UD. UITVINDING f49.50 ET DOUCHE-Combinatie Nico Silvius lioor uw cyMê-M ïïladeAne. Een nieuwe Koudum yn myn bernejierren E.H.B.O. instituut Me" I NEDERLAND kant IEDER GEZIN kan thans baden I Boumft NAAIMACHINES I 1 Deze Week 1« 1« 1.48 5.98 22.50 voor Een Grootzand 34 - Sneek SNEEIG 0.25 0.40 0.69 1.59 5.75 ARIE DE VRIES Wollen en Gestikte Dekens 26.75 58' I*5 I75 ADVERTEREN mag geen gokje zijn Volg de zekere weg. Via het Snee- ker Nieuwsblad bereikt U een kopend publiek, dat „zijn” krant leest met de intense belangstel ling waarmee streekbladen gele zen worden. Kolom voor kolom, pagina voor pagina. KUNSTGEBITTEN T l’s WAARDEBON DIRECT leverbaar 1 Mei it skip nei Warkum Bulgaars bisschop ter dood veroordeeld Drankmisbruik als zielsgebrek Een ideale oplossing Trawler vergaan Grootzand 14-38 Tel. 2920 en 2369 Levensmiddelen Afflarktstr. Taief. 2596 Zo pas ontvangen Ondanks belangrijke prijsverho gingen verkopen wij zo lang de voorraad strekt door tegen uiterst lage prijzen. Gemengde wollen Dekens 1 3.^5 Pracht Medaillon Dekens 15.75 Geen kosten voor aanleg r Deze winter zal er weer een volledige diploma- cursus worden gegeven VAN REEKUM. 115 fan S. FEENSTRA A. NIJHOLT, N. Noorderhorne 7 Telef. 2495 - SNEEK Echtpaar door gas gestikt J. HAMMER, Jachthavenstr. 41 InlichtingenR. RIPHAGEN, Tjotterstraat 9 1 pond (500 gr.) zachte Zeep voor 6 ct REPARATIES VROOM a DREESMAN.N. BIDDEN VOOR OVERSLAG beleg kepec. vanaf keper, vanaf Badstof Washandjes WITVAK Badstof Pannelappen Partij Baddoeken, vanaf Prima Graslinnen Slopen Prima Graslinnen Lakens 2e Oosterkade 25, Telefaon 2106 deel UtUW>>»l«WtG t -TEL?i geschikt voor gebruik in lovet- badcel of badka mer 10 S 15 minuten douchen voor minimale onkosten bereikbaar voor iedereen Vraagt gratis Inlichtingen bij Twintig Britse vissers om het leven gekomen. Een extra grote maat 2 pers, gestikte Dekens prima De beste zwarte Sokkenwol ICO °/0 wol 100 gram Keperflanel Dames Nachtponnen Te Akkerwoude is de bakkerij en het woonhuis van de heer R. de Jong totaal uitgebrand. Verzekering dekt de schade. De vierjarige Jacques de Kleyn van de Oost-Sidelinge te Rotterdam werd, toen hij uit de ouderlijke woning liep en de weg overstak, door een vrachtauto aan gereden. Het ventje was nagenoeg op slag dood. Te Arnhem is door brand een grote hooi- en veeschuur van de familie van Manen vernield. De gehele hooi-, graan- en aardappeloogst ging verloren, ook een koe en een stier, die uit de schuur bevrijd er weer heenliepen, kwamen om. Opoe Niesje Klein, oudste inwoon ster van Soest, is Zondag 101 jaar ge worden. Graslinnen slopen mei hotelsluiting Uni pyatnaflaneL zalm, row en bleu, plat, vanaf KOMT U ZE ZON PER ENIGE VER PLICHTING EEN5 RUSTIG BIJ 0N6 BELUISTEREN. kaem üt Dütsklan soe ik sa wol sizze oan har praet, mar hja wie by de tiid. As ik der hinne moast om in teikening hjir as der fan en Skaper wie net thus, dan wist hja altyd wol krekt, hwer’t it om gyng, en ik krige, as ’t klear wie, fêst mei hwer’t ik om fuortstjürd wie. Ja hja wie in redeliken ien. Gok niet met Uw geld, maar adverteer in het S N E E K E R HIE’. WSBLAD Grootzand 55, Tel. no. 3005, Sneek Nieuwe zendingen RADIO RIJWIELEN ELECTRA ESS233 Lakens, stevige kwaliteit graslinnen 150 x 230 180 x 220 450 £25 met flinke overslag en knoopaluiting