Jestelhuis Martini feestelijk geopend IJ 1 p I Eitinking slach by Warns Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST wl 1 1 r'1 X.. 7e Jaargang No. 78 leurL. KIEZEBRINK F i i I i DE KOP VAN DE STOET. Nachtschuit Verloofd paar onder taxi Ynwijing fan de greate tinkstien Ned. Chr. Graf. Bond Burgerlijke Stand V. D. Toneelclub R. Hofstra 80 jaar Auto reed huis binnen Benoemd Koude douche Italiaanse kinderen spelen met munitie Nationale reclasserings- collecte Singelplan goedgekeurd Redactie-adres KLEINZAND 7 Telef. 2872 0 Baptiste gemeente koopt voormalige Harmonie dag 30 September 1952 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dr Joost Halbertsmapriis voor H. Sannes Zesde rapport parlementaire enquêtecommissie Schapenfokdag Texels ras te Leeuwarden KL! /Slagge j J 8 "*m* **n fir,n* E. J. Drijfhout Sneek, 9 En een lichtpunt. 4- I PHILIA. Een fris initiatief l In het Bestelhuis 4 mei Namens het Comité van Uitvoering, J. NOORMAN, Secretaris. Alberda; 2b Freerkje, idem. - "5 Ged. Staten Lebben het besluit van de gemeenteraad betreffende demping van de Singel en verbetering van het Hoogend goedgekeurd. Een verloofd paartje is bij het overste ken van de Willem Buytewechstraat te Rotterdam onder een taxi geraakt. De jongeman en het meisje, de 19-jarige T. Prins, zagen de auto op het laatste ogen blik aankomen. Zij weifelden en deze aarzeling werd hun noodlottig. Het meisje vie' en kreeg de auto over zich heen. Zij is aan een „chedelbasisfractuur overle den. De jongeman liep slechts schaaf wonden aan hoofd en handen op en kon, na te zijn verbonden, huiswaarts keren. Onprettige gedachte. Een huiverig idee, Capituleren, lieden: De nachtschuit neemt ons mee! Geen ingezonden stukken, Geen opstand, geen protest.. Capituleren, lieden: Tijd voor het wollen vest! ’t Is 's avonds vroeger donker En ’s ochtends later licht, Capituleren, lieden: Het najaar is in zicht! Tijd van de natte voeten, Van rheumatiek en griep, Capituleren, lieden: Stapt in de nachtschuit-jeep! Lichtpunt: ééns neemt de Lente Die nachtschuit uit de vaart, Desespereert niet, lieden: Vijf maandjes, en.... ’t is Maart.' chijnt: DAGS en VRIJDAGS. inistraties b. Drijfhout-Kiezebrink Co. jor.- GROOTZAND 55 □or 3005 (K 5150) WOUDSEND. Een koude douche krijg de landarbeider K. Visser alhier op weg naar zijn werk. Door de duisternis mis leid geraakte hij pardoes in een s'ooi. Het lièp gelukkig af met een vuil en nat pak. Ged. Staten van Friesland hebben over eenkomstig het voorstel van een daartoe ingestelde commissie van advies de Dr Joost Halbertsma-priis voor 1952 toege kend aan de heer H. Sannes, rustend schoolhoofd te Giekerk als bekroning van zijn werk „Geschiedenis van Het Bildt”, deel I (1500—1700). Het bekroonde werk is een uitgave door de subsidie van de gemeente Het Bildt en de „Fryske Akademy”, tot stand geko men met drie in deze gemeente gelegen waterschappen. De heei Sannes heeft ge durende enige tientallen jaren vele his torische bijdragen geschreven voor Frie se kranten en tijdschriften, vooral voor „It Beaken”, het wetenschappelijke tijd schrift van de „Fryske Akademy”, De heer Sannes, die zich gespecialiseerd heeft op de geschiedscnrijving van het Friese onderwijs rieet ’.verder o.a. mee- geyzerkt aan het twe«=de, over Het Bildt gaande, deel van het grote werk „Graf schriften tussen Vlie m Lauwers', even eens een uitgave van de „Fryske Aka- demy". De Baptiste gemeente alhier heeft aan gekocht het voormalige Harmonie- gebouw (daarna meubelfabriek) in het Sperkhem, met het doel het in de toe komst in te richten als kerk en gebouw voor vergaderingen. "J. Toen 20 jaar geleden het oude veemarktterrein werd ingericht tot centrale standplaats voor het beroepsgoederenvervoer, was dat reeds een grote verbe tering. Het tot stand komen van het