Modernste Bodehuis in de provincie a ij Coaster liep vast in Sneek Sneker Rootle Kruis heeft een eigen gebouw S. HOEKSTRA, Woudsend Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST jRj i I 7 e Jaargang No. 76 RedacteurL. KIEZEBRINK SNEEK AAN DE SPITS o Spelers van Stad en Lande D Rode Kruis Uitvoering wordt uitgezonden Weer een honderdjarige in Friesland o o Redactie-adres KLEINZAND 7 Telef. 2872 Ds. K. H. Wolfensberger overleden muziek- en zangverenigingen Dinsdag 23 September 1952 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD Gysbert Japikspriis foar Anne Wadman 83-jarige bromfietser gedood 50 jaar dirigent van oan De inrichting van het gebouw. De feestelijkheden. wist Hoekstra Cadeaux voor de leider. n Het Gemeentebestuur l. moeten worden. De „karrijders” komen op deze wijze een week lang in het mid delpunt der belangstelling te staan wat hun, gezien de belangrijke functie welke zij in het maatschappelijk leven vervul len, ook wel eens toekomt. Naar buiten uit had de Transportcolonne van het Ned. Roode Kruis in onze stad in het afgelopen jaar niet veel van zich laten horen. Dat had echter een zeer bijzondere reden. De helpers en de helpste.s waren bezig met het bijeen brengen van gelden voor het stichten van een eigen gebouw en de daa-'an ver bonden werkzaamheden o.a. het organiseren van een bazar nam al hun tijd in beslag. Maar ze hadden succes. Het gebouw kwam er en Zaterdagmid dag vond hun werk zijn bekroning in de officiële opening door Ir H. G. A. Leig- nes Bakhoven, Commissaris voor de kring Friesland. Zoals bekend, werd hier op 20 Februari onder leiding van de heer Flucie van Bergen een uitvoering door verschillende koren gegeven. Deze is opgenomen door de regionale omroep Noord. Het eerste deel er van wordt nu a.s. Donderdag van 19.10 tot 19.30 door de R.O.N. uitgezon den, 14 dagen daarna waarschijnlijk het 2e gedeelte. kenhuis, en de bloemstukken, waaronder een van de afdeling Leeuwarden. In café Reen vaargeul over een breedte van minstens 8 meter wordt g bracht op 2.20 a 2.40— F. Z.P. Ik verzoek dan ook het bestuur der Kamer zich onmiddellijk met de pro vincie te verstaan en aan te dringen op een zeer spoedig opheffen van dit euvel. Het bestuur besloot aan dit verzoek van de heer Zandstra te voldoen. De foto toont de chaos welke de stremming in dit „le klas vaarwater” veroorzaakte. bood bij monde van weth. Boeijenga zijn gelukwensen aan. De burgemeester was namelijk verhinderd. De heer Boeijenga betoogde dat het Roode Kruis-werk ei genlijk al eeuwen oud is. De barmhar tige Samaritaan, die ook Roode Kruis werk deed, toonde reeds aan hoe het moet. Als er lijden Is moet er geholpen worden en moeten wij bewogen zijn door innerlijke barmhartigheid. Hij hoopte i Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie s Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGF.OOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 0 t. t. t. t. t. Het nieuwe Bodehuis op het Martiniplein nadert ras zijn voltooiing. Schil ders en electriciens knappen de laatste karweitjes op, aan de voorzijde zijn de mannen van Gemeentewerken druk bezig de nog zichtbare resten van de mu ziektent uit de weg te ruimen en dan moeten de straatmakers er nog even aan te pas komen om de bestrating af te maken. In het laatst van deze week is alles klaar, waarna het gebouw a.s. Zaterdagmiddag officieel wordt geopend. Te Utrecht is in de ouderdom van 79 jaar overleden ds. K. H. Wolfensberger, emeritus predikant der Ned. Hervormde Kerk. Candidaat tot de H. Dienst in 1897 werd hij in datzelfde jaar beroepen tot predikant te Noordeloos en in 