Internaatschip „Prinses Marijke in dienst gesteld „Harmonie” wordt dertig jaar Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Heleentje Rasterhoff legt de eerste steen voor de Kleuterschool in het Sperkhem I I ETe Jaargang No. 81 Vrijdag 10 October 1952 RedacteurL. KIEZEBRINK J. Genis overleden Vakdiploma chauffeurs Noch gjin forslach fan de Krite Redactie-adres: KLEINZAND 7 Telef. 2872 Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD Jubileum Ds. J. M. Spier Geslaagd Kuikentoewijzingen worden af geschaft Plastic handgranaat ontplofte te vroeg Collecte Vrouwelijke Hulpverlening Emigranten en toeristen krijgen meer deviezen De demping van het Singel D. GJELTEMA jubileert mee Sll k i w maar De inrichting. De arbeid van het fonds Burgemeester Rasterhoff Sf^’w****»*^* Ir den Hollander i In de week van 13 tot 19 October zal de Vrouwelijke Hulpverlening (V.H.V.) over de gehele provincie haar jaarlijkse col lecte houden. Bij voorbaat bevelen we deze aan. Een ingezonden stuk waarin het werk dezer ver. wordt uiteengezet ont vingen we te laat voor plaatsing in dit nr. We zullen het a.s. Maandag opnemen. Namens de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs We zijn deze zomer wat voorbarig geweest toen we hier zo daverend feest vierden. We fuifden nl. op het gouden jubileum Advertentieprijs 15 et per num. Bij contrect (hendelsedv.) leger. Abonnementsprijs 13 pei helf Jeer. Franco per post 1 3.75 per half |aar. Giro 50748 ten nemo van Firma E. J. Drijfhout, Snoek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ‘1 SNEEKER NIEUWSBLAD Daar ons Vrij dagnummer reeds Don derdagavond wordt afgedrukt, kunnen we thans nog geen verslag geven van de viering van het zilveren ambtsjubile um van Ds. J. M. Spier, Geref. predi kant alhier. Dit komt a.s. Maandag. hoefte aan was en een damescommissie in 1915 dit feit al onder de aandacht gebracht heeft. In 1926 werd er nog eens op aangedrongen, terwijl in 1930 in het nieuwe stadsdeel Sperkhem één lokaal voor kleuters kon worden ingericht. Deze ruimte was echter in deze snel uitbrei dende wijk niet voldoende en de kleuters moesten tussen touwen naar de school aan de Oude Koemarkt geleid worden. In 1931 werd eindelijk een goed school plan gemaakt, dat echter om de hoge kosten, f40.000.niet uitgevoerd kon worden en tot na de oorlog moest blij ven rusten. Eindelijk werd dan in Febr. 1949 besloten tot de bouw van een kleu terschool over te gaan en na veel klip pen omzeild te hebben, is men nu aan het bouwen gegaan. De school komt in het Sperkhem, omdat in dit deel van de stad, met zijn complexen nieuwe wo ningen, grote behoefte aan een dergelij ke school is. Zij zal worden gebouwd on der architectuur van de heer R. de Vries, die zijn sporen al op dit gebied verdiend heeft. Het gemeentebestuur heeft dan ook het grootste vertrouwen dat deze school naar zijn volle tevreden heid gebouwd zal worden, waarvoor de natim v. d. aannemer dhr. de Dóód even- In het R.K. Ziekenhuis te Zwolle slaagde voor het diploma A ziekenverple ging onze vroegere stadgenote zuster Greet je Poiesz. Sinds begin September ligt in de Geeuw tegenover het houtstek van Ter Horst een woonschip, dat direct opvalt door zijn kolossale afmetingen. Het is de „Prinses Marijke”, Internaatschip van het Schoolfonds voor schipperskin deren vanwege de Nederl. Herv. Kerk dat ook al enige tijd in gebruik is, maar Woensdagmiddag officieel door de heer Ir F. Q. den Hollander, President- Dlrecteur van de Nederlandsche Spoorwegen, in dienst werd gesteld. Dit, en de drie andere schepen die voor dit doel in