Gewestelijke dag Ned. Ver. van Marine-manoeuvres Main Brace Huisvrouwen KAPPIE EN DE VLIEGENDE HOLLANDER O Wat de raad te behandelen krijgt s” e NED. STAATSLOTERIJ 1 NIEUWS SNEEKER DAMCLUB TWEEDE BLAD DINSDAG 7 OCTOBER 1952 „SNEEKER NIEUWSBLAD” De Storm Ingezonden Herstemming Waterschap Westergo’s IJsselmeerdijken Najaarskeuring Friese Stamboekstieren Chr. Damclub De Kroonschijf Geestelijke opwekking Kinderverlamming neemt af Geen vervolging Boete verlaagd Nije priisfraech K.F.F.B. Openbare leeszaal en bibliotheek Vervoersmogelijkheden voor emigranten II. voor (Nadruk verboden). K. 19 e Eigen geld. stoere zeeman, hè? Schiet op! Vooruit! Geen kunsten!” „Nee, Neeeeee!” kreunde de maat met z’n gezicht in het kussen. „Ik wil niet!” „Hoor es!” riep Kappie woedend. „Als je nu niet naar de brug gaat, zet ik je by de eerste de beste haven van m’n schip af en dan hoef je er nooit weer op terug te komen! Begrepen? Jouw plicht n n der Sneek; geb. April 1951: la Tittenser Rooske’s Adetna, Th. Jonkman, Ytens De geestelijke opwekking in Rheinland en Westfalen is een gebeuren, dat velen bezig houdt. Klein begonnen in een een voudige gebedskring, heeft de beweging zich uitgebreid en steeds meerderen zijn in aanraking gekomen met de kracht van het Evangelie. Ongewone krachten, tekenen vergezellen de prediking: gene zingen geschieden op het gebed. Christus is Overwinnaar! Het wordt beleden en bejeefd in vele plaatsen. Geen wonder, dat buiten de landsgrenzen van Duitsland deze beweging de aandacht heeft getrok ken en tot nadenken heeft gebracht. Ook velen in ons land zijn er persoonlijk mee in aanraking gekomen, tot grote zegen. Op vele plaatsen in ons land zijn gebeds kringen ontstaan, werden (worden) sa menkomsten gehouden, waar zieken zijn werd de belofte vervuld: Alle dingen zijn mogelijk degene, die gelooft Eén der voormannen in Duitsland is Herman Zaiss, die met grote kracht ge tuigenis geeft van zijn geloof. Zaiss hoopt ons land te bezoeken en op een aantal plaatsen te spreken. Op 4 November a.s. zal hij D.V. in Leeuwarden komen. De samenkomst in Sneek op 9 October a.s. in de Grote Kerk wil hierop een in leiding zijn. Ds. Dekker, Ned. Herv. pred. te Losdorp (vroeger in Scharnegoutum) In de week van 21 tot en met 27 Sep tember deden zich in ons land 51 geval len van kinderverlamming voor, nl. in de provincies Groningen 6, Friesland 5, Het j>ersoonlijk kampioenschap van Sneek. Wedstrydpro gramma Woensdagavond a.8. W. NAUTA P. DE BOER A. JANSEN W. MODDERMAN. is om op de brug te staan en dit schip niet als een notedop in de zee rond te laten draaien!” Die woorden overtuigden de maat zeker, want hij stond met trillende knieën op en liep, voortgeduwd door Kappie, zijn hut uit, terwijl hij zacht jammerde in zichzelf. verklaart en otief „Een- s E. De nieuwe minister van justitie, mr Donker, legt zich neer bij het besluit van zijn ambtsvoorganger die na een zeer uit voerig nader onderzoek, waarbij in to taal 47 getuigen werden gehoord, afzag van het instellen van een strafvervolging naar aanleiding van de botsingen tussen politie en publiek te Leeuwarden op Vrij dag 16 November jl. ter gelegenheid van de rechtzaak Fedde Schurer. Wat de klacht van de heer Wybenga bij het gerechtshof te Leeuwarden betreft, deelt mr. Donker in antwoord op een vraag van het Kamerlid Scheps mede, dat het hof de klager niet ontvankelijk heeft verklaard omdat het door hem in gestelde verzoekschrift in de Friese taal was gesteld. Deze beslising aldus de minister is in overeenstemming met de jurispru dentie van de Hoge Raad. Derhalve zal hij geen gebruik maken van het hem toe komende recht om zich als belangheb bende te beklagen over het niet vervol gen van een strafbaar