1930 verwisselde hij deze gemeente met Tho- len. Op 1 October 1940 ging hij met emeritaat. De ovêrledene, die van Zwit serse afkomst is, is de vader van de tegenwoordige president van de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk, ds. J. R. Wolfensberger, die ook te Sneek heeft gestaan. het modernste jn de provincie, zullen we in het verslag van de opening beschrij ven. Op de omroep-installatie willen we nu echter al de aandacht vestigen. Daar door wordt het namelijk mogelijk de vrachtrijders vanuit het bodehuis op te roepen, wat stellig een belangrijke ver betering zal zijn. Het had dikwijls heei wat voeten in de aarde om een van hen op te sporen. De exploitatie van het bestelhuis, dat tot stand gekomen is door samenwer king van de gemeente, Wegtransport N.O.B., de Ver. van Sneker Zakenlieden en het Dep. Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, blijft opge dragen aan de heren Boot en Blauw, die op dit terrein hun sporen reeds verdiend hebben. Ze zullen hun werk voortaan echter onder heel wat gunstiger omstan digheden kunnen verrichten dan tot nu zovele jaren het geval is geweest. Ook dankte hij de leden van de colonne voor hun werk, waarna hij het gebouw aan hen opdroeg met de wens dat het moge meewerken tot de groei van de col- lonne. Vervolgens richtte hij zich tot mevr. HalbertsmaBlanson Henkemans, die wegens haar a.s. vertrek naar Amers foort voor de laatste maal aanwezig was om haar te danken voor het zeer vele werk dat zij 20 jaar lang als secretaresse voor de afdeling heeft gedaan, vooral SNEEKER NIEUWSBLAD Donderdagmiddag 12 uur. De coaster moest in de gracht gelost worden. Nu Sneek aan het grootscheeps vaarwater is komen te liggen en bereikbaar is voor grotere schepen, een gelegenheid, waar van gelukkig flink gebruik wordt ge maakt, is het dringenc noodzakelijk dat het provinciale vaarwater dat door de stadsgrachten loopt, op een grotere diepte wordt gebracht. Weliswaar is de provincie hier niet in gebreke en houdt zich aan de afspraak van 1.80 min Fries Zomerpeil, maar onder de gewijzigde om standigheden is het noodzakelijk dat de Oerienkomstich it advys fan de kom- misje hawwe Dipputearre Steaten fan Fryslan de Gysbert Japikspriis foar it béste Fryske proaza-wurk yn de jierren 1950 en 1951 takind oan de essayist drs. Anne Wadman to Snits. Hy hat dizze priis takend krige op groun fan syn kri- tysk wurk, dat yn dizze beide jierren publisearre is yn it literair moanneblêd „De Tsjerne” en dat foar in part opnom- men is yn de bondel „Kritysk Konfoai”. Anne Wadman is yn 1920 berne to Langwar. Hy studearre letteren oan de hegeskoalle fan Amsterdam en is nou learaer Nederlansk en Frysk oan it Stedsgymnasium to Snits. Buten syn wurk en syn krityken yn „De Tsjerne”, dèr’t hy redakteur fan is, hat hy in ro man („Fioele en Faem”), in novelle („De Reedrider”) en in pear dichtbondels pu blisearre ((Fan twa wallen” en „Op koart front”). Yn opdracht fan it regear skreau hy it wurk „Frieslands dichters”, mei oersettingen yn it Nederlansk fan fersen fan Fryske dichters. De 83-jarige heer Selles uit Oldebroek is toen hij met zijn bromfiets bij Elburg de Rijksweg wilde oversteken, aangere den door een personenauto uit Groningen en nagenoeg op slag gedood. De heer Selles had met de hand te kennen ge geven, dat de auto kon passeren. Wel licht heeft de rem van de bromfiets ge weigerd. waarheen het gezelschap zich na de be zichtiging begaf en waar een kopje thee met wat er bij werd aangeboden, sprak dr Hofstra ’n uitvoeriger welkomstwoord. Hij noemde dit een dag van grote vreug de want het werk van het Roode Kruis