wêze in adfortinsje dat der yn Warkum in hüs hwat fortimmere wurde soe en hwa’t der op ynskriuwe woe, dy koe op in bipaelde dei oanwizing fan dy wurk- zumheden krije, wylst in skreaun bi- stekje „ter inzage” lei yn „de Zwaan” op it Noard. In hiel soart timmerbazen üt de Süd- westhoeke rounen dy dei nei Warkum hwer’t Johannes Skaper oanwizing joech. Om bar sieten der in stik of hwat tim- merlju ijn ’e Swan yn it bistekje om to gnuven en de forneamste kêsten der üt oer to skriuwen. De iene wie al happiger as de oare; hwant rounom wie it like slop en doe’t de briefkes iepene waerden bliek it dat myn baes it leechste wie en Keuken- en huisbonddoeken, een uitgebreide sortering in alle gangbare soorten 95 85 75 65 Voor de kust van Groenland heeft zich een scheepsdrama afgespeeld, dat aan twintig Britse zeelieden het leven heeft gekost. De Britse trawler Norman is daar op de rotsen gelopen, waarna de uit 21 koppen bestaande bemanning het schip zwemmend verliet. Zij slaagden er in de rotsen te bereiken en bleven daar, hangend aan hun handen tegen de steile wand, op hulp wachten. Er was inder- da"d hulp in pontocht, maar voor slechts één man kwam die op tijd. De anderen konden zich niet lang genoeg vasthouden en werden door de hoge branding mee gesleurd. De enige overlevende is opge pikt door het Noorse bergingsschip Po seidon. Van acht verdronkenen heeft men de lijken gevonden. De 629 ton me tende trawler behoorde thuis in Huil, waar nu alle vlaggen halfstok waaien. Publicatie van .De Nederlandsche Nieuwibladpers" Een referendaris van Binnenlandse za ken maakte zich in ernstige en toene mende mate schuldig aan drankmisbruik in en buiten de dienst, hetgeen zijn ont slag wegens ongeschiktheid anders dan door ziels- of lichaamsgebreken tot ge volg had. De referendaris ging tegen het ontslag in beroep bij het ambtenarenge recht, er zich op beroepend dat zijn drankmisbruik een zielsgebrek en zieke lijk verschijnsel is. Het ambtenarenge recht heeft klager, die verdedigd werd door mr W. Corn te Maastricht, in het gelijk gesteld en het ontslag op aange geven gronden nietig verklaard. Bij aankoop van 2 pak Diesel zelfw. wasm.è 47 ct Deze buitengewoon handige wikkelrok is een zeer nuttige aanvulling van onze garderobe. Bij deze rok is het immers uitgesloten, dat we staan te worstelen om er „in” te komen. Men slaat hem een voudig om en knoopt hem dicht. Is de rok van een goede kwaliteit stof ge maakt en wordt een neutrale kleur ge kozen, bijv, zwart ot grijs, dan zult u er ten eerste lang en ten tweede veel ple zier van beleven. Het is dan immers mo- Gestreepte pyamaflanel, groot sortiment, plat, vanaf oan him waerd dy fortimmering opdroe gen foar, sa goed ik noch wit, de som fan sawnhündert en achtentachtich goune. Nou soe men sizze, hwat kin men der nou foar bitimmerje, mar dat foei hwat mei. It lean en ek materialen wiene leech yn priis en de goede ófbraek wie foar de oannimmer. It wie in hüs oan it dwersnoard. As jou üt e’ stêd wëikamen nei it Noard ta dan stie it sahwat op healwei en dan oan ’e lofterkant. It wie it eigendom fan in man, dy’t, sa goed ik noch wit, Meyer hjitte. It wiene minsken sünder bern en de man wie koster yn 'e roomske tsjerke. De tiid dy’t hy oer hie soe hy dan mei- helpe, hy wie nammentlik ek timmer man. Foar my as jonge wie dat kerwei in hiele bilevenis. Jonge noch ta, yn War kum alhielendal. Mei üs fiven stutsen wy der op óf. Baes en syn broer en lytse Jouke as tim- merlju, dan Liuwe as opperman en ik as jonge fan tretsjin jier. Ik soe dan meiien ek „kok” wêze, under tafoarsjuch fan baes syn broer dy’t der tige yn bi- dreven wie. De fortimmering bipaelde him ta de foarein fan it hüs. De minsken wiene sa- lang by famylje en wy koenen dan hüs- halde yn in greate efterkeamer. Yn ’e 350.