Een handvol zwarte aarde Plannen voor een Rusthuis in Wymbritseradeel Will GEVECHT MET DE ZOON Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BUITENLANDS OVERZICHT f 7e Jaargang No. 79 Vrijdag 3 October 1952 RedacteurL. KIEZEBRINK Gesneuveld in Korea Duitse industrie in opmars van Geslaagd 1 1 September zeldzaam koud Nederlandse vlieger verongelukt Redactie-adres KLEINZAND 7 Telef. 2872 Het Snooker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSB1 AD Bietencampagne begint Nieuwe Gedeputeerde Bazar Tamboer- en Pijpers corps Advendo John Langenus overleden Hwat bringt de Fryske Boekewike? K. J. Junius Ingerman Congo-herinneringen Een fijne familie Benoemd (WMf ir Luchtopname van Hr Ms Geen rassenwaan. c-nze Haile Selassie. „Hüld I Emigratie naar dit land is echter ten ene male uitgesloten. Men kan alleen in dienst van een Nederlandse onder neming worden uitgezonden. In Ethiopië bevindt zich 300000 H.A. Abessijnse koffie, de allerfijnste kwali teit en ontzettend duur. Ze groeit echter no* in het wild, maar er zijn plannen deze koffie door Nederlandse maatschap pijen te laten exploitereh. Er zijn al Ne derlanders naar toe en binnenkort kun nen er nog meer heen in dienst van de ondernemingen. Dat is veel beter dan De maand September 1952 blijkt op één na de koudste maand geweest te zijn van de laatste 250 jaar. Alleen in 1912 was September nog kouder. De gemid delde temperatuur was nu 11.5 graden, tegen 14 normaal, en 10.7 in 1912. In Arizona (Ver. Staten) is de 24-jarige reserve-sergeant-vlieger C. de Kok van de Ned. luchtmacht met zijn vliegtuig verongelukt en om het leven gekomen. SNEEKER NIEUWSBLAD CT-\-llinr—iTF< S3 - Absoluut noodzakelijk is het als men naar Afrika gaat te beseffen, dat zwarte mensen evenveel waarde en rechten heb ben als de blanken. Jonge mensen moe ten dus niet met een rassenwaan naar Afrika gaan, maar proberen daar naast en met de negers iets groots tot stand te brengen. Ook is het noodzakelijk er fat soenlijke jonge mensen naar toe te stu ren die een voorbeeld voor anderen kun nen zijn. Als men de negers goed behan delt krijgt men een trouw en vriend schap terug, zoals men nergens anders ter wereld vindt. We moeten ze op voor zichtige wijze iets van onze beschaving bij brengen en het is stom van de Euro peanen neer te kijken op de gekleurde volken. We kunnen alleen maar een we reldvrede krijgen als de mensen gaan be denken, dat ze allen Gods kinderen zijn. We moeten dus niet op negers en andere volken neerzien en ze uitbuiten zoals in de Belgische Congo, waar men de negers op de koffieplantages één Belgische franc of 7 cent per dag uitbetaalde. Na de pauze vertelde de heer Ingerman nog op vermakelijke wijze hoe hij er in slaagde deze lonen verhoogd te krijgen en hoe ze er toen op zijn initiatief kle ding, hoeden, eenvoudige sieraden, par fum enz. voor konden kopen. Ook noem de hij voor en tijdens de vertoning van een serie interessante lantaarnplaatjes nog verschillende voorbeelden van de grote, vaak ontroerende, trouw en aan hankelijkheid van de negers, terwijl hij tot besluit opnamen van de tam-tam, ne- germuziek en negerdansen liet horen. Eveneens draaide hij een opname van de Cantate 147 van Joh. Seb. Bach, door Schweitzer tijdens zijn bezoek voor hem gespeeld. Toen de laatste klanken hier van waren weggestorven, was het mid dernachtelijk uur al gepasseerd. En toch had niemand zich één ogenblik verveeld. Is er een beter compliment voor de heer Ingerman denkbaar? De Fries-Groningse coöperatieve beet- wortelsulkerfabriek begint Maandag a.s. met de jaarlijkse bietencampagne. Aan deze campagne, die ongeveer 13 weken in beslag zal nemen, zullen plm. 1100 