Centr. Tehuis voor Geestelijk Hulpbehoevenden Üi FRANS TONEEL IN SNEEK BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST f 7 e Jaargang No. 75 RedacteurL. KIEZEBRINK Circus Mikkenie komt! Veilig Verkeer grondwet A.H.A. werkt aan EEN PRIMEUR VOOR FRIESLAND In ’t bijzonder voor Ouden van Dagen. Zilveren Stadhuistournooi De Troonrede Verdacht van insluiping Nieuw Zeeland laat slechts 1500 Nederlanders toe Redactie-adres KLEINZAND 7 Telef. 2872 Friese Scheepsbouw- combinatie Schorsing van Varkens- markten Vrijdag 19 September 1952 -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD voor klein Europa. Sneker Kruideniersver. Ook in deschoorsteenpijp. PHILIA. van •X- De regering van Nieuw-Zeeland heeft een De rijkspolitie van de groep Mantgum heeft in samenwerking met de gemeente politie te Sneek zekere F. J. alhier ge arresteerd, die verdacht wordt van in sluipingen in boerderijen te Mantgum, Terzool en Poppingawier, waarbij geld ontvreemd werd. AdvartentlaprIJi 15 et per m.m. Bij contract (handeltadv.) lager. Abonnementsprijt II- per half jaar. France per peit f 3.75 per hall |aar. Giro 50748 ten name van Firma fi. J. Drijfhout Snoek. Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Een aantal Friese scheepsbouwers zal een combinatie vormen om gezamenlijk op belangrijke orders in te schrijven en ook propaganda te maken. Tot hen be horen de fa’s Fikkers en Boomsma te Sneek. Met ingang van 22 September zullen wegens varkenspest de varkensmarkten voor onbepaalde tijd worden geschorst, althans voorzover het de aanvoer van fok- en opfokvarkens betreft. De maat regel heeft derhalve geen betrekking op slachtvarkens. Uitgezonderd van het schorsingsverbod zijn voorts de provin cies Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel ten Zuiden begrensd door Zwartewater, Dedemsvaart en Vecht, als mede Zeeuwsch-Vlaanderen en de Wad- den-eilanden met Inbegrip van Texel. Ook het houden van keuringen en ten toonstellingen van varkens is in het ge hele land verboden. Gelijktijdig met het schorsen van de varkensmarkten zal een vervoersverbod van varkens van kracht worden, en wel van varkens uit het ge bied, waarin het houden van markten is geschorst naar het overige gebied. Ook hier is een uitzondering toegestaan voor varkens, die onmiddellijk naar de Slacht plaatsen worden vervoerd; het transport hiervan zal dus zonder enige beperking kunnen geschieden. SNEEKER NIEUWSBLAD De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft nl. in zijn functie van voorzitter van di Stichting Friesland voor Maatschappelijk werk een commissie in het leven geroepen, welke tot taak had de oprichting van zo’n tehuis te bevorderen. Deze commissie, waarvan Gedeputeerde D. de Loor voorzitter is en waarin ook zitting hebben de burge meesters van Sneek en Bolsward en de heer W. Meerholz, directeur van „Tha- bor” alhier, heeft dezer dagen in het Provinciehuis te Leeuwarden tegenover de Pers de tot nu toe bereikte resultaten bekend gemaakt. Zaterdag 20 September spelen de bei de eerste elftallen van „Sneek” en „Hee- renveen” de finale om het Zilveren Stad huis in het Sportpark Leeuwarderweg te Sneek, aanvang 5 uur. U herinnert zich nog de sportieve en spannende wed strijden van vroeger tussen deze beide elftallen, en dit is voor dit jaar uw laatste kans weer eens zo’n sportieve wedstrijd bjj te wonen. Zoals ieder weet, komen deze elftallen in de competitie niet tegen elkaar uit, en daar deze finale in Heerenveen in een 33 gelijk spel is geëindigd, zal het hier in het Sportpark ook niet aan spanning ontbreken. Voor een volgend tournooi zal Heerenveen eerst van Frisia en Sneek eerst van Leeuwarden moeten winnen in de voor ronde, alvorens U deze beide elftallen weer tegen elkaar zult kunnen zien uit komen. Een reden temeer voor iedere voetballiefhebber om deze wedstrijd bij te wonen. Dinsdag werd door H. M. de