Auto van veerpont afgereden Wageningen en Stormvogels aan de kop JAN MUSCH nam afscheid als „Harpagon” Honderdjarig bestaan Prov. Bibliotheek Viool rec.tal Herman Krebbers Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Dinsdag 7 October 1952 RedacteurL. KIEZEBRINK Ds. S. Kooistra overleden VIJF DODEN Eerste winst voor FRISIA Het referendum in Bolsward Kerknieuws Kinderzegels 1952 Biljarten Blau v-Wit - S.B.C. tournooi in Amsterdam Meisje door bus overreden Geslaagd Geslaagd Opbrengst reclasserings- collecte Eerste Ambon-avond wederom groot succes Voorlopig Nederlands Elftal samengesteld Dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede Redactie-adres KLEINZAND 1. Telef. 2872 -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Industriële toepassing van atoomenergie 7e Jaargang No. 80 Hoogezand raakt achterop. in 8—8 aan 16 De Haarlemmers doen het maar. Om do Zandstra-beker. Lemster opmars gestuit. •le klas A. klas In deze Misse dag voor de Sneker reserves. Beste prestatie van Heeg. WOUDSEND. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier ds. E. Douma van Ureterp. In Parijs in de Salon de l’automobile wordt een grote autotentoonstelling gehouden vanat Donderdag jl. Een der modellen wordt getoond. 8— 5 9— 8 macht het reddingswerk begon. Eerst een uur later, omstreeks half vier ge lukte het aan de brandweer met een takelwagen de auto te lichten. De doden werden naar het St. Liduinaziekenhuis te Bemmel gebracht. Het echtpaar Best laat een vijfjarig kind na. De verslagen heid in het anders zo stille dorp is zeer groot. meente Janum hy 9 Onder hartelijke dankzegging aan al len die hun medewerking en steun ver leenden deelt het Comité Uitvoering Re- classerings Collecte alhier mede dat de opbrengst van deze collecte is ƒ882,61. van het 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 2 0 0 0 0 0 0 2 0 1 1 1 0 1 6 6 6 6 4 4 4 4 4 3 3 3 De Sneker reserve-elftallen kwamen er bekaaid af. LSC 2 verloor in Zwaag- westeinde met 10 en de zwarte reser ves beleefden ook van hun tweede be zoek aan de Friese hoofdstad weinig plezier. Met 80 werden ze door Leeu warden 3 ingemaakt. In de reserve 3e klas A verging het LSC 3 al niet beter. De blauwwitten verloren met 60 van Rood Geel 2. 4 3 3 3 4 3 2 2 2 3 3 3 6 5 4 4 4 3 4 4 4 4 4 4 3 3 2 2 2 2 2 2 2 1 1 0 0 1 1 2 1 1 1 1 0 0 0 o o o o 3 4 4 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 6 5 5 5 5 4 4 3 2 2 2 2 1 2 2 2 2 0 0 2 3 3 3 2 2 2 1 2 1 1 1 1 0 De Kooi Bergum DOG GAVC Harlingen Tijnje Oosterp. GRC Velocitas FVV FVC Nicator LSC Zw.w.einde Hoogezand Friesland MSC Houtigeh. SNEEKER NIEUWSBLAD Dit jaar zal de Nobelprijs voor de vrede niet worden toegekend, zo heeft het Nobel-comité uit het Noorse parle ment meegedeeld. In het kore communi qué wordt gezegd, dat het bedrag (onge veer 150000) voor het volgende jaar zal worden gereserveerd. Er wordt geen re den voor het besluit opgegeven. Onze stadgenoot L. v. d. Werf slaagde te Assen voor ’t theoretisch gedeelte Meester in het Herenmaatkleermakers- bedrijt Geruisloos en voor de meesten bij ver rassing, heeft de Stichting Kunst aan Allen Donderdag jl. het nieuwe seizoen geopend met een Viool-recital door Her man Krebbers. Met het engageren van deze jonge, maar toca reeds internatio naal vermaarde violist, leverde KAA. een waardevolle bijdrage tot het Sneker muziekleven. Herman Krebbers toch be hoort met een Theo Oloff en nog enkele anderen tot onze meest begaafde violis ten. Hij is behalve als concertmeester van hetResidentie-orkest, vooral als solist opgetreden en geniet als zodanig in bin nen- en buitenland een goede reputatie. Het programma bestond uit twee zeer uiteenlopende gedeelten. Voor de pauze werden uitgevoerd de Sonate No. IV van Handel en de Sonate No. I van Beetho ven, twee klassieke werken voor viool