feit. geopend. In de diverse groepen, die uit vier spelers bestaan, is na de laatste uit slagen al aardig tekening in de strijd ge komen. In groep A van de hoofdklas heeft L. Smid de beste papieren daar volgende week een remise tegen G. Mul der voor hem voldoende is om winnaar te worden. In groep B is dat U. van Wie ren, die uitstekend gestart is met een overwinning op Joh. Blok en een gelijk spel tegen J. Mulder. W. Koopmans staat in groep A van de eerste klas met vier punten onbetwist bovenaan. In de B- groep heeft P. v~n Manen de beste kan sen. Weinig is er te voorspellen in groep A van de tweede klas; mogelijk dat de kansen van C. Dijkstra iets gunstiger liggen dan die van H. Koers en W. Bak ker. Het duel W. ObbinkG. van Oosten zal in gr. B wel de beslissing moeten brengen. Groep A derde klas: Hier dient af gewacht te worden wat R, Dijkstra nog zal presteren, daar hij slechts één partij gespeeld heeft die meteen twee punten opleverde. R. Procée is echter mede ge gadigde. F. Faber zal zeer zeker in groep B als eerste eindigen, daar hij reeds vier punten heeft en G. de Jong zal volgende week wel niet kunnen beletten dat dit aantal verhoogd wordt. De laatste ronde wordt dus deze week gespeeld waar na op 13 October met de onderlinge com- De economische kamer van het ge rechtshof te Leeuwarden veroordeelde vijf firmanten, die een handel in huiden te Harlingen drijven en tegen wie we gens het zonder vergunning en in strijd met de bepalingen verhandelen van scha penhuiden een totale boete van 100.000 met verbeurdverklaring van de „zwarte De maat was naar zijn hut toege vlogen en even later vond Kappie hem daar in zijn kooi met lakens en dekens over zich heen getrokken. „Hé!” riep Kappie kwaad, terwijl hij de maat by z’n kraag beetpakte. „Wat is dat voor aanstellerij! Schaam je je niet, klont die je bent! Er uit, zeg ik je! Ben je nu een oude jongejuffrouw of een In de situering van het gehele plan voor het terrein tussen de Woudvaart en Rijksweg no. 43 waren op de plaats dezer woningen aanvankelijk woningen van het type D (benedenwoningen en daar boven bovenwoningen met verdieping) gedacht. Het thans voorgestelde bouwblok met 3 woonlagen benadert de vroeger ontworpen situatie beter dan bij bebou wing met 2 woonlagen het geval is. De Aannemingsmaatschappij „Friso” is be reid gevonden de wijziging in het plan te accepteren, indien de aannemingssom met ƒ50020 wordt verhoogd. Deze prijs achten wij alleszins aanvaardbaar. De be rekende huur van de woningen behoeft geen wijziging te ondergaan. Maandagavond werd de tweede ron de gespeeld van de groepswedstrijden, waarmee de Kroonschijf het seizoen heeft I petitie wordt begonnen. indruk gekomen van de grote dingen, die daar aan de gang zijn en van de mach tige openbaring des Geestes. Wij mogen hierbij opwekken deze sa menkomst bij te wonen. Moge het zijn tot geestelijke bezinning, tot versterking van het geloof, tot eer van Hem, Die ons roept, oproept tot Zijn dienst. Het plaatselijk Comité Vrijdag werd de herstemming gehou den voor het 3e gebied tussen de heren G. Jouwsma te Oppenhuizen en H. Faber Jr. te Sneek. Uitgebracht werden 481 stemmen, waarvan 4 van onwaarde. Hiervan verkreeg de heer Jouwsma 283 en de heer Faber 194. De heer Jouwsma is dus gekozen. In de Veluwse bossen, nabij de Loe- nense waterval, is het lijk gevonden van een bejaarde man. Na onderzoek bleek het de 76-jarige S. K. te zijn. De man, die als zoon van een welgestelde boer een groot deel van zijn leven een zwer versbestaan heeft geleid, was tijdens de oorlog in een gesticht te Arnhem opgeno- ■men, waar hij sinds 9 September werd vermist. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat K. lijdende was aan verschillen- Hoewel de uitslagen van de tweede ronde ons nog in het onzekere hebben gelaten omtrent het vermoedeljjk eind resultaat, konden niettemin in groep A van de hoofdklasse F. Hofman en H. Krot de leiding behouden. Want al kwamen ze tegen elkaar niet vérder dan remise, doordat een zelfde resultaat be reikt werd in het treffen tussen de Vriesde Korte, zullen de belde laatsten persé van resp. Hofman en Krot moeten winnen, om met hen gelijk te komen. In groep B is de strijd minder overzichtelijk geworden door het zich terugtrekken van J. Nauta. Wat de Boer de vorige week tegen Wijnja te weinig kreeg, boekte hjj tegen Olij te veel. Vóór dat de Boer nl. op problematische wijze de par tij in zijn voordeel besliste, had Olij door een twee om twee afruil een winnend eindspel kunnen bereiken, wat deze even wel ontging. Door deze gang van zaken kan Wjjnja zich reeds door een punten verdeling tegen Olij groepswinnaar noe men. In groep C moesten G. Doevendans en J. de Wal het veld ruimen tegen res pectievelijk H. Nauta en K. Krot, welke beide laatsten tot dusverre leder 3 pun ten scoorden. In de eerste klasse A bleef C. Spijker alleen aan de leiding, daar D. Boot sterker bleek dan R. Wagenaar. Ook Wensink telt nog mee, getuige zijn twee goede remise-partijen, doch hij zal zijn laatste partij tegen D. Boot moeten winnen, wat ons voor hem geen gemak- kelijk karweitje lijkt. In groep B wikkel de P. Jorritsma zijn partij tegen F. Ger lofs wel zeer slecht af, waardoor laatst genoemde tegen de verwachting in uit eindelijk toch nog als winnaar uit de bus kwam. L. Boom tenslotte verspeelde goeddeels zijn kansen, nu hij na een uit stekend begin van J. Wester verloor. In de tweede klasse A boekte B. Couperus zijn tweede achtereenvolgende overwin ning, nu tegen A. Mosselaar. Mede door het gelijke spel, dat behaald werd in de party BoschmaS. de Groot, kan Cou perus niet zoveel meer gebeuren. In de tweede klasse B boekte Kroes zyn twee de achtereenvolgende overwinning, ter wijl H. de Vries, die de vorige week vrij af had, eveneens met een overwinning startte, hetgeen ten koste ging van A. de Jong. Op de kopy priisfraech 1952 fan de Kristlik Fryske Folsbibleteek binrie 8 antwurden ynkommen. Ut dizze 8 h&n- skriften sille de riedslju, de hearen Dr W. Kok, S. E. Wendelaer Bonga en Sj. Rusticus advys ütbringe oan it bistjür fan de K.F.F.B. Op de ledegearkomste sil(le) nei oanlieding hjirfan de ütjef- te(n) foar 1953 fêststeld wurde. De earste eksemplaren fan de ütjefte 1952, de roman yn deiboekfoarm „Kon- duktrise” fan Welmoed Hemrica, binne fan de parse kommen. It boek wurdt yn de kommende dagen oan de leden roun- stjürd. Nei 15 Okt. komt it boek ek yn de hannel. Om oan de weet to kommen hoe’t de rom 2500 leden (2500ste wie de hear J. Koopmans, Paramount, Califor- nië) de ütjefte 1952 weardearje, hat de K.F.F.B. in nysgjirrige priisfraech üt- skreaun. Op in by it boek ynsletten for mulier kinne alle leden har miening oer It boek slzze en eventueel dizze miening neger motivearje. Alle meidoggers oan dit opiny-ündersyk hawwe kans op pri- zen. Foar hwa’t har miening op de meast originele manear werjowe, wurde ek noch aparte prizen jown. De K.F. F.B., dy’t dit jier op güns plakken yn en büten Fryslèn korrespondintskippen stif- te hat (nou al mear as 250) siket de léste tlid ek binammen kontakt mei emi granten. Hwa’t hjirta helpe wol, kin adressen fan Frysk-lêzende emigranten trochjaen oan de propagandalieding fan de K.F.F.B., de hear E. S. de Jong, Hid. Heroplantsoen, Boalsert. Fan offlsjele side komt der ek géns bilangstelling foar it wurk fan de K.F.F.B., dy’t har leden b.g. telt ünder de boargemasters, steate- en keamerleden en de ministers. In subsydzje-oanfrage by de Fryske ge meenten wurdt yn ’t generael gunstich op reagearre. Snits naem de foarstap mei de tasizzing fan f 50.