centraal bodehuis op dit historische plein is echter de klap op de vuurpijl. De outillage van het parkeerterrein is er name lijk belangrijk door verbeterd, en als het straks enige tijd in gebruik is, zul len vervoerders en zakenlieden zich stellig afvragen hoe ze het er zo lang zonder hebben kunnen doen. De vreugde over deze voor onze stad zo belang rijke aanwinst was dan ook zeer groot, zoals Zaterdagmiddag bij de offieië e opening van „Bestelhuis Martini” op zo duidelijke wijze naar voren kwam. komen en trok daaruit de conclusie dat „Eendracht maakt macht” ook nu nog zijn betekenis heeft. Spreker bracht hier na dank aan allen, die bij de voorberei ding en bouw betrokken waren, in ’t bij zonder de heren Zandstra en Bok, maar ook aan de dienst van Gemeentewerken voor de spoedige uitwerking van de plannen en de zorgen aan dit gebouw besteed, en aan de aannemer G. Doeven- dans en de onderaannemers Lusthoff en v. d. Wal voor hetgeen zij hebben ver richt. Ook sprak hij zijn erkentelijkheid uit jegens de Organisatie van het Be roepsvervoer en de ondernemers van de bodediensten voor het organiseren van de optocht. Het was goed deze lange rij door de stad te laten rijden omdat ze daarmee lieten zien welk een belangrijke functie zij vervullen. Spr. eindigde met nogmaals de hoop uit te spreken, dat het nieuwe gebouw aan z’n doel mag beant woorden en de samenwerking tussen de gemeente en de beide exploitanten in alle opzichten prettig zal zijn. De V. D. Toneelclub "heeft voor haar jaarlijkse uitvoering in studie genomen „De Spooktrein”, blijspel in drie bedrij ven, een zeer interessant stuk. Het pu bliek ondergaat, ondanks nuchtere be denkingen, een sterke sensatie door al lerlei onverwachte gebeurtenissen en ook de humor ontbreekt niet. WYMBRITSERADEEL, van 21 tot en met 27 September. GeborenSieuwke Bernardus z. v. Ja cob van der Meer en Anna Zijlstra te Blauwhuis; Afke d. v. Sietze Reijenga en Trijntje van der Weide te Wolsum; Hij Ik jen d. v. Engelbart Diederich en Lolkje Grondsma te Heeg; Hermina Romkje d. v. Luitzen Fabriek en Roe- lofje Abma te Oppenhuizen; Fokje d. v. Jan Bootsma en Agatha Maria Altenburg te Tirns; IJtje d. v. Jan Jaeobus Kroes en Andrea Oudega te Goënga. Gehuwd: Lubbert Tjalsma, 25 jr. te Nijland en Hiltje Klaaske Kingma, 21 jr. te Nijland; Folkert de Jong, 29 jr. te Uit- wellingerga en Antje Pieksma, 29 jr. te Oppenhuizen. Overleden: Gelske de Vries, 69 jr., te IJsbrechtum. Dat begon al met de grote optocht van versierde vrachtwagens en vrachtauto’s die vóór de opening door de stad trok en ondanks de regen veel bekijks trok. Het begin van de lange stoet die voorafge gaan werd door het Tamboer- en Pij- percorps van Advendo en opgeluisterd door het Sted. Muziekcorps, was gewijd aan de historie. Fonger de Vlas en Wie be Koopmans, met de blauwe zak op de rug en de doos waarin de waardevolle voorwerpen werden geborgen in de hand, liepen voorop alsde vertegen woordigers van het alleroudste en pri mitiefste goederenvervoer, gevolgd door Franke van Netten achter de kruiwagen, de volgende stap in de evolutie van het vervoer. De periode van de hondenkar ontbrak, want direct achter van Netten kwamen de paard en wagens en daarna de vrachtauto’s vanaf de eenvoudige op gebouwde Ford tot de grote moderne gesloten wagens met trailers, de reuzen van de weg die steden en streken" ver over de provinciegrens met onze stad verbinden. De stoet trok ook langs het stadhuis waar het schouwspel door het Ge meentebestuur met zijn gasten uit de kringen van het beroepsvervoer en het zakenleven vanaf het bordes werd gade geslagen, na afloop waarvan allen zich naar het Martiniplein begaven. Hier wer den alle wagens verzameld en verrichtte burgemeester Rasterhoff de symbolische opening door de deur van het slot te draaien met de