De Samenwerking” in het goud Zeven jaar Verenigde Naties KEES HANA sprak voor het Nut Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I 7 e Jaargang No. 85 Vrijdag 24 October 1952 Boomblad Ds. Boers overleden Tramconducteur viel flauw Sneeuw in New York r» Egbertus Veen Azn. overleden Brand gesticht in eigen woning Gevonden voorwerpen W ymbritseradeel KL21NZANÜ 7 Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSB1AD 55 Kruideniers tegen bakkers Zijn vrouw mishandeld Meisjes naar België gelokt Honderdjarige streekbladen - Verkoping «- RedacteurL. KIEZEBRINK By regen. w Toen In het laatst van de vorige en het begin van deze eeuw alom in Fries- Gevonden: alpinomuts, terug te beko men bij Wittermans, Jutrijp 33; collier, wed. Bouma, Hommerts 15. In de ouderdom van 81 jaar is te Heemstede ds C. Boers overleden, em. predikant der Ned. Herv. Kerk, eertyds van 1897 tot 1900 predikant te Kedichem en van 1900 tot 1937 te Roordahulzum. Boomblad boven onze hoofden Is ’t een kleuren-erepoort: Mengeling van bruin en terra, Geel, groen, grijzig, enzovoort. Zonder drukwerk-lnvitatie Worden we geïnviteerd: Trekt Uw jas aan, zet Uw hoed op, Buiten wordt geëxposeerd. Laat die kans U niet onglippen, Breekt er eens een uurtje uit, H&ist U! - Niemand kan U zeggen, Wanneer d’ expositie sluit! Boomblad van de tak gedwar reld, Advertentlepriji 1 5 ct per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementsprijs 3. - per half Jaar Franco per post 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name ren Firma E. J. Drijfhout. Snoeit. Redactie-adres: Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co- Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Didam heeft navolging. Pogingen van de Woudsender kruideniers om de Woudsender bakkers te bewege- de ver koop van snoep te staken, kregen name lijk een verrassende wending, meldt het Vrije Volk. Wel, zeiden de bakkers tot de kruideniers, misschien willen jullie voortaan geen koek, koekjes en derge lijke verkopen. Het is misgegaan met de besprekingen. Alle bakkers in de ge nu koffie, thee, suiker en pudding tegen sterk verlaagde prijzen. In het centrum van New York daalde het kwik tot één graad onder nul, de laagste temperatuur, die ooit op deze datum is waargenomen. Twee uur lang viel er sneeuw op de nog warme straten, waardoor zij ondanks de lage tempera tuur vlug wegsmolt. Voor het departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen sprak Woensdagavond in de bovenzaal van Aere Perennius ook al gerestau reerd, uitgebreid en keurig ingericht de heer Kees Hana over „Natuurgehei men van Water en Rietland”. De heer Hana, hier al lang geer onbekende meer, kent niet alleen die geheimen op z’n duimpje, maar ook dat even belangrijke geheim van zijn kermis op aantrekkelijke wijze tot zijn iuditorium te brengen. Hij is ’n prettig en geestig causeur die ons dit maal geboeid heeft met het verhaal van het rijke leven in de plassen van Neder land en dat niet minder rijke, maar an dere leven dat ontstaat als deze plassen dichtgroeien. Vaak zijn deze plassen door de mens zelf gemaakt, toen hij om aan brandstof turf te komen het door zijn voorouders uit het bos ontgonnen veenland weer uitgroef; de plassen van Giethoorn, Reeuwijk en zovele andere verraden ook door hun vierkante vorm de aanleg door de mens. In de 19e eeuw zien we dan weer dat wat er nog aan land in dergelijke plassen o verbleef de zg. zet veldjes voor de turf een buiten gewone waarde kreeg voor de mens omdat ze uitstekend geschikt bleken