üt it kultu- reel founs, wylst Wymbritseradiel in jierliks subsydzje tasei fan f 25.GAns oare gemeenten stjürden birocht dat de subsydzje-oanfrage by de bigreatlng 1953 bihannele wurde soe. In de afgelopen maand September werd de Leeszaal door 2265 personen be zocht, van wie 150 vrouwelijke, en be droeg het aantal uitgeleende banden 6720. Hoofdklasse A: J. de Korte-—H. Krot; F. HofmanA. J. de Vries. Hoofdklasse B: L. Wynja—P. Oiy. Hoofdklasse C: H. NautaJ. de Wal; K. KrotG. Doe vendans. Eerste klasse A: R. Wagenaar C. Spyker; WensinkD. Boot. Eerste klasse B: F. GerlofsJ. Wester; L. BoomP. Jorritsma. Tweede klasse A: B. CouperusS. de Groot. Tweede klasse B: J. de GrootA. de Jong; H. de Vries —Kroes. eigen huis. Zand, water enz. zijn van groter belang dan u denkt. Ten slotte: wees een steun voor uw man als hij zijn werkkracht wil geven aan de Bescher ming Burgerbevolking. U mist hem een enkele avond in uw gezin, maar het is nodig voor de handhaving van de vrij heid van onze Ned. Volksgemeenschap!” Daarna gaf mevr. J. B. PapeLosekoot door het declameren van een prachtig gedicht, een verklaring van naam en doel van het Jacoba-fonds, dat in 1922 werd opgericht door het hoofdbestuurslid mevr. Jacoba FrancoMendels. Tijdens haar leven heeft mevr. Franco veel gedaan voor zwakke, minvermogende huisvrou wen, en met het stichten van dit fonds, waaruit de huisvrouw bij ziekte en nood steun kan krijgen, heeft zij haar werk willen voortzetten. Vele leden van de ver. zijn lid van dit Jacoba-fonds, en de Friese leden hebben fraaie handwerken gemaakt, deze verloot, met als mooi re sultaat dat 465 aan het Jacoba-fonds kan worden overgemaakt. Tot slot van deze uitstekend geslaagde dag, zong mevr. Akke de Vries liedjes bij de luit, een instrument dat wij tegen woordig weinig meer horen, en dat voor onze, aan lawaai gewende oren, een zach te, bekoorlijke klank heeft, terwijl het vroeger het hardste instrument van de wereld werd genoemd Met dikwijls kos telijke mimiek en aardige voordracht zong Akke de Vries middeleeuwse liede ren, waarvan vooral „Die winter is ver- ganghen” in middeleeuwse toonzetting, zeer bekoorlijk weergegeven werd. De Friese liedjes van Gysbert Japix vielen ook zeer in de smaak, maar voor ons ge voel waren het ernstige timmermans- liedje en het lied van het Scheveningse vissersmeisje, met de alleraardigste be geleiding, de hoogtepunten van dit op treden. Met een woord van dank aan mede werkenden en de ontvangende afdeling, sloot mevr. Kuperus deze Gewestelijke dag. Twee dagen gleed' dat deel van de vloot, waarvan „Triumph” het grootste en belangrijkste schip was, over een na genoeg spiegelgladde zee, onder een bij na voortdurend door een warm Septem- berzonnetje helderblauw gekleurde he mel. Toen kwam de storm. De eerste storm wel te verstaan. Wij waren lang zamerhand gekomen in dat gebied van het Noorden van de Atlantische Oceaan, waarover de weerpraatjes dikwijls spre ken, wij mogen wel zeggen de fabriek van depressies en slecht weer. Reeds aan de grens van dat gebied, tussen Ijs land en Noorwegen, werd een storm- waarschuwing bekend gemaakt door de scheepsomroep. Het was, vergeleken bij wat later kwam, maar een leerling- stormpje. Het schip rolde heen en weer en dook met de boeg diep in de golven, die volgens de schatting van bevaren officieren zes meter hoog waren. De journalisten aan boord keken elkaar wat trots aan. Zy waren al hele zeebonken, zo’n storm zonder narigheid te kunnen weerstaan. In de avond flauwde de wind wat af. Toen wy echter te bed gingen, werd een nieuwe waarschuwing omge roepen. Dit keer was het