arbeiders deelnemen. Het suikergehalte is hoog. Een andere grote en belangrijke figuur in Afrika is Haile Selassie, de negus van Ethiopië die met zijn gehele volk tot de Christelijke Koptische kerk behoort en afgesloten van de rest van de wereld woonde totdat Mussolini hen verrader lijk overviel. Selassie vluchtte toen naar Europa, waar hij andere staatslieden leerde kennen en daarbij tot de conclusie kwam, dat er maar één betrouwbaar en ernstig volk in Europa is en dat is het Nederlandse. Hij schreef dan ook een brief aan de Koningin waarin hij vroeg om een oud-gouverneur-generaal als zijn adviseur, omdat, zoals hij ook schreef, het Nederlandse volk het enige volk is, dat zijn koloniën humaan heeft bestuurd. Thans heeft hij tal van Nederlands ad viseurs aan zijn hof en heeft hij zoveel vertrouwen in het Nederlandse volk ge kregen dat hij binnenkort de poorten van zijn rijk wagenwijd voor de Neder landers gaat openzetten. doch blijkbaar gunnen de Russen en Chi nezen Stevenson dit buitenkansje niet, hoewel zij naar verluidt liever hem dan Eisenhower aan het bewind zouden zien. Amerika schijnt van plan Korea weer in de V. N. te brengen; ter inleiding heeft het vast meegedeeld dat nu ook Russen naast de Noordelijken strijden. In Amerika zelve begint de verkiezings campagne al dezelfde verschijnselen als vroegere te vertonen, niet meer de grote vraagstukken van binnen- en buiten landse politiek staan in het middelpunt *'j torpedobootjager „Piet Hein” gemaakt in de Koreaanse wateren vanuit een helicoptere van het Britse vlieg- kampschip H.M.S. Ocean. Baas was de ontwerper van het decor, dat ons tegelijk een blik op straat, in een kamer van een van Jans vrienden en in zijn ouderlijk huis schonk, een goede vondst, waardoor met slechts een kleine wijziging de gehele avond in één decor kon worden gespeeld. Misschien ware een kleine verwijzing in het programma naar het feit dat een deel van het derde bedrijf een droom van Jan voorstelt, nl. als hij, als rechercheurs hem willen aanhouden, bewusteloos raakt ten bate van een publiek waarvan een deel r.iet dikwijls modern toneel ziet, ge wenst gewest. Het publiek zal ook iet wat geschrokken zijn van het gedrag van de los; eslagen massajeugd, zoals dat hier gedemonstreerd werd, het werd nl. in aanraking gebracht met een grote stadskwaad, dat men op het platteland gelukkig in die mate niet kent. Aan het slot waren er daverende betui gingen van waardering en vriendelijke woorden van de districtsvoorzitter van de K.A.B., de heer J. P. de Vries, die „Puck” gaarne een tot weerziens toeriep. De heer de Vries prees ook pater Hoekstra van Credo Pugno, die het ini tiatief voor deze tournée had genomen. In een buitengewone zitting van de Prov. Staten onzer provincie, is mr D. H. Okma gekozen als opvolger van mr J. Algera in het College van Gedeputeerde Staten. Mr Okma, die voorzitter was van de A.R. Statenfractie, wordt alszodanig op gevolgd door mr A. W. Haan. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 por half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Snoek. De Raad der Gemeente Wymbritsera deel kwam Donderdagmorgen 8 uur vol tallig onder leiding van burgemeester Tjaberings bijeen. Aanwezig waren dus 15 leden. Secretaris de heer K. Visser. Het vroege aanvangsuur stond in ver band met de reis die de Raad en de di recteur van Gemeentewerken deze dag maakten teneinde enkele tehuizen voor ouden van dagen te bezien. Wij lopen nl. ook met plannen rond een dergelijk gebouw te stichten, zei de Voorzitter. Geldlening. Het enige punt dat op de agenda prijkte was het voorstel van B. en W. tot het aangaan van twee geldleningen tot een bedrag van f 110.000.voor