Het Sneker Studiefonds in 1951 Setere techniek gaf de doorslag in Enschedé Zwarte dag voor de noordelijke clubs Geslaagde feesten van Oranjeverenigin te Scharnegoutum Touwtrekwedstrijd Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 7e Jaargang No. 74 Dinsdag 16 September 1952 Redacteur L. KIEZEBRINK Met groot verlof De Voetganger Zeepost weer Kampioen Idskenhuizen Zwembad gesloten Collecte Kankerbestrijding ga (W.) no. 7. André Roosenburg ook terug Aanbesteding woningen W ymbritseradeel Gij betaalt, maar niet voor niets Na sluitingstijd koper strafbaar De boottocht van de Groningse zieken Aantal nieuwe gevallen van kinderverlamming De zinken cent uit de omloop Het Nederlands Elftal tegen Denemarken Redactie-adres KLEINZAND 7 Telef. 2872 3 o Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBl AD - Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst i was allen de baas Twee eeuwen Leeuwarder Courant Het wedstrijdzeilen is afgelopen plaats in het Studietoelagen. Drie van de zes. stra; Mil- f50.— Lenstra weer opgesteld. De tegenstanders. was Zege voor de kanshebbers. In de derde klas A zijn de kansheb- André Roosenburg heeft telegrafisch vanuit Italië verzocht na de termijn van een jaar, zoals in de huidige amateurbe- palingen wordt vastgesteld, opnieuw als amateur in Nederland te mogen spelen. idem; 1 padvindersriem, idem; een he renregenjas, L. F. Atsma, Uitwellinger met jaar: Advartantl«prlj« 15 «t par tn«nv Bi] contract (handalsadv.) lagar. Abonnementsprijs f3.- par half jaar. Franca par post I 3.75 par half jaar. Giro 50743 tan nama van Firma E. J. Drijfhout, Snaak. E. het Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Voor de rust speelde Sneek In En schedé tegen de Boys een gelijk opgaan de strijd, waarin geen van beide ploegen kon scoren. In de tweede helft echter gaf de betere techniek van de gastheren de doorslag, temeer waar Sneeks uitne mende spil Stunt geblesseerd raakte en na het tweede doelpunt de strjjd moest staken. Bij de groep Wymbritseradeel van de Rijkspolitie werden de volgende voor werpen als gevonden aangegeven. (Ach ter het voorwerp staat naam en adrer Waar men inlichtingen kan bekomen): 1 portemonnaie, A. Reekers te Wouds end; 1 zak cement, I. Roukema te Ypc colsga; 1 zilverbon, K. Kuiken te Wouds end; 1 beurs met inhóud, Post C te Oude Als dit nummer in de huiskamers ver schijnt, zijn de Groningse zieken na hun prettige bootreis door Friesland al weer thuis. Overal waar ze kwamen, begroet te men hen met attracties. In onze stad werden ze Woensdagavond ook nog ont haald op zang van het Leger des Heils en zijn kinderkoor, alsmede op accoraeon- muziek, waarvoor ze zich blij verrast en zeer dankbaar toonden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Kota Baroe (16 Sept.); Ned. Antillen: m.s. Oberon (15 Sept.; Su riname: m.s. Nestor (17 Sept.); Canada: s.s. Zuiderkruis (16 Sept.) en m.s. Maas dam (18 Sept.); Argentinië, Chili, Uru guay en Bolivia: s.s. 17e de Octubre (18 Sept); Brazilië m.s. Alnati (18 Sept.). Sneek nam na de aftrap onmiddellijk het initiatief, maar al gauw bleek, dat de achterhoede van de Boys uit het goede hout was gesneden. De eerste goede kans kwam voor Si eek, toen r.