ernst. Met slaperige ogen ’s morgens vroeg de ontelbare trappen naar het vliegdek bestegen heb bend, belandde ik in een loeiend geweld van windkracht. De wind blies recht over het dek, het schip stampte hevig, in feite werd het heen en weer geslin gerd als een roeibootje, terwyi het toch heus aanzieniyk groter is. Listige bere kening en inspanning van alle nog maar juist ontwaakte zeemansinstincten waren nodig niet alleen om staande te biy- ven, maar om er voor te waken, dat men niet overboord zou worden geblazen. Zo sterk was de wind, dat men slechts, door met handen en voeten tegeiyk te Wij geven hier nog een aantal bekro ningen op deze keuring, te Leeuwarden gehouden, toegekend: Vierjarige en oude re stieren: la. Südhoekster Piet Eduard, Th. Oostenbrug, Lieve Vr. Parochie (kampioen); 1b Aagjes Adema (res. kamp.), J. Bootsma, Nijland; ld Annie’s Ceasar, J. Tj. Bouma, Scharnegoutum; le Rotterda Paul, J. C. Schaap, Deersum. Twenterstieren, geb. voor 1 Maart ’50: la Rinse, A. Steensma, Wist; 2e pr. Edu ards Jonkheer, P. E. Huistra, Scharne goutum; Zijlstra 60, S. Kingma, Boksum en A. G. Stenekes, Bozum. Enterstieren, geb. v. October ’50 tot Jan. ’51: 1c Jantje’s Eduard, P. W. An dringa, Scharnegoutum; le Hoarne Tjeerd 20, H. R. Schaap, Deersum; 1g Truman, gebr. L. en J. Landman, Westhem; 2e pr. Afke’s Paul, I. en P. de Boer, Tirhs; geb. Febr.Maart ’51: 1b Piet 16, D. H. Schaap en Zn., Deersum; 2e pr. Paul Johannes, J. Tj. Bottema, Rauwerd; Klieuwster Franco, Y. R. Veldhuis, Klein Tinga on- genezen in de Naam des Heren! Opnieuw en wed. Y. P. v. d. Valk, Oosterend; 2e pr. Rotterda Sikkema 107, J. C. Schaap, Deersum. Stierkalveren, geb. October ’51: le Min- ke’s Adelbert, S. U. Lemstra en Zn., 1 Scharnegoutum; geb. in Nov. ’51: Gepke’s Zijlstra 2, A. G. Stenekes, Bozum; geb. van 1631 Jan. ’52: la. Leonard 7, D. H. Schaap en Zn., Deersum; lc. Rotterda Sikkema 112, J. C. Schaap en Zn., Deer sum; geb. 110 Febr. ’52: lb Hendrik, Th. Jonkman, Ytens; geb. 1531 Maart Hoge prjjzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. 14995 ƒ20.000; 10589 ƒ5000; 14621 ƒ2000; 4987, 17800 1500; 3720, 11782, 12839, 17459, 21810 1000. werken, kon hopen niet als een speelbal van de natuurkrachten in de golven ge smeten te worden. Kort na die escapade, die waarschijnlijk vanaf de brug gezien was, klonk door de scheepsomroep het verbod voor iedereen om op het vlieg dek te komen. Er was toch geen sprake van dat de vliegtuigen zouden kunnen opstygen. Eigeniyk werd de gehele na- maakoorlog een poosje stil gezet om de schepen in de gelegenheid te stellen het hoofd te bieden aan de storm, die met een snelheid van tussen de tachtig en honderd kilometer per uur de golven op zwiepte tot ware gebergten van water. Later op de dag werd het nog erger. De golven sloegen over het vliegdek en dat is ongeveer elf meter boven de waterlijn gelegen. Onder deze omstandigheden werd het ook verboden om de zogenaam de zwaluwnesten te betreden, de terzgde van het vliegdek uitgebouwde platforms voor de kanons. wy mogen wel aan nemen, dat de Engelse marine verstand heeft van zeevaart en dat de bemannin gen bestaan uit met de zee vergroeide lieden. Niettemin was tien procent van de bemanning zeeziek. Niettemin werd het nodig geoordeeld van tevoren om te roepen wanneer het schip een wen ding zou maken. Dan kon immers ver wacht worden, dat de slingering en het stampen nog heviger zouden zijn. Dan konden de mensen, die per ongeluk pro beerden te staan, tenminste gaan zitten om zo met handen en voeten te trachten niet tegen de zijwanden van hun verbiyf gekwakt te worden. Dan konden de koks hun gamellen nog wat vaster sjorren op hun fornuizen en ondertussen hopen, dat de soep niet allemaal