en piano, waarin niet zozeer bijzondere harmonieën of technische moeilijkheden, alswel de stijlvolle thema’s en architecto nische schoonheid de aandacht vragen. Vooral in Handels Sonate gaf Herman Krebbers veel te genieten. Strak en fraai van toon, uiterst beheerst van stokvoe- ring in de lyrische gedeelten (Larghetto) en volmaakt van zuiverheid, kwam dit werk volkomen tot zijn recht. Beethoven kon ons over ’t geheel niet boeien. Hier bleef de voordracht te oppervlakkig en was bovendien het juiste evenwicht tus sen viool en piano wel eens zoek. Te bewonderen viel er daarentegen des te meer. Zo b.v. in het tweede deel Thema con Variazioni dat met ver bluffend gemak gespeeld werd. Na de pauze volgden, naar éigen keuze HZC Rood-Geel Steenwijk Black Boys Lemmer Olyphia Wageningen Volewijckers RCH EDO GVAV DOS NEC Ensch. Boys Ajax Heracles Zwolse Boys VSV Sneek Frisia De samenstelling van het voorlopig Nederlands elftal, dat op Woensdag 8 October a.s. in het Feijenoord Stadion te Rotterdam tegen Wolverhampton Wanderers zal uitkomen, is als volgt doel: Kraak (Stormvogels); achter: Tebak (Eindhoven) en Terlouw (Spar ta); midden: Wiertz (DWS), Hendriks (Vitesse) en Biesbrouck (RCH); voor: v. d. Kuil (VSV), Lugthart (Be Quick, Groningen), Van Roessel (Willem II), Bennaars(DOSKO) en Lenstra (Heeren- veen). De reserves zullen later worden aangewezen. De dertienjarige Lammy Meijer uit Hoogezand is Zaterdagmiddag bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het kind, dat met een zak achter op haar fiets aan de Foxhamsterhoofdweg reed, verloor de macht over haar stuur en werd gegrepen door het linkerwiel van een uit de tegenovergestelde richting ko mende bus. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 2 4 4 4 4 4 Prof. Brinkman van de Rijksuniversi teit te Groningen heeft meegedeeld dat Nederland thans in samenwerking met Noorwegen bezig is aan onderzoekingen betreffende de industriële toepassing van atoomenergie en het verwerkelijken van een door atoomkracht voortbewogen schip. Prof. Brinkman hoopte op grotere medewerking van de zijde der industrie. Uiteraard heeft Groningen een direct be lang bij de toepassing van de atoom energie door het wetenschappelijk on derzoek aan de Groninger universiteit en doordat de energievoorziening in het Noorden zou kunnen gaan berusten op atoomenergie. In de Zaterdagmiddagcompetitie zorg de Heeg voor de klap op de vuurpijl door de zware wedstrijd in Workum met 21 te winnen. Door deze fraaie zege verbeterden de Heger jongens hun posi tie danig, te meer daar Leeuw. Zwalu wen en de Harkem. Boys beide een kost baar punt verspeelden, doordat het tref fen tussen de leiders in 11 eindigde. Behalve Workum geraakte ook Delfstra- huizen op het tweede plan, want deze club kwam met de kous op de kop uit Sneek terug. De laatste plaats zat de Oranjemannen blijkbaar dwars, want zij versloegen de gasten met 51. Makkum schijnt het zwakke zusje in deze klas. Een 50 nederlaag tegen QVC, ook al was het in Staveren, zegt veel. Zoals bekend is, zal onder toezicht van de Nederlandse Raad voor de Europese Beweging binnenkort in Bolsward en Delft een refrerendum worden gehouden over de wenselijkheid van een Europees politiek gezagsorgaan voor de zes lan den van het plan-Schuman. In Bolsward is de campagne Vrijdagavond reeds be gonnen tijdens een op het gemeentehuis gehouden vergadering o.l.v. burgemees- Bruinsma. Verscheidene leidinggevende figuren uit de gemeente, besturen van plaatselijke kiesverenigingen en verte genwoordigers van arbeiders- en andere organisaties werden ingelicht over doel en streven van de Nederlandse Raad voor de Europese Beweging en de ach tergrond van de strijd voor een ver enigd Europa. Voor deze vergadering bestond grote belangstelling. een comité gevormd, dat het te houden referendum nader