ek in gewin NEDERLAND a diïe kant BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST In hin is in sin mar.... ft S IÊ N IÖ A iïe Jaargang No. 83 Vrijdag 17 October 1952 Redac teurL. KIEZEBRINK r/ Frankrijk en de Ver. Staten Kerknieuws Als men het doet zoals Jan Koopmans Aan brandwonden overleden Wymbritseradeel leent nog 88 mille Het geschenk voor de Boekenweek 1953 Nieuwe wethouder van Leeuwarden G. J. v. d. Wall verlaat N.T.M. Redactie-adres: KL3INZAND 7 Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBIAO - Bioscopen te Hoensbroek gaan weer draaien Departement Woudsend van het Nut De kwestie-Lages in de Tweede Kamer O Ten slotte echter aanblijven tot de normale tijd de- De samenstelling van het voer willigheid geheel anders dan die der Oostelijke, waar Rusland een dictatuur uitoefent en dat bij die vrijwilligheid geen dwang of druk past. Daartegenover staat dat de West-Europese staten, die zich misschien enigszins vrijer voelen nu van een onmiddellijk oorlogsgevaar geen sprake schijnt te zijn, toch dienen te be- hier genoemd waar het zich tot spannen. Te Lemmer trok de 2-jarige Jan Gort spelend de pot met hete koffie van tafel en kreeg het vocht over het lichaam. Het kind is in het Ziekenhuis te Sneek aan zijn brandwonden overleden. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half (aar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. steunen, zodat bij deze kwestie in de vergadering der V. N. de sterke verdeeld heid van het Westen in het oog zal val len, waarbij Rusland zijn best zal doen deze aan te moedigen ook. Dat Malan, de Z. Afrikaanse premier, de Franse hou ding toejuicht is niet verwonderlijk, hij heeft een broertje dood aan de V. N. en de Oosterse volken, die de Zuid-Afri- kaanse apartheidswetten voor de verga dering willen brengen. Zoals wij hier boven al schreven wordt de houding der Franse regering mede beïnvloed door de binnenlandse toestand, zij moet te allen koste haar prestige handhaven. Wellicht staat ook de Amerikaanse houding onder invloed van de binnenlandse politiek en wenst zij, nu de dag der presidentsver kiezing nadert 4 November de anti kolonialistische beginselen der democra tische partij nog eens voor het voetlicht te brengen om de democratische c daat Stevenson wie de steun der vak verenigingen is toegezegd wat hem geen windeieren zal leggen te helpen. Wil Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrlnk Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD verkiezingsnieuws. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in België le den de katholieken verlies, de socialisten wonnen zeer belangrijk, de liberalen had den ook winst, de communisten werden verslagen. De betekenis van dit alles is dat de vraag wordt opgeworpen of de huidige katholieke regering, die bij de vorige parlementsverkiezingen de wind in de zeilen had vanwege de konings kwestie en nu te worstelen had met de publieke opinie dat ze collaborateurs en candi-1 oorlogsmisdadigers veel te zachtaardig De bakermat van dit leg- systeem dieren als op hun productiviteit, is het aantal uitvallers echter hoog. Daarom moeten er steeds jonge dieren in reser ve zgn, die op de normale wijze in afge sloten hokken worden gehouden. kg uitbrak. Natuurlijk heeft dit kwaad bloed gezet in Duitse socialistische krinT gen, maar ook ongerustheid gewekt bij alle W.Duitsers omdat het gebeurde de indruk wekt dat de Amerikanen van plan zijn W.rDuitsland bij een Russische op mars prijs te geven. Een gemengde Ame rikaansDuitse commissie zal deze zaak nu onderzoeken ,maar he* kwaad is al gedaan. Overigens zijn de Russen en Oost-Duitse ommunister de laatsten wel ke de staf mogen breken over het ge beurde, want het is bekend dat vanuit Oost-Duitsland een omvangrijke onwetti ge communistische organisatie in W Duitsland is opgebouwd, welker taak niet beperkt is tot een actie als eenmaal de oorlog is uitgebroken, maar die ook in vredestijd moeilijkheden in W.