staat en valt met de colonnes. Hij schet ste de totstandkoming van het gebouw waarvoor de gemeente belangloos een stukje grond op het terrein van de gas fabriek beschikbaar stelde, en richtte woorden van hulde en dank tot het ge meentebestuur, Gemeentewerken, de di recteur van de gem.bedryven, architect Leeman, de aannemer Canrinus uit Oosthem, de zes installateurs, die collec tief en voor de helft van de aannemings- som de electrische en sanitaire installa tie aanbrachten en de firma B. Visser welke eveneens op zeer voordelige voor waarden het schilderwerk verzorgde. Vrijdag is beppe Antje Wiersma— Goodijk te Wynaldum honderd jaar ge worden. Heel het dorp vierde feest. Deze honderdjarige is geboren te Sexbierum. Tijdens de bezichtiging bood de sub- commandant, de heer A. Rentier, als blijk van waardering die de colonne heeft voor het werk van dokter van Reekum en zuster Huitema, een fraai torso (model van het menselijk boven lichaam) met uitneembare inwendige delen, alsmede twee wandkaarten van zenuwstelsel en bloedsomloop aan. Voor deze geschenken toonden beide zich zeer dankbaar omdat ze, zoals dr van Reekum het uitdrukte, getuigen van de goede geest die er in de colonne heerst. Van de andere geschenken noem de dr Hofstra nog de elect.icche klok van de heer Kroon, technicus in het Zie- grote wisselprijs van het „Priissjongen” in het bezit geweest van „De Lofstem” en met het gelijknamige koor uit Oudega (W.) behaalde hij in 12 jaren zeker een 20-tal eerste prijzen, w.o. éénmaal de kleine wisselprijs bij het „Priissjongen Met de muziekcorpsen uit de hoogste afdelingen werden werken uitgevoerd van Rossini, Auber, Weber e.a. en „De Lofstem” te Woudsend bracht meerdere malen grotere werken ten gehore, o.a. „Het lied van de klok” van Romberg en het oratorium „Simson” van Hasebroek. Deze hoogtepunten hebben Hoekstra veel voldoening geschonken. Dank zij zijn grote toewijding, energie en plichtsbe trachting ontwikkelde hij zich als een kundig leider, die veel gedaan heeft voor het muziekleven in Woudsend en om geving. Toen enige jaren geleden „De Lofstem” haar 50-jarig bestaan vierde, werd Hoek stra onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding kan hij met ere dragen want hij heeft het ook in de oorlogsjaren. Het Hoofdbe stuur verleende haar daarvoor reeds een onderscheiding, waaraan de afdeling thans nog een zilveren presenteerblaadje toevoegde. Mevr. Halbertsma dankte hiervoor op uitvoerige wijze. Zij heeft het werk altijd met heel veel genoegen en liefde gedaan. Werken voor anderen komt namelijk altijd honderdvoudig te rug. Zij was blij de afdeling in bloeiende welstand te kunnen ver’aten en sprak de hoop uit, dat deze bloei steeds door zal gaan ten bate en tot nut van de stad Sneek. Nadat dr Hofstra mej. Groeneveld Is opvolgster van mevr. Halbertsma in het bestuur had verwelkomd, sprak de heer Leignes Bakhoven, die veel respect heeft voor hetgeen hier gepresteerd is en daarmee het bestuur en de colonne ge lukwenste. Er zyn niet veel afdelingen in Friesland die over een eigen gebouw beschikKen en toch is dat voor een af deling een zeer belangrijke en nuttige zaak. Ook hij bracht namens de Kring dank aan mevr. Halbertsma voor alles wat zij voor het Roode Kruis en in ’t bijzonder vcor de afdeling Sneek heeft gedaan en hoopte dat de nieuwe secre taresse de belangen van het R. K. op dezelfde accurate wijze zal behartigen. Voorts wenste spr. dat de Sneker co lonne een voorbeeld zal blijven voor de andere afdelingen in het gewest en men nog veel genoegen zal beleven van het prachtige werk dat hier tot stand is ge bracht. Deze