Koningin de Staten- Generaal officieel ge opend. H. M. de Koningin leest de troonrede voor. Na de oorlog valt overal een grotere belangstelling voor de verzorging van Ouden van Dagen waar te nemen. Enerzjjds is dit een gevolg van de woning nood, anderzijds van de gewijzigde inzichten die op dit terrein ingang hebben ge vonden. In deze provincie openbaarde die meerdere belangstelling zich vooral door de toegenomen activiteit welke door particuliere- en overheidsinstellin gen aan de dag wordt gelegd en door de stichting of voorbereiding van vele nieuwe tehuizen voor Ouden van Dagen. Het probleem wordt daarmee echter niet voledig opgelost. Vrijwel alle bestaande inrichtingen worstelen nog met de moeilijkheden die ontstaan door het samenbrengen van geestelijk valide en geestelijk hulpbehoevende oude mensen. Daardoor is vrijwel vanzelf ook de wens naar voren gekomen een tehuis te bezitten voor de groep geestelijk hulpbehoe venden en het stemt tot grote voldoening, dat door de plannen tot het stichten van één centraal tehuis voor deze categorie ook deze wens op het punt staat verwezenlijkt te worden. Nadat de voorstanders van de vorming van een Europese federatie gefaald had den om hun idee te verwezenlijken via de Assemblee van de Raad van Europa, hebben zij op andere wijze geprobeerd hun doel te bereiken. Deze Assemblee van de Raad van Europa was niet het geschikte lichaam voor zo’n poging, om dat deze slechts een adviserend college is en dus geen feitelijk gezag heeft en omdat hij 14, met het Saarland mee zelfs 15 landen omvat, waarvan een deel, o.a. Engeland, niet voelde voor een federa tie. Er kon niets komen van een samen gaan van al deze landen in een groot federatief verband, dat men wel „Groot Europa” noemt. Ware de Europese de- fensiegemeenschap reeds door de parle menten van alle zes betrokken landen aanvaard, dan zouden de Fransen en Ita lianen getracht hebben via deze gemeen schap tot het ontwerpen van een grond wet voor een politiek samengaan dezer zes landen te komen. Maar nu dat niet het geval is, hebben zij zich van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap (plan-Schuman), welke reeds werkt, be diend om him doel te bereiken. Nadat eerst de Raad van Ministers van deze gemeenschap zich verenigd had met het Frans-Italiaanse voorstel om de As semblee, welke ook bij deze gemeen schap behoort, n politiek statuut voor een federatie te doen ontwerpen, is deze laatste daarmee accoord gegaan. Zij heeft zich onder leiding van haar voorzitter, de Belg Paul Henri Spaak vurig voor stander van de Ver. Staten van Europa, die meermalen in de Raad van Europa zijn misnoegen te kennen gaf over het feit dat deze zo weinig in die richting deed met enthousiasme op die taak geworpen. Zij vervormde zich daarvoor tot een zg. assemblee ad hoe, een verga dering, welke zich dus alleen met dit bij zondere onderwerp za’ bezighouden, en voegde aan haar 78 leden nog 9 toe, nl. 3 Fransen. 3 Duitsers en 3 Italianen, om zo een lichaam te worden dat geheel ge lijk is aan de ontworpen raadgevende vergadering voor de Europese defensie gemeenschap, welke, als ze reeds be stond, zich toch met de vorming van een boven-nationaal orgaan voor de leiding dier gemeenschap had moeten belasten. Het is alles wel erg ingewikkeld gegaan, maar zo is men dan toch gekomen tot de voorbereiding van een Europese fe deratie via een lichaam dat gezag heeft bij alle betrokken landen, omdat het al een orgaan is van een door hen zelf in gestelde gemeenschap, n.l. die betreffen de kolen en staat Dit lichaam wordt ge vormd door leden van de parlementen van alle betrokken landen. ue regering van iNieuw-z.eeiana neen besloten het aantal toe te laten Neder-1 landse gesteunde immigranten voor het uit een moeilijke situatie redt, maakten volgend jaar te verlagen tot 1500. De hier de indruk volgens keuze zal worden beperkt tot ongehuwde