voor het kweken van heesters enz. (Boskoop, Aalsmeer, Bodegraven ,e. m. a.). Spr. ver telt dan bij een grote1 serie mooie lan taarnplaatjes van het planten- en dieren leven in de plassen, hoe microscopisch kleine plantjes zwevende in het water aan het begin van de voedingsketen staan, welke het leven daar beheerst; deze diatomeeën strekken tot voedsel van de watervlo, deze weer is de prooi van grotere en hogere dieren, ook voor de De Leeuwarder rechtbank heeft de 25- jarige fabrieksarbeider Hendrik W. te Stiens wegens ernstige mishandeling van zijn zwangere vrouw, conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1% jaar met aftrek. 'n cultuur brengen; dal is de boer niet iwalijk te nemen, maar gelukkig is het Jat enkele brokken van dit blauwgras- iand in de vorm van reservaten worden gehouden. Dat overigens ook in cultuur gebracht veenland een prachtig landschap kan leveren toonde spr. tenslotte met nog enkele lantaarnplaatjes aan. De voorzitter mr J. A. de Jong bracht in zijn slotwoord de heer Hana dank voor zijn boeiende causerie welke we hier boven zeer summier hebben samengevat en die ook bij de bezoekers, getuige het applaus, zeer in d° smaak was ge vallen. In zijn openingswoord had mr de Jong de leden van het Nut nog eens op gewekt toch vooral ook de avondconcer ten van Kunst aan Allen te bezoeken, daar alleen daardoor ook de jeugdcon- certen op het huidige peil kunnen wor den gehandhaafd. Het Nut heeft ten deze een plicht omdat deze jeugdconcerten nog altijd onder auspiciën van het Nut worden gehouden. Vies en klef en dor en nat, S.O.S.: weest op Uw hoede, Opgelet: het pad is glad! Boomblad, aan een tak gezeten, Tovert een fraai schilderij, Maar zo gauw die tak het los laat, Laat ’t zich los op U en mg 1 Weest voorzichtig, weggebruikers, Mindert snelheid, geeft geen vat! Wie dè.t blad negeert, maakt kans op Ziekbed, zuster, etens...blad! PHILIA. A'S?* De Rotterdamse recherche heeft de heer V. E. aangehouden, onder verden king van brandstichting in zijn woning op het Biet Teynsplein. De door hem be woonde eerste verdieping brandde dezer dagen totaal uit. Van E. bekende de brand te hebben gesticht om in het bezit te komen van het verzekeringsgeld. De inboedel was voor vijfduizend gulden verzekerd. De Belgische rijkswacht heeft een in woner van Borgharen bij Maastricht ge arresteerd, die in het plaatsje Bilzen in Belgisch Limburg eigenaar was van een slecht bekend staand café. Hij wordt er van verdacht, dat hij meisjes van 18 tot 22 jaar ronselde voor werkzaamheden in zijn café en haar dan na enige dagen voor duizend francs per meisje door- everde aan caféhouders in andere Bel gische plaatsen De meisjes kwamen meestal uit lUaastncht, Sittard, Meerssen of Heer'en Ia advertenties werden de laatste tijd vaak betrekkingen aangebo den in Belgisch grensplaatsen. Op 31 October 1852 verscheen het eerste nummer van de Franeker Cou rant, dat op de eerste vijf nummers na steeds gedrukt is bij „Telenga” te Fra neker. Het blad heeft dus op 31 October 1952 100 jaar bestaan, welk feit her dacht zal worden o.a. door een receptie op Zaterdag 1 Nov. van 2.30 tot 5 uur in hotel de Koornbeurs. De heer W. B. Aalbers zal dan tevens het feit gedenken dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de heer E. Telenga, de toenmalige eigenaar. Van 1908 tot 1942 was de heer W. B. Aalbers directeur, daarna gedelegeerd commissaris van Telenga’s Drukkerij N.V. te Franeker. Op 27 October van dit jaar zal het honderd jaar geleden zijn dat het eerste nummer