-Duitsland kan veroorzaken, welke zelfs een oorlog kunnen teweeg brengen. Trouwens Stalin zelf heeft in zijn sluitingsrede op het Russische communistische congres alle buitenlandse communisten, die „voor de vrede strijden” steun toegezegd. Tot de geschillen tussen het Westen onderling behoort ook, we hebben er in een vorig overzicht al op gewezen, de houding te genover Rood China. Amerika was van plan geweest in de nu bijeen zijnde ver gadering van de V. N. voor te stellen, een algemene economische boycot van China in te voeren als er geen wapenstilstand in Korea werd gesloten, doch Engeland heeft zich daartegen verzet en nu heeft Washington van dit plan af gezien. In dit geval heeft Amerika zijn wil dus niet doorgedreven, maar zich neergelegd bij het Engelse inzicht, terwijl er een volko men overeenstemming was tussen de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk over eco nomische hulp aan Zuid-Slavië, dat, fel begeerd als het is, die hulp als gelijk waardige partner zal ontvangen. Het is te hopen dat ook voor andere grote kwes ties door onderling overleg der Weste lijke landen een oplossing zal worden gevonden. Men dient wel in aanmerking te nemen dat de samenwerking der Wes- De heer G. J. v. d. Wall gaat op 1 Nov. d~ N.T.M. met pensioen verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Op 1 Dec. 1916 kwam de heer v. d. Wall bij de maatschappij in dienst als klerk te Leeuwarden. Op 1 Dec. 1919 werd hij benoemd tot Stationschef te Harlingen en op 1 Aug. 1946 volgde zijn benoeming als Hoofdstationschef te Sneek. In verband met de reorganisatie werd hij op 1 Sept 1947 op non-actief gesteld, aldus meldt het Friesch Dagblad. SCHARNEGOUTUM. Beroepen (2e pr.pl.) te Grootegast ds. K. Welbedacht pred. der Geref. Kerk alhier. Het Hoensbroekse bioscoopconflict is thans geheel opgelost. De drie bij dit conflict betrokken thaters zullen Vrijdag, na drie maanden gesloten te zijn geweest, worden heropend. De exploitanten heb ben daartoe besloten in overleg met de N’edeiiandse Bioscoopbond. Dit is een ge volg van het op 7 October genomen be sluit van de gemeen raad van Hoens broek ae vermakelijkheidsbelasting op 1 te vetlagen. speelt eveneens een zeer belangrijke rol. Alle stoffen, zoals groen, vitaminen, mineralen en eiwitstoffen, welke los lopende kippen zelf opscharrelen, moeten er in de juiste verhoudingen in verwerkt zijn. Doorlopend worden daarom naast de groeiproeven ook voederproeven geno men. Deze „eierfabriek” Is namelijk met een één der proefbedrijven van N. J. Wouda’s Meelfabriek N.V. alhier, de eerste, die hier te lande de z.g.n. battery korrels leverde welke in afgemeten hoe veelheden aan de dieren worden ver strekt. bezwaren hebben. Voor hen immers is het een kwestie van „nut en nocht”. In Koopmans’ inrichting is die „nocht” tot op zekere hoogte verdwenen. Echter niet helemaal, want hij houdt van dit werk en van z’n dieren en verzorgt ze zoals het behoort En dat laat bij heel vee) „amateurs” en zelfs bij gewone pluim- veebedrijven nog al eens te wensen over. Daar kan hij uit ervaring ook van mee praten De gemeenteraad van Leeuwarden heeft tot wethouder gekozen in de va- cature-Geerts de heer J. Tiekstra (P.v.d.A.) Fel komt het beginsel