-buiten Hof- stra, een moment losgelaten door links back Bruggeman, een scherpe voorzet lanceerde. Sluis, snel opgekomen, schoot echter rakelings naast. De Boys zaten intussen ook niet stil. Midvoor Selderhuis probeerde het met een onverwacht schot, maar Kracht was op zijn post Zo was het vóór rust een gelijk op gaande strijd, waarin de achterhoeden te sterk bleken voor de over het algemeen weinig felle voorhoeden. Eenmaal dach ten wij een doelpunt voor de Boys te kunnen noteren; scheidsrechter Hessink wees al naar het midden, maar de bal bleek boven op het net terecht te zijn gekomen. Met nog steeds blanco stand werd gerust. Deze rust bleek slechts één ploeg goed te hebben gedaan, nl. de Boys. Zij be- begonnen in een zeer hoog tempo keeper Kracht te belagen. De Sneker binnenspe- Met ingang van heden wordt de zin ken cent uit de omloop genomen. Tot 15 December zijn ze inwisselbaar bij de postkantoren. Langzaam roken voor oudere heren: le Jentje v. d. M'-er; 2e Jarig Feenstra. Breien, oudere dames: le mevr. J. Hui- stra; 2e mevr. Y. de Boer. Mevr. Wed. G. van der Heide deed op haar 87-jarige leeftijd ook nog dapper mee. Een ver melding waard, beppe! Woensdagavond trad in de ruime tent op als voordrachtkunstenaar de heer W. Altena. Er is hartelijk gelachen om deze voordrager, die de humor zo fijn naar voren brengt en weet wat mimiek bete kent. Het eerste optreden van de Faria- band is een succes geworden. Daar heeft de directeur, de heer Schuil, eer van. De kleding zowel als de muziek was af. Roe lof Boorsma, die de nummers zelf aan- kondigde, kon zich redden. Het hartelijk applaus na elk nummer bewees de in stemming van de aanwezige De Schar- negoutumers zijn wel ingenomen met het bezit van zo’n band in het dorp. Ook de muziekvereniging „Excelsior” deed zich weer van haar beste zijde kennen. De tweede avond trad het gezelschap Tetman de Vries voor het voetlicht met „Ik kin ’t net litte”. Ook dit stuk, voor de 189ste keer op de planken, werd uitste kend uitgevoerd. Beide avonden was de ruime tent vol. De waarnemend voorzitter, J. v. d. Mo len, die de beide avonden leidde, bracht aan het slot dank aan alle medewerkers voor het slagen an de feesten. Ook de Zuivelfabriek werd bedankt voor het gratis beschikbaar stellen der chocolade melk voor de kinderen en enke.e prij zen. De Sneker Oranjemannen stonden di rect voor een zware opgaaf. Een bezoek aan Blauw Wit behoort in deze afd. nu eenmaal tot de zwaarste wedstrijden. Dat bleek ook nu weer, want onze stad genoten bleven met 2—1 in de minder heid. Heeg wil het blijkbaar beter doen dan vorig jaar. Delfstrahuizen, dat bij de Hegemers op bezoek was, kon tenminste met een 1—0 pederlaag zijn biezen pak ken. In deze klas won Harkemase Boys verder met 5—2 van QVC en Leeuw. Zwaluwen met 42 in Makkum van de club van die naam. is oorspronkelijk de koning van de weg. Sinds onheuglijke tijden is hij de alleen heerser geweest. Maar het is hem begaan zoals het met zoveel dictators gegaan is, zijn macht is afgebrokkeld. En tenslotte moest hij tot de erkenning komen, dat in een democratisch land ieder zijn eigen richting heeft en dit niet alleen, maar elk ook zijn eigen baan. Hoe langer hoe meer wordt hij terug gedrongen na de voor hem bestemde plaats, dat is het voetpad, maar toch schijnt telkens het ingewortelde besef weer boven te komen, dat h ij eigenlijk op de weg de oudste rechten heeft. Modern verkeer kent geen oude rech ten meer, het vraagt vlotheid, geen be lemmering èn het vraagt veilig! eid. Die hebt gij, voetganger, vaak zelf in de hand. K ij k uit! In de week van 31 Augustus tot en met 6 September zijn in het gehele land 115 gevallen van kinderverlamming aange geven. In Groningen waren het er 5, in Fries land 6, in Drenthe 3, in Overijssel 24 (o.a. 12 in Vriezenveen), in Gelderland 12, in Utrecht 2, in Noord-Holland 11 (4 in Amsterdam cn in Haarlem), in Zuid- Holland 22, 10 in ’s-Gravenhage, 4 in Rotterdam, in Zeeland 2, in Noord-Bra- bant 20 en in Limburg 8. Uitslagen Friese Voetbalbond le klas A: Workum 2ONS 2 22. 