Toestand in Zuid-Afrika spitst zich toe Het winterwerk van de S.J.A. Betere tandverzorging door rijdende tandartsklinieken awe NED. STAATSLOTERIJ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST C/o NEDERLAND Wi dUe kant i i W O! 7 e Jaargang No. 84 Dinsdag 21 October 1952 RedacteurL. KIEZEBRINK In Korea gesneuveld Radium voor Koningin Wilhelminafonds Friesland heeft laag sterftecijfer voor t.b.c. De brandschade in Augustus Bioscoopnieuws I r J i i Broodjeswinkels gingen goed Redactie-adres: KL2INZAND 7 Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBI AD Militairen protesteerden tegen raadsbesluit Steenwijk krijgt aardgas Geslaagd Opbrengst Collecte V.H.V. Volksonderwijs Ds. Bonga overleden Werk gegund Pi it. S. en O. gaf Cabaretavond De kinderverlamming Latere sluiting van een aantal winkels De G.O.V. Concerten te Sneek in gevaar Eerste bestek Oosterpolder IH te achterna de i het algemeen ten goede komen”. ma alhier. t i 2e klasse klinieken werkzaam zijn en bijdragen tot. het instijgen vergemakkelijkt. Een ge-1 opvangen van spoelwater, etc. I I b I I Zeg luister eens even. 10283 ƒ20.000; 14014 ƒ5000; 18241 ƒ2000; 8983, 9806 ƒ1500; 1094, 4049, 6932, 9007, 12080 1000. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. I I I i i De Amsterdamse rechtbank heeft de 54-jarige exploitant van broodjeswinkels J. W. K. uit Amsterdam veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Veertien dagen geleden eiste de officier van justi tie tegen deze verdachte vijf maanden gevangenisstraf. Hij had in de jaren 1948, 1949 en 1950 in totaal ƒ115.000 van zijn inkomen verzwegen voor de belasting. L I I Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract frandelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half jaar. Franco per post I 3.75 oer half laar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. Het Kon. Wilhelminafonds heeft uit België een zending van 1.395 gram radi um ontvangen ter waarde van 125.000. Deze hoeveelheid zal in zeer kleine hoeveelheden over de centra en subcen- tra worden verdeeld voor de bestrijding van kanker. Met rookbommen en affiches hebbeh enige militairen, naar men aanneemt, blijk gegeven van hun ontstemming over een besluit door de raat’ van Huijbergen genomen .Dat besluit verhindert het bou wen van 15 woningen voor militairen, omdat deze „in een plattelandsgemeente niet thuishoren”, zoals door eén der raadsleden werd opgemerkt. Vier vroede vaderen lieten het voorstel kelderen. Pre cies voor de deur van hun woning kwa men rookbommen tot ontploffing. Vorige week hebben enige militairen, die toeval lig in het dorp waren, op het gemeente huis naar de adressen van deze raads leden gevraagd. Op verschillende plaat sen in het dorp waren affiches aange bracht waarop te lezen stond „Militairen niet gewenst” en „Gedenk 19401945”. De militaire politie is op zoek naar de daders van deze actie. Intussen heeft ook de burgerij van Huijbergen zich met het raadsbesluit bemoeid. Een opinie-onder- zoek onder het kiezerscorps heeft uitge wezen, dat 70 van de inwoners het raadsbesluit, waarbij de militairen wor den geweerd, verwerpt. Aan de hand van dit feit zal in de eerstvolgende raads vergadering het voorstel opnieuw aan de orde worden gesteld. Een comité uit de burgerij heeft reeds aangezegd het raads besluit bij Ged. Staten en eventueel ook bij de Kroon ter vernietiging te zullen voordragen. Eigen geld. 2862, 2874, 3702, 8191, 8781, 8784, 13508 13515, 13522, 13533, 14308, 18695, 18720 18728, 19430, 19434. In het jaarverslag over 1951 van provinciale vereniging het Friese Groene Kruis wordt medegedeeld, dat de tuber culose zich in dalende lijn blijft bewe gen. Bedroeg in 1939 het aantal sterfge vallen per 10.000 inwoners nog 3.5, in het afgelopen jaar daalde dat tot 1.2, waar mee Friesland behoort tot de gewesten waar het percentage het laagst is. Lande lijk was dit cijfer 1.6. Dinsdag begint men te Steenwijk met de verbouw van alle gastoestellen in de huizen. Ruim drieduizend toestellen moet men onderhanden nemen. Aardgas geeft twee maal zoveel hitte bij verbranding als kolengas. Men hoopt over zeven we ken klaar te zijn. in S.J.A.