zal voorbereiden. Voor de derde maal werd deze jaarlijk se ontmoeting gespeeld en de Blauw witters, die de fraaie beker tweemaal hadden gewonnen, hadden zich grondig voorbereid, althans op de begroetings- avond in het gezellige clubhuis van Blauw-Wit, was het tussen de vriende lijke woorden van de voorzitter zeer goed te beluisteren „de beker blijft in Am sterdam”. Maar voorzitter Terpstra van de S.B.C. liet een ander geluid horen: „De beker gaat mee naar Sneek en uit is ’t Maar goed, dez,e begroetingsavond werd er niet gespeeld op het groene laken, want men had in Amsterdam al het mo gelijke gedaan om de gasten te tonen hoezeer men er door de Friese gastvrij heid was getroffen tijdens het bezoek aan Sneek. Er was muziek, tussen twee haakjes, onze Schuil sprak ook hier een woordje mee, er was een humorist-con- ferencier, Jan Buré, en een zéér goede, vooral in z’n schetsen en mimische to nelen, kortom de Snekers en hunne da mes werden kostelijk ontvangen, met als goede inzet het Friese Volkslied. En Zondagmorgen 9 uur begon dan het grote tournooi. En al gauw na de eerste partijen begonnen de gezichten van de Blauw-Witters te betrekkenZou het dan toch gebeuren Zouden die Zondags- biljarters.en jawel hoor. Het werd een kranige overwinning. De strijd ein digde 1814 in het voordeel van Sneek. Toen was de boot aan.... Aan de lunch in Restaurant Bosbaan werd ’t al even dunnetjes gezegd en ge zongen, maar ’s avonds aan het diner kwamen de tongen los De voorzitter van Blauw Wit reikte aan de voorzitter van Sneek niet alleen de Zandstra-beker uit, maar ook nog twee extra prijzen voor ’t beste gemiddelde (aan de heer Kerkhof) en voor de hoogste serie (aan de heer Velstra). Blauw Wit kreeg de troostprijs en als herinnering een ets van de Waterpoort en zijn voorzitter een boek. Nadat verschillende sprekers hartelijke woorden hadden gesproken tot de fa Zandstra werd afscheid genomen van de gastheren en echtgenoten en van de gan se vriendenschaar, waarna de terugreis naar Sneek werd aanvaard met de veel zeggende woorden„Tot de volgende keer in Sneek”. Een Frans essayist heeft „De Vrek” wel eens het meest i bstracte van Mo- lière’s werken genoemd, in die zin dan, dat hij in zijn meeste toneelspelen er zich toe beperkte de gebreken zijner tijd genoten te hekelen, maar in „l’Avare” daar boven uit ging en de gierigaard van alle tijden tekende, de in zijn schraap zucht vereenzaamde mens, in wie door de hartstocht voor het aardse goed, alle betere gevoelens worden verstikt en die zelfs de liefde zijner kinderen verspeelt. Molière maakte deze tragische figuur in „de Vrek” tot onderwerp van zijn bit tere spot in een stijl zo geladen, als al leen het toneel en een groot toneelschrij ver ze kunnen brengen. Dat intense, die geladenheid was er wel ten volle in de indrukwekkende vertolking van de hoofdrol door Jan Musch, Donderdag avond in Amicitia. Hoe heeft hij het pu bliek in de ban van zijn magistrale spel gehouden, welk een tot in de fijnste de tails beeldend vermogen, welk een vlijm scherpe zeggingskracht in zijn woord. Al met al: welk een vitaliteit in deze kun stenaar die nu al 60 jaar op de planken staat en nog altijd met dat zo rijke ta lent, waarmee hij als ’t ware de Harpa- gon-figuur een zijner glansrollen in ons geheugen heeft gebeiteld! Het deed prettig aan dat bij dit afscheidsoptreden Musch wasomringd door een groepje artisten, hem en Molière waardig. We hebben dat bij hier jubilerende of af scheidnemende toneelsterren wel eens anders meegemaakt. Er is in het alge meen heel goed gespeeld, zodat het een gave opvoering was, dank zij uiteraard ook al weer de regie van Musch. Na een ovatie van het dankbare publiek dat in bevredigende mate was opgekomen heeft de heer Johs. Miedema de waar dering der Sneker toneelliefhebbers voor Musch vertolkt