschon ken, maar Eisenhowers opvatting, die bij de Europese partners in het Atlantisch pact afkeuring wekte, zal in W. Duits land waarschijnlijk wel sympathie heb ben ontmoet. Deze Duitsers voelen im mers niets voor de Oder—Neisse grens, waardoor een groot vroeger Duits ge bied aan het rijk wordt ontrukt. Een maal herbewapend, kan zich dus ook bij W. Duitsland een neiging tot terug dringing der Russen ontwikkelen. Er zit ten! hier mogelijkheden in het Ameri kaanse en Duitse streven, welke aan de politiek van het Westen jegens Rusland een gevaarlijke agressieve richting zmi kunnen geven als de W. Europese landen deze richting niet wat weten af te bui gen en daarbij is Engelands medewer king onmisbaar. Sommige commenta toren over de buitenlandse politiek zien in het laatste Russische voorstel inzake een vredesverdrag met Duitsland een proefballon om met het Westen tot overeenstemming te komen. Als dat Westen de Oder-Neisse grens aanvaardt zou Moskou bereid zijn Oost-Duitsland te ontruimen en zouden de Russen een vrij Duitsland aanvaarden als een soort bufferstaat tussen hen en het Westen. De proefballon zal echter geen succes hebben, want het antwoord dat de Grote Drie dezer dagen te Moskou zullen overhandigen na West-Duitsland zo wel als alle hij het Atlantisch Pact aan gesloten landen te hebben geraadpleegd zal afwijzend zijn. Het Westen blijft vasthouden aan zijn mening, dat aan de Duitse eenwording en een vredesverdrag het uitschrijven van vrije algemene ver kiezingen in geheel Duitsland moet voor afgaan. Aan welke eis de Russen niet zullen voldoen; zij willen Duitsland een vredesverdrag opleggen, en geen mede zeggenschap van een vrij gekozen Duitse regering in het ontwerpen van een vre desverdrag aanvaarden, want deze zou stellig de Oder-Neisse grens verwerpen. Van hoe grote betekenis de herbewape ning van W. Duitsland voor het Westen overigens is, komt nog eens uit in het feit dat generaal Bradley, de chef der de namens de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5