gebruik zfjn en genoemd werden naar de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, werden vroeger nl. door de Nederl. Spoorwegen gebruikt voor het huisvesten van personeel. Voor hun nieuwe be stemming hebben ze echter een grondige verbouwing ondergaan. Troch ófwêzigens fan üs forslachjower foar Frysk toaniel stiet yn dit nümer noch gjin forslach fan de Kritejounen. Mar yn nije wike komme der noch twa opfieringen fan Schuitmakers blij- spul „It Erfskip” en dan sil P. Z. presint wêze. De kwantitatieve beperking van het aantal uit te broeden kuikens en de rege ling van de verdeling van de kuikens, die de afgelopen jaren heeft bestaan, zal voor het jaar 1953 worden afgeschaft. De kip- penstapel bestond in Mei ’52 bijna uit 24 millioen stuks, zodat naar het oordeel van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening een onbeperkte uit breiding thans niet meer behoeft te wor den verwacht. Tijdens een oefening van het in de Palmkazerne te Bussum gelegerde regi ment luchtdoelartillerie is de twintig jarige kornet M. uit Naarden ernstig ge wond. Doordat een plastic handgranaat iets te vroeg ontplofte, werd een van de handen van de militair verbrijzeld, ter wijl hij voorts verwondingen aan het ge laat opliep. Door Friesland voor Friesland. In de ouderdom van 79 jaar is Dinsdag in het Ziekenhuis alhier overleden de heer Jacob Genis, oud-hoofdagent van politie in onze stad, na zijn pensionering concierge in de voorm.' Politievakschool te Hilversum. Hij was indertijd de eerste hoofdagent die hier werd aangesteld, en een kranige figuur, die ontzag inboezemde maar ook gezien was bij de burgerij. Glorietijd. Een van de opvolgers van de heer Kas persma als directeur was de bekende di rigent S. Hoekstra te Woudsend. Onder hem heeft „Harmonie” haar glorietijd be leefd. Zij kwam toen in de ere-afdeling fanfare op tal van concoursen uit en boekte vele fraaie successen. Later werd het corps omgezet van fanfare in har monie, maar deze verandering heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Het ledental liep ook achteruit en zo werden de jubilaresse naast de ups ook de downs niet bespaard. Enige weken geleden echter is men weer tot de fanfare teruggekeerd wat di rect al een flinke aanwinst van leden tot gevolg heeft gehad. Er zitten nu weer 33 man achter de lessenaars en verwacht mag worden, dat het onder leiding van de tegenwoordige directeur de heer S. de Boer ook met de prestaties weer excel sior zal gaan. Van de eerste bestuursleden, de heren J. de Boer, voorzitter, J. Koerten, secre taris, Sj. Siersma, penningmeester en S. Tinga, heeft de heer de Boer de vereni ging vele jaren geleid. Thans zwaait de heer J. Boeijenga de hamer, bijgestaan door de heren J. de Boer, secretaris, T. Brens, penningmeester, B. Baanstra, U. Faber Pzn. en B. de Boer. De secretaris heeft de leiding van het drumcorps dat twee jaar geleden aan de vereniging werd toegevoegd, in welke functie hij de heer Zuidema Jr. na diens vertrek naar Canada opvolgde. voerde haar voorzitter, de heer J. Blok, het woord. Hij uitte zijn dankbaarheid over de komst van dit internaatschip in Sneek, maar wilde de aanwezigen niet vervelen met de lijdensgeschiedenis die er aan vooraf is gegaan en die pas ein digde toen de machtige heer de Jong in het bestuur verscheen en direct beloof de dat er éen internaat zou komen. Hij bracht daarvoor dank aan het School fonds van de Ned. Herv. Kerk en consta teerde met voldoening dat in dit inter naat dezelfde principes worden gediend die op hun scholen worden onderwezen. Ook dankte hij daarvoor de