sleutel hem door het jongste zoontje van de heer Boot op een kussen in de stadskleuren en versierd met een strik met de Friese pompeblêd- den aangeboden. Ontploffingen van munitie uit de1 twee de wereldoorlog hebben op één dag aan zes kinderen' in 'Italië het -leven gekóst. Per jaar worden-in Italië' ongeveer 1400 kinderen door het spelen met granaten I komme, eat dat men sjen kin en dat en bommen uit de oorlog gedood. i better öfstimt is op de geast fan de Prjjzen voor de optocht. Daa’na reikte de heer Vlas de prijzen uit voor de mooist versierde wagens. De eerste aan de Combinatie-Wommels, de tweede aan Nijenhuis en Niemer te Irnsum en de derde aan J. Veenstra te Deersum die met zijn paard en wagen ui de stoet meereed. De Burgemeester dankte tenslotte voor alle vriendelijke woorden en goede wen sen, waarna de heer Bok, secretaris van N.O.B. Wegtransport, het samenzijn sloot met woorden van dank aan B. en W„ de Sneker Zakenlieden en Gemeentewerken. Spr. was eerst ontstemd geweest dat Ge meentewerken hun oorspronkelijke plan om het gebouw in het Zuidend te ver beteren en uit te breiden afkeurde, maar nu heel blij, dat dit is gebeurd, omdat er heel wat beters voor in de plaats is ge-, komen. Het gezamenlijk zingen van het Fries Volkslied was het allerlaatste, wat er zich officieel op deze historische en ge zellige middag op -en rondom het oude Martiniplein afspeelde. SNEEKER NIEUWSBLAD L. S. Zaterdag 4 October is weer de dag van de Nationale Reclasserings Collecte. Hei. is een dag, waarop op velen een beruip wordt gedaan om medewerking te ver lenen aan het juist in deze tijd zo nodige maatschappelijke werk. Het gaat hier om het werk van de Reclassering. Duizenden gevangenen, ex-gevangenen en andere reclassenten verkeren in nood. Door de reclasscringsinstellingen van alle gezind ten in den lande en door een enorm aan tal vrijwillige medewerkers wordt ge zwoegd om te trachten déze nood te le nigen. Dank zij dit harde werken zijn de resultaten goed, maar er kan nog meer en er moet nog .neer worden verricht en het spreekt vanzelf dat dit geld en zelfs veel geld kost. Vandaar dat de samen wei kenl? Reclasserings-instellingen op Zaterdag 4 October a.s. wederom de jaar- lijPre col cte hopen te houden. Het Co mité van Uitvoering, waarvan de heer J. H. Wamelink, Stationspark 4 de penning meester is, hoopt en vertrouwt dat de Sneker ingezetenen op die dag een offer zullen willen brengen om dit reclasse- ringswerk te helpen opbouwen en uit bouwen. Reclassering is geen overheids taak, het wordt door particuliere instel lingen, gedifferentieerd naar levens- en wereldbeschouwing, verricht. Op 4 Octo ber zullen onze medewerkers (sters) uit gaan om te oogsten. Moge die oogst groot zijn Het zesde verslag van de parlemen taire enquêtecommissie is verschenen en houdt zich bezig met de vertegenwoor diging van Nederland in het buitenland en met de hulpverlening aan gevangenen tijdens de bezetting van ons land. De ruimte ontbreekt ons om er bij stil te staan, alleen zouden we de namen van vijf dappere Nederlandse vrouwen wil len noemen, die de Duitsers misleidden en zich voor de verzorging van de ge vangenen in gevangenissen en kampen in Nederland en daarbuiten ontzaglijk verdienstelijk blijken te hebben gemaakt nl. mevr. S. J. RossRegeur, mevr. A. M. Ie Cosquino de Bussyv. d. Lelie, mevr. L. H. M. A. van OvereemZie- genhardt, mevr. G. WijsmullerMeyer en mevr. Ch. E. van BeuningenFen- tener van Vlissingen. Zij stonden in ver binding met het Ned. Roode Kruis en hun huizen waren ware levensmiddelen pakhuizen. Mevr, de Bussy verzond 15000 kg. levensmiddelen per week. In een vergadering van de afd. Sneek van bovengenoemde bond, heeft, nadat de voorz., de heer Tj. v. d. Werf allen hartelijk welkom had geheten en voor gegaan was in gebed, de