Handhaaft Stormvogels zijn ongeslagen record in Enschedé „Balanced Oxford Tailoring” De rykdom fan de tael Belangrijke wedstrijd voor Achilles Ib. DE I- TWIJNDERS’ ft J ze5 L i der By Juffer Speekhout Dr. R r.anaf C 112 uur I 26 Juli 1 J HE Manufacturen 1 I Voorlopig Ned. Elftal tegen Saarbrücken Kerstvacantie mogelijk Grote smokkel ontdekt h Poets Nü met de éérste „groene” tandpasta in Nederland fypka. p. i« Steenbergen weer amateur op 20 Januari in Korea gesneuveld Anderhalf jaar voor spionnage 1-- Mag de koper strafbaar gesteld? Onveilig Glasgow Woonwagenbewoner te Steenwijk doodgestoken Vrijgesproken van bankbreuk pof Nije Fryske Utjeften De gehele dag een frisse mond en tanden wonderwit. Met dankb 5” Mei omtinken brüke. G. K. Advertentie L M. Twee super-duels. Schiphol, nsn hald ii Haarlem op de loer. Gunstig vooruitzicht voor W.Z.S. Per» Schutters gevraagd. De reserves. F E Paedmakkers. Advertentie 1. M. i E L ILL t l 'u 21 I I I I I door 1. Lodewijk ons oorspronkelijke plan uit, *öf je stort mijn geld terug. Dan kan makkelijk, want ik heb je accept, er is geen vennoot schap, het is ieder ogenblik opeisbaar”. „Hoe moet ik dat, Johan....” „Dat is jouw zaak. Misschien dat als je er over nadenkt, je begrijpen zult dat je wel wat makkelijk van de overeenkomst bent afgestapt. Morgen moet ik je be sluit weten. Adieu”. En met die korte groet verliet h.j het kantoor. en hélde as foar in düdlike oantsjutting it eigen wurd net foar de han leit. Soms stiet men forsteld fan it taelfoarmjend formogen fan it folk as der samar in te- kenjende bineaming foar in nij ding op komt. Sa üntstie langlêsten de namme „tunnelruter” foar it lange model, dat men fan ’t simmer hjir en dêr yn it hai- lên stean seach. Men hat fansels oanstriid om dit wurd- boek to hifkjen op it gebiet fan moderne wurden en technyske termen. By „gloei lamp” wurdt „brande-” neamd, mar it gongbere en faeks ek krektere „pit" ünt- brekt. „Watercloset” wurdt fortaeld troch „spielhüske”, in fynst dy’t mear nijs- gjirrich is as brükber. Foar „Zetmeel” fynt men de goede namme „stiselmoal” (Zetmeelwaarde stiselwearde stiet der net by); foar „stuifmeel” ü.o. it moaije „blommemoal”. „Snelheid” hat noch net in foar alle aspekten fan dit bigryp gaed- lik Fryske aequivalint it soe net slim wêze en brük „snelheit”, nou’t „forsnel- ling” al lang as Frysk sanktionearre is. Kunstmjittige nijfoarmingen komt or- naris in natuerlike korreksje op, as it oanmakke wurd to opsetlik fan kon- struksje is: it bikende „bloedbealchje” is allang forfongen troch „bloedskyfke”. Dat schreef onze medewerker boven het verslag van de wedstrijd Oosterpar- kers—LSC en hij doelde hiermede op het onproductieve spel van de LSC-aanval. Want die voorhoede heeft in zes wed strijden nog slechts één doelpunt ge maakt. Zegge en schrijve één. Voor onze stadgenoten had dit het minder prettige gevolg, dat ze nu onderaan bengelen en als de LSC-aanvallers a.s. Zondag hun leven niet beteren, ziet het er in de thuiswedstrijd tegen FVC ook weer niet Interessant treffen aan de Noorderhoek. Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 5 November te Amsterdam tegen Saarbrücken speelt in een wed- Kerstmis valt dit jaar op Donderdag en Vrjjdag en blijkens een brief van de minister van sociale zaken aan hoofden en bestuurders van ondernemingen be hoeft desgewenst ook de daarop volgen de Zaterdag niet te worden gewerkt, wat, samen met de Zondag, een aardige Kerstvacantie zou zijn. De minister geeft vergunning de op Zaterdag 27 December verzuimde werkuren, tot een maximum van 5% uur, te doen Inhalen. Dat in halen moet volgens de brief gebeuren in een tijdvak van hoogstens twee achter eenvolgende weken, gelegen tussen 1 November en 15 Januari. maanden gevangenisstraf, met aftrek van de tijd, welke reeds in detentie is doorgebracht. De officier van Justitie, mr W. H. Overbeek, had 14 dagen ge leden in dit geval van „spionnage” ten behoeve van een vreemde mogendheid (Tsjechoslowaktje) twee jaar met aftrek geëist. HEREN- EN JONQENSKLEDING I I I I I I I I I I I I I I E. VA D. VA] Ju- 3— r HET REUZÉ PAK Moor Het bestuur van de K.N.V.B. heeft blijkens de officiële mededelingen in de Sportkroniek besloten de voetballer Steenbergen ingaande 20 Januari toe te staan weer als amateur in Nederland aan wedstrijden deel te nemen. dit By it it alles rondweg ontkend had, de schoen aan de andere voet had gezeten en Twijn- ders zijn beweringen had moeten waar maken. En dan had hij, Johan, hooghar tig kunnen weigeren nog langer hier te werken, nu hem het vertrouwen op zulke wankele gronden was opgezegd. Zijn uit tocht, die toch noodzakelijk was had dan heel wat brillanter kunnen geschieden. En hij zou het aureool van de beledigde onschuld om zijn hoofd hebben gehad. Het ergerde hem onuitsprekelijk, en hij reageerde zijn ergernis af op Rudi. „Stom van je om dat toe te geven”. „Ik heb niets toegegeven”, zei ze op nieuw, „maar ik heb het ook niet ont kend. Ik wou er net om liegen. Ik wist trouwens evenmin, hoeveel hij wist. En we hadden de schijn volkomen tegen. Hij heeft blijkbaar niet gemerkt dat wij....” Ze zweeg verward. Johan Lastman zocht naai’ woorden om de situatie te redden, om zijn doel te verwezenlijken. „Hoor eens, Rudi”, zei hij gemaakt kalm, „je snapt dat ik een beetje uit mijn doen ben. eerst die narigheid van giste ren en vanmorgen dit. Maar laten we nu allebei ons verstand gebruiken. Wat je gisteren zei kun je niet menen. Nee hij hief bezwerend de hand op daar HOOFDSTUK VIII. TEGENSLAG. Rudi kon de loop der gebeurtenissen niet verwerken. Het was haar te veel. Eerst had ze, in vurig enthousiasme, de gelegenheid gegrepen die Johan Last man haar bood, te voldoen aan een oude hunkering: zich te wreken op Twijnders, aan wie naar haar oordeel alle narigheid te wijten was. Het plannenmaken samen had tussen hen een sfeer van vertrouwe lijkheid geschapen, de gedachte in een eigen zaak te staan, eigen ideeën tot werkelijkheid te kunnen maken, had haar geheel meegevoerd en zodoende had ze er zich geen rekenschap van gegeven, dat ze wel wat lichtvaardig over verschil lende andere zaken heenstapte, bij voor De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 23 October in Korea zijn gesneuveld: De soldaat le klasse F. W. Fama, ge boren 24 Augustus 1931, gehuwd en af komstig uit Utrecht. Hij behoorde tot het eerste regiment genietroepen. De soldaat J. W. Gorel, geboren 27 October 1926, gehuwd en afkomstig uit Denekamp. Hij behoorde tot het regi ment aan- en afvoertroepen. D tige acht Lier vele slee] Gen 1 kwe gesl /i tya dW£ ber I Rol bijrt Jol ma we de de: tei da ge lie „Dat kun je er toch in laten?” „Waarom zou ik m’n geld steken in een zaak, waarin ik geen persoonlijke inter nesse heb?” „We kunnen toch zakelijk samenwer ken?” „Hoe moet dat? Wij samen in deze zaak, zonder dat we getrouwd of zelfs verloofd zijn? Jij een vrij meisje, ik vrij gezel? En dat hier, in dat kletsgat, met zulke lievelingen als de mevrouwen Mijn- ders en Cosijns? Nee Rudi, ik heb dit alles tevoren overdacht en ik heb me er in gewaagd, omdat ik ons in de toekomst samen zag, als man en vrouw, deze zaak drijvend onder de oude naam van de firma Taal. Maar niet als geldschieter of als stille vennoot. Ik kan m’n geld wel beter gebruiken. Dus....’’ „Je stelt me een ultimatum”. „Ik moet wel. De toestand is voor mjj ook zo leuk niet. Ik sta op straat en m’n geld zit in jouw zaak. En jij laat me in de steek”. Ze wilde er iets tegen inbrengen, maar kon de woorden niet vinden. Haar hoofd gloeide, haar slapen klopten. Ook dit nog, ze kón niet meer verdragen Johan Lastman stond op. Hij lette niet op Rudi’s toestand, zag niet dat ’t meisje ziek was, dacht alleen aan zijn eigen pe- Hoewel In het voetbalprogramma voor de komende Zondag weinig hoogte punten zitten, bevat het toch tal van interessante wedstrijden. De aantrekke lijkste lijkt ons die tussen Enschedé en Stormvogels. Dat wordt een harde dob ber voor de ongeslagen vogels, vooral nu ze zonder Kraak in het veld komen. De thuisclub zal er op gebrand zijn de achterstand op deze leider tot één punt te reduceren. Verder is AchillesBlauw Wit van groot belang voor de onderste plaats in Afd. B. De lijstaanvoerder van Afd. A, RCH, krijgt het gemakkelijker. De thuiswed strijd tegen NEC zal de Haarlemmers niet te veel moeilijkheden bezorgen. Hetzelfde geldt ook voor de concurren ten van RCH, want het is niet aan te nemen dat de Zwolse Boys DOS in eigen omgeving een strobreed in de weg zullen leggen en dat Sneek en Frisia resp. „uit” tegen GVAV en thuis tegen Wageningen enige kans op succes hebben. Of zal de Friese wilskracht andermaal klinkende verrassingen voortbrengen? EDO zal de schok van vorige week nog wel niet te boven zijn en in Amsterdam van Ajax verliezen en wanneer de Volewijckers over de teleurstelling tegen DOS heen zijn, kunnen deze Amsterdammers in Velsen van VSV winnen. In het ooste lijke onderonsje HeraclesEnsch. Boys heeft de thuisclub de beste papieren. Twee plaatselijke ontmoetingen bij de reserves. Sneek 2 krijgt LSC 2 op de koffie, maar wie „op de koffie” komt, weten we niet. Hetzelfde geldt voor Sneek 3Black Boys 2. Leeuwarden 3 Frisia 2 wordt een belangrijk treffen, waarvan vooruit niets te zeggen valt. FVC 2 achten we sterker dan het bezoe kende MSC 2. Voor de res. 3e klas gaat LSC 3 naar Steenwijk 2. ogenblik zitten we allebei in de boot en we hebben er het beste van te maken”. „Je bedoelt?” „Dat we de vlag hijsen en samen wer ken in deze zaak. Openlijk”. „Hoe kan dat?” „Waarom niet? Als we getrouwd zijn?” „Maar ik heb je toch gisteren ge zegd „Dat je me niet kon trouwen. Nu ja, iedereen is wel eens in zo’n stemming. Daarvan kom je wel terug. Je weet hoe ik er over denk. Wij zijn twee partners en willen we succes heb'ben, dan moeten we goed en volledig samengaan. Ik geef toe dat ons huwelijk ook een eh zake lijke basis heeft, maar dat lijkt me de slechtste nog niet. We zullen dan ook niet zo gauw van elkaar vandaan lopen. Trou wens je weet, dat ik je graag mag, we hebben allebei goed met elkaar kunnen or chieten. „Nogmaals, Johan”, zei Rudi vermoeid, want het leek of haar hoofd zou barsten, „ik geloof niet dat dit een voldoende ba sis is...." Hij zat een ogenblik verslagen. „Wat wou je dan?” begon hij opnieuw. „We hebben iets aangepakt, samen. Deze zaak.... ons beider geld zit er in. Van jou iets meer dan van mij, toegegeven. J. politie Het De zwarte jongens ontvangen DOG van Wolvega. Dat kan interessant wor