van de „Harllnger Courant” Is verschenen. Drukkerij R. Klein was de eerste uitgever. Na een onderbreking in 1854 hervatte Drukkerij Behrns in Ja nuari 1855 de uitgaaf. In 1876 waren het Faber e.i van der Zwaag die de uit gaaf voortzetten. Van 1880 tot 1918 wijdden di geslachten der familie Houtsma hun zorgen er aan. Vervolgens was tot 1938 de heer R. Oudeboon de uitgever, terwijl vanaf die datum de uit gaaf wordt verzorgd door Drukkerij „Flevo”. Tot 1 Juli 1869 verscheen het blad als weekblad. Bjj de opheffing van het ze gelrecht werd het een dagblad, echter slechts voor twee maanden; daarna ver scheen het weer eenmaal per week. In 1870 ging het blad weer tweemaal per week verschijnen, per 1 Januari 1873 driemaal per week en per 1 October 1874 werd het opnieuw een dagblad, on der de naam „Harlinger Courant, dag blad van Friesland”. Ook deze keer bleek een dagblad-uitgave echter te hoog ge grepen en viel men a! spoedig terug tot een uitgave van driemaal per week, wat voort bleef duren tot 1918, toen de pa pierschaarste dwong tot bezuiniging en het blad werd wat het nu nog is, een tweemaal per week verschijnende uit gave. Het jubileum wordt herdacht met de uitgifte van een Jubileumkrant op 24 October, waarin historische overzichten en bijdragen van vroegere medewerkers enz. zullen worden opgenomen. Verdere feestelijkheden van enig belang zullen aan deze viering niet worden verbonden. Notaris Zijlstra verkocht Maandag avond finaal in hotel Hanenburg, het burgerhuis Koopmansgracht 27; koperde huurder, de heer H. Woudstra voor f 3276.—. dige voorzitter A. S. Buma in de plaats kwam. Zijn medebestuurders zijn de heren D. S. Kiestra, secretaris, M. Schil- stra, D. J. Osinga, D. B. Okma, T. Hui- tema en W. v. d. Zijpp. Verder telt de vereniging nog twee ereleden, de heren J. J. de Vries, oud- voorzitter en B. D. Okma, vader van het tegenwoordige bestuurslid, de enige van de oprichters wie het gegeven werd het gouden jubileum mee te mogen vieren. Beheerder is thans de heer B. de Vries, die in 1943 de leiding van zjjn voorgan ger L. Sieperda overnam. Het jubileum zal 29 October op fees telijke maar eenvoudige wijze worden geviërd in een bijeenkomst van de leden, het personeel en hun dames. dat de zaken direct zo energiek aanvat te, bestond uit de heren B. W. Okma, voorzitter; H. J. Tromp, secretaris; W. N. Asma, penningmeester, en K. L. Ok ma, J. Bakker en P. Zandstra, commis sarissen. De heer Bakker, hoofd van de openbare school, was een van de obll- gatiehouders die de schouders mee on der dit werk zetten. Het maken van de plannen voor de nieuwe fabriek werd door dit bestuur opgedragen aan de heer Zwart, archi tect te Heerenveen, onder wiens leiding ze door de aannemer E. de Boer te Lippenhuizen gebouwd werd. De totale kosten van de fabriek plus inventaris bedroegen omstreeks een ton. Met de in 1930 uitgevoerde vergroting en moderni sering, uitgevoerd door de heer B. v. d. Zee te Sneek, was bijna het dubbele be drag (f180.000.gemoeid. Na de laatste oorlog moest opnieuw een be langrijk bedrag worden geïnvesteerd voor de algehele vernieuwing van de in ventaris. Want evenals de eerste be stuursleden wilden ook hun opvolgers steeds met de tijd en de voortschrijden de techniek mee gaan, wat hun mogelijk werd gemaakt door de tegelijk Stijgende aanvoer van melk en daardoor grotere afzet van de producten. In 1902 leverden de 36 aangesloten boeren nl. 5% millioen kg melk met een gemiddeld vetgehalte van 3.10 waarvoor ze toen 4.2 cent per kg ontvingen, thans wordt jaarlijks ruim 7 millioen kg met een gemiddelde van 3.85 verwerkt, waarvoor de leve ranciers 22.24 ct. per kg wordt uitbe taald. De fabriek was tevens een van de eersten die, op initiatief van de heer B. Okma, begon met de t.b.c.