2e klas B: ONS 3—Balk 2 0—6. Res. 2e kl. A: Sneek 4—BI. Boys 3 3— 1, WZS 2—LSC 4 10—3. 3e klas A: BI. Boys 4Sneek 5 34, Sneek 6 Langweer 2 53. 3e klas B: LSC 5 BI. Boys 5 3—0, RES 3—WZS 3 3—1. Junioren (Hoofdkl.FrieslandLSC 41. le klas A: SneekCAB 71, RES BI. Boys 2—1, WZS—De Kooi 82. 2e klas A: LSC 2—RES 3 8—0, Friso— WZS 1—1. Junioren B: LSC 3—CAB 2 3—0, BI. Boys 2—LSC 4 2—3, WZS 3— Sneek 6 01. P. en J. de Dood, J. Hoekstra, Sneek f 139.975.—; Van 16 September 1952, des namiddags te 14 uur af zal aan de postinrichtingen een brochure verkrijgbaar zijn, die tot titel heeft „Gij betaalt, maar niet voor niets". Het is een publicatie van het Mi nisterie van Financiën, die wordt uit gegeven door de Regeringsvoorlichtings dienst. De brochure behandelt de lioenen-nota 1953. De Sneker reserves zorgden voor drie van de zes punten aan de Lemmerweg de benjamins eisten deze keer echter een puntje voor zich op, want de uitslag was 11) maar LSC 2 moest door een knappe 34 zege op FVC 2 voor even wicht zorgen, daar Black Boys 2 op Cambuur met 91 sneuvelde tegen Fri sia 2. Zijn de Frisianen wat van plan Nederlaag voor Oranje Nassau. Aan het dezer dagen verschenen ver slag over 1951 van het Sneker Studie fonds ontlenen wij het volgende Als stichtingskapitaal is door de ge meente en het Old Burger Weeshuis elk 1000 gefourneerd, totaal dus 2000. Van beide instanties werd over elk der jaren 1950 en 1951 een uitkering van 1500.ontvangen, makende totaal 6000.Van het comité Snitser Jubel- jier werd uit het voordelig saldo 1000 ontvangen, een partiiculier schonk 94.27 en aan rente werd gebeurd ƒ1.06. Totale ontvangsten dus 9095,33. Het bestuur van het fonds dankt het „Snitser Jubel- jier” en de betrekken particulier die het fonds bedachten en spreekt de hoop uit, dat het gegeven, voorbeeld navolging zal vinden bij andere instellingen en parti culieren. Met ingang van heden, Maandag, is het zwembad gesloten. Misschien vinden degenen, die daar in de loop van het seizoen iets van hun garderobe hebben achtergelaten, nu gelegenheid dat af te halen. Voor a.s. Zaterdag 12 u. moet dat gebeurd zijn. De gevonden voorwerpen zijn: onderbroeken, jongenshemden, meisjes-directoirs en -camisoles, bad pakken en zwembroeken, bad- en zak doeken, borstrokken, jassen, wollen ves ten, windjack, sokken, voetbalbroek, slipover, 2 portemonnaies, brillenkoker, zakkam-étui, jongenspet, zelfbinders, zil veren kettinkjes, armbandjes, ringetje. Iers waren niet bij machte de waarlijk prima spelende halfspelers Groothuis en Bakker te houden, waardoor de achter hoede voor zeer moeilijke problemen kwam te staan. De onmiddellijke oorzaak van de nederlaag was evenwel, dat Stuut geblesseerd raakte. Bij een snelle doorbraak gaf Seldenrust Jr. linksbuiten Koenders de kans om Kracht kansloos te passeren, 10. De Boys roken de overwinning. Links binnen Bovenius kroop worstelende door de verdediging heen en Ter Mors maakte er 20 van. Stuut viel hierna uit en Efdé nam zijn plaats in. Dit was geenszins een verbetering en höe Sneek ook probeerde de bordjes te verhangen, het gelukte niet. Een hard schot van Kootje ging naast; Deden schoot zeer hard voor het doel lang, waar niemand stond om de rest te doen. Het laatste doelpunt kwam van mid voor Selderhuis, voor wiens scherp schot uit de heup Kracht voc.