den. Onze stadgenoten staan op de twee de plaats en de Wolvegaasters zyn de laatste weken zo snel opgeklommen dat ze nu ook meetellen. Dat betekent op passen voor de boys. Rood Geel kan Zich aan de kop handhaven door De Kooi met een nederlaag terug te sturen, maar de andere gegadigden blijven in de buurt. Want HZC wint in Lemmer en Steenwijk haalt de punten uit Grouw. Bij Harlin genTijnje en OlyphiaBergum zijn de thuisclubs favoriet. HET VEFRT’EN in de zak De rechtbank in Den Haag heeft de 34-jarige planoloog dr D. E. Krantz, voormalig ambtenaar van het Centrale Planbureau schuldig verklaard aan het misdrijf van het opzettelijk verstrekken van berichten, die de veiligheid van de staat in gevaar brachten en hem des wege veroordeeld tot één jaar en zes I Inplaats Met dankb schap geve de geboorte :n dochtert Iv.TJfZE e Ik. 1 OL'KS K. hojks MpcnhuizE FZcielijk: d kenhuis, Si Vegena roordig I gevraag Ler we traat Zie zo’n Oxford Ulster eens aan. Heel wat anders dan doorsnee- confectie. Want gemaakt volgens het nieuwe systeem van de „Balanced tailoring”. Overal, waar handwerk is vereist, werd handwerk toegepast... en overal, waar de machine de voorkeur verdiende, deed de techniek zijn werk. Een precies „afgewogen” combinatie Daarom zit Uw Oxford-jas zo goed. Daarom houdt deze sterke, zuiver wollen jas ook zo lang zijn opvallende, mooie pasvorm. En er is niet gespaard op stof WZS, gewaarschuwd door het gelijke spel van vorige Zondag, zal Stiens op eigen veld nu stellig niet onderschatten. Bij de te verwachten zege openen zich weer gunstige perspectieven voor onze stadgenoten, want belager Bakhuizen krijgt het in Bolsward tegen CAB niet cadeau. MKV is op eigen grond veruit de meerdere van Akkrum en Freno kan in Franeker RES overmeesteren. Fuortsetting. En as wy dan oer har toanieljierren bi- gjinne, dan giet der in wrald foar üs iepen. In laed fol aksjefoto’s fan binei alle stikken en foardrachten, dy’t hja spilen, in skerp ünthald, dat by eltse foto noch in klaus fan de tekst seit, mak- ket dizze joun ryk en goed. Mar tagelyk komt de foar Fryslan en binammen foar de skiednis fan it Winter- joimenocht sa biskamjende frage op: „Hwerom hawwe lju dy’t hjir mei piel den, dizze rike boarne net oanboarre? Hwerom hat men dizze bigaefde frou en har forline op ’t toanielgebiet net yn- skeakele by it skriuwen oer it toaniel?” O, wis hja binne neamd hjir en dêr. Dr. Vvumkes, Jan fan ’e Gaestmar en oaren. Mar har bitsjutting foar it toaniel giet folie djipper dan de wize hwerop hja de Friezen ünthellen. Op 10 September stelde de gemeente raad van ’s-Hertogenbosch een verorde ning vast, waarbij ook de koper werd strafbaar gesteld bij overtreding der winkelsluitingswet. Hangende het on derzoek naar de vraag of deze verorde ning in strijd is met de wet of het al gemeen belang, heeft de Kroon deze ver ordening geschorst tot 1 April 1953. ek is elke passive taelbihearsking biheind wy kenne in tael altiten mar foar in part. Om dit gewaer to wurden hoeft men mar in wurdboek op to slaen en it sil jin bliken dwaen, dat de tael folie riker is as men trochstrings wol mient. De rykdom fan it Frysk is my wer ris opfallen by it trochblêdzjen fan it okker- deis troch de Fryske Akademy ütjowne twadde diel fan it Frysk Wurdboek: Ne- derlanskFrysk (it earste diel: Frysk Nederlansk is yn 194’ al ütkomd). Dit boek is biwurke oan de han fan it mate- riael, dat troch de Akademy samle is en noch geregeld oanfolle wurdt foar in great Frysk wurdboek, dat