opening droeg overigens maar een sober karakter. Na een kort begroe tingswoord van de voorzitter d’ H. Hof stra tot de vele aanwezigen, onder wie de beide wethouders en de gemeente secretaris, dr Schiphorst, chef-staf van de kring Friesland, architect B. Leeman en dokter van Reekum en zus ter Huitema van de transportcolonne met him helpers en helpsters, gaf hij de sleutel van het gebouw aan de heer Bak hoven, die de deur van het slot draaide en allen binnen nodigde. Te voren had dr Hofstra gewaar schuwd voor te grote verwachtingen. Het is maar een werkgebouw voor de transportcolonne zei hij. Niet meer en ook niet minder, Dat was echter wat overdreven, want het moge dan een werkgebouw zijn, het ziet er van binnen keurig en zeer doelmatig uit. Vooral het leslokaal met zijn vaste banken langs de wanden, de beide uitklapbare, aai. weers kanten beschrijfbare schoolborden met daarachter een projectiescherm, de mooie gladde strokenvloer, de moderne lampen en de goed gekozen wandversieringen. Naast dit lokaal bevindt zich dan de werkplaats terwijl in dit gedeelte ook een keukentje en een w.c. zijn aange bracht. De andere, kleinste, helft is in gericht als garage voor de Roode Kruis auto zoals op de foto duidelijk te zien is. AdvertantleprIJi 15 et par m.m. Bij contract (handaliadv.) lagar. Abonnementsprijs 13.— par half jaar. Franco par post f 3.75 por half jaar. Giro 50748 tan name van Firma E. J. Drijfhout, Snaak. dat dit door de propaganda steeds meer naar voren zal komen en het werk van het Roode Kruis, door het Gemeentebe stuur met grote belangstelling gevolgd, ook verdere voorspoedig moge zijn. Verder werd nog het woord gevoerd door dr Schiphorst namens de geweste- lijk commandant te Leeuwarden, dr van Reekum (die namens de colon: de op dracht van het bestuur graag aanvaard de), de heer Kooistra, vertegenwoordi ger van de helpers en helpsters van de colonne Leeuwarden en de heer Silvius namens de installateurs en de fa. v. d. Meer Roodbergen, terwijl de heer Rentier namens de colonne ook een ge schenk aanbood aan de scheidende secre taresse, die zoals dr Hofstra ook nog mededeelde, het indertijd door haar in de bazar-verloting gewonnen ameuble ment aan het R. Kruis cadeau heeft ge geven voor de aankleding van het ge bouw. Hij sloot daarna de bijeenkomst met de wens „laat ons voortvaren in de geest die hier hedenmiddag aanwezig was” en een aansporing tot de gehele burgerij om mee te werken aan het mooie werk van het Roode Kruis, dat door ons allemaal gedaan moet worden. Het was heden, 22 September, een hal ve eeuw geleden, dat Sietse Hoekstra te Woudsend werd aangezocht als dirigent te willen fungeren van de plaatselijke Chr. Muziekvereniging „Harmonie”. Toen „meester” de Boer alszodanig moest bedanken wegens vertrek naar Hantumhuizen wist men aanvanketijK geen raad, totdat Hoekstra, voordien werkend lid van „Harmonie”, op aan drang van het bestuui het maar eens zou proberen Enhet lukte. Met grote ijver en toewijding, daarbij toegerust met een iristekend gehoor, be gon Hoekstra zijn .ank en zijn bijzondere murfkaliteit bleef niet onopgemerkt Meerdere muziek- en zangverenigingen in en buiten Wondsend begeerden hem als leider, zodat hij al spoedig elke avond boet was. De m izkkverenigingen, welke onder zijn leiding stonden, waren die van Fer- woude, St. Nicolaasga, Oudega (H.O.N.), Hommerts, Sondel, Oppenhuizen, Sloten, Idskenhuizen, Oudega (W.), Balk, Sneek (Harmonie) en Hemelum (Halleluja). „Concordia” van Balk had Hoekstra 20 jaar als leider en in Sneek en Hemelum was hij 7 jaar alszodanig werkzaam. Vooral met de drie laatstgenoemde