- de derde maal moest bukken, zodat met 30 voor de gastheren een einde kwam aan deze goed geleide en sportieve wedstrijd. Bij ministeriële beschikking is bepaald, dat met ingang van 12 October met groot verlof zullen gaan alle dienstplichtige onderofficieren, korporaals en manschap pen van de lichtingen 1950-II en 1951-1, die vóór 1 Maart 1951 voor eerste oefe ning in werkelijke dienst zijn gekomen, en alle dienstplichtigen van de lichtings- ploeg 1951-1, die in het tijdvak van 1 Maart 1951 tot 1 Juni 1951 eveneens voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen, alsrrede zij die daarmede de eerste oefening hebben .aangevangen of vervolgd. Er zijn slechts enkele uitzon deringen. bers met een zege van start gegaan. Kampioen Steenwijk versloeg Harlingen met 31 en HZC voelde zich direct weer goed thuis in zijn oude omgeving, want Bergum kreeg in de havenstad met 30 klop. Bij Black Boys wreekte zich het feit dat de zwartjes tegen Olyphia met een aantal invallers moesten aantreden. Wel namen zij de leiding, maar uiteinde lijk trokken de gasten met 21 aan het langste eind. Lemmer zegevierde met 60 over GAVC en De Kooi boekte in Wolvega een 20 overwinning op DOG. Goed begin van W.Z.S. selbeker en 5 persoonlijke medlailles, in het bezit kwam van de kampioen Idsken huizen 'pioeg W. Koning c.s.). De 2e pr. plus vijf lauwertakken, kreeg Nieuw Beets (ploeg J. Hemminga c.s.). De 3e prijs, f25.plus 5 medailles, was voor Terzool (ploeg W. Punter c.s.), die tevens de plaquette voor de meest spor tieve prestatie ontving. Tussen de afvallers van de le ronde werd een af val-wedstrijd gehouden. De prijzen hiervoor kwamen in het bezit van: le pr. Warga (ploeg L. Webbes), die tevens het keurige Roode Kruis-vaantje ontving; 2e pr. Vries (ploeg L. Koops); 3e pr. Wirdum (ploeg W. loekstra). Voorts ontvingen diverse ploegen pre mies. De prijzen werden na afloop in Café Krüger uitgereikt door de voorzit ter van de commissie, de heer G. W. Poiesz, die dank bracht aan allen die hidden meegewerkt tot het welsiagen van deze touwtrekwedstrijd. Hij over handigde daarbij de heren H. Kroontje en L. de Haan van Bols ward resp. kamprechter en commentator reporter, als blijk van wat. taring v<xn- hun uit stekende leiding, waardoor deze wed strijd in alle opzichten een >pa lef ver loop heeft gehad, een Roode Kruis-lepel tje. Vermelden we tenslotte nog dat de wisselprijs 4 maal in ’t geheel of 3 maal achtereen noet v. orden gewon 'en om definitief eigendom te worden en dat de geluids-installatie en verlichting verzorgd door Fa. Ooms en Co. De organisatie was in alle opzichten keurig verzorgd, waarvoor de heren Rentier en v. d. Zee alle lof toe komt. Nadat in het plaatselijk blad de aan dacht op het studiefonds was gevestigd, werden tien aanvragen om toekenning van een toelage ontvangen; een werd naderhand ingetrokken, de andeu negen heeft het bestuur, na beoordeling van uit voerige gegevens, kunnen inwilligen. En dit niettegenstaande het feit dat het niet verantwoord is in de eerste jaren het gehele ter beschikking komende bedrag een bestemming te geven. De stichting beschikt immers in die jaren alleen over de uitkeringen van gemeente en wees huis, op terugbetaling van toegekende voorschotten kan niet onmiddellijk wor den gerekend en als een studie, waar voor eenmaal steun is toegezegd, nor maal verloopt, heeft een begiftigde er als regel redelijkerwijs aanspraak op, dat de toegezegde steun voor volgende ja ren wordt verlengd. De studietoelage mag als regel niet hoger zjjn dan 1000 voor het volgen van een universi taire opleiding en 500 voor een an dere studie; daar de toelagen het karak ter van renteloze voorschotten dragen, werden van de negen nu verleende dan ook schuldbekentenissen opgemaakt, waarin de plicht