-verband moeten verrichten. In de eerste plaats moeten zij overleg ple gen wat zij gezamenlijk kunnen doen zon der een vereniging in haar principes aan te tasten. Men gaat hierin voorzichtig te werk en is volkomen bereid ieders op vatting te eerbiedigen. Dat het toch dik wijls zeer wenselijk is samen te werken, is al gebleken en kwam ook deze avond weer tot uiting. -ien was b.v. eenparig van oordeel dat het zeer goed zou zijn een cursus in Kinderpsychologie voor de leiders te organiseren en besloten werd een drietal lezingen te laten houden, tel kens met discussie, waarbij men dan de gelegenheid heeft samen allerlei proble men, waar men zich voor geplaatst zag, te bespreken. Men heeft reeds contact met een zeer bevoegde leerkracht en t.z.t. hopen wij iets meer te vertellen van deze, voor jeugdleiders, zeer nuttige cursus. Vervolgen werd de wenselijkheid be sproken een Spelcursus voor leiders en oudere leden v. d. jeugdverenigingen te geven. Als proef zal eerst één spelavond j worden georganiseerd. Voor een E.H.B.O.- cursus bleek ook veel animo te bestaan. Men stelt zich voor samen een korte cur sus te volgen, waarin voornamelijk de behandeling van kleine verwondingen, zoals die zich wel voordoen in kamp en clublokaal, geleerd zax worden. Voor een dergelijke cursus zal nog contact gezocht moeten worden met een geneesheer of verpleegster. Dit alles zal dus worden georganiseerd ter meerdere ontwikkeling van het leiderscorps. Dat men ook direct voor de jeugd wil werken, bleek uit de De Nederlandse regering maakt be kend, dat tot haar leedwezen tijdens ac ties in Korea op 10 October 1952 is ge sneuveld korporaal J. Rijs. Korporaal Rijs werd op 25 Februari 1920 geboren, hij was ongehuwd en afkomstig uit Amster dam. Hij behoorde tot het regiment stoot troepen. Te Groningenslaagde voor het exa- sluiten bij de S.J.A. Het zal de jeugd in men apothekers-assistent mej. W. King- leder kent ze en verwenst ze, de klit ten, de kletsmeijers, de raisonneurs en de grapjassen, die iedereen vervelen en no deloos ophouden. Hoeveel soorten van deze lieden er wel zijn, toont de geestige Fransman NöelNöel U op bijzonder onderhoudende en soms briljant humo ristische wijze in zijn film Les Casse- pieds. NöelNöel, vroeger gevierd ca- bareltier in Montmartre, acteur en regis seur, vertoont zijn geslaagde grappen in velerlei variatie met alle middelen van de projectie-techniek, van de toverlan taarn af tot de film toe. Met een geestige conference praat hij de scènes aan elkaar. En nu komt wat deze film heden ten da ge zo interessant en voor de toekomst een document maakt; Cor Ruys, onze on langs overleden on verge telijke acteur, heeft die Franse conférence van zijn Franse collega overgenomen. Hoewel het meestal een hachelijk geval is Nederlands uit de mond van een buitenlander te ho ren komen, heeft Ruys, de enige Neder lander, die daartoe in staat werd geacht, met een Franse zwier alle hindernissen genomen en het er uitstekend afgebracht. Hij maakt een gepast gebruik van een aantal Franse woorden en sloot zich m stem en intonatie zo dicht mogelijk aan bij zijn Franse collega. Overigens zijn de dialogen ook in opdruk vertaald, zodat het verstaan van deze film nauwelijks moeilijkheden zal opleveren, want er is, zoals in een goede film gebruikelijk is, veel te genieten door alleen maar te kij ken. Het is een genot en een verkwikking des geestes dit voortreffelijk staal van Franse geest en humor te zien en te ho ren. Met dank aan medewerksters, gevers er geefsters wordt meegedeeld dat de alhiei gehouden V.H.V.