heer G. Jens, seer, van het H.B., gesproken over „De Evangelische boodschap voor het sociale leven”. Spr. betoogde dat noch het kapi talisme noch het socialisme de kracht be zitten om tot een rechtvaardige samen leving te geraken. Het evangelie met zijn wet: God liefhebben en de naaste, geeft daartoe de mogelijkheid en daarvan moe ten zij, die bij de Chr. vakorganisatie be horen, getuigen zijn. Een aantal vragen werd gesteld, waardoor spr. gelegenheid kreeg nader op verschillende punten in te gaan. Na een dankwoord van de voor zitter ging de heer Jens in gebed voor. Onder vele blijken van belangstelling heeft de heer R. Hofstra, tot aan zijn pensionering lange jaren werkzaam aan de drukkerij De Motor, Vrijdag zijn 80ste verjaardag mogen vieren. De jubi laris, die erelid is van de Ned. Chr. Graf. Bond, werd namens het Hoofdbestuur van die bond, gecomplimenteerd door de bondssecretaris, de heer Jens, die zijn ge lukwensen van een prachtige mand fruit vergezeld deed gaan. Het bestuur van de afd. sprak bij monde van de voorz., de heer Tj. v. d. Werf, de hartelijke geluk wensen uit, welke woorden gevolgd wer den door de aanbieding van een heerijke taart. De New-Yorkse buschauffeur Brennan treft in Amersfoort nog voorbereidingen om zijn tijdelijke taak op de bus als chauffeur naar behoren te kunnen vervullen. Met de weg, met collega’s, met de Amersfoortse kinderen en politieagen ten moet hij nog vertrouwd raken. noemde de heer P. J. Moll, Rijks In specteur voor het verkeer, het wat hier door samenwerking to4 stand is gebracht. Het feit dat hier alleen Dinsdags al 13000 ton goederen per jaar verplaatst worden getuigt van de belangrijkheid van deze dag zowel voor de zakenlieden als voor de ondernemers. Namens de inspectie bood spr. de complimenten aan voor wat hier is verricht, waaraan hij de wens verbond, dat dit voorbeeld in Friesland spoedig door andere gemeenten gevolgd moge worden. De heer D. Zoodsma bracht ook dank aan de vervoerders voor wat zij deze dag presteerden en roemde even eens de uitstekende samenwerking tus sen zakenlieden' en vervoerders, waarbij thans ook nog de medewerking van de gemeente gekomen is. Hij’ schetste de primitievé toestanden in het verleden waar hij het tegenwoordige materiaal tegenover stelde dat af is, maar ook veel kostbaarder. Vroeger kocht men een paard en wagen voor twee mille, thans staan hier wagens van dertig mille, waaruit wel blijkt, Daarom deed hij een beroep op de han- Hoe dat men it bisjocht, der giet in greate bikoaring üt fan dizze dei. Men wurdt oangrypt fan it geweldige Reaklif dat heech ütstekt boppe lan en sé, men kin jin net losmeitsje fan it greate mo- numint en winlik is it sa, dat allinne rou, wyld waer, lyk as nou, de goede omlisting jowt fan de bitinking in bitinking dy’t hjoed in hichtepunt is, nou’t it monumint ynwijd wurdt. Neidat Willem Struiksma de dei iepene hat, wurdt Under it sjongen fan it Flaggeliet, de greate Fryske flagge hyst dy’t jown is troch de ynwenners fan H.O.N. Dan sprekt Piter Wybinga de yn- wjjingsrede üt. Hy seit ü.m.: „Forant- wurding fan dizze dei hawwe wy oan nimmen oars to jaen dan oan God, mar in forklearring, hwerom dit foar üs in heechtij is, wolle wy wol jaen. It is gjin oanfal op Hollün, Friezen falie nea oan, dat leit net yn harren aerd, mar it is in forset tsjin alle twang, oerhearsking en imperialisme dy’t de Fryske frijdom der mei moaije wurden Under halde wol. Dit stribjen hat jimmer it ideael west fan üs foaralden en dat is üzes hjoed noch. It giet net tsjin ütlanders, mar om it eigen folk en elts is hjir wolkom dy’t it rjocht op eigen styl fan it Fryske folk ynskikt. Wy wolle üs net opslüte yn in lytse romte, mar de greate roun- te hat allinnich sin as ek de lytse him üntjaen .kin nei eigen ynsjoch. Wy binne minmachtich yn