tot terugbetaling is vastgesteld. Verleend werden 250 toe lage voor studie voor scheepswerktuig- kundige, 400.voor marconist (zee vaartschool), ƒ500 voor stuurman (zee vaartschool), ƒ200 voor onderwijzer AIS eerste in Nederland heeft de ge meenteraad van Den Bosch een verorde ning aangenomen, waarin bepaald wordt, dat ook de koper, wanneer hij na slui tingstijd goederen van een winkelier betrekt, strafbaar zal zijn. Twee punten uit zeven wedstrijden, dat was de hele oogst van de noordelijke eerste klassers op de tweede voetbal zondag. Alleen GVAV hield de eer hoog door zijn wedstrijd in Nijmegen tegen NEC met 31 te winnen. Bij de zes ne derlagen, die de overige ontmoetingen opleverden, waren enkele flinke teleur stellingen. De grootste was wel het échec van Heerenveen op eigen veld tegen En schedé, dat nota bene vorige week met 60 klop kreeg van AGOW. Ook de 24 nederlaag van Leeuwarden tegen Haarlem en de 0—1 dito van Be Quick tegen Vitesse waren niet verwacht en tenslotte hadden wij ook onze stadgeno ten in hun uitwedstrijd tegen de Ensch. Boys een klein kansje op een gelijk spel gegeven. Ook dat kwam anders uit, want nadat de rust met gelijke stand was ingegaan, moest Sneek in de twee de helft met 30 het onderspit del ven. In Afd. A is alleen EDO, dank zij een 20 zege op Frisia, nog zonder puntenverlies, maar de Haarlemmers worden gevolgd door vier clubs met drie punten. Dat zijn Ensch. Boys, Wagenin- gen, Heracles en VSV. Wageningen ver sloeg in Amsterdam De Volewijckers met 21 en Heracles en VSV deelden in Almelo de buit (22). Dan komen er zes clubs met 2 punten, waaronder Sneek; Zwolse Boys, NEC en Frisia slui ten de rij met 0 punten. Situatie in B anders. Het Nederlands elftal, dat op 21 Sep tember te Kopenhagen tegen Denemar ken zal spelen, is als volgt samenge steld Doel: Kraak (Stormvogels); Achter: Odenthal (Haarlem) en Bos kamp (Ajax);, Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH) Voor: v. d. Kuil (VSV), Lenstra (Heé- renveen), v. Roessel (Willem n), Ben- naers (Dosko) en Clavan (ADO). Reserves: Landman (Sparta), F. Te- bak (Eindhoven), Hendriks (Vitesse), van Melis (Eindhoven). WZS begon in de vierde klas uitste kend. Akkrum verliet het Zuidersport- park met een 51 nederlaag. Dat geeft de burger moed, zebra’s Verdere uitsla gen in deze klas: RESStiens 21, FrisoMKV 34 en FrenoCAB 41. SCHARNEGOUTUM. De collecte voor kankerbestrijding bracht in Scharne goutum f 102.op. In Afd. B is de situatie even anders. Hier paraderen niet minder dan vier clubs met het maximum aantal punten aan de kop. AGOVV behaalde de ver wachte zege op Achilles, al waren de cijfers (20) heel bescheiden en 't Gooi bewees andermaal zijn goede vorm door in het Stadion Blauw Wit met 30 te kloppen. Behalve Haarlem schaarde zich ook Stormvogels bij de „grote vier” door een zeer verdienstelijke 30 overwin ning op DWS. In deze klas zijn Be Quick, Go Ahead, Achilles en Blauw Wit nog zonder punten. L.S.C. ontfutselt Hoogezand een punt. In de tweede klas werden heel weinig doelpunten gemaakt. De voorhoede van Nicator bleek tegen FVC nog het schot- vaardigst. Zij fabriceerde tenminste drie goals, wat voldoende was, want de be zoekers maakten er maar één. In de overige ontmoetingen waren de verdedi gingen over het algemeen oppermachtig. Bij LSCHoogezand zelfs volkomen, want in deze wedstrijd werden in het geheel geen doelpunten gemaakt. Een goed begin overigens voor onze stadge noten. Velocitas keerde met een moei zame 10 zege uit Meppel (op MSC) terug en Oosterparkers en Zwaagwest- einde kwamen in hun thuiswedstrijden