-collecte netto heeft op I gebracht 523.87. een betere gezondheid van de mensheid. Dezer dagen werd door de carosserie- fabriek J. W. Vermeulen te Haarlem aan de Gemeente Nijmegen een op een Ford Thames chassis gebouwde kliniek afgeleverd. De uitvoering van deze nieuwe kliniek kan de toets der kritiek ih elk opzicht doorstaan en is een klei ne beschrijving ten volle waard. De in wendige maten zijn: 6.50 meter lang, 2.10 meter breed en 2.05 meter hoog. Door een royale schuifdeur in de rech- terzjjwand is de wagen toegankelijk ge maakt, waarbij een wegneembaar trapje In de algemene ledenvergadering van de afd. Sneek van „Volksonderwijs”, Vrijdagavond in tel Spreen gehouden, sprak de voorzitter, de heer W. S. Over zee, zijn vreugde uit over het tot stand komen van de openbare kleuterschool in het Sperkhem, die volgend jaar betrok ken zal worden en de verbouwing van de B.L.O.school aan de Oude Koemarkt. Toch zijn er ook nog wel enkele wen sen, in de eerste plaats de huisvesting van de leerlingen die de openbare schip persschool bezoeken. Hier is een achter stand bij het Bijzonder onderwijs. Verder memoreerde hij de groei van de Vereniging, die de 135000 leden reeds is gepasseerd, terwijl er gegronde hoop be staat dat dit jaar of begin volgend jaar de 140000 zal worden bereikt. Onze afd., aldus spr., heeft in bescheiden mate tot deze groei bijgedragen. Bij de bespreking van de agenda’s voor de Federatievergadering te Leeuwarden en de Algemene vergadering te Rotter dam werd uitvoerig gesproken over het voorstel van het Hoofdbestuur de af dracht van de afdelingen aan het H.B. van ƒ1 op 1.50 te brengen. Het gevolg hiervan zal zijn dat ook de contributie verhoogd moet worden. Daar gevreesd wordt dat hier ’edenverlies door zal ont staan zal, indien het voorstel wordt aan genomen, aan de Inden worden gevraagd hun contributie vrijwillig te verhogen. Het aan wij zen van afgevaardigden naar beide vergaderingen werd aan het be stuur overgelaten. Bij de rondvraag werden enkele wen selijkheden t.o.v. het openbaar onderwijs alhier besproken, maar ook werd met grote voldoening melding gemaakt van de belangrijke verbeteringen, welke de laatste jaren in de kleuterklassen in de Bolwerkschool en de Gysbert Japiks- school zijn aangebracht. Het interieur en de leermiddelen zien er nu keurig uit. De kaartverkoop voor de toneelavond op 6 November a.s. waarvoor reeds een flink aantal kaarten is geplaatst, werd nader geregeld. Ds. L. Bonga, die van 1934 af als doops gezind predikant te Leeuwarden staat, is aldaar op 60-jarige leeftijd overleden. Ds. Bonga werd in 1892 geboren te Ter- naard en was achtereenvolgens predikant te Dantun.awoude, Leiden en Leeuwar den. Hij was secretaris van de Friese Doopsgezinde Sociëteit en bestuurslid van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Verder had hij enige betekenis als Ne derlands en Fries dichter; zijn Neder landse verzen verschenen o.a. in de bun del Glas in Lood. Burgemeester en Wethouders der ge meente Sneek hebben het maken van 198.50 m. walmuur en 80 m. walbeschoei- ing aan het Zomerrak, een en ander met bijbehorende en bijkomende werken, voor de som van 85090.gegund aan de heer Johs. W. de Jong, aannemer te Sneek. De aanbesteding had plaats op 22 September jl. bestuur, kwam Donderdagavond de raad van afgevaardigden van de Sneker Jeugd Actie in de kleine raadszaal