in een hartelijk speechje en door de aanbieding van een mand bloemen. De heer Miedema vroeg zich af waarom dit eigenlijk de laatste maal moest zijn dat deze grote toneelspeler het Sneker publiek van zijn machtig talent Dat het voetbalpad niet altijd over rozen gaat, ondervonden in Afdeling A GVAV, Ajax en DOS. Na kranig werk op twee achtereenvolgende Zondagen moesten zij gisteren de vlag strijken voor hun tegenstanders. GVAV in Amsterdam met 10 voor de Volewjjckers, Ajax met 41 voor Wageningen en DOS met 30 in Nijmegen voor NEC. Vooral de neder laag van de Utrechtenaren was tegen alle verwachtingen in. Aan de Landbouw Hogeschool La Wa geningen is geslaagd voor het cand.- examen Ned. Landbouw, de heer F. Kooy te Sneek. van Krebbers, Poème van Chausson, Ha banera van Maurice Ravel en Tzigane van dezelfde componist. In deze min of meer exotische stemmingsstukken met een sterk virtuoze inslag, was de solist kennelijk in zijn element. Hier kon hij zijn wonderbaarJjke techniek en non- chalant-gemakkelijke voordracht geheel uitleven. We zijn er dan ook van over tuigd, dat we in dit tweede gedeelte van het programma een „Herman Krebbers op zijn best” hadden. Bovendien bleek deze ras-violist een artiest te zijn, die zijn waar wist te verkopen. Wel heel duidelijk kwam dit tot uiting in de toe lichting die hij gaf op de Tzigane van Ravel. Deze vrijwel overbodige uitbrei ding van het programma had blijkbaar alleen ten doel de technische bekwaam heid van de violist te onderstrepen. Natuurlijk miste een en ander zijn uit werking op het publiek niet. Men was enthousiast en dwong tot tweemaal toe een toegift af: de Romanza Andaluzza van de Sarassate en een Spaanse Dans van Manuel de Falla. Een waarlijk voor treffelijk slot van deze mooie avond. Marinus Flipse stond de solist op uit stekende wijze aan de piano bij. In alle bescheidenheid had hij een belangrijk aandeel in het grote succes. Door omstandigheden late bekend making en concurrentie van Jan Musch was het aantal bezoekers geringer dan men normaal had mogen verwachten. De nieuwe zaal van Hotel Hanenburg vol deed goed. De aankleding deed gezellig aan en de acoustiek was bevredigend. L. G. PANNERDEN. Vijf mensen uit Haar lem zijn Zondagmiddag omstreeks half drie met een auto in de Rijn bij Pan- nerden gereden en verdronken. De slachtoffers zijnde ongehuwde heer P. Gortzak, die de wagen bestuurde, van beroep bakker-bezorger, de heer H. Wempe en zijn echtgenote T. Wempe-van Luyken, en de heer H. Best met diens vrouw J. C. Best-Verslages. De heer M. M. van Dijk, eveneens uit Haarlem, die als zesde inzittende de tocht meemaakte, was kort voor het ongeluk even uit de wagen gegaan. Daaraan dankt hij zijn leven. Het gezelschap was op weg naar Elten en wilde bij Doornenburg in de gemeente Bemmel op de pont, het zg. Pannerdse veer, om aan de overkant via Panner- den naar Elten te rijden. Terwijl de auto even moest wachten omdat de pont nog niet was gearriveerd, stapte de heer van Dijk uit. Even later reed de wagen de inmid dels gelande pont op, doch door nog on verklaarbare oorzaak reed hij verder door. De wagen ging dwars door de af- sluitkettingen aan de andere kant van de pont en verdween in het ter plaatse vrij diepe water. Op dat moment was er nie mand op de pont, die doeltreffende hulp had kunnen bieden. De veerbaas en zijn personeel alar meerden direct alle omwonenden en de politie, die onmiddellijk met man en Het gaat maar goed met het Haar lemse voetbal. In A tellen RCH en EDO geducht mee en in B is Haarlem bij de voorsten. De roodbroeken boekten nu weer een 2—1 zege op Blauw Wit, dat dus in de misère blijft. Lijstaanvoerder in deze klas is echter Stormvogels. Een- deels door zijn kolossale 62 overwin ning op Go Ahead, anderdeels door de bril van 't Gooi tegen DWS. Aandacht verdienen trouwens