der souvereini- teit, van het baas-in-eigen-huis blijven, om de hoek kijken in de Franse houding ten opzichte van een eventuele behande ling van de Tunesische en Marokkaanse kwesties in de algemene vergadering der Ver. Naties, welke Dinsdag is ge opend, maar waar belargrijke beslissingen eerst na de Amerikaanse presidentsver kiezing aan de orde komen. De Franse regering verklaarde al bij voorbaat dat zij niet bereid was wegens haar beleid in die kwestie op de ban: der verdach ten in de Ver. Naties plaats te nemen. Zij is daarbij in zekere mate consekwent omdat vroegere Franse regeringen Ne derland bijv, steeds hebben gesteund toen het bij de behandeling van de Indonesi sche kwestie in de Ver. Naties betoogde dat dit een binnenlandse aangelegenheid van Nederland was. In zekere mate is er ook inconsekwentie omdat juist Frank rijk voor een aantal kwesties in Europa oplossingen aan de hand deed, welke op offering van een deel der souvereiniteit der betrokken landen eisten (Europese Ko len- en Staalgemeenschap, Europese De- fensiegemeenschap). Maar op dit ogen blik gaat het ons hierom minder, dan om het feit dat ook deze kwestie weer een diepgaand meningsverschil tussen Parijs en Washington aan het licht brengt. De Amerikaanse regering heeft doen weten, dat als de Tunesische en Ma rokkaanse kwestie in de V. N. aan de orde gesteld wordt Perzië, welks voorstellen inzake het oliegeschil door Londen zijn afgewezen, heeft al aange- kondigd dat te zullen doen zij voor behandeling zai stemmen, hoewel zij een jaar geleden die mening nog niet was toegedaan. Zoals bekend heeft Engeland I filmvoorstellingen van 35 tot 25 procent toegezegd Frankrijk in dezen te zullen I te veikgen. Belangrijke voordelen. Enkele voordelen van de leg-battery noemden we reeds. Maar er zgn meer. Zo biedt ze de mogelijkheid een groot aantal dieren (12 per m2) in een be perkte ruimte te houden. Het dure voer wordt alleen besteed aan produc tieve dieren en er wordt minder ver morst. Kans op ziekte is zeer gering daar besmetting via de mest uitgesloten is en bloedluis en veerluis komen niet voor. De mest is van uitstekende kwali teit en vooral voor de tuinbouw zeer geschikt. Het verwijderen ervan is even als 'de andere werkzaamheden minder tijdrovend dan bij andere systemen. Waarschijnlijk zullen zij die kippen houden voor de sport en de gezelligheid Maandagmiddag is de boerderij van de landbouwer G. de Bruijn te Kruisland, ten Noorden van Roosendaal af gebrand. De brandweer l’on weinig tegen het ge weld van het vuur doen. Men schat de schade op ƒ50 60.000. Waarschijnlijk heeft een jongetje, dat in de schuur speelde, in het stro de brand gesticht. De Arnhemse rechtbank heeft A. M. T. uit Doesburg, die zich in een woor denwisseling beledigend had uitgelaten over de Koningin, veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Een zevenjarig jongetje van de fa milie van W. te Blaricum trachtte onder een vrachtauto door te kruipen. De chauffeur bracht echter de wagen net in beweging en het kind werd gedood. De Amsterdamse politie arresteerde een 44-jarige huisvrouw, moeder van 2 kinderen, verdacht onmiddellijk na de bevrijding haar pas geboren baby van het leven te hebben beroofd. Haar man was toen in Duitsland en zij verkeerde in zeer moeilijke omstandigheden, zodat zij dacht geen eten voor het kind te hebben. De Nederlandse Stichting voor het gebrekkige kind kocht te Heemstede een pand dat ingericht zal worden als inter naat voor slachtoffers van kinderver lamming. Binnen een jaar hoopt men het gebouw gereed te hebben. Op de Rijksweg bij Geleen is