corp sen wist hij op concoursen vele successen te behalen. Zo voerde hij Balk destijds op tot de hoogste afdeling waarbij hij tal rijke eerste prijzen wist te winnen. Met Hemelum en Sneek ging het ook al niet anders. Een van de gloriedagen was o.a. zijn reis met „Harmonie” van Sneek naar een concours te Hilversum, waar vijf prij zen werden bemachtigd, w.o. eersten in de concert-, in de mars- en in de ere- wedstrijd. De zangverenigingen van Oudega (W.), Idskenhuizen, St. Nicolaasga, Sloten, Wijckel, Balk, Harich, Hommerts, Nij- land, Heeg (Herv. Kerkkoor), IJsbrech- tum en Scharnegoutüm stonden voor kor tere of langere tijd ook onder zijn leiding. Thans dirigeert hij nog de koren te Nijega (H.O.N.), Langweer en Woudsend (de Lofstem). Van laatstgen''"md koor is hij 35 jaar directeur en met deze ver eniging heeft hij minstens 45 prijzen, w.o. verschillende eerste mogen behalen. Eenmaal is de „Noardske Balke”, de Nu zo’n belangrijke mijlpaal op de weg van het particuliere goederenvervoer zal worden bereikt, spreekt het wel van zelf, dat men deze niet zo maar onopge merkt wil voorbijgaan. Het zal met enig feestvertoon gepaard gaan, waarbij ook de burgerij wordt betrokken. Die krjjgt namelijk een mooie historische op tocht, betrekking hebbend op het weg vervoer, te aanschouwen en kan boven dien haar krachten beproeven op een zeer originele fotowedstrijd waarmee honderd gulden aan prijzen valt te win nen. Al deze plannen werden Vrijdagavond aan de Pers medegedeeld in een bijeen komst die belegd was door de N.O.B. Wegtransport afd. Friesland en de Ver. van Sneker Zakenlieden. De heer A. W. Bok, secretaris van eerstgenoemde organisatie, wierp eerst een korte terugblik in het verleden toen de voor de vrachtrijders bestemde goe deren bij de wagens of in een tweetal café’s aan het Martiniplein werden af gegeven. Tijdens de oorlogsjaren was het laatste wel zeer noodzakelijk, maar om dat de café’s te weinig ruimte boden, werd voor dit doel een oud pakhuisje in het Zuidend in gebruik genome waaraan later nog een tweede gebouwtje werd toegevoegd. Dat was echter maar een primitieve oplossing zodat al heel gauw de behoefte aan een nieuw gebouw naar voren kwam. Na tal van plannen en on- derhandelingen bleek het Gemeentebe stuur tenslotte bereid te zijn een derge lijk gebouw te stichten. Het benodigde bedrag van 16000.moest echter aan de gemeente worden geleend. De ver voerders en de Ver. van Sneker Zaken lieden zorgden elk voor de helft. De coaster Skagerrak, geladen met hout, is hier vorige week Woensdagmid dag voor de Lemmerbrug vastgelopen en heeft daardoor een langdurige stremming van het scheepvaartverkeer veroorzaakt. De heer Th. Zandstra heeft in de Vrijdag te Leeuwarden gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel deze kwestie bij de rondvraag ter sprake ge bracht. Hij zeide: Ik wi’ de aandacht ves tigen op een onhoudbare toestand in de grachten van Sneek. Door een ondiepte in de gracht op ongeveer 100 meter vóór de Lemmerbrug is het schepen met een diepgang van meer dar. 1.80, niet moge lijk daar te passeren. In Mei liep daar een motorschip met 290 ton gaskool be-> stemd voor de gasfabriek vast en kon slechts ten koste an een warm gelopen motor en met sleepboothulp verder ko men. Woensdagmiddag werd het vaar water opnieuw gestremd doordat een coaster (Skager geladen met hout vastliep. Deze stremming duurde tot niet gemakkelijk gehad. Men denke slechts aan zijn kilometers-lange reizen in weer en wind, steeds op de fiets en steeds op tijd aanwezig. De vaak moei lijke terugreis op de vroeger zo beruchte macadamwegen met in