uit voering van nieuwe kapitaalswerken, te weten f 85.000.voor de bouw van een brug over de Broeresloot te Oppenhuizen (hoewel daarvoor nog geen definitieve beslissing is genomen) en f 25.000. voor de bouw van een derde lokaal bjj de Hervormde school te Hommerts. In dien t.a.v. de brug over de Broeresloot een andere goedkopere voorziening mo gelijk mocht blijken, waarover thans nog het overleg gaande is, zal wellicht een deel van de lening gebruikt kunnen worden voor de financiering van andere kapitaalsobjecten die op het programma staan. De voornaamste voorwaarden welke de geldgeefster, de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten, stelt, zijnkoers 100%, duur 30 jaren, rente 4%%, aflos sing in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, voor het eerst op 1 October 1963. Extra aflossing is de eerste 10 jaren van de looptijd niet toegestaan. Voor de volgen de 5 jaren is dit slechts mogelijk tegen betaling van een vergoeding van 1%% en daarna tegen betaling van een ver goeding van 1%. Na een vraag van de heer Brouwer, welke door de Voorzitter beant woord werd, ging de Raad z.h.s. met het voorstel accoord. De openbare vergadering werd daar na gesloten. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Rech ten, de heer F. G. E. Halbertsma van Sneek. door de Nederlander Fens verdedigde motie aangenomen, waarin de regeringen verzocht wordt bij alle besluiten van de Noord Atlantische Verdragsorganisatie uit te gaan van het beginsel, dat alle verbonden landen gelijke rechten op de verdediging van hun gebied hebben. Ove rigens zijn er in die Assemblee nog aller lei plannen geopperd voor economische samenwerking der Europese landen op allerlei gebied, waarop we nu hier niet verder ingaan, de plannen zijn mooi, maar de practische uitvoering is moeilijk. Men denke maar eens aan de Benelux, al jarenlang in de maak, maar schijn baar verder dan ooit van verwezenlij king verwijderd, nu het vraagstuk van de gelijkmaking van lonen en prijzen opduikt in verband met de concurrentie mogelijkheden van het ene land op de markt van het andere. In de Assemblee werd voorts een omvangrijk debat ge voerd over de verhouding tussen de ko len- en staalgemeenschap en Klein Euro pa enerzijds en de andere landen binnen het kader van de Raad va1 Europa, met name ook Engeland. Er zijn aanbevelin gen opgesteld om een nauw contact te leggen en de Kolen- en Staalgemeen schap zowel als een eventueel „Klein Europa" uit te nodigen hun zetels te ves tigen in de bureaux van de Raad van Europa, dus te Straatsburg. Als men eens een Amerikaans blad leest krijgt men de indruk dat men daar verwacht dat de Europese eenheid nu zo ongeveer op het punt staat verwezenlijkt te worden, hier in Europa weet men wel beter. Het zal als er ooit iets van komt, een ontzaglijke tijd van overleg en voorbereiding vergen. De onderhandelingen over de Koreaan se wapenstilstand zullen daarbij zelfs maar kinderspel blijken. Wat deze kwestie betreft lijkt het er net niet op dat een wapenstilstand zal zijn gesloten voor 4 November, de datum der Amerikaanse presidentsverkiezingen. De Amerikaanse democraten hadden gehoopt dat die wa penstilstand er dan zou zijn wat hun dictator In het Gebouw voor Chr. Belangen had bovengenoemd corps van de Chr. Gymnastiekver. „Advendo” van Dins dag tot Donderdag zijn tenten opge slagen voor het houden van een bazar, waarvan de te verwachten baten moeten dienen tot aanschaffing van instrumen ten. Dinsdagavond ruim zeven uur klonk een pittige mars als het sein dat de verkoop en de spelen een aanvang kon den nemen. Voor de scherpschutters was er schijfschieten, anderen konden een prijs winnen met