in de nacht van Dinsdag op Woensdag een do delijk ongeluk gebeurd. Eeu personen auto, bestuurd door de 33-jarige heer H. G. J. Heukers uit Roermond kwam bij het passeren van een vrachtauto in bot sing met een tegenligger, een vracht auto met aanhanger. De personenauto werd vernield. De bestuurder was op slag dood. 140 personen stonden Woensdag voor de Enschedese kantonrechter te recht die niet hadden gestopt toen de verkeerslichten van groen op geel spron gen. Fietsers kregen 8 gulden boete voor door rood licht rijden, 6 door geel, auto mobilisten kregen f 15 boete. De treiler Allan Water heeft te IJmuiden de Zweedse boot van 200 ton Nordan binnengebracht, die ter hoogte van Huil lossloeg van een Duitse sleep boot. De kapitein van de treiler was van oordeel dat deze prijs meer zal opleveren dan de visvangst, die slap was. De Raad der geméente Wymbritsera deel kwam Donderdagmorgen in een voltallige vergadering onder leiding van Burgemeester F. Tjaberings bijeen. Secretaris was de heer K. Visser. De agenda bevatte als enige punt het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening groot f 88.000.bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten. De voornaamste voorwaarden •van deze lening, die gebruikt wordt voor de financiering van de weg Waterloo grens H.O.N., zfn: koers 100%, looptgd 30 jaren. Ingaande 31 October 1952. Rente 4(4% per jaar. Aflossing: in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, elk groot f 4.400.voor het eerst op 1 October 1963. Extra aflossing: De eerste 10 jaren van de looptijd niet toegestaan, daarna op aflossingsdatum en wel gedurende het 11e t.e.m. 15e jaar 101%%, daar na 101%. Kosten: 1.3% van het lenings- bedrag. De Raad kon zich z.h.s. met dit voor stel verenigen. De vergadering werd hierna gesloten, waarna de Raad en B. en W .hun jaarlijkse Inspectietocht door de gemeente maakten. seffen, dat de oorlogsdreiging over hen blijft hangen en dat daarom samenwer king geboden blijft, waarbij het sterkste land, Amerika, de leiding dient te heb ben, mits het daarvan een gepast ge bruik blijft maken. Als wij zeggen dat de oorlogsdreiging boven het Westen blijft hangen, mag we’ gewezen worden op de steeds toenemende economische ontwikkeling van Rusland, waar het peil van voor de oorlog vei is overschreden en men nu een plan heeft om de produc tie tot het drievoudige op te voeren. Ten deze hebben de Russen ongekende mo gelijkheden, en als het Westen ook op dit gebied en misschien tegen een depres sie in, zijn voorsprong wil behouden zal het uiterste moeten in ligt in Engeland waar het sinds de oor log een grote vlucht heeft genom n. Mil- lioenen hennen zitten daar al op. De kooien worden naar vele landen uitge voerd maar in ons land ook in licentie gebouwd. Dat geschiedde dan ook met een gedeelte van die, welke Koopmans in gebruik heeft. De anderen zgn volgens een eigen ontwerp vervaardigd en heb ben een klep over de voerbak U'at beter voldoet dan de open Engelse omdat er minder voer mee gemorst wordt. De kippen komen in de battery als ze vier maanden oud zijn. Opmerkelijk is dat ze zich hierin voorspoediger ontwikkelen en plm. drie weken eerder aan de leg zgn dan hun loslopende soortgenoten. Boven» dien worden ze groter en zwaarder en brengen daardoor voor de slacht een betere prgs op. Alle rassen zgn echter niet geschikt. De halfzware en wel in ’t bijzonder de Black Reds, Sussex en N.