bijeen om het komende winterwerk te bespre ken. Het was een belangrijke bijeen komst en alle aanwezige jeugdleiders, van elke aangesloten vereniging minstens twee, waren zich hiervan volkomen be wust. Nu de S.J.A. van gemeentewege subsidie gekregen heeft voor haar werk en dus meer armslag heeft, is het zaak dat bestuur en afgevaardigden ernstig onderzoeken en beraadslagen wat zij kunnen doen in het belang van de jeugd, waaraan zij elk vrij uur van hun leven met heide willen geven. Dat ’t de S.J.A. ernst is met deze taak bleek wel uit de verslagen van oriënterende gesprekken, uit de vragen en bovenal uit de enthou siaste discussies die wij Donderdagavond op de vergadering hebben gevolgd. Om u de waarheid te zeggen het is moeilijk werk wat deze jeugdleiders, die con tact met elkaar hebben gezocht in het In het Gebouw voor Chr. Belangen werd Zaterdag door de Vereniging „Sneek en Omstreken” tot bevordering der Pluimvee- en Konijnenteelt een ca- baret-avond gegeven, welke door de voorzitter, de heer H. Doevendans, met een kort welkomstwoord werd geopend. Bevreesd dat de vogelpest de bekendheid van „S. en O.” zou schaden, omdat men daardoor geen plulmveetentoonstellingen meer kan organiseren, had het bestuur deze avond op touw gezet. De voorzitter sprak de hoop uit dat men met mede werking van allen een gezellige avond zou hebben. Het programma werd ver zorgd door het „Friso”-cabaret van Leeuwarden, algemeen leider de heer A. van der Mark, die tevens als conferen cier optrad. Weldra klonk de herken- nings-melodie van dit gezelschap door de flink bezette zaal. Het programma was zeer gevarieerd en bestond uit schetsen waaraan alle artisten medewerkten, de clamatie van mevr. Elly Sloot, accor- deon-muziek van de Twee Tonelli’s, voorts traden op de humoristen Pikbroek en Kabeltouw, kortom een programma dat er wezen mocht en voor elk wat wils bood. Even afzonderlijk dient te worden vermeld het imitatie-orgelnum- mer van de Twee Tonelli’s. Met hun ac cordeons bootsten ze het oud“ Leeuwar der pierement uitstekend na, en de daar bij door de heer Henk van der Heide ten gehore gebrachte zang over het „oude orgel” bracht vele herinneringen naar voren. Ook de Friese schets uit ’t zee mansleven werd knap ten tonele ge bracht en werd onder ademloze stilte en met grote aandacht gevolgd. Veel applaus viel de „Indigo’s” met hun eerste optre den in Friesland ten deel. Dit muzikale zevental dat met zijn Indische liedjes iets buitengewoons ten gehore bracht, mocht er wezen. Uitstekende klein kunst. In de pauze, waarin een verlo ting werd gehouden, zorgden de Tonel li’s voor prettige muziek op piano en accordeon. Het was bij twaalven, toen de voorzitter, na nog het aanwezige pu bliek dank te hebben gebracht voor zijn medewerking want tijdens het optre den der artisten was het muisstil in de zaal en aan het Ambon-Comité, dat leze avond voor „S. en O.” had georga- seerd, deze werkelijk goede bonte avond welke het motto voerde „Alle hens aan dek”, sloot. Het pleit voor deze tijd, dat de mond- rzorging steeds-meer op de voorgrond l.eedt, ook al omdat een gezonde mond een allereerste vereiste voor een gezond lichaam is. Op de scholen wordt de goede mondverzorging niet alleen bij de kinde ren gepropageerd, maar in sommige steden is men er al toe overgegaan daadwerkelijk bij de kinderen de monden op regelmatige tijden te onderzoeken en: waar nodig de zieke tanden te verzor gen. Daartoe is de rijdende tandartskli niek een uitkomst en het is een geluk dat er in ons land al enige van deze PORT ELIZABETH (Zuid-Afrika). In een alleen door inheemsen bewoonde voorstad van de haven Port Elizabeth New Brighton geheten is het tot gewelddadigheden gekomen, die