-bestrijding onder het vee. Reeds in het boekjaar 19181919 sloot zij zich aan bij de Ge zondheidsdienst oor vee in Friesland. Nadere inlichtingen over, de werk zaamheden van de Verenigde Naties en de Gespecialiseerde Organisaties zijn verkrijgbaar bij de Nederlandse Inlich tingendienst voor de Verenigde Naties, Oranjestraat 4, ’s-Gravenhage, waar ook het maandblad voor de Verenigde Na ties „Wordende Wereld” wordt uitgege ven. (Abonnementsprijs ƒ3.25 per jaar). Beheerders en personeel. Dat het stellig goed werken is bij deze coöperatie bljjkt wel hieruit, dat de eerste beheerder, de heer L. Sieperda, zijn functie tot 1943, dus 41 jaren aan een, bekleedde en ook onder het fa- briekspersoneel vele oude-gedienden zjjn. Van de laatsten heeft de heer D. de Jong de langste staat van dienst. In 1902 direct meebegonnen als stoker, is hij daarna steeds in of voor de fabriek werkzaam geweest. De laatste jaren lag zjjn taak in de kaasmakerij, maar thans is hjj wegens ziekte al een jaar buiten dienst en hjj zal spoedig gepensioneerd worden. G. Bjjlsma, vele jaren melkont- vanger, thans eveneens in de kaasmake- rjj, is er al sinds 1913.in welke 39 jaren hjj practisch nooit een dag verzuimd heeft. Verder behoren tot de „oude garde” de heren R. de Vries, boekhou der, voorheen assistent, G. Wals weer, kaasmaker, W. Stègenga, melkcontro- leur en Sj. Veldkamp, melkvaarder, die ook al meer dan 30 jaar hun dageljjkse gang naar de fabriek hebben gemaakt. Maar ook onder de bestuursleden wa ren en zijn er die een lange reeks van jaren hun tijd en werkkracht aan de vereniging hebben gegeven. De eerste voorzitter bjjv. behield de leiding tot aan zijn overljjden in 1936. Hij werd opge volgd door de heer J. J. de Vries, die in 1943 aftrad en voor wie de tegenwoör- Een tramconducteur van lijn 4 te Am sterdam is van schrik flauw gevallen toen een 23-jarige kantoorbediende op de treeplank van het achterbalkon wilde springen, de plank miste en met een flinke klap naar binnen rolde. Met een ziekenauto is de conducteur naar het Wilbelirinagasthuis gebracht. Hij had een shock. De kantoorbediende kreeg een se- ris blauwe plekken. Te Purmerend is, 72 jaar oud, over leden de heer Egbertus Veen Azn. De overledene, stammend uit het bekende en oude Sneker koopmansgeslacht Veen, heeft een belangrjjke plaats ingenomen in het industriële leven van de Zaan streek. Hjj was oud-onderdirecteur van de N.V. Kon. Verkade fabrieken, 25 jaai secretaris van het departement Zaan streek van de Mjj. voor Nijverheid en Handel en daarna nog enige jaren voor zitter. De heer Veen was ook piesldent- commissaris van L. J. Veen’s Uitgevers maatschappij N.V. te Amsterdam. Hjj was ridder in de orde van Oranje Nas sau. Onder grote belangstelling had Woensdag de begrafenis plaats te Drie- huis-Westerveld. De hiergenoemde tegenstelling is ech ter geenszins de enige waarmee de Ver enigde Naties te kampen hebben. De tegenstelling tussen de zgn. oude en nieu we landen doet zich eveneens zeer sterk gevoelen. Het streven naar onafhanke lijkheid van de „koloniale” gebieden stelt de wereld voor wat men het grootste po litieke vraagstuk van deze eeuw zou kun nen noemen. Ook op dit gebied vormen de Verenigde Naties een ontmoetings plaats waar de dikwijls tegenstrijdige be ginselen