- Hollandse Blauwe, voldoen het best. De opbrengst is ruim 250 eieren per kip per jaar. Gewoonlijk worden de hennen maar één jaar aangehouden en verkocht als de slachtwaarde het hoogst is. Men kan echter ook oudere dieren opzetten. Dat gebeurt dan als ze in de nieuwe veer ko men waarna ze binnen drie weken weer productief zijn. Op de gewone manier duurt dit langer. Door de strenge selectie die wordt toegepast, zowel op de conditie van de Stalin kon de vorige week in zjjn nopjes zijn. Voor zijn bewering dat de democratische staten zich door onderling krakeel zelf wel de ondergang zouden bereiden kon h._ nievwe aanmoediging vinden in velerlei dingen welke zich in deze overzichtsperiode voordeden. De Franse regering wees als ontoelaatbaar een haar door de Amerikaanse ambassa deur overhandigd memorandum van de hand waarin de Amerikaanse regering haar oordeel te kennen gaf over de om vang van de Franse begroting voor 1953 en aandrong op een zo snel mogelijke in diening van de ratificatiewetten nopens de accoorden van Bonn en de Europese defensiegemeenschap. Ook werd daarin gewezen op de wens van de Ver. Staten dat het Saarconflict zo spoedig mogelijk zou worden opgelost. De Franse regering beschouwde dit als een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Frankrijk. Terecht deed ze dit en nader hand bleek dat l.et stuk helemaal niet voor de Franse regering bestemd was geweest maar voor de Amerikaanse am bassadeur te Parijs om hem in kennis te stellen van de mening der Amerikaanse staven, het zg. Pentagon, opdat hij daar mee in besprekingen met de Franse re gering, welke in Washington had aange drongen op meer financiële steun, reke ning kon houden. Het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken zal wel onbehoorlijke taal hebben gesproken over de heren van het Pentagon en zjjn ambassadeur in Parijs, maar tenslotte is het toch maar zo dat tussen de Franse en Amerikaanse opvattingen een diepe kloof gaapt en dat de regering Pinay, die tegen felle oppositie in het binnenland moet oproeien, de kans schoon Zag om haar positie te versterken door grof van leer te trekken tegen de Amerikanen. De Franse Kamer stelde zich in deze één stemmig achter haar regering en de Amerikaanse bladen haasten zich te ver zekeren dat het de Franse regering daar- ont eigenlijk alleen maar te doen was, de positie van Pinay en van zjjn minister van buitenlandse zaken Schuman is wan kel door de kritiek welke zowel van uiterst linkse als van rechtse zjjde in Frankrijk op hen wordt geoefend en Pi nay heeft door zijn tanden tegen Ame rika te tonen, zjjn belagers eens willen laten zien dat zijn regering geenszins zo slap staat in de internationale politiek als zij wel beweren. Toch ligt de kwestie wel wat anders. Er is met dit Frans Amerikaanse geschil een principe ge moeid. Men kan de Amerikaanse rege ring moeilijk het recht ontzeggen zich te bemoeien met de besteding van de fi nanciële steun, welke zij haar Europese partners verleent, maar Washington heeft de neiging om als de betrokken regeringen niet precies de weg volgen, welke zij zelve gaat, zich ook te mengen in kwes ties welke niei direct met die steun te maken hebben. Men weet dat er bijv, in Frankrijk oppositie is tegen deelneming aan de Europese Defensie Gemeenschap. De Amerikanen tienen nu ’t recht te heb ben druk op Frankrijk uit te oefenen om zo spoedig mogeljjk officieel tot die Ge meenschap toe te treden, omdat zij Frankrijks militaire programma financi eel en met wapenleveringen steunen. Zij menen op deze gronden zich ook met de Franse houding inzake de Saarkwestie te mogen inlaten, omdat dit probleem mis schien een toetreden van W.