de herfst en win ter regen en wind, sneeuw en hagel, gladheid enz. Veel zon Hoekstra- 'Wer—deee—tochten kunnen vertellen. Zo gebeurde het een maal dat Balk, wegens het hoge water niet te bereiken vzas, (van een stoom gemaal te Tacozijl was toen nog geen sprake), en hij, evenals de postwagen, onverrichter zake moest terugkeren. Of over zijn terugreis uit Hemelum, toen de wegen ’s avonds met een laagje ijs be dekt waren en er niet anders opzat dan met de fiets aan de hand, de berm langs, naar huis te scharrelen! Neen, de weg van een plattelands- dirigent loopt niet over rozen, maar door te zetten, mede door zijn sterk gestel en goede gezond heid, waardoor hij ook geen enkele maal wegens ziekte absent bleef. De heer Hoekstra, die de volgende maand 72 jaar wordt, is voorts een kwart eeuw bestuurslid van de Bond van Chr. Zangverenigingen in Friesland, op welk terrein zijn werkzaamheid eveneens zeer wordt gewaardeerd. Ook wij wensen de jubilaris, die er nog niet aan denkt de dirigeerstok neer te leggen, van harte geluk met deze ge denkwaardige dag en.... nog vele jaren! Glazen Speelgoed. „De Spelers van Stad en Lande”, de nieuwe toneelgroep onder artistieke lei ding van Albert Gerlach, heeft het zich wat de keuze van het stuk betreft niet gemakkelijk gemaakt en tevens bewezen dat zij wat het Noordelijk Toneel betreft nieuwe wegen zoekt. Deze eerste en wel zeer geslaagde poging, moge haar dan een aansporing zijn op de ingeslagen weg voort te gaan, het Noorden heeft recht op goed en verantwoord beroepstoneel. Het langdurig applaus van het talrijke publiek in de Harmoniezaal te Leeuwar den moet de spelers, van wie de dames bloemen kregen, en bovenal de leider, Albert Gerlach, die, gelukkig, naast een ontembare werkkracht ook nog een flinke dosis idealisme bezit, een bewijs hebben geleverd dat hun moed zéér op prijs wordt gesteld. Overigens vrezen we dat de keuze van het stuk „Glazen Speel goed” voor velen te hoog gegrepen was. Tennessee Williams, de schrijver van dit Amerikaanse stuk, tekent ons doodge wone mensen, maar hij tekent ze zo scherp in hun passiviteit, hun uitzichtloos bestaan, hun wrange en trieste verlan gens dat de toeschouwer gaat snakken naar een uitbarsting, welke toch uitblijft. Een in wezen triest stuk, waarbij paste het zeer geraffineerd systeem van ver lichting, en dat gespeeld werd door maar vier spelers, maar die stuk voor stuk onze hulde verdienen voor de wijze waarop ze speelden, en van wie we voor al de moeder Greet Stanger ten zeerste hebben bewonderd. De mooie decors wa ren van Stinus Veldkamp en zo gemaakt dat ze op iedet toneel passen. ABE BROUWER. Aan de historische optocht, die de binnenstad kris-kjras zal doorkruisen, nemen 5060 wagens r andere midde len van vervoer deel, te beginnen met de man met de blauwe zak op de rug waarin deze in het grijze verleden de goederen lopend vervoerde en dan via de kruiwagen, hondenkar en paard en wa gen naar de moderne vrachtauto’s waar mee thans het grootste gedeelte van de 119 bodediensten op onze stad worden onderhouden. Dit ongetwijfeld aantrek kelijke schouwspel neemt om half drie een aanvang op de Nieuwe Veemarkt. Na de tocht door de stad wordt gedefi leerd voor het gemeentebestuur en de genodigden op het bordes van het stad huis, waarna om plm. 4 uur de officiële opening zal plaats hebben. In de stad zullen een groot aantal etalages in het teken staan van het weg vervoer, terwijl hierin tevens een foto wordt aangebracht van een der vele vervoerders wiens naam en de plaats welke hij met Sneek verbindt geraden I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1