De opwekking in Wupperthal KAPPIE EN DE VLIEGENDE HOLLANDER Collecte van Vrouwelijke hulpverlening KfiNTONC^’ïECHT J SNEEK DINSDAG 14 OCTOBER 1952 „SNEEKER tweede blad Clubtrouw Burgerlijke Stand Zeepost Chr. Nat. Werkmansbond Evangelisatie en Arbeid Overval op speelclub NIEUWSBLAD’* Wijziging Ouderdomsvoorziening Fries elftal tegen Groningen Iets over de K.W.F. Lucifers Juwelierszaak geplunderd Koehandel gestraft Begrafenis Ds. S. Kooistra te Folsgare Gemeenschappelijke ijskast Vrijspraak. Brug, Uitspraken. 70 jr., 22 Afd. Sneek bouwt 2 zomerhuisjes. hoopt de V.H.V. uit de collecte namens de Friese Vrouwen een bedrag te kunnen aanbieden voor de verlichting. Het is genoeg bekend, dat ook de jeugd, die de vrije tijd niet weet te ge bruiken daardoor te veel buitenshuis ver keert en tot baldadigheid en kwaad ver valt, dringend aandacht behoeft. Vele van deze jongeren ontbreekt het aan verant- F. A. te Breda had trouwplannen en hij en zijn verloofde hadden alle meube len enz. al gekocht, toen ze vorig jaar in een speelclub te Scheveningen ver zeild raakten. Zij verloren er en A, ging er later weer heen om het geld terug te winnen, maar vergokte telkens meer. De meubeltjes werden weer verkocht en totaal raakte A. f 11.000 kwijt in die club. Met zekere Z. en v. G. uit den Haag werd toen een overval op de club gepleegd. De buit was f 10.000. Ze wer den echter gesnapt en te Rotterdam is nu tegen A. 1 jaar, tegen v. G. 1 jr. en 3 maanden en tegen Z. 1 jr. en zes maan den geëist. Het Provinciaal Comité voor de V.H.V.; die hij heeft meegemaakt en wekt ten slotte op tot een biddend voorbereiden voor de komende samenkomsten. Grote dingen kunnen er gebeuren als het ge loof bij ons aanwezig is. Ds. Dickhout onderstreepte in zjjn slotwoord deze opwekking en ging daar na voor in gebed. Overleden Aaltje IJntema wed. van Jan Buma. De dansleraar P. J. H. te Bolsward, die de vorige keer terecht stond wegens het houden van een dansavond zonder ver gunning van de burgemeester, werd bij schriftelijk vonnis vrijgesproken. De vuilnisman is voordeliger. Het volgende is historisch Een speler van een Rotterdamse 3e klasse club moest Zondag te Rotterdam een wedstrijd voor zjjn vereniging spelen. Donderdagochtend was hjj naar Kopen hagen gevlogen, we hjj zaken had te doen tot Zaterdag. Maandag moest hij voor zijn zaken in Oslo zjjn. Maar hij kwam toch Zaterdag eerst even naar Rotterdam vliegen om zijn club niet in de steek te laten. aan!” „Oooooh.. colaasga: idem, 10 of 5 d. h.; Trijntje M, te Sneek: Ongeoorloofd schoolverzuim, 30 of 15 d. h. voorw. proeftijd 2 jaar; Freerk M. te Sneek: Ongeoorloofd schoolverzuim, 4 of 2 d. h.; Maria R. te Sneek: idem; Marten N. te IJIst; Geen voorrang verlenen, 12.50 of 6 d. h.; Jelle A. F. te Sijbrandaburen: Aanrijding te Poppingawier, ƒ6 of 3 d. h.; Haye van K te Heeg: Aanrijding te Heeg. Vrij- spiaak; Sijtze H. te Joure: Aanrijding te Scharsterbrug, 15 of 7 d. h.; Jelte v. d. M. te Sneek: Aanrijding te Sneek; 15 of 7 d. h.; Tjalling B. te Langweer: Aan rij dig te Scharsterbrug 50 of 25 d. h. 4- voorw. ontz. rijbewijs Vs jaar proeftijd 2 jaar; Johannes S. te Offingawier: Aanrij ding te Sneek, 5 of 2 d. h.; Jan D. te Blauwhuis: Plotseling achteruit gaan rij den, waardoor gevaar ontstond, 50 of 25 d. h.; Willem G. te Oudehaske: Aan rijding te Sneek, 12,50 of 6 d. h.; Jouke F te Oosterend: Aanrijding te Wommels, Het duurde maar even, of de maat begon te gillen, te gieren en te schreeuwen van angst en Kappie voelde zich ook niet bepaald op zijn ge mak. Knoeien in het