speerwerpen, sjoe len, balwerpen, touwtrekken enz. De ernstige koopsters en kopers konden aan de keurig versierde stands allerlei huis houdelijke en gebruiksartikelen kopen, terwijl de lichtelijk vermoeiden in de theetuin, verzorgd door de firma Nie- meijer, een kopje thee of koffie konden drinken. In een der bijzalen werd een demonstratie van het pottenbakken ge geven, die voor de bezoekers zeer inte ressant was. Het was op de openings avond al spoedig een gezellige drukte, ondanks het minder prettige weer. En dat was ook geen wonder, want de Ad- vendo-bazars genieten een uitstekende reputatie. De ook in Nederland zeer bekende Belgische internationale voetbalscheids rechter John Langenus is na een zware operatie te Antwerpen op 61-jarige leef tijd overleden. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het prop.examen W. Terpstra, vroeger alhier, thans wonende te Lemmer en T, v. d. Meulen te Lang weer. Volgens Schweitzer was alleen Chris tus een groot christen en moet men het christendom elke minuut van elke dag met de daad beleven. Dus het niet alleen ’s Zondags in de kerk belijden. Op spr. vraag aan Schweitzer waar hij de kracht vandaan haalt al deze dingen te doen terwijl hij toch een van de grootste ge leerden in de wereld had kunnen zijn, luidde het antwoord: omdat u nog niet begrijpt wat liefde is. In hoofdzaak ben ik naar Afrika gegaan om goed te ma ken wat de blanke mensen verpest heb ben. Voor dieren is Schweitzer even goed als voor mensen en het prachtige in hem is, dat hij niet meer aan zichzelf denkt. Hij heeft geleerd zichzelf te vergeten en wil daarom ook niet; meer hebben dan een ander. Spr. vertelde ook aardige din gen over Schweitzers bezoek aan Ame rika en president Truman waaruit even eens bleek, dat hij zich nergens wat van aan trekt, de mensen zegt wat hij denkt en zijn eigen weg gaat. Maar zijn in vloed is zo groot, dat hij alleen een ge deelte van equatoriaal Afrika, zo groot als West-Europa, heeft gepacificeerd. Niet door zijn preken, maar door zijn werken, want het christendom krijgt pas waar de als men het in het dagelijks leven in praktijk brengt. Tenslotte stond spr. nog stil bij de musicus Schweitzer, die alle werken van Joh. Seb. Bach uit zijn hoofd speelt. Juist door deze mens hebben wij Bach leren kennen. Op 30 Oktober wurdt wer, lyk as fan 41ds, de priisütdieling hélden yn Boal- sert. Men wit it, de Gysbert Japikspriis sil ütrikt wurde oan drs Anne Wadman, ien fan üs boargers, en wy binne bliid dat dizze priis al foar de twadde kear nei Snits ta giet. Forline jier (foar poëzije) oe Sjoerd Spanninga, dit jier foar proaze oan Anne Wadman. Dit sil de middeis barre op it stêdhüs fan Boals- sert troch de hear Kommissaris fan ’e Keninginne, under mesyk en mei dekla- maesje üt wurk fan Wadman. Op it plein foar de Bruorretsjerke si) dounse wurde troch in groep Friezen üt East-Fryslan yn nasjonale klaeijng. Hokker dounsjen jouns herhelle wurdt, nei de mienskiplike kofjejoun. Nei öfrin wurdt (ek yn ’e Doele) noch in programma ütfiert dat gearstald en spile wurdt troch it Boun fan Fryske Kunstners. Ek sil dyselde jouns dan ü.o. de Dr Joast Halbertsn.apriis ütrikt wur de oan H. Sannes en de Boekewike offi- sjeel iepene. Yn alle boekhannels sil ekstra propa ganda makke wurde foar it Fryske boek. Der sil in boekje ütjown wurde (foar neat) hwer’t eltsenien yn léze kin hwat der foar nijs komt en is, wylst in tige aerdige priisfrage de lêzers lyk as oare jierren wer kans jowt op moaije prizen (yn boeken). It Fryske boek is net üntofreden oer de forkeap mar it moat sa komme: eltse Fries minstens ien Frysk boek en dat kin Der binne jierdagen, jubileums, neam mar op en dan