onder de blanken te Port Elizabeth grote spanning en ongerustheid hebben ge wekt. Ten minste vier blanken zijn te New Brighton vermoord en zeven in heemsen zijn door de politie doodge schoten. In het ziekenhuis liggen vijf blanken en ongeveer twintig inheemsen, allen zwaar gewond. Het begin van de moeilijkheden was om kwart voor vier Zaterdagmiddag, toen de politie op het station van New Brighton twee naturellen arresteerde, verdacht van diefstal. Dat maakte de woede gaande van een menigte van on geveer drie duizend zwarten, die kans zagen de arrestanten weer te bevrijden. Het kwam tot een handgemeen met de politie en daarbij werd het station zwaar beschadigd. De toestand werd langza merhand zo gevaarlijk, dat de politie een S.O.S. deed uitgaan naar het mili taire garnizoen van Port Elizabeth. Er werden op zijn minst vier gebouwen ver woest, waaronder het postkantoor. Tenslotte trok de op bloed beluste massa naar het Rio-theater, dat een blanke eigenaar heeft en de grootste negerbloscoop van de Unie is. Men drong dit theater binnen en baande zich over stoelen en zelfs over elkaar heen een weg naar het toneel, waar de vijf tigjarige eigenaar Rudolf Brandt de op standelingen tot bedaren trachtte te brengen. Brandt viel echter op de knieën onder een regen een zware stenen en stokken en tenslotte werd hij op het podium doodgeslagen. In de filmcabine zaten de vrouw van de eigenaar, de 38- jarige operateur Gerald Leppan, zijn dertien-jarig zoontje Brian en een vijf- tien-jarige leerling Carl Bernhardt. Me vrouw Brandt en de drie anderen tracht ten te ontvluchten via de brandtrap, maar werden door de wilde massa op- In de ouderdom van 84 jaar is te Bus- sum overleden dr A. van Thijn, schrij ver van vele wiskundeboeken voor mid delbare scholen en universiteiten. Voor de Utrechtse rechtbank heb ben terechtgestaan de 37-jarige vrouw C. M. van E. te Zeist en de 40-jarige J. J. van der K, stoffeerder van beroep, uit Utrecht. Eerstgenoemde wordt verdacht van vergiftiging van haar echtgenoot. De tweede verdachte zou medeplichtig zijn geweest wegens het verschaffen van ver gif. De officier van Justitie eiste tegen de eerste verdachte 12 jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen de tweede verdachte 5 jaar gevangenisstraf, eveneens met af trek. Bij de onbewaakte spoorwegover gang te Marienberg in de provinciale weg AlmeloVriezenveenHardenberg, is ’n auto gegrepen door een trein. De be stuurder, de heer W. M. uit Kampen, werd op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vier kinderen. De auto were! vernield. Conform de eis van de officier van justitie is de vertegenwoordiger De H. uit Bergen op Zoom, die in April 1951 op de weg tussen Roosendaal en Bergen op Zoom met zijn auto vier meisjes aanreed, van wie er drie aan de gevolgen over leden, door de Bredase rechtbank ont slagen van rechtsvervolging. Hij werd wel schuldig verklaard, doch niet straf baar, daar een medisch onderzoek zieke lijke storing van de geestvermogens had aangetoond. Een tweejarig jongetje in de Van der Takstraat te Rotterdam, dat van zijn zevenjarig zusje, dat een boodschap deed, in een onbewaakt ogenblik weg liep, kwam tussen een file motorrijtui gen terecht. Het werd aangereden, waar na het onder een takelw-agen liep en door het rechterachterwiel werd over reden. Het knaapje is korte tijd daarna aan de bekomen verwondingen over leden. H. K. H. Prinses Sybilla van Zweden is Vrijdag door H. M. de Ko ningin en Z. K H. Prins Berhhard op het Paleis Soestdijk ont vangen. H. K. H. Prinses Wilhelmina was bij de ontvangst op het paleis aanwezig. Tijdens de te Geleen gehouden raadsvergadering is het raadslid J. R. Soons onwel geworden en even