werkboekje is een overtreding waaraan chauffeurs zich herhaaldelijk schuldig maken. Het is zelfs zo erg, dat de Ambtenaar aankon- digde dit voortaan als een misdrijf te zullen aanmerken, zodat de overtreders dan voor de Rechtbank komen. En daar krijgt men geen hechtenis maar gevan genisstraf. Nu stond er weer een chauf feur van de Z.W.H. terecht, D. T. te Bolsward, die aanvoerde dat hij op de bewuste dag waarnemend bedrijfsleider was en er mee aan zat. Een van zijn di recteuren, moest zich eveneens verantwoorden om dat hij T. te lang heeft laten rijden. De Z.W.H. levert de meeste chauffeurs die knoeien, merkte de Ambtenaar op. Zo’n werkboekje is echter niet alleen een sociale maatregel maar ook in ’t belang van de veiligheid op de weg. Herhaalde lijk hoort men van ongelukken door chauffeurs, die te lang achter het stuur zitten. Evenals in de vorige dergelijke zaken achtte h.j ook nu een strenge straf op zijn plaats, nl. ƒ30 of 15 dagen plus ontzegging van de rijbevoegdheid voor een half jaar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen H. eiste hjj ƒ50 of 25 dagen hechtenis. Beide eisen werden bevestigd, maar voor de chauffeur verlaagde de Kanton rechter de voorw. ontzegging tot drie maanden. Maar als het weer gebeurt gaan we an dere maatregelen nemen, waarschuwde mr de Jong. Mijn geduld is ten einde. f71 Zeg dat ook maar tegen de andere chauf- J 1 feurs. -- Men schrijft ons: Op de algemene le denvergadering van 8 October jL nam de afd. Sneek het besluit over te gaan tot het bouwen van twee zomerhuisjes voor de leden van de Chr. Soc. Org. C.N.W.B. afd. Sneek. Deze huisjes zullen door de leden van de organisatie zelve worden gebouwd in hun vrije tijd onder leiding van een der bestuursleden, nl. M. v. d. Meulen. Het hiervoor gevormde garantie fonds werd ruim voldoende getekend door de leden der organisatie Evangelie en Arbeid. Hiermede betreedt de afd. het in het beginselprogram vastgelegde ter rein van het sociale werk, verband hou dende ook met de naam van de organi satie Evangelie en Arbeid. Elk gezin zal op zijn tijd de gelegenheid worden ge boden een week gebruik te maken van deze naar het oordeel der organisatie noodzakelijke vacantie-ontspanning. Tot heden was dit voor menigeen wegens fi nanciële moeilijkheden onmogelijk. Zo wordt door dit besluit wederom een moeilijkheid in het vacantieprobleem voor grote gezinnen der arbeiders weg genomen. zjjn? De Vliegende Hollander? Tjon geHjj pakte de verrekjjker weer, keek er door in dezelfde richting als hjj In het Staatsblad van 10 October is opgenomen de wet van 25 September, houdende nadere wjjzlging van de Nood wet ouderdomsvoorziening. Deze wjj- ziging betreft uitbreiding tot nieuwe leeftijdsgroepen en herziening van de aftrekregeling. Deze wet is op 1 October 1952 in wer king getreden. Zaterdag 18 October wordt in Gronin gen de lichtwedstrjjd Gronings KNVB- elftalFries KNVB-elftal gespeeld. Het Fries KNVB-elftal is als volgt samen gesteld Doel: Bijlenga (Frisia); r.a.: W. Ree kers (Frisia); l.a.: S. Veenstra (Heeren- ven); r.h.: Th. ledema (Sneek, aanvoer der); spil: E. de Linde (Leeuwarden); l.h.: A. Engels (Heerenveen); r. bui ten: H. Bakker (Leeuwarden); r.binnen: A. [Hiemstra (Nicator); midvoor: K. v. d. Leij (Leeuwarden); linksbinnen: G. Kramer (Leeuwarden); l.buiten: G. Hof- ma (Heerenveen). Reserves: Koopmans (Leeuwarden), doel; I. de Jong (Heerenveen), A. San- tema (Frisia), Liemburg (Heerenveen). Reeds meer dan 13.500.000 K.W.F.