-Duitsland tot de Europese Defensie Gemeenschap zal belemmeren. De Fransen zijn daaren tegen van oordeel dat de Amerikanen hun financiële hulp niet mogen misbruiken om te trachten een hun welgevallige op lossing in dergelijke zaken te verkrijgen. Het is duidelijk dat hier de kwestie der ‘ehjke landen geheel gebaseerd is op vnj- souvereiniteit van elk land in het geding komt, een uiterst netelig terrein, waar de grens tussen inmenging en onthouding zeer moeilijk valt te trekken. WOUDSEND. Het Departement „Woudsend” der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen had de leden en enige niet-leden ter vergadering opgeroepen. De waarn. voorzitter, de heer Th. Wie- gersma, opende deze bijeenkomst en. lichtte het doel der vergadering toe. Men was de laatste jaren niet bjjeen ge weest, omdat een der bestuursleden was overleden en omdat het andere be stuurslid vertrokken was. Men zou thans trachten het ledental te verhogen en het bestuur voltallig te maken. Ver schillende onderwerpen zjjn daarna be handeld. Dit winterhalfjaar zullen lezin gen enz. worden gehouden in samenwer king met de departementen Sloten en Balk. De eerste lezing is vastgesteld op Vrijdag 31 October in de bovenzaal van café Kraan te Woudsend. Deze lezing wordt gehouden door de heer D. van Sjjn, cineast te Den Haag met het on derwerp: Marokko, tuin van Allah; een en Einder wordt toegelicht met films en lichtbeelden, o.a. een prachtige kleuren film van de moderne havenstad Casa blanca. De volgende belangrijke lezin gen worden gehouden te Sloten en Balk. Als bestuursleden zjjn gekozen de heren B. de Vries te Woudsend en D. Kiestra te Koufurderrige. Het bestuur is weer voltallig en bestaat Uit de heren G. Can- negieter, B. de Vries en D. Kiestra, ter- wjjl Th. Wiergersma het beheer over het Nutsgebouw heeft. behandelde, nog wel op een meerderheid in het volk steunt. De socialisten en li- besalen dringen daarom op nieuwe par- men meer geschillen tussen de Westelijke j lementsverkiezingen aan, de regering wil landen onderling hier genoemd zien echter aanblijven tot de normale tijd de- dan behoort .’aar, waar W.-Duitsland 2er verkiezingen - over 2 jaar - aan- feiteljjk ook cot dat Westen gerekend moet worden, ook toe de onthulling van de Hessische minister-president dat de Amerikanen in West-Duitsland Duitse oud-officieren en S.S.ers opleiden voor guerrilla en sabotage achter een even tueel optrekkend Russisch leger. Er was door de daarvoor gevormde organisatie ook een lijst opgesteld van communisti- Dit nieuwe bedrjjf, het enige in zijn soort in het Noorden, en een van de vjjf of zes in ons land, vertoont maar weinig overeenkomst meer met de pluimveebedrijven zo als we die tot nu toe ken den. Geen lange rijen hokken met druk schar relende hoenders achter glas en gaas, maar één ruime, lichte en hygi ënisch ingerichte schuur, waarin elke kip apart in een kooi (36 cm breed, 45 diep en 45 hoog) van gegalvaniseerd draad wordt opgezet, zoals de vakterm luidt. Al deze kooien zijn in lange rijen naast en op elkaar ge plaatst zoals de foto dui delijk laat zien. Aan de voorzijde van deze kooien bevinden zich de voeder en drinkwatergoten. De eieren rollen direct na dat ze gelegd zijn langs de iets hellende bodem eveneens van gevlochten draad naar voren. Om dat de mest door de bo dem valt en dus niet in de kooi blijft liggen, blij ven de eieren schoon, waardoor ze een hogere verkoopwaarde hebben, Een gedeelte van de 280 kooien in wat voor de verzending, Koopmans’ Fluimveebedrijf. vooral bij export, een groot voordeel is. Bovendien zijn ze heerljjk van smaak en hebben een stevig eiwit en licht-gele dooier. Woensdag heeft de Tweede Kamer de interpellatie-mr