en belangen zich kunnen doen horen. Verreweg de meeste positieve re sultaten hebben de Verenigde Naties echter bereikt op economisch, sociaal en cultureel gebied. Te weinig realiserei wij ons dat twee derde deel der mensheid in armoede, ziekte en honger leeft. Om de levens standaard van deze milioenen te verbe teren en daarmede tevens een econo misch stabieler wereld te scheppen zijn de Verenigde Naties begonnen met een grootse actie voor de ontwikkeling van de zgn. minder ontwikkelde gebieden. Door de verbetering van landbouw methoden, medische zorg, openbaar be stuur en arbeidsvoorwaarden, bestrijding van het analphabetisme en andere maat- rege’ r- zijn door de Verenigde Naties en le met haar samenwerkende organisa- ti, s reeds meer dan duizend deskundige ad iseurs naar de betrokken gebieden gezonden. Vele honderden beurzen voor de siudi< u> verder gevorderde landen zijn teeds aan inwoners uit die gebieden verleend. Naast deze internationale uchnische hulp waaraan Nederland in belangrijke mate bijdraagt zijn er nog tientallen activiteiten der Verenigde Na ties te noemen ter verbetering van eco nomische en sociale toestanden. Zo wer den door de internationale vluchtelingen organisatie in de drie en half jaar van haar bestaan meer dan een millioen vluchtelingen aan een nieuw vaderland geholpen. De internationale vluchtelin genzorg is echter geenszins beëindigd. Op deze 24 Oct. wordt dit jaar een lande lijke inzameling gehouden voor deze slachtoffers van de politieke toestand. Het bureau van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor Vluchtelingen (Mr G. J. van Heuven Goedhart) is thans meente Wymbritseradeel verkopen o.m. met de zorg voor hen belast. Het lot van het ondervoede en zieke kind hebben de Verenigde Naties zich voorts aangetrokken. Het Kindernood- fonds (UNICEF) helpt bjj kleding, voe ding en medische zorg van meer dan 60 millioen kinderen in 72 landen. De Gespecialiseerde Organisaties der Verenigde Naties, zoals de Voedsel en Landbouworganisatie, de Internationale Arbeidsorganisatie, de Wereldgezond heidsorganisatie en de Unesco doen ieder op hun terrein werk, dat weliswaar wei nig op de voorpagina’s der dagbladen vermeld wordt, doch uiteindelijk wellicht als de belangrijkste en vruchtbaarste ar beid van de wereldorganisatie, die er kenning zal vinden, die het verdient. jonge vis. In ’t bijzonder stond spreker daarna stil bjj de snoek, de rover van het zoetwater, maar zonder welke de witvis door inteelt ten onder zou gaan, want in t algemeen vallen de snoek de zwakke 1 exemplaren ten offer. De wijfjessnoek legt een ontzaglijk groot aantal eitjes, zo’n kwart millioen per seizoen, maar in de natuur worden daarvan gemiddeld j maar twee eitjes tot een snoek, zoveel kuit gaat er verloren. Daar echter juist de snoek nog exportwaarde heeft, wenst de beroepsvisser veel snoek in zijn wa ter en heeft men zjjn toevlucht tot het langs kunstmatige weg kweken van deze vissoort genome.i. Het rijpe kuit wordt bij de wijfjes afgestreken, ook het hom- vocht bij de mannetjes, dit wordt ge- mengd, zo worden de eitjes bevrucht en deze worden in de kwekerijen in geleide lijk in warmte toenemend water uitge broed; zolang de jonge snoekjes nog kun nen teren op de dooierzak worden ze in de kwekerijen gehouden, daarna al spoe dig uitgezet. In het tweede deel van zijn causerie behandelde spreker het proces dat zich afspeelt In de langzaam dicht groeiende plas, waarbi het blad van de plant de belangrijkste rol speelt. Losla tende bladen zinken