-luci- fers werden in de eerste vier maanden van hun bestaan omgezet, wat zonder twijfel een groot succes is voor het Ko ningin Wilhelmina Fonds, dat deze luci fers blijvend in de handel heeft gebracht en waarvan het publiek gelukkig steeds meer begrijpt, dat men door de aankoop van dit merk het Fonds helpt in zijn strijd tegen de kanker. Deze lucifers wor den in de fabrieken te Eindhoven ge maakt, waar enige honderden mensen werkzaam zjjn, en waar vele honderd duizenden doosjes per dag gemaakt wor den. K.W.F.-lucifers zjjn niet rood, om dat het roodmaken der stokjes door een chemisch bad zeer slecht was voor de hygiëne der werknemers en ten slotte alleen diende ter camouflage van de houtkwaliteit Deze lucifers worden ge maakt uit populierenhout, dat voorname lijk uit Zeeland, Zuid-Limburg en uit Oost-Brabant komt; het moet een rechte vezel hebben en zacht zijn, anders kan het niet gebruikt worden. Om deviezen te sparen voor invoer uit het buitenland zijn, in overleg met de Heidemaatschap pij, op de terrreinen der lucifersfabriek grote aanplantingen van populierenhout, die reeds van groot nut zijn, eveneens door de mindere transportkosten. Door ’n pak K.W.F.-lucifers te kopen, steunt u een streven, dat niet alleen voor anderen, maar ook voor u zelf belangrijk kan zijn, daar steun in de strijd tegen de kanker eenzelfde doel beoogt als een ziektever zekering. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterljjk ter post moet zjjn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Oranje” (27 Oct.); Ned. Antillen: m.s. „Poseidon” (13 Oct.); Suriname: m.s. „Stentor” (15 Oct.)Canada: s.s. „Maas dam” (16 Oct.); Brazilië en overige Z.- Amerikaanse 1 estemmingen: m.s. „Alda- bi” (16 Oct.). Mevr. R. H. Linthorst Homandel Court van Krimpen, Eere-presi- dente; Mevr. J. J. KeuningZan- stra, Presidente; Mevr. H. de Boer Oosterbaan, Bond van Plattelands vrouwen; Mevr. A. G. Bontekoe Hielkema, Vrouwengroep v. d. V. V.D.; Mevr. Th. BruinsKooy, Fed. v. Vrjjz. Herv. Vr. in Neder land; Mevr. F. H. Groeneveld Bulthuis, Bond v. Geref. Vr. in Ne derland; Mevr. M. HettingaVis- scher, Afd. Fr. v. d. R.K. Boerinne- bond; Mevr. M. KramerBruggen- kamp, Chr. Bond v. Plattelands vrouwen; Mevr. F. T. van Oostrum de Boer, Prov. Unie van Vrouwel Vrijwilligers; Mevr. G. Pullv. d. Ned. Chr. Vrouwenbona, Mevr. C. J. de Ri/te-de Klerk Herv. Vrouwengr. C.J.V.F.; Mevr. J. E. SchradersLeeuwen, Fed. v. Friese Doopsgez. Zusters; Mevr. S. v. d. Sluisv. d. Sluis, Ned. Ver. v. Huisvrouwen; Mevr. I. van Stralen Wybenga, Vrouwengroep v. d. P. v. d. A.; Mevr. A. C. WiersmaRisse- lada, Vertegenw. St. Friesl. v. M. W. ; Mevr. C. IJpmaWiersma, R.K. Vrouwengemeenschap. Heel veel mensen die aan het water wonen hebben de onhebbelijke gewoonte hun overtollige rommel daarin te smij ten. De mannen van de Gemeentereini- ging weten daarvan mee te praten. Voor al de Draaisloot langs de Boschgracht is erg gewild. Als die niet ieder jaar wordt uitgebaggerd kan er geen schip meer door. De 65-jarige los werkman G. D. gooide er zelfs een heel peluw met vul ling in, maar hjj had het voordeliger met de vuilnisman kunnen meegeven, want nu kostte het hem tien gulden of vijf da gen. De Ambtenaar had met de afkoop som van 7.50 willen volstaan, maar verdachte die alles bekende en zeide uit nonchalance te hebben gehandeld, was brutaal tegen de Kantonrechter. Toen deze hem zei z’n handen uit de zakken te doen, snauwde hij terug Ik heb mis schien vaker de handen uit de zakken dan jou. Dat was zeer onbehoorlijk en kostte hem een riks extra. Ongeveer vijftig gouden ringen, bro ches en colliers, ter waarde van 35.000 