ook Elinkwijk, dat met een 10 zege het ongeslagen record van Vitesse vernietigde, en het verjong de Heerenveen, dat blijkbaar nu eerst Van 17 November tot en met Januari zullen aan de postkantoren weer de bekende postzegels met toeslag „voor het kind” verkrijgbaar zijn. Ze zijn ont worpen door mevrouw J. JanzenDa lenoord in Den Haag, die ook de tekst en de waardecijfers verzorgde. De postzegels zijn uitgevoerd in twee kleuren en wel voor alle zegels de voorstelling in zwart, gedrukt op een effen fond in kleur, waarin in wit uitgespaard de landsaan- duiding Nederland en de waarden en bijslagen. Waarden, voorstelling en kleur van het fond zijn2 4- 3 cent: jongen met geit, geelgroen; 5 4-3 cent: meisje op ezel, rozerood; 6 4-4 cent: meisje met hond, blauwachtig-groen; 10 4- 5 cent; jongen met poes, okergeel; 20 4- 7 cent: jongen met konijn, blauw. De zegels zul len voor de frankering het gehele jaar 1953 geldig zijn. liet genieten. „U mijnheer Musch is toch maar 77 jaar en zo vitaal dat wij ons hier afvragen: waarom zoudt u dit nog niet voortzetten tot bijv, uw tachtigste jaar, en hier nog niet eens met een bij zondere creatie komen. Het publiek zal u ook dan met open armen ontvangen. Maar mocht dit inderdaad uw laatste op treden zijn, dan bewaren wij allen door deze avond toch wel een zeer schone herinnering aan uw machtig talent”. Na mens alle toneelliefhebbers in Sneek wenste de heer Miedema de scheidende kunstenaar alle goeds toe, en mocht hij hier nog eens terugkeren, dat het dan als de „Wijze Kater” mocht zijn. Met een daverend applaus sloot het publiek zich bij dit huldebetoon aan. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. werd slechts één wed strijd gespeeld. Bakhuizen wpn met 31 zijn thuiswedstrijd tegen Stiens. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb, Drijfhout-Kiezebrink Co. Kontoor t GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) goed op dreef komt, getuige zijn vier goals tegen het schotloze AGOVV. Trou wens ook de prestatie van Leeuwarden, 30 tegen Enschedé, mag er zijn. Achil les weerde zich in zijn nieuwe opstelling dapper tegen Be Quick en de 54 ne derlaag was onverdiend. Stormvogels Haarlem 't Gooi Heerenveen Vitesse DWS Elinkwijk AGOVV Leeuwarden Enschede Be Quick Go Ahead Blauw Wit Achilles De hoera-stemming van de Lemsters is voorlopig voorbij. Black Boys riep hen met een in alle opzichten verdiende 20 overwinning een krachtig halt toe. In deze klas sneuvelde nog een ongeslagen record, want Olyphia verloor onverwacht met 10 in Wolvega van DOG, dat hierdoor zijn eerste punten veroverde. Ook de uitslag TijnjeGAVC 13 was een verrassing. Bergum won met 93 van Harlingen, welke uitslag de zwakte van deze Harlingers nog eens duidelijk aantoont. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeu- tisch examen werktuigkundig ingenieur de heer T. G. Potma van Sneek. 0 6—2 1 11—5 1 1 2 10—6 2 10—9 2 1 2 2 2 2 3 3 7—9 6—7 6—8 6—9 5—11 2 2—6 1 Speelt Hoogezand dit seizoen geen rol Het lijkt er veel op, want nu ver loren de roodbroeken met niet minder dan 41 hun uitwedstrijd tegen FVC. Best werk overigens van de Huizumers! GRC en Velocitas speelden niet en daar door kon Oosterparkers, dank zij een royale 41 zege op Friesland, aan de leiding komen. Een ploeg die men ook in de gaten moet houden is FVV. De Foxholsters beschikken blijkbaar over een gevaarlijke voorhoede. Tegen Hou- tigehage maakte zij tenminste weer vijf goals. LSC weerde zich ook uitstekend en herstelde zich door een 10 zege op Zwaagwesteinde van de nederlaag tegen Friesland. Bij MSCNicator tenslotte moet de protestcommissie nog in actie komen, want na afloop van deze ont moeting diende de thuisclub een protest in. De scheidsrechter kende eerst een doelpunt toe, maar herriep deze beslis sing later op advies van de grensrech