heer de Jong, niet in de eerste plaats omdat nu aan de school een internaat verbonden is, maar ook omdat de school daardoor in staat wordt gesteld met Gods hulp het onderwijs te vervolmaken. Hij hoop te dat Gods zegen op dit werk moge rus ten en allen onder de zegen Gods zullen werken opdat wij onze kinderen klaar zullen maken om als levende christenen in de samenleving te staan. Tenslotte beloofde hij nog dat alles in het werk zal worden gesteld zoveel mogelijk kin deren in het internaat onder te brengen. Dr Terlaak Poot uitte de beste wensen voor allen die in dit internaat werken en sprak ook een gelukwens aan het adres van de heer de Jong. D r Wesseling betoogde dat het schip perskind een troetelkind is van de re gering. Daardoor heeft dit onderwijs zo’n grote vlucht genomen en is tevens meer dan een millioen gulden voor huisvesting op de begroting uitgetrokken. De heer van Wanink bracht de gelukwensen over van de directeur-generaal voor de scheepvaart; de heer van Abbema die van Ged. Staten. vertelde waarom dit werk hem zo trekt. Omdat ik er, ook als verkeers- en ver- voersman van overtuigd ben, dat we onze taak alleen kunnen vervullen als we begrip voor elkaar hebben en elkan ders lasten kunnen dragen. Daarom voel ik mi), hoe vreemd het ook klinkt, als spoorwegman heel sterk verbonden met allen die samenwerken in onze wereld, vooral met de schippers in hun kleine gemeenschap. En daarom ook noem ik het een voorrecht dit schip in bedrijf te mogen stellen. In hartelijke bewoordingen prees spr. de verfrissende energie die van de heer de Jong uitgaat en hij hoopte dan ook samen met hem nog meer tot stand te kunnen brengen en spoedig ook het vier de schip te mogen aanschouwen. Met de wens dat uit deze internaten de jonge generatie als een sieraad te voorschijn zal komen, verklaarde hij daarna de „Prinses Marflke” voor in gebruik ge nomen, met welk heugelijk feit de voor zitter de directrice feliciteerde en met haar de tien kinderen die thans al aan boord zijn. opening van deze school, deze kinder tekeningen zullen zien uitgestald. Na de alleraardigste eerste steenleg ging, sprak de burgemeester nog een dankwoord. Heleentje ging naar huis, dolblij met haar troffel, die haar aange boden was door de heer de Dood. met weth. Boeijenga en de secretaris het gemeentebestuur vertegenwoordigend, achtte het een verheugend verschijnsel dat nu ook aan de schipperskinderen veel gegeven wordt wat ze in het ver leden moesten missen en nodig hebben om ook economisch sterker te staan. De huisvesting in gezinnen bevredigde niet helemaal. Steeds meer kwam de be hoefte aan een internaat naar voren en de heer de Jong heeft meermalen gepleit voor twee internaten, één voor het bij zonder en één voor het openbaar onder- Toen Sj. Siersma in 1922 het initiatief tot de oprichting nam was Sneek enige jaren zonder muziekcorps geweest „Har monie” was wel niet de eerste die deze leemte aanvulde in hét voorjaar was het Sneeker Muziekcorps al op het toneel verschenen maar ze was niettemin zeer welkom. Eén corps zou in een stad als de onze wel wat weinig, zo niet on voldoende geweest zijn. Onder leiding van de heer C. Kasper sma te Heeg werd met 13 leden begon nen. Een van hgn, de hoornist D. Gjelte- ma is sindsdien steeds lid gebleven en nu alleen nog maar van de oprichters over. Bij het zilveren jubileum was Siersma er ook nog, maar die is onlangs als erelid naar Canada geëmigreerd. Hij was trou wens niet de enig.; die „Harmonie” aan het grote land over zee moest afstaan. Een harer directeuren, de heer S. Hettin- ga, haar