men sa fol- slein mooglik bisiket to meitsjen. It nou forskynde is in hanwurdboek foar praktysk gebrük en bifettet de Fryske aequivalinten fan oer de twein- tich tüzen Nederlanske wurden. By it gearstallen fan dit wurk moast tige mei sin in kar dien wurde üt it biskikbere taelmateriael, oars soe it in omfang kri- gen hawwe, dy’t it üngeskikt meitsje soe foar it doel, dêr’t it foar ornearre waerd. De tael is de som fan alle taalmiddels, d. w. wurden, sizwizen, forbiningen en foarmen fan alle leden fan in taelmienskip. It oantal wurden en ütdrukkings, dat elk lid forstiet, is gans greater as it tal dat er yn mounting en skriftlik forkear seis brükt; it forskil sil nei alle gedachten faek greater wêze as men tinke soe. Mar De Enschedese douane-recherchedienst is er in geslaagd een wijdvertakt smok- kelcomplot tussen Nederlanden Duitsland op te rollen. Het ging hier om een party van ongeveer 40.000 kg ongebrande kof fie, ter waarde van ongeveer tweehon derdduizend gulden, een grote hoeveel heid, ongeveer 45.000 stuks natuurzijden damessjaals, ter waarde van 60.000, 250 damesmantels en ongeveer 700 om slagdoeken. Bovendien is er een bedrag van naar schatting een half mlllioen Duitse marken naar Nederland gesmok keld en daar omgezet in guldens. In verband met deze smokkelaffaire bevinden zich tien personen in arrest, onder wie de Enschedeër G. H., die met J. H„ koffiebrander in Hengelo, als een der hoofdpersonen kan worden be schouwd. In Glasgow, de ruwste stad van Groot- Brittannië, zijn pas weer twee moorden gepleegd, een op een kind van vier jaar en een op een meisje van twintig, die op nieuw de aandacht hebben gevestigd op de noodzaak van een krachtig ingrijpen. Vorig jaar kwamen er 14.461 gevallen van mishandeling en misdrijven tegen het leven voor. Er gaat nauwelijks een dag voorbij zonder dat er enige voetgan gers worden aangevallen met messen of scheermesjes, alleen omdat ze toevallig een slenteraar aankijken, die naar een voorwendsel voor een vechtpartij zoekt. Men ziet er dan ook gezichten met even veel lidtekens als vroeger in Heidelberg gewoon was, toen de studenten daar nog duelleerden. Vóór de oorlog wérden deze toestanden geweten aar de werkloosheid, maar die is er nu niet. Wel is er een enorm gebrek aan huizen: van de 1.100.000 inwoners staan er 100.000 op de wachtlijst, en op het ogenblik zijn de achterbuurten eenvoudig abominabel. Grote gezinnen wonen in één kamer, waarvan de muren aan het verzakken zijn, waar ongedierte in kolonies geves- ttigd is en het weerzinwekkend stinkt. Sommige van deze huizen zijn zo verval len dat de huisheren er hun handen van afgetrokken hebben, zodat de bewoners althans geen huur meer betalen. Het zal jaren duren voordat de achterstand in de woningbouw enigszins is ingehaald, en tot dan is er eigenlijk geen oplossing te verwachten. De bestrijding van de ge volgen wordt bemoeilijkt door het te kort aan personeel bij de politie, een kwaal, waaraan de meeste Britse steden lijden. De moeilijkheden van Stormvogels noemden wy reeds en als de IJmuidena- ren er inderdaad niet zonder kleerscheu ren afkomen, staat Haarlem gereed hiervan te profiteren. Want in de thuis wedstrijd tegen Go Ahead moeten de roodbroeken kunnen winnen. Ook Hee- renveen zou dan in een goede bui zijn, daar Abe en zyn mannen Leeuwarden wel van zyn laatste illusie zullen be roven. Van de overige clubs met zeven punten valt verder de verliezer van Vi tesse’t Gooi naar beneden, maar DWS en Elinkwyk kunnen door