oantal, mar dat Iet neat, de oerwinning leit yn ’e geast.” Nei dizze rede mitselen twa bern fan Struiksma in leaden koker mei oarkon- de yn it monumint en waerd it hark- spul „Boerekinkels” spile (oer de tried). Dit gelegenheitsstik fan Folkertsma eri Jonkman is wól 'de muoite wurdich, mar der moat doChs meitiid hwat oars blinkend van nieuwheid, smaakvol aan gekleed met de talrijke bloemstukken die waren aangeboden," en voor deze ge legenheid als feestzaal ingericht, heëtte de burgemeester allen ’welkom, waarna hij een .terugblik wierp in het verleden toen de stédelijke overheid zich doorlo pend bezig hield met net vervoer, dat toen, hoofdzakelijk over water geschied de. Zij regelde allés: de uren van ver trek, de tarieven enz. i.11 1 1 dat Sneek altijd een belangrijke plaats als centrum in het maatschappelijk leven heeft ingenomen. Beurtdiensten zijn er nu yrijwel niet meer waardoor ook de kwestie van de kaderuimtèn verdween, maar daarvoor kwam het parkeervraag-' stuk in de plaats. Het bodewezen is hier nl. sterk ontwikkeld. Niet minder dan 100 plaatsen worden hierdoor met Sneek verbonden, en in totaal rijden er 250 diensten op Sneek, een bewijs, dat de betekenis van onze stad als voorzienings- gebied van een wijde omgeving sterk is toegenomen. Zelfs met vele plaatsen bui ten de provincie 1 ft ze haar verbindin gen. Het toont ook aan welk een belang rijke functie de bodediensten in het maatschappelijk leven vervullen. Zoals in het verleden met de beurtdiensten be moeit de gemeente zich thans ook met het verkeer per as en het velé kostbare materiaal, dat we hedenmiddag hebben gezien, levert het bewijs dat de onderne mers met de tijd mee gingen en hun be drijven volledig aan de techniek hebben aangepast. Met de dienstregeling en de prijzen houdt de overheid zich nu niet meer bezig. Er kwam een ander pro bleem;: ’t geven van goede staanplaatsen. Dat werd 20 jaar geleden opgelost, toen de oude veemarkt tot centrale stand plaats werd ingericht. Dat was een ver heugende gebeurtenis, maar over en weer kwam ook de behoefte op aan een cen traal bodehuis, waarbij niet alleen de belangen van de zakenlieden en de ver voerders, maar ook die van de geméente Op deze fokdag werd de ram Rudolf van L. P. Tilma te Sneek kampioen. In deze zelfde rubriek (1%-jarige rammen) verkreeg Frans van L. P. Hylarides te Oosthem de 3a prijs en Edward van S. v. d. Wier Alberda te Goënga de 3 b prijs. In de rubriek 2%-jarige rammen werd Broar van L. P. Tilma la. Rubriek 3-tallen rammen van één vader: 2e Jan, Jouke en Joost (vader: Frans) van L. P. Hylarides. Tweetallen halfjarige ooien: 1c Monica en Mientje, S. van der Wier Alberda; 2e prijs Metje en Mira idem; 1%-jarige gelamd: la Anke van L. P. Tilma; 2a Ans idem; 2b Ellie, S. v. d. Wier Alberda. 1%-jarige niet ge lamd: la Dineke, S. v. d. Wier Alberda; 1c Marijke, L. P. Tilma; 2c Kora, idem. Oudere ooien: 3b Thea, S. v. d. Wier Al berda. Eervol: Louise, L. P Tilma. Ooien De heer-P. Zijlstra, onderwijzer aan de openbare uloschool alhier is benoemd tot onderwijzer aan openbare uloschool 18 te Leeuwarden. To Wageningen slagge foar it ir.-diplo ma „Ned. Lanbou" de hear J. Cnossen to Jutryp. 4 slechts licht gewond. zijn betrokken. Het stemt tot vreugde, met lammeren: 2a Hennie, S. v. d. Wier dat wij dit bodehuis vandaag in gebruik kunnen nemen. De outillage van het parkeerterrein wordt er belangrijk door verbeterd. Maar de vreugde is des te groter nu dit gebouw gezien kan worden als een symbool van samenwerking tus sen alle vijf groepen die er bij betrok ken zijn: de gemeente, de organisatie van het beroepsgoederenvervoer afd. Fries land, de zakenlieden, de ondernemers en de exploitanten. Spr. memoreerde de wijze waarop het gebouw tot stand is ge- del en de eigen vervoerders er aan mede te werken dat