Burger naar aanleiding van de gratieverlening aan Lages be handeld. Minister mr Donker betoogde dat deze gratieverlening enkel het ge volg is geweest van het feit dat Lages veel te lang in onzekerheid is gelaten over zijn lot. Hij had de doodstraf dub bel en dwars verdiend, daar de rechter hem schuldig had bevonden aan de dood van 268 gearresteerde Nederlanders, Sll- bertanne-moorden op zes Nederlanders, de vergassing van 70.000 Joodse landge noten en aan nog vele andere misdaden. De gratieverlening is ook geen gevolg van Duitse interventie. Het zou goed zijn als men in West-Duitsland eens aan deze misdaden zou denken in plaats van steeds agitatie te voeren voor de vrij lating van Duitsers door Nederland. De minister heeft de aandrang van Duitse zijde bij zijn overwegingen volkomen bui ten beschouwing gelaten. Hg beschouwt de inmenging van Duitse zijde als een betreurenswaardig tekort aan schuldbe sef bij de Duitsers. De enige waarborg dat Lages nooit meer zal vrij komen is de ministeriële verantwoordelijkheid. Spr. bedoelde hiermede dat de minister van justitie, die Lages na een aantal jaren in vrijheid zou stellen door de Ka mer ter verantwoording zou kunnen worden geroepen. Er Is een oud Fries spreekwoord dat zegt „In hin is in sin mar gjin ge win”. Dat mag waar zijn als men kippen houdt voor z’n genoegen, maar als men het doet zoals Jan Koopmans aan de Lemmerweg, dan gaat het stellig niet op. Die heeft z’n pluimveebedrijf namelijk geheel volgens het moderne Engelse leg-battery systeem ingericht waarbij volgens streng economische principes in een zo kort mogelijke tijd zo veel mogeUjk eieren van een kip wor den gewonnen. Vrijdag 17 t.e.m. Maandag 20 October. Amicitia Theater, Sneek. 's Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur „Ik zie je in mijn dromen.” Zaterdag 18 October. In Geb. v. Chr. Belangen, 's avonds 8 uur wordt op gevoerd de revue: „Alle Hens aan Dek.’? Dinsdag 21 October. Jaarvergadering Chr. Begrafenisver. „Draagt Elkan ders Lasten”, ’s Avonds 8 uur Geb. v. Chr. Bel. Freed 24 Oktober. Jubileum-Revue fan it Fryske Griene Krüs „Foar elkoar Mei elkoar” fan Tetman de Vries, de jouns 8 üre yn Geb. v. Chr. Bel. Dinsdag 28 October. N.R.V. Cabaret- revue „Je moet er maar op komen”, in Amicitia. Aanvang 7 uur. Ook dit jaar heeft de Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek weer een novelleprijsvraag uitge schreven met de bedoeling de bekroonde novelle tijdens de Boekenweek 1953 als geschenk het publiek aan te bieden. Der tien manuscripten zijn ingezonden, maar de jury, bestaande uit Anna Blaman, C. J. Kelk, A. Kossmann, Michel van der Plas, F. J. Dupont, Chr. Leeflang en W. J. Schouten, heeft geen van de inzendin gen bekroond. De commissie kon echter niet afzien van het traditionele geschenk en heeft daarom prof, dr N. A. Donker sloot uitgenodigd een bundel samen te stellen var, een aantal, zoals de commis sie zegt, „ten onrechte weinig bekende”, reeds geschreven korte verhalen van levende Nederlandse auteurs. Tegen de 54-jarige koopman J. A. Ch. M„ wonende te Loosdrecht, ex-beherend vennoot van de in Juni 1950 geliquideer de stofzuigerfabriek „Efa-Produka”-be- drijven te Amsterdam, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam terzake van bedrieglijke bankbreuk: het onttrekken van totaal 8633 stofzuigers aan het faillissement van de Efa-Produ- ka, tien maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. Bij de oversteekplaats voor wielrij ders,vlak bij het stadspark te Groningen, is de 64-jarige R. Ritsma uit Peize ge grepen door een personenauto, bestuurd