oud-vöorzitter K. Zuidema en diens zoon en de eerste secretaris J. Koerten trokken er ook heen. Maar Gjeltema denkt er nog niet aan het corps, waaraan hij zjjn hart heeft verpand, te verlaten en hij maakt zich niet alleen verdienstelijk als hoornist, Naar de Bónd Heemschut ons bericht heeft het bestuur zich met een adres tot de Kroon gericht -net het verzoek onder vernietiging van de beslissing van Ged. Staten, goedkeuring te onthouden aan, subsidiair eveneens te vernietigen het raadsbesluit van de gemeente Sneek in zake de dempingsplannen. Het bestuur meent dat de voorgenomen verkeersver- betering te Sneek allerminst een oplos sing van de problemen betekent en dat daarenboven het fraaie stadsbeeld van Sneek onherstelbaar zal Worden geschon den, terwijl een andere minder kostbare oplossing mogelijk is zonder aesthetische schade. Het bestuur voert voor zijn me ning de reeds t ende argumenten aan, het acht in de toekomst de aanleg van een rondweg toch onvermijdelijk. werd, nadat ds. H. van Niel, met schrift lezing en gebed had geopend, door de heer de Jong uiteengezet. Hij schetste hierin uit eigen ervaring de strijd voor onderwijs aan schipperskinderen dat vroeger zeer gebrekkig was zodat men onder de schippers de meeste analpha- beten vond, en wees er vervolgens op hoe in 1918 begonnen werd met de vak opleiding, wat drie jaar later wettelijk werd vastgelegd. Na een halve eeuw van strjjd is het gehele onderwijs nu, zoals voor alle andere kinderen, wettelijk ge regeld. Daarna echter kwam het pro bleem van de huisvesting aan de orde, daar de schippers, losgeweekt van hun domicilie, niet meer zoveel familie en contact aan de wal hebben als vroeger. Deze huisvesting is een principieel vraagstuk en daardoor kwam ook de behoefte aan protestantse kerkelijke actie naar voren waarvoor we als één grote eenheid dienen te staan, willen we onze schippers weer maken tot fiere en vrije mensen. Na te hebben aangetoond dat het schippersvak steeds meer ontwikkeling vraagt en zijn blijdschap te hebben uit gesproken over de medewerking van de Kerk, stond de heer de Jong stil bij de christelijke opvoeding die de kinderen in deze internaten genieten. Voorop staat evenwel dat de ouders vrij moeten zijn in de keuze van de school, zodat hun kinderen, indien ze zulks mochten wen sen, ook de openbare school kunnen be zoeken. Tenslotte zei hij nog blij te zijn Ir den Hollander te hebben ontmoet die hg vergeleek met de grote zeeheld die kruit gaf aan de vijand, maar ook, dat hij weer terug is in Sneek waardoor een wens vervuld en een visioen werkelijk heid is geworden. Voor deze plechtigheid bestond grote belangstelling en onder de vele aanwe zigen bevonden zich o.a. ook de heren Dr J. H. Wesselings, vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; J. C. Wanink, namens de Directeur-Generaal voor de scheep vaart; P. Tazelaar, Rijksinspecteur voor het schippersonderwijs; Dr. L. O. Ter laak Poot, lid van het Breed Moderamen der Synode van de Ned. Herv. Kerk en Alg. Scheepvaart Predikant dier Kerk; S. A. Abbema, Gedeputeerde van Fries land; burgemeester Rasterhoff en zijn Ijlster collega mr Oppedijk. De voorzitter van het Schoolfonds, de heer C. H. W. Smit, verheugde zich in de aanwezigheid van zoveel gasten, in 't bijzonder van Ir den Hollander, die het schipperonderwijs een warm hart toe draagt en de hotelschepen van zjjn be drijf op billijke voorwaarden beschikbaar stelde, en van de directeur de heer G. de Jong. Voor hem vooral is het een schone dag nu dit internaat kan worden geopend. Hij immers is zijn ge hele leven bezield