tegen Houtigehage en Friesland tot de zelfde prestatie. De punten zijn echter binnen en dat is voor de Groningers en Westereinders het voornaamste. De touwtrekwedstrijd, welke de Ver. van Helpsters en Helpers van het Ned. Roode Kruis alhier Zaterdagavond in het Sportpark organiseerde, is een groot succes geworden. Al is de 2000ste bezoe ker niet de controle gepasseerd, waar door het beschikbaar gestelde theeservies niet behoefde te worden uitgereikt, er wa ren toch zeker 18 a 190l> bezoekers aan wezig, zodat er een mooi batig saldo aan het Roode Kruis zal kunnen worden af gedragen. De lijst bevatte niet minder dan 23 vijf-tallen, waarvan er twee ver stek lieten gaan. De sterkste formaties waren aanwezig, o.a. kampioen 1952 Ids kenhuizen en kampioen 1951 Parrega. De allermooiste partij was ongetwijfeld de strijd tussen de no. 7 en 8, Vries (Dr.) en Scharnegoutum, Winia c.s. Bijna had den de Drenten de Friezen over de streep, doch met een grote verbetenheid vochten Winia c.s. verder en slaagden er onder een uitbundig gejuich in hun te genstanders te kloppen. In de tweede omloop sneuvelden Sneek (Zeilstra c.s.) tegen Vries; Parrega moest het afleggen tegen Nieuw-Beets; Scharnegoutum te gen het stoere vijftal van Staveren; Vrouwbuurtstermolen had geen schijn van kans tegen T -nter c.s. van Terzool; spannend en fraai was de strijd tussen Parrega en Langweer, waarbij laatstge noemden het onderspit moesten delven, dskenhuizen had weinig moeite met St. 'acob. Op de zes kwamen dus: no. 23 Vries, io. 6 Nieuw Beets, no. 9 Staveren, no. 14 'erzool, no. 15 Parrega en no. 19 Idsken- uizen, waarbij resp. Nieuw Beets, Ter- jol en Idskenhuizen als overwinnaars ga (W.); 1 sjaal, idem; 1 zaklantaarn aar voren kwamen, die om de prijzen noch ten strijden. Nieuw Beets versloeg ferzool eh Idskenhuizen klopte in de ga 108; 1 armband, H. v. d. Goot, Oude- eindstrijd van de winnaars-ronde Nieuw Beets, zodat de le prijs, f 100.plus wis- J. Duiker, te Hommerts 'J. Dooper en W. Conradi, f 130.900.—; R. de Groot, (kweekschool), nog eens ƒ200 voor on derwijzer (kweekschool), ƒ200 voor on derwijzer (opleiding via privé lessen), 250 voor opleiding weg- en waterbouw kunde (M.T.S.), ƒ200 voor opleiding aan R.H.B.S. en 325 voor een universitaire studie aan medische faculteit. Totaal aan verstrekte toelagen 2525.Het saldo in het fonds bedroeg dus eind 19al 6570.33. Het bestuur der instelling bestaat uit burgemeester L. Rasterhoff, voorzitter, wethouder F. Boeijenga, die het gemeen tebestuur vertegenwoordigen, en de h.h. J. Noorman en G. Koelstra, die door re genten van het O.B.W. zijn aangewezen. Voorzitter is burgemeester Rasterhoff; secretaris-penningmeester de heer Kanon, secretaris-boekhouder van O.B.W. Het Deense elftal ziet er aldus uit: Doel: Johansen (KB). Achter: Knud sen (Aarhus) en Nielsen (B. ’93) (aan voerder). Midden: Terkildsen (Esbjerg), Broegger (AB) en Ginsburg (HIK). Voor: Andersen (Esbjerg), Petersen (Koege), Hansen (Esbjerg), Kurt Niel sen (Skovshoved) en Kaj Nielsen (Skovshoved). Reserves: Hendriksen (Frem), Koebben (KB), Poul Andersen (B 93), Olesen (Aarhus), Holm (B ’03) en Seebach (AB), Ten gemeentehuize van Wymbritsera deel werd Vrijdagmorgen aanbesteed het bouwen van 8 blokken van 2 woningen, resp. 2 blokken te Oudega, 2 te Nijland. 1 te Gaastmeer, 1 te Blauwhuis, 1 te Gauw en 1 te Jutrijp. Ingeschreven werd als volgt (in massa): J. Steneker, St. Nicolaasga, f157.250. S. de Boer, IJsbrechtum f 145.700.T. Wiersma, Bolsward f 145.000.H. en C. Faber, Sneek f 144.500.J. Andringa, Sneek f 144.130.D. Steneker, St. Nico laasga f 143.350. Sneek f 142.800.