giflden, dat is de buit van een tot nog toe onbekende inbreker, die dezer dagen zjjn slag sloeg bij een juwelierszaak in de Raadhuisstraat te Amsterdam. De onbekende heeft met een stuk ijzer de twee ruiten voor de vitrine van de win kel kapot geslagen. Het ontstane gat was net groot genoeg om er een hand doorheen te steken en dat heeft de dief dan ook gedaan. Van de zes standaards nam hjj de tentoongestelde juwelen mee. Ongeveer tegelijk met de slag tegen de ruit ging de alarminstallatie aan het loeien. Een dame, die tegenover de ju- wellerszaak woont, werd wakker en bel de onmiddellijk de politie. Reeds enkele ogenblikken later arriveerden enkele agenten in hun radiodienstauto, maar de dief was reeds gevlogen. Wat hjj achter liet was het stuk jjzer en een heel klein stukje vel, dat aan de ruit zat. C. W., koopman te Schamegoutum, kocht op de Bossche veemarkt een koe en verkocht daarna het dier met een zoete winst. Die winst zal hjj echter aan Vadertje Staat moeten afstaan, want de man had geen erkenning als handelaar in vee, zodat de economische politierech ter te Leeuwarden hem veroordeelde tot twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van f 100.of een maand hechtenis. Verdachte was het daar niet mee eens en tekende hoger beroep aan maar ter zitting van het hof liet hjj ver stek gaan. De procureur-generaal wees er op, dat verdachte ook in eerste in stantie niet is verschenen en dat de man reeds elfmaal eerder is veroordeeld, De eis luidde dan ook bevestiging van het vonnis. De Vrouwelijke Hulpverlening (V.H.V.) zal zoveel mogelijk in de week van 13 19 October over de gehele provincie haar jaarlijkse collecte houden. Aanvan- kelijk lag het in de bedoeling, dat deze j eerst in Februari 1953 zou zijn, maar om organisatorische redenen moest de maand October genomen worden en zal deze voortaan daarvoor ook bestemd blijven. Er zal ook nu weer evenals verleden i jaar gecollecteerd worden voor: Vacantie i voor vermoeide huisvrouwen. De Friese Asthma Vereniging. Voorts zal een deel van de opbrengst bestemd worden voor de: Vacantiekam- pen voor suikerzieke kinderen. Inrichting Cantine Beatrix-oord. Friese Jeugdzorg. Deze objecten zijn vastgesteld in over- leg met de Sticnting Friesland voor i Maatschappelijk Werk. Een Vacantieweek uitgaande van de V.H.V. voor de vermoeide huisvrouw, die zelf de middelen daarvoor niet heeft en daarmede toch zeer gebaar zou zijn, heeft in onze provincie reeds bekendheid ge kregen. In 1951 immers gingen er vier groepen van ongeveer 25 vrouw m naar „De Berkenhof” in Zuidlaren, in 1952 heeft V.H.V. 6 groepen kunnen uitzen- i den. Het is een groot succes geweest. De vrouwen «.eerden geestelijk gesterkt naar huis terug. Deze uitzending was mog ;- lijk, omdat de Friese vrouwen hiervoor collecteerden. Ook de liiese Asthma Vereniging n?ett mede door de bijdrage van de V.H.V reeds prachtig werk kunnen dom voor kinderen van verschillti.de gezindten en wjj zien niets liever dan dat ook dit werk voortgezet en uitgebouwd kan worden om nog meer kinderen kans te geven in het internaat „Heideheuvel” te Hilver sum, of ondergebracht in pleeggezinnen in een ander gedeelte van ons land, ge hele of gedeeltelijke genezing te vinden. Dit jaar gaan 8 kinderen uit Friesland naar „Heideheuvel” en reeds werden twee kinderen als genezen ontslagen. Maar ook de suikerzieke kinderen in Friesland willen wij in onze collecte la ten delen, om hen in de gelegenheid te stellen een vacantiekamp gedurende een gehele maand, zoals deze dit jaar o.a. in Havelte werd gehouden, mee