geweest door het ver langen de schipperskinderen goed on derwijs en een goed onderdak te ver schaffen. Van de gelegenheid het schip te be zichtigen werd nog druk gebruik ge maakt. Het biedt plaats aan 104 leerlin gen en bevat aan dek een grote eetzaal, keuken, vier douchecellen, sanitair en een waslokaal. Beneden bevinden zich de slaapzalen voor de jongens en die voor de meisjes, benevens twee hutten voor de leidsters. In totaal zijn er zes van deze hutten aan boord. Voorts zijn in deze afdeling ook nog w.c.’s en een wasgelegenheid, terwijl alle kinderen over een naast hun ledikant geplaatste eigen kast beschikken. Centrale verwar ming met olie, electrisch licht en vele andere moderne gemakken alsmede een keurig meubilair en stoffering, aange bracht door de heer E. Metz alhier, com pleteren het fraaie geheej „Is de bouw van kleuterschool zo Nederlandse toeristen, die de landen bezoeken, aangesloten bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, zullen voortaan 600 maximaal per jaar aan deviezen mogen opnemen. Deze regeling geldt voor personen van 12 jaar en ouder. Tot dusver was het be drag maximaal ƒ400 voor personen van 14 jaar en ouder. Emigranten, die op of na 1 October 1952 zijn vertrokken of zullen vertrek ken naar landen (niet behorende tot de dollargebieden) waarmede een betalings regeling is getroffen, zullen de volgende deviezentoewijzing ontvangengezins hoofden en alleenstaande personen kun nen 1500, het ec ste gezinslid 750 en de overige gezinsleden 400 toegewezen krijgen. (Onder „eerste gezinslid” wordt verstaan de echtgenote of degene, die in het emigrerende gezin de huishoudelijke taak vervult, bijv, huishoudster, oudste dochter .oudste zuster.) Bij emigratie naar landen buiten Euro pa, behorende tot.de dollargebieden, kan bij vertrek vergunning worden verleend tot het verkrijgen van deviezen tot de tegenwaarde van maximaal 60 van de bovengenoemde bedragen. De oude richt lijnen blijven voor het overige van kracht. De nieuwe regeling voor het verstrek ken van deviezen aan toeristen werd Dinsdag 7 October van kracht. 4 T wijs. Het is hem ook gelukt de heer Blok lid te maken van de Schoolraad der Ned. Herv. Kerk en spr. heeft veel waardering voor hetgeen hij hier tot stand heeft gebracht. Hij sprak daarom de hoop uit, dat dit internaat volledig aan de verwachtingen zal beantwoor den en de samenwerking met het ge meentebestuur in de toekomst in alle opzichten prettig zal verlopen, maar ook dat de heer de Jong er in zal slagen dat hier eveneens een internaat komt voor kinderen voor wie de ouders openbaar onderwijs verlangen. En, zo voegde hij een beetje ondeu gend er nog aan toe, als er straks geen werk meer voor U is, mijnheer de Jong, dan zou U misschien propagandist voor Sneek kunnen worden voor het behoud en de verbetering van de spoorweg LeeuwardenStaveren en verder; Verder spraken nog de heren J. Slump namens het personeel van de W. Lodewijkschool, dat een gong aan bood, dr Sickama namens de Kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente, een ver tegenwoordiger van de onder-aannemers die naast de reeds door de aannemers van de verbouwing geschonken elec- trische klok een barometer ten geschen ke gaven, P. v. d. Molen namens de Chr. Muloschool, Warns voor de Prot. Chr. Schippersbond en Visser, secre taris van de afd. Sneek van „Schutte- vaer.” De Voorzitter dankte voor deze goede woorden en geschenken, waarna ds. van Niel de bijeenkomst sloot met dankge bed. Het was de bedoeling, dat zijn Geref. collega ds Van Loo dit zou doen, maar die was verhinderd. ook