moat men faek mei hwat goeds komme. Fryslan hat in rike boekeskat, op elts gebiet en dat moat sa bliuwe en noch greater wurde. Dêrom, hüldt de Boekewike yn ’t each lêzers en gean aenst ris nei Boalsert, dizze dei sille jimme nea for- jitte. Mei it Fryske Boek de lange jounen yn Abe Brouwer. Verschijnt: DINSDAGS et» VRHDAGS- Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Terwijl te Morecombe de Engelse La- bourparlj vergaderde, was te Dortm md de Duitse sociaal democratische partij in congres bijeen. Zoals verwacht werd is Ollenhauer daar als opvolger van de overleden leider Schumacher gekozen. Van hem kan nauwelijks een andere politiek verwacht worden, ook hij kon digt zich aan als tegenstander van de Europese defensiegemeenschap en „Klein Europa”. Men meent dat de Duitse soc. democraten deze negatieve politiek voor al voeren omdat ze daarvoor zoveel sym pathie onder de Duitse kiezers ver wachten, dat zij in 1953 het grootste aan tal zetels in de Duitse bondsdag zullen verwerven. Er gaan daarom in W.- tieve waarden vinden we gesymboliseerd Europa al stemmen op die er voor plei- ten W.-Duitsland ook in het Atlantisch pact op te nemen. Dit zou dan Duitsland gelijke rechten geven, waarvan het ont breken in W.-Duitsland wrevel gewekt heeft. Een oplossing, waarvoor Frankrijk weinig zal voelen, want het is juist met het denkbeeld van de Europese Defen sie gemeenschap gekomen om Duitsland klein te houden. Het lot van die gemeen schap is trouwens nog zeer onzeker, nog pas heeft de Franse hoge commissaris voor het Saarland verklaard, dat het Franse parlement deze Defensie Gemeen schap nooit zal slikken, als vooraf geen Frankrijk bevredigende oplossing voor de Saarkwestie is verkregen en de Duit sers eisen voor hun meedoen een derge lijke prijs. Daar de Ver. Staten vastbe sloten zijn met W.-Duitsland in zee te gaan, ligt de mogelijkheid van een scher pe botsing tussen Washington en Parijs in ’t verschiet, temeer omdat generaal Ridgway zeer scherpe kritiek op de Franse defensie-inspanning heeft geoe fend. De Franse regering geraakt gelei delijk in een moeilijk parket, wat haar buitenlandse verhoudingen betreft, ter wijl het op economisch gebied in het binnenland weer kraakt Zou W.-Duits land werkelijk worden opgenomen in het Atlantisch pact, dan zouden de Duitsers ook een plaats krijgen in de staven van de Noord Atlantische verdediging, waar uitgemaakt wordt hoe de strategie zou zijn als de Russen een aanval zouden on dernemen. In de Assemblee van de Raad van Europa is vrijwel eenstemmig een Egbert van Paridon had de regie, Cas De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 27 September in Ko rea zijn gesneuveld: de soldaat Ch. Bas- tiaanse, afkomstig uit Maastricht en on gehuwd en de soldaat H. Veenendaal, Soldaat Veenendaal behoorde tot het re giment infanterie Oranje-Gelderland. Hg was afkomstig uit Arnhem en onge huwd. van de belangstelling, maar allerlei per soonlijke zaken van de candidaten zelf. Thans gaat het vooral om hun privé inkomsten en of daar ook een luchtje aan zit. Het publiek verkneukelt zich over allerlei onthullingen welke ten deze ge daan worden. Een campagne zonder der gelijke sensatie en alleen maar gewijd aan de grote vraagstukken van deze tijd zou de Amerikaanse kiezer maar saai vinden. Hoewel die vraagstukken bijna angstaanjagend moeilijk zijn. Als bijv, generaal Ridgway verklaard heeft dat de strijdkrachten in W.