door D. H. v. D. uit Groningen. De be jaarde man was vrijwel op slag dood. Op de Utrechtseweg onder de ge meente De Bilt is een 39-jarige man uit Zeist, die op een bromfiets reed, door een personenauto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij na aankomst in het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht is overleden. De auto slipte door de glad heid van het wegdek, waardoor de chauf feur de macht over het stuur had verlo ren. Hij reed dwars over het rijwielpad en botste daar tegen de bromfietser aan. Xn Canada is bij een bedrijfsongeval Joop Monkel omgekomen, die uit Burg- werd emigreerde. De jeugdige J. A. heeft voor de tweede maal in drie weken de ruiten van de groepscommandant der Rijkspolitie te Koudum ingegooid uit balorigheid over het feit dat deze hem wegens begane euveldaden had gewaarschuwd. „Je mag ook niets meer”, zeide volgens de L. C. de jongen, toen nij gepakt werd. Op een nacht van deze week is een overval gepleegd op de bediende van het benzinepompstation aai de rijksweg Den HaagAmsterdam te Sassenheim. Het was ruim twaalf uur, toen een motorrij der met duoppassagier zich aan het ben zinestation vervoegde. Onder dreiging mei een revolver wer i de 22-jarige M. S. gedwongen het in het station aanwezi ge geld af te geven. Met 2Ö5 zijn de overvallers in het donker verdwenen. De 34-jarige motorrijder J. van de H. uit Abcoude is, toen hij de poort van de fabriek van de n.v. Hazemeyer te Breukelen uit Kwam er. de rijksweg wil de oprijden, door een passerende vracht wagen gegrepen. Hij is aan zijn opgelo pen verwondingen bezweken. Onder grote belangstelling heeft Dinsdag in dé Klanderij buurt te Leeu warden Petrus Kobus zijn honderdste verjaardag gevierd. Op de nieuwe rijksweg tussen Delft en Overschie zijn Maandagavond drie auto-ongelukken gebeurd, waarbij in to taal zeven personen werden gewond. i Vier gewonden bleken geen ernstig let sel te hebben bekomen, doch drie moes- 1 in het Oude en Nieuwe Gasthuis te ft worden opgenomen. Van hen is R. J. T. uit Den Haag in de loop van gister overleden. Van de beide anderen, H. B. uit ’s-Gravenhage en B. uit Rotterdam, is de toestand redelijk goed. De 80-jarige heer J. Prins te Maas dijk die op een ladder enig verfwerk wilde verrichten, stapte mis en viel op een betonnen vloer. Hg is aan de gevol gen van de val overleden. Woensdagavond is de motorrijder Harmsen uit Hengelo (G.) op de weg HengeloVorden in botsing gekomen met het fietsende echtpaar M. De mo torrijder werd tegen de grond gewor pen en was bijna onmiddellijk dood. Het echtpaar M. is met verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd. Het driejarig dochtertje van de fa milie M. te Velp is in een vijver van het villapark gevallen en verdronken. gen aanstaande, omdat de grondwet zal zien breekt. De oppositie tegen haar zal dus I wel in felheid toenemen, de positie der regering is verzwakt. In Griekenland zijn nieuwe parlementsverkiezingen te ver wachten. Omtrent de uitslag valt niets te voorspellen, daar voor de eerste maal de vrouwen zullen meestemmen, het i kiesrecht is gewijzigd en de Kamer I wordt® van 258 op 300 leden gebracht, sche,"maM*TO^^öciaUstische''figuren”"in Ook Denemarken schijnen verkiezin- W.-Duitsland, die als onbetrouwbaar gPn aanstaande, omdat de grondwet zal moesten worden gearresteerd als de oor- worden herzien, o.a. om troonsopvolging door eer vrouw mogelijk te maken. Tot nog toe was dit in Denemarken onmo gelijk en de kwestie is actueel omdat de I huidige koning alleen dochters heeft.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1