te maken. Deze kinderen moeten zich door het strenge diëet reeds zoveel ontzeggen en daarom is zo’n zomerkamp, waar zij sa men zijn met anderen, die dezelfde ziekte hebben, waar bovendien aan de voeding de grootste zorg wordt besteed, van zo’n grote betekenis voor hen. En de moeders zijn eens een tijd „vrij” van de vele be slommeringen, die de dagelijkse zorg voor hun suikerzieke kinderen mee brengt. Hoewel de regering subsidie geeft voor dit belangrijke werk, kunnen daar uit de kosten bij lange na niet bestreden worden, want deze bedragen meer dan 8.per kind per dag. Wie wel eens een patiënt in Beatrix- oord heeft bezocht, weet, dat daar op de bezoekdagen voor de honderden bezoe kers (sters) dringend behoefte bestaat, vooral bij koude en op regendagen aan een cantine, waar men tussen en na de Hindeloopen: Vuilnis op straat plaatsen, ƒ10 of 5 d. h.; Taeke R. te Sandfirden: Fietsen langs de spoorbaan 4 of 2 d. b.J Taede vd. d. V. te Workum: idem; Anna G. G. te Harich: Geen rechts hinden, ƒ2.50 of 1 d. h.; Bauke B. te Bolsward: V’-cemdeling in huis hebben zonder aan gifte te doen bij de po’’.t e, 6 of 3 d. h.; Francois G. H. te Sneek: Motorrijwiel zonder duidelijk nummerbcrd, ƒ3 of 2 d. h.; Cornells J. de J. U Joure: Stop teken niet opvolgen, i - of 2 d. h.; Jako bus C. H. S. te Sneek: Fiets zonder bei, 2.50 of 1 d. h.; Ynte S. te Nijland: Fiets zonder koplicht, ƒ3.50 of 2 d. h.; Gerrit K. te Schettens: idem; Andries B. te Joure: idem; Johannes F. v. d. K. te Bolsward: Fiets zonder achterlicht, ƒ3.50 of 2 d. h.; Antonia P. te Sneek: idem; Jelle C. te Schamegoutum: idem; Sijtze K. te Bolsward: Fiets zonder ver lichting, 2 X 3 of 2 x 2 d. h.; Sake T. te Lollum: idem; Lolke K. te Harich: Niet op verplicht fietspad rijden, 4 of 2 d. h.; Tjomme B. te Parrega: Geen rechts hou den, ƒ4 of 2 d. h.; Harmen de B. te Parrega; idem; Klaas T. te Parrega: idem; Tjomme R. te Parrega: idem; Tjamme D. te Tjerkwerdidem; Jelle O. te Sneek: Vrachtauto met slechte rem, ƒ30 of 15 d. h.; Linze F. te Sneek: Geen rijbewijs, 20 of 10 d. h. voorw» proeftijd 2 jaar; Hero P. te Langweer: In werkboekje onjuiste aantekeningen maken, ƒ25 of 12 d. h.; Douwe T. te Bolsward: idem, ƒ30 of 15 d. h. voorw. ontzegging rijbewijs 3 maand proeftijd 2 jaar; Tjerk H. te Koudum: Te lang laten werken, ƒ50 of 25 d. h.; Hijlke H. te Makkum: Onjuiste aantekeningen in werkboekje maken, 25 of 12 d. h. voorw. ontzegging rijbewijs 3 maand proeftijd 1 jaar; Geert V. te Sneek: Vis sen zonder vergunning, 15 of 7 d. h. teruggave; Lijkle N. te St. Nicolaasga: Ondermaatse vis als lokaas bezigen, de heer Tj. H. te Koudum, f12.50 of 6 d. h.; Jacobus J. N. te St. Ni- FOLSGARE. 8 October vond op het kerkhof te Folsgare de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van ds. S. Kooistra, in leven emeritus predikant en bijzonder hulpprediker van de Ned. Herv. Gemeente te Noord-Bergum. In de kerk werd eerst een korte rouwdienst gehou den, waarin voorging ds. Th. Hettinga van Oudemirdum, een zwager van de overledene. Deze las eerst enige verzen uit Johannes 17 en wees er vervolgens op, dat de overledene een man uit één stuk was. Hij ging altijd recht door zee. Hij was een Nathanaël in wiens mond geen bedrog was. Populariteit heeft hij nimmer gezocht. Was hij eenmaal een vaste over tuiging toegedaan, dan was hij dat ook voor de volle 100 Hij was iemand, die zich volledig gaf aan zijn gemeentewerk. Hij was realist en tegelijk idealist. Zijn idealisme heeft hem in zijn gemeente werk gekenmerkt. Ds. Kooistra was een pastor, daarnaast