naar de bodem, ze onttrekken daar -uurstof aan het onder liggende water, door gebrek aan zuurstof stagneert het rottingsproces en treedt de langzame verkoling var. de bladmassa in; waterlelie, waterpest, waterranonkel, kikkerbeet en als kampioen-leverancier voor moddervo.ming de wateraloë heb ben hun aandeel in dit proces. Daar waar de wateraloë of krabbescheer veel voor komt kan de tiodderlaag op de bodem wel 2 mm. per jaar toenemen, wat in enige tientallen jaren heel wat betekent. Grijpt de mens niet in die deze mod der voor de tuinderij of turfwinning kan gebruiken dan zet de aanwas zich voort doordat moerasplanten vat in die modder krijgen, ook het veenmos dat van boven steeds groeit, maar van onder steeds afsterft, en hele oppervlakten af sluit, werkt krachtig mee aan de mod der- en turfvorming. In een volgend sta ui n ontstaat dan het rietland, in de jon gere vinden we het moerasviooltje zowe als de moeraswolfsmelk, in oudere de varensoorten, eerst de moeras- later ook le koningsvaren. Tot de fauna van zo’n ebied behoort die merkwaardige rups, e drinkerrups, die alleen riet eet, op en stille zomeravond kan men hem ifs horen knagen, en de enige rups is, i elke drinkt, zijn vlinder is de prachtige I .etspinner. In dit rietland vinden we k het wouwaapje, onze kleinste reiger- I >ort, dat als een aapje door het riet lautert, ook de kiekendief snoek on er de vogels treffer we hier aan. In .et verder voortschrijdend rietland vin- len we als nieuwe planten o.a. de kal- noes, een aronskelk oorspronkelijk uit Jhina, de zwanebloem, de gele lisch en ■vilde orchideeën. Geleidelijk aan wordt zulk Tand dan al e droog voor het riet, jdat verdwijnt en nu ontstaan de blauw- j graslanden, waarop de mens al gauw zijn |oog slaat omdat het zich leent voor het land de zuivelfabrieken verrezen, werd ook in Woudsend, voortvarend als dit njjvere dorp altijd is, de roep van de nieuwe tijd verstaan. Onder aanvoering van de heer B. W. Okma schaarden 36 boeren zich aaneen en werd op 19 Oc tober van het jaar 1901 de Coöperatieve Zuivelfabriek „De Samenwerking" op gericht. En reeds een goed jaar daarna, op 29 October 1902, kon de eerste melk in de nieuwe fabriek aan de weg tussen Woudsend en de Lemmerstraatweg tot boter en kaas worden verwerkt. Dat is volgende week W oensdag dus precies een halve eeuw geleden. Het eerste bestuur Op 29 Jvni vond n herdenkingsplechtigheid plaats op Jonkerbos, voor een groep Britse pelgrims. Captain Coffer van het hoofdbestuur van The British Legion en leider van deze groep, legt een klap- rozenkrans bij het gedenkteken op het prachtig verzorgde militaire kerkhof te F'imegen. Maak het ook door Uw gift mogelijk om de nabestaanden van gevallen militairen de gelegenheid te bieden het graf van hun dierbare te bezoeken. Geef mild op KLAPROOSDAG 1952 15 No vember a.s.! Zeven jaar geleden, op 24 October 1945, trad de organisatie der V. N. in werking door het van kracht worden van haai handvest Aan het eind van een oorlog, verschrikkelijker dan men ooit gekend had, was de wereld hoopvol gestemd ove.' een nieuw tijdperk van vrede en welvaart, dat nu een aanvang zou nemen. Men was vol vertrouwen dat de grote mogendheden die in een hecht bondge noftschap nun gemeenschappelijke vij and hadden verslagen, dit bondgenoot sihap zouden laten voortduren bij hun streven naar opbouw ei vrede. Al spoedig bleeK echter dat de ver wachtingen, die men van de nieuwe wereldorganisatie nad gekoesterd, te hooj gespannen war.i geweest. De toe nemende verwijdering