deze vervoermiddelen kunnen blijven bestaan door zoveel mo gelijk van het beroepsgoederenvervoer gebruik te maken. Geen museum, maar koopstad moet Sneek worden volgens de heer T h. W. Zandstra, die namens de Kamer van Koophandel en het Dep. Sneek van Nijverheid en Handel het woord voér- de. Sneek wil niet bezienswaardig zijn, maar een levende koopstad van de eerste rang. Hij dankte daarom B. en W. en de Gemeenteraad voor hun besluit de Sin gel te dempen waarmee Sneek als han- delsstad zeer gediend is. De heer M. F. Vlas, voorzitter van de Ver. v. Sneker Zakenlieden, schetste de betekenis van de bode in het verleden en hecen als schakel tussen de klant in het dorp en de leverancier in de stad. Deze verhouding van onderlinge dienstverle ning is geen verouderd begrip maar neemt ook in de moderne economische verhoudingen een zeer ruime plaats in. Daarom stellen de zakenlieden in hoge mate belang in het werk van de ver voerders en het tot stand komen van dit bodehuis. Fonger de Vlas, „de lytse man”, stak Auke Boot een veer op z’n hoed en bood hem als herinnering een aandenken voor het kantoor aan, waarna dhr. Piet Stilma nog een door..hem gemaakt lied zong, waarin alle vrachtrijders de revue pas seerden. en waarvan het refreintje door allen werd meegezongen. ■al D wJg SNEEK, van 20 t.e.m. 27 September. Geboorten: Sieuwke Suzanna Jacoba Maria d. v. Lolle Slippens en Berendina Johanna Maria Jansen; Hendricus z. v. Johannes Hendricus Teensma en Klaaske Wuring; Klaske d. v Hendrik de Wit en Geertje Udinga; Leendert z. v. Leendert de Berg en Trijntje Zeijlemaker van Lemmer; Akke Boukje d. v. Bauke de Boer en Jetske Hem tra; 'oukje Chris tina d .v. Teunis Otten en Christina van der Horst. OndertrouwdWillem Willebrordus Poiesz, 26 jr. en Marie Müller, 24 jr. Getrouwd: Gerrit Albertus Bonsink, 31 jr. van Kampen en Aukje Grondsma, 32 jr.; Klaas Zeilstra, 29 jr. en Margje Slag- ter, 25 jr.; Sjerp Hettinga, 24 jr. en Froukje Dijkstra, 20 jr.; Adrianus An dreas Siemonsma, 21 jr. en IJbeltje Plantinga, 17 jr. Overleden: Maatje Keulen, 87 jr., wed. van Jochum Bakker; Taeke Johannes Speijer, 3 jr., z. v. Johannes Speijer en Lieuwkje Zoethout. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half Jaar. Franco per post i 3.75 per nalf Jaar. Een zware vrachtauto is met een ge weldige klap de woning van de heer J. H. Lentink aan de Zutphensestraat in Brummen binnengedrongen. In de bocht bij het postkantoor sprong een voorband, met het gevolg, dat! de chauffeur de macht over het stuur kwijtraakte. De wagen kwam'op een meter van de suite deuren tot stilstand. De chauffeur werd Friezen. Oer soks moat men toaniellju prate. Nei goede deklamaesje fan Hinne Feenstra (de Ballade fan de Ridder- slach, fan Douwe Tamminga) spriek Inne de Jong fan Amsterdam, dy’t, tige skerp soms, sei hwer’t om gie. „De Hollanske ridders”, sei er ü.m., „hawwe wy gjin lést mear fan sunt party fan de Hollanske yntelligentia (Scheps, Gerretson, Foppema e.o.) foar üs pleitsje. Mar it duorret allegearre fiersten to lang, de Fryske saek heart net yn ’e iiskast en as de troanrede yn ’e pleit giet foar de Papoea’s op Nij- Guinea en seit dat dy rjocht hawwe op in eigen üntjowing, dan freegje ik: Binne de Papoea's dan miskien dierberder dan de Friezen? Der driget in massakultuer, hweryn sede, persoanlikheit en karakter op ’t stjerren lizze en derfoar freegje wy omtinken en easkje wy geastlik her- biwapenjen Der waerd noch in tillegram foarlêzen üt Grand Rapids en yn syn slütwurd neamde de foarsitter de namme fan Gjerrit Roarde, dy’t de geweldige swalk- stien üt ’e Tynje jown en brocht hat. It Warnser korps hat de sangen bige- liede en in ynsamling stie goed foar de kosten. Doe waerd de reis wer oangean roun- om hinne. ***-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1