was hij ook een pa triarch. Als patriarch wist hij de noden van zijn gezin en familieleden en ge meente steeds in het gebed tot God op te dragen. Simon, aldus spreker, zocht een ander huis. Hij wilde haast wel eens van zijn emeritaat gaan genieten. Eerst was zijn keuze op Leeuwarden gevallen. Toen hij daar niet kon slagen, werd hij aangezocht om nog hulpprediker in Dan- tumawoude te worden. Deze plannen wa ren reeds in een vergevorderd stadium. Toen riep God hem tot Zich. Hij had een huis voor hem, niet met handen ge maakt, maar in de hemelen. Spr. wees er tenslotte nog op, dat de overledene ster vende nog tot de zijnen had gezegd: „De Here zegene U en Hij behoede U” en ein digde met de woorden Zalig zij, die in den Here sterven. Nadat de gebruike lijke rondgang rondom het kerkhof was gemaakt en de kist in de groeve was neergelaten, las ds. Hettinga de Neder landse geloofsbelijdenis. Nadat men in de kerk was teruggekeerd voerde als eerste spreker het woord ds. M. Hanemaaijer van Kampen. Ds. Hanemaaijer was af komstig uit ’s-Gravenzande, de vijfde ge meente van ds. Kooistra en sprak als leerling van hem. Ds. Kooistra had hem in zijn eerste gemeente Midlum bevestigd en nam nog altijd een zeer grote plaats in zijn leven in. Namens de gemeente van Noord-Bergum getuigde meester Meine- ma van de grote waardering, die men in Noord-Bergum had voor het werk van ds. Kooistra. Als afgevaardigde van de kerkeraad van Welsrijp en Bajum, de vierde gemeente van ds. Kooistra, voerde het woord de heer Gietema. Uit naam van de verre neven en nichten wees dr. A. Steenbeek van Amersfoort op de grote waardering die bij de familie voor ds. Kooistra bestond. Aan het slot bedankte de oudste zoon van de overledene de heer P. Kooistra van Groningen namens de familie voor de betoonde belangstel ling. Bij de familie heerst droefheid over het geleden verlies. Maar aan de andere kant is er ook blijdschap, vader is in Je zus ontslapen. Onder de vele aanwezi gen merkten we o.a. nog op ds. A. van der Lee van Rijperkerk, ds. O. Huistra van Menaldum, ds. H. W. Cazemier van Wolvega, S. Kooistra van Welsrijp, ds. J. J. Meuzelaar van Noordwijk-Bin- nen en B. Maasingh van Soest. woordelijkheidsgevoel voor hun werk en hun toekomst. Uitgaande van de leidende figuren uit de jeugdverenigingen van alle richtingen in Friesland zal nu getracht worden door middel van cursussen in handenarbeid, spel, sport, zang en muziek te vormer leidsters en leiders om daardoor over meer krachten te beschikken en het jeugdwerk aantrekkelijk te maken, op dat meerderen zich als lid zullen melden van de bestaande jeugdorganisaties. Hier voor is geld nodig en daarom wil de V.H.V. ook voor dit belangrijke werk een bedrag afstaan, opdat dat materiaal aan geschaft kan worden, dat voor deze vor mingscursussen onmisbaar is. Tenslotte vermelden wij nog, dat 20 van de opbrengst gehouden mag worden door het plaatselijk comité voor enig maatschappelijk werk in de eigen ge meente, waarin op andere wijze niet voorzien kan worden. Onze eerste collecte in November 1951 is boven verwachting verlopen. Wij ver trouwen, dat ook nu weer de Friese be volking begrip zal tonen voor de noden van anderen en voor het werk, dat onze zorg en aandacht behoeft. Als ieder mee helpt naar vermogen, dan kan het worden een collecte DOOR FRIESLAND, VOOR FRIESLAND. Donderdagavond was een groot aantal mensen, waaronder velen van buiten, in bezoekuren kan verblijven en desgewenst i de Grote Kerk saamgekomen om te luis- eenvoudige consumptie kan gebruiken. I teren naar wat