— 295 580.— 445.— 395.— Zaterdagmorgen toen de melkboer ten huize van het bejaarde echtpaar Bek kers (de man was 86 en zijn vrouw 77) te Zeist belde, kreeg hij geen gehoor. Hij keek door de brievenbus en zag in de gang de oude tuinman liggen. De melk boer waarschuwde de buren en geza menlijk wist men zich door de keuken toegang tot de woning te verschaffen. Hier wachtte een nieuwe schrik, omdat de vrouw dood op de grond werd aan getroffen. Van het gasfornuis stonden twee kranen open, terwijl op een pit een ketel water stond te razen. Ook de man bleek te zijn overleden. Men vermoedt dat zijn vrouw twee kranen heeft open gedraaid, toen zij water voor thee wilde opzetten. De man was jarig en zij zal hem vroegtijdig thee hebben willen brengen. Waarschijnlijk heeft de oude baas zich verwonderd dat zijn vrouw zo lang wegbleef en moet hij een hartver lamming hebben gekregen toen hij bene den kwam en zijn vrouw dood aantrof. Vijf meter achter de woning van de heer J. Meijer aan de Heiligenbergerweg op de grens van Amersfoort en Leusden, is een Gloster Meteor straaljager neer gestort. De piloot, de 23-jarige vaandrig- vlieger H. C. J. Schmitz uit Roermond, is om het leven gekomen. Het toestel ver ongelukte tengevvolge van tijdens het landen plotseling opkomende slechte weersomstandigheden. Uw advertentie geniet daarbfl de zelfde grote belangstelling als het NIEUWS, want een verkoop- boodschap is voor de lezers van dit nieuwsblad even belangwek kend als een plaatselijka verga dering of gebeurtenis. onder leiding van Dr. Gegadigden dienen zich zo spoedig mogelijk schrif telijk op te geven bij De 71-jarige schipper C. Reus uit Enkhuizen is te Hasselt (Overijsel) om gekomen, doordat hij de mast bij het strijken voor de Lange Brug over het Zwarte Water op het hoofd kreeg. Te Straatsburg is in een kelder hevig bloedend, met een schedelbasis- fractuur en bewusteloos gevonden de Nederlander Aernoutse, uit Sas van Gent, schipper-eigenaar van de Rijnaak de Zeeuw. De Franse politie, die hem vond, vermoedt dat de man, die geld van een bank had gehaald, door rovers is overvallen en in de kelder gesleept. Och heden hwat stie it der by maeitiid bidroefde min foar. Der wie nou suver net in minske, dy’t hwat dwaen liet. De hiele winter al hiene Doede en Japik sahwat oars neat dien as stekpeallen skulpe üt Side sépeaUen, dy’t dan foar twa dübeltsjes it stik forkoft waerden, mar de boeren namen se net meat en it hiem stie omtrint fol fan dy dingen en de sépeallen rekken ek hast op. In wündere tiid wie it doe. Nou wurdt der altyd sein: de minsken kinne neat dwaen litte. It materiael is net to biteljen en in timmerfeint kostet in dei fan acht üren fjirtsjin of fyftsjin goune, mar doe wie dat hiel oars. Foar in sint of trije, fjouwer kocht men doe in foet planke fan fyfentweintig tomme breed