vastgesteld plan te verlopen, ervaren landarbeiders, geschoolde bouw vakarbeiders, arbeiders uit technische beroepen en ongehuwde vrouwen. Hij had wel het voorkomen van de sa lonheld, maar niet charmant Een eventuele verwijdering tussen En geland en het Europese vasteland zou een zware slag voor de Westerse politiek zijn. Nimmer zullen we megen vergeten, dat het Engeland was, dat door zijn moe dig standhouden tegen Hitler, Europa in de tweede wereldoorlog voor de onder gang behoedde. Wij hier in Nederland zullen ook nimmer uit het oog mogen verliezen, dat het Engeland is, dat het grootste belang heeft bij de verdediging van Nederland als een nieuwe aanval uit het Oosten loskomt. Onze regering heeft de geruchten, dat Nederland in een der gelijk geval niet zou worden verdedigd, kunnen tegenspreken; zij verzekert dat wat haar bekend is omtrent de gealli eerde strategie haar veroorlooft de de- fensie-inspanning onverminderd voort te zetten. Hoewel we in de mededeling van de regering liever hadden gelezen „de geallieerde verdediging van geheel Nederland”, omdat de „geallieerde ver dediging van Nederland” een rekbaar begrip is, wekt zij toch het vertrouwen dat ons land niet zonder meer zal wor den prijsgegeven. Maar het is toch goed dat Engeland een belangrijk woordje meespreekt in de Atlantische strategie ten opzichte van Europa. Hoe belangrijk blijkt ook weer uit het feit dat Eden di rect na zijn rede in de Europese Raad naar Belgrado vertrokken is om met Tito te overleggen. Washington en Londen zijn er op uit Zuid-Slavië tot een directe deelneming aan de Wer’ ree defensie te brengen en Truman heeft Tito zelfs uit genodigd vliegvelden ter beschikking van de Amerikanen te stellen. Tito heeft genover een door andere landen te vor men federatie heeft gestaan. Blijkbaar wantrouwt het de bedoeling van zo’n federatie. Van die antipathie gaf eigen lijk ook Eden weer blijk, want hij gaf geen enkel opbouwend denkbeeld in zijn rede hoe een Europese vastelands-fede- ratie er dan wel moest uitzien, waar mee Engeland bereid was innige betrek kingen te onderhouden. Men kreeg min of meer de indruk dat de Raad van Europa zou moeten dienen om eventueel gevormde Europese politieke en econo mische gemeenschappen te controleren en onder de duim te houden. Deze assemblee ad hoe kan echter niet meer doen dan een statuut ontwerpen voor het samengaan van de betrokken zes landen, W.-Duitsland, Frankrijk, Ita lië en de Benelux, al kan het ruimte la ten voor toetreding va.i andere naties of voor samenwerking met deze, waarom er bijv, ook waarnemers van Engeland in zijn toegelaten. We hebben in een vorig overzicht reeds gewezen op moge lijke gevaren van een zo beperkte fede ratie, die men „Klein Europa” noemt. Naast een stellig toe te juichen idealisme in het streven naar deze federatie, staan waarschijnlijk ook allerlei andere drijf veren bij de grote bij het plan betrok ken landen. W.-Duitsland zowel als Frankrijk schijnen er heil in te zien om hun positie op het Europese vasteland te versterken, en zowel de Duitse, Franse als Italiaanse regeringen schijnen te ge loven dat hun positie ook in het binnen land zal worden verstevigd als het plan slaagt. De Duitse socialisten weigerden al in de assemblee ad hoe zitting te ne men, omdat zij van oordeel zijn dat al dit AHA (ad hoe assemblee)-gedoe al leen maar bedoeld is om de Franse na tionale vergadering te winnen voor het voorstel inzake de Europese defensie- gemeenschap. Een der gevaren van dit „Klein Europa”, als het tot stand komt, is, we hebben er ook in het vorig overzicht op gewezen dat er zich een streven in kan openbaren zich tegenover, in plaats van naast Engeland in een meer ruime Europese samenwerking te stellen. Dat ook de Engelse regering zelve een dergelijke mogelijkheid vreest, bleek wel uit het feit dat Eden in de assemblee van de Raad van Europa, welke