over de rand zou worden gespoeld. Een Amerikaanse torpedojager van ons escorte werd afgedreven en kon pas twee dagen later worden terug gevonden op een afstand van ongeveer zeventig kilometer. Twee Noorse onderzeeërs kwamen naar de oppervlakte en pro beerden het afgesproken sein te geven, dat zij veilig waren bovengekomen. Zij slaagden daarin niet, want prompt bij het uitdraaien van de antennes werden die, op een onderzeeboot niet zo gewel dig sterke onderdelen, weggeblazen. Een andere torpedojager bleef gedurende zesendertig uren in de nabijheid van een kleine koopvaarder, die in ernstige moei- lykheden verkeerde. Van een Ameri kaans vliegdekschip waren twee vlieg- huigen, die aan dek stonden, weggebla zen en van het grootste Engelse vlieg dekschip, dat aan de oefeningen deel neemt, werd een stuk van het vliegdek weggerukt. Een ballonnetje voor de an- kermanoeuvres aan de boeg van de „Triumph” werd compleet weggevaagd en het water spoelde nu en dan door de hoogstgelegen patrijspoorten naar bin nen, hoewel men die zogezegd water dicht gekneveld had. Dat was een echte storm en nog twee dagen lang bleef de zee zeer ruw, waar door de eigenlijke taak van dit convooi, verse olievoorraden te leveren aan de andere schepen, zeer bemoeiiykt werd. Uit vele plaatsen van Friesland waren Donderdag 2 October de huisvrouwen naar Sneek gekomen om in Amicitia de Gewestelijke dag bij te wonen. Al dade lijk bij aankomst in de hal werd haar aandacht getrokken door de smaakvolle uitstalling van handwerken, alle ge maakt door de leden van de ver. ten bate van het Jacoba-fonds, in welks teken deze dag stond. De oorsprong van dat fonds en zijn grote waarde, zou ons in de loop van de dag nog duidelijker wor den „gemaakt. Gezeten in de grote zaal van Amicitia genoten de dames van een waarlijk zeer smaakvol met varens en bloeiende plan ten versierd toneel, waarop aan een, al weer met herfstbloemen versierde tafel, de leden van het Gew. bestuur plaats namen. De presidente, mevr. Kuperus Kooy, heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak er haar grote vreugde over uit, dat zovelen hier gekomen wa ren om deze hoogtijdag te vieren. Deze gew. dag wordt nu 5 jaar gehouden en ’t is zeker een goede gedachte geweest deze uitbreiding aan het werk te geven, het onderlinge contact wordt er groter door. In het bijzonder heette spreekster hier welkom de jongste afdeling Harlingen en mevr. TammensBoer, die zeer belang rijk werk voor de vereniging doet als contact-persoon met de buitenlandse ver enigingen. De Ned. Ver. is nl. ook aange sloten bij de Wereldbond, de A.C.W.W., en mevr. Tammens kan a.s. emigranten vrouwen dikwijls waarde volle inlichtin gen geven. Verder wees spreekster nog eens c. iet tekort aan jonge leden, waar mee ae vereniging steeds te kampen heeft. Laten jonge huisvrouwen toch beseffen, dat zij in de ver. steeds goede raad kunnen krijgen, dat vrouwen, juist in deze ver. elkaar tot steun kunnen zijn en hier samen kunnen leren haar taak in het gezin zo efficiënt mogelijk te ver vullen. Na het openingswoord werd een korte sketch over het ontstaan van het Bonds lied opgevoerd. Toen in Maart jl. in de jaarvergadering in Den Haag het 40-jarig bestaan van de ver. werd gevierd, heb ben de leden van de 9 gewesten een revue opgevoerd, behandelende het ont staan en het werk van de Ver. Friesland kreeg opdracht het ontstaan van het bondslied uit te beelden, en deze korte sketch werd nu op deze gew. dag nog eens opgevoerd, tot grote voldoening van de aanwezige dames. Men ziet in deze sketch hoe in 1927 een lid uit Nunspeet in de jaarvergadering in Nijmegen er op aandringt een bondslied voor de ver. te laten maken. Ze ontmoet tegenstand, maar eindelijk