nog als commissielid voor de muziekinstrumenten. Hij zorgt er voor dat ze door vertrekkende leden worden ingeleverd, maakt ze schoon en verricht tevens kleine reparaties, waardoor hij veel geld voor zijn vereniging spaart. Voor al die zorg en toewijding wordt hij daarom op deze plaats even extra in ’t zonnetje gezet Zijn medeleden zullen dat straks zeker wel over doen op de feeste lijke jaarvergadering, die de komende dagen wordt gehouden. vierden. We fuifden nl. op het gouden jubileum van V.V V. en S.Z.C. en het dertigjarig bestaan van do beide muziekcorpsen. Maar nu de jool voorbij is èn zo goed geslaagd, durven we wel verklappen, dat de Chr, Muziekver. „Harmo nie” toen nog niet eerlijk dertig jaar was. Dat wordt ze a.s. Maandag 13 October pas. Van een goed chauffeur wordt ver wacht, dat hij niet alleen goed kan rij den, maar ook de nodige motorkennis bezit. Met het algemeen erkende C.V.V.-vak- diploma in de zak voldoet men aan die eisen en daarom wordt dit diploma door steeds meer overheidsinstellingen en gro te bedrijven gevraagd. De E.V.O. (Eigen Vervoerders Organi satie) geeft gelegenheid dit diploma te behalen op een mondelinge cursus, toe gelicht met films, die in Sneek wórdt ge geven. Een advertentie in dit nummer vermeldt, dat men zich als deelnemer kan opgeven' aan het secretariaat van de E.V.O., van Swietenstraat 12, telef. 6721, Leeuwarden. De kosten van de cursus bedragen 25. t Het was voor de kleine Heleentje Rasterhoff Woensdag v\el een bijzondere dag, toen zij als hoofdpersoontje met B. en W„ enkele genodigden en de pers samenkwam in de raadzaal van ’’et stadhuis. Misschien heeft ze het zelf niet beseft, maar de „grote mensen”, die aandachtig luisterden naar de woorden van Burgemeester Rasterhoff, begrepen wel dat deze eerste steenlegging een belangrijke gebeurtenis was voor Sneek. ter Rasterhoff. Er wor- den steeds scholen ge- bouwd lagere scholen, K middelbare scholen waarom schenken we dan zoveel aandacht aan de bouw van deze kleuter school? Het is niet om dat het gemeentebestuur hierin een nieuwe taak ziet, jarenlang heeft het al aandacht aan het kleu teronderwijs geschonken. Honderd jaar geleden is er al een reglement vast gesteld voor dat kleuter onderwijs en dat men in 1859 ook met zorg over de kleintjes was vervuld, blijkt wel uit dat oude artikel waar men de ver maning in kan lezen, toch vooral de kinderen met zachtheid te behan delen en geen lijfelijke straffen uit te delen! Hoewel de kleuterschool in die tijd alleen ge bruikt werd als speel- school, waar de kinderen een veilig onderdak von den, was de taak van de onderwijzeres, die na 42- jarige diensttijd ontslag kreeg wegens zwakke lichaamskrachten, zeker ook al geen gemakke lijke. Het kleuteronderwijs, jaren geleden aangevat, is in onze gemeente tot grote bloei gekomen. Op de openbare kleuter scholen zijn nu 440 leerlingen, op de bij zondere scholen 600, terwijl aan de ver schillende scholen 40 leerkrachten werk zaam zijn. Natuurlijk vraagt dit onder wijs ook belangrijke financiële offers; de gemeente geeft f 27.000 subsidie voor het bijz. onderwijs; gaf men in 1930 f 25.per kleuter, thans is dit f 45. per jaar. Er blijven nog wensen, en wel in het bijzonder de gelijkstelling van het bijzonder en openbaar onderwijs, dat in beginsel wel aanvaard is, maar nog geen volledig beslag heeft gekregen, doordat de wet kleuteronderwijs nog steeds niet aangenomen is. Dit alles is echter nog geen reden om bijzondere aandacht te schenken aan de bouw van een nieuwe kleuterschool, waarvoor van daag de eerste steen gelegd zal