overwinningen op Be Quick en AGOW op negen komen. Al zal dit de Amsterdammers ook zonder twyfel minder moeite kos ten dan de Zullenaren. Als Achilles op eigen veld van Blauw Wit verliest, ziet zgn toekomst er al heel somber uit. Uitsluitend verkrijgbaar^in ^'Mpöthelcen en DrogMéfijetv 7 It hoeft dan ek gjin njj to dwaen, as men al ris omuöch nei in wurd siket of it op in oar plak fynt, dêr’t men it net forwachte hie. Om in foarbyld to neamen: by „opslag" stiet wol it Frysk „opslach”, mar ünt- brekt „stuit” (by it keatsen); by „duiker komt allinne „düker” en mist men „pomp”, dy’t de boer troch in dpem lizze lit dit léste wurd is wol to finen efter „buis’mar it is ek wol ris in koker. Dochs sil it boek jin net faek yn de steek litte en it jowt de romte fan sino- nimen en sizwizen. Foaral hwat it idioom oanbilanget hawwe de gearstallers harren bikr.n pe moatten; it soe ünmooglik wêze en nim de hiele skat fan it Fryske tael- e-gen yn in Doek fan hansum formaet op. best voor de blauwwitten uit. Ooster- parkers en Velocitas mogen een week toezien en dat is maar goed ook, want de meeste clubs zyn al twee wedstrijden op de leider ten achter. De concurrenten van Oosterparkers in casu Nicator en GRC komen voor lastige opgaven. De Leeuwarders moeten naar Houtigehage en de Groningers naar Hoogezand. De koude douche van FVV tegen Friesland kan in Zwaagwesteinde nog wel nawer ken, maar de Huizumer blauwgelen zul len er door geïnspireerd zyn voor de stryd tegen MSC. M.a.w. er ligt een nieuwe zege voor de thuisclub in het verschiet. Ze kleurde licht. Ze had hem geen stoel aangeboden. „Je wou dat ik het kort maakte. Nu, dat kan. Twijnders heeft me er uit ge gooid”. Ze was niet verwonderd. „Wil je niet weten waarom?” „Hij weet dat wij samen..?” „Juist. Hoe hij het weet, wie het hem heeft verteld....” „Niemand heeft het hem verteld. Hy heeft het zelf gezien. Hij zag ons st ..en en heeft zyn conclusies getrokken. Hij kwam naar me toe toen jij weg was en gooide me alles naar ’t hoofd”. „En jij hebt toegegeven?” „Ik heb het niet ontkend. Ik kon er toch niet om liegen?” Lastman dacht na „Dus bewijs had hfl niet”. Plotseling beereeo hii. dat ziin drift er met hem Enige woonwagenbewoners te Steen wijk, die in de stad enkele café’s had den bezocht, zyn, toen zij in het kamp terugkeerden, na een onenigheid slaags geraakt. Het droevige slot was dat de 40-jarige woonwagenbewoner J. W. Brink werd doodgestoken. De heeft twee arrestaties verricht, slachtoffer B. was vader van acht kin deren. De Amsterdamse rechtbank heeft de 54-jarige koopman J. A. Ch. M. uit Loosdrecht, ex-beherend vennoot van de in Juni 1950 geliquideerde stofzuigerfa- briek Efa-Produka te Amsterdam, vrij gesproken. Tegen hem was veertien da gen geleden tien maanden met aftrek geëist. Aan M. was bedriegelijke bank breuk ten laste gelegd. Hy zou byna 9000 stofzuigers aan het faillissement van de Efa-Produka hebben onttrokken. I 's morgens I Parochie-k I Jozef te H' I H. Sacram I welijL toe I de gezongi I intentie z dragen, f Heeg 75. I Heeg 350. Receptie I van 7.30 I bouw. I Toek. adr Gehuwt I TJ- pc I F. A. 1 I die. mede I zijdse oudi dank betu blijken vi I voor en I ontvanger Heeg, Juli It is nijsgjirrich wurk yn wurdboek om to sneupen. hurd oanwinnend gebrük fan Frysk yn it skriftlik forkear kin it skoandere tsjlnsten biwezen en it is alleman oan to rieden, dy’t de eigen tael ek op skrift winsket to brüken. De ütfiering is treflik: goed papier, in düdlike letter en in sterke