vraagt het bestuur toch aan mevr. Manna de WijsMouton een lied te willen maken. Het lied dat zo ontstond, wordt nu gezongen door een koortje van dames, gekleed in zwarte rok en witte blouse, waarbij één spreek ster op rijm de coupleth de nadruk legt op het hc dracht maakt macht”, een motto dat in ere gehouden moet worden, en aan de jongeren overgedragen. Een aardig ge schreven schetsje en een goede uitbeel ding. De hartelijke, waarderende woor den en de bloemenhulde voor de schrijf ster, mevr. v. HamHesselink, werden met applaus onderstreept, en men noemde dankbaar het vele werk dat mevr. v. Ham steeds voor de ver. heeft gedaan. Na dit schetsje kreeg mevr. Kir- pensteyn uit Bilthoven het woord, die sprak over het onderwerp: „Hoe spreken wij met onze kinderen over de voort planting?” Mevrouw Kirpensteyn sprak in een vertrouwelijk gesprek als vrouw tot vrouwen en haar woorden zullen de moeders, voor Wie ze bestemd waren, ze ker in hoofd en hart bewaren. Dit ge sprek inhet kort samenvattend, zouden we mischien kunnen zeggen: Kleine kin deren zijn gaaf, ze staan zo zuiver in het natuurleven. Als wij, ouders, ze later on zuiver en ongaaf aan de maatschappij overgeven, dan komt dat omdat we zelf niet gaaf en zuiver denken, en het kind een verkeerd voorbeeld geven door ons besmuikt praten en gniffelen. Wijs het kind op de grote volmaaktheid in de na tuur, hoe schoon alles groeit, maar bo- vënal, herzie uw eigen foutieve instelling tegenover dit moeilijke probleem, leg uw valse, schaamte af, en u zult zien dat het probleem geen probleem meer is, maar een onderwerp, waarover men in grote vertrouwelijkheid met zijn kinderen kan praten. De grote aandacht, waarmee de woorden van mevr. Kirpensteyn werden aangehoord, of liever de wijze waarop sommige moeders reageerden door het stellen van ernstige vragen, onderstreep ten nog eens de prachtige intieme sfeer, die deze gehele dag kenmerkte en die ongetwijfeld een steun en een stimulans zal zijn voor de aanwezige dames bij haar moeilijke en verantwoordelijke taak. Na een zeer gezellige koffiemaaltijd in restaurant Kingma, waar mevr. Tam mens aandacht vroeg voor de nieuwe studie-onderwerpen: „Heeft het vrouwe lijke handwerk nog reden van bestaan?” en „Hoe denkt u over de hedendaagse woninginrichting?”, kwam men weer in Amicitia samen, om, voor het eigenlijke middagprogramma begon, te luisteren naar een kort woord van de heer Nauta, burgemeester van Harlingen, die sprak over de bescherming burgerbevolking in oorlogstijd. Spreker deed een hartstoch telijk beroep op de vrouwen van Fries land mee te werken aan de bescherming van de bevolking, opdat bij een moge lijke oorlog, zij haar taak weten. „Ver geet niet dat het om uw kinderen gaat, om uw gezin”, zei spreker. „Wij vragen uw medewerking bij ae sociale verzor- gi>.g, uitreiking voedsel, evacuatie, ver pleging, en ook voor de ogenschijnlijk primitieve voorzorgsmaatregelen in uw Dat de belangstelling voor emigratie nog onverminderd voortduurt, bleek wel uit het grote aantal bezoekers op de filmavond van het Passage- en Reis bureau Lissone Lindeman N.V., welke Vrijdagavond in de foyer van Amicitia werd gegeven. Op deze avond sprak de heer H. Kool, emigratie-specialist, een inleidend woord over de vervoersmogelijkheden van toe komstige emigranten naar Canada, Australië, Nieuw Zeeland en Z.-Afrika. Inlichtingen over emigratie en vesti- gingsmogelijkheden mogen de reis- bureaux niet geven. Daarvoor bestaan verschillende instituten waartoe men zich kan wenden. Inleider noemde een aantal data van afvaart naar de diverse landen en de passageprijzen per persoon. Voor Canada bedraagt deze pl.m. 600, naar Australië en Nieuw Zeeland voor hut-accomodatie 1500, slaapzaalaccomodatie 1250, voor Z.