en foar in kwartsje hiene jo doe omtrint in amerfol spikers en in timmer- feint fortsjinne in dübeltsje yn ’e üre en baes naem dan alve of toalf sinten wer, hwant ja: sociale lésten of sok spul wie der hielendal net. En dochs wie der nim- men dy’t hwat dwaen liet, dat net heech nedich wie en dan noch altyd sa koart müchlik om ’e hoeke. En doe samar op in Sneon stie der yn „Friso” of yn ’e „Banier”, dêr wol ik óf I I beide bedsteden soene dan de manlju twa oan twa sliepe en foar my waerd der gelegenheit makke yn de iene hoeke fan ’e keamer oer de flier. Nou, dat gie mar tige bést. Op in aid kachel ünder de greate skoarstienmantel hiene wy de itensie- derij. Dat koe ek hiel goed, allinne it koe soms alderfreeslikst rykje. Ja, dat wie soms bar. In lyts eintsje büten it Noard der wen- ne Reinder de Boer. Dêr helle ik dan süpe en molke en in foech eintsje fierder dêr wenne Johannes Skaper de opsichter. Dy wie ek keapman yn boumaterialen. Hy wie in hiel greate man en syn frou wie mar lyts. Hja wie in ütlanner. Hja Twee arbeiders, werkzaam aan een hijskraan op het terrein van de steen- brekerij „Holland” nabij het Juliana- kanaal te Borgharen, werden ernstig ge wond, toen de benzine, waarmee zij him handen wasten, in brand geraakte. Eén hunner, de 18-jarige J. W. uit Maas tricht is overleden. Vrijdag werd met de uitvoering van een exportorder uit de bloembollenoogst 1952 het totale exportbedrag aan bloem bollen voor dit seizoen op 100 millioen gulden gebracht. De kostbare viool van Nap de Klijn, die dezer dagen in de trein van Rotterdam naar Den Haag werd gestolen, is door een arbeider gevonden in een coupé van een andere trein. Gelijktijdig kwamen Vrijdag j.l. op het Tegelse gemeentehuis de heren Sij- bers en Beeks de geboorte van een twee ling aangeven. De heer Sijbers merkte op, dat het reeds zijn tweede tweeling was. Vader Beeks overtroefde hem nog, want zijn gezin werd verrijkt met... de derde tweeling. De drie tweelingparen Beeks zijn bovendien alle in de maand October geboren. De heer L. Schreurs te Venlo kon Zaterdag de dag gedenken dat hij 60 jaar geleden bij het Popebedrijf aldaar in dienst trad. De jubilaris, die 75 jaar is, werd natuurlijk gehuldigd. Washandje», nnl en ge streepte badstof I Qe 15 35 29 1 Het doodvonnis door een rechtbank te Sofia uitgesproken tegen een Bulgaarse bisschop en drie priesters wordt in ka tholieke kringen te Rome een afzichte lijke misdaad genoemd. Mgr. Bossilkov is 50 jaar. Hij werd geboren in een klein dorpje aan de Do- nau. Zijn ouders waren arm. Op 11- jarige leeftijd koos hij een kerkelijke loopbaan. Hij voltooide zijn studies te Rome en was als priester werkzaam in België en Nederland. De P.T.T. zal nog tot uiterlijk 1 Februari 1956 ook poststukken kleiner van afmeting dan 7 X 10 cm (visite kaartjes enz.) ter verzending aannemen. Omdat wij aan onze machines de hoogste eisen stellen, wat precisie en uiterst nauwkeurig naaiwerk betreft, hebben wij een uitgezóchte collectie 1ste klas machines in de meest vooraanstaande merken, als: Anker, Gritz- ner, Husqvarna, Kohier, Frldor, en als een bijzonderheid de Elvera Ringspoelmachine, Ned. fabrikaat, met ver- zinkbare transporteur, voor slechts 240.Laat U door ons vakkundig voorlichten. Bezichtiging vrij of even een berichtje en wij komen U met