daarna aan een hartverlamming overleden. De heer Soons bereikte de leeftijd van 56 jaar. Op een kruispunt te Kerkrade-Holz kwam de 23-jarige ongehuwde mijnwer ker G. Bremen uit Bleijerheide, toen hij zich per fiets naar zijn werk begaf, in botsing met een truck. Hij werd daarbij zo ernstig aan zijn hoofd gewond, dat hfl ter plaatse overleed. Ten einde bij een eventuele toe komstige vroegtijdige koude-inval de treinen eerder dan tot nu toe te kunnen verwarmen, heeft de directie van de Ne derlandse Spoorwegen de datum van ge reed zijn der verwarmingsinstallaties voor het vervolg vastgesteld op 15 Sep tember in plaats van 1 October. In de week van 5 tot en met 11 October zijn 32 gevallen van kinderverlamming aangegeven. Ze waren als volgt over de provincies verdeeld: Friesland twee, Drenthe vier, Overijsel één, Utrecht twee, Noord-Holland acht, Zuid-Holland elf, Zeeland één, Noord-Brabant één en Lim burg twee. In Gelderland en Groningen zijn in deze periode geen nieuwe^gevallen aangegeven. Kappers om half zeven, vis- en sigarenwinkels zeven uur. Dezer dagen is een algemene maat regel van bestuur te verwachten, waarb zal worden bepaald* dat kapperszake tot ’s avonds half zeven mogen open blij ven, met een afhelptijd tot zeven uur. Voorts zou het in de bedoeling ligger binnenkort een dergelijke maatregel al te kondigen voor de sigaren- en de vis winkels. Hier gaat de gedachte naar een openingstijd tot zeven uur met een af helptijd tot half acht. De Winkelsluitingswet geeft de ge meentebesturen de bevoegdheid, het uur van sluiting op een vroeger tijdstip bepalen. Reeds meerdere malen is er op ge wezen, dat het bezoek te Sneek asm de concerten van de Groninger Orkest Ver eniging veel te gering is. Op Donderdag 23 October ’s avonds acht uur geeft dit orkest opnieuw een concert in Amicitia. Ajuigeui is de neer jan van Kipéunuysen, solist Joop Klemann, cello. In verband met dit optreden heelt de commissie voor de jeugaconcerten een circulaire doen ver spreiden, waarin zij het volgende schrijft: Des middags hebben de leerlingen van de Middelbare, Ulo- en Nijverheidsscho len de gelegenheid het orkest te beluis teren in een instructiex concert met toe lichting door de heer van Epenhuysen. Dit Jeugdconcert van de G.O.V. is lang zamerhand een traditie geworden en valt bij de schooljeugd buitengewoon in de smaak. Om de G.O.V. te bewegen, deze trauitie ook in de toekomst voort te zet ten is het evenwel noodzakelijk, dat het avondconcert beter bezocht wordt dan tot nu toe het geval was. Zij wekt daarom allen met grote aandrang op, het avond concert te bezoeken 1” De besturen van Kunst aan Allen te Sneek en Kunst aan Allen te Leeuwar den hebben het bezoek gemakkelijk ge maakt door voor de twee orkestconcer- ten welke hier in dit seizoen worden ge geven, nl. het bovengenoemd en dat van het Frysk Orkest op 24 Maart 1953 goed kope abonnementen beschikbaar te stel len en wel 1 abonnement voor deze con certen tegen de zeer lage prijs van ƒ2.25 belasting inbegrepen. deelte van de bestuursafdeling is inge richt tot wachtkamer van de jeugdige patiënten. De hier geplaatste bank biedt plaats aan vier kinderen. De werkruimte is zeer royaal, zodat twee complete tandarts-installaties geplaatst konden worden, zonder de bewegingsvrijheid van de beide tandartsen ook maareniger mate te belemmeren. Het benodigde dag licht wordt door twee grote ruiten aan gevoerd (één daarvan kan als ventilatie- raam wegzakken). Deze ramen zijn aan gebracht in de linkerzijwand en in dé achterwand, terwijl de in de kapronding liggende ramen er voor zorgen, dat dit daglicht nog overvloediger wordt. Een aantal met zorg uitgevoerde kasten biedt gelegenheid tot berging van