te zelf- der tijd bijeen kwam, waarschuwde voor een scheiding in het streven naar een inniger Europese samenwerking. Eden meende dat de vorming van kleinere po- litiek-economische gemeenschappen door bepaalde groepen van landen moest ge schieden binnen het kader van de Raad van Europa, anders vreesde hij een ver wijdering tussen Groot-Brittannië en zijn vrienden op het vasteland. Ongetwijfeld heeft Engeland zelf mede schuld aan wat nu gebeurt. Ook al kan Engeland om wille van zijn verplichtingen jegens an dere delen van het Gemenebest moeilijk deel uitmaken van een Europese fe deratie, er is toch plaats voor het ver wijt dat Londen steeds antipathiek te- Kort samengevat vermeldt de troon rede de volgende punten: De ontwikkeling van de internationale betrekkingen zal in belangrijke mate haar stempel drukken op het regerings beleid in het nu pas begonnen parlemen taire jaar. Een nieuwe basis voor de be trekkingen tussen ons land en Indonesië zal het doel moeten zijn van een hervat ting van de besprekingen over de Neder- lands-Indonesische Unie. De grondslag dient te worden gelegd voor de mogelijk heid, op den duur de bevolking van Nieuw-Guinea in staat te stellen, in overeenstemming met art. 73 van het Handvest der V. N., zelve over haar toe komst te beslissen. In het economisch beleid zal de ont wikkeling van het normale bedrijfsleven primair zijn. Gestreefd wordt naar de bouw van ten minste 55.000 woningen, een „passende verhoging van de huren” zal aanhangig worden gemaakt met com pensatie van kosten voor bepaalde groe pen van huurders. Afschaffing van schoolgeld voor het L.O. of een vereenvoudiging van de be staande regeling zal worden onderzocht. De wettelijke regeling van de Omroep en heffing van het kijkgeld hoopt de rege ring te kunnen verwezenlijken. Er wordt een onderzoek ingesteld nopens in ons kiesstelsel aan te brengen wijzigingen en eveneens naar de meest gewenste be stuursvorm voor de grote gemeenten in verband met het vraagstuk van de sa menvoeging. Ten slotte vragen sociale voorzieningen voor zelfstandigen de aandacht evenals doorvoering van de Bedrijfsorganisatie. Zoals reeds eerder in de advertentie- rubriek werd aangekondigd komt circus Mikkenie hier a.s. Maandag, Dinsdag en Woensdag. Dat het geboden programma van uitstekend gehalte is blijkt o.a. uit het verslag in het Vrije Volk van de première te Leeuwarden, waar het cir cus deze week staat. Het blad schrijft Laten we volgens de goede cirsustra- ditie met de paarden beginnen. Men ziet ze in soorten en in verschillende vormen van dressuur. Zonder uitzonde ring zijn deze nummers echter de moei te waard, of ze nu van mevrouw Mik kenie, mr Petoletti, de Baker Boy of de Cumberland Jockeys zijn. De dieren wereld telt echter meer vertegenwoordi gers in het programma. Sabu, de film ster, vertoont verbluffende staaltjes van olifantendressuur. Miss Belita verkeert op een griezelig-amicale voet met de leeuwen en dat een beer op een motor fiets kan rijden is nauwelijks te geloven voor wie het wonder niet zelf heeft ge zien. Maar dit presteren dan ook uit sluitend Maika’s wonderberen. Acroba tiek op de grond en hoog in de lucht werd in verschillende nummers van uit stekend gehalte geboden. De acht Cer vantes sprongen op en over elkaar en vingen elkaar met vaste hand, de vier Richy’s waren nauwelijks menselijk in hun vreemde gedragingen. Verder bren gen we in deze rubriek ook de zeven Hungaria’s onder, die altijd bjjna vie len maar het nooit deden. Het hoogte punt (ook in letterlijke zin) vormden de zes Meteors aan de vliegende trapeze. Men kon een dubbele salto en een pi rouette bewonderen, die een van deze artisten, zwevend van de ene naar de andere trapeze, uitvoerde. Men kon dit zien maar misschien hebben vele be zoekers hun ogen daarbij gesloten. Stijlvolle trapeze-acrobatiek brachten ook de twee Hellyos. Dan was er