een collectie machines vrijblijvend bezoeken. Volledig onderricht, prima service, solide garantie. Verder SALONKASTEN, vanaf ELECTRISCHE MACHINES, vanaf ZIGZAG MACHINES, vanaf FRIDOR ELECTRISCH MET KOFFER GOEDKOPERE UITVOERING Partij baddoeken, flinke maten met minimale foutje» Partij ontbijtlaken», uit sluitend betere kwaliteit, diverse maten, zeer kleine afwijkingen f>25 490 3.9O Baddoeken, jacquard ge weven. grote maat J 45 1.95 -1 Badstof keukendoeken, nieuwe frisse blok- QQc dessins 1.35 1.20 Sneller, beter en.goedkoper I fr. F. SHVIUS, S’eZkaSer 'Grootzand 49 - Tel. 3103 Sneek kan, mits van dezelfde stof, aangeknipt worden. Mocht u het van een contraste rende kleur maken, dan moet het apart geknipt worden. Nu kunt u het patroon op de stof leggen. De figuurnaadjes door slaan en inrijgen. Nu even passen en eventuele fouten verbeteren. De figuur naadjes instikken en het beleg terug vouwen en onzichtbaar tegenzomen. De knoopsgaten worden gepassepoi- leerd. De tailleband instikken en afwer ken. Nu de rok passen om de juiste lengte af te kunneq meten en de zoom met de hand maken. In eigenaerdich foarfal moat ik noch al efkes fortelle. De souder boppe de foarkeamer moast der üt en in alhiel nije der foar yn. Op in moarn dat hja der mei oan ’t ütbrek- ken wiene, foei der hwat en dat rinkele wakker. Ik wie ünder en der it earste by. It blykte in doekje to wêzen, en der wie hwat jild yn biknoopt. Net sa folie, mei. inoar goed tsien goune. Noait komt men der efter hwat it doel fan soks west is. Der wie in waenkant oan 'e balke en dêr hie it sitten. Doe wie der plamuer foar plakt, mar doe’t de souderplanke dêr wei- sloopt waerd rekke de plamuer los en foei it saekje del. Mar it wie der mei op. set en hiel kinstich weiburgen. It waerd earlik ünder üs mei üs fifen rounpart. Ik haw foar myn part myn earste sage krigen, wit ik noch wol en salang ik timmere hie ik him noch altyd. Hwer’t hy nou bidarre is wit ik net. Moandeitomoarns rounen wy dan mef- inoar nei Warkum. Om healwei fifen fuort. Dy Moandeitomoarnsloop wie yn ’e baes syn tiid. Sneontomiddeis om fjou wer üre hélden wy op. Earst in bytsja forklaeye en dan nei Koudum kuyerje. Dy loop wie yn üs eigen tiid. Sa waerden der dan yn ’e wike 78 üren makke. It lean wie doe in dübeltsje yn ’e üre, sa- dat it wykjild for in folsleind timmer feint saun goune en tachtich sinten bi- droech en der moast dan it menaesjejild noch óf, sadat it gjin greate kaptalen wiene, hwer’t de manlju mei thüs kamen. Ik fortsjinne twa kwartsjes wyks en baes bittelle myn menaesjekosten. Doe ris, op in Moandeitomoarn barde It. Krekt doe’t wy op ’e sylbrêge yn Kou dum wiene kaem Sake (Sake Eekma of Sake en Durkje sa’t wy al folie seinen) mei syn skip der ünder wei kloetsjen. Sake wie in roun en gol man mei syn ringburd en roune troanje, krekt it type fan in skipper yn dy tiid. Tonel mear. geli’k <m hem met een grote verschei denheid ran jumpers en blousjes te dra gen. Het hierbij afgebeelde patroon is voor maat 42 en vereist pl.m. 1 meter stof van 1.30 meter of 1.40 meter breedte. Bij 130 cm. wordt, de stof op 50 cm., en bij 140 cm. wordt de stof op 60 cm. oreedte gevouwen; he. enkel liggende wordt dan de overslag. Het beleg LEEUWARDEN - SNEEK MIDDEN ACHTER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 3