buckram-ban de priis is geskikt (ƒ9.75). lAlden fai lein en or mei her I kommisj» fcallegearr f 'awwe e- I waie mi noar ien tige jilde ■_-ólle ek EJan take ?n hald 1 j De leiders van het Zaterdagmiddag- voetbal komen voor hete vuren. De Leeuw. Zwaluwen moeten hun fraaie positie in Workum verdedigen en van de Hark. Boys wordt tegen Blauw Wit in Huizum hetzelfde gevergd. Deze wed- stryden kunnen van beslissende beteke nis zijn, daar de thuisclubs by een ne derlaag practisch uit de stryd zijn. Maar verliezen de kopploegen, dan profieert Heeg, dat weinig moeite zal hebben met QVC. Makkum is op eigen terrein niet opgewassen tegen Delfstrahuizen. Friese Voetbalbond. Zaterdagmiddagvoetbal. le klas A: ONS 2Woudsend, NyiandWorkum 2, Balk—HJSC. 2e kl. A: ScharnegoutumMakkum 2. 2e kl. B: ONS 3—CSC. 3e klas A: HJSC 2Typhonia, Oudega (W.)SDS. 3e klas B: Woudsend 2—QVC 2. Junioren A: ONSBolswardia. nioren B: HJSCHeeg, Workum Oudega 1. Programma 2 November 1952. Res. 2e klas A: Black Boys 3Sneek 4, Lemmer 3LSC 4, WZS 2Friso 2. 3e klas A: WZS 3Lemmer 4, Blauw huisSneek 5, CAB 2Black Boys 4. 3e klas B: Sneek 7Langweer 2, Re- nado 2—LSC 5, Black Boys 5—WZS 4. Junioren (Hoofdklasse): LSCFVC. le klas A: SneekLemmer, Renado WZS. 2e klas A: Sneek 2Sneek 3, De Kooi 2—LSC 2, LSC 3—Friso. Junioren B. Afd. M: Sneek 5Sneek 4 (1-11). Afd. N: Black Boys 2Sneek 6, LSC 5—BI. Boys 2, LSC 4—CAB 3. „Konduktrise“. Deiboek fan Wel moed Hemrica. Utjown by A. J. Osinga to Boalsert. Priis ynboun f 4.90. Goed, tajown, de deiboekfoarm is net tige yn tel, néarne het, mar dochs mei men fêststelle dat dit „Deiboek” it wol wurde sil. In jongfaem dy’t troch allerlei omstannichheden op in bus tolènne komt en dit tige nijsgjirrige libben bi- skriuwt en sa biskriuwt dat it lézen de muoite wurdich is, mei eltse foarm üt- sykje. Hja skriuwt yn in „Forantwurding” hoedat hja der ta kommen is dit dei boek üt to jaen en dy reden is like nijs gjirrich as it boek seis. Binammen yn kristlike rounten sil men dit boek tige graech léze en mei rjocht. Mar net allinne dêrre, ek de lêzer dy’t net mei opsetsin Kristlike lektuer siket kin hjir to gast gean, de styl is tige goed en de sfear is moai troffen, binammen fan de konduktrise seis en de ljue hwer’t hja mei om giet. In goed fragmint is har yn ’e kunde kommen mei Djurre, suver in lytse roman troch it deiboek hinne. De ütjefte is tige kreas forsoarge troch de Boalserter Utjowery en de priis fait ek net óf. Noch gjin 5 foar in boek lyk as dit, hwer’t wy seis Hollan en forskate oare lannen in rit mei yn ’t foar binne. Yn Hollan skriuwt in fleaner, mar hjir seis in konduktrise in roman! ABE BROUWER. I Bij mijn v Ida, roep Eden en be; I lijk vaan zien toe. HIEL! Fansels heart in wurdboek altiten mei om tin ken biükt to wurden, dat is mei ditte ek it getal; mm sil genóch fan it Fiysk ófwitte moatte om der gjin heal- vize dmge mei üt to heljen. By in kar üt sinonimen komt it op it bioardieljen fan de gefoelswearde oan; oy de idiimatyske ütdrukkings binam men moat men jin tige to wacht nimme om dei gjin forkeard gebrük fan to meitsjen It leit foar de han, dat wurden en sizwizen üt ünderskate taelkringen hjir njomcen inoar steane en de juste kar L in allinne n ei foldwaende ünderskie- dingsiormt'gei dien wurde. Dat jildt nammerston eai nou spitigernóch de vulgaire en platte wurden en ütdruk- k’tgs net as sadanict oantsjut binne. E<ter „onmatig eten” süet bygelyks ü.o. „de bealch op 'e leest sette”, dat üt de ünaerste laecb fan >t taelgebrük weikomt „it liif op e leest sette” is alteast in minder grouwélige sizwize, mar ik hie hjir ek wol „ünfoech” of „op it ünfat- soenlike óf” sjen wold. Elke libbene tael forkeart oanien- wei yn in proces fan groei, dus fan ófstjerren en oanwinnen. It is it folk, dat as de foarnaemste boarne fan alle taelforoaring is oan to merken, as de foarmer fan nije wurden en forbi ningen en fan de eigenaerdige ta- passmg tan bisteande. It sprekt hjirby fansels, dat hoe mear it yn kontakt stiet mei oare talen, hoe mear frjemde eleminten yn de eigen tael ynkringe sille; tink bygelyks oan it wurd „Ufte” foar „meiride”. Dat is it slimst by saken en bigripen, dy’t fan büten komme en yn ’e regel harren namme meinimme strijd, welke bedoeld is als oefening voor de op 15 November te Huil te spelen officiële landenwedstrijd tegen de En gelse amateurploeg is als volgt samen gesteld doel: Landman (Sparta); achter: Tebak (Eindhoven) en Alberts Vitcss©) midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH); voor: Van der Kuil (VSV), Lugthart (Be Quick), Van Roessel (Willem H), Bennaars (Dosko) en Lenstra (Heeren- veen). Reserves: Odenthal (Haarlem), Hen driks (Vitesse) en Clavan (ADO). In verband met de blessure van Kraak is besloten de aanwijzing van de reserve- doelverdediger voor deze oefenwedstrijd aan te houden. Ofschoon Bennaars is opgesteld, zal hij vermoedelijk niet kun nen spelen, aangezien hjj in de wedstrijd DoskoTerneuzen een spier in zijn bo venbeen heeft gescheurd. I Waarnen ?5 Jul I sen s De geza VAN DA< tuigen all slagen va 16 Juli ge ichtig ge rnet al he aarbij b< egewerk Ife dank, i It 18 jisr lange boun fan juffer Speek- houi en de kuu ts nnige mlnske dy’t Jouke t wie, U stadichoan üt ’e rige fan no ni au v...ie siear stappende pea doe t hja jn 'e iw.nue kamen mei Cannt yn <i..s,e. dam, it dêrnei oan- doarenu om in great to.nielstik to spjljen „Hwat giei” is fan great bilang toar de skiednis. Hja wiene yn wierheit de paedmak kers foar Barend en Martsje, foar de fam. Tetman de Vries en dit foardragerspear, mei Canne as skriuwer, joech yn 1911 it Fryske winterjounenocht in stjit om- heech, dat men net to licht achtsje moat! En hoe swier woegen har de forant- wurdlikens; hóe waerd der rippetearre, hóe skerp waerd alles op réëns en müg- likheden ütfigeleard! Allinne it bis jen fan de foto’s al jowt jin in byld hoe krekt en skerp de üt- bylding en scèneforsoarging wie, binam men op ünderdielen dy’t sa faek oer ’e holle sjoen wurde. Sjoch de kostlike foto üt „Kike Kea- kel”. „Nou sil ik jimme myn nije jurk ri~ sjen litte”, of dy üt Hinke Kaert „Lük der mar ris ien üt jongkeardel” en „Brucht skipper en ’t wiif”. Ek de Krite Snits hat folie fan harren genietsje kinnen en binammen yn de fan Lclke Dokkum skieaune en komponearre operette „Nij Libben”. Dit is allegearre lang forlyn, mar in jeun op bisite by dizze wünderlik skerpe geast, stiet de tiid stil. As hja forfeit spilet hja en dochs is it echt, yn en om har binne de libbene biwizen hoe djip dat it toaniel yn de Friezen forankere leit Juffer Speekhout. noch folie, folie jier- ren en wêz der greatsk op dat jimme wurk fuortset wurdt ta yn lingte fan j lis ,-VC.l V geboorte vi E I Er. .elo, 16 I Gelicweg Tijdelijk Pi I dei wijk. WIEBE V. en ANSCHJE hopen op I ABE BROUWER. vandoor was gegaan, dat wanneer hij ten, dat worden we wel eens. Voor het waagd". „Rudi, je hebt de keus: óf we voeren Wordt vervolgd. te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 10