een zeer knap jongleursnummer van de twee Touranis, die o.m. met brandende fakkels werkten. En de drie Sacchini’s gaven een kostelijk clownnummer. Het te stichten gebouw een unicum, niet alleen voor Friesland maar voor ge heel Nederland zal verrijzen te Noord- Berguni, waar een voor dit doel uitermate geschikt en zeer gunstig gelegen terrein van ca- 33 H.A. beschikbaar is. Op ‘t terrein bevinden zich ook enkele kleine boerderijtjes, welke de zo zeer gewenste werkgelegenheid kunnen verschaffen. De bedoeling is met plm. 150 mensen te be ginnen, welk aantal later tot 450 kan worden uitgebreid. De bouwkosten zullen naar raming 1.4 millioen gulden bedragen, waarin het Rijk voor driezevende deelneemt. Voor het resterende gedeelte moet een lening worden gesloten, waarvan de provincie en de gemeenten de aflossing en rente moeten garanderen. Het verzoek daartoe is reeds aan de gemeenten gericht. Door de instelling van een Stichtings- raad met grote bevoegdheden, waarin de afgevaardigden van de Provincie, Ge meenten en verenigingen van alle rich tingen zitting hebben, wordt bereikt, dat de belanghebbenden beslissende invloed op de gang van zaken kunnen uit oefenen. De Stichting strekt haar zorgen be paaldelijk uit over de geestelijk hulpbe hoevende Ouden van dagen, die geen verpleging in een psychiatrische inrich ting behoeven, maar neemt indim nodig ook de huisvesting en verzorging van jongere volwassen geestelijk onvolwaar- digen op zich. Voor deze laatsten zal dan eventueel een apart paviljoen wor den gesticht. Ouden van Dagen uit alle gemeenten kunnen worden opgenomen, maar alleen op aanwijzing van een psychiater, ver bonden aan de Dienst van de voor- en nazorg voor geesteszieken in onze pro vincie. Het is geenszins de bedoeling in concurrentie te treden met de psychia trische inrichtingen, maar wel om met deze samen te werken. De kosten voor de gemeenten worden echter lager dan bjj verpleging in deze inrichtingen, daar geen staf van specialisten nodig is. Wel zullen de verpleegden geregeld onder controle staan. Voor de geesteljjke verzorging zal aan de Stichtingsraad een Commissie van bijstand worden toegevoegd. Aan een architect en een tuin-archi- tect is reeds opdracht gegeven een schetsplan te vervaardigen en wanneer er door de gemeenten vaart achter wordt gezet, hoopt men over enige maanden met de bouw te kunnen beginnen. Een weekje zaten w’ „in de bank” Voor veiliger verkeer, Na morgen zijn we (op de weg) Op weg naar titel: „Heer”. Een „Heer” op straat, maar „Heer” ook thuis: Vóór straks de kachel brandt Moet eerst het rookkanaal ge veegd De „Brand” loert aan de kant Onttrek U niet aan deze „trek”, Trek U die trek-plicht ékn; Kom niet als een nalatig „Heer” Door brand te boek te staan. Onttrek U door die schoorsteen trek Aan brandweerman en spuit. Wees buiten-„Heer” en blnnen- „Heer”, De kachel komt, k ij k uit! nog geen besluit genomen, al blijkt hij wel bereid met Turkije en Griekenland militair samen te werken. Maar als vol ledige partner in de Westerse verdedi ging kan men hem zeker niet verwach ten, zolang de Triëst-kwestie met Italië niet is opgelost, waarvoor Amerika en Engeland hun best blijven doen. Ook schijnen Amerika en Engeland een nieuw verdedigingsplan voor het Mid den Oosten te overwegen, dat aanlokke lijker zou zijn voor de Arabische staten dan het defensie-commando voor dat ge bied. Maar hierover is nog weinig te zeg gen, omdat eerst de betrekkingen tussen Engeland en Egypte zullen moeten wor den verbeterd. Ook de vijandigheid van Mossadeq koppiger dan ooit jegens Londen doet de verhouding van het Wes ten tot het Midden Oosten geen goed. Verderop in Azië is de toekomst voor het Westen wel zeer onzeker. Zoals bekend, is er onlangs te Moskou een conferentie van Russische en Chinese autoriteiten gehouden. Van het resultaat is thans be kend geworden dat, zoals te verwachten