ter. De eindstand was 2—2. had op de culturele ontwikkeling van Friesland en omgekeerd, aldus mr Al- gera. Omtrent de nieuwe huisvesting zeide spr. dat die zeer noodzakelijk is en hij sprak de wens uit dat de door het pro vinciaal bestuur getroffen maatregelen spoedig zullen kunnen worden uitge voerd, en dat ook het rijk zijn steun zal geven, opdat de rijke culturele schat welke de Prov. Bibliotheek herbergt spoedig in een beter gebouw kan wor den ondergebracht. Nog een reeks sprekers kwam vervolgens woord. Van de koplopers handhaafden zich bovendien RCH en EDO. Biesbrouck’s club stuurde Heracles met een 32 ne derlaag naar huis en EDO deed hetzelf de met VSV. Alleen waren de cijfers hier 21. Onderaan werd de positie van onze stadgenoten er niet beter op. Zelf verloren de withemden, die zonder Stuut en Kootje tegen de Zwolse Boys moesten aantreden, met 20, terwijl de „buurt genoten” één of beide punten binnen haalden, Zwolse Boys en NEC twee en Frisia door een verdienstelijk 11 gelijk spel tegen de Boys in Enschedé één. De bekende Sneker commissie, tot steun aan de Ambonnezen in ons land/ die verleden jaar met zoveel succes in ’t Gebouw voor Christelijke Belangen al hier enige avonden organiseerde, heeft met nieuwe moed en grote toewijding ook dit jaar weer haar taak opgevat. Dat is nodig want, zo deelde de voorzitter, de heer Verdaasdonk, Zaterdagavond in zijn openingswoord mede, er heerst nog 'n zeer grote nood onder de Ambonnese bevolking, niet aUeen in ons, maar ook in het eigen land. Naast de actie voor het inzamelen van kleding, schoeisel enz., waarmede men onverpoosd blijft door gaan, en waarvoor het comité aller me dewerking vraagt, wil men daarnaast ook de Ambonnese bevolking in het eigen land helpen aan medicijnen die zij be hoeft ter bestrijding van de vele ziekten welke er voorkomen. Steun zoveel als ge kunt, alles is welkom, wij van onze kant, aldus spr., zullen er alles opzetten om de avonden die wij denken te organiseren, zo gezellig mogelijk te maken. En ’t ge varieerde programma, dat nu volgde, bevestigde volkomen het door de voor zitter toegezegde. Henk Stuurop, die de conference verzorgde, leidde de verschil lende artisten in. Dat waren de Giliano’s in hun nieuwe repertoire, waarmede ze een uitbundig succes oogstten; het dub belmannenkwartet „Internos” onder be kwame leiding van de heer H. Bos, dat ook nu weer een goed liederenprogram ma ten gehore bracht. Waren deze ar tisten uit Frieslands hoofdstad afkom stig, het tweetal dat zich meldde nl. The Rhythme King Anschu als mondorgel- virtuoos en het 10-jarige accordeon- wonder Sjoerd Kamstra, waren rasechte Snekers; laatstgenoemde een leerling van de Friese accordeon-kampioen Joh. Bok, en aan wie laatstgenoemde plezier zal beleven. De kleine accordeonnist ont ving als aandenken een fraai zilveren jasspeldje van ’t comité en *t publiek be loonde hem met een uitbundig applaus. Als laatste nummer .voor de pauze was het optreden van de bekende Ambonese Radio Hawaiian-Band met zang van Wil ly Pattiselano dat een ovatie ontketende. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, kwamen alle artisten nogmaals voor ’t voetlicht. Jammer was ’t evenwel, dat gedurende dit optreden enkele jongelui in de zaal zich te luid ruchtig gedroegen. Mogen zij een vol gende maal meer stilte betrachten, wat deze avonden, waarvoor ’t comité alle lof verdient, ten goede zal komen. Henk Stuurop, die dit jaar zijn 20-jarig jubi leum viert, en tot het welslagen van ’t eerste gedeelte van deze avond reeds zeer veel had bijgedragen met zijn nummer „Gait-Jan op de proatstoel” werd gehuldigd en hartelijk toegespro ken door de heer Verdaasdonk en bloem stukken werden hem en zijn echtgenote aangeboden. Ten slotte zette Henk zich achter de piano om met zijn zangnum mers, waaronder „zeilen op