worden. Het gemeentebestuur heeft zijn taak in deze immers al jaren lang begrepen en heeft geen bijzondere stimulans nodig. Waarom wordt er dan zo de nadruk op gelegd dat Sneek een nieuwe kleuter school gaat bouwen? Omdat er in al deze jaren nooit een geheel nieuwe I school is gebouwd, hoewel er wel be- een „L™ „o belang- K rijk?” vroeg burgemees- F Am DGctorhnTF f»» T1FAW eens borg is. Vervolgens richtte de bur gemeester zich tot de Dir. van Gemeen tewerken, de heer de Kok, die re hele ontwikkeling van Sneek in de laatste 30 jaar heeft i egemaakt en waaraan hij zijn beste krachten heeft gegeven. „Niet al uw wensen zijn nog vervuld”, aldus spreker, „maar we hopen dat U nog tal van andere werken zult kunnen voltooien.” Tot slot sprak burgemeester Raster hoff nog de hoop uit dat de bouw van de school vlot zal verlopen, en dat het een belangrijke stap voor verdere ont wikkeling van het kleuteronderwijs zal zijn. Na de rede van de burgemeester sprak nog de architect, de heer de Vries, die het gemeentebestuur dank bracht voor de prettige samenwerking. De aannemer, de heer de Dood, sloot zich bij deze woor den aan. Zelf Sperkhembewoner en va der van een kleuterschoolleerlingetje, zal hij zijn uiterste best doen een waarlijk goede school te bouwen. Mej. van Kruys- sen, als hoofd van de kleuterschool de meest betrokkene, betoogde daarna nog eens welke hoge eisen aan licht en ruim te aan een kleuterschool gesteld moeten worden. Volwassen mensen herinneren zich gewoonlijk weinig van hun lagere schooltijd, terwijl daarentegen de kleu- terschooltijd vast in hun geheugen is ge grift. Vele ouders van haar leerlingetjes hebben, volgens spreekster, mooie her inneringen aan de oude school op de Koemarkt, die toch lang niet ideaal te noemen is, hoeveel mooier zullen de her inneringen dan zijn van hen, die deze nieuwgebouwde school zullen mogen be zoeken. Na deze redevoeringen begaven de ge nodigden zich naar de in aanbouw zijnde school aan de Jan van Nassaustraat, waar het grote ogenblik voor Heleentje Rasterhoff, zelf leerlingetje van een kleu terschool, aanbrak. Met een heuse trof fel, versierd met een wit lint, mocht zij cement op een muurtje scheppen, waar in ruimte was uitgespaard voor een grote vierkante steen met het opschrift: Deze steen is ingemetseld door Heleentje Rasterhoff. 8 Oct. 1952. Ze deed het eerst aarzelend, het kleine ding, verlegen voor zoveel omringende grote mensen, maar al spoedig lief vrij moedig, vol ijver scheppend. Daarna mocht ze nog, aan het touw trekkend, de steen in de opening laten zakken. Verrukt keek ze om zich heen Zij had de steen ingemetseld een klein meis je, zelf behorend tot de kindergemeen- schap, waarvan straks een gedeelte de nieuwe school zal bevolken. Het was net of door de daad van Heleentje Raster hoff, die mooie school, die écht van de kleuters zal zijn, al dichter bij het jonge volkje is gebracht. Mej. v. Kruyssen vertelde dat zij al geregeld met groepen kinderen gaat kijken naar de bouw van de school. Nu spreekt het nog niet tot de kleintjes, maar als straks de vormen van de 2 leslokalen, het speellokaal, de gang met het keukentje, zich meer gaan aftekenen, zal het meer tot hun ver beelding gaan spreken en ze zullen be seffen, met trots, dat is ónze school die daar gebouwd wordtEn ze zullen elkaar de steen wijzen die Heleentje in gemetseld heeft en misschien hun in drukken gaan tekenen. Mej. van Kruys sen hoopt dit van harte wij met haar en we hopen ook dat wij straks, bij de t- i s- - <9 -.7—-- s;' - - W| ft sp'-;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1