— f 140.800.—P. Olij, Sneek Gebr. Boomsma, Sneek f 13Q 990.H. F. Ringnalda, Sneek f 138.790.J. van As ma, Heeg f 135.975.K. P. Bootsma, Blauwhuis f 131.999.—; H. Speelman, Sneek f ±31.950; M. v. d. Bosch, Gauw f 131.782.—; f 131.750.—; Blauwhuis Oudega f 130.400.—; De Groot—Heinsma, Gaastmeer f130.037.—; J. A. Dijkstra, Jutrijp f130.025.E. Feenstra, Nijland f 129.945.H. Canrinus, Oosthem, perc. 1 f29.200.—, perc. 4 f 16.500.—A. en H. Bootsma, Roodhuis, perc. 2 f 33.597.G. Visser, IJlst, perc. 1 f28.970.perc. 4 f 15.980.—; Voor het schilderwerk werd als volgt ingeschreven: C. Kaspersma, Oudega f 8630.F. J. de Jong, Woudsend f7990.Fa. B. Vis ser, Sneek f7980.K. Kuiken, Wouds end f7938.—; A. Bergsma, te Jutrijp f 7777.A. Wagenmakers, te Sneek f7600.—; P. J. 1 pers, Sneek f7200.—; Duursma, Haarlem f 6960.P. Lusthoff, Sneek f 6675.Geertsma, Sneek f 6672.-; L. de Vos, Sneek f 6660.R. Kingma, Sneek f6480.—; Koster en Van der Veen, Sneek f6374.—; Posthuma, IJsbrechtum e.a. f 6352. Begroting bouwwerk: f 128.000.schil derwerk f 3000.Gunning volgt later. SCHARNEGOUTUM. De feestelijkhe den, gehouden op Woensdag en Donder dag, georganiseerd door de Ver. „Oranje”, hebben het wat nest getroffen met het weer. Er heerste Woensdagmorgen al di rect ook een prettige stemming. De op tocht der schoolkinderen met ’t keurige corps „Excelsior” was al kleur en fleur. Er was veel zorg aan deze optocht be steed, zodat de jury het niet gemakkelijk had bij het beoordelen, le prijs Pake en Beppe; 2e Indiaan; 2e Bruidspaar. Praal wagens waren er weinig, maar mooi, le „Fryske Krite”; 2e Pompeblêdden (fam. G. Boorsma); 3e Kamplibben. Op het sportterrein waren de kaats- liefhebbers in actie. Er werd best en sportief gekaatst. De spelleider, tevens voorzitter van le kaatsvereniging „De lytse stuit”, de heer D. Winia, die Don derdagavond de nrijzen uitreikte, zeide: „Het was een echte feestdag voor de kaatsers”. Hij dankte de enkele ingezete nen die gelden beschikbaar hadden ge steld voor mooie prijzen. Uitslag: le pr. H. Bleeker, M. Jellema en S. Tolsma; 2. A. Roukema, Tj. Hingst en W. Overal; 3. A. Bootsma, J. Bouma en Jan Roukema; 4. Th. Boorsma, Sj. de Jong en D. Wi nia. Troostprijzen: 1. H. Schulp, G. Zeil stra en R. Dijkstra; 2. Ruurd Winia, S. Wiersma en J. Jellema. Woensdagmiddag werden de kinder spelen op het terrein g"houden. Iedere verliezer kreeg nog een troostprijs. Don derdag waren de volksspelen aan de beurt en er is hard, maar sportief ge streden. Uitslag: Ringrijden op paard: le prijs Ids Winia; 2e P. Hania; 3e Auke v. d. Heide; 4e Anne v. d. Meer. Marathon loop door het dorp, met hindernissen voor het zwakke geslacht. Uitslag da mes: 1. Laura de Jong; 2. Theuni Schaap; 3. Sjoukje de Jong; 4. Jitske Walinga; 5. Geesje Wiersma; 6. Sippie Schaap. Marathonloop met hindernissen (een zware loop): le Sipke Jansma; 2e Kl. B. Hofman; 3e K. Tiersma; 4e Tj. P. Hoek stra. Estafette 2130 jaar: le pr. mej. Jeltje van Gunst en mej. Ren ke v. d. Heide en de heren Sipke Jansma en Thomas v. d. Laan; 2e pr. P’etje Zeilstra en mej. Sip- pie Kamstra en de heren Ale Reitsma en Ids R. Schaap. Touwtrekken met hindernis, jonge mannen 1420 jaar: le pr. Harm J Schulp; 2e Tjitse Jansma; 3e Jentje H. Bootsma en 4e Piet Sandstra. Skilopen dames 1420 jaar: le pr. Ri ka Halma; 2e Atje Jellema; 3e Dirkje v. d. Meer; 4e Vrouwkje Rozendal; 5e Janke Boorsma en 6e prijs, beschikbaar gesteld door „De Magneet”, mej. Boukje Punter. Fietsen met het grote kamrad achter en het kleine voor, heren 3145 jaar: le pr. Kl. Kroeze; 2e