de Sneker- meer”, dat door het publiek in de flink bezette zaal uit volle borst werd meege zongen, een uitstekend sluitstuk voor deze avond te leveren. In de ouderdom van ruim 68 jaar is na een ziekte van enkele dagen te Noord- Bergum vrij onverwachts overleden ds. S. Kooistra, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Noord-Bergum en bijzonder hulpprediker aldaar. Simon Kooistra werd 31 Maart 1884 te Hijdaard (gemeente Hennaarderadeel), waar zijn vader toen veehouder was, geboren, be zocht het stedelijk gymnasium te Sneek en studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Nadat cand. Kooistra 8 Mei 1908 door het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel was toege laten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich 7 Maart van het daarop volgende jaar (1909), na vooraf te zijn bevestigd door wijlen ds. T. G. van Reeuwjjk van Am sterdam, toen predikant te Oosthem, aan zijn eerste gemeente Staveren. 13 De cember 1914 verwisselde hij deze ge- met die van Birdaard en (classis Dokkum), vanwaar Mei 1920 naar Steenwijk ver trok. 30 Maart 1924 deed ds. Kooistra zijn intree te Welsrijp en Bajum (classis Fra- neker). 5 October 1930 vertrok hij van daar naar ’s-Gravenzande. 24 November 1946 verbond de thans overledene zich aan zijn zesde en laatste gemeente Noord- Bergum (classis Leeuwarden), welke hij diende tot 1 April 1949, toen hem na 40 volbrachte dienstjaren op 65-jarige leef tijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat bleef ds. Kooistra nog te Noord-Bergum werkzaam als bijzonder hulpprediker. Naar wij nog vernemen zal Dinsdag 7 October a.s. te Noord-Bergum een rouwdienst worden gehouden voor de gemeente, terwijl de ter aarde bestel ling van het stoffelijk overschot van ds. Kooistra zal plaats vinden Woensdag 8 October a.s. in het familiegraf op het kerkhof te Folsgare. Op de bijeenkomst welke Vrijdagmid dag werd gehouden in de Statenzaal van het provinciehuis ter viering van dit honderdjarig jubileum waren vele auto riteiten alsmede vertegenwoordigers van belangrijke culturele instellingen Friesland en daar buiten aanwezig. Ër werd Onder de aanwezigen waren o.a. de Minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, mr F. P. Th. Rohling, chef van de afd. oudheidkunde en natuurbe scherming van het Ministerie van O., K. en W„ die tegenwoordig was namens de Minister van O., K. en W., die wegens ambtsbezigheden verhinderd was aanwe zig te zijn, de Commissaris der Konin gin, mr H. P. Linthorst Homan, de grif fier van de Staten, de gedeputeerden, vele burgemeesters van Friese gemeenten en de oud-Commissaris der Koningin in de provincie Friesland mr P. A. V. van Harinxma thoe Slooten. Na een wel komstwoord hield de Commissaris der Koningin een herdenkingsrede waarin hij de geschiedenis van de Prov. Biblio theek memoreerde. Omtrent een eventu ele nieuwe huisvesting van de Prov. Bi bliotheek zeide de Commissaris der Ko ningin o.m. dat wanneer de bibliotheek straks in een nieuwe, moderne kledij zal worden gestoken, zij in de culturele sa menleving en ook daarbuiten steeds een belangrijke plaats moge blijven innemen en dat ook de bibliotheek de tekenen des tjjds steeds moge blijven verstaan. De vertegenwoordiger van O. K. en W. mr Rohling zag de Prov. Friese Biblio theek als een symbool van het eigene, dat zo sterk in Friesland leeft. De Minister van Verkeer en Water staat voerde hierna, niet in zijn functie van Minister, doch als oud- ambtenaar van de bibliotheek Minister Algera heeft nl. zeventien jaar zijn beste krach ten aan dit werk mogen geven het woord. De ontwikkeling van de biblio theek heeft een gunstige uitwerking ge- 0 11—3 0 12—8 0 60 1 12—6 1 64 1 7—5 1 6—5 2 9—8 2 10—9 2 8—10 4 3 10—14 2 7—15 2 3—9 O 5—16 0 araimm

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1