ds. W. A. Dekker, vroeger De cantine ^wordt thans gebouwd en nu predikant te Schamegoutum, thans te Losdorp, zou vertellen over de beweging in Wupperthal. Namens het plaatselijk comité heette de heer W. Nauta allen hartelijk wel kom, inzonderheid de spreker, ds. Jelle- ma van Balk en ds. Dickhout van Hom- merts en sprak de hoop uit op een goede en gezegende avond tot versterking van ons geloof. Ds. J e 11 e m a sprak daarna. Door ds, Dekker was hij gevraagd het werk voor de voorbereiding van de komst van de heer Zais in deze provincie ter hand te willen nemen. In heel de wereld vinden overal grote opwekkingen plaats, het is alsof God nog weer de kracht van het evangelie wil tonen. Waar mensen sa menkomen om Hem te dienen, daar wil Hij wonen. In Leeuwarden is een pro vinciaal comité gevormd uit de meest verscheiden kerken. Het bezoek van br. Zais zal wel zoveel belangstelling trek ken, dat men aan de Harmonie niet ge noeg heeft en er daarom een kerk bij wil vragen. Men wachte er zich echter voor, dat men uit zucht naar sensatie naar de bijeenkomst gaat. Als mensen van verschillende kerken kunnen samen komen, dan moet daar een grote kracht achter zitten. Spr. vraagt geloof en ge bed, dan zullen wij zien en getuigen wor den van Zijn verlossende kracht, tot heil van ons vaderland. Ds. Dekker zegt de beide sprekers dank voor hun bereidheid om de ko mende samenkomsten voor te bereiden. Moge de vrucht daarvan zijn, dat het artikel uit de Ned. Geloofsbelijdenis: Ik geloof één heilige, algemene christelijke Kerk, in vervulling treedt, dan is er al veel gewonnen. Het evangelie van Mar kus is het boek van de genezingen. Op schier elke bladzijde vinden we daarvan gewag gemaakt en het lijkt wel of Jezus met opgestroopte mouwen loopt om de mensen maar ‘e kunnen helpen. Spr. is van 21—28 Maart met zijn gezin in Wup perthal geweest en wat hij daar gezien en meegemaakt heeft, zal hij niet licht vergeten. Wupperthal is een streek van pl.m. 25 K.M. lang en 1 K.M. diep. Daar wonen vier maal honderdduizend men sen. In de oorlog kwamen daar kleine gebedskringen bij elkaar, die zich bogen over het oude Woord. Langzamerhand groeiden zij naar elkaar toe. Nu worden er per week 50 samenkomsten gehouden, dag aan dag komt men bijeen en de zalen zijn tot de laatste plaats bezet. Zais heeft nu 70 man die hem helpen bij het werk en het is verbazingwekkend met hoe grote kracht deze mensen optreden en tot diep in de nacht allerlei vragen beant woorden. Spr. verhaalt van een eenvou dig man, br. Hesse, die al in de 70 is, en last had van een zware ademnood. Op een nacht dat hij er zeer veel last van „Drommels”, dacht hjj. „Zou het waar had, ging hjj in gebed vragen of God hem hiervan wilde verlossen, anders kon hij het niet volhouden. En zie, de andere IJLST, maand September 1952. GeborenJanette Anieta d. v. Gatze Sijperda en Akke Johanna Wildschut. Henricus Antonius Johannes, z. v. Hen- woesting. Spr. vertelt tal van gevallen, drikus Ane Weultjes en Jeltje Petronel- la Wassenaar. De coöperatieve zuivelfabriek te Rui- nerwold heeft plannen ontworpen om de eerste Pinksterdag lijkt Spr. voor haar leden een gemeenschappelijke vriescel te bouwen. In deze vriescel zou den de leden dan loketten kunnen huren waarin allerlei aan bederf onderhevig voedsel kan worden bewaard: fruit, groenten en vlees. Op deze wijze zou men tegemoet komen aan de moeiljjkheden welke de plattelander vaak heeft met het bewaren van aan bederf onderhevig voedsel, dat een voorraad voor de win termaanden moet vormen. In het buiten land kent men reeds geruime tjjd der gelijke gemeenschappelijke vriescellen. Gehuwd Meinte de Jong 23 jr. en Grietje de Jong 23 jr. Jan Veninga 25 jr. en Antje Hes 21 jr. Ynze Schakel 28 jr. en Klaaske Cnossen 29 jr. Meinardus J. R. te Scharsterbrug Fietsen zonder erlichting, wit spatbord en niet stoppen, 2 x ƒ2 of 2 x lw.t.