R. Schaap; 3e R. van Wieren; 4e L. Meinsma. Ballopen dames 3145 jaar: le mevr. A. Fahner; 2e mevr. Sj. de Boer; 3e mevr. L. Meinsma. Flessen vullen, dames 4655 jaar: le mevr. D. v. d. Meer; 2e mevr. D. Boor sma. Op 29 Juli van dit jaar had de Leeu warder Courant 200 jaar bestaan, welk jubileum officieel zal worden gevierd op 18 en 19 September a.s., o.a. met een re ceptie in de Harmonie te Leeuwarden op 19 September van 14.30 tot 17 uur. Ter gelegenheid van dit feit heeft het bestuur van de Stichting „Leeuwarder Courant 1947” een boekwerkje het licht doen zien, dat fecn korte monografie over het blad en een beschouwing van zijn cultuur-historisch beeld van Friesland behelst. De ene in de vorm van een artikel onder de titel „Binnenshuis”; de andere getiteld „Rondom”. Dat beide artikelen qua inhoud zowel als wat de vorm t treft uitmuntend zijn, is niet verwonderlijk, want ze vloeiden uit de pen van meesters in het vak, als Jhr. J. W. J. Witsen Elias, de vroegere hoofdredacteur van het blad, nu direc teur van de N.V. Erven Koumans Sme ding, welke N.V. de krant technisch ver zorgt, en uit die van de heer J. Piebenga, die nu met de heer C. van Beem samen de redactieraad vormt. Op de inhoud van de artikelen gaan we hiér niet in; het blijve het voorrecht van de Leeuwarder Courant haar lezers in haar interessante historie rond te leiden. Opvallend is wel, als men zo deze artikelen leest, hoezeer de geschiedenis van dit blad en onze provincie metelkaar verweven zijn, een bewijs temeer voor de belangrijke plaats welke de Leeuwarder Courant steeds in dit gewest heeft ingenomen en welke haar terecht het trotse devies: „hoofd blad van Friesland” in haar kop deed op nemen. We gunnen haar gaarne dat de vies. Moge zij het nog vele eeuwen even waardig en verdiend kunnen blijven voeren. Johannes Mulders van Noordwolde vervaardigde de houtsneden, daarbij werkende naar of ontlenende aan oude prenten of schilderijen. Typografisch is het werkje uitstekend verzorgd döor de N.V. Erven Koumans Smeding. Het is niet in de handel en slechts in beperkte oplaag uitgegeven. Zaterdagmiddag besloot de S.Z.C. het wedstrijdseizoen met een ledenwedstrijd voor het Paviljoen. Het wat trieste weer ’s morgens had blijkbaar een ongunstige invloed op de deelner ing, die niet groot was. Toch was het goed zeilweer. Eerst een beetje stil, maar later met een mooie, zij het wat heen en weer dwar relende noord-westelijke wind. De uitslag was Gemengde klasse 1. Nova III, F. Lei- 2. Jancobus, Th. Pasma Sr.; 3. Barzoi, H. Cnossen; 4. Hoannebiter, H. Faber Jr.; 5. Kikker, J. Stoffer. Larken 1. De Vliegende Schotel, A. Sikma. 16 M2 Eenh.klasse: 1. Mlchiel de Ruy ter, W. J. van Balen, Irnsum; 2. Anja, J. M. Waterlander, Oudehaske, st. A. v. d. Wal, Joure; 3. Aran Crest, P. Wie- ringa; 4. Vrijheid, D. de Haan. Valkenklasse: 1. Stille Wille, mr J. H. Cornells; 2. Margrietha, H. G. de Boer. Pampusklasse: 1. Ruiter, R. Reitsma, Witmarsum; 2. Weerhaan, H. H. Bak ker. Vrijheidsklasse: 1. Novumbeker voor de beste prestatie in alle ledenwed- strjjden, Twirke, Gebr. v. d. Meulen, Joure; 2. Squell, E. Wierstra Jr. Schouwen: 1. Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen. Jeugdklasse: 1. K.Z.V.S. Ill, mej. R. v. d. Zjjpp; 2. K.Z.V.S. IV, A Hummel. Voorzitter G. S. Hofstra reikte na afloop de prijzen in het Pa"iljoen uit na vooraf te hebben geconstateerd, dat de Club met genoegen op dit jubileum jaar kan terugzien. Ook maakte hij be kend, dat de clubavonden Donderdag 2 October a.s. weer een aanvang nemen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1