-Europa nog lang niet voldoende zijn dan zal dat de Ameri kaanse belastingbetaler toch evenzeer moeten interesseren als zijn uitgemergel de Europese collega. Want zonder nieuwe en omvangrijke Amerikaanse hulp zal men in Europa de bewapeningsprogram- ma’s niet kunnen verhogen. En het is toch wel zeer de vraag of, wie ook na 4 November te Washington als president zal zetelen, Amerika bereid zal zijn gro ter lasten op zich te nemen dan thans. Vóór deze datum kunnen deze en andere belangrijke internationale beslissingen echter niet worden genomen, en zo zullen bijv. Eden en Schuman niet reeds 14 October in New York komen, als de al gemene vergadering der Ver. Naties wordt geopend, maar eerst na 4 Novem ber. Schuman zal dan zijn Amerikaanse collega allicht eens willen interpelleren over de houding van de Ver. Staten als de Tunesische of Marokkaanse kwestie in de Veiligheidsraad zou worden be handeld; de Fransen dreigen met een veto als daar iets besloten zou worden dat niet naar hun zin is. En Eden zal eens met zijn Amerikaanse ambtgenoot willen praten over het feit dat Engeland geweerd is uit de vergadering van de Raad voor de Stille Zuidzee welke op Hawai wordt gehouden. Daarmee heeft Washington eigenlijk te kennen gegeven dat Engeland geen rol meer in de Pacific heeft te spelen, een besluit waarbij de wél vertegenwoordigde leden van het Gemenebest: Australië en Nieuw-Zeeland zich blijkbaar hebben neergelegd. Wel zullen Amerikaanse, Engelse en Franse I vertegenwoordigers dezer dagen samen in Washington vergaderen om de toe stand in Z.O.-Azië te bespreken, in ’t bij zonder het geval als China zich eens in de strijd in Indo China mocht mengen. Niet helemaal duidelijk is de verhouding tussen Engeland en de Ver. Staten ten opzichte van Egypte. Generaal Nagoeib -j- die in heftige binnenlandse strijd met de Wafdpartij is geraakt, welke weigerde Nahas als leider op te geven en mis schien aanstonds volkomen als militair 1 dictzt™ zal optreden, dit wordt een candidaat wind in de zeilen zou blazen, krachtproef! heeft een beroep op Ame rika gedaan om steun maar tegelijk ver klaard dat de Soedan tot Egypte behoort, wat Londen noch de Soedan zelve zo grif zullen toegeven. Tenslotte: in Midden- en Zuid-Amerika onrust: in Colombia bur geroorlog, in Costa Rica de president af getreden, in Venezuela een opstand be dwongen. Het gist in schier geheel dit werelddeel. En dat betekent zorgen voor Washington. Zal de verkiezingsuitslag in Japan, die we nog niet kennen bij het schrijven van dit overzicht, die nog doen toenemen? in de figuur van de Verloren Zoon, die telkens wanneer Jan, de hoofdpersoon, op een kruispunt in zijn jonge leven staat, verschijnt en een manend niet altijd door Jan, door innerlijke tweestrijd ver scheurd, verstaan woord spreekt, en voorts vertolkt in de figuur van Kees. We hadden die Kees gaarne een wat actiever rol zien spelen, onze indruk was nu dat de positieve waarden er wat schraal afkwamen tegenover de negatie ve die op het toneel fel naar voren kwa men in het rauwe gedrag van Jans ka meraden en vriendinnen. Maar Cas Baas, die zelf de Verloren Zoon speelde en dat met stijl deed, is er toch wel in geslaagd een zeer speelbaar, aannemelijk en ook boeiend stuk te schrijven. Een stuk dat in handen van het beroepstoneel hoort ook, want het eist een tempo en dat was er dat we van amateurs nauwe lijks mogen verwachten. Wat het spel betreft, overtroffen o.i. de acteurs de actrices. Jan, de hoofdfiguur (Egbert van Paridon), heeft een zeer goede prestatie geleverd, ook Kees (Frans ’t Hoen) en de vrienden van Jan, gespeeld door Wim Vesseur, Paul v. d. Lek en Jaap Maarle- veld waren goed en de kleinere manne lijke rollen bleven niet achter, van de dames mogen in ’t bijzonder Sepha Die- riks en Benita Groenier, die Greet en Annie, meisjes uit de buurt, speelden, worden genoemd. Madelon Waldorp was de moeder, Cecilia Lichtveld speelde Leentje de