-f- 1 of 1 w. t. 15 of 2 w. t.; Marten N. te Berlikum: Geen rijbewijs, Berisping; Sijbren de G. te Gaastmeer: Straatschen derij. Berisping; Maria A. de B. te Oos terendFietsen op trottoir, ƒ3 of 1 w. t.; Lammert de G. te Balk: Ijsco’s verkopen zonder vergunning, 5 of 1 w. t.; Dirk van Z. te Pingjum: Lopen op verboden grond, Teruggave aan ouders; Tjerk G. v. d. M. te Witmarsum: ®p de weg schreeuwen: Teruggave aan ouders; Wou- terus H. M. te Workum: idem, ƒ3 of 1 w. t.; Dominicus H. te Witmarsum: idem, Teruggave aan ouders; Petrus H. te Bols ward: Een dansavond houden zonder ver gunning, Vrijspraak; Tijmen v. d. B. te Makkum: Geen rijbewijs, 20 of 10 d. h.; Hette K. te Bolsward: Baldadigheid, 15 of 7 d. h.; Hendrik F. te Oudega (W.): Aanvaring te Gaastmeer, Vrijspraak; Ja cob v. d. W. te Sneek: Fiets zonder ach terlicht, 3.50 of 2 d. h.; Geert O. te Scharsterbrug: Fiets zonder verlichting, 2 x 3 of 2 X 2 d. h.; Boukje v. d. M. t» Bolsward: idem; Anne B. te Nijemirdum: Vrachtauto zonder achterlicht en verlicht nummerbord, ƒ4 of 2 d. h. ƒ3.50 of 2 d. h.; Jan de G. te Tjerkgaast: Geen rij bewijs, ƒ20 of 10 d. h.; Wiebe B. te Mak kum: idem, ƒ7.50 of 3 d. h.; Klaas A. te Oosthem: idem; Jacobus J v. d. S. te Sneek: Stopteken niet opvolgen, ƒ5 of 2 d. h.; Gerben D. te Sneek: Vuilnis in de gracht werpen, 10 of 5 d. h.; Titte M. te gilde de tssss eerst gekeken had, draaide zich toen Vliegende Hollander geweest zijn om en keek nog eens en nog Alleen een spookschip kan zo maar in eens alle kanten uit, maar nergens eens verdwijnen! Hou op met je gegil, was er meer een spoor van de grote, maat! Hou je kalm, kerel! Stel je niet witte zeilboot te zien! „Wel”, dacht Kappie, toen hg zuchtend op een kist plaats nam. „Nu zullen we gr-grootste het helemaal hebben! Nu is dat ding er tsssnarigheid!” niet meer! Hoe kan dat? Het moet de morgen was hij zijn kwaal kwijt en nu is hij schier onvermoeibaar en het is won derlijk hoe hij preken kan. Br. Zais komt nu in Leeuwarden en spr. hoopt dat velen hem zullen willen gaan horen. Spr. heeft een gebedsavond meegemaakt, waarvoor ze om uur van huis moesten; de bijeenkomst begon om 5 uur en duurde tot 10 uur, zodat ze om half twaalf weer thuis waren. Wie zou hier vijf uren in een vergadering willen zijn. Om 5 uur kwam Zais en werd met ge bed begonnen. Dan volgen getuigenissen in allerlei talen, zodat het een herhaling van merkte op, dat niet alle zieken daar ge nezen worden. Zais zegt, dat de oorzaak gezocht moet worden in het nog niet volkomen geloof, want als dat sterk ge noeg was, zou er veel meer kunnen ge beuren. In Duitsland is het werk niet van zelf gegaan. Er was een bevel tot gevangenneming van Zais uitgegeven, doch de man die het over moest bren gen, werd bij een bombardement ge dood en het bevel verbrandde. Het heeft in het voornemen van de Engelsen ge legen Solingen te bombarderen. Toen de vliegtuigen boven deze plaats waren, was het hun alsof het beneden één gloeiende massa was. Zij zijn teruggegaan zonder een bom te hebben laten vallen. Dit ver haal is later door de Engelse luchtmacht op dag en uur gecontroleerd en juist be vonden. God redde Solingen van de ver- maat. „De ellende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5