tussen de Sovjet- Unir en de Oost-Europese staten aan de éne en de Westerse democratieën aan de andere zijde dn kten haar stempel op het ■werk van de Verenigd: Naties. Het mis bruik dat de Sovjet-Unie van haar veto- rt h maaxte en de v einig parlementaii taal oie de debatten kenmerkte, lieten met na ernstig afbrtuk te doen aan het prestige van de Veiligheidsraad, het or gaan, belast met de handhaving van vrede en veiligheid. De idealistisch ge stemde verwachtingen sloegen om in een bittere teleurstelling en velen spraken schouderophalend over de V. N. als een „praatcollege”. Thans, na 7 jaar van haar bestaan, valt echter de neiging waar te nemen tot een meer realistische beschouwing van de or ganisatie. Wanneer men zich er in ver diept wat er aan positieve resultaten en mogel.kheden staat tegenover de te kortkomingen en teleurstellingen blijkt dit onderzoek veel meer ten gunste van de V. N. uit te vallen dan men aanvan kelijk zou .nenan. Niettegenstaande het veto hebben de V. N. in een aantal dreigende situaties ingegrepen. Hoewel zij daarbij in som mige gevallen geen oplossing voor het conflict hebben gevonden, hebben zij toch uitbreiding daarvan weten te voorkomen en een einde gemaakt aan het bloedver gieten. Haar vuurproef moesten de Verenigde Naties doorstaan toen op 25 Juni 1950 Noord-Koreaanse troepen Zuid-Korea binnenvielen. De wereld wachtte in span ning of de Organisatie evenals haar voorgangster de Volkenbond had gedaan bij de Japanse inval in China en de Ita liaanse in Abessynië deze uitdaging over haar kant zou laten gaan, óf dat zij niet zou aarzelen de beginselen van het Handvest met de wapens te verdedigen. Het antwoord kwam zeer spoedig. Voor het eerst in de geschiedenis worden door een internationale organisatie collectieve militaire maatregelen genomen ter af weer van een aanvat Onder het Ge meenschappelijke Opperbevel strijden thans troepen van 17 landen. De moeiza me en langdurige wapenstilstandsonder- handelingen nemen niets weg van de principiële zijde van dit optreden. Het ingrijpen in Korea was op deze wijze mogelijk geweest door een min of meer toevallige factor: het afwezig zijn uit de Veiligheidsraad van de Sovjet unie ten tijde van de behandeling van deze zaak. Haar vertegenwoordiger had ongetwijfeld zijn veto laten horen. Daar duidelijk was dat men bij eventuele vol gende conflicten niet op dergelijke facto ren kon rekenen, heeft de Algemene Ver gadering sindsdien besloten dat indien bij een geval van bedreiging van de vrede de Veiligheidsraad tengevolge van een veto niet tot een besluit kon komen, de Algemene Vergadering (waar het veto recht niet geldt) de zaak in behandeling kan nemen en zo nodig aanbevelingen kan doen voor het gebruik van militaire middelen. Iet vetorecht heeft door dit besluit veel van zijn verlammende kracht verloren. Er bestaat thans dan ook geen enkele reden om aan te nemen dat b.v. bij een evantuele aanval op West-Euro- pa de Verenigde Naties werkeloos zul len blijven toezien. Door deze ontwikkeling is de tegen stelling tussen communistische en niet- communistische landen, die dwars door de Verenigde Naties heenloopt natuur lijk niet verminderd. Een verbetering van de wereldsituatie hangt in de eerste plaats af van de regeringen der betrok ken landen afzonderlijk. De Organisatie is slechts een instrument dat hun het contact gemakkelijker maakt en dat zij kunnen gebruiken voor het uitvoeren van hun gemeenschappelijke politiek. Safe sC I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1