zuster van Jan, EUy Venema het meisje dat Jan werkelijk lief heeft. emigreren en spr. ried de jonge mensen aan goed te letten op de advertenties waarin werkkrachten voor uitzending naar Ethiopië gevraagd worden. In de grondwet van Ethiopië heeft de keizer laten opnemen, dat zijn bewoners rechtstreekse afstammelingen zijn van koning David. Het volk gelooft dit omdat Selassie een ontzaglijke macht over zijn volk heeft. Maar mede door de invloed van zijn Nederlandse adviseurs zijn alle vormen van despotisme verdwenen en is hij een humaan en democratisch vorst geworden. De boekhandelaren v. d. Meulen en v. d. Pijpekamp hadden wel een heel goede greep gedaan met de spreker die Maan dagavond in de door hen belegde lite raire avond in de foyer van Amicitia optrad. De heer Junius Ingerman, oud beheerder van bergcultuur-ondernemin- gen in het oude Ned. Oost-Indië en later directeur van koffieplantages in Centraal Afrika, ontpopte zich namelijk als een geestig en gezellig verteller, die de gave bezit zijn publiek doorlopend te boeien. Te betreuren is het daarom, dat deze avond zo slecht bezocht was. Voor de bei de ondernemers was dit ook niet erg be moedigend, daar ze, zoals de heer V. d. Pijpekamp in zijn openingswoord mede deelde van plan zijn meer van dergelijke lezingen te organiseren teneinde de pro minente Nederlandse schrijvers onder de aandacht van het publiek te brengen. De spreker is een groot vereerder van Albert Schweitzer en heeft hem ook in Afrika bezocht. Dat werelddeel, ja de ge hele wereld, kunnen we nl. niet meer zien zonder deze grote figuur, professor in de theologie, doctor in de medicijnen en de philosophic, orgelbouwer en orga nist enz. enz. Toch vindt hij zichzelf helemaal niet belangrijk, want voor Schweitzer is het niet van belang wie we zijn, maar wat we zijn als mens. Spr. vertelde hoe hij Schweitzer ontmoette: zeer sober gekleed en met een paar negers metselend aan een muurtje bij zijn hospitaal. Want al les wat hij in Afrika bezit is van zijn eigen maaksel. Hij onderhoudt ook alles en doet alle dingen mee, zoals spr. met aardige voorbeelden illustreerde. Deze veelzijdigheid, rust en eenvoud is zó weldadig, dat dit voer het? een geeste lijk bad was. Christendom van de daad. De reizen van Hjalmar Schacht, een maal Hitlers minister van financiën, in het Nabije en Midden Oosten om er re geringen als die van Perzië en Egypte, aanstonds ook Syrië, te adviseren inzake hun financiële en economische problemen, leggen niet alleen deze heer geen wind eieren, doch zijn ook symptomen van de vanouds bekende energie waarmee de Duitsers trachten de wereldmarkten voor hun producten te veroveren. Engelse bladen constateren niet zonder spijt dat de Duitsers thans stormenderhand markten heroveren, waar na de oorlog de Engelsen en ook andere landen hen hadden verdreven. In Zuid-Amerika heb ben de Duitsers hun oude vooraanstaan de positie terug, in Z.O.-Azië Schacht was ook al eens in Indonesië gaan ze de overigens zeer moeilijk te bestrijden Japanse concurrentie te lijf en in het Na bije Oosten profiteren de Duitsers in niet geringe mate van de in die landen door de geschillen met Londen opgeroepen anti-Engelse stemming. Daarbij komt dan dat de Engelse industrie voor een deel is belast met werk voor de bewapening, terwijl W.