was, Rusland zijn troepen in Port Ar thur, de oorlogshaven in Mantsjoerije, van waaruit Japan kan worden bedreigd, zal mogen houden. De spoorweg in Mantsjoerije wordt echter nog in dit jaar door de Russen aa.t de Chinezen te ruggegeven. Er verluidt echter, dat tus sen Moskou en Peking ook is overeenge komen dat dezer dagen een voorstel aan b°t WesVn zal worden gedaan om een conferentie te houden over alle Aziati sche vraagstukken, Korea incluis. Een dergelijk voorstel, dat ook de oude te genstelling tussen Amerika en Engeland inzake de erkenning van communistisch China weer zou oproepen, zou het Wes ten in een vrij netelige positie kunnen brengen. Eer, belangrijk lid van het Ge menebest als India bi v. is, zou stellig zeer ontevreden zijn, als Engeland het afwees De Zuidafrikaanse premier Ma- lan heeft overigen.' verklaard, dat Lon den en Washington veel te veel rekening houden met India’s inzichten. Hijzelf be schouwde India als de grootste vijand van Zuid Afrika, die trachtte chantage op zijn land te plegen Deze krasse taal tegen een mede ’id n het Gemenebest gebruik'e Malan naar aanleiding van In dia’s verzet tegen de rassen-politiek in Z.- Afrika die Nearoe door de Ver. Naties wi’ laten veroorde en Malan kondigde vck nog aan dat hij vast van plan was Zuid Afrika een republiek te ma ken. Zo draagt ooi de Zuidafrikaanse premier het zijne bij tot de zorgen van Londen waar men ziel, ook over de bin nenlandse toestand ongerust maakt. In verband, met een stijging der levensmid- delenprijjen dreigen enige Engelse vak- 1 erenigingen met staking of een „lang- zaam-aan-actie”. Hierdoor zou de export, welke Engeland zo broodnodig heeft, ge voelig woiden getroffen. In de Maandagavond gehouden leden vergadering van de Sneker Kruideniers ver. werd bij de bestuursverkiezing als voorzitter gekozen de heer E. Ypma in verband met het bedanken voor deze functie door de heer B. G. v. Bekkem. Tot commissaris werd de heer Joh. Dijk stra met algemene stemmen herkozen. Het vraagstuk der credietbeperking werd met zeer veel aandacht besproken. Besloten is om hierin te voorzien, zo mo gelijk in samenwerking met andere groe pen van neringdoenden. Gasmunten mo gen, bij algemeen besluit, uitsluitend contant worden verkocht. Het publiek zal hierop door winkelkaarten worden geattendeerd. Bij de inwerkingtreding van de nieuwe wet op de winkelsluiting per 1 October a.s. zal worden gelet op stfipnge naleving daarvan. Het bestuur. door de gasten buitengewoon op prijs ge stelde boottocht gemaakt. Hierbij deden zich enkele moeilijkheden voor, maar ge lukkig is alles goed afgelopen. Ik meen zelfs, dat de Petsen weer op de plaats van herkomst zijn teruggekomen, al zal menigeen ontdekt hebben, dat hij uit zijn fiets gegroeid is. De Fransen waren n.l. klein van stuk en het bleek niet mo gelijk de zadels alle tijdig weer in de oorspronkelijke stand terug te brengen, waarvoor mijn verontschuldigingen. Al met al een zeer geslaagd weekend voor beide partijen. De Fransen van hun kant beloofden ons ter wille te zijn bij de schoolreis, die ik met Pasen hoop te maken met een groepje H.B.S.-ers. In verband met dit laatste plan zou ik het zeer op prijs stellen, wanneer ingezete nen enkele leerlingen in staat stelden een deel van het hiervoor benodigde geld in hun vrije tijd te verdienen door bood schappen, sokkenstoppen, enz. Een hartelijk dankwoord aan allen, die, op welke wijze dan ook, ons van dienst zijn geweest. was niet zwierig, en zeker niet in nemend genoeg. Lubin was reuze grap pig, zocht zijn kracht veel in het gebaar. Monsieur en Madame de Sotenville, de ouders van Angélique, waren vermake lijk als ridicule plattelandsedelen, maar wat te veel gechargeerd. Ik zeg dit met enige schroom, want wellicht heeft Mo lière ze zelf zo op de planken gezet. De kleine rol van Colin was goed verzorgd. De acteurs constateerden tot hun