twee volledige tandartsen-instrumentaria, kleding, sterelisator, etc. Ten behoeve van de assistente is een wegklapbare tafel aangebracht. De instrumentaria werden geleverd door de fa. J. en D. Tholen te Utrecht. Bij de verdere uitrus ting vinden we de electrisehe verlichting, een dito verwarming, een geïsoleerde watertank met een inhoud van 120 liter (een compressor zorgt hierbij voor de nodige druk), een boiler, tanks voor het Het eerste bestek, dat betrekking heeft op de Oosterpolder (de bouw van een semi-permanent kamp op perceel P. van de dijkenbouw) is te Zwolle aanbesteed. Over vijf jaar hoopt men in de Ooster polder te stappen, zoals ’t hoofd van de bouwkundige afdeling van de Wieringer- meerdirectie, de heer A. D. van Eek het uitdrukte, en men zal daar waarschijnlijk in sneller tempo kunnen bouwen dan in beide voorgaande polders. Men acht het niet onmogelijk de Oosterpolder dan in acht jaren te kunnen bebouwen. De directe schade als gevolg van bran den in Augustus wordt geraamd op 1.776.590 (vorige maand 5.021.560 en Aug. 1951 ƒ4.174.945). Tengevolge van brand verloren 2 personen het leven en werden er 30 gewond, van wie 8 leden van het brandweerpersoneel. Er waren 26 branden met een schade van meer dan 20.000. Zeventien boerderijen werden geheel of gedeeltelijk vernield. Na veel voorbereidend werk van het tvolgende plannen die besproken zijn, maar nog uitgewerkt moeten worden. Eén of meer „jeugddagen” in Maart, een sporttournooi door de jeugd in het voor jaar, een Koninginnedag, eventueel 5 Mei- viering enz. Ook werd de hoop uitgespro ken dat het weer mogelijk zal zijn, in samenwerking met Kunst aan Allen en het Nut, muziekavonden met toelichting te geven, voor de jeugd die niet meer in aanmerking komt voor de gewone jeugdconcerten. Alles samen genomen een winter- programma, dat er mag zijn, waarbij dan nog komen de „losse” avonden, contact- avonden, praatkringen, waarin elke lei der, om de beurt, kan vertellen over doel en werkwijze van zijn vereniging. Ook dit lijkt ons zeer belangrijk. Het kweekt begrip en waardering voor eikaars le vensopvatting en het geeft de kans te vertellen van idealen en principes, waar andersdenkenden alleen maar het groot ste respect voor kunnen hebben. Wij wen- sen de S.J.A. veel suces en besluiten AVan aigemeen 6raaS met de woorden van de presidente: „mogen de contacten, die al gelegd zijn, verstevigd worden, ook door het mede delingenblad, dat wij zo mogelijk bin nenkort onder de leden willen versprei den en moge de enkele jeugdverenigin gen, die nog terzijde staan, zich ook aan gewacht. Gerald Leppan en de jonge Bernhardt werden doodgeslagen. Me vrouw Brandt werd zwaar mishandeld. Zij werd later gevonden en kon naar het ziekenhuis worden getransporteerd, waai zij gisteravond nog in leven was. De dertienjarige Brian kon uit de handen van zijn aanvallers worden gered dooi een inheemse dominee, die hem mee naar huis nam en hem daar verstopte. Later kon h(j door de politie worden op gehaald om naar het hospitaal te wor den gebracht. De vierde blanke die de dood vond, was een taxi-chauffeur, Laas genaamd, van wie men aanneemt, dat hg door de menigte werd aangeval len, nadat hij twee inheemsen naar huis had gereden. Verder bloedvergieten kon worden belet, doordat de politie andere blanken, die door zwarten werden gezeten, kon redden. De plaatselijke commissie van het African National Congress de orga nisatie, die in het begin van dit jaar besloot tot een actie van lijdelijk verzet tegen de rassenwetten gaf een ver klaring uit, waarin wordt gezegd: Wij distanciëren ons geheel van deze terug keer tot de methoden van de jungle.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1