-Duitsland, dat nog niet her bewapent omdat de Europese defensie gemeenschap nog niet in werking is ge treden, deze handicap niet heeft en zich ten volle kan wijden aan de export. Ook in dit opzicht werkt dus het bewape- ningsprogramma nadelig voor de Engel sen. Als men het onderwerp van het En gelse bewapeningsprogramma aanroert denkt men meteen aan Bevan, de leider van de linkervleugel der Engelse arbei derspartij, die toen deze partij nog aan het bewind was, tegen de leiding rebel leerde, omdat hij de eisen voor de her bewapening te zwaar achtte. De tijd heeft hem wat dat betreft in het gelijk gesteld, ook zijn tegenstander, de offici ële leider der partij, Attlee, bestrijdt dat niet meer en de huidige regering heeft bij monde van Churchill reeds toegege ven dat met het oorspronkelijk bewa peningsprogramma te hoog was gegre pen, zodat het ver meer jaren moet worden uitgesmeerd. Dit alles heeft Be van natuurlijk een voorsprong op Attlee gegeven, welke op het congres der La- bourpartij, deze week in Morecombe ge houden, tot uiting kwam doordat van de zeven zetels voor partij-afdelingen in het hoofdbestuur bestemd, er nu zes door Bevanieten worden bezet, ditmaal kregen zij er namelijk twee bij, vroeger in handen van aanhangers van Attlee. Ook nu nog vormen zij slechts een kleine minderheid in de partijleiding maar het effect van deze verkiezingsuitslag moet men toch niet gering achten en kan zich nu of later openbaren in een radicaler programma van de Arbeiderspartij. Be van is voor verdere nationalisatie van industrieën als de partij weer aan het bewind komt, Attlee meent dat dit met de voornaamste objecten is geschied beide willen natuurlijk de aantasting van de doorgevoerde nationalisaties doort de regering Churchill ongedaan maken, maar Bevan zonder vergoeding voor de eigenaars en dat me., het particuliere initiatief nog enige ruimte moet laten. Bevan wil een tegemoetkomende politiek jegens Rusland, en dat dit zou neerko- mën op een zich min of meer afkeren van de Ver. Staten bleek wel uit de felle kritiek welke hij op Amerika ten con- gresse oefende. Nadat de 19-jarige electrisch lasser J. H. J. te Arnhem bij zijn baas had in gebroken en f 2200 had gestolen, liet hg gedeelten van dit geld z.g. door familie leden of zgn meisje op straat vinden. Hij legde het geld ergens neer en ging dan met een of ander wandelen. Op een gegeven ogenblik riep hij dan tegen zijn metgezel: Zie je dat daar liggen? En dan was de vreugde zo groot over de vondst van telkens enige honderden gul dens, dat zij in de respectieve huishou dens dankbaar werden gebruikt. Tegen J. werd voor de rechtbank tien maanden gevangenisstraf geëist, tegen zgn moe der drie maanden en tegen zijn a.s. schoonmoeder en zijn meisje ieder een maand gevangenisstraf. OOSTHEM. Benoemd tot directeur van de Chr. Muziekvereniging Moed” alhier, de heer A. Feenstra te IJlsL Onder auspiciën van de Katholieke Ar beidersbeweging in Friesland maakte Puck” (toneelgroep van en voor jonge mensen) deze week een tournée door provincie met „Gevecht met de Zoon" van Cas Baas. Dinsdagavond was het gezelschap in Amicitia alhier. De zaal was geheel gevuld, ook uit de Z.W. hoek was een grote schare bezoekers. Met „Gevecht met de Zoon” wordt, al dus geeft Cas Baas zelf de bedoeling van zijn stuk weer, een poging gedaan de verwarring van de fabrieksjeugd op het toneel gestalte te geven en de arbeidende jongens en meisjes op de positieve waar den te wijzen, die onmiskenbaar ook achter hun sleurleven aanwezig zijn. Er worden problemen aangesneden, die voorzitten bij de besten onder hen. De hoofdfiguur is een jonge arbeider uit een godsdienstig gezin, van zijn anker ge slagen door sociale misstanden, verkeer de invloed van makkers en gemis aan begrip bij zijn naaste familieleden. Hij maakt de ontevredenheid met oude vor men en het hartstochtelijk streven naar een waarachtig leven in een chaotische wereld vol oorlogsdreiging voelbaar. Een tendenz-stuk in moderne stijl. De posi-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1