-Afrika varieert hij van ƒ596 tot ƒ766. Voor al deze reizen wordt gebruik ge maakt van regeringsschepen. Men kan echter ook per chartervliegtuig met de K.L.M. reizen. Dan is men binnen 24 uur in Canada en binnen 45 dagen in Australië en N.-Zeeland. De regering wijst de vervoermiddelen aan, maar ve len prefereren de boot om geleidelijk aan te kunnen wennen. LissoneLindeman verzorgt het ver voer van de bagage en de verzekering daarvan en zorgt tevens voor de leve ring van spoorbiljetten in het land waar heen men emigreert, vreemd geld, het invullen van formulieren enz. enz. Alles is dus in één hand, wat een groot gemak is voor de emigrant. Al deze inlichtingen en service bren gen geen extra kosten mee. Het prin cipe van de directie is nl. de belangen van de emigranten zo goed mogelijk te dienen. Na deze inleiding werden een aantal fraaie films vertoond. Vóór de pauze over het National Park in Canada, veehandel in Amerika en Australië in vogelvlucht. Daarna verplaatste de film de toeschou wers naar de staalindustrie in Z.-Afrika en tot besluit naar Nieuw Zeeland. Al deze films, waarvan die met Engelse ver sie werden toegelicht door de heer T. Hoogland, gaven een goed beeld van de landbouw, veeteelt en industrie in ge noemde landen, maar ook van him grote rijkdommen aan natuurschoon, terwijl de laatste tevens uitvoerig aandacht schenkt aan de uitstekende sociale verzorging welke de werkers in Nieuw Zeeland ge nieten. In de Woensdag a.s. 's avonds 7.15 uur te houden vergadering van de Sneker ge meenteraad zal o.a. de beëdiging van mevr. G. KuipersArema als lid van de raad plaats vinden. B. en W. dragen ter benoeming tot on derwijzeres aan de Looxmaschool (vac. mej. J. Vleer) voor: mej. M. M. Spinde- laar te Leeuwarden. Wijziging bouwplan 51 wo ningen in het Sperkhem. B. en W. adviseren: De toekenning van de rijksbijdrage in de exploitatiekosten van de te stichten 30 woningen, waarvan de bouw bij raadsbesluit van 9 Septem ber, ondershands werd opgedragen aan de Aannemingsmaatschappij „Friso" al hier, ondervindt enige moeilijkheden, velband houdende met het bedrag der bouwkosten. Wij hebben daarover over leg gepleegd met de Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in Friesland, welk overleg tot de slotsom heeft geleid, dat een oplossing kan wor den gevonden door het plan voor de bouw van 51 woningen, welke krachtens raadsbesluit van 30 Mei door de Aannemingsmaatschappij „Friso” worden gebouwd en die met de 30 woningen één complex zullen vormen, waarop hetzelfde bestek van toepassing is, te wijzigen in die zin, dat het gepro jecteerde blok van 16 beneden- en bo venwoningen (2 woonlagen) wordt ver vangen door een blok van 24 woningen van hetzelfde type in 3 woonlagen. Wat indeling en inrichting betreft ondergaan de woningen, welke een woonkamer, twee slaapkamers, een keuken en een doucheruimte bevatten, generlei wijzi ging. Wel zullen aan de voorgevel langs de bovenkant en de zijkanten van de hoofdingangen en van de raampartijen der trappenhuizen bekledingen van sier beton worden aangebracht, waardoor deze onderdelen van het bouwwerk beter worden gemarkeerd. Wij achten de wij ziging in het bouwplan een verbetering. 2R9m2i^dQ2869’ 2892' 37°3, 3709, 8209’ 8215 itra> Scharnegoutum; lb Roosje’s Olivier, n 8218, 13497, 13502, 13504, 18696, 18710. Th. Jonkman, Ytens. perthal. Ds. Dekker is zelf met zijn gezin Noord-Holland 5, Zuid-Holland 13, Zee- in Duitsland geweest en zeer onder de {land 3, Noord-Brabant 6 en Limburg 6. daarvan om het leven is gekomen Enig spoor van misdrijf is er niet. ƒ29.000. De rechtbank had hen veroor deeld tot totaal 59.000 boete.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5