genoe gen, dat niet alleen het gebarenspel, maar ook verschillende aardige termen en woordspelingen goed over het voet licht kwamen. Daar de bedoeling van de Fransen was contact met Nederl. schooljeugd te krij gen, werd er Zor lag een bezoek ge bracht aan dc boerderij van de heer Boschma te Folsgare, die altijd bereid is gasten te ontvangen. Wat doet de Friese gastvrijheid buitenlanders prettig aan Voor deze gelegenheid hadden vijftien ingezetenen welwillend hun fiets afge staan. Na dit bezoek, waarbij de Fransen door leerlingen werden vergezeld, heb ben we hun onze nieuwe HB.S. laten zien. Ze waren o.m. weg van de teken zaal. De regisseur, die zelf tekenleraar is, kon niet nalaten als een braaf jongetje plaats te nemen achter een lessenaar. Het muzieklokaal en de andere vaklokalen werden eveneens bewonderd. Na dit kor te bezoek werden de gasten uitbesteed om een warme maaltijd te gebruiken bij de leerlingen thuis. Om halfdrie lagen er in de jachthaven een negental zeilbo ten klaar en een motorboot en werd een Zaterdagavond gaf een Parijs amateur- gezelschap, „Le Fil” genaamd, in Aere Perennius een toneelvoorstelling voor leerlingen van de middelbare scholen en genodigden. De avond werd georgani seerd door de Volkshogeschool te Ber gen, in samenwerking met de heer J. G. Leppink, alhier. De heer Leppink schrijft ons: Een kostelijke avond! Wat is er ge zwoegd om alles voor elkaar te krijgen. De Franse spoorwegen weigerden de de cors te vervoeren, zodat alles moest worden geïmproviseerd. Twee trappen werden op het toneel gezet; er werden panlatten aan gespijkerd, doeken werden hierover gespannen en tezamen met de enkele schermen, die niet te groot wa ren om in een treinwagon te kunnen worden vervoerd, ontstond een eenvou dig, maar smaakvol toneel. In tegenstel ling met de Hollywood-producten, die ons de kans niet laten onze fantasie de vrije loon te laten, noopte deze opvoering ons in een rode shawl een deur en in de achterkant van een schilderstrap een raam te zien. Om van het toneel in de kleedkamer te komen moesten er hals brekende toeren uitgehaald worden. De spelers moesten ’n ladder af, die tegen bet balcon stond. Om ongelukken te voorkomen, werd de schminktafel op het balcon gezet met een zeil er overheen Arme Claudine, wat zul je het koud ge had hebben! De zaal zelf was gezellig gemaakt door middel van Franse affi ches, zeilfoto’s en bloemen. Voor de pau ze werden 4 pantomimes opgevoerd. In de eerste werd arbeidsschuwheid gesym boliseerd. De tweede beeldde de schaam te uit van een groep mensen, die een misdadiger de strop willen omdoen, om dat er een prijs op zijn hoofd staat, waarbij de ongelukkige hun het touw in handen geeft. De alleraardigste laatste pantomime van de vogelverschrikker en de geliefden viel zeer in de smaak. Dit eerste gedeelte van het programma was zeker niet het minste. Na de pauze zou eerst opgevoerd wor den L’Etranger au Theatre van André Roussin. Op aanraden van de Volkshoge school is dit stuk komen te vervallen. Daar ik er niet van op de hoogte was, heb ik geen gelegenheid gehad de korte inhoud te vertellen van George Dandin van Molière, dat nu tot slot werd opge voerd. Ook dit werd zeer verdienstelijk gespeeld, al waren er zwakke gedeelten. Het tempo waarmee de acteurs spraken, zal voor velen te snel geweest zijn; bij de opvoeringen in Parijs wordt echter veel sneller gesproken. George Dandin speelde vooral uitstekend in de laatste acte, wanneer hjj meent zijn vrouw in zijn macht te hebben. De manier waarop hij reageerde op haar smeekbeden, haar binnen te laten, was fijn en amusant. Het spel van Angélique was te vlak. De blik semsnelle ingevingen, waarmee zij zich te voren Hierdoor was het sprankelende, pittige, doortas tende van deze figuur niet aan te voelen. I Clitandre was m.i. weinig overtuigend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1